موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا

تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا

اگر می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید، دانستن تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا اهمیت زیادی دارد. این دو عبارت معمولاً به جای یکدیگر به کار می‌روند؛ درحالی‌که دو برنامه یا به عبارت بهتر، مرحله‌ کاملاً جداگانه هستند. مهم‌ترین فرق استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا این است که داشتن ویزای تحصیلی، لزوماً معادل با اجازه تحصیل و اقامت شما در کانادا نیست.

در مقابل، استادی پرمیت، امکان تحصیل و اقامت در این کشور را برای متقاضیان تضمین می‌کند. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در کانادا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً تا انتهای این مطلب با پارسی کانادا همراه باشید.

ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا (Canada Study Visa) مجوزی برای ورود به خاک این کشور است. مجوزی که دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید آن را دریافت کنند. نکته مهم درباره ویزای تحصیلی مشروط بودن این مجوز است. بدین معنا که حتی با داشتن ویزای تحصیلی، افسر مرزی کماکان در صورت صلاح‌ دید، این اختیار را دارد که از ورود شما به کانادا جلوگیری کند.

استادی پرمیت چیست؟

وقتی صحبت از استادی پرمیت (Canada Study Permit) می‌شود، موضوع اصلی بحث اقامت و ماندن شما در کاناداست. این مجوز جزئیات مختلفی را درباره هدف شما از ورود به کانادا و اقامت در آن دربرمی‌گیرد که عبارت‌اند از:

 • علت مهاجرت به کانادا
 • مقطع تحصیلی
 • مدت‌زمان اقامت در کانادا
 • داشتن یا نداشتن محدودیت کار (اشتغال)

بررسی تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا

تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که ویزای تحصیلی کانادا با ویزای تحصیلی کشورهای دیگر یک تفاوت اساسی دارد. آن تفاوت این است که داشتن این ویزا صرفاً مجوز ورود به کانادا را برایتان صادر می‌کند؛ ولی اجازه اقامت یا شروع تحصیل در دانشگاه یا موسسه آموزشی که در آن ثبت‌نام کرده‌اید را به شما نمی‌دهد. آنچه دانشجویان خارجی را مجاز به اقامت و آغاز تحصیل در کانادا می‌کند، دریافت استادی پرمیت است.

پس مهم‌ترین تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا این است که اولی مجوز ورود به کانادا و دومی مجوز اقامت و تحصیل در این کشور را برایتان صادر می‌کند.

داشتن ویزای تحصیلی، پیش‌نیاز دریافت استادی پرمیت است. ولی این یک گزاره‌ی دوطرفه نیست. بنابراین دارنده‌ی استادی پرمیت قطعاً از قبل ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده است؛

ولی کسی که ویزای تحصیلی را دریافت می‌کند، ممکن است درنهایت و بنا به دلایلی مثل نقص مدارک موفق به اخذ استادی پرمیت نشود.

دیگر تفاوت Study Permit با ویزای تحصیلی، پروسه دریافت آن‌هاست. ویزای تحصیلی، یک سند یا برگه مجزا از پاسپورت شما نیست. بلکه صرفاً لیبل یا برچسبی است که روی پاسپورت شما در داخل ایران یا کشور مبدأ نقش می‌بندد؛ ولی استادی پرمیت، یک برگه مجزا است که آن را داخل خاک کانادا دریافت می‌کنید.

طول دوره تحصیل یکی دیگر از وجوه فرق استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا است. استادی پرمیت مجوزی برای تحصیل به مدت شش ماه یا بیشتر در کاناداست. بنابراین برای دوره‌های تحصیلی کمتر از شش ماه صادر نمی‌شود.

ناگفته نماند استادی پرمیت فقط تا 90 روز بعد از اتمام برنامه تحصیلی شما در کانادا اعتبار دارد. بنابراین اگر پس از دوران تحصیل مایل به اقامت و کار کردن در کانادا هستید، باید نسبت به دریافت مجوز ویزای کار پس از تحصیل (PGWP) اقدام کنید.

مدارک موردنیاز برای اخذ استادی پرمیت کانادا

دریافت استادی پرمیت برای متقاضیان 150 دلار هزینه دارد و درخواست آن به دو روش حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است. بعد از ورود به کانادا با ویزای دانشجویی، در فرودگاه با افسر مهاجرت کانادا ملاقات می‌کنید.

درصورتی‌که مشکلی وجود نداشته باشد، پاسپورت و سایر مدارکتان تأیید و درنهایت استادی پرمیت برایتان صادر می‌شود. برای دریافت این مجوز باید مدارک زیر را ارائه دهید:

1) نامه پذیرش: همان نامه‌ای است که از سوی مؤسسه یا کالجی که می‌خواهید در آن درس بخوانید، دریافت می‌کنید. شما باید نسخه اصلی یا کپی الکترونیکی این مدرک را همراه با درخواست استادی پرمیت خود به افسر ارائه دهید.
2) اسناد هویتی: این اسناد، اصل پاسپورت و سایر مدارک شناسایی را شامل می‌شوند.
 3) اثبات تمکن مالی: مدارکی که نشان می‌دهند طی دوران تحصیل می‌توانید از عهده هزینه اقامت خود و اعضای خانواده برآیید. برای این منظور می‌توانید اسناد مختلفی ارائه دهید:

 • معرفی یک حساب بانکی به نام خودتان (در صورت انتقال پول به کانادا)
 • گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی یا GIC (در صورت سرمایه‌گذاری در یک موسسه مالی کانادایی)
 • سند وام تحصیلی یا دانشجویی از بانک
 • گردش حساب بانکی در چهار ماه آخر
 • حوالی بانکی پول ملی که قابلیت تبدیل به دلار کانادا را دارد.
 • سند پرداخت هزینه شهریه و داشتن محل اقامت
 • نامه تأییدیه از شخص یا موسسه‌ای که از متقاضی حمایت مالی می‌کند.
 • مدرکی مبنی بر تأمین مالی هزینه تحصیل از داخل کانادا (مانند بورسیه تحصیلی)

4) گواهی سلامت

دریافت گواهی سلامت برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، یک مدرک الزامی است. برای اخذ این مدرک، باید به یک پزشک مورد تأیید اداره مهاجرت مراجعه کنید و پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم، مدرکی مبنی بر تأیید سلامت خود را دریافت کنید.

5) گواهی عدم سوءسابقه کیفری

گواهی عدم سوءسابقه، مدرکی است که ثابت می‌کند که شما در کشور مبدا خود مرتکب جرم نشده و سابقه کیفری ندارید. راهنمای اخذ این مدرک را در صفحه گواهی عدم سوءپیشینه برای کانادا بخوانید.

6) سایر مدارک

علاوه بر موارد فوق و با توجه به شرایط، ممکن است به مدارک زیر نیز نیاز باشد:

 • نامه‌ای که در آن دلایل خود را برای تحصیل در کانادا به افسر ویزا توضیح دهید.
 • گواهی پذیرش کبک (CAQ) که اگر می‌خواهید بیشتر از شش ماه در استان کبک درس بخوانید، باید آن را دریافت کنید.
 • گواهی سرپرستی برای افرادی که کودکان خردسال‌شان برای تحصیل در کانادا همراه آن‌ها است.

تمدید استادی پرمیت برای دانشجویان کانادایی

تمدید استادی پرمیت

استادی پرمیت مجوزی است که تعیین می‌کند چه زمانی باید تحصیل را متوقف و کشور کانادا را ترک کنید. تاریخ انقضای Study Permit را می‌توانید در بالا و گوشه سمت راست برگه مشاهده کنید. استادی پرمیت معمولاً 90 روز بعد از پایان برنامه تحصیلی شما منقضی می‌شود. به عبارت دیگر بعد از اتمام تحصیل، 90 روز فرصت دارید تا برای ترک یا تمدید اقامت در کانادا تصمیم‌گیری کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای استادی پرمیت (یا زودتر)، اقدامات لازم را برای تمدید اقامت خود انجام دهید. در صورت انقضای استادی پرمیت، باید ضمن دریافت یک مجوز جدید، وضعیتتان را در کانادا مجدداً به اقامت موقت تغییر دهید. برای اجتناب از دردسرهای دریافت یک مجوز جدید، بهتر است همواره در پنجره‌ی زمانی مجاز، اقدامات لازم را انجام دهید.

سخن آخر

در این مقاله در خصوص تفاوت study permit کانادا با ویزای تحصیلی صحبت کردیم و مدارک لازم برای دریافت هریک از آن‌ها را شرح دادیم. با آگاهی از تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا، حالا می‌دانیم که دریافت ویزا به‌تنهایی اجازه تحصیل در کانادا را به شما نمی‌دهد. بلکه صرفاً لازمه‌ای برای دریافت مجوز نهایی تحصیل در کانادا یعنی استادی پرمیت است.

ازآنجایی‌که استادی پرمیت، یک مجوز کاملاً متفاوت از ویزاست، دریافت آن هم فرایند متفاوتی دارد. فرایندی که جزئیات آن را با شما عزیزان در میان گذاشتیم. در صورت نیاز به راهنمایی و خدمات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی کانادا می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید یا فرم مشاوره زیر را تکمیل کنید.

سوالات متداول

فرق استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا در این است که ویزای دانشجویی کانادا صرفاً مجوزی برای ورود به کانادا و استادی پرمیت، مجوز تحصیل و اقامت در این کشور است.

هزینه دریافت استادی پرمیت، 150 دلار کانادا است.

از مهم‌‍ترین مدارک برای دریافت استادی پرمیت، می‌توان به نامه پذیرش موسسه یا کالج، مدارک هویتی و مدارک اثبات تمکن مالی اشاره کرد.

استادی پرمیت فقط برای دوره‌های تحصیلی شش‌ماهه یا بیشتر صادر می‌شود و تا 90 روز بعد از تاریخ اتمام تحصیل اعتبار دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال