موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بررسی بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها از جهات مختلف

به‌عنوان یک آشپز احتمالاً تابه‌حال به مهاجرت فکر نکرده باشید، اما مانند سایر مشاغل پرتقاضا، شما نیز می‌توانید در یکی از بهترین کشورهای دنیا کار و زندگی کنید. البته آنچه که درباره مهاجرت از طریق آشپزی اهمیت دارد، این است که بر اساس معیارها و انتظاراتی که از مقصد مهاجرت خود دارید، بهترین کشورهای ممکن را انتخاب کنید.

فاکتورهای متعددی از جمله وضعیت درآمد، تناسب درآمد با مخارج زندگی، امنیت شغلی، ثبات اقتصادی، راحتی اخذ اقامت و … همگی روی انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب با در نظر گرفتن سه فاکتور اساسی درآمد، هزینه‌های زندگی و سادگی دریافت اقامت، بهترین کشورهای ممکن برای مهاجرت آشپزها را معرفی کنیم.

هزینه زندگی آشپزها در کشورهای مختلف

اولین فاکتور برای مهاجرت آشپزها، درآمد مناسب در کشور مقصد است

بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها از منظر درآمد

درست مانند هر شغل دیگری، توجه به وضعیت درآمد جزو اولین فاکتورها برای تعیین مقصد مهاجرت کاری است. در روند مهاجرت کاری بسیار مهم است که بعد از بررسی موقعیت‌های شغلی برای حرفه خود، ببینید که میزان درآمد خالص به چه صورت است. البته سطح درآمد در هر شغلی به میزان تجربه، مهارت، جنسیت، وظایف شغلی و … بستگی دارد و برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها از منظر درآمد، باید این معیارها را نیز در نظر بگیرید.

برخی کشورهای دنیا که از نظر میانگین بالای حقوق دریافتی جمعیت شاغل خود، شناخته شده هستند، می‌توانند بهترین مقصد برای مهاجرت از طریق آشپزی باشند. برای انتخاب بهترین مقصد مهاجرت خود، می‌توانید مجلات معروفی مانند مجله تجاری CEOWORLD را بررسی کنید. این مجله با مقایسه میزان درآمد خالص (پس از کسر مالیات) کشورهای مختلف دنیا، آن‌ها را رده‌بندی کرده است.

در جدول زیر، می‌توانید 20 کشور برتر دنیا با بیشترین میزان درآمد خالص در رده‌بندی CEOWORLD را تا ابتدای سال 2023 بینید:

بهترین کشورهای دنیا از نظر درآمددرآمد (دلار آمریکا)
سوئیس (Switzerland)6,142.1
سنگاپور (Singapore)4,350.79
استرالیا (Australia)4,218.89
ایالات متحده (U.S)3,721.64
امارات متحده عربی (U.A.E)3,663.27
نروژ (Norway)3,457.69
کانادا (Canada)3,338.62
دانمارک (Denmark)3,294.72
ایسلند (Iceland)3,237.11
هلند (Netherland)3,215.52
قطر (Qatar)3,168.05
هنگ کنگ (Hong Kong)3,070.98
نیوزلند (New Zealand)2,860.19
آلمان (Germany)2,835.59
اسرائیل (Israel)2,766.16
بریتانیا (U.K)2,764.57
ایرلند (Ireland)2,707.84
سوئد (Sweden)2,663.76
فنلاند (Finland)2,542.21
ژاپن (Japan)2,476.7

قرار گرفتن کشور پیشرفته‌ای مانند سوئیس، امارات، کانادا و … در صدر این لیست، چندان دور از ذهن نیست. با مهاجرت از طریق مدرک آشپزی به هر یک از این کشورها، می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید. همانطور که می‌بینید، کشور استرالیا که به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا شناخته می‌شود، در این لیست جایگاه سوم را دارد. همچنین این کشور موقعیت‌های شغلی متعددی را برای آشپزهای خارجی فراهم می‌کند تا از طریق مسیرهای مهاجرتی مختلف، به این کشور بروند. برای بررسی شرایط مهاجرت به این کشور برای مشاغل آشپزی، می‌توانید مطلب مهاجرت آشپزها به استرالیا را مطالعه کنید.

بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها از منظر راحتی اخذ اقامت

بعد از وضعیت درآمد، دومین معیاری که در انتخاب یک کشور برای مهاجرت از طریق آشپزی باید در نظر بگیرید، شرایط و نحوه اخذ اقامت است. کشورهای مختلف در جهان هر یک قوانین خاص خود را برای پذیرش مهاجران دارند و برخی از آن‌ها، ممکن است شرایط پیچیده‌ای برای دریافت اقامت داشته باشند.

به‌طور کلی، کشورهایی که با مسئله پیری جمعیت مواجه بوده و برای گردش چرخ‌های اقتصاد خود به نیروی جوان نیاز دارند، از نظر شرایط مهاجرت مطلوب‌تر هستند. این کشورها اغلب مسیرهای متعدد مهاجرتی را ارائه داده و قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای اخذ تابعیت یا اقامت دائم ندارند.

تا ابتدای سال 2023، وب‌سایت ceoworld.biz لیستی از بهترین کشورها برای مهاجرت را ارائه می‌دهد که شرایط بهتری برای اخذ اقامت دارند. می‌توانید برای مهاجرت از طریق مدرک آشپزی خود یکی از کشورهای این لیست را انتخاب کنید که عبارت‌اند از:

مهمترین شرایط مهاجرت و اخذ اقامت برای آشپزها
نیوزلند (New Zealand)امکان مهاجرت برای افراد زیر زیر 55 سال با سابقه کار معتبر در برنامه‌های مهاجرت نیروی کار ماهر
اخذ اقامت دائم پس از دو سال زندگی در این کشور  و برآورده کردن شرایط گفته شده
پرتغال (Portugal)امکان دریافت ویزای طلایی و اخذ شهروندی پس از 5 سال از گذشت این ویزا
دریافت ویزا پس از 35 روز اقامت در این کشور
مسیرهای مهاجرت سرمایه‌گذاری با مشارکت 500,000 دلاری در املاک یا سرمایه‌گذاری به ارزش 350,000 دلار در مناطق تولیدی شهری
استرالیا (Australia)برنامه‌های متعدد مهاجرتی و اخذ ویزا و تابعیت
طرح‌های متنوع ویزای گلوبال تلنت، طرح‌های نامزدی کارفرمایان استرالیایی، ویزای موقت فارغ التحصیلان و ویزای موقت کمبود نیروی کار ماهر
امکان اخذ اقامت برای افراد زیر 50 سال با رعایت شرط مهارت و تجربه کاری
کانادا (Canada)یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت
فراهم بودن فرصت‌های متعدد کار و سرمایه‌گذاری
امکان اخذ شهروندی دائم با گذشت دو سال از ویزای کاری در برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری یا برنامه تجربه بین‌المللی کانادا
پاراگوئه (Paraguay)برنامه‌های متعدد سرمایه‌گذاری و طرح‌های بازنشستگی
فراهم کردن امکان اخذ شهروندی و اقامت دائم به شرط برآورده کردن شرایط سرمایه‌گذاری، با واریز بانکی به مبلغ 5500 دلار یا خرید حداقل یک قطعه زمین برای اهداف سرمایه‌گذاری
امکان اخذ شهروندی پس از 3 سال زندگی در این کشور و رعایت شروط گفته شده
تایلند (Thailand)یکی از زیباترین کشورهای دنیا با آب و هوای مطلوب و مکان‌های دیدنی شگفت انگیز
روش‌های ساده اقامت دائم برای نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تازه کار
اخذ شهروندی با شرکت در برنامه اقامت "Elite residence program" و دریافت اقامت 5 ساله با پرداخت هزینه 4 ماهه
جمهوری چک (Czech Republic)موقعیت‌های شغلی متعدد
دریافت ویزای کار یک ساله و سپس دریافت شهروندی با پنج سال اقامت مداوم

همان طور که می‌بینید، کشوری که از نظر درآمد می‌تواند در رتبه‌های برتر انتخاب‌های شما باشد، شاید شرایط مطلوبی برای مهاجرت و اخذ اقامت ساده نداشته باشد. البته برخی کشورها از هر دو جهت موقعیت خوبی برای مهاجرت دارند، برای مثال، کشور استرالیا در هر دو لیست جایگاه سوم را دارد. و یا کشوری مانند کانادا، از نظر درآمد جزو 10 کشور برتر دنیا و از نظر راحتی اخذ اقامت، جزو پنج کشور برتر است.

این کشورها می‌توانند گزینه‌های خوبی به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها باشند. در مطلب مهاجرت آشپزها به کانادا می‌توانید شرایط دقیق‌تر اخذ اقامت این کشور را بررسی کنید. در کشوری مانند آلمان نیز شرایط مطلوبی برای مهاجرت مشاغل آشپزی فراهم شده است. برای مثال، با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آشپزی آلمان می‌توانید در این رشته آموزش دیده و در این کشور زندگی و کار کنید.

بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها از منظر هزینه‌های پایین زندگی

از جمله معیارهای اساسی دیگری که در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها باید در نظر بگیرید، مخارج زندگی روزمره است. هزینه زندگی در یک کشور شامل هزینه‌های مربوط به اجاره مسکن، مواد غذایی، حمل‌ونقل و … است. اگرچه مبلغ دقیق این هزینه‌ها کاملاً به سبک زندگی شخصی شما بستگی دارد، اما هزینه زندگی در برخی کشورهای دنیا واقعاً بالا است. لیست زیر، کشورهایی از جهان را نشان می‌دهد که پایین‌ترین هزینه زندگی را دارند:

  • افغانستان (Afghanistan)
  • پاکستان (Pakistan)
  • هند (India)
  • تونس (Tunisia)
  • سریلانکا (Sri Lanka)
  • قرقیزستان (Kyrgyzstan)
  • الجزایر (Algeria)
  • سوریه (Syria)
  • نپال (Nepal)
  • ترکیه (Turkey)

همان طور که می‌بینید، اغلب این موارد در این لیست کشورهای فقیری هستند که شرایط مطلوبی برای زندگی ندارند. به همین دلیل است که تنها توجه به پایین بودن هزینه‌های زندگی، احتمالاً روش منطقی برای انتخاب مقصد مهاجرت از طریق آشپزی نیست. به‌طور کلی، برای انتخاب مقصد مهاجرت خود بهتر است گزینه‌هایی را در نظر بگیرید که در کنار درآمد بالا و هزینه زندگی متناسب با آن، معیارهای دیگری مانند امنیت، ثبات شغلی و اقتصادی، کیفیت زندگی و … را نیز دارند.

معرفی بهترین کشور برای آشپزها

برای یک انتخاب منطقی و هوشمندانه‌تر، بهتر است به همان لیستی که از کشورهای با بیشترین درآمد در جهان بررسی کردیم، نگاهی بیندازید. اگرچه ممکن است به نظر برسد که هزینه زندگی در این کشورها زیاد است، اما با درآمد شما تناسب داشته و همچنین از بسیار جهات، کیفیت بالاتری برای زندگی دارند.

برای مثال، در همین لیست، می‌توان کشور آلمان در رتبه چهاردهم را در نظر گرفت. متوسط درآمد هر فرد در آلمان بر اساس مطالعات وب‌سایت numbeo حدود 2,754.23 یورو است در حالی که هزینه‌های زندگی سرانه در این کشور، 821.47 یورو است. شرایط دقیق‌تر مهاجرت از طریق مدرک آشپزی در این کشور را می‌توانید در مطلب مهاجرت آشپزها به آلمان بررسی کنید.

در کشورهای مهاجرپذیر دیگری مانند استرالیا و کانادا نیز، چنین تعادلی به وضوح وجود دارد. در کشور استرالیا، میانگین هزینه‌های زندگی یک فرد مجرد بدون احتساب اجاره خانه، به 1,239.37 دلار استرالیا می‌رسد در حالی که متوسط حقوق خالص ماهیانه، حدود 5,946.25 دلار استرالیا است. در کانادا نیز هزینه‌های زندگی هر فرد به طور متوسط 1,252.46 دلار و میانگین حقوق خالص ماهانه، 4,196.07 دلار است.

سخن پایانی

چه به‌عنوان یک آشپز و چه در هر شغل دیگری اگر بخواهید به یک کشور جدید مهاجرت کنید، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. مواردی مانند درآمد، کیفیت زندگی، معقول بودن هزینه‌های زندگی، نحوه دریافت اقامت و …، همگی عوامل تأثیرگذار در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت آشپزها و به‌طور کلی در مهاجرت کاری است. به همین دلیل، سعی کردیم تا در این مطلب با در نظر گرفتن همه این فاکتورهای اساسی، ببینیم بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق آشپزی کدام است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سوالات متداول

براساس رتبه‌بندی جهانی مجله CEOWORLD، سه کشور سوئیس، سنگاپور و استرالیا بهترین کشورها برای مهاجرت از نظر درآمد هستند.

کشورهای نیوزلند، پرتغال، استرالیا، کانادا و … کشورهایی هستند که برنامه‌های متعدد برای مهاجرت داشته و به راحتی می‌توانید در آنجا اقامت بگیرید.

یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت آشپزها که علاوه‌بر هزینه‌های مناسب زندگی، درآمد بالایی هم دارد، کشور آلمان است.

داشتن مدرک به کشوری که به آن مهاجرت می‌کنید، بستگی دارد. برای مثال در کشوری مانند آلمان که می‌توانید از طریق آوسبیلدونگ آشپزی مهاجرت کنید، داشتن مدرک هیچ ضرورتی ندارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال