موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

خرید ملک در یونان

اگر قصد دارید با سرمایه در دست تان ملکی را در یکی از کشورهای اروپایی خریداری کنید و به یکی از سرمایه گذارهای آن کشور تبدیل شوید، یونان بهترین گزینه شما برای خرید ملک در اروپا است. خرید ملک در یونان، کشوری با تاریخی ۵۰۰۰ ساله و پر از جاذبه های دیدنی، تفریحی و تاریخی ارزشمند، مخاطبین بسیار زیادی دارد. شرایط جغرافیایی و آب و هوای یونان و همچنین هزینه های مناسب زندگی موجب شده که این کشور یکی از گزینه های مناسب برای خرید ملک در خارج از کشور به شمار آید.

یونان با داشتن منظره ای باورنکردنی مدیترانه ای در کنار اهمیت غنی از لحاظ تاریخی و فرهنگی، مقصد بسیاری از گردشگران، مسافران و مهاجران است. این که آیا شما برای لذت بردن از زندگی در آتن، سالونیک، پاتراس یا هر مکان دیگری در حال مهاجرت به این کشور هستید، احتمالاً فکر کرده اید که در این کشور اقدام به خرید ملک کنید. بهتر است بدانید که مالکیت و خرید ملک در این کشور بسیار رایج است و حدود هشتاد درصد از ساکنان خانه های خود را در اختیار دارند. از سال 2013 امکان خرید ملک در یونان برای مهاجران فراهم شد و دولت یونان این امکان را در اختیار افراد قرار داد تا با سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور بتوانند اقامت دائم آن را دریافت کنند.

جذابیت یونان برای سرمایه گذاران اتفاقی نیست!

خرید ملک در یونان یکی از روش های ارائه شوده توسط دولت یونان برای جذب سرمایه گذار خارجی می باشد که از سال 2016 با توجه به رشد قیمت ها و افزایش خریداران بالقوه خارجی مورد توجه سرمایه گذاران خارجی و داخلی بسیاری قرار گرفت. دلیل اصلی این توجه و جذابیت نیز چیزی نبود جز قیمت بسیار پایین آن که علتش ورشکستگی کشور یونان در سال 2010 است. بعد از آن ورشکستگی، یونان دررکود بی سابقه 6 ساله فرو رفت و با توجه به آمار اداره ثبت املاک این کشور، قیمت املاک شاهد افت نزدیک به 400 درصدی بود. همچنین عدم معامله در این سال ها قیمت املاک را در کشور یونان به طرز باورنکردنی در مقایسه با اتحادیه اروپا پایین آورده. البته این را در نظر داشته باشید کشور یونان با توجه به قرار گرفتن در جنوب اروپا و داشتن خط ساحلی فراوان با دریای مدیترانه و ساحل اژه از بهترین آب و هوا در اروپا برخوردار است و نزدیکی به دریا مناظر بی نظیری برای ساختمان های این کشور ایجاد کرده است، با کنار هم قرار گرفتن این دو مورد یعنی قیمت پایین املاک و مناظر زیبا و آب و هوای مناسب مدیترانه ای که در اروپا کمیاب است، کاملا طبیعی است که امروز یونان از فشارهای گوناگون بیرون آمده و اقتصاد آن رو به رشد می باشد.

مهاجرت به یونان

اخذ اقامت یونان با خرید ملک

کشور یونان از جمله معدود کشورهایی است که با کمترین میزان سرمایه گذاری می توان در اسرع وقت اقامت یونان را برای فرد سرمایه گذار و خانواده ‌اش دریافت کرد. برای خرید ملک در یونان، متقاضی می‌ تواند یک یا چندین ملک با مجموع ارزش 250.000 یورو خریداری کرده و از مزایای اقامت یونان بهره ‌مند شود که این مبلغ در مقایسه با دیگر کشورهای حوزه شینگن بسیار کمتر می باشد. برای مثال، برای خرید ملک در اسپانیا بایستی مبلغ 500 هزار یورو سرمایه‌ گذاری شود و البته برای مدتی مشخصی در خاک این کشور حضور داشت. به خاطر داشته باشید که ملک خریداری شده می ‌تواند مسکونی، تجاری و یا اداری باشد. با خرید ملک، به مدت 5 سال می توانید در این کشور اقامت داشته باشید و همچنین این زمان را می توانید به صورت نامحدود تمدید کنید. بعد از خرید ملک می ‌توانید آن را اجاره داد که در این صورت، بر اساس قوانین یونان، مالیات بر درآمد از طریق اجاره دادن ملک حدود 8 تا 12 درصد بسته به نوع آن اعمال می ‌شود.

چه کسانی واجد شرایط اخذ گلدن ویزای یونان با خرید ملک هستند؟

به طور کلی کسانی که استطاعت مالی بیش از 250 هزار یورو دارند، می توانند برای خرید ملک در این کشور اقدام کنند.  البته متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند بایستی حتماً گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشند تا بتوانند اجازه خرید ملک در کشور یونان را بگیرند.

در واقع افرادی که هیچ گونه سابقه کیفری در کشور خودشان ندارند می ‌توانند از طریق خرید ملک در کشور یونان اقدام کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور یونان کلیه مهاجران می توانند در اکثر مناطق این کشور صاحب ملک و املاک شوند اما بازهم استثنائاتی وجود دارد که برای شهروندان غیر اروپایی محدودیت هایی ایجاد می کند. مثلاً در بعضی مناطق مرزی مانند شرق اژه، مناطق شمال یونان، کرت و شرق جزایر دودکان نمی توانند ملکی را خریداری کنند.

در این گونه موارد به منظور کسب اجازه برای خرید ملک در این مناطق، متقاضیان بایستی به شورای بخشداری محلی مراجعه کرده و اجازه خرید ملک در این مناطق را کسب کنند. البته برای صدور اجازه خرید ملک می توان از مشاورین املاک و مستغلات در کشور یونان کمک گرفت.

مراحل قانونی خرید ملک در یونان

متقاضیان خرید ملک در یونان قبل از هر چیز بایستی از شرایط خرید ملک در این کشور آگاه شده و کلیه قوانین آن را مطالعه کنند . به طور کلی برای طی کردن پروسه خرید ملک در کشور یونان قبل از هرچیز متقاضی بایستی با یک ویزای توریستی شینگن وارد کشور یونان شده و با مراجعه به مشاورین املاک و مستغلات مستقر در این کشور، املاک، خانه، آپارتمان، باغ و ..... را مورد بررسی و انتخاب قرار دهد. بعد از اینکه فرد سرمایه گذار توانست مورد خاصی را انتخاب کند بایستی تمامی جوانب ملک مورد نظر خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. یکی از مواردی که بایستی سرمایه گذار قبل از اقدام به خرید ملک آن را انجام دهد استعلام گیری ملک است که با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی تاییدیه واقعی بودن سند ملک را دریافت می کند. در واقع فرد از این طریق نیز می ‌تواند از قیمت اصلی ملک که توسط وزارت دادگستری کشور یونان مشخص شده است آگاه شود. از مزایای گرفتن استعلام از ملک مورد نظر برای سرمایه‌ گذار، این است که ملک را از لحاظ بدهی های بانکی، وام و .... بررسی کرده و اطمینان حاصل می‌کند که جریمه های دولتی و یا وام های عقب مانده ملک به صورت کامل پرداخت شده باشد. یکی دیگر از مواردی که فرد سرمایه گذار در کشور یونان بایستی از آنها مطمئن شود بررسی تجهیزات لازم و امکانات موجود در ملک و اطمینان از سالم بودن آنهاست و نهایتاً اینکه فرد سرمایه گذار بایستی از میزان اجاره مناسب برای ملک مورد نظر آگاه شود. در مرحله دوم خرید ملک فرد متقاضی بایستی برای نوشتن قولنامه و خرید به دفاتر اسناد رسمی در کشور یونان مراجعه کند. اما قبل از مراجعه به این دفاتر بایستی حسابی برای خود افتتاح کرده و حدود ۱۰ درصد مبلغ ملک را به این حساب واریز کند و به صاحب ملک انتقال دهد. در مرحله سوم خرید ملک، حتماً بایستی مراحل قانونی و نقل و انتقال سند رسمی توسط دفاتر رسمی انجام شود. در این مرحله کلیه مراحل قانونی نقل و انتقال سند انجام شده و مبلغ مورد نظر به حساب مالکین توسط نماینده متقاضی منتقل خواهد شد. لازم به ذکر است که در هنگام خرید بایستی منبع اصلی پول شخص متقاضی مشخص شود و سرمایه گذار بایستی بتواند ثابت کند که مبلغ مورد نظر خرید ملک از یک منبع قانونی و موجه تحصیل شده باشد. بعد از آن خریدار ملک بایستی کلیه اسناد آب برق و گاز را توسط اداره شهرداری شهر موردنظر از نام مالک به نام خود انتقال دهد و بعد از انجام کلیه این مراحل می تواند سندی رسمی ملک خود را دریافت کرده و پس ازانجام تمامی این موارد می‌تواند برای اخذ گلدن ویزا یونان اقدام کند.

مهاجرت به یونان

مزایای سرمایه گذاری و خرید ملک در یونان

  • خریدار می تواند در ۲۶  کشور حوزه شینگن تردد داشته باشد
  • دریافت کارت اقامت پنج ساله، در سال اول برای خریدار وجود دارد.
  • امکان اجاره دادن ملک نیز برای خریدار موجود است.
  • خریدار می تواند اعضای خانواده‌اش ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود)  را با خود همراه کند.
  • دریافت اقامت قابل تمدید نیز برای  اعضای خانواده وجود دارد.
  • تمدید اقامت برای فرزندان زیر 18 سال
  • خریدار حق زندگی در یونان و 34 کشور اتحادیه اروپا در زمان اعتبار اقامت را خواهد
  • متقاضی امکان باز کردن حساب‌های بانکی معتبر بین‌المللی را خواهد داشت.
حال که تا حدودی با شرایط سرمایه گذاری در کشور یونان و همچنین اخذ گلدن ویزا یونان آشنا شدید، اگر قصد مهاجرت به کشور یونان و سرمایه‌ گذاری در این کشور را دارید، نیازی نیست خود را درگیر اموری کنید که چیزی از آن ها نمی دانید، تنها کافیست با یکی از مشاورین موسسه مهاجرتی پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید.چنانچه در هر قسمت مفاهیمی برای شما وجود دارد که ابهام آور است و یا سوالاتی برای شما مطرح می باشد تنها کافیست با ارسال کلمه ویزا به شماره 30006016 و یا با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرتی ما، منتظر تماس مشاوران ما از موسسه پارسی کانادا باشید. مشاوران ما آماده هستند که تمامی سوالات شما را پاسخ داده و در این مسیر راهنمای شما باشند.

ارسال نظرات