جاذبه های گردشگری آنکارا

آنکارا، همان طور که احتمالا می دانید، پایتخت سیاسی و دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است. اگر به ترکیه سفر کرده باشید احتمالا گذرتان به این شهر بزرگ خورده است. آنکارا با جمعیتی بالغ بر 5.5 میلیون نفر و مساحتی بالغ بر 25 هزار کیلومتر مربع، مرکز استان آنکارا و پایتخت سیاسی و اداری ترکیه می باشد. آنکارا را می توان تلفیقی از تمدن، سنت و مدرنیته نامید.

میراث به جای مانده از تمدن های پیشین، در کنار برخی از زیبایی های طبیعی و مراکز و مجموعه های ساخته شده توسط انسان ها، مجموعه جاذبه های گردشگری آنکارا را تشکیل می دهند. با پارسی کانادا همراه باشید تا در ادامه با این شهر مهم آشنا شده و برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آنسیرای باستان Ancyra

درباره پیشینه تاریخی منطقه آنکارا اطلاعات زیادی در دست نیست اما برخی آثار مکشوفه از این منطقه به عصر برنز باز می گردند. اگر سیر تاریخی این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم، در هزاره دوم پیش از میلاد به تمدن هیتی ها بر می خوریم. هیتی ها قومی بودند که بر قسمت اعظم آناتولی و آسیای صغیر تسلط داشته اند و پایتخت آن ها نیز منطقه خاتوشا در حاشیه رودخانه کیزیلیرماک در نزدیکی آنکارا بوده است. این منطقه در طول تاریخ نام های متعددی به خود گرفته است که آنسیرا (لنگر) و آنقره از جمله این نام ها می باشند.

آنکارا در طول تاریخ یکی از مراکز مهم صنعتی و فرهنگی بوده است و بناهای تاریخی متعددی در این شهر از دوران های مهمی همچون فریگاری، هلنیستی، امپراطوری روم شرقی، بیزانس و عثمانی بر جای مانده است. آنکارا در سال 1923، پس از سقوط امپراطوری عثمانی و روی کار آمدن ترکیه نوین، با توجه به اهمیت و وسعت، به عنوان پایتخت این کشور منصوب شد. تا پیش از این، استانبول لقب پایتخت امپراطوری عثمانی و ترکیه را یدک می کشید. پس از پایتخت شدن آنکارا، این شهر متوجه رشد و پیشرفت های فراوانی بود. موزه ها، مراکز فرهنگی و گردشگری بسیار، مراکز تفریحی و رفاهی متنوع و بسیاری از مجموعه های ریز و درشت دیگر در این شهر مورد بهره برداری قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری آنکارا

سفر به آنکارا می تواند تجربه ای لذت بخش برای شما باشد. آنکارا شهری است که می توانید برای خرید، گشت و گذار، تفریحات متنوع، طبیعت گردی و بسیاری از تفریحات دیگر آن را انتخاب کرده و از آن دیدن کنید. با پارسی کانادا همراه باشید تا با مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شویم.

مقبره آتاتورک Anitkabir

مقبره مصطفی کمال آتاتورک، رهبر جنگ استقلال ترکیه، بنیانگذار و نخستین رئیس جمهور این کشور، در منطقه آنیپ آنکارا و بر روی یک تپه قرار گرفته است. نام محلی این مقبره آنیت کابیر Anitkabir به معنای قبر یادمانی است که بین سال های 1944 تا 1953 ساخته شده است. در روبروی این بنا یک میدان رژه وجود دارد و در ورودی آن نیز ستون های بلند و 24 شیر سنگی خود نمایی می کنند. در کنار مقبره آتاتورک، یک موزه نیز وجود دارد که در آن تمامی متعلقات، وسایل، عکس ها، دست نوشته ها و خاطرات مصطفی کمال و خانواده اش نگهداری می شود. در این موزه همچنین یک شمشیر اهدایی از رضا شاه به مصطفی کمال و دست نوشته ای از او به چشم می خورد. در کنار موزه نیز کتابخانه ای وجود دارد که در آن کتب قدیمی به زبان های مختلف در آن نگهداری می شود. آرامگاه اتاتورک از جذاب ترین جاذبه های گردشگری و فرهنگی ترکیه است که هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران حتی مردم خود ترکیه است.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

موزه های آنکارا

آنکارا دارای موزه های متنوع و متعددی می باشد که بازدید از آن ها می تواند جذابیت سفر شما را دو چندان کند. علاقه مندان به موزه ها و بازدید از آثار تاریخی و مکشوفه، در سفر به آنکار نگران به دنبال موزه گشتن نباشند! در این شهر موزه های متنوعی وجود دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید. در ادامه تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم.

  • موزه تمدن آناتولی Museum of Anatolian Civilization

موزه آناتولی  یکی از بهترین مکان ها برای بازدید از آثار به جا مانده از تمدن های منطقه آناتولی است. در این موزه آثار باستانی و عتیقه های کشف شده مربوط به عصر پارینه سنگی، نوسنگی، میان سنگی، برنز، آشوری، هیتی، روم باستان و عثمانی به معرض نمایش گذاشته شده اند.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

  • موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا State Art and Sculpture Museum

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا  در نزدیکی موزه فرهنگ این شهر و به همت مصطفی کمال آتاتورک بنا شده است. در این موزه آثار هنری و دستی قرن 18، 19 و 20 میلادی نگداری می شود. علاقه مندان به آثار هنری می توانند از موزه هنر آنکارا دیدن کرده و لذت یک بازدید هنری جذاب را به خود هدیه دهند.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

  • موزه جنگ استقلال ترکیه War of Independence Museum

موزه جنگ استقلال ترکیه در میدان اولوس آنکارا واقع شده است. در این موزه می توانید شرح وقایع و اتفاقات جنگ استقلال ترکیه را از نزدیک ببینید. عکس ها، برخی وسایل و مجسمه ها، دست نوشته ها و اطلاعات جنگ های این کشور در راه استقلال و تشکیل ترکیه مدرن به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

اگر به بازدید از موزه ها علاقه مندید، علاوه بر این موزه ها، می توانید از موزه های هنرهای مدرن آنکارا، موزه هوانوردی آنکارا، موزه هامامونو، موزه جمهوری، موزه مردم شناسی و موزه قوم نگاری آنکارا نیز دیدن کنید.

قلعه آنکارا Ankara Castle

قلعه آنکارا یکی از نمادهای این شهر و از بناهای تاریخی و مهم این شهر می باشد. این قلعه در حدود 1000 هزار قدمت داشته و در قرون وسطی توسط حکومت روم شرقی ساخته شده است. قلعه آنکارا در دوران های مختلفی همچون روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی مورد استفاده حکومت ها قرار می گرفته است. این قلعه هم اکنون بر روی تپه ای قرار داشته که بازدید از آن منظره ای زیبا و زیر دست از شهر آنکارا را نیز برای شما فراهم می آورد. در بخش هایی از این قلعه کافه و بازارهای کوچکی تشکیل شده است که می توانید حین بازدید از این قلعه از آن ها نیز بهره مند شوید.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

عبادتگاه آگوستوس Temple of Augustus

آگوستوس اولین امپراطور روم بوده است که این بنا در آنکارا منتسب به این امپراطور و قرن اول میلادی است. سنگ نوشته ای در این مکان وجود دارد که ادعا می شود به دست خود آگوستوس حک شده است. این معبد در قرون 2 الی 5 میلادی گسترش یافت و از قرن پنجم میلادی به بعد به کلیسا تغییر کاربری داده و به عنوان یکی از معروف ترین و بزرگ ترین کلیساهای ترکه شناخته می شده است. هم اکنون برخی از قسمت های این عبادتگاه از آن دوران به جای مانده است که می توانید ازآن دیدن کنید.

برج آتاکوله آنکارا Atakule Tower

برج آتاکوله بلند ترین برج آنکارا بوده و در مرکز این شهر قرار دارد. در این برج مراکز خرید، رستوران، کافه و امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری وجود دارد که می توانید در بازدید از این برج از آن ها نیز دیدن کنید. در طبقات بالای این برج رستوران وجود دارد که می توانید تجربه میل یک غذای لذیذ در منظره ای زیبا و مشرف به آنکارا لذت ببرید. در این مکان ها همچنین می توانید به سینما رفته و از سایر امکانات رفاهی و تفریحی آن نیز بهره مند شوید.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

آکواریوم آکوا وگا Aqua Vega Aquarium

اگر به فکر یک تفریح جذاب و لذت بخش هستید و یا به دریا و موجودات دریایی علاقه مندید، آکواریوم آکوا وگا جایی است که در سفر به آنکارا می بایست از آن دیدن کنید. در این آکواریوم جذاب بیش از 12 هزار موجود دریایی زندگی می کنند که بازدید از آن ها می تواند تجربه ای لذت بخش برای شما باشد. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، این منطقه زیبا را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری آنکارا

جاذبه های گردشگری آنکارا

در سفر به آنکارا همچنین می توانید از مراکز خرید مختلف و متنوع، پارک ها، بازارهای سنتی و مدرن و بسیاری از جاذبه های گردشگری و تفریحی دیگر دیدن کرده و از آن ها لذت ببرید.

سفر به آنکارا

مردم آنکارا بسیار خونگرم و مهمان نواز بوده و سپری کردن وقت با آن ها تجربه ای لذت بخش برای شما خواهد بود. در این شهر می توانید در رستوران های متنوع به خوردن غذاهای معروف ترکی مشغول شده و در کوچه بازار ها به گشت و گذار بپردازید. آنکارا یکی از مناطق خشک ترکیه بوده که سفر در فصول بهار و پاییز می تواند بهترین گزینه برای زمان مسافرت به آنکارا باشد. بیشترین مسافران و گردشگران نیز در این دو فصل از این شهر دیدن می کنند. زبان اکثر مردم این شهر نیز ترکی استانبولی است، اما اگر به زبان انگلیسی نیز آشنایی داشته باشید می توانید تا حدودی در ارتباط با مردم این منطقه موفق باشید.

آنکارا، پایتخت سیاسی اداری ترکیه، دومین شهر پرجمعیت و بزرگ این کشور است که بخشی از آمار گردشگری ترکیه را نیز به خود اختصاص داده است. بازدید از این شهر با مقاصد مختلف بسیار لذت بخش بوده و بدون شک شما را پشیمان نخواهد کرد. اگر شما نیز به دنبال اخذ ویزای توریستی ترکیه و مسافرت به این شهر زیبا و جذاب هستید، پارسی کانادا مفتخر است در این مسیر شما را یاری می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *