موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول | استانبول یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین شهرهای ترکیه است. این شهر یکی از شهرهای توریستی و گردشگری ترکیه می باشد که سالانه میلیون ها نفر را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند. ایرانیان بسیاری نیز هر ساله به دنبال اخذ ویزای توریستی ترکیه و بازدید از این شهر می باشند. در حدود 15 میلیون گردشگر در سال 2019 از این شهر بازدید کرده اند که میزان قابل توجهی می باشد. استانبول یک شهر با قدمت تاریخی بسیار بالا و جاذبه های گردشگری و دیدنی کم نظیری است که دل هر بیننده را می رباید. در این مقاله در نظر داریم با شهر تاریخی و زیبای استانبول آشنا شده و مهم ترین جاذبه های گردشگری آن را بررسی کنیم. با پارسی کانادا همراه باشید.

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

از شهر جادویی استانبول چه می دانید؟!

اولین نشانه های سکونت انسان در استانبول به عصر مفرغ باز می گردد. این منطقه در دوره های مختلف تاریخی همچون دوره بیزانس، امپراطوری روم و امپراطوری عثمانی جز شهرهای مهم و مورد توجه بوده و حوادث و اتفاقات زیادی را به چشم دیده است. بسیاری از آثار تاریخی و باستانی این شهر نیز مربوط به همین دوره های تاریخی مهم است. استانبول در حال حاضر بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و پایتخت فرهنگی و اقتصادی آن می باشد. استانبول تنها شهری در دنیا است که در دو قاره قرار دارد. تنگه بسفر این شهر را به دو نیم تقسیم کرده است به گونه ای که نیمی از آن در قاره اروپا و نیمی در آسیا قرار گرفته است.

استانبول با جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر و مساحتی بالغ بر 5343 کیلومتر مربع، بزرگ ترین کلان شهر اروپا و دومین کلان شهر بزرگ خاورمیانه می باشد. اگر تا کنون به استانبول سفر نکرده اید، این شهر جادویی را به هیچ عنوان از دست ندهید. آب و هوای مدیترانه ای در کنار مکان های تفریحی و گردشگری بسیار و زیبایی های طبیعی این شهر، بدون شک شما را شیفته خود خواهد کرد. اگر نمی دانید در اقامت در استانبول از کجاها باید دیدن کنید، در ادامه برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر را مرور می کنیم.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. اولین و مهم ترین دسته را می توان آثار و بناهای تاریخی به جا مانده از گذشته این شهر دانست. بناهایی همچون مسجد سلیمانیه، مسجد سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه و قلعه روملی حصار از جمله این موارد هستند. دسته دوم را می توان جاذبه های طبیعی آن دانست. پارک مینیاتورک، جنگل بلگراد و سواحل زیبای این شهر را می توان جز این دسته دانست. و دسته آخر جاذبه های گردشگری این شهر همانند مراکز خرید، موزه ها و بازارهای مختلف است. در ادامه چند جاذبه دیدنی و گردشگری از هر کدام از این دسته بندی ها معرفی می کنیم.

 • مسجد سلطان احمد

این مسجد به دستور سلطان محمد اول در دوران اوج گیری امپراطوری عثمانی بنا شد. به دلیل وجود کاشی های آبی رنگ در نمای داخلی، به این بنا مسجد آبی نیز می گویند. این مسجد دقیقا در مقابل مسجد ایاصوفیه ساخته شده است و هدف اصلی از ساخت آن، نشان دادن این موضوع است که معماران مسلمان رقبای سرسختی برای معماران مسیحی می باشند. در واقع این مسجد با هدف به رخ کشیدن مهارت ها و توانایی های معماران مسلمان در مقابل معماران مسیحی و به یادگار گذاشتن بنایی روبروی عمارت مسیحی ساخته شده است! این بنا یکی از زیباترین بناهای ساخته شده در استانبول است که در قسمت اروپایی این شهر واقع شده و قطر و ارتفاع گنبد آن به ترتیب 33 متر و 43 متر می باشد. در سفر خود به استانبول، به هیچ عنوان این مکان جذاب را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از نمادهای استانبول و از مهم ترین بناهای تاریخی این شهراست. ایاصوفیه در دوره بیزانس، به دستور تئودورا، همسر ژونستینین یکم، امپراطور روم شرقی بنا شد و در حدود 1 قرن به عنوان یکی از بزرگ ترین کلیساهای مسیحیت مورد استفاده قرار گرفت. پس از فتح قسطنطنیه توسط سلطان محمد عثمانی، این بنا به مسجد بدل شد. در طول تاریخ تغییرات بسیاری در این بنا صورت گرفته و کاربردهای مختلف و متنوعی داشته است. اخیرا نیز این بنا به عنوان موزه و مسجد مورد استفاده قرار گرفته است. در سفر به استانبول حتما از این بنای زیبا دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • برج گالاتا

اگر در بخش اروپایی استانبول و دقیقا در ناحیه شاخ طلایی به گشت و گذار مشغول شوید، حتما بنایی قدیمی و بلند را مشاهده خواهید کرد. این بنا برج گالاتا نام دارد که در قرن 14 میلادی توسط امپراطوری روم شرقی ساخته شده است. این برج 67 متر ارتفاع دارد و در محله گالاتا، در نزدیکی میدان تکسیم و تنگه بسفر واقع شده است. دیوارهای این برج دارای پهنایی به اندازه 3.75 متر بوده و با اهداف نظامی ساخته شده است. در طول تاریخ کاربری این برج تغییر کرده و هم اکنون نیز به عنوان مکان گردشگری و دیدنی شناخته می شود. محله گالاتا یکی از جذاب ترین محلات استانبول بوده که با گشت و گذار در کوچه های این برج بلند، می توانید لذت خرید از بازارهای جذاب را نیز تجربه کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه یک بنای عظیم در منطقه اروپایی استانبول است که در قرن 19 به عنوان مرکز اداری و فرماندهی امپراطوری عثمانی به دستور سلطان عبدالمجید یکم، 31 امین پادشاه عثمانی ساخته شده است. این قصر با مساحت 45 هزار متر مربع در زمینی به وسعت 110 هزار متر مربع بنا شده است و تا سال 1909 به عنوان مرکز اداری حکومت عثمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. این بنای عظیم و زیبا دارای 3 بخش مستخدمین، کارمندان و حریم شاهنشاهی بوده و در آن می توانید بخش هایی همچون پادگان، اتاق های ولیعهد، آشپزخانه و زمین های بازی را نیز مشاهده کنید. در بازدید از این کاخ حتی می توانید تختی که آتاتورک(بنیان گذار جمهوری ترکیه) در هنگام مرگ در آن قرار داشت را در قسمت حرم این بنا از نزدیک ببینید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • تنگه بسفر

بسفر همان تنگه ای است که استانبول را به دو نیمه تقسیم کرده و دریای مرمره و سیاه را نیز به یکدیگر متصل می کند. استانبول به درازای این تنگه کشیده شده و بافت شهری آن در کنار سواحل زیبا و جذاب این تنگه تنیده شده است. در طول سواحل این تنگه و بافت شهری استانبول می توانید از جاذبه های گردشگری بسیار متنوع و جذاب دیدن کنید. در امتداد این تنگه زیبا می توانید از محله ببک دیدن کرده و قایق سواری را در این تنگه تجربه کنید، از پارک امیرگان دیدن کرده و در آن قدم زده و از طبیعت لذت ببرید، از قلعه زیبای روملی حصار دیدن کرده و در رستوران های و کافه های سنتی و همچنین مدرن کناره این تنگه غذاهای جذاب و خوش طعمی را سفارش داده و از آن ها لذت ببرید. در امتداد تنگه بسفر همچنین می توانید از موزه های متنوع و مختلف و مکان های تاریخی جذاب نیز دیدن کرده و در اقامتگاه ها و هتل های مختلف اقامت کرده و زیبایی شبتان را با دیدن این تنگه زیبا و دریای بیکران تکمیل نمایید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی از قصرهای معروف امپراطوری عثمانی است که تا سال 1853 میلادی نیز به عنوان مرکز اداری این امپراطوری مورد استفاده قرار می گرفت. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است است که در سفر خود به استانبول می توانید از آن دیدن کنید. این کاخ در سال 1924 به دستور آتاتورک تبدیل به موزه شد و بازدید از آن برای عموم آزاد گردید. توپکاپی هم اکنون از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است که در آن می توانید آثار هنری و تاریخی بسیاری همچنین آثار متعددی از ایران را نیز مشاهده کنید. برای بازدید از این کاخ در ناحیه اروپایی استانبول می بایست به محله سلطان محمد بروید. توپکاپی در فاصله 5 دقیقه ای مسجد ایاصوفیه واقع شده است که می توانید از بخش های مختلف آن بازدید کرده و سفر خود به این شهر رویایی را لذت بخش تر کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول
 • بازار بزرگ استانبول

یکی از عادت های ایرانیان خصوصا خانم ها، گشت و گذار در بازارها و خرید کردن است. در سفر به استانبول به هیچ عنوان نگران این موضوع نباشید چون که بازارهای مختلف و متنوعی در این شهر وجود دارد که می توانید ساعت ها در آن به گشت و گذار و خرید بپردازید. یکی از مهم ترین این بازارها، بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار است. بازار بزرگ استانبول از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازارهای سنتی سرپوشیده در دنیا است که دارای 60 راهرو و در حدود 3000 مغازه می باشد. این بازار در سال 1455 به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد و در قرن 16 گسترش پیدا کرد. در این بازار تقریبا هر چیزی که دنبال آن هستید را پیدا خواهید کرد. کیف و کفش، پوشاک، ادویه ها و گیاهان دارویی، صنایع دستی، قالی و قالیچه و وسایل عتیقه از جمله اجناسی است که می توانید در این بازار پیدا کنید. اگر تمایل دارید در سفر خود به استانبول به این بازار سر بزنید، به محله باستانی استانبولی یعنی محله فاتح باید بروید.

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول
 • کلیسای چورا استانبول

کلیسای چورا نیز از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این مکان در ابتدا به عنوان یک کلیسای بیزانسی احداث شد و اکنون به موزه تبدیل شده است. این کلیسا به لحاظ معماری، طراحی و نقاشی های به کار رفته در آن بسیار شاخص و زیبا می باشد که می توانید در سفر خود به استانبول از آن نیز دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

 

 • جنگل بلگراد

جنگل بلگراد یک منطقه حفاظت شده طبیعی است که در فاصله 20 کیلومتری شمال غرب از مرکز استانبول قرار دارد. این جنگل با مساحت 5200 هکتار، در حدود 2000 گونه گیاهی را در خود جای داده است. این جنگل یکی از ذخایر طبیعی ترکیه می باشد. بلگراد شامل 11 پارک است که شما می توانید در آن به پیاده روی، دوچرخه سواری، قایق سواری و حتی اقامت پرداخته و لذت یک طبیعت گردی و تفریح ناب در دل طبیعت را به خود هدیه دهید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • استانبول مال

بازار بزرگ استانبول یا همان استانبول مال یکی از بزرگ ترین مراکز خرید، گردش و تفریح در استانبول می باشد که در محله باشاک شهر واقع شده است. این مجموعه از مراکز خرید لوکس استانبول می باشد که در آن می توانید از بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده اروپا دیدن کرده، به سینما رفته، رستوران ها، کافه ها و فود کورت های متنوع را امتحان کرده و هر چه لازم دارید را بخرید!

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول
 • موزه هنرهای مدرن

موزه هنرهای مدرن استانبول در سال 2004 احداث شد و هم اکنون از مراکز مهم فرهنگی و تفریحی در این شهر زیبا است. این موزه شامل کتابخانه، گالری، سینما و رستوران است که در آن می توانید از بخش های مختلف و متنوع استفاده کرده و لذت ببرید. در بخش گالری و موزه می توانید آثار عکاسی و هنرهای مدرن را از نزدیک دیده و در بخش کتابخانه می توانید به بیش از 11 هزار جلد کتاب دسترسی داشته باشید.

جاذبه های گردشگری استانبول 
جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول را از دست ندهید!

تنها برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول را بررسی کردیم. این شهر تاریخی و جذاب جاذبه های فراوانی داشته که معرفی آن ها در این مقاله نمی گنجد. استانبول را به دید یک شهر عادی نبینید. آن را به دید یک یادگار به جای مانده از دوران های مختلف مشاهده کنید. امپراطوری های بزرگی پای در قسطنطنیه گذاشته و هر کدام آثاری از خود بر جای گذاشته اند. این شهر تلفیقی است از تاریخ، فرهنگ و طبیعت. در سفر به ترکیه، به هیچ عنوان استانبول را از دست ندهید.در مقاله های بعدی با دیگر شهرهای توریستی و زیبای ترکیه آشنا شده و جاذبه های گردشگری آن ها را بررسی می کنیم. اگر به دنبال اخذ ویزای ترکیه و سفر به این کشور و خصوصا شهر استانبول هستید، پارسی کانادا مفتخر است در این مسیر شما را همراهی کند.

 

آگوست 26, 2020

نویسنده : مازیار کیانی
ارسال نظرات