موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

 

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا | یکی از سوالهای رایج و مشغله های فکری مهاجرین کانادا ، آگاهی از هزینه های زندگی ، درآمد و مالیات در کانادا میباشد .
هزینه های زندگی در کانادا را می توان به سه بخش عمده تقسیم کرد که عبارتند از :

  • هزینه های کلی برای خرید وسایل زندگی و اتومبیل و …
  • هزینه های جاری و روزمره ی حیاتی مانند تهیه ی مسکن و انرژی های مصرفی ، خورد و خوراک ، پوشاک ، مالیات ، حمل و نقل ، تلفن و اینترنت و …
  • هزینه های جانبی و ثانویه که بعد از زندگی در کانادا به چشم خورده و مهاجرین نسبت به آنها احساس نیاز دارند مانند بیمه ی عمر و سلامت ، بیماریهای خاص ، پس انداز ، هزینه ی سفر به ایران و یا نقاط دیگر جهان

چگونگی هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های کلی و ثابت زندگی در کانادا در بدو ورود تا حد بسیار زیادی قابل کنترل و کاهش دادن می باشند . اگر دربدو ورود به شهر تورنتو می روید ، باید دقت زیادی در انتخاب محل سکونت خود داشته باشید . در تورنتو و حومه ی آن سیستم حمل و نقل بسیار مطمئن و آسانی در اختیار شهروندان قرار دارد . اما نکته ی مهم و قابل توجه اینجاست که تورنتوی بزرگ مجموعه ای گسترده از شهر های مختلف کوچک می باشد که گاها با فاصله ی صد کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند .در چنین شهری اگر در یکی از شهرها سکونت کرده و مجبور باشید برای رفتن به سرکار به شهر دیگری بروید ، حداقل دو تا سه ساعت زمان نیاز دارید . که علاوه بر وقت گیر بودن هزینه ی زیادتری نسبت به دیگر انتخاب ها دارد .

هزینه های زندگی در کانادا
هزینه های زندگی در کانادا

مطابق با تجربه ، بهترین انتخاب برای مهاجرین منازل مسکونی نزدیک به محل کار و با دسترسی مستقیم ساختمان به مترو می باشد . اگرچه اینگونه ساختمانها اجاره بهای بیشتری داشته و در آمد بیشتری را می طلبد اما زمان صرفه جویی شده و آرامش فکری برای شما ارزش پرداخت هزینه ی جزیی اضافی را دارد . در این صورت شاید دیگر احتیاجی به خرید اتومبیل نداشته باشید که مبلغ دیگری از هزینه های شما را کاسته خواهد کرد .
هزینه ی خرید اولیه ی وسایل زندگی در کانادا بسیار قابل کنترل می باشد . با خرید از حراجیهای بزرگ فصلی می توانید گاها تا 70% هزینه را کاهش دهید . اگر هم باز خواهان کاهش دادن هزینه به نحو بیشتری هستید می توانید از اجناس استفاده شده و دست دوم و تمیز خریداری کرده که بعضا به یک دهم قیمت اجناس نو تنزل پیدا می کند .

در مورد خرید ماشین ، اگر بودجه ی زیادی ندارید اولا می توانید آپارتمانهای با دسترسی مستقیم به مترو اجاره کرده که دیگر نیاز به خرید اتومبیل نداشته باشید و یا اگر تمایل به خرید اتومبیل دارید ، بسیار متعادل باشید . اگرچه خرید اتومبیل صفر کیلومتر شما را از دردسرهای مکانیک و هزینه های تعمیرات و … رها خواهد کرد اما هزینه ی بیمه ی اتومبیل صفر کیلومتر در کانادا خصوصا برای مهاجرین تازه واردی که سابقه ی رانندگی و بیمه در این کشور را ندارند بسیار بالا بوده و گاها به ماهی 600 دلار میرسد . البته خرید اتومبیل های کهنه و بسیار مستعمل هم توصیه نمی شود چرا که به غیر از درسر مراجعه به تعمبرگاه ها هزینه های زیادی در پی دارد و کاملا غیر اقتصادی بوده و صرفه ی اقتصادی ندارد . پس متعادل فکر کرده و متعادل خرید کنید تا هزینه ی کمتری نیز شامل حالتان شود .در اینحالت خرید ماشینهایی با عمر 2 تا 3 سال توصیه می شود .

هزینه ی زندگی در کانادا و تورنتو

اجاره بهای آپارتمان در تورنتو و کانادا تقریبا مشابه است . متوسط اجاره بهای یک آپارتمان دو خوابه تقریبا نزدیک مترو ماهانه بین 1200 تا 1500 دلار میباشد که در برخی آپارتمانها این هزینه شامل هزینه ی روشنایی هم می شود اما در برخی دیگر هزینه ی مصرف انرژی به صورت جدا محاسبه شده که تقریبا بین 90 تا 130 دلار می باشد .
در ونکور نیز اوضاع اجاره خانه به همین منوال است . اما در مرکز شهر در تمامی شهرهای کانادا از جمله ونکور و مونتریال و … هزینه ی اجاره ی خانه بیشتر بوده و تقریبا بسته به متراژ خانه بین 25 تا 30 دلار برای هر متر مکعب ماهانه در نظر گرفته می شود.
هزینه ی خورد و خوراک در کانادا برخلاف تصور عموم بخش کوچکی از هزینه های جاری ماهانه را به خود اختصاص می دهد و اگر بتوانید خرید های هفتگی خود را با حراجی های سوپرمارکت های بزرگ هماهنگ کنید ، می توانید رقم بسیار چشمگیری در ماه صرفه جویی کنید . البته این موضوع در تورنتو بیشتر شایع است تا ونکوور .
هزینه ی تعمیرات ، بیمه نامه ی ماشین ، بنزین و ایاب و ذهاب بخش اعظمی از در آمد شما را خواهد بلعید . هزینه ی بیمه نامه ی ماشین در ونکور و تورنتو یکسان است .

نرخ بنزین در ونکور حدود 15 سنت بیشتر از تورنتو می باشد که البته اگر بخواهیم مسیر های رانندگی را در نظر بگیریم ، فواصل مسیر در ونکور کوتاه ترند .مثلا اگر در تورنتو فاصله ی محل کار شما با زندگیتان حدود 30 کیلومتر باشد این مسیر بسیار نرمال و نزدیک خواهد بود حال آنکه این فاصله ی مسیری در ونکور بسیار دور محسوب می شود .
در ونکور به نسبت تعداد افراد خانواده و مبلغ در آمد ماهانه اتان ، برای یک خانواده ی 3 نفری مبلغی حدود 90 دلار ماهانه بیمه ی همگانی پرداخت می کنید اما در تورنتو به منظور بیمه ی همگانی پولی پرداخت نمی کنید.
هزینه ی سرویس های تلفن ، اینترنت ، تلویزیون در تورنتو و ونکگور یکسان می باشد که به طور میانگین ماهانه حدود ( تلفن ثابت 28 تا 30 دلار –تلویزیون 40-45 دلار – اینترنت 30 دلار و موبایل 30 تا 40 دلار به بالا ) می باشد .
هزینه ی لباس و پوشاک مصرفی در تورنتو به سبب حراجی های فراوانی که وجود دارد بسیار کمتر از ونکور است . البته هزینه ی لباس و پوشاک بسیار تحت تاثیر انتخاب شما و همچنین انتخاب مارک های معروف می باشد که گاها ممکن است هزینه ی شما را از ماهیانه 40 دلار به چند صد دلار تغییر دهد.

هزینه های زندگی در کانادا
هزینه های زندگی در کانادا

بحث مالیات بر در آمد یکی دیگر از هزینه های ماهیانه ی شما محسوب میشود که اگر کارمند شرکت و یا موسسه ای باشید به طور مستمر و ماهیانه از حقوق شما کسر خواهد شد و اگر کسب و کار خودتان را داشته باشید باید توجه داشته باشید که همیشه اندکی از در آمدتان را کنار بگزارید تا بتوانید سالانه و به صورت یکجا مالیات در آمدتان را پرداخت کنید . بسته به میزان در آمد ، مالیات بر در امد متغیر بوده و گاها برای در آمدهای سالانه 100 تا 110 هزار دلاری در به حدود 40 درصد هم می رسد .
هزینه ی سفر به ایران که بخش اعظمی از در آمدتان را به خود اختصاص می دهد . یک سفر 30 روزه برای یک خانواده ی 3 یا 4 نفره مبلغی حدود 10 تا 11 هزار دلار هزینه در پی دارد . خصوصا در سالهای اولیه ی مهاجرت و نمود دلتنگی ها و کمی گرفتاریهای شغلی سفر به ایران بیشتر انجام می شود که با توجه به بعد مسافت ، گرانی بلیط هواپیما و هزینه ی سوغاتی ها و … ، همگی سفر به ایران را یک توفیق اجباری پرهزینه می دانند .

قسمت دیگری از هزینه ها شامل هزینه ی رستوران ، تفریحات آخر هفته ها ، سینما و … می باشد که با توجه به فرهنگ افراد و نوع زندگی و استطاعت مالی هر خانواده بسیار قابل کنترل می باشد.

بخش آخر هزینه ها شامل بیمه ی عمر و یا بیماریهای خاص می باشد که با توجه به نوع وضعیت جسمانی ، سن و سال و وضعیت سلامت بسیار متغیر بوده و رقم دقیقی نمی شود برای آن در نظر گرفت.با در نظر گرفتن کلیه ی هزینه های ذکر شده ، هزینه ی زندگی در کانادا برای یک خانواده ی 3 یا 4 نفره می تواند ماهیانه بین 2400 تا 3000 دلار متغیر باشد . این رقم برای یک زندگی نرمال و متوسط بسیار مناسب می باشد .

البته به طور کلی هرچقدر قدمت زندگی شما در خاک کانادا بیشتر شود به همان نسبت هزینه های شما افزایش می یابد که گاها برای مهاجرینی که سابقه ی طولانی اقامت درکانادا (حدود 5 سال به بالا )را دارند این سوال پیش می آید که چگونه ماهیانه با 2500 دلار امرار معاش میکردم ؟؟؟؟؟؟

در پایان این سوال پیش می آید که چرا هزینه ی مالیات در کشور کانادا بسیار بالاست ؟؟؟

کانادایی ها هم از این موضوع شکایت دارند اما اگر بخواهیم نگاهی کلی به نوع حمایت های دولت کانادا بیندازیم ، صحبتی باقی نمی ماند ، بدین توضیح که :

افراد مسن و از کار افتادگان و سالمندان از دولت حقوق گرفته و در کنار دیگر امتیازهای پوشش داده شده از طرف دولت کانادا زندگی نسبتا مرفه و قابل قبولی را دارند .
افراد بیکار و یا کسانی که به علت های مختلف شغل خود را از دست می دهند نیز تا 45 هفته از دولت کانادا حقوق هفتگی ( حدودا 500 دلار ) گرفته و معاف از مالیات می شوند تا استرس کمتری بر آنها وارد شده و بتوانند شغل جدیدی برای خود پیدا کنند.

در کانادا توجه ویژه به بچه ها و خانواده های بچه دار می شود بدین ترتیب که دولت کانادا امتیازات ویزه ای برای بچه ها قایل بوده و آنها از نظر وضعیت تحصیلی ، سلامت ، روحی و روانی ، جسمانی ، مالی ، عاطفی در شرایط بسیار خوبی بسر می برند . به همین دلیل بچه ها در شرایط بسیار خوب و نرمالی بزرگ شده و هیچ کمبودی را حس نخواهند کرد .
خدمات درمانی در این کشور رایگان می باشد ، به جز دندانپزشکی و خرید دارو که برای این دو مورد هم می توان بیمه نامه ی جداگانه تهیه کرد .
تمامی این امتیازات ویژه باعث شده که مردم کانادا در کمال آرامش و متانت در کنار همدیگر زندگی کرده و لقب مودب ترین افراد دنیا را به خود اختصاص دهند . زندگی در کنار چنین افرادی نه تنها بر آرامش زندگی شما تاثیر می گذارد بلکه دنیایی آرام و سرشار از حفظ عزت های انسانی و حرمت نفس را برایتان به ارمغان می اورد

اکتبر 20, 2019

ارسال نظرات