موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

از سیر تا پیاز مهاجرت کاری به چین

چین کشوری در شرق آسیاست که در همسایگی با کشورهای کره شمالی، روسیه، برمه، مغولستان، تاجیکستان، قزاقستان، ویتنام، افغانستان، هندوستان، قرقیزستان، نپال، پاکستان و بوتان است. همچنین در احاطه دریای چین شرقی، دریای زرد، خلیج کره و دیگر آب های آزاد قرار دارد. چین دارای تنوع آب و هوای بسیاری است و می توان آب و هوای گرم را در مناطق گرمسیری و بارانی و سرد را در مناطق سردسیر آن تجربه نمود. چین دارای بزرگترین اقتصاد جهان بوده و به عنوان یک کشور ابرقدرت در جهان شناخته می شود. به همین خاطر سالانه مهاجران بسیاری کشورشان را به مقصد چین ترک کرده و مهاجرت به چین را برای ادامه زندگی خود انتخاب می کنند. با وجود پیشرفت های زیاد چین بسیاری از شرکت های چند ملیتی به فعالیت در این کشور پرداخته اند و بازار اشتغال در چین گرم است. سالانه تقاضاهای کاری بسیاری از سوی افراد با استعداد و متخصص در سراسر جهان به کشور چین فرستاده می شود. اما شانس با کسانی یار خواهد بود که همه قوانین را به خوبی بدانند، زبان چینی را یادبگیرند و از راه درست و اصولی برای مهاجرت کاری به چین اقدام کنند. در این مقاله قصد داریم که اطلاعات جامعی را پیرامون مسئله مهاجرت به چین، اخذ ویزای کاری چین، قوانین کار در چین و سایر موارد از این دست در اختیارتان بگذاریم، بنابراین تا انتهای این مطلب با اطلاعاتی که تیم کارشناسان موسسه مهاجرتی پارسی کانادا برای شما در نظر گرفته اند همراه باشید.

 

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

اقتصاد و بازار کار در چین چگونه است؟

چیزی که بازارهای چین را در صدر بازارهای آسیا قرار می دهد، اقتصاد پررونق آن است. شما به عنوان یک کارگر خارجی می توانید به مشاغل تخصصی ورود پیدا کنید و با استفاده از مهارت های خود در شرکت های چینی و یا ششرکت های خارجی موجود در چین به کار مشغول شوید. جالب است بدانید که 85 درصد از مهاجرینی که به قصد کار به چین می روند با کار در شرکت های بین المللی، سهم بزرگی را در فروش و بازاریابی، خدمات بانکی، خدمات مالی و مهندسی به خود اختصاص می دهند.

داوطلبان بین المللی باید برای پیدا کردن شغل در چین چه کنند؟

معمولا نامزدهای محلی دو زبانه که تجربه کار در شرکت های چند ملیتی را داشته اند در اولویت قرار دارند و پس از این گروه، افراد چینی قومی که برای کار به خارج از چین رفته اند و مجددا بازگشته اند، شانس بیشتری برای استخدام دارند. مهارت در زمینه های IT ، امور مالی، اصول حسابداری، تجربه بازاریابی بین المللی، مدیران مالی آشنا با قوانین WTO ، وکلای باتجربه و حرفه ای در تجارت بین الملل، بیشتر برای استخدام افراد مورد استقبال قرار می گیرند. خوب است بدانید که درصد کمی از مهاجران در چین برای کار در شرکت های چینی مشغول شده اند و عده بسیاری از مهاجران به عنوان مهندسان یا مدیران عالی رتبه در شرکت های تولید کننده فناوری های پیشرفته به کار پرداخته اند. تسلط به زبان انگلیسی در نوشتارر و گفتار می تواند یک مزیت بزرگ برای مهاجران از طریق کار، محسوب شود. به طور کلی می توان گفت که اغلب شغل های پردرآمد در چین، نیازمند توانایی صحبت کردن با زبان چینی ماندارین هستند. قیمت مسکن و اجازه خانه در چین همواره رو به افزایش است و به یک معضل بزرگ برای مهاجران تبدیل شده است. آن ها باید کار مناسب و پردرآمدی بدست بیاورند تا بتوانند از پس مخارج برآیند.

صنایع عمده در چین شامل چه مواردی هستند؟

چین با اقتصاد پر رونقی که دارد، فارغ التحصیلان بسیاری را به چالش برای کار در چین و کشف یک زندگی جدید در آن سوق می دهد. اغلب متقاضیان کار و افراد جویای استخدام، به دنبال مشاغلی با زبان انگلیسی هستند، چرا که آن ها زبان چینی ماندارین را سخت می دانند. شهرهای بزرگ چین همچون پکن و شانگهای، دارای مراکز تجاری و صنعتی متعددی هستند و شرکت های چند ملیتی بی شماری را در خود جای داده اند. شهرهای گوانگژو، شنزن و تیانجین معمولا محل استقرار چنین شرکت هایی هستند. برخی از مهاجران نیز در صدد یافتن شغل هایی با قابلیت سرمایه گذاری هستند. فرصت های سرمایه گذاری در شرکت های چینی هم وجود دارد، ولی بدون دانش ماندارین نمی توانید در این امر موفق شوید. صنایع عمده و رایج در چین را برای شما در زیر لیست کرده ایم:

 • مواد شیمیایی
 • محصولات مصرفی
 • فرآوری مواد غذایی
 • ماشین سازی
 • معدن
 • فناوری
 • منسوجات
 • حمل و نقل

 

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

با ویزای کار در چین (ویزایZ) آشنا شوید

ویزای کار در چین یا همان ویزای Z به خارجی ها امکان کار و دریافت پیشنهادهای شغلی از سوی کارفرمایان چینی را می دهد. ویزای Z تنها اجازه اقامت 30 روزه ای را از تاریخ ورود به چین تا پایان این مهلت به مهاجران می دهد. در این بازه زمانی شما و یک کارفرمای چینی باید قراردادی با مدت حداکثر 90 روز و یا اجازه اقامت موقت را دریافت نمایید.

آیا برای درخواست ویزای Z محدودیت سنی وجود دارد؟

محدودیت سنی 18 الی 60 سال برای متقاضیان این نوع ویزا وجود دارد. البته امکان دارد که برخی از انعطاف پذیری ها و شرایط خاص شامل حال اخذ این نوع ویزا بشود. بنابراین برای اخذ ویزای کار چین، توجه داشته باشید که محدوده سنی شما برای درخواست آن مطابقت داشته باشد.

الزامات و اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای کار چین

 • گذرنامه واقعی و معتبر متقاضی که حداقل شش ماه به تاریخ انقضای آن مانده باشد و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
 • پر کردن یکی از فرم های درخواست ویزای کار چین که باید اطلاعات آن را با دقت تکمیل نمایید.
 • یک قطعه عکس پرسنلی با ابعاد استاندارد ویژه گذرنامه که اخیر از شما گرفته شده باشد.
 • مجوز کار که از طرف یک کارفرمای چینی صادر شده باشد.
 • ارائه اسناد پشتیبانی که در آن متقاضیان ملزم به ارائه اسناد و مدارک حاکی از سلامت پزشکی و بررسی عدم سوابق کیفری است. اگر فرم معاینات پزشکی خود ارائه نداده باشید، در زمان اقدام برای درخواست مجوز اقامت موقت در چین باید معاینات را انجام دهید.

نحوه درخواست ویزای کار در چین

برای درخواست ویزای کاری چین باید به شکل حضوری به سفارت چین، کنسولگری های آن مراجعه کنید. ارسال تقاضا برای ویزای کاری چین از طریق پست قابل قبول نبوده و می توانید در صورتی که توانایی رفتن به چین را ندارید، مراحل کاری خود را به واسطه یک وکیل توانمند یا آژانس مسافرتی که آشنا با سفارت چین است، دنبال نمایید.

 • هزینه ویزای کار در چین

ویزای کار چین نیز مانند سایر ویزاها هزینه هایی را شامل می شود. به طور کلی، سفارتخانه یا کنسولگری های چین تنها ویزای ورود Z را برای بیگانگان صادر می نماید که هزینه آن به شرح زیر می باشد:

 1. شهروندان ایالات متحده، 140 دلار
 2. شهروندان کانادایی، CAD 142
 3. شهروندان انگلستان، پوند 151
 4. شهروندان استرالیا، 109.5 AUD

 

 • زمان پردازش اطلاعات برای ویزای کاری چین

معمولاً 4 روز کاری جهت پردازش اطلاعات ارائه شده برای ویزای کار چین زمان صرف می شود. چنانچه برای فرایند پردازش عجله داشته باشید، باید 30 دلار آمریکا اضافی برای پردازش یک روز کاری و 20 دلار برای 2 الی 3 روز کاری پرداخت نمایید.

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

کدام ویزا برای اعضای خانواده متقاضیان ویزا Z صادر می گردد؟

کسانی که می خواهند اعضای خانواده شان به عنوان همراه در کنارشان باشند و در چین اقامت داشته باشند، باید از ویزای S برای خانواده شان استفاده کنند و با ارسال دعوت نامه ای اصولی، به اثبات رابطه خود با آنان نمایند. به عنوان مثال ارائه سند ازدواج برای همسران و یا شناسنامه برای یک کودکان، از روش های اثبات نسبت میان متقاضی ویزای Z و وابستگانش است.

الزامات اساسی که کارمندان باید برای کار در چین تهیه کنند

چین به تازگی سیاست های جدیدی را برای جذب استعدادهای خارجی بکار گرفته است و به شکلی فعال تر و مؤثرتر به استخدام این افراد می پردازد. فرآیند درخواست کار در چین با توجه به جمعیت زیادی که دارد ساده تر شده است و به صورت آنلاین نیز می توان مدارک و اسناد لازم را ارسال کرد. کارفرمایان چینی که قصد استخدام بیگانگان را دارند باید قوانین و مقررات محلی را در مورد مهاجران رعایت کنند. شرکت خود را به طور قانونی تأسیس کرده باشند و دارای گواهینامه های لازم باشند. خارجیان مهاجری هم که متقاضی ویزای کار در چین می باشند، باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • بیش از 18 سال سن داشته باشند
 • در سلامتی کامل باشند.
 • مهارت های حرفه ای و تجربی کار مربوطه را داشته باشند.
 • سابقه کیفری نداشته باشند.
 • از سوی یک کارفرمای چینی دعوت نامه همکاری داشته باشند.
 • گذرنامه معتبر و گواهی نامه های مسافرتی بین المللی مورد نیاز را در اختیار داشته باشند.

 

طبقه بندی کارمندان خارجی در چین

به دلیل اینکه دولت چین تمایل زیادی به جذب استعدادهای برتر از سراسر جهان دارد، یک سیستم سه سطحی را برای امتیاز ایجاد دهی به کارمندان خارجی در نظر گرفته است و آن ها را با طبقه بندی های زیر تفکیک می نماید:

 • کلاس A – استعدادهای خارجی نخبگان؛
 • کلاس B – استعدادهای خارجی حرفه ای؛
 • کلاس C – خارجیان متفرقه.

 

محدودیت های موجود برای کار در چین

اتباع بیگانه و مهاجران خارجی که برای کار وارد چین می شوند، اگر به تحصیل بپردازند، ضمن تحصیل می توانند به کارآموزی بپردازند ولی نمی توانند به صورت قانونی در جایی استخدام گردند. همچنین وابستگان بیگانگانی که مجوز کار دارند نمی توانند به کار در چین مشغول شوند و کارفرمایان باید با کارمندان خارجی قرارداد حقوقی در این زمینه امضا کنند. علاوه بر این موارد گفته شده، کارفرمایان حق ندارند که کارمندان را در آموزش زبان درگیر کنند و با وجود مراحل بسیار و شرایط متعددی که برای اخذ اقامت چین وجود دارد، در صورت عدم پیروی از روال های قانونی، عواقب سنگینی در انتظار افراد خاطی خواهد بود.

 

آیا کار در چین محدودیت سنی دارد؟

چین کشوری مناسب برای تجارت است و از طریق کار آزاد و تجارت می توانید در این کشور به درآمدهای بالایی دست پیدا کنید. شرکت ها و بنگاه های تجاری بسیاری در چین هستند که می توانید به کار مشغول شوید. چین از لحاظ صادرات و واردات و روابط بین الملل موفق بوده و با همه کشورهای جهان در تعامل و تجارت است. اما تنها مشکلی که ممکن است برای مهاجرت کاری به چین داشته باشید، زبان چینی ماندارین است که سخت ترین زبان شناخته شده برای یادگیری می باشد. چینی ها زبان انگلیسی را برای صحبت کردن بکار نمی برند و اغلب با زبان خودشان ارتباط برقرار می کنند. جالب است بدانید که هر شهر چین گویش و لهجه منحصر به فرد خودش را دارد و اگر در چین از شهری به شهر دیگری بروید، متوجه این تفاوت خواهید شد. مشاورین و وکلای موسسه مهاجرتی پارسی کانادا کلیه موارد مهم و اساسی را در زمینه مهاجرت کاری به چین برای شما توضیح می دهند و راهنمایی های لازم را به شما می کنند. کسانی که تصمیم دارند در چین کار کرده و کسب درآمد کنند می توانند بعد از مشاوره های ارائه شده از سوی پارسی کانادا با اطلاعات کامل و دیدی باز نسبت به مهاجرت کاری اقدام نمایند.

با ویزای کاری شما اجازه اشتغال و انجام فعالیت های تجاری در کشور چین را خواهید داشت ولی گرفتن آن مشروط به این است که یک کارفرمای چینی شما را برای کار دعوت کرده باشد و خواهان کار کردن شما در شرکت، سازمان و یا مرکز خود باشد. همچنین متقاضی کار در چین باید شرایط لازم را از جمله مدارک مورد نیاز، تخصص و مهارت کافی، سابقه کاری مرتبط با سقف زمان تعیین شده و … را داشته باشد. اگر نتوانید شرایط اولیه کار در چین را تهیه و اسناد و مدارک خواسته شده را تهیه کنید، مسلما اجازه تجارت و کار به شما داده نخواهد شد. آموزش های زبان انگلیسی و تدریس در این شاخه یکی از پرطرفدارترین و مورد نیاز ترین مشاغل در چین است. داشتن مدرک لیسانس و حداقل دو سال سابقه تدریس این زبان الزامی است. البته برای کار در چین محدودیت های سنی تعیین شده است که میزان مشخص شده برای خانم ها ۲۴ تا ۵۵ سال و برای آقایان ۲۴ تا ۶۵ سال می باشد. البته این قوانین و سن مشخص قابلیت انعطاف نیز دارد و ممکن است علی رقم سن تان کارفرمای چینی تمایل به استخدام شما داشته باشد و بتوانید ویزای کار چین را دریافت نمایید.

موسسه مهاجرتی پارسی سلامت ، موثر در مهاجرت کاری شما به چین

موسسه مهاجرتی پارسی کانادا یک راهنمای جامع برای درک کلیه مراحل قانونی لازم برای مهاجرت شما از هر طریق به کشورهای خارجی از جمله چین است. وکلا و کارشناسان این موسسه با آشنایی کامل از همه قوانین و آیین نامه های مربوط به کشور چین که البته هر ساله تغییراتی را در پی دارند، شما را به اهداف مهاجرتی تان می رسانند. تیمی از کارشناسان حقوقی در پارسی کانادا پیگیر پرونده مهاجرتی شما می شوند و شما را برای کار، تحصیل، زندگی، سرمایه گذاری و انواع روش های مهاجرت به چین آشنا می کنند. کافیست که هر گونه سوال یا مسئله مربوط به زمینه مهاجرتی خود را با آن ها در میان بگذارید و با خیالی آسوده به چین نقل مکان کنید. از طریق خدمات تخصصی پارسی کانادا، شرکت های معتبر چینی که درخواست پذیرش نیرو دارند شناسایی می گردند و با توجه به تخصص و حرفه شما برایتان معرفی می گردند. بنابراین برای استخدام در شغل ایده آل خود و اخذ ویزای کار کشور چین از مشاوره کارشناسان این موسسه استفاده نمایید.

جولای 21, 2020

نویسنده : مینا نجفی
‫4 دیدگاه در “از سیر تا پیاز مهاجرت کاری به چین
 1. جاسمگفته
  11 ماه پیش

  ببخشید می خواستم بدونم برای کار در چین، تسلط به زبان چینی نیازه یا با همان زبان انگلیسی هم میشه موفق بود؟

  1. پریسا انصاری پورگفته
   10 ماه پیش

   درود بر شما برای اخذ اقامت به این زبان نیاز خواهید داشت، البته برای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره رایگان، همین حالا فرم ارزیابی مهاجرت را در سایت ما پر کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. فرم ارزیابی مهاجرت

 2. میریگفته
  11 ماه پیش

  چین خیلی فرصت شغلی داره. من رشته معماری خوندم و به سبک معماری چینی علاقه زیادی دارم. سوالم اینه که می تونم برای کار در رشته خودم به چین برم و موفق باشم؟

  1. پریسا انصاری پورگفته
   10 ماه پیش

   درود بر شما بله قطعا برای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره رایگان، همین حالا فرم ارزیابی مهاجرت را در سایت ما پر کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. فرم ارزیابی مهاجرت

ارسال نظرات