موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

از تهران تا استانبول با اخذ اقامت ترکیه

هرساله با خیل عظیمی از افراد مواجه هستیم که وطن خود را به مقصد کشور دیگری ترک می کنند تا زندگی بهتر و آرام تری داشته باشند. در بین این افراد می توان تعداد زیادی از ایرانیان را دید که برای کار، تحصیل، و زندگی چمدان خود را برای همیشه می بندند و با هزاران امید و آرزو ایران را ترک می کنند. یکی از این کشورها که در چند سال گذشته مورد استقبال مهاجران بسیاری قرارگرفته است، ترکیه می باشد.

ترکیه یکی از کشورهای محبوب در میان گردشگران و افرادی به شمار می آید که علاقمند به خرید از فروشگاه ‌های معتبر هستند. به همین دلیل هم هرچند علاقه ای به مهاجرت نداشته باشید احتمالا با آن آشنایی دارید و مکان های زیبا و فروشگاه های کوچک و بزرگ آن باخبر هستید. اما بحث ما در این مقاله، سفر توریستی و گردشی به ترکیه نیست و قصد داریم شما را بیشتر با اخذ اقامت ترکیه آشنا کنیم.

اخذ اقامت ترکیه
اخذ اقامت ترکیه

تا سال 2012 سوالات بسیاری ذهن علاقه مندان به مهاجرت به این کشور را درگیر کرده بود تا این که امتیاز اقامت در ترکیه بالاخره توسط دولت این کشور تصویب شد و از آن سال به بعد ایرانی ها توانستند با خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری، از امتیازات اقامت یک ساله قابل تمدید برخوردار شوند. درحالی که تا پیش از این تاریخ، دارندگان گذرنامه ایرانی فقط با ثبت شرکت و فعال بودن آن به طور واقعی، می توانستند از مزایای اقامتی نیز بهره مند شوند.

البته لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورهای دنیا نیز می توان با خرید ملک بین ۳ تا ۵ سال از اقامت موقت برخوردار شد و سپس درخواست اقامت دائم از آن کشورها را کرد. اما نزدیک بودن ایران و ترکیه و همچنین میزان محبوبیت این کشور، شباهت فرهنگی، نزدیکی شرایط آب و هوایی و… موجب شده اند تا ترکیه به یک مقصد محبوب برای ایرانیانی که علاقمند به مهاجرت هستند تبدیل شود.

از شرایط اقامت در ترکیه چه می دانید؟

ترکیه نیز مانند سایر کشورهای شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد و براساس آن ها مهاجر می پذیرد. اگر قصد دارید به ترکیه مهاجرت کنید، لازم است که حتما پیش از هرکاری نسبت به تمام قوانین جدید شرایط اقامت در ترکیه آگاه باشید و بر طبق اصول آن جا زندگی خود را آغاز کنید.

طبق خبرهایی که در سال 2020 درباره ی قانون جدید زندگی در ترکیه اعلام شد، زمان اخذ اقامت ترکیه تغییر و از ژانویه سال ۲۰۲۰ به یک سال تغییر یافته است. درحقیقت اتباع خارجی می توانند برای اقامت توریستی و گردشگری به مدت یک سال در ترکیه بمانند. اما این قانون تنها برای برخی اتباع خارجی صادق بوده و برای کشورهای عضو سازمان توسعه اقتصادی، روسیه، چین و اتحادیه اروپا این گونه نخواهد بود.

اخذ اقامت ترکیه
اخذ اقامت ترکیه

ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند و این نوع ویزا را اخذ می کنند برای تمدید اقامت خود به مدت یک سال می بایست اقدامات لازم را انجام دهند تا مدت زمان اقامت آن ها باطل نشود. افرادی که از این طریق به ترکیه رفته اند می توانند اقامت توریستی خود را به اقامت کاری یا همان کار در ترکیه یا اقامت تحصیلی تبدیل نمایند.

همچنین لازم به ذکر است که بالاترین رقم برای سرمایه گذاری و دریافت شهروندی در ترکیه سه میلیون دلار بود اما این مبلغ در سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است. اما این مبالغ تنها هزینه ابتدایی برای دریافت شهروندی می باشد و نباید از سایر هزینه ها خصوصا هزینه های زندگی در این کشور غافل شوید.

به طور کلی اقامت در ترکیه به چند دسته تقسیم می شود:

 • اقامت توریستی ترکیه
 • اقامت دانشجویی ترکیه
 • اقامت برای خریداران خانه در ترکیه
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما

با توجه به وجود این تقسیم بندی به شما پیشنهاد می کنیم که برای دریافت این نوع اطلاعات حتما با یکی از مشاوران موسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس برقرار کرده و آگاهی پیدا کنید. چرا که مهاجرت یکی از مهم ترین تصمیماتی است که هر فرد می گیرد و به هیچ وجه نباید بدون آگاهی قدمی برداشته شود.

اقامت یک ساله ترکیه یا اقامت موقت ترکیه

برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه، چه برای مدتی کوتاه و چه بلند روش های مختلفی وجود دارد که هریک از آن ها به شیوه ‌های مختلفی به شما اجازه اقامت در این کشور را خواهند داد. همچنین شایان ذکر است که اخذ اقامت ترکیه با تولد در این کشور امکان پذیر نیست. به همین دلیل هم اخذ اقامت ترکیه از این طریق را از سر بیرون کنید.

یکی از انواع روش های دریافت اقامت این کشور، اقامت توریستی ترکیه می باشد که شهروندان ایرانی به راحتی می توانند آن را به دست بیاورند. در قانون جدیدی که توسط دولت ترکیه اعلام شده است ایرانیان قادر خواهند بود به مدت ۹۰ روز بدون گرفتن ویزا به کشور ترکیه سفر کنند. البته درصورتی که آن ها تمایل داشته باشند بیش از ۹۰ روز در کشور ترکیه بمانند می بایست ویزا دریافت کنند که در این صورت می توانند اقامت توریستی ترکیه (اقامت یکساله ترکیه) را دریافت کنند که روشی تقریبا ساده و کم دردسر می باشد.

اما نکته جالبی که وجود دارد این است که ویزا یا اقامت توریستی ترکیه نمی تواند ضامنی جهت گرفتن اقامت دائم ترکیه باشد. یکی از راه هایی که می توان ویزا یا اقامت توریستی ترکیه را به دست آورد اجاره خانه در ترکیه می باشد. اقامت ترکیه با اجاره خانه و اخذ اقامت یک ساله از این طریق یکی از ارزان ترین و راحت ترین راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد.

اخذ اقامت ترکیه
اخذ اقامت ترکیه

اقامت دائم ترکیه

اگر قصد دارید که اقامت ترکیه به صورت دائم و بلند مدت و اخذ شهروندی این کشور را دریافت کنید باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت یکساله ترکیه (اقامت موقت ترکیه) را دریافت کرده اید، حفظ کنید و پس از هر سال اقدامات لازم برای تمدید مجوز اقامت تان را انجام دهید. شما همچنین می‌ توانید از طریق اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک و اقامت از طریق ازدواج اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید.

برای تان جالب است که بدانید مورد اقامت دائم ترکیه این است که این اقامت هیچگاه در یک مرحله صادر نمی شود. همچنین دریافت اقامت دائم عموما پس از گذشت حداقل ۳ سال و بعد از آن که تمدید های سالانه انجام شد یا حداکثر بعد از ۵ سال، باز هم بعد از تمدید های سالانه اقامت موقت، امکان پذیر است. به طور کلی اتباع خارجی باید به مدت ۸ سال آن هم بدون هیچ وقفه ای در ترکیه زندگی کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم ترکیه

درصورتی که به مدت ۵ سال بدون وقفه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید، این امکان را دارید که برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. همچنین شهروندان خارجی که در ترکیه اقامت داشته اما در این مدت چندین بار از کشور خارج شده باشند، بعد از گذشت حداقل ۸ سال می ‌توانند اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنند.

برای دریافت اقامت ترکیه برای بلند مدت می بایست مدارک ذیل را آماده نمایید:

 • فرم رسمی درخواست مجوز اقامت
 • اصل و کپی گذرنامه یا سند سفر
 • ارائه سند اقامت قبلی
 • سندی که گزارشی از عدم دریافت کمک ‌های اجتماعی از موسسات و سازمان ‌های دولتی در ۳ سال گذشته، ارائه بدهد
 • چهار قطعه عکس احراز هویت
 • بیمه درمانی معتبر
 • داشتن منابع کافی و پایدار برای ادامه اقامت
 • گزارش پلیس محلی

البته این موضوع را به یاد داشته باشید که ممکن است به جز موارد بالا، دولت ترکیه مدارک دیگری را نیز از شما بخواهد. به همین دلیل حتما با یک مشاور یا وکیل مهاجرتی حرفه ای مشورت کنید و امور مربوطه را به او بسپارید. همان طور که پیش تر هم گفتیم برای این کار می توانید همین حالا از طریق صفحه چت گوشه ی سمت راست صفحه با یکی از مشاورین پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید.


 

 

هزینه های اخذ اقامت ترکیه

هزینه اقامت یک ساله ترکیه شامل بخش های زیر می باشد:

 • هزینه کارت اقامت و هزینه مربوط به چند قطعه عکس که معمولا ۶ قطعه عکس لازم است
 • هزینه ترجمه پاسپورت
 • هزینه تاییدیه نوتر
 • هزینه دریافت راندوو
 • هزینه مالیات و عوارض برای اقامت یکساله
 • هزینه بیمه سلامت
 • هزینه تشکیل پرونده

هزینه های زندگی در ترکیه

بدون شک بحث و تصمیم در مورد مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه همیشه موجب بروز سوالاتی مثل هزینه زندگی در ترکیه، هزینه اقامت توریستی یک ساله در ترکیه، قیمت اجاره و خرید خانه در ترکیه و… در ذهن مهاجران شده است. در چندین دهه ی اخیر کشور ترکیه با برداشتن قدم هایی بزرگ در زمینه های اقتصادی، گردشگری، صنعتی و هنری توانسته خود هم سطح برترین کشورهای جهان از نظر درآمد قراردهد. همچنین تا حد زیادی موفق بوده تا تعادل بین هزینه زندگی در ترکیه و خرج و مخارج زندگی در در آن را حفط کند.

همان طور هم  که می دانید بخش اصلی منابع درآمد کشور ترکیه از صنعت گردشگری تامین می شود و تا امروز توانسته در این موضوع به جایگاه بالایی دست یابد. در حقیقت همین موضوع نیز سبب شده که تعداد مهاجران به ترکیه خصوصا ایرانیان در حد چشمگیری افزایش یابد.

اکتبر 14, 2020

نویسنده : هانیه اسبقی
ارسال نظرات