موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

جاب آفر کانادا

جاب‌آفر (Job offer) یعنی پیشنهاد شغلی و جاب‌آفر کانادا پیشنهادی است که از طرف یک کارفرمای کانادایی برای کار در این کشور به شما داده می‌شود. با استفاده از این پیشنهاد کاری می‌توانید به کانادا مهاجرت کرده، در این کشور کار کنید و در صورت داشتن شرایط، اقامت آن را بگیرید.

هر جاب‌آفری معتبر نیست و کارفرما، متقاضی و خودِ پیشنهاد شغلی باید شرایطی را داشته باشند. این مطلب راهنمای کامل جاب‌آفر کاناداست و قرار است در آن به همۀ سؤالات و ابهامات شما پاسخ دهیم.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

نمونۀ جاب‌آفر کانادا

اول از همه یک نمونۀ جاب‌آفر کانادا را آوردیم تا با شکل و شمایل آن آشنا شوید و ببینید که راجع به چه چیزی صحبت می‌کنیم. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، یک نامۀ پیشنهاد شغلی معتبر باید اطلاعات زیر را داشته باشد:

 • مشخصات کارفرما و متقاضی
 • عنوان شغل، شرح وظایف، دستمزد
 • شرایط، ساعات کار و تاریخ شروع قرارداد
 • مدت قرارداد

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی، روی آن کلیک کنید 👇

example fo job offer

این عکس یک نمونۀ Job Offer Letter یا Employment Letter بود. کارفرمای کانادایی، برای جذب شما، علاوه بر داشتن این نامه، باید تاییدیۀ LMIA (نامۀ ارزیابی تاثیر بر بازار کار) را هم بگیرد تا نشان دهد نیروی مناسبی برای آن موقعیت شغلی در کانادا پیدا نکرده و استخدام یک نیروی خارجی تاثیر منفی بر روی اقتصاد ندارد. بدون این تاییدیه، هم کارفرما باید دورِ استخدام‌کردنِ نیروی مهاجر را خط بکشد و هم شما دورِ استخدام‌شدن در یک شرکت کانادایی را!

بعضی مشاغل نیاز به گرفتن تاییدیۀ LMIA ندارند و در این شرایط کارفرما باید به جای پیشنهاد شغلی، یک Offer of Employment برای شما صادر کند. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم:

نامۀ Offer of Employement (به اختصار OE) بیشتر شبیه یک قراردادِ کاری است و جزئیات بیشتری از یک نامۀ جاب‌آفر دارد. اگر شغل شما از گرفتن LMIA معاف باشد: کارفرمای کانادایی به‌جای جاب‌آفر، باید یک نامۀ OE صادر کند و آن را در وب‌سایت ادارۀ مهاجرت بارگزاری کند. بعد از تایید‌شدنِ این نامه، یک کد رهگیری صادر می‌شود که برای گرفتن ویزا و ورک‌پرمیت باید آن را به سفارت تحویل دهید.

مشاغلی که منفعت مهم و قابل‌توجه اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی برای کانادا داشته باشند، مانند:

 • مهندسانِ خوداشتغال، نیروهای متخصص و فنی در بعضی حوزه‌ها و هنرمندان بااستعداد.
 • مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای که پیشنهاد کار از کشورهایی غیر از کانادا داشته باشند، اما کانادا را انتخاب کنند.
 • متخصصانی که در بعضی از حوزه‌ها از روش ICT کانادا و به‌شکل انتقال درون‌شرکتی به این کشور بروند.
 • متخصصانی که به زبان فرانسه مسلط هستند و می‌خواهند از طریق برنامۀ mobilité francophone در ایالتی به غیر از کِبِک کار کنند.
 • محققان، اساتید دانشگاه و سخنران‌های افتخاری و مهمان.
 • بعضی از مشاغل حوزه پزشکی و درمان.
 • افرادی که فوق‌دکترا دارند یا از موسسات آموزشی کانادایی جایزه‌ای گرفته‌اند.
 • مشاغل مذهبی و امور خیریه. (به غیر از داوطلبان)

راه های اخذ جاب آفر کانادا

دو مسیر اصلی برای مهاجرت به کانادا با داشتن جاب‌آفر:

بعد از گرفتن پیشنهاد کاری از کانادا، شرکت در اکسپرس انتری و گرفتن ورک‌پرمیت، دو روش ممکن برای مهاجرت شما هستند. در ادامه هر کدام را به‌شکل مختصر توضیح می‌دهیم:

روش اول: سیستم اکسپرس انتری کانادا

اگر بخواهید از طریق برنامۀ اکسپرس انتری برای گرفتن اقامت اقدام کنید، داشتن یک پیشنهاد شغلی، امتیاز شما را بالا می‌برد و شانس‌تان برای گرفتن اقامت را قطعی‌تر می‌کند. امتیازی که می‌گیرید، به شغل شما بستگی دارد:

 • اگر پیشنهاد شغلی مربوط به یک تخصص در ناک 00 (NOC 00) باشد: 200 امتیاز
 • اگر پیشنهاد شغلی مربوط به یک تخصص در ناک 0، A یا B باشد: 50 امتیاز

بعد از واردکردن جاب‌آفر به پروفایل‌تان در این سیستم، می‌توانید از طریق برنامۀ اسکیل‌ورکر (FSWP) و اسکیل‌ترید (FSTP)، اقامت کانادا را بگیرید.

روش دوم: گرفتن ورک‌پرمیت کانادا

راه دیگر این است که با استفاده از همین پیشنهادِ کاری که به شما داده‌شده، برای گرفتن ورک‌پرمیت کانادا (مجوز کار) اقدام کنید، ویزا را بگیرید و به کانادا مهاجرت کنید.

نگران نباشید. شرایط هر دو روش را در ادامه توضیح می‌دهیم. قبل از شروع ادامۀ بحث، بهتر است با اصطلاح ناک (NOC) آشنا شوید:

همۀ مشاغل موجود در بازار کار کانادا در یک بانک شغلی تحت عنوان طبقه‌بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification) یا به‌اختصار NOC منتشر می‌شوند. این شغل‌ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار و اهدافی مانند مهاجرت و … در پنج دسته‌بندی 0، A، B، C و D تقسیم‌بندی می‌شوند.

طبقه‌بندی مشاغل کانادا (NOC)
مشاغل نوع 0مشاغل مدیریتی در تمامی بخش‌ها مانند مدیران ارشد، مدیران میانی و ... .

مشاغل نوع Aمشاغل نیازمند مدرک دانشگاهی مانند: پزشکان، مهندسان و معلمان.

مشاغل نوع Bمشاغلی که معمولا نیازمند مدرک دانشگاهی، مدرک دیپلم یا گذراندن دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی هستند. مانند: برق‌کار، تاسیسات‌کار و آشپز.

مشاغل نوع Cمشاغل متوسط که معمولا نیازمند تحصیلات دبیرستان یا آموزش‌های تخصصی مربوطه هستند. مانند: راننده، گارسون و قصاب.

مشاغل نوع Dنیازمند مدرک یا آموزش خاصی نیستند و معمولا آموزش حین کار دارند. مانند: کارگران خدماتی و نیروهای نظافت.

هر کدام از مشاغل لیست ناک، یک کد اختصاصی 4 رقمی دارد که هر کدام از این رقم ها معرف یک حوزه یا نوع کار است. برای گرفتن ورک‌پرمیت و مهاجرت، باید مطمئن شوید که پیشنهاد شغلی مدنظر در گروه شغلی موردتأیید باشد.

اطلاعات کامل‌تر و بانک شغلی ناک را می‌توانید در وب‌سایت ادارۀ مهاجرت کانادا مطالعه کنید.

شرایط جاب‌آفر کانادا

برای گرفتن جاب‌آفر کانادا، بعضی شرایط و قوانین برای آن ثابت است و بعضی هم با توجه به روشی که بخواهید از آن استفاده کنید، متفاوت است.

شرایط کُلی جاب‌آفر برای گرفتن وُرک‌پرمیت:

 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • حداقل 1 ساله باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

 • فقط یک کارفرما آن را صادر کرده باشد
 • پیوسته باشد (یعنی از شروع قرارداد تا پایان آن متوالی باشد)
 • برای آن دستمزد پرداخت شود و مبلغ آن مشخص باشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • از زمان صدور اقامت دائم برای شما، حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • در لیست ناک کانادا، در دسته‌های شغلی 0، A یا B باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

 • حداکثر دو کارفرما آن را صادر کرده باشد
 • پیوسته باشد، برای آن حقوق پرداخت شود و مبلغ آن مشخص باشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • حداقل 1ساله باشد
 • برای مشاغل فنی که کد noc آن‌ها با عددهای 72، 73، 82، 92، 632 و 633 شروع می‌شود، صادر شده باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

آریا از دو شرکت کانادایی برای موقعیت شغلی برق‌کار صنعتی (کد ناک 7242 گروه شغلی B) پیشنهاد کاری گرفته است. هر کدام از این شرکت‌ها 16 ساعت در هفته و حداقل برای 1 سال به آریا نیاز دارند. یک LMIA با اسم هر دو شرکت و جمعاً 32 ساعت کار در هفته صادر می‌شود. این جاب‌آفر معتبر است.

آتوسا از یک رستوران معروف کانادایی برای موقعیت شغلی آشپز (کد ناک 6321، گروه شغلی B) پیشنهاد شغلی گرفته که برای 27 ساعت در هفته است. این جاب‌آفر نامعتبر است چون تمام‌وقت محسوب نمی‌شود.

دقت کنید که برای وارد کردن این پیشنهاد شغلی در سیستم Express Entry، نباید 1 سال از صدور آن گذشته باشد، تمام شرایط یک جاب‌آفر معتبر که بالا توضیح دادیم را داشته باشد و حتماً کارفرما آن را صادر کرده باشد. (نامه‌های صادرشده توسط سفارت، کنسولگری و کمیسیون عالی مورد تایید نیست.)

هزینۀ اخذ جاب‌آفر از کانادا

هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق جاب‌آفر را می‌توان به دو بخش تقسیم‌بندی کرد؛ هزینه‌های روالِ اداری (صدور ورک‌پرمیت و ویزا و …) و تمکن مالی.

هزینه‌های گرفتن ویزا و ورک‌پرمیت

هزینه‌های مهاجرت به کانادا با جاب‌آفر
ورک‌پرمیت (برای هر نفر)150 دلار*
مجوز اقامت موقت200 دلار
انگشت‌نگاری (برای هر نفر)85 دلار
صدور LMIA (بر عهدۀ کارفرما)1000 دلار
ترجمۀ مدارک، گرفتن بلیط هواپیما و هزینه‌های متفرقهمتفاوت است

*دلار کانادا

تمکن مالی:

تمکن مالی برای اخذ اقامت كانادا از طريق جاب‌آفر
1 نفر13,310 دلار*
2 نفر16,570 دلار
3 نفر20,371 دلار
4 نفر24,733 دلار
5 نفر28,052 دلار
هر نفر که اضافه شود3,586 دلار

*دلار کانادا

یک: تمکن مالی از شرایط اصلی گرفتن ورک‌پرمیت نیست (خصوصاً این‌که نشان می‌دهید طبق جاب‌آفر، قرار است حقوق بگیرید)، اما برای گرفتن ویزا و متقاعدکردن آفیسر در مورد داشتن منابع مالی کافی برای خرج‌ومخارج زندگی در کانادا در ماه‌های اولیۀ مهاجرت، یک شرط ضروری است.

دو: تمکن مالی فقط در قالب نامۀ بانکی مورد تایید است و اطلاعات زیر هم باید در این نامه باشد:

 • مشخصات کامل بانک و صاحب حساب
 • تمام بدهی‌ها و معوقات بانکی صاحب حساب
 • شماره‌حساب و تاریخ افتتاح حساب
 • موجودیِ به‌روز و موجودی شش‌ماه گذشته

نحوۀ پیداکردن جاب‌آفر در کانادا

سوالی که از ما می‌پرسید احتمالاً این است که «خب حالا از کجا جاب‌آفر پیدا کنیم؟» کانادا کمبود نیروی کار دارد و هر روزه سیلِ آگهی‌های شغلی و پیشنهادات کاری مختلفی به وب‌سایت‌ها و کاریابی‌های این کشور سرازیر می‌شود. اما پیداکردن پیشنهاد شغلی مناسب، معتبر و قانونی، کمی ریزه‌کاری دارد و یکی از مهم‌ترین قدم‌های شما برای مهاجرت کاری به کانادا است. چند راه برای پیداکردن پیشنهاد شغلی مناسب دارید:

در این وب‌سایت‌ها می‌توانید آگهی‌های شغلی مختلف و جزئیات آن‌ها را ببینید و با کارفرمای مربوطه در ارتباط باشید. در بعضی هم حتی می‌توانید پروفایل درست کنید تا کارفرماها هم بتوانند روزمۀ شما را ببینند. مهم‌ترین وب‌سایت‌های کاریابی کانادا:

یادتان نرود که با بعضی از جاب‌آفرهای دولتی، نمی‌توانید ویزا بگیرید و مهاجرت کنید.

بعضی از موقعیت‌های شغلی و پیشنهادهای کاری، در کاریابی‌های آنلاین ثبت نمی‌شوند و باید در بازار مشاغل دنبال آن‌ها بگردید. اگر دوست، آشنا یا عضوی از خانوادۀ شما در کاناداست، می‌توانید با کمک او، جستجوی خودتان را گسترده‌تر و عمیق‌تر کنید و موقعیت شغلی مناسب و جاب‌آفر مدنظرتان را پیدا کنید.

اگر خودتان کارفرمایی را زیرنظر گرفته‌اید، می‌توانید به‌شکل مستقیم از طریق ایمیل، لینکدین یا وب‌سایت با آن‌ها ارتباط بگیرید، رزومۀ خودتان را بفرستید و از موقعیت‌های شغلی خالی در شرکت آن‌ها باخبر شوید.

از لینکدین غافل نشوید. یک پروفایل بسازید، رزومه و دستاوردهای خودتان را به‌روز کنید، در قسمت جستجوی مشاغل به‌دنبال آگهی‌های شغلی بین‌المللی بگردید و به‌راحتی با کارفرماهای کانادایی ارتباط برقرار کنید.

بعضی مؤسسات کاریابی کانادا از ایران فعالیت می‌کنند و با توجه به تسلط به مشاغل بازار کار و ارتباط با سازمان‌ها، شرکت‌ها و کاریابی‌های مختلف در این کشور، بهترین موقعیت‌های شغلی و جاب‌آفرها را برای شما پیدا می‌کنند.

بهترین روش اخذ جاب آفر کانادا

کدام روش را انتخاب کنم؟

به خودتان بستگی دارد؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر خودتان برای پیداکردن و گرفتن پیشنهاد کاری اقدام کردید، از موسسات کاریابی ایرانی، یک وکیل یا مشاور مهاجرت کاری به کانادا هم در این باره مشورت بگیرید. می‌پرسید چرا؟

 • همان‌طور که جاب‌آفر کانادا زیاد است، جاب‌آفرهای تقلبی هم با هدف خالی کردن جیبِ شما زیاد است.
 • هر جاب‌آفری معتبر نیست و هر جاب‌آفری شما را به کانادا نمی‌رساند.
 • حتی اگر با یک جاب‌آفر نامعتبر به کانادا بروید، در صورت کشف حقیقت، ممکن است از کانادا اخراج شوید.
 • برای خیلی از مشاغل دولتی و سازمانی، نمی‌توانید پیشنهاد کاری بگیرید و حتی اگر بگیرید، برای صدور ورک‌پرمیت و ویزا به مشکل برمی‌خورید.
 • صدها نفر از کشورهای مختلف برای گرفتن جاب‌آفر و کارکردن در این کشور با هم رقابت می‌کنند. هرچقدر هم روزمه‌تان قوی باشد، ارتباط موثر با کارفرما و پروموت‌کردن روزمه و توانایی‌هایتان رمزِ موفقیت گرفتن پیشنهادِ کاری است.

موسسات کاریابی ایرانی برای شما جادو نمی‌کنند؛ اما با توجه به تجربه و دانستن ریزه‌کاری‌های مختلف، به شما در تقویت رزومه و پیداکردن بهترین پیشنهاد شغلیِ معتبر، ارتباط با کارفرما، مصاحبه، گرفتن ویزا و مهاجرت به کانادا به شما کمک می‌کنند.

موسسۀ مهاجرتی پارسی کانادا، با داشتن مجوز کاریابی خارجی، وکلا و مشاوران رسمی و معتبر و با تسلط به قوانین و شرایط مهاجرتی کانادا، می‌تواند به شما در روند پیداکردن کار در این کشور و مهاجرت کمک کند. فرم مشاوره زیر را پرکنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

آیا برای همۀ مشاغل می‌توان پیشنهاد کاری گرفت؟

به‌غیر از بعضی مشاغل دولتی، محدودیت خاصی برای صدور جاب‌آفر از طرف کارفرما و گرفتن آن از طرف شما وجود ندارد. اگر کارفرما بتواند LMIA بگیرد، یعنی نیروی مناسبی در کشور برای آن موقعیت شغلی پیدا نکرده و می‌تواند نیروی مهاجر استخدام کند.

درست است که در کانادا، هزاران جاب‌آفر در همۀ حوزه‌های شغلی وجود دارد؛ اما نیاز به بعضی مشاغل خیلی بیشتر است و احتمال اینکه در این مشاغل پیشنهاد کاریِ خوبی گیرتان بیاید بالاتر است. حوزه‌های فنی، IT، پزشکی و مهندسی چند نمونه هستند. پیشنهاد می‌کنیم نیازهای روزِ بازار کار کانادا را دنبال کنید و مطابقِ آن جلو بروید. در مطلب مشاغل موردنیاز کانادا، طیف گسترده‌ای از مشاغل داغِ بازار کار در حوزه‌های مختلف را معرفی کرده‌ایم.

چه مدارکی باید داشته باشیم؟

هر مرحله مدارک خاص خود را دارد:

 • CV و رزومه
 • پورتفولیو (Portfolio همان نمونه‌کارها و پروژه‌های انجام‌شده است که معمولاً برای مشاغلی مانند مشاغل عمرانی و طراحی در کنار رزومه ارائه می‌شود.)
 • توصیه‌نامه از کارفرماهای قبلی
 • مدارک تحصیلی (ترجمه و معادل‌سازی‌شده)

 • اصل جاب‌آفر صادرشده توسط کارفرما
 • کد رهگیری LMIA صادر شده
 • کد رهگیری Offer of Employment (اگر شغلتان معاف از دریافت LMIA است)
 • CV و رزومه
 • مدارک سوابق شغلی و سوابق بیمه
 • مدارک مالی و هویتیِ کسب‌وکار (اگر در ایران صاحب کسب‌وکار بودید یا شغل آزاد داشتید)
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اسکن ترجمۀ مدارک شخصی (کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج)
 • مدارک تمکن مالی (فقط در قالب نامۀ بانک)
 • دو قطعه عکس استاندارد
 • گواهی سوء‌پیشینه
 • گواهی سلامت
 • اصل و ترجمۀ مدارک تحصیلی (در صورت نیاز)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی
 • مدارکی که آفیسر را متقاعد کند شما برای شغل پیشنهادی گزینۀ مناسبی هستید، مانند: مدارک و ریزنمرات تحصیلی، توصیه‌نامه از کارفرماهای قبلی، رزومه و CV قوی و به‌روز، گواهینامه‌ها و مدارک تخصصی در حوزۀ کاری. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی)

این نکته را فراموش نکنید که چک‌لیست مدارک (چه برای گرفتن پیشنهاد شغلی چه برای ویزا) با توجه به شرایط شما، نیازهای کارفرما، نوع شغل و معیارهای مختلف دیگر ممکن است متفاوت باشد. ما فقط مهم‌ترین مدارک را لیست کردیم.

در هر ایالتی می‌توانم زندگی کنم؟

مجوزی که به شما برای کار داده می‌شود، ورک‌پرمیت بسته (Closed Work Permit) یا همان Employer-specific Work Permit است؛ یعنی شما باید برای کارفرمایی که در جاب‌آفر قید شده و در شهر و ایالتی که مشخص‌شده است، کار کنید.

اگر بخواهید شهر و ایالت خودتان را تغییر دهید، پس باید کارفرمای خودتان را هم تغییر بدهید و این یعنی گرفتن یک جاب‌آفر جدید و درخواست برای گرفتن یک ورک‌پرمیت جدید برای آن ایالت. پس تا وقتی با ورک‌پرمیت بسته در کانادا کار می‌کنید و اقامت موقت دارید، نمی‌توانید هر کجا که دلتان خواست کار و زندگی کنید.

در کانادا، دو منطقه هستند که برای استخدام نیروی کار مهاجر، شرایط ساده‌تری نسبت به بقیه مناطق و ایالت‌ها دارند. توصیه می‌کنیم نگاهی هم به شرایط این مناطق بیندازید:

به‌نظر می‌رسد کمبود نیروی کار فشار بیشتری بر روی ایالت‌های منطقۀ آتلانتیک کانادا وارد کرده و این ایالت‌ها برای بهبود این وضعیت، شرایط مهاجرت کاری را برای مهاجران خیلی ساده‌تر کرده‌اند.  مهم‌ترین مزایای برنامۀ مهاجرت به مناطق آتلانتیک از طریق جاب‌آفر:

 • مستقیماً با ورود به کانادا اقامت دائم به شما داده می‌شود
 • می‌توانید در گروه‌های شغلی 0، A، B و حتی C پیشنهاد شغلی بگیرید.
 • نگران زبان نیستید؛ چون با یک مدرک آیلتس جنرال و نمرۀ 5-4.5 می‌توانید اقدام کنید.
 • استرس مدرک تحصیلی را ندارید؛ چون با دیپلم هم می‌توانید مهاجرت کنید.
 • نیازی به گرفتن تاییدیۀ LMIA وجود ندارد.
 • داشتن 1 سال سابقۀ کار در 5 سال گذشته کافیست.

البته در کنار همۀ این مزایا، این روش شرایط خاص خودش را هم دارد. در مطلب برنامۀ جاب‌آفر آتلانتیک کانادا همه چیز را توضیح داده‌ایم و می‌توانید دربارۀ این روش مهاجرتی بیشتر مطالعه کنید.

دولت کانادا برای توزیع مناسب نیروی کار در کشور، برنامه‌ای به‌نام Rural and Northen Immigration Pilot یا به‌اختصار RNIP راه‌اندازی کرد و شرایط ساده‌ای هم برای آن در نظر گرفت. با این برنامه، شما مستقیماً اقامت دائم می‌گیرید و در یکی از مناطق کم‌جمعیت کانادا به کار و زندگی مشغول می‌شوید. مهم‌ترین مزایای این روش:

 • مستقیماً با ورود به کانادا اقامت دائم به شما داده می‌شود.
 • می‌توانید در همۀ گروه‌های شغلی (0، A، B، C و D) پیشنهاد کاری بگیرید.
 • بسته به گروه شغلی، آیلتس 4 تا 5.5 برای مهاجرت کافی‌ست.
 • با 1 سال سابقه‌کار در 5 سال گذشته هم می‌توان اقدام کرد.
 • حداقل مدرک تحصیلی موردنیاز، دیپلم است.
 • نیازی به گرفتن تاییدیۀ LMIA وجود ندارد.

برنامۀ RNIP هم داستان مفصلی دارد. در مطلب برنامۀ جاب‌آفر مناطق کم‌جمعیت کانادا آن را به طور کامل بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

به یکی از پرتکرارترین سوال‌های شما رسیدیم:

چه مدرک زبان و چه نمره‌ای باید داشته باشم؟

اول بگوییم که گرفتن پیشنهاد کاری و ویزای کاری دو بحث متفاوت هستند؛ و مدرک زبان هم برای هر کدام داستان متفاوتی دارد.

 1. گرفتن جاب‌آفر:

برای گرفتن جاب‌آفر معمولا نیازی به نشان‌دادن مدرک زبان به کارفرما ندارید؛ اما خب معمولاً در مصاحبه، سطح دانش زبان شما را هم می‌سنجند. بهرحال باید از یک راه مطمئن شوند که این موقعیت شغلی را به کسی نمی‌دهند که حتی چند جملۀ سادۀ انگلیسی را هم نمی‌تواند بسازد!

 1. گرفتن ویزای کار:

برای گرفتن ویزا، اگر بخواهید از روش اکسپرس انتری اقدام کنید، داشتن مدرک زبان، ضروری است؛ اما اگر بخواهید با ورک‌پرمیت اقدام کنید، هم ضروری است هم نه! در ادامه توضیح می‌دهیم:

مدرک و نمرۀ زبان موردنیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
آزمون‌های مورد تاییدانگلیسی: آیلتس (IELTS) و سِلپیپ (CELPIP)
فرانسوی: تِف (TEF) و تی‌سی‌اِف (TCF)
حداقل نمره (برنامۀ اسکیل ورکر)انگلیسی: CLB 7 معادل آیلتس 6
فرانسوی: NCLC 7
حداقل نمره (برنامۀ اسکیل تِرِید)انگلیسی: CLB 4 (معادل آیلتس 4.5) و CLB 5 (معادل آیلتس 5) بسته به نوع مهارت
فرانسوی: NCLC 5 و NCLC 4

داشتن مدرک زبان جزو مدارک و شرایط اصلی صدور ورک‌پرمیت و ویزا نیست؛ اما داشتن توانایی‌ها و مهارت‌های مفید برای کار در کانادا جزو شرایط اصلی است! یعنی برای اینکه آفیسر را متقاعد کنید که توانایی و مهارت لازم برای کار در این موقعیت شغلی و در کانادا را دارید، باید نشان دهید که دانش زبان خوبی دارید.از جایی که شما با آفیسر مصاحبه‎‌‎ای ندارید که مهارت زبان شما را بسنجد، بهترین راه همان داشتن یک مدرک زبان آیلتس (برای انگلیسی) یا TEF/TCF برای فرانسوی در پرونده است.

تجربه و قوانین مهاجرتی کانادا ثابت‌کرده است که اگر مدرک زبان نداشته باشید، احتمال مهاجرت شما به کانادا از این روش خیلی کم و احتمال ریجکت‌شدن شما زیاد است.

نمره‌ای هم برای آن تعیین‌ نشده است؛ اما حداقل‌نمره با توجه به نوع شغل متفاوت است. هر چند ما پیشنهاد می‌کنیم نمرۀ بالاتر از 6.5 در آیلتس داشته باشید، اما می‌توانید از همان نمره‌بندی اکسپرس انتری در این روش هم استفاده کنید.

باز هم تکرار می‌کنیم؛ هیچ الزامی به داشتن مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا از طریق جاب‌آفر و ورک‌پرمیت نیست؛ اما بدون وجود آن، شانس مهاجرت شما خیلی پایین است! پس فکر گرفتن جاب‌آفر کانادا بدون مدرک زبان و مهاجرت با استفاده از آن را از سرتان بیرون کنید.

آشنایی با مراحل اخذ جاب آفر کانادا

مسیری که باید بپیمایید:

 1. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن جاب‌آفر
 2. جست‌وجو برای پیشنهادهای شغلی و انتخاب بهترین گزینه با توجه به شرایط
 3. گرفتن جاب‌آفر و انجام مراحل اولیه مانند مصاحبه و ارسال مدارک
 4. درخواست برای صدور LMIA یا Offer of Employement از طرف کارفرما
 5. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن ورک‌پرمیت و ویزا
 6. درخواست برای صدور ویزای کار کانادا و انگشت‌نگاری
 7. صدور ویزا، مهاجرت به کانادا و شروعِ کار
 8. درخواست برای گرفتن اقامت دائم کانادا (بعد از سال اول)

 1. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن جاب‌آفر
 2. جست‌وجو برای پیشنهادهای شغلی و انتخاب بهترین گزینه با توجه به شرایط
 3. گرفتن جاب‌آفر و انجام مراحل اولیه مانند مصاحبه و ارسال مدارک
 4. درخواست برای صدور LMIA یا Offer of Employement از طرف کارفرما
 5. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای شرکت در سیستم اکسپرس انتری
 6. ساخت پروفایل در Express Entry، اضافه‌کردن جاب‌آفر دریافتی به پروفایل و افزایش امتیاز
 7. صدور ITA برای شما
 8. تهیه و تکمیل مدارک لازم و درخواست برای صدور ویزا و اقامت
 9. صدور ویزا، مهاجرت به کانادا با مجوز اقامت دائم و شروعِ کار

با توجه به اینکه در اکسپرس انتری بر اساس شایستگی و معیارهای مشخص امتیاز می‌گیرید و انتخاب می‌شوید؛ هرچه شرایط بهتری داشته باشید، شانس شما بیشتر است. رفتن از این جاده سختی‌های خودش را دارد، اما مستقیم شما را به اقامت دائم کانادا می‌رساند. از معایب دیگر این مسیر این است که با توجه به سهمیۀ محدود مهاجرتی، سرعت کُند بررسی‌ها و متقاضیان بسیار زیاد، باید در صفِ شرکت در قرعه‌کشی‌ها باشید که مشخص نیست چقدر طول بکشد.

از آن طرف، ویزای کار شرایط ساده‌تری دارد و در کل مسیر راحت‌تری است. نه سهمیه‌بندی دارد و نه امتیازبندی. نگران اقامت دائم هم نباشید، بعد از یک سال کار در کانادا می‌توانید برای گرفتن آن اقدام کنید.

هر مسیری را که انتخاب کردید، پیشنهاد می‌کنیم از کمک و مشورت وکلا و مشاوران مهاجرتی کانادا غافل نشوید. انتخاب بهترین مسیر و روش با توجه به شرایط‌تان، قدم اول یک مهاجرت موفق است. از طرف دیگر، جاب‌آفر موضوع حساسی است و همان‌طور که گفتیم، هر جاب‌آفری معتبر نیست و شما را به کانادا نمی‌رساند. پارسی کانادا شما را در این مسیرها تنها نمی‌گذارد. فرم مشزیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

و در نهایت، گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق جاب‌آفر

اگر از مسیر اکسپرس انتری بروید، از همان ابتدا با اقامت دائم (PR) وارد کانادا می‌شوید؛ اما اگر با ویزای کار به کانادا مهاجرت کنید، از ابتدا با یک ویزای موقت و برابر با مدت ذکرشده در جاب‌آفر وارد کانادا می‌شوید. بعد از 2-1 سال کار در کانادا، در صورت داشتن شرایط می‌توانید از طریق روش‌های زیر برای اقامت دائم درخواست دهید:

تجربۀ کار کانادایی (CEC)

برنامۀ Candian Experience Class یکی از زیرمجموعه‌های سیستم اکسپرس انتری و یکی از ساده‌ترین روش‌های گرفتن اقامت کانادا از طریق جاب‌آفر است.

همان‌طور که از اسم این روش پیداست، مختص افرادی است که در کانادا سابقه‌کار دارند و می‌خواهند اقامت دائم بگیرند؛ که با داشتن 1 سال سابقه‌کار و چند شرط سادۀ دیگر می‌توانید از طریق آن برای گرفتن PR (Permanent Residency) اقدام کنید.

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP)

تقریباً همۀ استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرتی خودشان را دارند که به شکل مستقیم اقامت دائم این کشور و اجازۀ کار و زندگی در ایالت مقصد را به متقاضی می‌دهند.

اگر استان خاصی را برای زندگی مدنظر دارید، با استفاده از سابقه‌کاری در کانادا به دست آوردید و داشتن شرایط لازم می‌توانید از طریق برنامه مهاجرت استانی آن ایالت، اقامت دائم خود را بگیرید. برای آشنایی بیشتر با این روش، مطلب مهاجرت استانی کانادا را مطالعه کنید.

تجربۀ کار کِبِک (QEC)

اگر بخواهید در ایالت کبک زندگی کنید و اقامت دائم بگیرید، باید از طریق برنامۀ Quebec Experience Class که مشابه همان تجربه کار کانادایی است، اقدام کنید. همان‌طور که از نام این برنامه پیداست، افرادی که سابقۀ کار در ایالت کِبِک را داشته باشند، می‌توانند برای گرفتن PR کانادا از این طریق اقدام کنند. داشتن 1 سال سابقه‌کار در این ایالت، برای ارسال درخواست کافی است. برای آشنایی بیشتر با این روش، مطلب تجربۀ کار کِبِکی را مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت همسر و فرزندان

همسر و فرزندان شما نه‌تنها اجازۀ همراهی با شما، بلکه اجارۀ کار و تحصیل در کانادا را هم دارند.

به این نکته دقت کنید که اگر این افراد قصد کار یا تحصیل در کانادا داشته باشند، باید مانند شما برای گرفتن ورک‌پرمیت یا ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. البته همسر شما این شانس را دارد که بتواند ورک‌پرمیت باز (Open Work Permit) بگیرد و برای کارفرماهای متعدد کار کند.

اگر هم فقط قصد همراهیِ شما را داشته باشند، باید برای ویزای توریستی کانادا درخواست دهند.

جاب آفرهای غیر معتبر

نکات مهم برای تشخیص یک جاب‌آفر غیرمعتبر:

مشخصات و شرحِ شغلیِ ناقص یا مبهم:

هر پیشنهاد کاری که گرفتید، باید اطلاعات زیر را داشته باشد. در غیر این صورت باید در اعتبار آن شک کنید.

 • مشخصات کامل کارفرما و شما
 • عنوان شغل، شرح وظایف، دستمزد
 • شرایط، ساعات کار و تاریخ شروع
 • مدت قرارداد

تمام این موارد باید واضح و مستند باشند. حقوق دریافتی شما هم باید یک عدد منطقی و متناسب با هویتِ آن شغل باشد. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید حدودِ دستمزد شغل خودتان را در کانادا پیدا کنید.

مشخصات ناقص یا مبهمِ کارفرما:

اطلاعات کامل کارفرما شامل آدرس، ایمیل، وب‌سایت، شماره‌تلفن و … باید در پیشنهاد شغلی دیده شود. اگر این اطلاعات نبود یا مبهم بود یا با یک جست‌وجوی ساده فهمیدید اطلاعات نامه با اطلاعات شرکت واقعی متفاوت است یا اصلاً همچین شرکتی وجودِ خارجی ندارد، جاب‌آفری که گرفتید، تقلبی است.

ایرادات نگارشی در متن پیشنهادِ کاری:

در صورتی که در توضیحات متنِ جاب‌آفر، غلط‌های نگارشی و ایرادات ریزودُرُشت تایپی دیدید، آن جاب‌آفر تقلبی است.

نیازی به نامۀ مکتوب نیست، تضمینش با ما:

چیزی به‌نام جاب‌آفر شفاهی نداریم. همۀ پیشنهادهای شغلی معتبر باید مکتوب باشند و توضیحات کامل در آن مشخص باشد. برای صدور ورک‌پرمیت یا ساخت پروفایل Express Entry باید پیشنهاد کاری مکتوب و کد رهگیری آن را ارائه دهید.

نیازی به نامۀ LMIA نیست:

دو حالت بیشتر نداریم؛ یا شغل شما باید LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد که در این صورت باید Offer of Employement داشته باشد. در هر دو حالت، کارفرما باید یک کد رهگیری به شما بدهد و شما موقع درخواست ویزا باید آن را ارائه کنید.

هر حرفی غیر از این از یک کارفرمای کانادایی شنیدید، یک جای کار می‌لنگد.

ما هیچی ازت نمی‌خوایم! فقط پاشو بیا:

یک کارفرمای واقعی باید مطمئن شود که شما واقعاً یک گزینۀ مناسب برای موقعیت شغلیِ پیشنهادی هستید یا نه. اگر کارفرما با شما مصاحبه نکرد یا از شما سابقه‌کار، مدارک تحصیلی و رزومه نخواست، یک جای کار می‌لنگد.

پولو بزن به حساب، بقیه‌اش با ما:

یک کارفرمای معتبر نمی‌تواند در ازای استخدام شما درخواست پول کند (حتی برای دوره‌های آموزشی یا کارآموزی) یا تضمین %100 برای صدور ویزا و مهاجرت به شما بدهد. اگر کارفرما از شما برای استخدام درخواست پول کرد یا با اطمینان کامل از فراهم‌شدن شرایط مهاجرت شما حرفی زد، به احتمال زیاد آن جاب‌آفر تقلبی است.

جاب‌آفری که برای آن اقدام نکردید:

در این مسیر ممکن است ایمیل‌هایی بگیرید و پیشنهادهایی دریافت کنید که حتی برای آن اقدام نکرده‌اید! مراقب این موارد باشید و هر پیشنهادی را جدی نگیرید.

کارفرمایی که در «لیست سیاه» است آن را صادر کرده:

کارفرمایانی که قوانین استخدام نیروی کار خارجی را رعایت نکنند، به جریمۀ نقدی و ممنوعیت از صدور جاب‌آفر محکوم می‌شوند و ممکن است بعد از پایان محکومیت دوباره بتوانند نیرو استخدام کنند. لیست این شرکت‌ها و وضعیت ممنوعیت آن‌ها را می‌توانید در لیست کارفرماهای غیرمجاز کانادایی برای صدور پیشنهاد شغلی ببینید.

بعد از گرفتن پیشنهاد شغلی از کانادا، مطمئن شوید اسم شرکت در این لیست نباشد یا حداقل وضعیت ممنوعیت آن تمام شده باشد.

جاب‌آفر، یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت کاری به کانادا است؛ اما اگر این ریزه‌کاری‌ها، قوانین و شرایط را ندانید، ممکن است به یک روش نامطمئن و حتی خطرناک برای شما تبدیل شود. در این مسیر، از کمک مشاوران و وکلای مهاجرتی کانادا غافل نشوید.

خدمات پارسی کانادا برای روش جاب‌آفر

پارسی کانادا، با توجه به تجربۀ طولانی در مشاورۀ لاین‌های کاری، در اختیار داشتن وکلای معتبر و مجرب و همکاری با کاریابی‌های معتبرِ کانادا، شما را در مسیر مهاجرت کاری به این کشور همراهی می‌کند. در تمامی مراحل زیر درکنار شماییم:

 • پیداکردن جاب‌آفر معتبر و مناسب با شرایط شما
 • تقویت رزومه و افزایش شانس قبولی در بین رقبا
 • گرفتن ورک‌پرمیت، ویزای کاری و مهاجرت به کانادا
 • سکونت در کانادا و گرفتن اقامت

با پر کردن فرم ارزیابی زیر، قدم اول را از همین‌جا بردارید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

یادتان نرود که نظرات و سؤالات خودتان را هم در قسمت دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید. در ضمن می‎‌توانید با کلیک روی مطلب پکیج پارسی کانادا ویژه جاب آفر کانادا، توضیحات تکمیلی درباره خدمات خاص این موسسه در این حوزه را بخوانید.

سخن پایانی

گرفتن یک جاب‌آفر از کانادا، شانس شما برای مهاجرت کاری و گرفتن اقامت در این کشور بالا می‌برد. البته نه هر جاب‌آفری! این پیشنهاد شغلی باید معتبر باشد و آن را از طرف یک سازمان موردتایید به‌همراه یک نامۀ LMIA یا OE دریافت کنید.

قرارداد کاری باید حداقل 1 ساله و به‌شکل تمام‌وقت تنظیم شود. با گرفتن این پیشنهاد کاری، از دو روش می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید؛ اکسپرس انتری و ویزای کاری. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، تمکن مالی و رزومۀ قوی، برگ برندۀ شما در گرفتن ویزای جاب‌آفر کانادا هستند.

راه‌های متنوعی برای پیداکردن جاب‌آفر در کانادا وجود دارد؛ اما با توجه به حساسیت موضوع و احتمال کلاهبرداری، از هر راهی که رفتید، پیشنهاد می‌کنیم از یک مشاور یا وکیل معتبر مشورت بگیرید.

بعد از یک مهاجرت موفق و شروعِ زندگی و کار در کانادا، بعد از 1 سال و با داشتن شرایط مناسب می‌توانید اقامت دائم این کشور را هم بگیرید.

منبع: ادارۀ مهاجرت کانادا

سوالات متداول

چند راه دارید:
 • جست‌وجو سایت‌های کاریابی کانادایی و لینکدین
 • ارتباط مستقیم با کارفرما
 • جستجوی محلی در کانادا (اگر کسی را در این کشور دارید که برای شما این کار را انجام دهد) و
 • کمک‌گرفتن از کاریابی‌های ایرانی فعال در بازار مشاغل کانادا

حداقل سن 18 سال و حداکثری هم برای آن ذکر نشده است. در صورت که شرایط لازم برای گرفتن پیشنهاد شغلی از کانادا و ویزا را داشته باشید، سن شما ملاک مهمی برای ریجکتی نخواهد بود.

خلاصۀ شرایط خودِ پیشنهاد شغلی:
 • حداقل 1 ساله باشد
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 •  LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

خلاصۀ شرایط شما:

 • رزومۀ‌تان را تا جایی که می‌توانید تقویت کنید
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی یادتان نرود (ترجیحاً آیلتس و نمرۀ بالای 6.5)
 • تمکن مالی (حداقل 13,000 دلار کانادا برای 1 نفر)
 • تکمیل و ارائه همۀ مدارک درخواستی

اگر بخواهید از جادۀ اکسپرس انتری مهاجرت کنید؛ باید مدرک IELTS با حداقل نمرۀ 6 داشته باشید. اگر بخواهید از جادۀ ویزای کار مهاجرت کنید؛ مدرک زبان جزو الزامات نیست، اما با نداشتن آن، احتمال ریجکت‌شدن ویزای شما بسیار بالاست. حداقل نمرۀ پیشنهادی ما در این روش 6.5 است.

طبق آخرین به‌روزرسانی (سپتامبر 2022)، برای پروسۀ صدور مجوز و ویزا:
 • ورک‌پرمیت: 17 ماه
 • اکسپری انتری (اسکیل ورکر): 6 ماه
 • اکسپرس انتری (اسکیل ترید): 10 ماه
 • جاب‌آفر آتلانتیک: 18 ماه
 • اسکیل ورکر کِبِک: 27 ماه

مدت‌زمان پیداکردن کار، تکمیل مدارک و اقدام: به خودتان بستگی دارد.

ورک‌پرمیت شما به‌ میزان مدتی که در قرارداد جاب‌آفر آمده صادر می‌شود. معمولاً بعد از 1 سال کار در کانادا و در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانید از طریق اکسپرس انتری، اقامت دائم خود را بگیرید.

بله. بعد از تمام‌شدن مدت پیشنهاد کاری، با هماهنگی کارفرما می‌توانید آن را تمدید کنید یا از یک کارفرمای دیگر پیشنهاد کاری بگیرید.

بله؛ اما در این صورت باید یک جاب‌آفر جدید بگیرید و یک ورک‌پرمیت جدید درخواست کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید