موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

ویزای شنگن

ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت | در این مقاله سعی بر این است که  به معنی شینگن، انواع آن و هم چنین اهمیتی که در مهاجرت برای داشتن این ویزا وجود دارد بپردازیم. شینگن در واقع به ناحیه ای در اروپا گفته می شود که ۲۶ کشور در آن قرار دارد. اتباع این کشورها برای رفتن به سایر  کشورهایی که در این ناحیه هستند نیازی به پاسپورت نداشته و محدودیت های مرزی برای شان از میان برداشته شده است از این رو به عنوان یک کشور واحد به شمار می آید. با توجه به اینکه کشورهای اروپایی زیادی عضو این منطقه هستند از این رو ویزای شینگن اعتبار بسیار بالایی در کل جهان دارد.

کشورهای این  این منطقه عبارتند از جمهوری چک، اتریش، فنلاند، بلژیک، دانمارک، استونی، فرانسه، مجارستان، ایسلند، یونان،آلمان، ایتالیا، لیتوانی، لتونی، لوکزامبورگ، هلند، مالت، اسلوانی، نروژ، اسلواکی، لهستان، پرتغال، سوئد، اسپانیا، لیختن اشتاین و سوئیس.

این منطقه در کل جهان بزرگ‌ترین ناحیه است که افراد ساکن در آن بدون نیاز به پاسپورت می توانند در جای آن  اقامت کنند. در کشور لوکزامبورگ در  سال ۱۹۸۵ قراردادی بین المللی بسته شد که طبق آن ۲۲ کشوری که عضو اتحادیه اروپا هستند و همچنین چهار کشوری که از اعضای انجمن تجارت آزاد اروپا به حساب می آیند،  با جمعیتی قریب به ۴۲۰ میلیون نفر در  منطقه‌ای که  ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع می باشد در قالب یک مجموعه واحد عمل کنند.

نام ‌گذاری این قرارداد به شینگن به این علت است که کشور لوکزامبورگ  دارای دهکده ای می باشد که نام آن شینگن است و در واقع این روستا به عنوان مرز لوکزامبورگ با فرانسه و آلمان شناخته می شود. امروز بازدید از محدوده شینگن به آمار یک میلیارد بازدیدکننده در سال رسیده است. آماری بسیار زیاد که خود می تواند به نوعی به اهمیت و اعتبار این ویزا بیفزاید.

ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت
ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت

و اما چه کشورهایی برای ورود به این ناحیه نیاز به دریافت ویزا خواهند داشت در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

عمان، گابن، افغانستان، پاکستان، گامبیا، الجزایر، پاپوآ گینه نو، غنا، آنگولا، فلسطین، گینه، ارمنستان، فیلیپین، گینه، بیسائو، آذربایجان، قطر، گویان، بحرین، روسیه، هائیتی، بنگلادش، رواندا، هند، بلاروس، سائوتومه و پرنسیپ، اندونزی، بلیز، عربستان سعودی، ایران، بنین، سنگال، عراق، بوتان، سیرالئون، جامائیکا، بولیوی، سومالی، اردن، بوتسوانا، آفریقای جنوبی، قزاقستان، بورکینافاسو، سودان جنوبی، کنیا، برمه/ میانمار، سریلانکا، کوزوو، بوروندی، سودان، کویت، کامبوج، سورینام، قرقیزستان، کامرون، سوازیند، لائوس، کاپه‌ورده، سوریه، لبنان، جمهوری مرکزی، آفریقا، تاجیکستان، لسوتو، چاد، تانزانیا، لیبریا، چین ، تایلند، لیبی، کومور، تیمور شرقی، ماداگاسکار، کنگو، توگو، مالاوی، ساحل عاج، تونگا، مالی، کوبا، تونس، مالدیو، جمهوری دموکرات، کنگو، ترکیه، موریتانی، جیبوتی، ترکمنستان، مغولستان، جمهوری دومینیکن، اوگاندا، مراکش، اکوادور، ازبکستان، موزامبیک، مصر، ویتنام، نامیبیا، جمهوری گینه، استوایی، یمن، نپال، اریتره، زامبیا، نیجر، اتیوپی، زیمباوه، نیجریه، فیجی، ماریانای شمالی و کره شمالی.

علاوه بر آنچه گفته شد کشورهای افغانستان، کنگو، بنگلادش، اریتره، ایران، عراق، اتیوپی، نیجریه، پاکستان، سریلانکا، سومالی و غنا در صورتی که در راه سفر خود نیاز پیدا کردند که در فرودگاه های حوزه شنگن توقف کنند ملزم هستند که ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن را به منظور تعویض هواپیمای خود در یکی از فرودگاه های این منطقه دریافت کنند.

اما ویزای شینگن چیست؟ به منظور وارد شدن به ناحیه شینگن افراد نیاز به اخذ ویزای شینگن خواهند داشت. با داشتن این ویزا در واقع خواهید توانست که به ۲۶ کشور عضو این قرارداد برای مدت زمان مشخص و البته شرایط  تعیین شده به کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید. هدف شما از سفر به این منطقه می‌تواند تعیین کننده مدت زمان و در واقع نوع ویزای شینگن شما باشد. برای مثال افراد با اهداف گردشگری، تجاری و یا حتی توقف های چند ساعته در یکی از کشورهای عضو این پیمان وارد می شوند. که همانطور که گفته شد نوع ویزای شما و اعتبار آن بسته به هدف سفر شما خواهد بود. صدور ویزای شنگن می تواند توسط هر کدام از کشورهای این ناحیه باشد و دارنده ویزای شینگن می ‌تواند برای زمانی  مشخص در هر کدام از کشورهای منطقه شینگن اقامت کند.

ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت
ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت

انواع مختلف ویزای شینگن:

انواع مختلف ویزای شینگن در واقع بنابر هدف و شرایط ورود شما به یک یا چندین کشور عضو پیمان شینگن خواهد بود.  این گل را به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

  •  ویزای اتحادیه شینگن یا “Uniform Schengen Visa “USV
  • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا “Limited territorial validity visa “LTV
  • ویزای ملی یا National Visa

گردشگری اروپا همان ویزای اتحادیه شینگن است که صاحب این ویزا می تواند هر شش ماه یکبار به مدت حداکثر ۹۰ روز در کشورهایی که عضو اتحادیه شینگن هستند اقامت داشته باشد. نکته قابل توجه این است که زمان اقامت هر فرد در حوزه شینگن از وقتی حساب می شود که شما به یکی از کشورهای منطقه شینگن وارد شوید.

بنابر هدف شما برای سفر به منطقه شینگن، سه نوع ویزای A، B  و یا C به شما تعلق خواهد گرفت.

ویزای شینگن نوع A

ویزای شینگن نوع A که در واقع همان ترانزیت فرودگاهی است. فردی که ویزای نوع A را داشته باشند اجازه تعویض پرواز در فرودگاه‌های منطقه شینگن را دارد و بعد از آن می تواند به خارج از محدوده شینگن سفر کند. البته نکته قابل توجه این است که این ویزا تنها در فرودگاه های محدوده شینگن قابل استفاده و قابل اعتبار است و دارنده این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارد.

اما در نظر داشته باشید که اگر  در طول سفر خود نیاز باشد که در بیشتر از یک فرودگاه در منطقه شنگن تعویض پرواز داشته باشید بایست برای دریافت ویزای شینگن نرمال نوع C اقدام کنید. چرا که بیش از یک پرواز در منطقه شینگن به عنوان پرواز داخلی محسوب می شود از این رو نیاز به ویزای نوع C خواهید داشت. حتی در شرایطی که مجبور باشید از فرودگاهی در منطقه شینگن خارج شوید و در واقع به یک فرودگاه دیگر در همان کشور بروید باز هم نیازمند ویزای نوع C خواهد بود.

 اما چه افرادی نیاز به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی نخواهند داشت؟

شخصی که  ویزای معتبر منطقه  شینگن اتحادیه اروپا ژاپن آمریکا و یا کانادا را داشته باشد.  و یا کسی که  از منطقه شینگن شهرداری آندورا،  ژاپن کانادا جمهوری سن مارینو ایالت متحده آمریکا و یا  و یا از اتحادیه اروپا  دارای مجوز اقامت معتبر باشد.

علاوه بر این افرادی که پاسپورت دیپلماتیک داشته باشند نیازی به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی نخواهند داشت.  همچنین کسانی که شهروند سوئیس هستند نیز نیازی به آن خواهد داشت .  پرسنل پروازی که با قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین المللی مشغول به کار هستند هم  نیازی به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی نخواهد داشت .

ویزای شینگن نوع B

همچنین افرادی که قصد دارند با استفاده از قطار و یا هواپیما از  چندین کشور واقع در محدوده شینگن عبور کرده و به کشوری خارج از این منطقه سفر کنند بایستی ویزای نوع بی که این هم نوعی ویزای ترانزیت ای به حساب می آید داشته باشند.

ویزای نوع C

افراد برای سفر به محدوده شینگن با اهداف متفاوت همچون گردشگری، حضور در رویدادی فرهنگی و یا ورزشی و همچنین بازدید از اقوامی که در کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشند، بایستی اقدام به دریافت ویزای C که در واقع ویزای کوتاه مدت برای سفر به این منطقه می‌باشد دریافت کنند. این میزان نیز خود به سه دسته تقسیم می شود:  ویزای یکبار ورود یا همان ویزای سینگل شینگن، ویزای دوبار ورود و ویزای مولتیپل شینگن که به ویزای چند بار ورود نیز شناخته  می شود.

ویزای سینگل شینگن

ویزای یکبار ورود که تنها به صاحب این نوع ویزا یک بار اجازه دارد که به یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن وارد شود و بلافاصله بعد از خروج از منطقه شینگن اعتبار این ویزا به اتمام خواهد رسید. حتی اگر هنوز هم مدت زمان آن به پایان نرسیده باشد. البته نکته قابل توجه این است که دارنده این ویزا می‌تواند در کشورهای عضو اتحادیه شینگن جا به جا شود.

 

ویزای ۲ بار ورود شینگن

ویزای ۲ بار ورود شینگن شبیه ویزای یک بار ورود بوده تنها با این تفاوت که دارنده این ویزا می تواند در یک بازه ۱۸۰ روزه و البته تا زمانی که ویزا  از اعتبار برخوردار است به یکی از کشورهای ناحیه شینگن وارد شود.  محدودیتی که برای این ویزا وجود دارد این است که شخص اجازه دارد دوبار به منطقه شینگن ورود داشته باشد.

ویزای مولتیپل

و اما ویزای مولتیپل یا همان چند بار ورود که به شخص اجازه می دهد به دفعات مکرر و بدون اعمال هیچ گونه محدودیتی به یکی از کشورهای منطقه شینگن وارد شده و بعد از آن خارج شود. تنها محدودیتی که برای این ویزا وجود دارد این است که هر فرد می تواند حداکثر تا ۹۰ روز به ازای هر شش ماه از سال در این منطقه اقامت داشته باشد و به محض ورود شما به یکی از کشورهای ناحیه شینگن از اعتبار ۹۰ روزه شما کاسته خواهد شد.

ویزای LTV

ویزای LTV نیز یک نوع ویزای موقت بوده که تنها در شرایط اضطراری صادر می شود. از جمله شرایط اضطراری می توان به اقدامات و دلایل انسان دوستانه اشاره کرد. دارنده این ویزا تنها مجاز به ورود به کشوری است که در واقع صادر کننده این ویزا بوده است و یا کشورهایی که در زمان گرفتن ویزا اجازه تردد به این شخص را داده‌اند، در غیر این صورت به سایر کشورهای منطقه شینگن اجازه ورود نخواهد داشت. بنابر شرایط متقاضی و البته نظر مامور مهاجرتی زمان این نوع ویزا می تواند متفاوت بوده و همچون ویزای کوتاه مدت و یا ویزای ترانزیت برای فرد صادر شود.

ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت
ویزای شنگن و اهمیت آن در مهاجرت

ویزای ملی و یا ویزای نوع D

این ویزا مختص به کسانی است که در منطقه شینگن به کار  و یا تحصیل مشغول هستند و یا اینکه اقامت دائمی یکی از کشورهای منطقه شینگن را داشته باشند. بنابراین افرادی که با هدفی همچون تحصیل و یا بیزینس نیازمند این هستند که به مدت زمانی طولانی در یکی از کشورهای منطقه شینگن ساکن شوند می توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند. این افراد پس از از پایان اعتبار مشخص شده بایستی به کشور خود برگردند. ویزای نوع D نیز به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم می شود.

در ویزای سینگل نوع D شینگن افرادی که بنابر دلایلی برای مثال به منظور استفاده از خدمات درمانی به دنبال این هستند که اقامت این منطقه را اخذ کنند می توانند برای اخذ این نوع از اینجا اقدام کنند و پس از پایان کار خود به کشورشان باز گردند. نکته قابل توجه این است که این ویزا به صورت یک بار ورود صادر خواهد شد.

و اما ویزای نوع D شینگن که دارنده آن بدون اینکه به هر گونه ویزای دیگری نیاز داشته باشد می تواند به تمامی کشورهای منطقه شینگن سفر کند.  دانشجویان پروژه های تحقیقاتی، دانشجویان بین المللی و افراد متخصص می ‌توانند برای اخذ این نوع ویزا اقدام کنند.

در صورتی که با هر هدفی به دنبال مسافرت به یکی از کشورهای منطقه شینگن هستید و به دنبال این هستید که ویزای این منطقه را اخذ کنید می‌توانید با مشاوران پارسی کانادا در تماس باشید. تنها کافیست فرم ارزیابی ما را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

آوریل 13, 2020

ویزای شینگن

ویزای شینگن

ویزای شینگن ویزای شینگن | در ابتدا باید تعریفی از شینگن ارائه داد. شینگن به منطقه ای در اروپا گفته می شود که در واقع بدون گذرنامه می توان وارد اتحادیه اروپا شد. منطقه شینگن بیشتر کشور های اروپایی را در بر می گیرد و این ناحیه تشکیل شده از بیست و شش کشور است. […]

بیشتر بخوانید...
اخذ ویزای شینگن

۵ قدم تا اخذ ویزای شینگن

۵ قدم تا اخذ ویزای شینگن ۵ قدم تا اخذ ویزای شینگن | شاید شما فردی باشید که تصمیم به اخذ ویزای شینگن داشته باشید اما از هیچ کدام از مسیر های موفقیت آمیز آن با خبر نباشید. از این رو ساعت ها پشت میز کامپیوتر یا تلفن همراه خود نشسته و مدت زیادی را […]

بیشتر بخوانید...
مزایای ویزای شینگن

مزایای ویزای شینگن

ویزای شینگن مزایای ویزای شینگن | در اواخر دهه 1950 یعنی زمان شکل گیری اتحادیه اروپا، کشورهای عضو شده تلاش های بسیاری به منظور از بین بردن موانع موجود برای جابه جایی مسافر و کالا انجام داده اند که در نتیجه منجر به شکل گیری توافق نامه شینگن و همچنین شکل گیری منطقه ای به […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات