موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین برای تحصیل و کار | چین در حال حاضر تبدیل به یک مقصد مهاجرتی جذاب برای دانشجویان در سطح بین الملل شده است. طبق برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ تعداد ۴۸۹ ۱۲۰۰ دانشجو از سراسر جهان برای ادامه تحصیل به کشور چین عزیمت کردند و این نرخ برای دومین سال متوالی  حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. طبق خبر های موجود تعداد دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع ارشد و یا دکترا را دارند بیشتر از سایر مقاطع بوده است.علت چنین رویدادی را می توان به بورسیه های اعطایی از سمت دولت چین و وجود رشته های متعدد ربط داد.

بنابر اخبار موجود در نشریه Times Higher Education دانشگاه های مستقر در کشور چین نقش بسزایی در عرصه آموزش عالی  دارند. از این مسئله نمی توان چشم پوشید که دولت چین با اختصاص بودجه زیادی به این بخش نقش بسزاییدر این راستا داشته است است.

مزایای تحصیل در چین 

از جمله مهمترین دلایل و  مزیت هایی که برای تحصیل در چین می توان به آن اشاره کرد مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و البته زندگی در کشور چین است. علاوه بر این دانشگاه های کشور چین تاییدیه وزارت علوم و بهداشت ایران را داشته و از این رو دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی و بازگشت به ایران از این بابت نگرانی نخواهد داشت.  علاوه بر این کشورهای همچون آمریکا و انگلیس نیز  مدارک صادر شده از سمت دانشگاه های معتبر چین را قبول دارند.

همچنین دانشگاه های چین از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند  و جالب است بدانید که برخی از دانشگاه های چین در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. که از این میان می توان به دانشگاه چینهوا، پکینگ، فودان، ژجیانگ، جیائو تونگ شانگهای، علم و فناوری چین، نانجینگ، ووهان، تونگجی و نرمال پکن اشاره کرد.

 

مهاجرت به چین
مهاجرت به چین

سیستم آموزشی کشور چین 

سیستم آموزشی کشور چین دقیقا همچون سیستم آموزشی آمریکا می باشد، بدین صورت که دانشجویان می توانند  ۲ تا ۶ سال در دوره های کارشناسی مشغول به تحصیل باشند.

جالب است بدانید که زبان مورد استفاده در دانشگاه های معتبر در چین انگلیسی می باشد و حتی در برخی از دانشگاه‌ های شانگهای شما می توانید بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید تنها مشغول به تحصیل شوید ولی بایستی بتوانید در حد آیلتس 5.5 آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. این عامل باعث شده است که بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل چین را به عنوان کشور مقصد انتخاب کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین تقریبا ۷۰ درصد ارزان تر از تحصیل در رشته‌ های مشابه در کشورهایی همچون آمریکا می‌باشد. و اما برای تحصیل در دوره دکترا در کشور چین دانشجویان به ۳ تا ۴ سال زمان نیاز خواهند داشت. افرادی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند به صورت پاره وقت می توانند در پروژه های تحقیقاتی شرکت کنند. سال تحصیلی این دانشجویان در دو ترم بهار و پاییز شروع می شود. آنچه منجر به جذب هر چه بیشتر دانشجویان به این کشور می شود چشم انداز کاری کشور چین می باشد. بدون شک تمامی فارغ التحصیلان  در پایان تحصیل خود، از شانس بالایی برای اشتغال در این کشور برخوردار خواهند بود.

کار در چین

کشور چین در حال حاضر امکانات ویژه ای را به امر اشتغال اختصاص داده است است و هدفش از این فعالیت تضمین پایداری وضعیت جامعه می باشد. واحد پول کشور چین یوان می باشد و ۴۸% از چرخ اقتصاد این کشور از طریق فعالیت در زمینه کشاورزی، ۲۱ درصد در زمینه صنعت و ۲۸ درصد از طریق فعالیت در زمینه خدمات برطرف می شود

در حال حاضر کشور چین بستر بسیار مناسبی را برای انجام فعالیت‌های تجاری و کارهای آزاد فراهم کرده است و درآمدهای بسیار زیادی از این طریق شامل حال بازرگانان می شود. چنانچه بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید به ویزای کار نیاز خواهید داشت که این ویزا از طریق اشتغال در فعالیت های تجاری برای اتباع خارجی صادر می شود. اولین شرط مورد نظر این است که سازمان و یا مجموعه ای که اقدام به استخدام نیروی کار خارجی کرده است از اعتبار کافی برخوردار باشد و متقاضیان کار نیز بایستی که تمامی شرایط اولیه به عنوان یک متخصص خارجی را دارا باشند. علاوه بر این کارفرما بایستی اثبات کند که نتوانسته نیروی متخصص مورد نیاز خود را از کشورش انتخاب کند،به همین علت از نیروهای خارجی اقدام به جذب نیرو کرده است.

محدودیت های سنی که در کشور چین در حال حاضر  موجود است برای آقایان از ۲۴ تا ۶۵ سال و برای خانمها از ۲۴ تا ۵۵ سال می باشد البته این محدودیت ها گاهی می تواند نصب شرایط از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار شود. بنابراین اگر به دنبال اخذ اقامت کشور چین می باشید بهتر است به دنبال کارفرمایی باشید که تمایل به استخدام شما داشته باشد..

مشاورین مجرب در مؤسسه مهاجرتی پارسی کانادا آماده ی ارائه ی راهنمایی در زمینه های گوناگون به شما می باشند.

مهاجرت به چین
مهاجرت به چین

روزهای کاری متفاوتی که برای مهاجرت به کشور چین موجود است به شرح زیر می باشد :

  •  ویزای Z که مخصوص نیروهای کار ماهر می باشد. برای اخذ اقامت چین از طریق ویزای Z  به حضور یک کارفرمایی معتبر نیاز است.
  •  ویزای R که مخصوص مدیران سطح بالا می باشد.
  • ویزای Mبرای انجام کارهای مدت حداکثر تا ۶۰ روز  می باشد.
  •   و ویزای J که مخصوص روزنامه نگاران است.

رشته هایی که در کشور چین بازار کارهای بهتری دارند شامل :

مهندسی، IT، مدیریت فروش، تدریس زبان انگلیسی و بازاریابی می باشد.

در حال حاضر کشور چین بیشتر به مهندسانی نیاز دارد که تخصص کافی در زمینه‌هایی همچون انرژی پاک، خودرو و نفت و گاز را داشته باشد. همچنین این کشور تقاضای زیادی برای افراد خارجی و تحصیل کرده در رشته IT دارد.

ارسال نظرات