موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت کاری به چین را در اولویت قرار دهید

اگر نگاهی به گذشته پدر و مادر تان بیندازید، بدون شک زمان بسیاری را برای دیدن فیلم های چینی سپری می کرده اند و این موضوع از جمله تفریحات سالم شان به شمار می رفته است. برخی نیز با مشاهده این سریال ها عاشق مهاجرت به چین می شدند و این آرزو را در سر می پروراندند. عده ای نیز پس از گذشت چندین سال تصمیم گرفته اند تا به اهداف مهاجرتی خود رنگ و رویی دوباره بخشند. از این جهت توصیه می شود تا این افراد در ابتدا از اطلاعات عمومی کشور چین خبردار شوند.

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

اطلاعات عمومی کشور چین

جالب است بدانید که چین یکی از کشور هایی می باشد که به دلیل جمعیت بالایی که دارد، در جهان شناخته شده است. این سرزمین عنوان قدیمی ترین منطقه پهناور در دنیا را به خود اختصاص داده است. تولید نا خالص داخلی چین به قدری زیاد است که دومین اقتصاد بزرگ جهان ارزانی این منطقه شده و صادرات نیز نقش بسزایی در میان کشور های دیگر ایفا می کند.

لازم به ذکر است که این کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری های شانگهای و گروه 20 می باشد. همچنین بزرگترین ارتش دنیا در سرزمین چشم بادومی ها قرار گرفته و دولت چین از این طریق از کشور خود در مقابل حملات سایر قدرتمندان دنیا محافظت می کند.

به علاوه وجود دانشگاه هایی با رنکینگ های جهانی باعث شده تا افراد بسیاری به تحصیل در چین علاقه مند شوند. چرا که چین مهاجر پذیر ترین کشور آسیایی به شمار می رود و زیبایی مسحور کننده و طبیعت آن موجب شده تا کسی از این سرزمین چشم نبندد.

توصیف آب و هوای چین

قبل از مهاجرت به هر کشوری فرد بایستی از مواردی آگاه گردد تا بتواند سفری راحت را برای خود و خانواده به ارمغان آورد. یکی از این نکات، آگاهی یافتن از شرایط کنونی آب و هوای آن منطقه است. در این مقاله از مهاجرت به چین قرار است بگوییم. از این رو، بهتر است بدانید که چین ناحیه ای بسیار وسیعی در آسیا را شامل می شود که دارای توپوگرافی جالب و پیچیده‌ای است. به همین دلیل پیچیده می باشد که آب و هوا آن از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت نشان داده می شود.

لازم به ذکر است که بخش جنوب شرقی در زیر کوه‌های نانلینگ، در تمام سال گرم و مرطوب مشاهده شده و همچنین یانگتزه مرکزی و گودی ‌های رودخانه هوآیهه مناطقی 4 فصل با زمستان‌های فوق العاده سرد و تابستان‌های به شدت گرم در جهان شناخته شده اند.

کشور چین از آن مناطق آسیایی است که در تمام سال بارش باران را به چشم می بیند و معمولا آب و هوای آن بسیار شرجی در نظر گرفته شده است. مناطق شمالی که دارای آب و هوای خشک هستند نیز، تابستان ‌های آفتابی و کوتاه را در خود می بینند و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد یعنی از دسامبر تا مارس در آن به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. تا جایی که دمای هوا در پکن تا 20 درجه زیر صفر درجه سانتی‌گراد و منفی 4 درجه فارنهایت می رسد. مناطق ساحلی کنار دریا نیز به شدت شرجی و در تابستان ها دارای طوفان ‌های تایفونی می باشند.

از بزرگ‌ترین سرمایه‌های ملی چین طبیعت چهارفصل و زیبای آن بوده که همه را مبهوت و متحیر می کند. بدین منظور و به دلیل وجود آب و هوای متنوع در سرزمین چشم بادومی ها، متقاضیان بسیاری برای کار و تحصیل در چین اقدام می کنند و بهتر است به منظور سرعت یافتن در این روند از تجربیات و رهنمود های وکلای مهاجرتی بهره مند گردد.

نیم نگاهی به اقتصاد چین

برای آگاه شدن از وضعیت اقتصاد کشور چین بایستی بدانید که واحد پول این منطقه یوان می باشد و اشتغال نیز به بخش های متفاوتی تقسیم شده است که باید برای کار در چین آن ها را در نظر بگیرید.

  •  بخش کشاورزی که 48 درصد در چین انجام می گردد
  • بخش صنعت که حدود 21 درصد را به خود اختصاص داده است
  •  تقریبا حدود 28 درصد از خدمات دیگر که در چین وجود دارد

درست است که اقتصاد عالی این کشور موجب شده تا دانشجویان خارجی به تحصیل علاقه مند شوند. اما بهتر است بدانید که به صورت قانونی اجازه تحصیل و کار به صورت همزمان در چین داده نمی شود و اگر یکی از مقامات از این امر با خبر گردد، ممکن است از ادامه تحصیل نیز باز بماند.

شاید از قدیم در سریال های چینی نام بازرگانان را به وفور شنیده باشید، این تجارت از قدیم در سرزمین چشم بادومی ها شهرت داشته و امروزه نیز افراد بی شماری برای سرمایه گذاری و تجارت در چین ترغیب می شوند. جالب است بدانید که از طرفی چین با کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا، آمریکا و دیگر نقاط جهان از لحاط فرهنگی و زبانی تفاوت های بسیاری دارد.

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

 تاثیر زبان در مهاجرت کاری به چین

همیشه به ما گفته اند که اگر قصد مهاجرت داشتید، بایستی زبان انگلیسی بیاموزید. اما در مهاجرت به چین این نکته به گونه ای متغیر شکل می گیرد. جالب است بدانید که هنوز زبان انگلیسی در کشور چین جایگاه مناسبی نیافته و مردم آن هنوز هم از زبان بومی خود استفاده می کنند. باور آن ها بر این است که اگر زبانی به مقدار زیاد در میان مردم بکار گرفته شود، بدون شک آهسته آهسته در فرهنگ ریشه باز می کند.

نکته جالب در مورد زندگی در چین این است که هنوز هم مردم کوچه و بازار به زبان چینی با لهجه و گویش های متفاوت سخن می گویند. همه با یک لهجه یکسان صحبت نکرده و این حالت از منطقه به منطقه متغیر می باشد.

کار در چین برای تجارت

همان طور که از اسم این ویزا مشخص است برای استخدام شدن در کشور چین بایستی ویزای کاری اخذ گردد. این ویزا زمانی صادر می شود که فرد قصد انجام فعالیت های تجاری و کمک به عمل کرد های تجاری برای اتباع خارجی داشته باشد. لازم به ذکر است که ویزای کار در چین زمانی اعطا می گردد که تمامی شرایط برای متقاضیان و کار فرمایان فراهم شده باشد.

در ابتدا متقاضیان باید اسناد مورد نیاز اخذ ویزا را مهیا کرده باشند و بدین منظور برای اخذ گواهی بایستی با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنند. بهتر است که وی از موسسه ای قابل اعتماد و حرفه ای مانند پارسی کانادا مدارک مورد نیاز را تهیه کند. زیرا اعتبار و تجربه وکلا و مشاوران در این مسیر از اهمیت بسزایی بر خوردار می باشد.

فرصت های شغلی در کشور چین برای آموزش های زبان انگلیسی و مدرسان بهتر یافت می شود. حتی افراد دیگر که در رشته هایی به جز زبان انگلیسی تحصیل کرده اند، باید حداقل دانش این را دارا باشند. برخورداری از مدرک لیسانس نیز جزیی از الزامات به شمار می رود و فرد در حالت کلی اگر قصد تدریس داشته باشد بایستی دو سال به صورت تخصصی در کشور خود تدریس کرده باشد.

نکته ای جالب در این خصوص، مبنی بر محدودیت های سنی برای کارجویان می باشد که برای خانم ها از 24 سال تا 55 سال و برای آقایان از 24 سال تا 65 سال اعلام شده است. همچنین پس از گذراندن این بخش فرد می بایست سایر الزامات و شرایط را دنبال کند.

شرایط کلی مهاجرت کاری به چین

بهتر است بدانید که دریافت ویزای کار چین در حالت کلی به نام Z visa شناخته شده است و کسانی که قصد دارند تا با اخذ مجوز رسمی در سرزمین چشم بادومی ها استخدام شوند، از این طریق می توانند اقدام نمایند. به علاوه پس از انجام اقدامات معین شده، فرد متقاضی بایستی در 90 روز وارد کشور چین شود و حداکثر تا 30 روز بعد از گذشت زمان ورود به دفتر اداری امنیت عمومی مراجعه کرده و کلیه مراحل ثبت نام را به انجام رساند.

لازم به ذکر است که وی قادر خواهد بود به مدت سه سال مجوز اقامت در کشور چین را دریافت کند. این اشخاص تا حداکثر پنج سال می توانند در این منطقه آسیایی مستقر شوند و از امکانات زندگی در آن استفاده نمایند. نکته ای که باید به آن توجه شود، الزاماتی است که کارفرما باید آن ها را در نظر بگیرد.

همچنین در ابتدا کارفرما موظف است در کشور چین مجوز رسمی استخدام افراد خارجی برای کار در کشور چین را به همراه داشته باشد و بر اساس شرایط و امتیازات به دست آمده، دعوت نامه رسمی برای کار و پس از تأیید رسمی آن، صادر نماید.

بسیاری از امتیازات مانند بهره مندی از سابقه کار به صورت طولانی مدت، مدارک فنی و حرفه ‏ای، همکاری با یک شرکت بین المللی، مهارت عالی در زمینه های کامپیوتر و تکنولوژی، مهندسی، پزشکی، منابع انسانی، حسابداری و مدیریت، امورگردشگری و تولید، شرکت در کنفرانس ‏های بین المللی، مدرک زبان انگلیسی یا آشنایی به زبان چینی می توانند در دریافت ویزای کار در چین نقش بسزایی را ایفا نماید.

مهاجرت کاری به چین
مهاجرت کاری به چین

چند دلیل مناسب برای کار در چین

کار در چین؟ آیا انجام این حرف واقعیت دارد؟ ممکن است هزاران سوال ممکن است با دیدن این عنوان برای تان به وجود آید که اگر قصد زندگی در چین را دارید می تواند در انتخاب شما تاثیر بسیاری داشته باشد.

  •  پیدا کردن شغل مناسب

محبوب ترین گزینه برای مهاجران، آموزش زبان انگلیسی در چین می باشد. می توانید در دوره های معتبر زبانی مانند TEFL را شرکت کرده و سپس از طریق یک موسسه قابل اعتماد مانند پارسی کانادا اقدام نمایید که مشاوران آن بتوانند در این راه به فرد کمک شایانی بکنند. جالب است بدانید که تجربه زندگی و تدریس در چین برای مهاجران بسیار چالش برانگیز اما بسیار پر سود بوده است.

اگر تصمیم گرفتید که در چین به عنوان یک معلم مشغول به فعالیت شوید، مهارت خود را در تدریس بالا ببرید. توصیه می شود که تجربه تدریس شما مرتبط با رشته تحصیلی تان باشد و به مدت دو سال نیز طول کشیده باشد.

  • دریافت حقوق عالی

بدون شک از این گزینه تعجب خواهید کرد زیرا حقوق معلمان در این کشور بیشتر از سایر کشورهای آسیا و جهان است و دولت چین به آموزش و سیستم تدریس اهمیت بسیاری می دهد. بدین منظور شما قادر خواهید بود تا به معنای واقعی کلمه هزار دلار در سال درآمد کسب کنید. بتوانید هزینه های زندگی را تامین و حتی مقداری را پس انداز نمایید.

  • تجربه کردن یک فرهنگ جدید

تجربه یک فرهنگ جدید می تواند بسیار لذت بخش باشد زیرا شما قرار است با رفتار ها و آداب رسوم های متنوعی آشنا شوید. اما همیشه هم خوش آیند نیست زیرا ذائقه مردم سرزمین چین با سایر نقاط متفاوت است.

  • تقویت کردن رزومه کاری

تجربه و سابقه کار در چین می تواند اثری مهم در رزومه کاری و CV شما داشته باشد. بدون شک زندگی در همه کشور ها لذت بخش نخواهد بود اما چین یکی از آن کشور هایی است که پس از مهاجرت کاری می توانید به پیشرفت های بسیاری برسید. حتی اگر روزی قصد تمدید ویزای کار را نداشتید، این بخش از زندگی در رزومه کاری تان نوشته خواهد شد.

  • امنیت بالای شغلی و زندگی

چین از آن چیزی که فکر می کنید، بسیار امن تر می باشد. محیط زندگی در آن بسیار دوستانه و بسیار باز بوده، در حالی که جرم و جنایت بین المللی در آن به ندرت دیده می شود. برخی از شرکت ها همچنین برنامه های ساختاری ارائه می دهند. در این کشور نباید نگران از دست دادن شغل خود باشید زیرا تمام مهارت ها و دانش تان قبل از استخدام سنجیده و ارزیابی خواهد شد و در صورت رضایت سازمان، کارفرما به هیچ وجه اجازه خروج از محیط کار و استعفا را به شما نخواهد داد.

آگوست 9, 2020

نویسنده : راحیل جزینی
ارسال نظرات