موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مدارس ایرانی کانادا (آیا در کانادا مدارس ایرانی وجود دارد؟)

مدارس ایرانی کانادا (آیا در کانادا مدارس ایرانی وجود دارد؟) | کشور کانادا با وجود وسعت جغرافیایی زیادی که دارد از جمعیت کمی برخوردار است، به همین دلیل تلاش کرده است با ایجاد برنامه های مهاجرتی متنوع اقدام به پذیرش مهاجرین از سراسر جهان کند تا جبران جمعیت بومی کشور خود را کرده باشد. تقریبا از جای جای جهان در کشور کانادا مهاجر وجود دارد و همین موضوع باعث شده است این کشور پهناور دارای تنوع فرهنگی بسیار زیادی باشد. در سال های اخیر به دلیل تسهیل اخذ ویزا های مختلف کشور کانادا، ایرانی ها نیز از این شرایط استقبال کرده اند و کانادا را به عنوان مقصد مهاجرت خود بر گزیدند. بسیاری از ایرانی ها با هدف پیدا کردن کار در این کشور و یا تحصیل در کانادا اقدام به ترک وطن می کنند و امیداورند بتوانند در کشور کانادا از یک زندگی در رفاه و آسایش با درآمد بالا لذت ببرند. خوشبختانه دولت کانادا اقدامات لازم برای داشتن چنین زندگی را فراهم کرده است و بسیاری از مهاجرینی که با برنامه ریزی و کمک مشاورین تصمیم به مهاجرت به کانادا می گیرند، در این کار موفق می شوند.

اما آنچه نیاز اساسی بسیاری از خانواده های ایرانی مهاجرت کرده به کشور کانادا است، یافتن مدارس سطح بالا و مناسب برای فرزندان ایرانی شان می باشد. به دلیل اهمیت این موضوع امروز، کارشناسان پارسی کانادا تصمیم گرفتند در مورد مدارس کانادا و مدارس و محله های ایرانی نشین با شما صحبت کنند و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما گذارند. پس اگر فرزند دارید و به فکر مهاجرت به کانادا هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید… به طور کلی در کشور کانادا قبل از دوران دانشگاه سه مقطع تحصیلی وجود دارد: مهد کودک، مدارس ابتدایی و دبیرستان. در ادامه به توضیح هر کدام و شرایط تحصیل در هر مقطع خواهیم پرداخت.

مهاجرت به کشور کانادا به هر دلیلی که باشد که می تواند یک فرصت طلایی برای شما رقم زند که به کمک آن می توانید آینده خود و فرزندان تان را تضمین کنید. همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی مهاجرت ایرانی ها به کشور کانادا، پیدار کردن کار در این کشور و یا تحصیل می باشد. تمرکز ما امروز در این مقاله تحصیلات پیش از دانشگاه در کشور کانادا بود. همانقدر که دانشگاه های این کشور از اعتبار علمی و آموزشی بالایی برخوردار هستند، مدارس و دبیرستان های کانادا هم همین شرایط را دارند. به همین دلیل است که بسیاری از والدین ایرانی به دلیل تضمین آینده فرزندان شان قصد ترک وطن و مهاجرت می کنند.

با تحصیل در کشور کانادا مزایایی زیادی عایدتان می شود چرا که این کشور آموزش را اولویت خود قرار داده است و هرساله بودجه و هزینه های زیادی را صرف بهتر شدن آن می کند. برای مثال شما با تحصیل در این کشور شانس رویارویی با ملیت ها و قومیت های مختلف را خواهید داشت و می توانید از آن ها مطالب بسیار زیادی را بیاموزید، گویی که به کشور های مختلف سفر کرده اید و با آداب و رسوم مختلف آشنایی دارید. اما این تنها یکی از مزایای تحصیل در کشور کانادا است، بزرگترین مزیتی که با تحصیل در مدارس و دبیرستان های این کشور به دست می آورید، دسترسی به معلمان و منابع آموزشی بسیار معتبر و به روز است. پس با حضور در مدارس کانادا، خیال تان از بابت موفقیت در دانشگاه راحت است. آینده شغلی یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا است که می تواند در موفقیت شما در آینده کمک زیادی کند. امکان استفاده از خدمات رفاهی و اجتماعی و بهره مندی از استاندارد های بالای زندگی مزیت دیگری است که با مهاجرت به کانادا به دست خواهید آورد.

مدارس ایرانی کانادا
مدارس ایرانی کانادا

معرفی مهد کودک های کشور کانادا

یکی از دلایلی که بسیاری از خانواده ها کشور کانادا را برای مهاجرت انتخاب می کنند، سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در این کشور می باشد که به دلیل بهره مندی از استاندارد های بالا جز بهترین ها می باشد. فرقی نمی کند در کدام مقطع در کشور کانادا مشغول به تحصیل باشید، به هر حال شرایط تحصیل در کشور کانادا یک فرصت بسیار مطلوب برای علم آموزی و تضمین آینده حرفه ای شما است. جالب است بدانید تمامی مدارک و دانشگاه های کشور کانادا، دسترسی به اینترنت دارند و از این طریق با یکدیگر و با کل جهان ارتباط برقرار می کنند. اگر فرزند کوچک دارید وقتی وارد کشور کانادا می شوید، یکی از نیاز های اصلی شما مهد کودک و مسائل مربوط به آن می شود. با مهاجرت به کانادا باید به دنبال مهد کودکی برای فرزند تان باشید و مهدی را انتخاب کنید که مناسب شما و فرزند تان باشد.

برای ثبت نام در مهد کودک های کشور کانادا ضروری است که مدارک زیر را تهیه کرده و به مهد ممورد نظر ارائه دهید:

 • شناسنامه (یا پاسپورت) فرزند برای تعیین سن او
 • ارائه اجاره نامه ای که به نام والدین باشد جهت تایید آدرس محل سکونت
 • ارائه مدارک مربوط به مهاجرت قانونی فرزند شامل کارت PR یا Landing document
 • ارائه مدارک واکسیناسون برای بیماری هایی مانند سرخک، سرخچه، کزار، فلج اطفال و دیفتیری

پس از ارائه این مدارک می توانید فرزند دلندتان را در یکی از مهد کودک های کشور کانادا ثبت نام کنید. اما مهد کودک های کانادا را چطور ارزیابی و انتخاب کنید؟ به طور کلی در کشور کانادا دو نوع مهد کودک داریم: یکی مهد کودک های خانگی و دیگری مراکز نگهداری از کودکان.بهترین کار این است که قبل از ثبت نام به خوبی درباره شرایط مهد کودک و مربی های آن و استفاده از زبان در آن مهد کودک پرس و جو کنید. از آنجایی که زبان رسمی کشور کانادا هم انگلیسی است و هم فرانسوی این موضوع اهمیت زیادی دارد، اگر می خواهید فرزندتان با زبان انگلیسی آموزش ببیند، باید مهد کودکی را انتخاب کنید که به زبان انگلیسی آموزش می دهد و اگر تمایل دارید فرزند تان با زبان فرانسه آشنا شود می توانید مهد هایی را انتتخاب کنید که از زبان فرانسه برای آموزش استفاده می کنند.

مهد کودک های کشور کانادا هم از نوزادان شما نگهداری می کنند و هم کودکان یک تا پنج ساله. معمولا در مهد کودک های کشور کانادا، بچه ها باید پنج روز به مهد بروند و هر روز در حدود شش ساعت را در آن جا سپری کنند. مهد کودک های کانادا هم به صورت دولتی وجود دارند و هم خصوصی و نیمه خصوصی. توصیه ما به شما این است که در ابتدای ورود خود به کشور کانادا از مهد کودک های دولتی استفاده کنید چرا که بیشتر هزینه های آن را در صورت شاغل یا دانشجو بودن شما خود دولت کانادا پرداخت می کند، به این ترتیب شما دغدغه پرداخت هزینه های مهد فرزندتان را ندارید و می توانید با آرامش مشغول کار و تحصیل باشید و خیال تان از بابت فرزندتان نیز راحت باشد. به دلیل تقاضای بالا برای ثبت نام در مهد کودک ها بهتر است از حدود یک سال قبل اقدام کنید.

مدارس ایرانی کانادا
مدارس ایرانی کانادا

معرفی دبستان های کشور کانادا

اگر فرزند شما بیشتر از پنج سال سن دارد، یعنی باید دیگر به مدرسه برود. سن مدرسه در کشور کانادا از شش سالگی تا هجده سالگی است و سطح تحصیلی فرزندان تان بر اساس سن او مشخص می شود. در حدود نود درصد محصلین کانادا، مدارس دولتی را برای تحصیل انتخاب می کنند. اینکه کدام مدرسه را باید برای تحصیل فرزند تان انتخاب کنید، رابطه بسیار نزدیکی با محل سکونت شما دارد. به بیان دیگر باید مدرسه ای را انتخاب کنید که نزدیک محل زندگی شما باشد و شما و فرزندتان برای رفت و آمد به آن مشکلی نداشته باشید. تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است اما مدارسی هم هستند که برای ارائه خدمات آموزشی شان از والدین درخواست پول بیشتری می کنند.

مدارسی که هزینه آموزشی دریافت می کنند بیشتر برای دانش آموزان خارجی است که نیاز های دیگری مانند آموزش زبان فارسی هم دارند. آموزش زبان فارسی برای بسیاری از خانواده های ایرانی از اهمیت زیادی برخودار است، چرا که این خانواده ها نمی خواهند فرزندان شان از ادبیات زبان فارسی و فرهنگ ایرانی دور بمانند. پس اگر دنبال چنین شرایطی هستید، باید یک هزینه اضافی برای آ کنار گذارید. جالب است بدانید، دانش آموزانی که فاصله مدرسه تا خانه شان بیشتر از یک کیلومتر و نیم است حق استفاده از سرویس های مدرسه را دارند. اتوبوس های مدرسه هم در کشور کانادا یا دولتی هستند و رایگان و یا خصوصی که برای ارائه حدمات شان هزینه هایی دریافت می کنند. برای استفاده از خدمات سرویس های مدارس، باید در زمان ثبت نام حتما در این خصوص نیز با مسئول مربوطه صحبت کنید و اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهید.

همان اتوبوس های زرد رنگ که همه ما در فیلم ها و تصاویر دیده ایم، اتوبوس های مدارس می باشند، اما بد نیست بدانید این اتوبوس های زرد رنگ مخصوص دانش آموزان تا کلاس پنجم می باشد. دانش آموزان مقاطع تحصیلی بالا تر باید با ارائه بلیط های اتوبوس شهری از سرویس ها استفاده کنند و البته به فاصله بیشتر از سه کیلومتر تا منزل را به تایید مدرسه برسانند. دانش آموزانی که فاصله مدرسه تا خانه شان بیشتر از چهارو نیم کیلومتر است می توانند از خدمات سرویس های رایگان استفاده کنند. از آنجایی که بسیاریا زم دارس ابتدایی در کشور کانادا رایگان هستند، دولت حضور کودکان شش تا هجده ساله را در این مدارس الزامی اعلام کرده است.

خدماتی که در مدارس کشور کانادا به دانش آموزان ارائه می شود شامل موارد زیر است، که برای بسیاری از خانواده های ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد:

 • کلاس های زبان (آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم)
 •  ارائه خدمات کمک آموزشی به دانش آموزان معلول یا ناتوان
 • ارائه خدمات آموزشی به والدین برای تدریس به فرزندان شان در منزل
 • ارائه آموزش های آنلاین و مجازی
 • برگزاری دوره های آموزشی برای بزرگسالان
 •  برگزاری امتهانات نهایی که در کانادا EQAO نامیده می شود برای سنجش دانش و اطلاعات دانش آموزان در چند سال گذشته.
مدارس ایرانی کانادا
مدارس ایرانی کانادا

معرفی دبیرستان های کشور کانادا

در مقطع دبیرستان دانش آموزان باید از از کلاس هشتم تا دوازدهم را بگذرانند و در طول این مدت باید هشتاد واحد درسی را با موفقیت پاس کنند تا بتوانند دیپلم بگیرند. در این مقطع دانش آموزان دروسی مانند انگلیسی، علوم اجتماعی، ریاضی، فیزیک، هنر، علوم و ارتباطات را خواهند آموخت. دولت کانادا برای راحتی محصلین بین المللی در این مقطع تحصیلی امکان حضور والدین در کنار آن ها را فراهم کرده است. به این معنا که اگر می خواهید فرزند تان را برای تحصیل در مقطع دبیرستان به کشور کانادا بفرستید می توانید خودتان نیز همراه او بروید و ویزای این کشور را نیز اخذ کنید. ضمن اینکه تا قبل از اینکه دانش آموز به سن قانونی برسد می تواند در کشور کانادا همراه با یکی از اقوام خود که اقامت این کشور را دارد، زندگی کند. در غیر این صورت می تواند در پانسیون ها و یا مدارس شبانه روزی که مورد تایید آموزش و پرورش کانادا هستند، اقامت داشته باشد.

برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور کانادا باید در حدود چهارده هزار الی بیست هزار دلار کانادا به طور سالیانه پرداخت کنید. جالب است بدانید برای تحصیل در مقطع نیازی به به مدرک زبان انگلیسی ندارید، چرا که یکی از دروس آموزشی در دبیرستان های کانادا، آموزش زبان انگلیسی است. پس با هر سطحی از زبان که وارد این دبیرستان ها شوید، بعد از تعیین سطح دوره هایم ناسب شما را مدرسه انتخاب می کند و باید آن دوره ها را برای تقویت زبان تان بگذرانید. اگر سطح زبان شما خیلی پایین باشد کلاس ها و دوره های فشرده ای برای شما تعیین می شود تا در نهایت مدرسه از توانایی برقراری ارتباط شما با محیط به زبان انگلیسی مطمئن شود.

مدارس ایرانی در کانادا

برای بسیاری از والدین تحصیل فرزندان شان در مدارس ایرانی اهمیت زیادی دارد. اما باید بدانید که هزینه حضور فرزندان تان در مدارس ایرانی در کانادا را دولت این کشور پرداخت نمی کند و خودتان مجبورید هزینه های آن را متقبل شوید. این مدارس به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند رسمی و غیر رسمی. منظور از مدارس رسمی مدارسی که است کاملا منطبق با سیستم آموزشی جمهوری اسلامی ایران است و کتب و منابع آموزشی مشابه همان چیزی است که در ایران آموزش داده می شود. اما در کنار مدارس رسمی، مدارس نیمه رسمی هم وجود دارند که تا حدودی از آموزش های ایران به دور هستند و مورد تایید مدارس خارج از کشور و آموزش و پرورش کانادا می باشند و منابع آموزشی شان را وزارت خانه این کشور تعیین می کند.

سه مدرسه رسمی که در کشور کانادا وجود دارد یکی در تورنتو واقع می باشد و دو تا در مونترال. پس اگر تمایل دارید فرزندان تان به مدارس رسمی ایرانی در کشور کانادا بروند باید برنامه مهاجرتی خود را روی این دو شهر تعیین کنید. اما یک مدرسه نیمه رسمی هم در اتاوا قرار دارد که در فرهنگسرای ایران می باشد. اگر به دنبال اخذ ویزای کانادا هستید و می خواهید درباره تحصیل فرزندان تان در این کشور بیشتر بدانید، می توانید از طریق همین صفحه با مشاورین پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

می 27, 2020

مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا از کجا می توان شروع کرد

مهاجرت به کانادا برای مهاجرت به کانادا از کجا می توان شروع کرد | شاید شما یکی از افرادی باشید که سال هاست آرزوی مهاجرت را در سر فرو برده اید، اما نمی دانید که برای سرعت یافتن این روند باید چه اقداماتی را انجام دهید. لازم به ذکر است که مشاوران و وکلای موسسه […]

بیشتر بخوانید...
انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا انواع بورسیه تحصیلی در کانادا | جالب است بدانید که بیشتر دانشگاه‌های کانادا از جمله دانشگاه‌های برتر دنیا به حساب آمده و دارای بودجه دولتی هستند، این بدین معنی است که این دانشگاه ها در عین ارائه خدمات آموزشی باکیفیت و عالی و کم بودن هزینه‌های تحصیلی‌ به نسبت برخی از […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی در کانادا

تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی در کانادا

تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی در کانادا تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی در کانادا | امروزه افراد بسیاری به دنبال تحصیل در کانادا و اخذ مدرک معتبر از دانشگاه های این کشورند. با تحصیل در کانادا می توانید از مزایایی که این کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند، بهره مند شوید. […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در رشته علوم تغذیه در کانادا

تحصیل در رشته علوم تغذیه در کانادا

تحصیل در رشته علوم تغذیه در کانادا تحصیل در رشته علوم تغذیه در کانادا | اگر کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده اید، باید بدانید فرصت های بسیاری پیش روی خواهید داشت. این فرصت ها هم می تواند تحصیلی باشد، هم کاری و حرفه ای و هم در حوزه اجتماعی و کسب تجربه یک […]

بیشتر بخوانید...
یک نظر در “مدارس ایرانی کانادا (آیا در کانادا مدارس ایرانی وجود دارد؟)
 1. مجیدگفته

  5 ماه پیش

  برای ما که ایرانی هستیم، بهتر است در مدارس ایرانی تحصیل کنیم یا مدارس کانادایی مناسب تر هستند؟

ارسال نظرات