مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ترکیه بین قاره اروپا و آسیا قرار دارد و به دلیل داشتن این موقعیت مکانی به ارواسیا شهرت یافته است. ترکیه با جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر در همسایگی کشورهایی همچون گرجستان، ایران، بلغارستان، یونان، سوریه، عراق و ارمنستان می باشد. زبان ترکی استانبولی در این کشور به عنوان زبان رسمی بکار می رود و لیر، واحد پولی ترک هاست. شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه بوده و شهرهای بزرگی نظیر استانبول، آنتالیا و… در آن وجود دارند. ترکیه دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی خوبی دارد.

سالانه عده بسیاری از افراد برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی به این کشور اعزام می شوند. جالب است بدانید که از طریق مهاجرت تحصیلی به ترکیه می توانید اقامت این کشور را کسب نموده و نکته حائز اهمیت برای تحصیل در ترکیه آن است که هزینه های تحصیلی پایین می باشد. این کشور دانشگاه های ارزانی برای تحصیل دانشجویان دارد و پروسه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ساده تر است.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

همچنین دانشگاه های معتبری در ترکیه وجود دارند که مدارک صادر شده از سوی آن ها در سراسر جهان قابل قبول هستند. در ضمن بهتر است بدانید که امکان بورسیه شدن و ادامه تحصیل در این کشور برای شما وجود دارد. نکته دیگری که وجود دارد این است که سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور مطابق با سیستم آموزش در آمریکا بوده و به شکل ترمی واحدی می باشد.

در این مقاله که کارشناسان موسسه مهاجرتی پارسی کانادا برای شما آماده کرده اند، کلیه اطلاعات لازم در رابطه با مهاجرت تحصیلی به ترکیه آورده شده است. پس برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن این مقاله را از دست ندهید.

مشاوران پارسی کانادا با شما تماس خواهند گرفت

شرایط تحصیل در ترکیه

کودکان در ترکیه از ۶ سالگی دوران تحصیل را شروع می کنند. مدارس ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم بندی می شوند که اگر مدارس دولتی را انتخاب کنید، تحصیلات شما نسبتا رایگان و اگر خصوصی ها را انتخاب کنید، بسته به نرخ مدرسه انتخابی باید هزینه های شهریه را پرداخت کنید. در ترکیه برای تدریس در مدارس، معمولا از زبان های ترکی، انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی استفاده می شود.

زبان تدریس در مدارس ترکیه معمولا ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی است و مدارس خصوصی ترکیه بعضا از دو زبان برای تدریس استفاده می کنند. مدت زمان مقطع ابتدایی ۵ سال، راهنمایی ۳ سال و دبیرستان ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد و اگر زبان ترکی بلد نباشید باید یکسال را صرف یادگیری زبان کنید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور

  • 4 قطعه عکس رنگی که به تازگی گرفته شده باشند.
  • نامه تمکن مالی برای اثبات تامین مالی در زمان تحصیل
  • اصل و فتوکپی پاسپورت
  • نامه پذیرش تحصیلی از جانب دانشگاهی که با تحصیل متقاضی موافقت نموده.
  • بیان هدف از تحصیل در ترکیه و ارسال انگیزه نامه متقاضی

با بورسیه تحصیلی خودتان را برای تحصیل در ترکیه آماده کنید

اگر رزومه علمی قوی و سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشید، می توانید از طریق بورسیه تحصیلی، مهاجرت به ترکیه را تجربه کنید. داشتن معدل عالی، نمرات بالا و ارائه مدارک تحصیلی و آموزشی معتبر راهگشای شما بوده و اگر مدرک زبان آیلتس شما حدود 7 باشد، امکان تحصیل در ترکیه برای شما راحت تر فراهم می شود.

دانشگاه های ترکیه بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان صادر می کنند و در برخی از آن ها هزینه تحصیل با دانشگاه و در برخی دیگر هزینه ها تا حد کمی بر عهده دانشجو می باشد. جالب است بدانید که اگر در مقطع دکترا باشید، راحت تر می توانید بورسیه تحصیلی را دریافت کنید.

اگر رویای تحصیل در کشور ترکیه را دارید همین حالا فرم ارزیابی مهاجرت پارسی کانادا را پر کنید.

فرم ارزیابی مهاجرت

تحصیل در ترکیه و شرکت در آزمون YÖS

زمانی که به عنوان دانشجو به ترکیه می آیید و قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید، باید قبل از هر چیز در یک آزمون تحت عنوان YÖS شرکت کنید. می توان گفت که این آزمون به منزله مهم ترین اقدام شما در راستای تحصیل در ترکیه است چرا که شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) باید از اعتبار دانشگاه های مقاطع قبلی تحصیلی شما مطمئن شود.

اگر به این موضوع دقت نکنید به سرنوشت دانشجویانی که در طی سال های اخیر از دانشگاه های ترکیه اخراج شده اند دچار می شوید. همه دانش آموزان در هر مقطع و رشته ای بدون شرایط و محدویت سنی، می توانند در این آزمون شرکت کنند. به این ترتیب با شرکت در این آزمون پایه علمی شما سنجیده می شود و در حقیقت فاکتور اصلی پذیرش شما در جایگاه یک دانشجو همین آزمون YÖS است.

لازم به ذکر است که مانند ایران، ترکیه نیز برای پذیرش دانشگاه هایش یک آزمون برگزار می کند و شمات می توانید با توجه به رشته مورد نظرتان در مقطع مربوطه به تحصیل مشغول شوید.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

یکی از مسائل مهمی که باید برای تحصیل در ترکیه مد نظر قرار دهید، میزان هزینه های تحصیلی است. به طور میانگین زندگی در ترکیه هزینه ای در حدود ۲ درصد بیشتر از کشورمان را در بر دارد و این در حالیست که هزینه های زندگی در کلان شهری همچون استانبول ۹۵ درصد بیشتر از شهر تهران می باشد. همچنین باید به این نکته توجه کنید که هر مقطع تحصیلی از دیپلم تا دکترا، هزینه های مخصوص به خودش را دارد.

هزینه تحصیل در برخی از مقاطع در ترکیه

  • مقطع لیسانس حدودا ۸ هزار تا ۲۵ هزار دلار در سال
  • مقطع فوق لیسانس حدودا ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال
  • مقطع دکترا حدودا ۴۰۰۰۰ دلار در سال

مشاوران پارسی کانادا با شما تماس خواهند گرفت

شرایط کار در ترکیه ضمن تحصیل

کار پاره وقت دانشجویی به عنوان یک فاکتور مهم و تعیین کننده در تامین هزینه ها ضمن تحصیل است. در ترکیه دانشجویان مقطع لیسانس مجاز هستند ۱۰ ساعت را به کار دانشجویی اختصاص دهند و این میزان برای مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت و برای دکترا ۳۰ ساعت در هفته می باشد.

 

نکته مهم دیگر آن است که دانشجویان ترکیه باید زبان ترکی را بدانند تا بتوانند کار مناسبی برای خود پیدا کنند.

جالب است بدانید که نرخ بیکاری در ترکیه وضع نامناسب کار در این کشور را نشان می دهد. اما با جستجو پیش از ورود به ترکیه می توانید موارد مربوط به کاریابی خود را انجام دهید و با خیالی آسوده برای تحصیل در ترکیه اقدام کنید. شما فرصتی ۶ ماهه الی ۱ ساله برای پیدا کردن کار در کشور ترکیه دارید و باید در این بازره زمانی شغلی مناسب را برای خود برگزینید.

تحصیل در ترکیه و شرایط داشتن همراه

ممکن است متقاضیان تحصیل در ترکیه بخواهند که فرد یا افرادی از خانواده خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. همراهان شما می توانند با اخذ ویزای توریستی ۳ ماهه وارد ترکیه شوند و پس از آن درخواست خود را برای اقامت بلند مدت ارائه بدهند. عمدتا برای همراهان اقامتی ۲ ساله در نظر گرفته می شود.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

در قوانین بین الملل، همراه شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ هستند. خوب است بدانید که سال های تحصیل شما جزو سابقه اقامتی شما در ترکیه محسوب نمی شوند و نمی توانید تعداد سال های تحصیل را برای میزان اقامت خود مطرح کنید. فقط در صورتی که مشغول به کار در ترکیه باشید و یا از روش هایی همچون ازدواج یا سرمایه گذاری استفاده کنید، می توانید بعد از ۸ سال اقامت دائم ترکیه را اخذ نمایید.

نکته قابل توجه دیگری که درباره ترکیه به عنوان یک مقصد مناسب برای تحصیل وجود دارد، آن است که پاسپورت ترکیه بسیار معتبر بوده و به واسطه اعتباری که این پاسپورت در اختیارتان می گذارد، مجاز هستید که بدون ارائه ویزا به 71 کشور جهان سفر کنید. همچنین از نظر اعتبار، پاسپورت ترکیه در جایگاه ۳۸ ام جهان قرار داشته و نکته قابل تامل دیگر در رابطه با ترکیه آن است که دو تابعیتی را می پذیرد.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.