موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت کاری به ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه | قصد داریم در این مطالب، مهاجرت به ترکیه و انواع روش های اخذ اقامت و تابعیت آن را مورد بررسی قرار دهیم. سعی می‌کنیم به عمده سوالاتی که در ذهن متقاضیان مهاجرت به ترکیه وجود دارد پاسخ دهیم. سوالاتی مثل این که روش های مهاجرت به ترکیه کدامند؟ سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه چقدر است؟ شرایط اخذ تابعیت ترکیه چگونه است؟ شرایط اخذ اقامت ترکیه چگونه است؟ و سوالاتی از این قبیل.

پیش از این که هر فردی اقدام به مهاجرت کند، نیاز دارد که کشور موردنظرش را از نظر شرایط اقتصادی، سیاسی، کار تحصیل و … بررسی کند. به همین دلیل موسسه مهاجرتی پارسی کانادا با بهره‌گیری از جدیدترین قوانین و روش های مهاجرت به ترکیه و همچنین تحلیل های به روز انجام شده اطلاعات مفیدی در این زمینه را در اختیار متقاضیان محترم قرار داده است. چنانچه قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و ابهاماتی در این زمینه برای تان وجود دارد می توانید با مشاورین زبده و باسابقه موسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس حاصل فرمایید.

مهاجرت کاری به ترکیه
مهاجرت کاری به ترکیه

شرایط عمومی مهاجرت به ترکیه

به طور کلی ترکیه کشوری است که از نظر جغرافیایی موقعیت منحصر به فردی دارد. چرا که قسمتی از آن در قاره ی اروپا و بخشی دیگر در قاره ی آسیا قرار دارد و همواره در طول تاریخ به عنوان پل ارتباطی بین قاره آسیا و اروپا عمل کرده است. ترکیه از منظر مساحت و قلمرو جز کشورهای بزرگ منطقه محسوب می شود. این کشور از لحاظ جغرافیایی از سمت شمال شرقی با جورجیا و ارمنستان، از شمال با دریای سیاه، از شرق با ایران و جمهوری آذربایجان، از جنوب غربی با سوریه و عراق، از غرب و جنوب غربی با دریای مدیترانه و از سمت شمال به بلغارستان و یونان منتهی می شود.

پایتخت این کشور آنکارا است و این در حالی است که استانبول بزرگترین شهر و بندر این کشور محسوب می ‌شود. ترکیه در سال های اخیر میزبان بیشترین تعداد مهاجرین از سرتاسر دنیا بوده است. تعداد مهاجرین ترکیه اکنون ۴ میلیون نفر است که بیش از ۹۰ درصد آن ها را افراد سوری تشکیل می دهند که در پی ناآرامی‌ها و اختلال های اخیر در کشورشان به سوی کشور ترکیه پناه آورده اند.

شرایط مهاجرت کاری به ترکیه

یکی از بهترین روش هایی که هر فرد می تواند برای مهاجرت و زندگی در ترکیه از آن استفاده کند، مهاجرت به ترکیه از طریق اخذ ویزای کار ترکیه می باشد. افرادی که قصد دارند از این طریق به کشور ترکیه مهاجرت کنند قبل از هر چیز باید بدانند که زبان رسمی کشور ترکیه زبان استانبولی است. به همین دلیل آن دسته از افرادی که برای کار به این کشور مهاجرت می کنند می بایست به این زبان تسلط کامل داشته باشند.

در واقع از جمله پیش نیازهای استخدام و جستجوی کار در این کشور تسلط به زبان ترکی است. تمامی افرادی که می خواهند در این کشور مشغول به کار شوند بایستی مجوزی از وزارت کار و رفاه اجتماعی کشور ترکیه داشته باشند و بعد از انجام مصاحبه و بستن قرارداد با کارفرمای ترک در این کشور مشغول به کار شوند. هم زمان با دریافت مجوز کاری از سوی وزارت کار و رفاه اجتماعی کارفرما نیز بایستی کلیه مدارک و قرارداد را برای این سازمان ارسال کند. در این حالت فرد مهاجر در ابتدا اقامت یک ساله می‌ گیرد و بعد از آن در صورت تمدید قرارداد کاری می تواند برای تمدید اقامت خود نیز اقدام کند.

دانشجویان مهاجر در ترکیه نیز می‌توانند با ارائه ی مجوز کار به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند. یکی از مواردی که دانستن آن بسیار مهم و جالب است این است که در این کشور نرخ بیکاری در حدود ۱۱ درصد است. این عدد در مقایسه با کشورهای دیگر مانند کانادا و اتریش که نرخ بیکاری شان حدود ۵ درصد است، آمار بالایی را نشان می دهد و در واقع خبر از وجود مشکلات و مسائل اشتغال در این کشور می دهد. به همین دلیل است که به دانشجویان مقطع لیسانس در کشور ترکیه اجازه کار داده نمی شود و تنها دانشجویان مقطع دکترا و فوق لیسانس می توانند به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شده و کسب درآمد کنند.

یکی دیگر از نکات مهم که حین مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید بدانید این است که فرد متقاضی می تواند برای همراهان خود مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست ویزا کند و برای آن ها اقامت بگیرد.

مهاجرت کاری به ترکیه
مهاجرت کاری به ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق مهاجرت کاری و بررسی نرخ بیکاری در این کشور

حین مهاجرت کاری به ترکیه یکی از مواردی که باید بررسی شود نرخ بیکاری در این کشور است، به طور کلی نرخ بیکاری در یک کشور نشان ‌دهنده شرایط اقتصادی و ثبات آن می باشد. هرچقدر که نرخ بیکاری در کشور پایین تر باشد نشان از آن دارد که اوضاع کار و و فرصت های شغلی در آن منطقه بسیار خوب است.

یعنی در واقع شانس یافتن کار برای مهاجرین در این کشور زیاد است و نیروی آزاد کمتری برای استخدام و پر کردن مشاغل وجود دارد و این خود عاملیست که جاهای خالی اشتغال توسط نیروهای کار بین ‌المللی پر شود. به همین علت مهاجرینی که قصد مهاجرت به کشوری را دارند بایستی قبل از هرچیز نرخ بیکاری آن کشور را بررسی کرده و از شرایط کار و اشتغال کشور مورد نظر با خبر شوند.

نرخ بیکاری در این کشور چیزی حدود ۱۰ درصد است که نسبت به کشورهای دیگری مانند کانادا بسیار بیشتر است اما با همه این وجود اگر به زبان ترکی تسلط داشته باشید قطعاً نسبت به سایر متقاضیان کار در اولویت خواهید بود. در واقع نرخ بیکاری در سال های اخیر در کشور ترکیه بالا بوده است. پس اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید حتما قبل از هر چیز کلیه ی جوانب را بررسی کنید.

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق کار و میزان دستمزد در این کشور

از دیگر موارد مهمی که بایستی برای مهاجرت به یک کشور در نظر گرفت، میزان درآمد و حقوق کارمندان آن کشور است. متقاضیان مهاجرت کاری به ترکیه بایستی قبل از هرگونه اقدامی در مورد مهاجرت از میزان دستمزد و درآمد افراد شاغل در کشور ترکیه اطلاع داشته باشند. چرا که باید بتوانند مخارج خود را با میزان درآمد و دستمزدشان در این کشور مقایسه کنند. البته مقدار دقیق دستمزد و حقوق برای هر شغل نسبت به نوع سابقه و همچنین تخصص کاملاً متفاوت است و تنها می توان میانگینی از آن را بررسی کرد.  نکته مهمی که باید در این مورد به آن توجه کنیم این است که اکثر کارفرمایان در کشور ترکیه حقوق شاغلین بین المللی را به صورت حداقل دستمزد پرداخت می کنند. البته با تمام این اوصاف میانگین دستمزد و حقوق در این کشور بسیار کم است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و مشاغل مورد نیاز 2020 ترکیه

از نکات بسیار مهم دیگری که باید شرایط آن را به طور کلی بررسی کرد، وضعیت مشاغل مورد نیاز کشور مقصد است. در واقع هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز کشورها به صورت عمومی منتشر می شود. مهاجران می توانند بعد از بررسی لیست مشاغل، تقاضای مهاجرت کاری خود را به سفارت این کشور ارائه داده و با اطلاع از آن می توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. در ادامه مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه را بررسی کرده ایم که عبارتند از:

 • بسته بندی پوشاک
 • خیاطی
 • آشپزی و کار در آشپزخانه
 • منشی گری
 • کار در رستوران
 • گارسونی
 • جوشکار
 • بازیگری
 • ام دی اف کاری
 • مهمانداری کشتی
 • نجاری
 • رزرویشن هتل
 • کفاشی
 • فروشندگی
 • خیاطی
 • آرایشگری
 • مشاغل ساختمانی
 • حسابدار
 • کاشی کاری
 • نقاش کاری
مهاجرت کاری به ترکیه
مهاجرت کاری به ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و نحوه کاریابی در این کشور

به منظور مهاجرت کاری به ترکیه قبل از هر چیز بهتر است به نحوه کاریابی در این کشور بپردازیم. در واقع سیستم کاریابی در این کشور بسته به نوع شغل کاملا متفاوت است، برای مثال مشاغلی مانند کار در آشپزخانه رستوران ها و یا در تولیدی ها و یا ساختمان ها نیاز به مراجعات حضوری به موسسات کاریابی ندارد و تنها فرد باید با مراجعه حضوری به رستوران ها، ساختمان ها و شرکت های تولیدی و … شغل مورد نظر خود را درخواست کند.

اما برای مشاغل تخصصی تر به عنوان نیروی زبده و حرفه ای در زمینه مورد نظر حتماً افراد می بایست به موسسات معتبر کاریابی در کشور ترکیه مراجعه کرد و یا این که از قبل با ارسال رزومه کاری، تقاضای کار در کشور ترکیه را به این موسسات ارائه داد. در صورت گرفتن پیشنهاد کاری مناسب فرد مهاجر می تواند به موسسه کاریابی مذکور مراجعه کرده در صورت گزینش در مصاحبه مشغول به کار و استخدام شود. همچنین فراموش نکنید که یکی از پیش نیازهای یافتن کار در ترکیه تسلط کامل فرد به زبان ترکی و داشتن سابقه کاری مرتبط است.

حال که تا حدودی با شرایط مهاجرت به ترکیه آشنا شدید اگر تمایل دارید به این کشور مهاجرت کنید می‌توانید پروسه مهاجرتی خود را به موسسه مهاجرتی پارسی کانادا بسپارید. چرا که این موسسه با داشتن چندین سال سابقه درخشان در امور مهاجرت قطعاً با توجه به شرایط مالی و زندگی شما بهترین روش را به شما پیشنهاد داده و در اسرع وقت پروسه مهاجرتی شما را انجام خواهد داد. اگر می خواهید که پروسه مهاجرت تان در اسرع وقت و کوتاه ترین زمان ممکن و همچنین صرف کمترین هزینه انجام شود می توانید با موسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس حاصل فرمایید.

به منظور اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت کاری به ترکیه با مشاوران حقوقی ما در موسسه پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید. تنها کافیست کلمه ویزا را به شماره 30006016 ارسال کنید و منتظر تماس مشاوران ما باشید.

‫2 دیدگاه در “مهاجرت کاری به ترکیه
 1. یوسفگفته
  7 ماه پیش

  در متن فوق پایتخت کشور ترکیه اشتباها ترکیه نوشته شده و در بخش مشاغل ، شغل بسته بندی پوشاک و خیاطی هم دوبار تکرار شده برای سایت شما چنین اشتباهات املائی صورت خوشی ندارد

  1. مینا نجفیگفته
   6 ماه پیش

   ممنون از دقت نظرتون. به دلیل ازدیاد مطالب ارسالی این مورد پیش آمده. باز هم ممنون از لطف شما. سعی می کنیم کمترین مشکلی در ارائه مطالب برای شما عزیزان وجود نداشته باشد.

ارسال نظرات