موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

جاذبه های گردشگری قونیه

احتمالا تا به حال نام قونیه به گوش شما خورده است. قونیه یکی شهرهای پر جمعیت ترکیه است که در حاشیه جنوب غربی فلات مرکزی آناتولی واقع شده است. این شهر مرکز استان قونیه، پهناورترین استان ترکیه است که با جمعیتی بالغ بر 2.5 میلیون نفر، هفتمین شهر پر جمعیت ترکیه می باشد.

قونیه یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین مناطق ترکیه است که با توجه به در اختیار داشتن ویژگی های خاص، جاذبه های گردشگری، مکان های تاریخی و جاذبه های فرهنگی و هنری بسیار، یکی از مناطق جذاب ترکیه برای مسافرت می باشد. همان طور که احتمالا می دانید، آرامگاه شاعر عارف نامی ایران، جلال الدین محممد بلخی، ملقب به مولانا در این شهر واقع شده است. با پارسی کانادا همراه باشید تا با این شهر تاریخی و مهم آشنا شده و مهم ترین جاذبه های گردشگری آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

قونیه را بیشتر بشناسید

منطقه قونیه همان طور که گفته شد، از قدیمی ترین و تاریخی ترین مناطق ترکیه است. قونیه از قدیمی ترین سکونت گاه های آناتولی بوده و قدمت آن به هزاره هفتم قبل از میلاد مسیح و دوران نوسنگی باز می گردد. این منطقه همچنین در دوران های باستان به نام ایکونیوم شناخته می شده است و شهری مهم و اساسی در تمدن های مختلف بوده و توسط تمدن هایی همچون فیریگیه، هخامنشی و امپراطوری روم اداره می شده است.

این منطقه در دوران دودمان سلجوقیان به اوج شهرت و قدرت رسید و نقشی مهم در امور مختلفی همچون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر عهده داشته است. پس از آن نیز این شهر تحت اداره فرامانیان و پس از آن نیز امپراطوری عثمانی درآمد. با توجه به این که قونیه از شهرهای مهم فرهنگی در دوران های مختلف بودهو شعرا و عرفای بسیاری در آن زندگی می کردند، از این منظر این شهر بسیار حائز اهمیت بوده و جز شهرهای مذهبی ترکیه می باشد. همین امر نیز موجب شده تا افراد زیادی برای مهاجرت به ترکیه اقدام کنند.

اگر در سفر به ترکیه به دنبال شهری آرام و زیبا هستید که از هیاهو دور بوده و مدتی در آرامش سپری کنید، قونیه می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. مردم قونیه بسیار مهمان نواز و خونگرم بوده و حتی با وجود تفاوت های زبانی می توانید از اقامت در این شهر در کنار آن ها لذت ببرید. قونیه دارای مکان های تاریخی و باستانی و جاذبه های فرهنگی و گردشگری بسیاری است که در ادامه با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

کعبة العشاق باشد أین مقام / هر که آمد ناقص، أینجا شد تمام

قونیه را می توان شعر عشق و عرفان نامید. آرامگاه حضرت مولانا همچون گوهری در این شهر درخشیده و آن را به محلی برای تسلی روح و جلای وجود عاشقان و دلداگان عرفان و ادبیات تبدیل کرده است. مولانا، شاعر و عارفی بدون مرز است که در سطح جهانی شناخته شده و آثار به جای مانده از او و طریقت زندگی اش مریدان بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. هر ساله مراسم های بسیاری در پاسداشت طریقت تصوف، مقام مولانا و عرفان در شهر قونیه برگزار شده که می توان از آن ها به عنوان جاذبه های فرهنگی این منطقه یاد برد. همچنین بنای منسوب به آرامگاه شمس تبریزی، از عارفان و شاعران سده هفتم هجری و همچنین آرامگاه ملانصرالدین، از بذله گویان و عالمان ایرانی نیز در این شهر واقع شده است که او را در ترکیه به نام نصرتین هوجا می شناسند. اگر عاشق ادبیات، عرفان و تاریخ هستید، در سفر به ترکیه به هیچ عنوان شهر قونیه را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه
  • مقبره مولانا

آرامگاه شاعر و عارف شهیر ایرانی، مولانا به عنوان نماد شهر قونیه شناخته می شود. آرامگاه این عارف نامی در یک مجموعه تاریخی به نام خانه صوفیانه در کنار موزه مولانا قرار دارد. مکانی که هم اکنون به عنوان موزه مولانا شناخته می‌شود، در واقع محل زندگی و تدریس مولانا بوده است. مولوی در این مکان به تدریس می پرداخت و مریدان و شاگرادان خود را در آن پرورش می داد. در این موزه هم اکنون دست نوشته های خطی مولانا، قرآن های دست نویس، برخی وسایل این شاعر و عارف، آلات موسیقی دوران های باستانی و برخی آثار هنری دوران سلجوقی نگهداری می شود.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه

اطراف این آرامگاه نیز یک باغ وجود دارد که از متعلقات کاخ سلجوقیان و از طرف سلطان علاء الدین کیقباد به پدر مولانا سلطان العلماء بهاء الدین ولد اهدا شده است. سلطان العلماء در سال 1231 فوت کرد و در جای کنونی در موزه مولانا مدفون شده است. آرامگاه مولانا مکانی است که می توانید زمانی در آن به دور از هیاهو و شلوغی، زمانی را در آرامش سپری کرده و از فضای عارفانه آن لذت ببرید. در فواصل مختلفی نیز مراسمات متعددی در پاسداشت مقام مولانا در این مکان برگزار می شود که می توانید در آن ها شرکت کرده و لذت سفر خود را دو چندان کنید.

 

  • تپه علا الدین

تپه علا الدین در مرکز شهر قونیه قرار داشته و از جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. در پایین این تپه محل کاوش های تاریخی کاخ علا الدین کیقباد، یازدهمین سلطان سلجوقیان روم می باشد و در بالای آن نیز مسجد علا الدین قرار دارد که در قرن سیزدهم با معماری و طراحی عربی ساخته شده است. این تپه در محافظ از دیوراهای بلند و مستحکم قرار داشته است که امروزه تنهای یک عدد از آن ها باقی مانده است.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه

در مسجد علا الدین می توانید ستون های مرمری، نمادهای سوزنکاری شده چوبی و تزئیات زیبای آن دوران را در جای جای این بنا مشاهده کنید. این تپه هم اکنون یکی از تفرجگاه های قونیه بوده که می توانید در آن به استراحت پرداخته، در کافه ها و رستوران های اطراف آن به خوردن غذا و نوشیدنی مشغول شده و از بناهای تاریخی این تپه نیز بازدید کنید. لازم به ذکر است بازدید از مسجد علا الدین رایگان بوده و نیاز به پرداخت هزینه نیست.

  • موزه باستان شناسی قونیه

همان طور که گفته شد، قونیه از قدیمی ترین سکونت گاه های فلات آناتولی بوده و تمدن های مختلفی را به چشم دیده است. از این پیشینه تاریخی عمیق، آثار مهمی بر جای مانده است که در موزه باستان شناسی قونیه می توانید آن ها را از نزدیک دیده و با تاریخ و تمدن عمیق این منطقه بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه

در این موزه می توانید آثار باستانی مربوط به عصر مفرغ، عصر نوسنگی، عصر آهن، دوران کلاسیک، امپراطوری روم و بیزانس را مشاهده کنید. اگر به تاریخ و تمدن های باستانی علاقه مندید، موزه باستانی شناسی قونیه می تواند مکانی جذاب برای شما باشد. پس در سفر خود به قونیه، این موزه را از دست ندهید.

  • مرکز خرید کنت پلازا

کنت پلازا یکی از مراکز خرید و مجموعه های بزرگ خرید، گردشکری و تفریحی در قونیه است. در این مرکز خرید بزرگ می توانید مشغول به خرید شده و در بازارهای بزرگ آن به گشت و گذار و تفریح بگردازید. همچنین 11 سالن سینما، کافه ها و رستوران های مختلف نیز در این مجموعه در کنار امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری وجود دارند که می توانید از آن ها نیز استفاده کرده و تجربه خرید و گشت و گذار خود را کامل کنید.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه
  • موزه کویون اوغلو

احمد عزت کویون اوغلو عضو یکی از خانواده های اصیل و قدیمی شهر قونیه بوده است که پس از وفات وی مریدانش مجموعه آثار، اشیا گرد آوری شده، صنایع دستی و وسایل شخصی وی را که خودش وقف کرده بود به نمایش گذاشته اند. در بازدید از این موزه می توانید اشیا و لوازم عجیب و جذابی همچون عتیقه جات، تابلوهای هنری نفیس و کمیاب، دست نوشته های تاریخی، فرش و اسباب و لوازم دیگری را از نزدیک مشاهده کنید.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه

 

  • دهکده سیله

دهکده سیله روستایی کوچک در 7 کیلومتری شمال غربی قونیه است که ساکنان تا سال 1922 به زبان یونانی سخن می گفتند! این دهکده قدمتی 7 هزار ساله داشته و بناهای تاریخی و باستانی متعددی در آن وجود دارد. همچنین به دلیل معماری مینیمال و زیبایی های طبیعی، حاشیه خیابان ها و پیاده رو های این دهکده مکانی جذاب برای گشت و گذار، خرید، کافه گردی و پیاده روی است. اگر به قونیه سفر می کنید، این روستا می تواند مکانی آرام، جذاب و لذت بخش برای شما بوده و لذت سفر شما را دو چندان کند.

جاذبه های گردشگری قونیه
جاذبه های گردشگری قونیه

سخن پایانی

قونیه یکی از شهرهای جذاب و آرامش بخش ترکیه است که می توانید آن را به عنوان مقصدی گردشگری-تفریحی انتخاب کرده و از آن دیدن کنید. شاید قونیه به اندازه برخی شهرهای دیگر ترکیه از جذابیت هایی همچون بازارهای بزرگ و شلوغ، سواحل داغ و پارک های بزرگ برخوردار نباشد، اما این منطقه از منظر تاریخی قدیمی ترین شهر ترکیه و حتی می توان گفت دنیا است. در این شهر می توانید از آثار تاریخی به جای مانده از تمدن های مختلف دیدن کرده، از آرامگاه عارفان و شاعرانی همچون مولانا و شمس دیدن کرده و در طبیعت زیبای این منطقه به گشت و گذار بپردازید. آرامگاه مولانا به مانند کعبه عاشقان و دل شیفتگان عرفان، الهیات، ادبیات و تصوف سالانه میلیون ها نفر را از سرتاسر دنیا به سوی خود می کشاند.

هر ساله در قونیه مراسمات متعددی برگزار می شود که می توانید در سفر خود به این شهر از آن ها نیز دیدن کنید. در این شهر می توانید رقص سماع(نوعی رقص صوفی) را از نزدیک در مراسمات مختلف دیده و از آن ها لذت ببرید. این رقص چیزی نیست که در تمامی شهرها و مناطق بتوانید آن را مشاهده کنید. همچنین مراسماتی مانند مراسم بزرگداشت مولانا، جشنواره نصرالتین هوجا، جشنواره سلامت و بسیاری مراسمات دیگر نیز در این شهر برگزار شده که می توانید در آن ها شرکت کنید.

سپتامبر 17, 2020

نویسنده : مازیار کیانی
ارسال نظرات