موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت از طریق برنامه های استانی کانادا (PNP)

برنامه‌های استانی کانادا برای افرادی که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری شان برای کمک به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاص در کانادا مفید باشد، بهترین گزینه است. با ویزای کار استانی کانادا می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید.

پیش از ادامه مطالعه این مقاله، به این نکته توجه کنید که می‌توانید روی موسسه معتبر و خوش نام پارسی کانادا، در زمینه برنامه‌های استانی، حساب کنید. در لینک‌های می‌توانید اطلاعات جزئی‌تری دریافت کنید:

هر استان و قلمرو برنامه ها و الزامات خاص خود را دارد. برای مثال، در یک استان هدف، پذیرش دانشجویان و در یک استان دیگر هدف، ورود تجار یا کارگران نیمه ماهر به آن استان است.

نحوه درخواست برای برنامه های استانی کانادا، به این بستگی دارد که از کدام استفاده کنید. به طور کلی برای مهاجرت استانی به کانادا از طریق کار و دریافت ویزای PNP کانادا می‌توانید از دو روش کاغذی یا روش آنلاین اکسپرس اینتری استفاده کنید. جزئیات بیشتر درباره این دو روش و استان هایی که در این برنامه حضور دارند را در ادامه بخوانید… .

تفاوت روش های دریافت ویزای کار در برنامه های استانی کانادا

برای درخواست ویزای استانی کانادا در اولین مرحله باید شرایط لازم برای معرفی شدن از طرف یک استان یا قلمرو را داشته باشید.

بعد از معرفی شدن، یک درخواست کاغذی برای اقامت دائم به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال می کنید.

علاوه بر این، به یک معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم نیاز دارید؛ هر کسی که می خواهد در کانادا زندگی کند، به این دو مدرک نیاز دارد.

جزئیات بیشتر درباره روش های مهاجرت کاری را می توانید در مهاجرت کاری به کانادا بخوانید.

مدت زمانی که به این نوع درخواست رسیدگی می شود، از مدت زمان روش اکسپرس انتری بیشتر است.

در صورتی که بخواهید به شکل آنلاین از سیستم اکسپرس انتری استفاده کنید، دو روش وجود دارد:

 1.  با استان یا قلمرو مورد نظر خود تماس می گیرید و تحت یکی از برنامه های اکسپرس اینتری درخواست خود را ثبت می کنید. اگر استان یا قلمرو مورد نظر با درخواست شما موافقت کند، به شکل آنلاین پروفایلی درست می کنید تا مشخص شود که درخواست شما پذیرفته شده است.
 2. ابتدا پروفایلی در سیستم اکسپرس اینتری درست کرده و استان ها و مناطق مورد علاقه خود را مشخص می کنید. اگر پیامی از طرف یکی از آنها دریافت کردید، یعنی درخواست نامزد کردن شما از طرف آن استان پذیرفته شده است و باید مستقیما با همان استان یا قلمرو تماس گرفته و یک درخواست الکترونیکی به ارسال می کنید.

مهاجرت استانی به کانادا با اخذ جاب آفر

در صورتی که بتوانید از یک کارفرمای کانادایی در یکی از ایالتهای کانادا، نامه دعوت به همکاری یا همان جاب آفر کانادا (Job Offer) دریافت کنید این امکان را خواهید داشت که در استان مربوطه و در موقعیت مذکور به مدت دو سال مشغول به فعالیت شوید.

لازم به ذکر است که از این طریق موفق خواهید شد که اقامت دائم کانادا را از آن خود کنید.

 

مهاجرت کاری از طریق استانی

چه استان یا قلمرویی را برای ویزای استانی کانادا انتخاب کنید؟​

برای معرفی شدن توسط یک استان یا قلمرو، باید دستورالعمل های مربوط به هر استان و قلمرو را بررسی کنید.

معیارها هر کدام متفاوت است و علاوه بر این، این معیارها ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند.

لیست استان هایی که در حال حاضر می توانید برای دریافت ویزای PNP کانادا اقدام کنید شامل این موارد است:

 • بریتیش کلمبیا
 • ساسکاچوان
 • آلبرتا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • قلمروهای شمال غربی
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • یوکان
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم کافیست فرم مشاوره را پر کنید

بریتیش کلمبیا

رشد اقتصادی بریتیش کلمبیا باعث شده تا این استان به افراد ماهر برای تامین نیروی کار نیاز پیدا کند.

به همین دلیل، برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) به کارگران خارجی ماهر و کارآفرینان باتجربه که بتوانند در این استان کار کنند، اقامت دائم می دهد.

بریتیش کلمبیا، به صورت دوره ای از متقاضیانی که بالاترین امتیاز در هر گروه را داشته باشند، دعوت می کند تا برای اقامت دائم به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنند.

برای استفاده از برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا، 3 برنامه مهاجرتی وجود دارد، و برای هر یک از این روش ها باید امتیاز لازم در سیستم آنلاین امتیاز بندی استان بریتیش کلمبیا را داشته باشید.

برای استفاده از هر کدام از این برنامه ها باید از طرف یک کارفرما در بریتیش کلمبیا پیشنهاد شغلی داشته باشید. برنامه های استانی کانادا برای بریتیش کلمبیا، شامل این موارد است:

 • مهاجرت از طریق تخصص و مهارت (Skill immigration)
 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry BC)
 • کارآفرینی بریتیش کلمبیا (Entrepreneur immigration)

امتیازات مختلف مهاجرت به بریتیش کلمبیا از طریق اکسپرس اینتری را می توانید در مطلب امتیازبندی اکسپرس اینتری مطالعه کنید.

همانطور که گفته شد هر برنامه استانی کانادا شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارد.

برای تمام برنامه های استانی کانادا باید یک پروفایل در سیستم آنلاین BCPNP ایجاد کنید. این پروفایل مشخصات و امتیاز شما برای مهاجرت کاری به استان بریتیش کلمبیا را نشان می دهد.

ساسکاچوان

برنامه مهاجرت کاری به استان ساسکاچوان (SINP) یکی از روش های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور است.

با این روش، اقامت دائم کانادا را بدست می آورید . این برنامه، یکی از روش های پر طرفدار دریافت اقامت دائم در ساسکاچوان است.

متقاضیانی که درخواست آنها تایید شده باید از طریق کمیسیون مهاجرت کانادا برای اقامت اقدام کنند.

سه دسته برنامه استانی ساسکاچوان وجود دارد، که شامل این موارد می شود:

 • کارگر ماهر بین المللی: این برنامه برای کارگران با تجربه ای است که به کار و زندگی در ساسکاچوان علاقه دارند و این استان به مهارت آنها نیاز دارد.
 • تجربه کار در ساسکاچوان: این برنامه برای اتباع خارجی است که قبلا در ساسکاچوان زندگی و کار کرده اند.
 • کارآفرینان و کشاورزان: این برنامه برای کسانی است که قصد راه اندازی شغل جدید یا خرید و راه اندازی مزرعه ای در ساسکاچوان را دارند.

آلبرتا

با مهاجرت کاری به استان آلبرتا (AINP) که در واقع یک برنامه مهاجرت اقتصادی اقامت دائم دریافت می کنید.

افراد متقاضی باید مهارت های مورد نیاز مشاغل مورد نیاز در آلبرتا را داشته و یا قصد خرید یا راه اندازی شغل در آنجا را داشته باشند.

با دریافت این ویزا، همسر و فرزندان خود را هم می توانید به کانادا ببرید. برای کار در آلبرتا چندین برنامه وجود دارد که هر یک برای گروهی از تخصص ها در نظر گرفته شده است.

این برنامه ها شامل، کارگران ماهر، جاب آفر، اکسپرس انتری، کارآفرینی، خرید بیزنس و غیره می شود. جزئیات کامل را در صفحه برنامه کارآفرینی آلبرتا بخوانید.

مانیتوبا

روند کلی مهاجرت کاری به مانیتوبا (MPNP) به این شکل است که ابتدا باید یک درخواست تمایل به کار و زندگی در این استان (EOI) ارسال کنید.

بعد از بررسی، به برنامه MPNP معرفی می شوید. در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، پذیرفته شده و اقامت دائم دریافت می کنید.

برای مهاجرت به مانیتوبا ، می‌توانید از برنامه مهاجرت نیروی متخصص و یا برنامه سرمایه گذاری تجاری استفاده کنید. برنامه کارآفرینی مانیتوبا یکی از زیرمجموعه‌های سرمایه گذاری در کانادا است.

نیوبرانزویک

از دیگر روش های مهاجرت استانی به کانادا، استفاده از برنامه کارگر ماهر نیوبرانزویک برای اتباع خارجی است که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم برای کمک به اقتصاد نیوبرانزویک را دارند.

متقاضیانی باید حداقل شرایط لازم برای این برنامه را داشته و از طرف یک کارفرما در نیوبرانزویک پیشنهاد شغلی واقعی داشته باشند.

این برنامه در واقع برای کمک به کارفرمایان نیوبرانزویک طراحی شده است که نمی توانند نیروی کار مورد نظر خود در این استان را پیدا کنند. به همین دلیل، اجازه استفاده از نیروی کار خارجی و دانشجویان خارجی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند، به آنها داده شده است.

 

مهاجرت کاری از روش استانی

نیوفاندلند و لابرادور

برنامه نامزدهای استانی نیوفاندلند و لابرادور یک برنامه مهاجرت کاری است که به مهاجران ماهر و خانواده های آنها برای آمدن و کار و اقامت دائم در نیوفاندلند و لابرادور طراحی شده است.

متقاضیان برای دریافت اقامت دائم باید معیارهای خاصی مثل داشتن شغل یا پیشنهاد شغلی داشته باشند.

با 3 برنامه مهاجرتی نیروی متخصص نیوفاندلند و لابرادور همراستا با اکسپرس انتری، نیروی متخصص و فارغ التحصیلان بین المللی به نیوفاندلند و لابرادور مهاجرت کرده و اقامت دائم دریافت کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم کافیست فرم مشاوره را پر کنید

قلمرو های شمال غربی

افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در قلمروهای شمال غربی را دارند، می توانند درخواست خود را به اداره مهاجرت این قلمرو بفرستند.

این استان از همه کسب و کارهایی که به اقتصاد این قلمرو کمک کند، استقبال می کند.

در صورتی که درخواست شما برای مهاجرت به قلمروهای شمال غربی کانادا پذیرفته شود، برای مصاحبه حضوری از شما دعوت می شود.

بعد از اینکه در مصاحبه حضوری نیز پذیرفته شدید، به مدت 2 سال اجازه کار در این استان را خواهید داشت.

در صورتی که طی این 2 سال مشخص شود که کسب و کارتان به اقتصاد این قلمرو کمک می کند، اقامت دائم خواهید گرفت.

نوا اسکوشیا

مهاجرت به استان نوا اسکوشیا از راه کاری امکان پذیر است. در صورتی که این استان به مهارت شما نیاز داشته باشد، می توانید به این استان مهاجرت کنید.

به طور کلی، از 4 برنامه برای پذیرش مهاجر در این استان در نظر گرفته شده است که شامل تقاضای برای نوا اسکوشیا از راه اکسپرس اینتری، داشتن سابقه کار در نوا اسکوشیا، اسکیل ورکر و کارآفرینی است.

پیش از اقدام برای این‌کار، بهتر است نگاهی هم به مشاغل مورد نیاز نوا اسکوشیا بیندازید.

مهاجرت کاری به روش استانی

جزیره پرنس ادوارد

برنامه مهاجرت کاری به پرنس ادوارد (PEI PNP) برای افرادی در نظر گرفته شده است که به کار و زندگی در این جزیره علاقه داشته، و البته مهارت و توانایی لازم برای مشاغل مورد نیاز این جزیره را نیز داشته باشند.

برای مهاجرت به پرنس ادوار ابتدا باید گواهی انتخاب استانی داشته باشید. داشتن این گواهی باعث می شود تا سریع از سایر گروه های مهاجرتی اقامت دائم دریافت کنید.

انتاریو

انتاریو برای جذب افراد با استعداد از سراسر دنیا، برنامه ای مختلفی از جمله جذب افراد ماهر، فارغ التحصیلان خارجی در کشور کانادا، کارآفرینان و صاحبان مشاغل را در نظر گرفته است.

برای مهاجرت کاری به انتاریو، سه وجود دارد که شامل این دسته ها است:

 • دسته جاب آفر: این مورد برای افراد ماهری است که از یک کارفرما در انتاریو پیشنهاد کار دائمی دارند.
 • دسته سرمایه انسانی: برای افراد با تجربه ای است، که مهارت، میزان تحصیلات ، سطح تسلط به زبان و مشخصات فردی آنها در سیستم اکسپرس اینتری ( Express Entry ) کانادا ثبت شده باشد. یا اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی ر این استان هستند.
 • دسته مشاغل: این مورد برای کارآفرینانی است که می خواهند مشاغل جدید راه اندازی کنند یا مشاغل موجود در انتاریو را بخرند.

برای مطالعه دقیق‌تر دراین‌باره مطلب مهاجرت به انتاریو را از دست ندهید.

یوکان

قلمرو یوکان کانادا، یکی دیگر از مکان هایی است که افراد خارجی که مهارت یا کسب و کار آنها برای اقتصاد این قلمرو باشد را می پذیرد.

دریافت ویزای کاری در قلمرو یوکان کانادا، با روش های زیر امکان پذیر است:

 • اکسپرس اینتری یوکان (Yukon Express Entry (YEE))
 • نیروی متخصص (Skilled Worker)
 • نیروی کار تاثیر گذار (Critical Impact Worker)
 • انتخاب از طریق کسب و کار (Business Nominee)

در پایان ذکر این نکته هم بد نیست، اگر از یکی از ایالت‌های کانادا دعوتنامۀ استانی داشته باشید و از یکی از شرکت‌های این استان‌ها جاب‌آفر داشته باشید یا در آن‌ها استخدام شده باشید، می‌توانید ورک‌پرمیت T13 بگیرید و از طریق ویزای کار IMP کانادا به این کشور مهاجرت کنید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، مهاجرت استانی به کانادا می‌تواند راهی مطلوب و البته سریع برای مهاجرت باشد. خوشبختانه دولت کانادا با استقلال و اختیاری که به دولت‌های استانی داده، دست این دولت‌ها را برای جذب مهاجرین و متخصصین باز گذاشته است. برنامه های استانی کانادا یک بازی برد-برد ایجاد کرده است؛ هم برای مهاجرین پرتعدادی که قصد ورود به کشور کانادا را دارند و هم برای استان‌ها تا بتوانند با برنامه استانی کانادا کمبود نیروهای کاری‌شان را به این وسیله تامین کنند. اکثر افرادی که قصد مهاجرت دارند به دنبال بهترین موسسه مهاجرتی می گردند تا با خیال راحت بتوانند تمامی امور خود را به او بسپارند و بهترین روش مهاجرتی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند.

سوالات متداول

پس از اخذ تائید از استان مورد نظر و با گذشت 6 ماه از ورود شما به کانادا درصورت داشتن شرایط لازم اقامت دائم برای‌تان صادر می شود.
هر شهروند کانادایی و هر شخصی که پی آر کانادا را دریافت کند، حق دارد به هر استانی نقل مکان کند و اقامت بگیرد.
بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، آلبرتا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمینهای شمال غربی، نوا اسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و یوکان
بریتیش کلمبیا، با توجه به روند سریع کارهای اداری و پذیرش افراد ماهر با حداقل دو سال سابقه کار اولین انتخاب مهاجران است.
انتاریو؛ تا زمانی که نیازها برآورده شوند، استان‌ها همچنان مهاجران را دعوت خواهند کرد. تا این تاریخ، استان انتاریو دارای بیش‌ترین تعداد مهاجر است که در آن زندگی می‌کنند و پس از آن استان کبک است.
در صورت داشتن کلیه معیارهای برنامه نامزدهای استانی (PNP)، مهاجرت کاری به روش استانی یکی از آسانترین روش های مهاجرت است. جدا از برنامه های فدرال و کبک، در حال حاضر تقریبا 80 برنامه در استان ها و قلمروهای کانادا مهاجر می پذیرند.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال