موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

سیستم امتیازسنجی مهاجرت به کانادا: CRS | سیستم امتیازسنجی مهاجرت به کانادا در واقع به افرادی که از طریق اکسپرس اینتری به دنبال اخذ اقامت هستند این امکان را می دهد تا با پاسخ دادن به یک سری از سؤالات اعم از مشخصات فردی، سوابق کاری و غیره، امتیاز خود را برای مهاجرت به کانادا محاسبه کنند. از این سیستم برای جمع آوری اطلاعات لازم شما برای مهاجرت به کانادا استفاده می شود و در قرعه کشی Express Entry رتبه بندی می شود. محاسبه امتیاز کانادا بر اساس میزان مهارت ها، میزان تحصیلات، تسلط به زبان ها اعم از زبان های فرانسوی و انگلیسی، سوابق کاری و دیگر فاکتورها انجام می شود. هرچه امتیاز بالاتری کسب کنید، میزان رتبه شما در Express Entry بالا می رود.

CRS از طریق فاکتورهای زیر واجدین شرایط را رتبه بندی می کند.

 • فاکتور سرمایه انسانی اولیه
 • وضعیت تأهل
 • فاکتور قابل انتقال بودن مهارت (Skill Transferability Factors)
 • فاکتورهای مرتبط با کاندیدای استانی، پیشنهاد واجد شرایط بودن برای شغل، تجربه تحصیل در کانادا، داشتن برادر یا خواهر در کانادا و داشتن تسلط روی زبان فرانسوی یا انگلیسی.

مجموعا کل امتیازات در سیستم CRS برابر با 1200 است. محاسبه امتیاز کانادا برای کاندیداهای مجرد به شرح زیر است:

 • حداکثر 500 امتیاز برای فاکتورهای سرمایه انسانی اولیه
 • حداکثر 100 امتیاز برای فاکتور قابل انتقال بودن مهارت
 • حداکثر 600 امتیاز برای یک کاندید استانی
 • حداکثر 200 امتیاز برای واجد شرایط بودن شغلی
 • حداکثر 30 امتیاز برای تجربه تحصیلی در کانادا
 • حداکثر 30 امتیاز اضافی برای تسلط به زبان فرانسوی و انگلیسی
 • حداکثر 15 امتیاز داشتن برادر یا خواهر در کانادا

محاسبه امتیاز کانادا برای کاندیداهای متأهل به شرح زیر است:

 • حداکثر 460 امتیاز برای فاکتورهای سرمایه انسانی اولیه برای تقاضا دهنده اصلی
 • حداکثر 40 امتیاز برای فاکتورهای سرمایه انسانی اولیه برای همسر تقاضا دهنده
 • حداکثر 600 امتیاز برای یک کاندید استانی
 • حداکثر 200 امتیاز برای واجد شرایط بودن شغلی
 • حداکثر 30 امتیاز برای تجربه تحصیل در کانادا
 • حداکثر 30 امتیاز برای داشتن تسلط روی زبان فرانسوی و انگلیسی و …
 • حداکثر 15 امتیاز برای داشتن برادر یا خواهر مقیم کانادا

سیستم مهاجرت به کانادا “اکسپرس اینتری” به گونه ای رقابتی است. تنها کاندیداهایی که نمرات بالا در سیستم CRS دارند، دعوت نامه اقامت دائم را دریافت می کنند. اگر اطلاعات اکسپرس اینتری خود را در این سیستم وارد کنید و نمره یا رتبه شما پایین تر از میزان تعیین شده باشد، باید سعی کنید نمره خود را بالا برید تا حائز شرایط شوید. برای همین باید گزینه هایی را که قرار است از آنها امتیاز بگیرید را بررسی کنید. در قسمت های زیر می خواهیم به بررسی این موارد بپردازیم.

 • داشتن خواهر و برادر در کانادا

آیا شما یا همسرتان خواهر یا برادری دارید که در کانادا زندگی کند، اقامت دائم داشته باشد، یا سیتیزن باشد؟ این رابطه خانوادگی می تواند سببی یا فرزند خواندگی باشد. برای این کار باید این رابطه را اثبات کنید تا 15 امتیاز بگیرید.

 • تحصیل

این گزینه برای افراد در سطح CEC (برنامه تجربه کاری در کانادا) یا افراد در سطح FSTC (برنامه مهاجرت کانادا برای کارگران ماهر) بسیار مناسب است. میزان تحصیلات، 150 امتیاز دارد 50 امتیاز دیگر آن متعلق به تجربه کاری در کانادا و تسلط به زبان انگلیسی است.

 • مهارت تسلط به زبان دوم

شما می توانید با داشتن تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی در سیستم CRS امتیاز بگیرید. اگر به هر دو زبان تسلط داشته باشید، باید یکی از مدارک معتبر زبان های فرانسوی یا انگلیسی را داشته باشید تا بتوانید حداکثر امتیاز مربوطه را کسب کنید. البته اگر به هر دو زبان مسلط باشید، امتیاز شما بالا تر می رود. به طور کلی برای مهاجرت به کانادا اگر دارای مدرک زبان معتبر باشید یک پوئن مثبت برای شما به حساب می آید.

 • سابقه کاری

اگر شما در خارج از کشور کانادا کار می کنید و سابقه کاری شما کمتر از 3 سال (پاره وقت یا تمام وقت) باشد، سابقه کاری برای شما محاسبه نخواهد شد.

برنامه های کاندید استانی:

اگر می خواهید 600 امتیاز بگیرید تا رتبه بالایی در سیستم امتیازسنجی مهاجرت به کانادا داشته باشید، باید درباره برنامه کاندید استانی (PNP) مطالبی را بدانید. برنامه کاندید استانی یا PNP به استان های کانادا این امکان را می دهد تا به افرادی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند ، تحت شرایطی ویزا دهد.

آیا همسر من می تواند امتیاز CRS من را بیشتر کند؟

اگر قصد دارید به همراه همسر خود به کانادا بیایید ، هر دوی شما باید بدانید که توانایی تسلط زبان همسر تا 20 امتیاز ارزش دارد ، در حالی که سطح تحصیلات و تجربه کاری کانادایی هر کدام 10 امتیاز دارد. این در مجموع 40 امتیاز است و می تواند مجموع امتیاز شما را بالا ببرد. نکته قابل توجه این است که اگر شما مجرد باشید، این 40 امتیاز در مجموع امتیازات شما توزیع می شود. این گزینه می تواند برای متقاضیان مجرد پوئن بسیار مثبتی باشد.

چگونه نمره CRS خود را افزایش دهید؟

 • اگر متقاضی یا همسرش، خواهر یا برادری دارد که در کانادا اقامت دائم دارد، می تواند با ثابت کردن ارتباط خانوادگی، امتیاز CRS بیشتری دریافت کند.
 • بالا بردن نمره مدارک معتبر زبان مانند مدرک IELTS می تواند پوئن مثبتی برای فرد تقاضا کننده به حساب آید.
 • سعی کنید سابقه کاری بیشتری کسب کنید.

اگر نتوانم حداقل نمره قبولی در CRS را کسب کنم، چه گزینه هایی پیش روی من است؟

برای داوطلبانی که برای برنامه ورود به سیستم Express Entry درخواست داده اند و نتوانستند حداقل نمره قبولی در CRS را کسب کنند، می توانند برای اخذ ویزا و اقامت دائم کانادا طبق آنچه در ادامه به آن اشاره شده است اقدام کنند.

شرکت در برنامه های کاندید استانی یک پیشنهاد برای اخذ اقامت است. بر اساس این برنامه ها، کلیه استان ها در کانادا می توانند مهاجرین با مهارت شغلی خاص را برای اقامت دائم در کانادا کاندید کنند. هر یک از برنامه های کاندید استانی، شرایط و معیارهای متفاوتی دارند که به تقاضای بازار برای استخدام و نیروی کاری بستگی دارد. برخی برنامه های کاندید استانی مستلزم نمره CRS پایین هستند و برخی از آن ها مستلزم این است که کاندیدها سابقه کاری مربوط با آن استان را داشته باشند و برخی دیگر هم مستلزم این است که بستگان شخص متقاضی ویزا، اقامت دائم استان مورد نظر را داشته باشند و تمایل به حمایت مالی متقاضی را داشته باشند.

اکتبر 1, 2019

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا | کانادا به عنوان دومین کشور پهناور دنیا یکی از بهترین کشورها از لحاظ رفاه و سطح رضایت از زندگی است. سیاست کشور کانادا برای تامین آرایش و رفاه شهروندان نه تنها مخصوص مردم این کشور، بلکه شامل کلیه افرادی است […]

بیشتر بخوانید...
هزینه های مهاجرت از راه تحصیل به کانادا

هزینه های مهاجرت از راه تحصیل به کانادا

هزینه های مهاجرت از راه تحصیل به کانادا | بسیاری از دانشجویان سراسر جهان رویای تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا را در سر دارند. دانشگاه های کشور کانادا از جمله دانشگاه هایی است که هر ساله به دلیل اعتبار جهانی و رفاه اجتماعی بیشترین متقاضی مهاجرت برای تحصیل را دارد. کشور کانادا در شمال […]

بیشتر بخوانید...
دولت کانادا محدودیت های سفر را مجددا تمدید کرد

دولت کانادا محدودیت های سفر را مجددا تمدید کرد

دولت کانادا دولت کانادا محدودیت های سفر را مجددا تمدید کرد | با توجه به اینکه همچنان ویروس کرونا در حال شیوع می باشد و افراد زیادی به دلیل شیوع آن و ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند لذا دولت کانادا برای سلامت شهروندانش لازم دانست که باری و برای سومین […]

بیشتر بخوانید...
چرا کانادا از آمریکا بهتره

چرا کانادا از آمریکا بهتره

میدونستین کشور کانادا، فقط با یه کشور مرز مشترک داره و اونم آمریکاست؟! ولی خیلی جالبه که با وجود همسایه بودن، سیاست های مهاجر پذیری کاملاً متفاوتی با هم دارن! میدونین علت این تفاوت ها چیه؟؟؟

بیشتر بخوانید...
‫2 دیدگاه در “سیستم امتیازسنجی مهاجرت به کانادا: CRS
 1. عباسگفته

  9 ماه پیش

  من لیسانس تاسیسات گرایش تهویه مطبوع گرمایش و سرمایش هستم.۱۷ سال سابقه بیمه دارم که ۱۵ سال فولاد و ۲ سال موادشوینده.همسرم لیسانس مدیریت بازرگانی دارد و یک دختر ۱۰ ساله داریم.حدود ۵۰۰۰۰ دلار کانادا سرمایه داریم.زبان فرانسه آشنایی ندارم و انگلیسی هم ضعیف هستش.با این شرایط میتونیم واسه کانادا اقدام کنیم یا نه؟ پیشنهادتون رو لطفا بفرمایید.سپاس

  1. پریسا انصاری پورگفته

   9 ماه پیش

   دوست عزیز اگر سوالی داشتید با شماره 03195022444 تماس بگیرید، مشاوران ما پاسخگوی شما خواهند بود.

ارسال نظرات