موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

روش های مهاجرت به ترکیه تقاطع اوراسیا

ترکیه در میان دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است و از آنجایی که این دو قاره مرز طبیعی مشخصی ندارند، به لحاظ جغرافیایی ترکیب دو قاره اروپا و آسیا را اوراسیا می گویند. به دلیل بحران های بسیاری که در کشورهای همسایه ترکیه وجود دارد، سالانه عده زیادی از افراد به دلیل جنگ، ناامنی، محدودیت ها و محرومیت ها، به ترکیه مهاجرت می کنند. همسایگان ترکیه کشورهایی از جمله ایران، سوریه، عراق و افغانستان بیشترین میزان مهاجرت به ترکیه را دارند و از اروپاییان، اغلب افراد سالمند و بازنشسته که می خواهند سال های پایانی عمرشان را در کشوری با مناظر طبیعی و آب و هوای عالی بگذرانند، عزم مهاجرت به ترکیه را می کنند.

متقاضیان اخذ اقامت ترکیه قالبا به دنبال تجربه یک زندگی بهتر هستند و می خواهند اهداف شان همچون کار در ترکیه، تحصیل در ترکیه، زندگی در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، اخذ تابعیت ترکیه و غیره را در این کشور دنبال نمایند. ترکیه در میان دریاهای اژه، سیاه و مدیترانه قرار گرفته و هم مرز با بلغارستان، سوریه، جورجیا و یونان نیز می باشد. از آنجایی که ترکیه پیوند میان آسیا و اروپا را به وجود آورده، مانند یک تقاطع به مهاجران امکان تجربه دو فرهنگ شرقی و غربی را می دهد.

اگر شما قصد داشته باشید که بیش از 90 روز را در ترکیه به اقامت بپردازید یا می خواهید در ترکیه به کار یا تحصیل مشغول شوید، باید ویزای مربوط به هر گزینه انتخابی تان را تهیه کنید. در این مقاله که کارشناسان موسسه مهاجرتی پارسی کانادا برای شما تهیه کرده اند، به راحتی می توانید پاسخ سوالات متعدد خودتان را در زمینه مهاجرت به ترکیه و چگونگی مراحل و الزامات آن بدست بیاورید. با ما باشید.

 

روش های مهاجرت به ترکیه
روش های مهاجرت به ترکیه

مراحل مهاجرت به ترکیه را می دانید؟

مرحله اول) در ابتدا به عنوان اولین مرحله مهاجرت به ترکیه باید روش مناسب مهاجرتی تان را انتخاب نمایید. ممکن است شما با اهدافی همچون خرید ملک در ترکیه، کار در ترکیه، اجاره ملک، تحصیل و یا راه اندازی یک شرکت یا استارتاپ بخواهید که به ترکیه رهسپار شوید. همه این اهداف روش های خاص خودشان را می طلبند.

مرحله دوم) نحوه رسیدن به ترکیه توسط شما انتخاب می شود و دومین مرحله برای مهاجرت به ترکیه است. این مرحله که ممکن است از 3 روز تا 3 ماه به طول بیانجامد، بستگی به اخذ ویزای شما دارد.

مرحله سوم) این مرحله که آخرین گام شما برای مهاجرت به ترکیه می باشد، شامل پیگیری همه موارد مهاجرت به ترکیه توسط کارشناسان رسمی دادگستری ترکیه و وکلای کشور این کشور است که باید همه چیز با روند قانونی طی شود.

 

آمار مهاجرینی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند

موسسه آمار ترکیه ( Turk Stat ) درباره نرخ مهاجرت به ترکیه آماری را منتشر کرده است که نشان می دهد 577457 نفر در سال 2019 به این کشور مهاجرت کرده اند و نرخ مهاجرت به ترکیه را تا 23.8٪ بیشتر از سال های گذشته افزایش داده اند. طبق آمار، در میان مهاجران خارجی، عراقی ها با 23.6٪ نفر مهاجر در ترکیه بیشترین تعداد را داشتند و بعد از آن ها افغانی ها و سوری ها با 9.6٪ و 4.4٪ رکورددار میدان بودند. مهاجران وارد شده به ترکیه معمولا در گروه های سنی 20 تا 29 سال بودند.

 

پرطرفدارترین شهر ترکیه برای مهاجران

استانبول پرطرفدارترین شهر ترکیه برای مهاجران است که چیزی بالغ بر 202،000 نفر مهاجر را در خود جای داده است. بعد از استانبول، آنکارا پایتخت ترکیه با 71337 مهاجر در رده دوم و آنتالیا شهر مدیترانه ای ترکیه با 36،674 مهاجر در رده سوم قرار دارد.

 

با شرایط مهاجرت به ترکیه آشنا شوید

همانطور که گفتیم با توجه به این که چه روشی را برای مهاجرت به ترکیه انتخاب می کنید، ویزای شما مشخص می شود. برای دریافت هر ویزا شرایط و مدارک خاصی مورد نیاز است که باید آن ها را تهیه کنید. مثلا برای اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق خرید ملک، باید به این کشور بروید و املاک آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. شاید هم با هدف گردشگری و با اهداف توریستی بخواهید که به ترکیه بروید. گذرنامه شما باید حداقل دارای 90 روز اعتبار باشد.

برای اخذ ویزای ترکیه کشور مبدا شما، مدت طول سفر و دلایلی که دارید، تاثیر گذارند. برخی از کشورها برای ورود به ترکیه شرایط ویژه ای دارند. مثلا برخی از کشورها می توانند با توجه به توافقاتی که با ترکیه داشته اند، شهروندانشان بدون ویزا تا سه ماه در ترکیه بمانند و یا برخی کشورها این اجازه را برای شهروندانشان اخذ کرده اند که بعد از ورود به ترکیه ویزا تهیه نمایند.

 

روش های مهاجرت به ترکیه
روش های مهاجرت به ترکیه

دستورالعمل های مهم در فرآیند مهاجرت به ترکیه

 

 • ویزای ترکیه را تهیه کنید

با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری ها در ترکیه، باید نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام نمایید. قبل از مهاجرت به ترکیه باید حتما ویزای مورد نظر خود را تهیه کنید و اگر هر گونه سوالی در زمینه مهاجرت دارید، با پرسیدن از مسئولان سفارت جوابتان را بیابید. اگر هر گونه اطلاعات و یا اسناد ناقض با شرایط شما وجود داشته باشد، درخواستتان رد خواهد شد.

 

 • اخذ اجازه اقامت و یا کار و تحصیل در ترکیه

اگر تصمیم به کار، تحصیل یا زندگی در ترکی را در سر دارید، باید نسبت به دریافت اجازه اقامت، پذیرش تحصیلی و یا مجوز کار اقدام نمایید. شما به راحتی می توانید با مراجعه به سفارت و یا کنسولگری واقع در کشور خودتان این موارد را پیگیری نمایید.

 

روش های مهاجرت به ترکیه در سال 2020

 

 • مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

خرید املاک و مستغلات در ترکیه، می تواند یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به ترکیه باشد. اگر بتوانید ملکی را در ترکیه با حداقل قیمت 150،000 لیر معادل 25000 دلار بخرید، اجازه اقامت دائم ترکیه برای شما و خانواده تان صادر خواهد شد. قیمت خرید ملک در ترکیه در هر شهر و یا منطقه از آن متفاوت می باشد ولی به طور کلی این روش یکی از محبوب ترین روش ها در میان مهاجران است.

البته باید در نظر داشته باشید که بسته به شهری که می خواهید خریداری کنید ، قیمت خرید ملک در ترکیه تغییر خواهد کرد. شما با خرید یک ملک تجاری و یا مسکونی به ارزش حدود 250،000 دلار، می توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سالتان، تقاضای تابعیت ترکیه را بدید و از همه حقوق شهروندی ترکیه برخوردار شوید.

 

 • مهاجرت کاری به ترکیه با اخذ ویزای کار

اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه، اشتغال و انجام کار باشد، باید یک توافق نامه کتبی را تحت عنوان جاب آفر (پیشنهاد شغلی) از یک کارفرمای ترک دریافت نمایید. سپس برای اخذ ویزای کاری ترکیه باید همراه با مدارک خود، دعوتنامه کاری که از صاحب کسب و کار مذکور دریافت کرده اید را به سفارت ترکیه یا کنسولگری کشور خودتان ارائه نمایید.

 

 • ثبت شرکت و مهاجرت به ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه نیز یکی از روش های مهاجرتی به این کشور است. توجه داشته باشید که باید در زمان درخواست ثبت شرکت، حتما در ترکیه حضور داشته و مدارک لازم همچون گذرنامه را همراه با ترجمه اساسنامه شرکت و صفحه اول کارت شناسایی تان ارائه کنید. ثبت شرکت در ترکیه روندی دارد که از 3 تا 5 روز به طول می انجامد و هزینه ای در حدود 1000 تا 2500 دلار را در بر دارد.

 

روش های مهاجرت به ترکیه
روش های مهاجرت به ترکیه

 

 • مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هنگام مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، باید حتما نامه پذیرش از یک دانشگاه در ترکیه را ارائه دهید. در ترکیه دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیاری وجود دارند که سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان هستند. با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی تان برای تحصیل، پذیرش ها متفاوت بوده و هزینه های متغیری دارند. شما می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی و دانشجویی ترکیه به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خودتان مراجعه نمایید.

 

 • ازدواج با یک تبعه ترک و مهاجرت به ترکیه

اگر با یک فرد که شهروند ترکیه است ازدواج نمایید، می توانید درخواست خود را مبنی بر اقامت دائم این کشور ارائه کنید. گفتنیست که برای به کسب تابعیت ترکیه به واسطه ازدواج، باید حداقل 3 سال از زمان ثبت نامتان از طریق ازدواج در ترکیه در آن حضور داشته باشید.

 

چند نکته مهم درباره مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 • شخصی که شما اقدام به ازدواج با او می کنید، نباید پناهنده ترکیه شود.
 • تابعیت ترکیه از طریق ازدواج حداقل 3 سال زمان می برد.
 • فراموش نکنید که ازدواج شما حتما باید در کشور ترکیه به ثبت برسد.
 • باید رسما ازدواج صورت گیرد و شما باید همه مدارک لازم جهت اثبات ازدواجتان با یک تبعه ترکیه را داشته باشید.

 

چرا مهاجرت به ترکیه خوب است؟

 • کشور ترکیه در همسایگی اروپاست و در رده بیستمین کشور پولدار جهان قرار دارد. اگر شهروندی این کشور را داشته باشید، مجاز هستید که به کشورهای بسیاری بدون داشتن ویزا سفر کنید.
 • ترکیه به لحاظ اقتصادی رشد افزایشی و خوبی داشته است و به همین خاطر فرصت های شغلی بسیاری برای مهاجران در این کشور وجود دارد.
 • آب و هوای کشور ترکیه معتدل و مدیترانه ای است و افراد می توانند با زندگی در آن از آب و هوای تمیز و پاکیزه اش برخوردار شوند.
 • به جز آب و هوای عالی، ترکیه غذاهای متنوع و با کیفیتی نیز دارد و مهمتر اینکه باید هزینه اندکی را برای خریدن غذا نسبت بع سایر کشورها پرداخت نمایید. بنابراین می توانید سبک زندگی سالمی را در کشور ترکیه تجربه نمایید.
 • همانطور که می دانید اغلب ایرانیان به ترکیه مهاجرت می کنند و دلیل این امر شاید نیاز نداشتن به ویزا باشد. ایرانیان برای رفتن به ترکیه نیازی به ارائه ویزا ندارند و به همین دلیل اغلب افراد ترکیه را به عنوان گزینه مهاجرتی خود انتخاب می کنند.
 • در ترکیه اجاره خانه و خرید ملک با قیمت پایینی امکان پذیر است، بنابراین شاید یکی از علل مهاجرت به ترکیه این مسئله باشد. چرا که در قیاس با ایران، خرید ملک در ترکیه با هزینه مناسب تری بوده و همچنین امکانات و سطح کیفی زندگی بالاتر است. جالب است بدانید که ترکیه با پیشرفتی که در زمینه تکنولوژی داشته، محصولات با کیفیتی را تولید می نماید.
 • از طرفی اگر شخصی نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نماید به راحتی اقامت این کشور را می تواند بگیرد. به طور کلی شرایط سخت و پیچیده ای برای اخذ اقامت ترکیه وجود ندارد و این موضوع آن را به مقصدی ایده آل تبدیل کرده است.
 • ترکیه دانشگاه‌های سطح بالا و بین المللی را در خود جای داده است و دانشجویان بسیاری هر ساله برای تحصیل در ترکیه اقدام کرده و با به پایان رساندن تحصیلاتشان، برای زندگی به کشورهای اروپایی و آمریکایی رهسپار می شوند.

چگونه به آسان ترین شکل و قانونی به ترکیه مهاجرت کنیم؟

موسسه مهاجرتی پارسی کانادا سال ها تجربه و سابقه اش در زمینه مهاجرت را بکار گرفته تا راهنمای مناسبی برای امور مهاجرتی شما باشد. شما می توانید با اعتماد به کارشناسان حرفه ای و وکلای متخصص این موسسه رویای خود را درباره مهاجرت به ترکیه عملی کنید و از زندگی در این کشور دوست داشتنی لذت ببرید. موسسه مهاجرتی پارسی کانادا با داشتن بیش از 200 پرونده مهاجرتی موفق جزو بهترین و معتبرترین ها در این عرصه می باشد.

آگوست 20, 2020

نویسنده : مینا نجفی
ارسال نظرات