موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا و مزایای آن | دانشگاه و رشته انتخابی شما می تواند آینده شما را به طور کامل دستخوش تغییر کند. افرادی که به هنگام انتخاب رشته و دانشگاه هیچ گونه دقتی در این زمینه به خرج نمی دهند دستی دستی آینده خود را خراب می کنند. چنانچه شما بخواهید در آینده در مسیر رشته تحصیلی خودتان مشغول به فعالیت شوید بنابراین به هنگام انتخاب رشته بایستی در  مورد فرصت های شغلی که پیش رو خواهید داشت و درآمد حاصل از کار مذکور، تحقیقات لازم را به خرج دهید و از انتخاب های ناگهانی دست بکشید.

انتخاب کشور کانادا برای ادامه تحصیل و زندگی می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد که نیاز است در این زمینه تحقیقات زیادی انجام شود تا بتوانید از مسیر مشخصی اقدام کنید و شانس پذیرفته شدن شما افزایش پیدا کند. اما چه عاملی باعث شده است تحصیل در کانادا تا به این حد مورد توجه افراد قرار بگیرد؟ نظام آموزشی در این کشور به چه شکل است؟

تحصیل در این کشور پیشرفته مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت که هر کسی را راغب می کند تا در این زمینه تحقیق کند تا بتواند در صورت امکان برای تحصیل در آن اقدام کند. از جمله این مزایا می توان به فرصت‌های برابر آموزشی، محیط‌های چند فرهنگی، تکنولوژی‌های به‌روز، شرایط کار برای دانشجویان و به حساب آمدن این دوران به عنوان سابقه کار و البته درآمد نسبتا خوبی که برای نیروهای کار در این کشور وجود دارد اشاره کرد.

تمامی مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد به جذابیت و محبوبیت این کشور و انتخاب آن به عنوان یک مقصد برای ادامه تحصیل افزوده است. کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی از دانش‌آموزان و دانشجویان پر انرژی و مشتاق میزبانی کرده است؛ و تمامی افراد مشتاق می توانند به منظور ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری علاوه بر به دست آوردن دانش و تجربه‌ای بی‌نظیر در این حوزه، فرصت این را داشته باشند که مسیری کاری مشخصی را برای خودشان در پیش بگیرند و بتوانند شانس خود را برای دریافت پاسپورت و کارت شهروندی این کشور افزایش دهند.

چنانچه تصمیم به اقامت دائم به این کشور را هم نداشته باشید، با انتخاب دانشگاه های موجود در کانادا شما در یکی از بهترین محیط‌های آموزشی در جهان قرار خواهید گرفت؛ در میان دانشجویانی از فرهنگ‌ها و دنیاهای مختلف. این تعامل با جامعه بین‌المللی ذهن شما را پرورش داده و بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌کند؛ به این صورت است که می‌توانید بهترین راه‌حل‌ها را برای خودتان و دنیای پیرامون‌تان پیدا کنید و بعد از اتمام دوره تحصیل تان موقعیت های شغلی بسیاری برای شما وجود خواهد داشت و این مورد به عنوان امتیازی در رزومه کاری شما می باشد.

تحصیل در کانادا و مزایای آن
تحصیل در کانادا و مزایای آن

جالب است بدانید که هم اکنون بیش از 350 هزار دانشجو هرساله برای تحصیل و تعداد بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به کانادا می آیند. برای تحصیل در کانادا، در بیشتر مواقع شما نیازمند اجازه ی تحصیل یا ویزای اقامت موقت می باشید، اگرچه همه نیازمند این مدارک نیستند. اگر شما قصد دارید که در استان کبک تحصیل کنید، باید قبل از این که مجوز تحصیل قابل صدور باشد، یک Application for Acceptance Certificate یا درخواست گواهی پذیرش را فراهم کنید.

کسانی که علاقه‌مند به تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا می باشند، فرصت‌های آموزشی فراوانی در پیش روی خود دارند. در میان تمام رشته‌ها در دانشگاه‌های سراسر کشور، دوره‌های لیسانس تجارت، علوم کامپیوتر و مهندسی از محبوبیت فراوانی برخوردار هستند. از جمله شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا این است که شما دوره دبیرستان خود را به اتمام رسانده و مدرک دیپلم داشته باشید. در بیشتر دانشگاه های کانادا سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می‌شود. بهتر است قبل از شروع هر کاری بررسی‌های لازم را انجام دهید و از زمان شروع ترم تحصیلی در دانشگاه و برای رشته مورد نظرتان اطلاعات لازم را کسب کنید. آن دسته از دانشجویانی که نمره‌های بالا دارند، می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنند. گرفتن بورسیه لیسانس می‌تواند کمک بزرگی برای آنها باشد برای کم کردن هزینه‌های دوره تحصیل‌شان. دانشگاه‌های این کشور انعطاف‌پذیری بالایی دارند و دانشجویان می‌توانند رشته مورد نظر خود برای گرفتن مدرک لیسانس را به راحتی تغییر دهند و در یک رشته دیگر درس بخوانند.

کانادا منزلگاه برخی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در آمریکای شمالی است. محیط چندفرهنگی و جامعه بین‌المللی این سرزمین بزرگ باعث شده کانادا یک مقصد فوق‌العاده محبوب برای هزاران دانشجوی خارجی از سراسر جهان باشد. تحصیل در مقطع دکترا در کانادا به شما این فرصت کم‌ نظیر را می‌دهد تا با برترین محققان در جهان کار کرده و از مزایای امکانات تحقیقاتی در بالاترین رده‌های جهانی بهره ببرید. بعد از پایان تحصیل در کانادا در مقطع دکتری شما این فرصت را خواهید داشت تا از برنامه شگفت‌انگیز ویزای کار بعد از فارغ‌التحصیلی بهره برده و برای مدت بیشتری در این کشور بمانید. به علاوه در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل دکتری در این کشور از دیگر کشورها به خصوص کشور همسایه یعنی ایالات متحده به مراتب پایین‌تر است.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

به طور رسمی هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد؛ شما با هر سنی می‌توانید در مقاطع مختلف تحصیل کنید. البته یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند دریافت ویزای تحصیلی کانادا دریافت پذیرش از دانشگاه یا کالج است. در این مورد ممکن است برخی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها برای پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت‌های سنی داشته باشند که قبل از اقدام باید از شرایط آنها اطلاع پیدا کنید. مورد قابل توجه دیگر فاکتورهای متعددی است که افسر ویزا آنها را مد نظر قرار می‌دهد تا به شما ویزا ارائه دهد و آنجا است که احتمالا سن شما مهم می‌شود. اگر شما مدرک کارشناسی یا فوق دیپلم خود را حدود 20 سال پیش گرفته‌اید و حالا به یک‌باره برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده‌اید، اینجا است که باید افسر ویزا را در مورد این وقفه طولانی توجیه کنید، چرا که بیشتر افسران اداره مهاجرت این پیش‌فرض را دارند که شما یک مهاجر بالقوه هستید و قرار است از اجازه تحصیل استفاده کنید تا به کانادا مهاجرت کنید. شاید نتوان قطعی گفت اما هر چه سن‌تان پایین‌تر باشد و فاصله بین مقاطع تحصیلی‌تان کوتاه‌تر، شانس بیشتری برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا خواهید داشت.

تحصیل در کانادا و مزایای آن
تحصیل در کانادا و مزایای آن

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چه قدر است؟ این سوال احتمالا اولین سوال برای بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است. کسانی که می‌خواهند بدانند هزینه تحصیل در دبیرستان های این کشور، هزینه تحصیل در مقطع لیسانس یا هزینه تحصیل دکتری در کانادا چه مقدار خواهد بود. خبر خوب برای تمام این افراد این است که هزینه تحصیل در این کشور در مقاطع مختلف (دبیرستان، کالج، لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری) بسیار مقرون‌به‌صرفه است، به خصوص وقتی با دیگر کشورهای میزبان دانشجویان بین‌المللی مقایسه شود.

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی یکی از مهم‌ترین اقدام‌های اولیه در مسیر تحصیل در کانادا برنامه‌ریزی در مورد هزینه های زندگی و درس خواندن است. هزینه تحصیل در کانادا در عمل شامل هزینه دانشگاه، کالج یا مدرسه و دیگر هزینه های زندگی در این کشور است؛ این هزینه‌ها شامل موارد زیر می شود:

  • کتاب
  • کامپیوتر شخصی
  • منزلگاه (اجاره واحد مستقل یا خوابگاه دانشجویی)
  • خورد و خوراک
  • تفریح
  • پوشاک
  • جابه‌جایی (رفت و آمد و سفرهای بیرون شهری)
  • هزینه بیمه درمانی
  • بیمه مسافرتی

 

یکی از بخش‌های مهم هزینه تحصیل در کانادا خانه و مسکن است. بیشتر دانشگاه‌ها خوابگاه‌های دانشجویی دارند؛ اقامت در این خوابگاه‌ها راهی عالی برای پیدا کردن دوستان مختلف است، به خصوص اگر سال اول تحصیل‌تان باشد. در همین خوابگاه‌ها شما می‌توانید یک دوست خوب پیدا کنید که سال‌های بعدی همراه با او یک خانه اجاره کنید. هزینه اقامت در خوابگاه بسیار مقرون‌به‌صرفه است، در نتیجه در مجموع هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برایتان بسیار پایین خواهد بود. این که هزینه مسکن و اجاره خانه چه قدر است، بستگی زیادی به شهر محل اقامت‌تان و همچنین سبک زندگی‌تان دارد. با این وجود می‌توان گفت مسکن حدود 25 درصد از هزینه تحصیل در کانادا را به خودش اختصاص خواهد داد.

وقتی نوبت به خورد و خوراک برسد، این کشور گستره متنوعی از خوراکی‌ها و غذاهای مختلف را به شما ارائه می‌دهد. به عنوان یک کشور چند فرهنگی، شما مطمئنا غذاهایی که دوست‌شان دارید را به راحتی پیدا خواهید کرد. شهرهای بزرگ کانادا منزلگاه مردمانی از سراسر دنیا هستند؛ در این شهرها از فروشگاه‌های کوچک مواد غذایی تا رستوران‌های بزرگ با انواع غذاهای بین‌المللی را پیدا خواهید کرد. اگر در خوابگاه دانشگاه زندگی می‌کنید و دوست دارید هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا را پایین نگه دارید، می‌توانید در برنامه غذایی دانشگاه ثبت نام کنید که به شما دسترسی کامل به کافه‌تریای دانشگاه یا کالج را می‌دهد. حتی اپلیکیشن‌هایی در دسترس هستند که به شما اجازه می‌دهند قیمت‌های فروشگاه‌های مختلف مواد غذایی را بررسی کنید و با کمترین قیمت‌ها خرید کنید. غذا پختن برای خودتان بهترین انتخاب برای کم کردن هزینه تحصیل در کانادا است، چرا که رفتن زیاد به رستوران‌ها هزینه‌هایتان را بالا می‌برد.

canadaتحصیل در کانادا و مزایای آن
تحصیل در کانادا و مزایای آن

تمامی شهروندان کانادایی یک بیمه درمانی جامع دارند که هزینه‌های درمانی آنها را پوشش می‌دهد. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شما باید تحقیق کنید و ببینید آیا استانی که در آن تحصیل می‌کنید برای شما بیمه درمانی دارد یا نه. اگر این بیمه عمومی در دسترس‌تان نباشد شما باید با پرداخت هزینه یک بیمه برای خودتان تهیه کنید. درس خواندن بسیار مهم است اما در این میان شما به زمانی برای استراحت و تفریح هم نیاز خواهید داشت. حتما به یاد داشته باشید که هزینه تفریحات‌تان را هم در هزینه تحصیل در کانادا لحاظ کنید. شاید دوست داشته باشید به سینما بروید یا طرفدار هاکی شوید و بخواهید مسابقات را به صورت زنده ببینید؛ هزینه تفریح بخشی است که به هیچ عنوان نمی‌توان تخمینی در مورد آن زد چرا که کاملا به خودتان بستگی دارد.

وقتی برای تحصیل به کانادا می‌روید به احتمال زیاد دوست خواهید داشت مکان‌های مختلف را ببینید و زندگی در این کشور جدید را تجربه کنید. برای تخمین هزینه تحصیل در کانادا در حوزه جابه‌جایی، شما باید هزینه‌های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو، بلیت اتوبوس و قطار به شهرهای دیگر و بلیت هواپیما به مقصد کشور خودتان را در نظر بگیرید. در هر شهری مستقر شدید حتما بلیت‌های چند منظوره را تهیه کنید تا بتوانید با کمترین مبلغ از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو استفاده کنید. بسیاری از سیستم‌های حمل و نقل عمومی در شهرهای گوناگون به دانشجویان و دانش‌آموزان تخفیف ویژه می‌دهند. شما می‌توانید اتومبیل هم بخرید؛ در این حالت هزینه خرید اتومبیل، بیمه، بنزین و جای پارک را در هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا لحاظ کنید. هزینه تحصیل در مدارس کانادا در این بخش کمی متفاوت خواهد بود چرا که بیشتر مدارس سرویس‌های خودشان را دارند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و منتظر تماس مشاوران ما از موسسه مهاجرتی پارسی کانادا باشید.

سپتامبر 19, 2020

قرعه کشی اکسپرس اینتری

قرعه کشی اکسپرس اینتری سال 2020 در مانیتوبا

قرعه کشی اکسپرس اینتری قرعه کشی اکسپرس اینتری سال 2020 در مانیتوبا | دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی و افراد ماهر در مونیتوبا و خارج از کشور در آخرین قرعه کشی در تاریخ 2 ژانویه دعوت شده اند. برنامه نامزدهای استانی مانیتوبا (MPNP) جزئیات این قرعه کشی را منتشر کرد. طبق این خبر در مجموع 186 […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی در کانادا تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا | در سال های اخیر خوشبختانه شاهد این هستیم که علم روانشناسی به علت فراگیر شدن و به عبارتی نیاز جامعه بشری به آن، بسیار مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفته است. یکی از این کشورها، کانادا می باشد. در واقع رشته روانشناسی در کانادا […]

بیشتر بخوانید...
شرایط job offer کانادا

شرایط job offer کانادا برای اخذ اقامت

شرایط job offer کانادا برای اخذ اقامت شرایط job offer کانادا برای اخذ اقامت | کشور کانادا یک برنامه عالی برای افرادی که قصد دارند به این کشور مهاجرت کنند، فراهم کرده است. در این برنامه برخی از شهر های کانادا که برای رونق کسب وکار و فعالیت های اقتصادی شان به نیرو های کاری […]

بیشتر بخوانید...
هَوایِ تازهِ چَند

هَوایِ تازهِ چَند

کانادا سومین هوای پاک رو در بین کشورهای دنیا داره؛ موقعیت جغرافیایی ویژه و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، دلایل اصلی این اتفاق هستن. پ ن: کاش قبل از اینکه کارمون به چنین جاهایی کشیده بشه، به فکر آسمونمون باشیم!!!

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات