جاذبه های گردشگری ترابزون Trabzon Tourism Attractions

ترابزون را اکنون همه به عنوانی یکی از مناطق زیبا و گردشگری ترکیه می شناسند. هر ساله گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف به خصوص ایران به این شهر سفر می کنند. ترکیه از دیرباز یکی از جذاب ترین کشورهای خارجی برای مسافرت ایرانیان بوده است و شهر های مهم و جذابی همچون استانبول، آنتالیا، ازمیر، آنکارا و کوش آداسی جز گرینه های اصلی برای این سفرهای تفریحی بوده است.

ترابزون نیز یکی دیگر از مناطق گردشگری و تفریحی ترکیه است که شاید نام آن را به اندازه استانبول یا آنتالیا نشنیده باشید. اما بدون شک نمی توان زیبایی ها و جذابیت آن را نادیده گرفت و هم اکنون به جرئت می توان گفت ترابزون یکی از بهترین مناطق تفریحی ترکیه است.

همان طور که احتمالا می دانید، در مقالات قبلی با برخی از مهم ترین شهرهای گردشگری ترکیه آشنا شدیم و جاذبه های گردشگری آنتالیا، جاذبه های گردشگری استانبول، جاذبه های گردشگری ازمیر، جاذبه های گردشگری قونیه، جاذبه های گردشگری کوش آداسی و جاذبه های گردشگری آنکارا را بررسی کردیم. در ادامه این مقالات، اکنون به شهر ترابزون می رسیم. با پارسی کانادا همراه باشید تا با شهر ترابزون و جاذبه های گردشگری آن آشنا شویم.

 

جاذبه های گردشگری ترابزون

جاذبه های گردشگری ترابزون

ترابزون، دروازه تمدن ها

شهر ترابزون، مرکز استان ترابزون است که در شمال شرقی ترکیه و مشرف به دریای سیاه واقع شده است. ترابزون از دیرباز به عنوان یکی از مناطق مهم تجاری، اقتصادی و فرهنگی شناخته می شده است. دلیل اصلی این موضوع قرار گیری آن در جاده ابریشم و موقعیت بسیار استراتژیک آن بوده است که هم به عنوان یک بندر مهم تجاری و هم منطقه ای برای عبور و مرور و اقامت شناخته می شده است.

بندر ترابزون به عنوان تقاطع ادیان، زبان ها و فرهنگ شناخته می شد و یکی از مهم ترین مناطق در مسیر تجارت های سرزمین های بزرگی همچون ایران، اروپا، قفقاز و شرق بود. تاریخچه این منطقه به 9 قرن پیش از میلاد مسیح باز می گردد و از آن دروان این شهر تحت سلطه حکومت های مختلفی همچون امپراطوری روم شرقی، یونان و امپراطوری عثمانی قرار داشته است. جمعیت این شهر در حدود 800 هزار نفر است که قسمتی از آن ها را مهاجرین کشورهای مختلف تشکیل داده اند.


 

 

 

 

 

ورود تجار و مردم مناطق مختلف به این منطقه در طول تاریخ و هم اکنون باعث شکل گیری فرهنگ ها و آداب و رسوم متنوع در این منطقه شود، به طوری که هم اکنون ترابزون یکی از متنوع ترین شهرهای ترکیه از نظر تفاوت های فرهنگی و زیستی است.

جاذبه های گردشگری ترابزون

همان طور که گفته شد، ترابزون در شمال شرقی ترکیه و مشرف به دریای سیاه واقع شده است. وجود کوه ها و بلندی های متعدد در این منطقه و از سویی دیگر دریای سیاه در سمت شمال موجب شکل گیری طبیعتی کم نظیر و خارق العاده در ترابزون شده است. احتمالا شما تا کنون به شمال ایران سفر کرده اید و از سر سبزی و زیبایی جنگل های آن لذت برده اید.

ترابزون ترکیه نیز به همین شکل است. رطوبت دریای سیاه سر سبزی زیبایی به این منطقه داده است. از همین رو اصلی ترین و مهم ترین جاذبه گردشگری و تفریحی ترابزون را می توان طبیعت آن دانست که هر ساله گردشگران بسیاری را از مناطق مختلف دنیا به سوی خود جذب می کند.

آب و هوای ترابزون نیمه گرمسیری و معتدل می باشد که بسیار مطبوع بوده و دلپذیر است. از این رو فصل ها بهار، تابستان و اوایل پاییز بهترین فصول برای سفر به این منطقه است. لازم به ذکر است ترابزون یکی از مناطق ارزان قیمت ترکیه برای سفر است و هزینه های سفر و اقامت در آن نسبت به شهرهای شلوغ و مهمی همچون استانبول یا ازمیر کمتر است.

جاذبه های گردشگری ترابزون متنوع می باشد و حتی بدون دانستن آن ها، در سفر به این منطقه جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کرده و لذت ببرید. علاوه بر جاذبه های طبیعی، اماکن تاریخی و امکانات تفریحی بسیاری نیز در این منطقه وجود دارد که مسافران می توانند از آن ها در سفرهایشان دیدن کنند. در ادامه با تعدادی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ترابزون آشنا خواهیم شد.

صومعه سوملا Sumela Monastery

صومعه سوملا یا سومولا یکی از مکان های تاریخی و باستانی ترابزون می باشد که در دره آلتیندر در شیب تند صخره ای در ارتفاع 1200 متری ساخته شده است. این صومعه در سال 386 میلادی ساخته شد و به دلیل مکان خطرناک آن و شرایط متفاوت و ویژه ای که برای آن بود به دفعات متعدد ریزش و تخریباتی داشته است که چندین مرتبه بازسازی و تعمیر شده است که از آن جمله می توان به بازسازی قرن 6 و 13 میلادی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری ترابزون

جاذبه های گردشگری ترابزون

سوملا در سال 1923 تخلیه شد و راهبان و قدیسان از آن خارج شدند. با توجه به این که صومعه سوملا مشرف به جنگل، رودخانه و زیبایی های طبیعی بسیاری است، هم اکنون این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری، تفریحی و فرهنگی ترابزون شناخته می شود که البته برخی مراسم های مذهبی توسط مسیحیان نیز گاهی اوقات در آن برگزار می شود.

سوملا که می گویند برای فرار از دست دشمنان محلی ساخته شده و مکانی صعب العبور می باشد، همچون ساختمانی به دل کوه چسبیده است. در داخل صومعه بخش های مختلفی همچون آشپزخانه، کتابخانه و بالکن وجود دارد. همچنین نقاشی دیواری های این صومعه که داستان های مسیح و مریم را روایت می کنند از زیبایی های بصری آن می باشند.

قلعه ترابزون Trabzon Castle

قلعه ترابزون یا دیوار ترابزون یکی از مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری ترابزون است که پیشینه آن به دروان بیزانس باز می گردد. این قلعه در واقع از سه قسمت یا سه قلعه تشکیل شده است که به نوعی مشخص کننده مرکز حکومت و سایر مناطق زندگی بوده است. قلعه اول یا بخش بالایی مرکز قلعه، قسمت دوم ناحیه شهری و قسمت سوم نیز مزارع و زمین های کشاورزی قرار داشتند.

باستان شناسان قدمت این قلعه را در حدود 2000 سال تخمین می زنند. اگر به بازدید از مکان های تاریخی و باستانی علاقه مندید، در سفر به ترابزون، قلعه ترابزون یا دیوار ترابزون را از دست ندهید. لازم به ذکر است بسیاری از آثار باستانی کشف شده از این منطقه نیز در موزه ترابزون نگهداری می شوند که می توانید از نزدیک از آن ها بازدید کنید.

اوزون گول Uzungol

بیراه نگفته ایم اگر اوزون گول را یکی از جذاب ترین و منحصر به فرد ترین مناطق طبیعی و گردشگری ترابزون بنامیم. بسیاری از گردشگران و مردمان کشورهای مختلف، ترابزون را با اوزون گول می شناسند. اوزون گول منطقه ای روستایی در 100 کیلومتری جنوب شرقی ترابزون است که در میان کوه هایی سر به فلک کشده و جنگلی احاطه شده است.

این منطقه مشرف به دریاچه ای کوچک است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. اوزون گول را قطعه ای از بهشت می دانند. منطقه ای سرسبز و زیبا بین کوه های جنگلی و دریاچه ای زلال. با توجه به محبوبیت بالای این منطقه بین گردشگران، امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری همچون مسیرهای پیاده روی، رستوران، اقامت گاه و قایق سواری در اوزون گول فراهم آورده شده است.

جاذبه های گردشگری ترابزون

جاذبه های گردشگری ترابزون

اگر می خواهید در منطقه ای سر سبز و رویایی در طبیعت به گشت و گذار پرداخته، تفریحات آبی انجام داده و یا سفر و اقامتی آرامش بخش در دل طبیعت داشته باشید، اوزون گول مقصد شما است.

بازار بدستن Bedesten Market

اگر عاشق خرید کردن و گشت و گذار در بازار هستید، بازار بدستن ترابزون می تواند تمامی نیازهای شما ر ا برطرف کند. بدستن یک بازار سرپوشیده و قدیمی است که تاریخچه آن به قرن 16 میلادی و امپراطوری عثمانی باز می گردد. این بازار به دستور گلبهار خاتون، همسر سلطان محمد فاتح عثمانی ساخته شد که دارای ده ها راهرو و در حدود 5000 مغازه است. در سفر به ترابزون می توانید از این بازار سرپوشده دیدن کرده، در آن به گشت و گذار بپردازید و خرید کنید. لازم به ذکر است اجناس متنوعی از لباس و ادویه جات گرفته تا عتیقه جات در این بازار یافت می شود.

بزتپه Boztepe

بزتپه بام ترابزون است. مکانی که می توانید از آن، مشرف به ترابزون، این شهر را از بالا تماشا کرده و از مناظر دریای سیاه در جلوی چشمانتان نیز لذت ببرید. بز تپه مشرفت به دریای سیاه بوده و می توانید در آن به گشت و گذار پرداخته و لحظاتی را در آرامش مشرف به ترابزون و سواحل زیبای دریای سیاه سپری کنید.

ترابزون علاوه بر زیبایی های طبیعی، دارای موزه های بسیار، اماکن تاریخی و باستانی متعدد، مراکز خرید بزرگ و امکانات تفریحی بسیاری است که بدون شک سفر شما را جذاب تر و دلپذیر تر خواهند کرد. پارسی کانادا مفتخر است در مسیر اخذ ویزای ترکیه شما را یاری می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *