موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!

با توجه به شرایط نابسامان اقتصادی و همچنین تحریم ها و تورم، بسیاری از افراد، روزانه تصمیم به مهاجرت گرفته و بسیاری از آنها معمولاً دوست دارند که به کشوری نزدیک از لحاظ مسافت جغرافیایی مهاجرت کنند. زیرا هم درد غربت شان را کمتر می کند و هم به راحتی می توانند حداقل سالی یک بار به خانواده و موطن خود سری زده و انرژی دوباره بگیرند.

متقاضیان مهاجرت به کشورهای دیگر، همچنین دوست دارند کشور منتخب شان برای مهاجرت، فرهنگ و آداب و رسومی مشابه با کشور خودشان داشته باشد که برای ایرانیان، یکی از کشورهای بسیار نزدیک و خوش آب و هوا و همچنین با تشابه فرهنگی، کشور ترکیه است.

با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!
با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!

در این مقاله قصد دارم که به چندین تفاوت نحوه زندگی در ترکیه با ایران اشاره کنم، پس با ما همراه باشید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه، اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و یا ویزای کار ترکیه را دارید، فرصت خوبی برای شماست که از شرایط زندگی در ترکیه برای ایرانیان و چند و چون ماجرا آگاه شوید.

تفاوت های آشکار زندگی در ایران و ترکیه

  •  لازم نیست که مبلغ ودیعه ی بالایی برای اجاره منزل در ترکیه پرداخت کنید. اگر بخواهید در کشور ترکیه اقامت کرده و به اصطلاح مکانی برای زندگی خود انتخاب کنید، به راحتی می توانید با پول پیش ناچیزی یک خانه مبله و یا غیر مبله بسته به سلیقه خود تهیه کرده و خیلی زود در آن مستقر شوید. اگر منزلی را مبله اجاره کنید گاها ممکن است پول چهار یا پنج ماهه اجاره ی منزل از شما پیشاپیش درخواست شود و این در حالی است که در ایران منزل مبله اصلاً وجود ندارد و پول پیش اجاره منازل بسیار زیاد و معمولاً مبلغی گزاف است.

 

  •  معماری خانه های ترک نسبت به مشابه آن در ایران بسیار ساده است. در ترکیه معماری خانه ها معمولاً بسیار ساده و کاربردی بوده و از تجملات و معماری های خاص در آن اثری دیده نمی شود. تمامی فضاهای موجود در منازل ترکیه، کاربردی بوده و معمولاً جنبه تزیینی و زیبایی ندارد.

 

  •  نقشه ی خانه ها و متراژ آنها در ترکیه با ایران کاملاً متفاوت است. اکثر ما ایرانی ها در خانه هایی با متراژهای بالا و سالن های پذیرایی زیبا و بزرگ زندگی کرده ایم، در صورتی که در ترکیه خانه های معمولی، متراژ کمی داشته و اندازه های بزرگتر معمولاً متعلق به خانه های ویلایی است و یا اینکه اگر آپارتمانی هم باشد، قیمتهای بسیار گزافی دارد. در واقع طبقه متوسط مردم در ترکیه آپارتمان های بزرگ و خانه های بزرگ ندارند. همچنین نقشه و مدل خانه ها  در ترکیه با ایران متفاوت است. مثلاً اگر متراژ منزلی در ترکیه بالای ۲۰۰ متر باشد به ندرت یک طبقه خواهد بود، اکثر این منازل دوبلکس بوده و یا سالن پذیرایی نهایتاً ۵۰ متر طراحی شده است.

 

  •  اتاق کوچکتر در ترکیه معروف به اتاق کودک است. در ترکیه اتاق هایی که معمولاً متراژ کوچک تری نسبت به دیگر اتاق ها دارند، به عنوان اتاق کودک نامیده می‌شوند. پس اگر برایتان مهم است که منزلی با دو اتاق خواب بزرگ داشته باشید، حتماً دنبال خانه ای که سه اتاق خواب دارد، بگردید.

 

  • اکثر آپارتمان ها و منازل موجود در ترکیه، امکانات ساختمانی عالی دارد. اگرچه تمامی خانه ها و پروژه ها در ترکیه، نما های آن چنانی و لوکس ندارند و در واقع زیاد به تجملات و نمای ساختمانی اهمیتی نمی‌دهند، اما تمرکز آنها بیشتر بر امکانات رفاهی منازل است. مثلاً در استانبول آپارتمان ها و مجتمع های زیادی وجود دارد که همه آنها دارای امکانات ورزشی، سونا، استخر و جکوزی هستند که این موضوع کمتر در ایران دیده می‌شود.
با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!
با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!

 

  •  آسمان خراش ها و برج های بلندی با تعداد طبقات بالا وجود دارد. برج های مسکونی بالای ۴۲ طبقه در شهر استانبول بسیار زیاد هستند که این حالت معمولاً در ایران کمتر دیده می‌شود. زندگی در این گونه آسمان خراشها برای اقشار متوسط و معمولی نیز میسر است. اگرچه ممکن است که هزینه ی زندگی در این آسمان خراش ها نسبت به سایر منازل کمی بیشتر باشد، اما همچنان نسبت به ایران خصوصاً تهران بسیار کمتر است.

 

  •  در ترکیه منازل مستقل کمتر دیده می شود. منزل های ویلایی یا دو طبقه در کشور ترکیه به ندرت دیده می شود، مگر در مجتمع های ساحلی و شهرک ها. بیشتر ساختمان‌ها در این کشور حداقل چهار طبقه هستند.

 

  •  در آشپزخانه و دستشویی خانه های ترکیه، راه آب وجود ندارد. در تمامی منازل نوساز ترکیه اکثر توالت ها فرهنگی است و به راحتی با یک مواد شوینده قوی و یا یک شستشوی ساده تمیز می شوند، به همین دلیل راه آب در آنها تعبیه نمی شود. البته در منازل بومی نشین و محلی این کشور هنوز توالت‌های اسلامی یا ایرانی دیده می‌شود.

 

  • زندگی در تمامی ساختمان ها یا آپارتمان های ترکیه شارژ ماهانه دارد. در ترکیه برای زندگی در برج ها و یا ساختمان های معمولی باید شارژ پرداخت کنید، این مبلغ معمولاً بابت نظافت مشاعات، فضای سبز، نگهبانی، نگهداری آسانسور و امکانات رفاهی و ورزشی دریافت می شود. در آپارتمان های معمولی این شارژ جداگانه پرداخت شده، اما در مجتمع ها گاهی شارژ آپارتمان ها با قبض گاز و آب و برق صادر می‌شود.

 

  •  قبوض در ترکیه به نام مستاجر صادر می شود.  هنگام اجاره ی خانه، مستاجر وظیفه دارد که کل قبوض آب برق گاز و تلفن ساختمان را به نام خودش ثبت کند و این در حالی است که مالک ساختمان و یا مستاجر قبلی بایستی تمامی بدهی های قبلی را تسویه کرده باشد، مگر در مجتمع هایی که سیستم مرکزی دارند که در این صورت صرفاً قبض برق به نام مستاجر صادر می شود. خوب است بدانید که برای صدور هر کدام از این قبض‌ها، اداره ی مربوطه مبلغی را به عنوان ودیعه از شما دریافت می کند که بعد از تخلیه ی ساختمان در صورت نداشتن بدهی و تسویه حساب می‌توانید به اداره ی مربوطه مراجعه کرده و بعد از گذشت یک هفته، این ودیعه را مسترد کنید.
با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!
با جذابیت های زندگی در ترکیه آشنا شوید!

بهترین شهر ترکیه برای زندگی

این سوالی است که اغلب برای تمامی مهاجران و افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، پیش می آید. در واقع آن ها دوست دارند بدانند که شهر و زندگی مناسب برای مهاجران کدام است؟

ترکیه از بهترین کشورهای خاورمیانه شناخته شده که در سال های اخیر شاهد پیشرفت اقتصادی بسیاری بوده است و همین مسئله باعث شده که بسیاری از افراد از سرتاسر جهان خصوصاً ایران تصمیم بگیرند که به این کشور زیبا مهاجرت کنند. این کشور با داشتن امکانات آموزشی و رفاهی فراوان، مکانهای توریستی و گردشگری بسیار و جاذبه های تاریخی و شهرهای سنتی و مدرن به یکی از کشورهای بسیار پرطرفدار برای مهاجرت تبدیل شده است.

اگرچه می توان هر یک از شهرهای ترکیه را برای زندگی انتخاب کرد اما مهاجران بایستی با توجه به شرایط زندگی اشان و مقدار درآمد یکی از این شهرها را برای زندگی انتخاب کنند. پر واضح است که پایتخت این کشور شهر استانبول نسبت به سایر شهرها مدرن تر بوده و در واقع از امکانات بیشتر رفاهی برای شهروندان برخوردار است.

اگرچه ممکن است که هزینه های زندگی در این شهر نسبت به سایر شهرهای ترکیه بسیار بالاتر باشد اما در صورتی که دغدغه مالی نداشته باشید، این شهر به عنوان بهترین شهر برای سکونت مهاجران محسوب می شود. اما اگر بخواهید شهری با هزینه زندگی پایین تر انتخاب کرده و به دور از سر و صدا و هیاهوی پایتخت باشید، گزینه های زیاد دیگری پیش رو دارید. می توانید شهرهای ساحلی ترکیه را به عنوان مکانی برای زندگی برگزینید. در این شهرها هم هزینه زندگی نسبت به استانبول پایین تر است و هم اینکه با سکوت و آرامش بسیار دل انگیز می توانید لذت زندگی را تجربه کنید.

حال که با چندین تفاوت زندگی در ترکیه و ایران آشنا شدید، اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، می توانید با تیم مشاور مهاجرتی ما در موسسه مهاجرتی پارسی کانادا تماس حاصل فرموده و کلیه اطلاعات مربوط به مهاجرت به ترکیه را دریافت نمایید. با ما همراه باشید و از جدیدترین شیوه های مهاجرت به کشورهای مختلف آگاه شوید.

آگوست 19, 2020

نویسنده : مرجان زرقام
ارسال نظرات