موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

جاب آفر کانادا

ویزای جاب آفر کانادا، نامه پیشنهاد شغلی است که به نیروهای کار خارجی اجازه می‌دهد برای کار به کانادا بیایند. با این پیشنهاد می‌توانید تا زمان اعتبار جاب‌آفر، خانواده خود را هم به کانادا ببرید. این روش یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا است، چون دغدغه کار در کانادا را برای مهاجر رفع می‌کند. لازم به ذکر است که هر جاب‌آفری معتبر نیست و کارفرما، متقاضی و خودِ پیشنهاد شغلی باید شرایطی را داشته باشند. این مطلب راهنمای کامل جاب‌آفر کاناداست و قرار است در آن به همۀ سؤالات و ابهامات شما پاسخ دهیم.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

جاب آفر چیست

ویزای جاب آفر کانادا

شاید شما هم اصطلاح ویزای جاب‌آفر کانادا را زیاد شنیده باشید؛ اما واقعیت این است که این اصطلاح چندان درست نیست! در حقیقت ویزای جاب‌آفر همان ویزای کاری است، منتها چون با یک پیشنهاد شغلی همراه بوده، اصطلاحاً به ویزای جاب‌آفر معروف شده است. به بیان دیگر، ویزایی تحت عنوان ویزای جاب آفر کانادا، وجود خارجی ندارد، اما اینطور جا افتاده که اگر شما با استفاده از یک پیشنهاد شغلی به کانادا مهاجرت کنید، می‌گویند ویزای جاب آفر دریافت کرده‌اید. با این روش، شانس بسیار بالایی برای اخذ اقامت دائم کانادا خواهید داشت.

ویزای جاب‌آفر کانادا

ویزای جاب‌آفر کانادا

پادکست جاب‌آفر کانادا، راهنمای شما برای اخذ اقامت این کشور است. با جاب‌آفر دیگر نگران کار و درآمد در کانادا نباشید!

جاب آفر کانادا چیست؟

جاب آفر کانادا (job offer) یک پیشنهاد شغلی رسمی است که توسط کارفرمای کانادایی به یک نیروی کار خارجی ارائه می‌شود. نیروی کار خارجی باید برای این پیشنهاد شغلی واجد شرایط باشد، یعنی در آن حرفه مهارت و تخصص کافی داشته باشد. پیشنهاد شغلی باید برای یک موقعیت شغلی تمام وقت و شامل حقوق و شرایط و ساعات کار کاری مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط استان یا منطقه‌ای باشد که شغل در آن واقع شده است.

پیشنهاد شغلی کانادا همچنین توسط دولت کانادا ارزیابی می‌شود تا اطمینان حاصل شود شرایط ویزای پیشنهاد شغلی کانادا را برآورده می‌کند. زمانی‌که پیشنهاد شغلی ارزیابی و تایید شد، نیروی کار خارجی می تواند برای ویزای جاب آفر کانادا برای مهاجرت به این کشور و کار برای کارفرمای کانادایی درخواست دهد و در صورت داشتن شرایط، اقامت کانادا را بگیرد. اما از چه طریقی می‌توان برای اخذ جاب آفر کانادا اقدام کرد؟

تفاوت جاب آفر موقت و دائمی در چیست؟

تفاوت اصلی جاب‌آفر موقت و دائمی در مدت زمان کار در کانادا است. جاب آفر دائمی باید توسط یک کارفرمای معتبر کانادایی ارائه شود، تمام وقت باشد و جزو مشاغل فصلی نباشد. جاب آفر موقت برای مدت زمان مشخصی صادر می‌شود و ممکن است بر اساس نیاز کارفرما تمدید شود.

کارفرمای کانادایی برای صدور جاب‌آفر چه قوانینی را باید رعایت کند؟

همانطور که گفتیم هر جاب‌آفری معتبر نیست و اگر کارفرمای کانادایی قوانینی که در ادامه به آن اشاره کردیم را رعایت نکرده باشد، جاب‌آفر نامعتبر تلقی می‌شود. این قوانین به شرح زیر هستند:

قانون اول👈: کارفرما برای پر کردن پوزیشن شغلی موردنظرش ابتدا باید شهروندان کانادایی و افرادی که مجوز اقامت این کشور را دارند، در اولویت استخدام قرار دهد. به‌این منظور حتما باید آگهی شغلی را در 3 (برای مشاغل پردرآمد) و در 5 (برای مشاغل با درآمد متوسط روبه پایین) روزنامه یا سایت کاریابی پربازدید و معروف کانادا به مدت 4 هفته متوالی آگهی کند.

قانون دوم👈: بعد از گذشت 4 هفته درصورتی که کارفرما نیروی کار مورد نظر خود را پیدا نکرد، باید برای اخذ مجوز LMIA از اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) اقدام کند. این مجوز بیانگر تائید قانون اول است و نشان می‌دهد، جذب نیروی کار خارجی، تاثیر منفی روی بازار کار کانادا ندارد.

قانون سوم👈: برای اخذ مجوز LMIA، کارفرمای کانادا تنها 3 ماه پس از انتشار آگهی شغلی زمان دارد. پس درخواست‌هایی که بعد از این مدت به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا ارسال می‌شود، رد خواهد شد.

قانون چهارم👈: کارفرما موظف است حقوق پوزیشن شغلی مورد نظر را برابر با حقوق استاندارد آن شغل در کانادا و یا حتی بالاتر از آن تعیین کند.

از این کارفرماها نمی‌توانید جاب آفر بگیرید!

یکی از نکاتی که حتما باید برای تعیین اعتبار جاب‌آفر در نظر بگیرید، کارفرمای معتبر است. افرادی که در زیر عنوان کردیم، نمی‌توانند جاب‌آفری برای نیروهای کار خارجی صادر کنند:

 1. افرادی که در سفارت‌ها کار می‌کنند و یا جزو مقامات عالی یا کنسولگری کانادا هستند
 2. کارفرمایی که به دنبال جذب نیرو برای کار در استان کبک است
 3. کارفرمایی که نام او در لیست کارفرمایان غیرمجاز صدور جاب‌آفر است (لیست کارفرماهای غیر مجاز)
 4. کارفرماهای تازه‌کاری که جدیدا کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند
 5. کارمندان آژانس‌های خدمات مرزی یا شعبات IRCC

روش‌هایی که در آن برای مهاجرت به جاب آفر کانادا نیاز دارید:

یک‌سری از روش‌های مهاجرت به کانادا به جاب‌آفر نیاز دارند. درواقع در روش‌های اکسپرس انتری، ورک‌پرمیت، اسکیل ورکر، اسکیل ترید و برنامه‌های استانی داشتن جاب‌آفر الزامی است و یا روند مهاجرت شما را تسهیل می‌کند. در ادامه هر روش را  توضیح می‌دهیم:

روش اول: سیستم اکسپرس انتری کانادا

اکسپرس انتری را نمی‌توان روش مهاجرت به کانادا معرفی کرد. درواقع اکسپرس‌انتری یک سیستم امتیازدهی آنلاین است که دیگر روش‌های مهاجرت به کانادا را ارزیابی و امتیازبندی می‌کند. به هر حال اگر بخواهید از طریق برنامۀ اکسپرس انتری برای گرفتن اقامت کانادا اقدام کنید، داشتن یک پیشنهاد شغلی، امتیاز شما را بالا می‌برد و شانس‌تان برای گرفتن اقامت را قطعی می‌کند. امتیازی که می‌گیرید، به شغل شما بستگی دارد:

 • اگر پیشنهاد شغلی مربوط به یک تخصص در ناک 00 (NOC 00) باشد: 200 امتیاز
 • اگر پیشنهاد شغلی مربوط به یک تخصص در ناک 0، A یا B باشد: 50 امتیاز

قبل از شروع ادامۀ بحث، بهتر است با اصطلاح ناک (NOC) آشنا شوید:

همۀ مشاغل موجود در بازار کار کانادا در یک بانک شغلی تحت عنوان طبقه‌بندی ملی مشاغل (National Occupational Classification) یا به‌اختصار NOC منتشر می‌شوند. این شغل‌ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار و اهدافی مانند مهاجرت و … در پنج دسته‌بندی 0، A، B، C و D تقسیم‌بندی می‌شوند.

طبقه‌بندی مشاغل کانادا (NOC)نوع شغلمثال
TEER 0مشاغل حوزه مدیریت
مدیران تبلیغات
بازاریابی
روابط عمومی
مدیران مالی
TEER 1مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند.مشاوران مالی
مهندسین نرم‌افزار
TEER 2مشاغلی که به دیپلم و گذراندن حداقل 2 سال کارآموزی نیاز دارند.تکنسین شبکه‌های کامپیوتری و وب
تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی
TEER 3مشاغلی که به دیپلم، گذراندن حداکثر 2 سال کارآموزی و بیش از 6 ماه آموزش در حین کار نیاز دارند.نانواها
دستیاران دندانپزشکی
دستیاران آزمایشگاه دندانپزشکی
TEER 4مشاغلی که به دیپلم دبیرستان و چند هفته آموزش در حین کار نیاز دارند.پرستار کودک در خانه
خرده‌فروشان
TEER 5مشاغلی که به تحصیلات رسمی احتیاج ندارند.نیروهای کار محوطه سازی، تعمیر و نگهداری زمین
نیروهای کار محوطه سازی، تعمیر و نگهداری زمین

هر کدام از مشاغل لیست ناک، یک کد اختصاصی 4 رقمی دارد که هر کدام از این رقم ها معرف یک حوزه یا نوع کار است. برای گرفتن ورک‌پرمیت و مهاجرت، باید مطمئن شوید که پیشنهاد شغلی مدنظر در گروه شغلی موردتأیید باشد.

اطلاعات کامل‌تر و بانک شغلی ناک را می‌توانید در وب‌سایت ادارۀ مهاجرت کانادا مطالعه کنید.

بعد از واردکردن جاب‌آفر به پروفایل‌تان در این سیستم، می‌توانید از طریق برنامه‌های اسکیل‌ورکر (FSWP) و اسکیل‌ترید (FSTP)، اقامت کانادا را بگیرید. توضیحات این دو روش را در ادامه بخوانید:

روش دوم: اسکیل ترید کانادا

برای شرکت در برنامه اسکیل ترید کانادا، باید در یکی از مشاغل معرفی شده در این برنامه تخصص و مهارت کافی و البته سابقه کار داشته باشید. درواقع مزایای اخذ جاب آفر برای روش اسکیل ترید را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • جاب آفر اسکیل ترید امکان تمدید دارد
 • مدت زمان کار با جاب‌آفر در برنامه اسکیل ترید، حداقل یک سال است
 • با یک جاب‌آفر می‌توانید برای حداکثر دو نفر مجوز کار در کانادا بگیرید
 • نسبت به روش اسکیل ورکر امتیاز کمتری در اکسپرس انتری لازم دارید

برای شرکت در این روش باید ثابت کنید در آن شغل تخصص دارید (معمولا با شرکت در آزمون‌هایی در خاک کانادا مانند آزمون Red Seal)، علاوه بر این باید حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت و یا 3 سال سابقه کار نیمه وقت در ایران داشته باشید. نمره زبان شرکت در این روش هم برای مهارت‌های speaking و listening معادل CLB 5 و برای مهارت‌های reading و writing معادل  CLB 4 و یا نمره آیلتس 4 ضروری است. خوشبختانه در این روش به مدک تحصیلی بالا نیاز ندارید و با مدرک دیپلم دبیرستان هم می‎‌توانید درخواست دهید. فراموش نکنید که در این روش باید پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کنید.

جاب‌آفر اسکیل ترید چه شرایطی باید داشته باشد؟

 • حداکثر دو کارفرما آن را صادر کرده باشد
 • پیوسته باشد، برای آن حقوق پرداخت شود و مبلغ آن مشخص باشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • حداقل 1ساله باشد
 • برای مشاغل فنی که کد noc آن‌ها با عددهای 72، 73، 82، 92، 632 و 633 شروع می‌شود، صادر شده باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

جزئیات کامل را دراین باره در مطلب اسکیل ترید کانادا بخوانید.

جاب آفر برای اسکیل ورکر کانادا

برای مهاجرت از طریق اسکیل ورکر، به جاب آفر کانادا نیاز دارید.

روش سوم: اسکیل ورکر کانادا

اسکیل ورکر کانادا هم فرصتی است برای مهاجرت نیروهای متخصص برای مشاغلی که خود دولت کانادا اعلام می‌کند. اخیرا اداره مهاجرت کانادا اخباری دال بر شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا بدون نیاز به جاب‌آفر اعلام کرده است که بیشتر به دلیل کم کردن پروسه مهاجرتی و رفع موانع اداری و کاغذبازی از سر راه نیروهای متخصص خصوصا در حوزه‌های تکنولوژی است. این روش هم شرایط حداقلی برای پذیرش دارد، مانند موارد زیر:

 • تجربه و سابقه کار (یک سال تمام وقت، دو سال نیمه وقت)
 • زبان (CLB 7 در تمام 4 مهارت)
 • تحصیلات (دبیرستان یا دانشگاه)
 • جاب آفر (اجباری نیست)
 • تمکن مالی

همانطور که مشاهده می‌کنید داشتن جاب‌آفر برای روش اسکیل ورکر کانادا ضروری نیست، اما داشتن آن شانس شما را برای اخذ اقامت کانادا بیشتر می‌کند. جزئیات بیشتر را در مطلب اسکیل ورکر کانادا بخوانید.

جاب‌آفر اسکیل ورکر چه شرایطی باید داشته باشد؟

 • فقط یک کارفرما آن را صادر کرده باشد
 • پیوسته باشد (یعنی از شروع قرارداد تا پایان آن متوالی باشد)
 • برای آن دستمزد پرداخت شود و مبلغ آن مشخص باشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • از زمان صدور اقامت دائم برای شما، حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • در لیست ناک کانادا، در دسته‌های شغلی 0، A یا B باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

روش چهارم: ورک‌پرمیت کانادا

راه دیگر این است که با استفاده از همین پیشنهادِ کاری که به شما داده‌شده، برای گرفتن ورک‌پرمیت کانادا (مجوز کار) اقدام کنید، ویزا را بگیرید و به کانادا مهاجرت کنید. ورک پرمیت کانادا نه تنها برای نیروهای کار خارجی بلکه برای دانشجوهایی که قصد کار و تحصیل در کانادا دارند، کاربردی است. اما از بحث دور نشویم… با داشتن ورک پرمیت این امکان را دارید خانواده‌تان را هم با خود به کانادا ببرید و برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

ورک پرمیت کانادا انواع مختلفی دارد که توصیه می‌کنیم در مطلب ورک پرمیت کانادا بخوانید:

روش پنجم: برنامه‌های استانی کانادا

مجوزی که به واسطه جاب‌آفر به شما برای کار داده می‌شود، ورک‌پرمیت بسته (Closed Work Permit) یا همان Employer-specific Work Permit است؛ یعنی شما باید برای کارفرمایی که در جاب‌آفر قید شده و در شهر و ایالتی که مشخص‌شده است، کار کنید.

اگر بخواهید شهر و ایالت خودتان را تغییر دهید، پس باید کارفرمای خودتان را هم تغییر بدهید و این یعنی گرفتن یک جاب‌آفر جدید و درخواست برای گرفتن یک ورک‌پرمیت جدید برای آن ایالت. پس تا وقتی با ورک‌پرمیت بسته در کانادا کار می‌کنید و اقامت موقت دارید، نمی‌توانید هر کجا که دلتان خواست کار و زندگی کنید.

در کانادا، دو منطقه هستند که برای استخدام نیروی کار مهاجر، شرایط ساده‌تری نسبت به بقیه مناطق و ایالت‌ها دارند. توصیه می‌کنیم نگاهی هم به شرایط این مناطق بیندازید:

برنامۀ جاب‌آفر آتلانتیک کانادا

به‌نظر می‌رسد کمبود نیروی کار فشار بیشتری بر روی ایالت‌های منطقۀ آتلانتیک کانادا وارد کرده و این ایالت‌ها برای بهبود این وضعیت، شرایط مهاجرت کاری را برای مهاجران خیلی ساده‌تر کرده‌اند. مهم‌ترین مزایای برنامۀ مهاجرت به مناطق آتلانتیک از طریق جاب‌آفر:

 • مستقیماً با ورود به کانادا اقامت دائم به شما داده می‌شود.
 • می‌توانید در گروه‌های شغلی 0، A، B و حتی C پیشنهاد شغلی بگیرید.
 • نگران زبان نیستید؛ چون با نمرۀ CLB برابر با 5-4.5 می‌توانید اقدام کنید.
 • استرس مدرک تحصیلی را ندارید؛ چون با دیپلم هم می‌توانید مهاجرت کنید.
 • نیازی به گرفتن تاییدیۀ LMIA وجود ندارد.
 • داشتن 1 سال سابقۀ کار در 5 سال گذشته کافیست.

البته در کنار همۀ این مزایا، این روش شرایط خاص خودش را هم دارد. در مطلب برنامۀ جاب‌آفر آتلانتیک کانادا همه چیز را توضیح داده‌ایم و می‌توانید دربارۀ این روش مهاجرتی بیشتر مطالعه کنید.

برنامۀ جاب‌آفر مناطق کم‌جمعیت کانادا

دولت کانادا برای توزیع مناسب نیروی کار در کشور، برنامه‌ای به‌نام Rural and Northen Immigration Pilot یا به‌اختصار RNIP راه‌اندازی کرد و شرایط ساده‌ای هم برای آن در نظر گرفت. با این برنامه، شما مستقیماً اقامت دائم می‌گیرید و در یکی از مناطق کم‌جمعیت کانادا به کار و زندگی مشغول می‌شوید. مهم‌ترین مزایای این روش:

 • مستقیماً با ورود به کانادا اقامت دائم به شما داده می‌شود.
 • می‌توانید در همۀ گروه‌های شغلی (0، A، B، C و D) پیشنهاد کاری بگیرید.
 • بسته به گروه شغلی، نمره CLB برابر با 4 تا 4.5 برای مهاجرت کافی‌ست.
 • با 1 سال سابقه‌کار در 5 سال گذشته هم می‌توان اقدام کرد.
 • حداقل مدرک تحصیلی موردنیاز، دیپلم است.
 • نیازی به گرفتن تاییدیۀ LMIA وجود ندارد.

برنامۀ RNIP هم داستان مفصلی دارد. در مطلب برنامۀ جاب‌آفر مناطق کم‌جمعیت کانادا آن را به طور کامل بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم مطلب مهاجرت به مناطق روستایی و کم جمعیت کانادا را مطالعه کنید.

برنامه جاب‌آفر استان انتاریو

بر اساس برنامه جاب‌آفر استان انتاریو، شما می‌توانید برای کار و زندگی و اخذ اقامت دائم درخواست دهید. اما باید جاب آفر شما ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • جاب آفر در یکی از مشاغل TEER گروه 0، 1، 2 و یا 3 باشد
 • در سیستم ابراز علاقه یا Expression of Interest مهاجرت استانی انتاریو (OINP) ثبت‌نام کنید
 • از دو روش نیروی کار خارجی یا مشاغل مورد نیاز اقدام کنید
 • درخواست خود را به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کنید
 • بعد از پذیرش اقامت دائم کانادا را بگیرید.
امکان مهاجرت خانواده با ویزای جاب آفر کانادا

با اخذ جاب آفر کانادا، می‌توانید همسر و فرزندان‌تان را هم با خود همراه کنید.

شرایط جاب آفر کانادا

شرایط اخذ جاب آفر کانادا برای هر روش متفاوت است که بالاتر در قسمت روش‌ها به آن اشاره کردیم. اما گرفتن جاب آفر کانادا، یک‌سری شرایط و قوانین ثابت هم دارد. در ادامه این شرایط را مشاهده می‌کنید:

 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • حداقل 1 ساله باشد
 • LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد
 • باید برای مشاغل ناک 0 A و 0 B باشد
 • تخصص شما در آن شغل مورد تائید اداره مهاجرت کانادا باشد

شرایط مهاجرت همسر و فرزندان با ویزای جاب آفر کانادا

همسر و فرزندان شما نه‌تنها اجازۀ همراهی با شما، بلکه اجارۀ کار و تحصیل در کانادا را هم دارند.

به این نکته دقت کنید که اگر این افراد قصد کار یا تحصیل در کانادا داشته باشند، باید مانند شما برای گرفتن ورک‌پرمیت یا ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. البته همسر شما این شانس را دارد که بتواند ورک‌پرمیت باز (Open Work Permit) بگیرد و برای کارفرماهای متعدد کار کند.

اگر هم فقط قصد همراهیِ شما را برای مدت کوتاهی داشته باشند، باید برای ویزای توریستی کانادا درخواست دهند.

تشخیص جاب آفر معتبر و نامعتبر

یکی از راه‌های شناسایی جاب آفر معتبر، بررسی LMIA است.

نگاهی بر نمونه جاب‌آفر معتبر و نامعتبر

هر جاب‌آفری معتبر نیست! تنها پیشنهادات شغلی که توسط کارفرمای واجد شرایط، برای استخدام کارگران خارجی صادر شود معتبر است. بررسی LMIA راهی برای کسب اطمینان از اعتبار جاب آفر است. LMIA سندی است که تأیید می کند کارفرما برای استخدام یک شهروند یا مقیم دائم کانادا برای این موقعیت تلاش کرده است و هیچ کانادایی واجد شرایطی برای این شغل وجود ندارد. اما فراموش نکنید که یک‌سری از جاب‌آفرها هم نیازی به LMIA ندارند.

در مشاغلی که نیاز به گرفتن تاییدیۀ LMIA نیست، کارفرما باید به جای پیشنهاد شغلی، یک Offer of Employment برای شما صادر کند. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم:

نامۀ Offer of Employment (به اختصار OE) بیشتر شبیه یک قراردادِ کاری است و جزئیات بیشتری از یک نامۀ جاب‌آفر دارد. اگر شغل شما از گرفتن LMIA معاف باشد: کارفرمای کانادایی به‌جای جاب‌آفر، باید یک نامۀ OE صادر کند و آن را در وب‌سایت ادارۀ مهاجرت بارگزاری کند. بعد از تایید‌شدنِ این نامه، یک کد رهگیری صادر می‌شود که برای گرفتن ویزا و ورک‌پرمیت باید آن را به سفارت تحویل دهید.

چه جاب‌آفرهایی معاف از اخذ LMIA هستند؟

در ادامه لیست مشاغلی که معاف از دریافت LMIA هستند را عنوان کرده‌ایم. اما چرا این مشاغل؟ برخی از جاب‌آفرها به دلیل توافق‌های صورت گرفته بین دولت فدرال کانادا و دولت‌های استانی معاف از اخذ LMIA می‌شوند، درحالی که برخی دیگر به‌دلیل سود زیادی که برای کانادایی‌ها دارند این معافیت را دریافت می‌کنند. برای مثال جاب آفرهایی که در روش ویزای ICT صادر می‌شود.

مشاغلی که منفعت مهم و قابل‌توجه اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی برای کانادا داشته باشند، مانند:

 • مهندسانِ خوداشتغال، نیروهای متخصص و فنی در بعضی حوزه‌ها و هنرمندان بااستعداد.
 • مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای که پیشنهاد کار از کشورهایی غیر از کانادا داشته باشند، اما کانادا را انتخاب کنند.
 • متخصصانی که در بعضی از حوزه‌ها از روش ICT کانادا و به‌شکل انتقال درون‌شرکتی به این کشور بروند.
 • متخصصانی که به زبان فرانسه مسلط هستند و می‌خواهند از طریق برنامۀ mobilité francophone در ایالتی به غیر از کِبِک کار کنند.
 • محققان، اساتید دانشگاه و سخنران‌های افتخاری و مهمان.
 • بعضی از مشاغل حوزه پزشکی و درمان.
 • افرادی که فوق‌دکترا دارند یا از موسسات آموزشی کانادایی جایزه‌ای گرفته‌اند.
 • مشاغل مذهبی و امور خیریه. (به غیر از داوطلبان)

و اما جاب‌آفر نامعتبر… پیشنهاد شغلی نامعتبر، پیشنهادی است که واقعی نیست یا توسط کارفرمایی که واجد شرایط استخدام نیروی کار خارجی نیست، ارائه شده است. برای مثال، اگر کارفرما واقعاً فرصت شغلی نداشته باشد، یا اگر کارفرما LMIA مثبت نگرفته باشد، می‌توان به اعتبار آن جاب‌آفر شک کرد.


توجه داشته باشید که حتی اگر یک کارفرما دارای LMIA معتبر باشد و یک پیشنهاد شغلی ارائه کرده باشد، به این معنی نیست که این پیشنهاد توسط افسر مهاجرت پذیرفته می شود

دو مثال از جاب‌آفر معتبر:

مثال اول: آریا از دو شرکت کانادایی برای موقعیت شغلی برق‌کار صنعتی (کد ناک 7242 گروه شغلی B) پیشنهاد کاری گرفته است. هر کدام از این شرکت‌ها 16 ساعت در هفته و حداقل برای 1 سال به آریا نیاز دارند. یک LMIA با اسم هر دو شرکت و جمعاً 32 ساعت کار در هفته صادر می‌شود. این جاب‌آفر معتبر است. بیایید یک جاب آفر معتبر دیگری را جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

مثال دوم: فرض کنید شرکتی با نام مستعار XYZ در حوزه نرم‌افزار به دنبال یک توسعه دهنده نرم‌افزار برای تیم خود است. این شرکت 10 سال سابقه فعالیت در این حوزه و در شهر تورنتو کانادا دارد. این فرصت شغلی تمام وقت و دائمی است و حقوق آن 80000 دلار در سال است. وظایف شغلی کاملا مشخص شده و شامل طراحی، توسعه و نگهداری سیستم‌های نرم‌افزاری، همکاری با تیمی از توسعه‌دهندگان برای تکمیل پروژه‌ها به موقع و با استاندارد بالا و به‌روز ماندن با آخرین پیشرفت‌ها در صنعت توسعه نرم‌افزار است.

این شرکت تلاش کرده تا یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم را برای این موقعیت استخدام کند، اما نتوانسته نامزد واجد شرایط برای آن پیدا کند. بنابراین، LMIA آن‌ها مثبت است. با داشتن LMIA معتبر، فرصت شغلی دائمی، حقوق مناسب، وظایف شغلی مشخص، می‌توان گفت این یک پیشنهاد شغلی معتبر برای یک تبعه خارجی است که به دنبال کار در کانادا است.

تصویری از نمونۀ جاب‌آفر معتبر کانادا

اول از همه یک نمونۀ جاب آفر کانادا را آوردیم تا با شکل و شمایل آن آشنا شوید و ببینید که راجع به چه چیزی صحبت می‌کنیم. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، یک نامۀ پیشنهاد شغلی معتبر باید اطلاعات زیر را داشته باشد:

 • مشخصات کارفرما و متقاضی
 • عنوان شغل، شرح وظایف، دستمزد
 • شرایط، ساعات کار و تاریخ شروع قرارداد
 • مدت قرارداد

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی، روی آن کلیک کنید 👇

تصویر نمونه جاب آفر کانادا

این عکس یک نمونۀ Job Offer Letter یا Employment Letter بود. کارفرمای کانادایی، برای جذب شما، علاوه بر داشتن این نامه، باید تاییدیۀ LMIA (نامۀ ارزیابی تاثیر بر بازار کار) را هم بگیرد تا نشان دهد نیروی مناسبی برای آن موقعیت شغلی در کانادا پیدا نکرده و استخدام یک نیروی خارجی تاثیر منفی بر روی اقتصاد ندارد. بدون این تاییدیه، هم کارفرما باید فکر استخدام‌کردنِ نیروی مهاجر را از سرش بیرون کند و هم شما فکر استخدام‌شدن در یک شرکت کانادایی را!

دو مثال از جاب‌آفر نامعتبر:

مثال اول: آتوسا از یک رستوران معروف کانادایی برای موقعیت شغلی آشپز (کد ناک 6321، گروه شغلی B) پیشنهاد شغلی گرفته که برای 27 ساعت در هفته است. این جاب‌آفر نامعتبر است چون تمام‌وقت محسوب نمی‌شود.

دقت کنید که برای وارد کردن این پیشنهاد شغلی در سیستم Express Entry، نباید 1 سال از صدور آن گذشته باشد، تمام شرایط یک جاب‌آفر معتبر که بالا توضیح دادیم را داشته باشد و حتماً کارفرما آن را صادر کرده باشد. (نامه‌های صادرشده توسط سفارت، کنسولگری و کمیسیون عالی مورد تایید نیست.) یک مثال دیگر از جاب‌آفر نامعتبر را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم:

مثال دوم: فرض کنید شرکتی با نام مستعار ABC برای شغل پرستاری از سالمند در خانه در شهر کبک سیتی، برای یک شغل نیمه وقت با حقوق 20 دلار در ساعت، جاب‌آفر ارائه کرده است. اما در این جاب آفر هیچ گونه شرح وظایفی مشاهده نمی‌کنید. وقتی نام شرکت را بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که یک شرکت تازه تاسیس و کوچکی است که ادعا می‌کند خدمات بهیاری در خانه دارد.

با بررسی بیشتر مشخص می‌شود که این شرکت در مراجع ذیربط ثبت نشده و فاقد پروانه کسب معتبر است. علاوه بر این، این شرکت از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) هم هیچ LMIA ‌ای دریافت نکرده است. با این تفاسیر مشخص است که پیشنهاد شغلی یک کلاهبرداری است و شرکت در واقع هیچ فرصت شغلی ندارد. درضمن، این پیشنهاد به صورت پاره‌وقت با حقوق کم و بدون وظایف شغلی مشخص است که هشداری است برای کلاهبرداری.

نکات مهم برای تشخیص یک جاب‌آفر غیرمعتبر:

نگران نباشید! در ادامه نکاتی را برای تشخیص جاب‌آفر غیر معتبر ذکر کرده‌ایم که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

هر پیشنهاد کاری که گرفتید، باید اطلاعات زیر را داشته باشد. در غیر این صورت باید در اعتبار آن شک کنید.

 • مشخصات کامل کارفرما و شما
 • عنوان شغل، شرح وظایف، دستمزد
 • شرایط، ساعات کار و تاریخ شروع
 • مدت قرارداد

تمام این موارد باید واضح و مستند باشند. حقوق دریافتی شما هم باید یک عدد منطقی و متناسب با هویتِ آن شغل باشد. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید حدودِ دستمزد شغل خودتان را در کانادا پیدا کنید.

اطلاعات کامل کارفرما شامل آدرس، ایمیل، وب‌سایت، شماره‌تلفن و … باید در پیشنهاد شغلی دیده شود. اگر این اطلاعات نبود یا مبهم بود یا با یک جست‌وجوی ساده فهمیدید اطلاعات نامه با اطلاعات شرکت واقعی متفاوت است یا اصلاً همچین شرکتی وجودِ خارجی ندارد، جاب‌آفری که گرفتید، تقلبی است.

در صورتی که در توضیحات متنِ جاب‌آفر، غلط‌های نگارشی و ایرادات ریزودُرُشت تایپی دیدید، آن جاب‌آفر تقلبی است.

چیزی به‌نام جاب‌آفر شفاهی نداریم. همۀ پیشنهادهای شغلی معتبر باید مکتوب باشند و توضیحات کامل در آن مشخص باشد. برای صدور ورک‌پرمیت یا ساخت پروفایل Express Entry باید پیشنهاد کاری مکتوب و کد رهگیری آن را ارائه دهید.

دو حالت بیشتر نداریم؛ یا شغل شما باید LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد که در این صورت باید Offer of Employement داشته باشد. در هر دو حالت، کارفرما باید یک کد رهگیری به شما بدهد و شما موقع درخواست ویزا باید آن را ارائه کنید.
هر حرفی غیر از این از یک کارفرمای کانادایی شنیدید، یک جای کار می‌لنگد.

یک کارفرمای واقعی باید مطمئن شود که شما واقعاً یک گزینۀ مناسب برای موقعیت شغلیِ پیشنهادی هستید یا نه. اگر کارفرما با شما مصاحبه نکرد یا از شما سابقه‌کار، مدارک تحصیلی و رزومه نخواست، یک جای کار می‌لنگد.

یک کارفرمای معتبر نمی‌تواند در ازای استخدام شما درخواست پول کند (حتی برای دوره‌های آموزشی یا کارآموزی) یا تضمین %100 برای صدور ویزا و مهاجرت به شما بدهد. اگر کارفرما از شما برای استخدام درخواست پول کرد یا با اطمینان کامل از فراهم‌شدن شرایط مهاجرت شما حرفی زد، به احتمال زیاد آن جاب‌آفر تقلبی است.

در این مسیر ممکن است ایمیل‌هایی بگیرید و پیشنهادهایی دریافت کنید که حتی برای آن اقدام نکرده‌اید! مراقب این موارد باشید و هر پیشنهادی را جدی نگیرید.

لیست کارفرماهای غیرمجاز کانادایی برای صدور پیشنهاد شغلی ببینید.

بعد از گرفتن پیشنهاد شغلی از کانادا، مطمئن شوید اسم شرکت در این لیست نباشد یا حداقل وضعیت ممنوعیت آن تمام شده باشد.

جاب‌آفر، یکی از ساده‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت کاری به کانادا است؛ اما اگر این ریزه‌کاری‌ها، قوانین و شرایط را ندانید، ممکن است به یک روش نامطمئن و حتی خطرناک برای شما تبدیل شود. در این مسیر، از کمک مشاوران و وکلای مهاجرتی کانادا غافل نشوید.

هزینۀ اخذ جاب‌آفر از کانادا

قبل هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق جاب‌آفر را می‌توان به دو بخش تقسیم‌بندی کرد؛ هزینه‌های روالِ اداری (صدور ورک‌پرمیت و ویزا و …) و تمکن مالی.


هشدار!!! گول شرکت‌ها و موسسات غیرمعتبری که در ازای چندین هزار دلار، به شما وعده جاب آفر کانادا می‌دهند را نخورید.

هزینه‌های گرفتن ویزا و ورک‌پرمیت

هزینه‌های مهاجرت به کانادا با جاب‌آفر
ورک‌پرمیت (برای هر نفر)150 دلار*
مجوز اقامت موقت200 دلار
انگشت‌نگاری (برای هر نفر)85 دلار
صدور LMIA (بر عهدۀ کارفرما)1000 دلار
ترجمۀ مدارک، گرفتن بلیط هواپیما و هزینه‌های متفرقهمتفاوت است

*دلار کانادا

تمکن مالی:

تمکن مالی برای اخذ اقامت كانادا از طريق جاب‌آفر
1 نفر13,310 دلار*
2 نفر16,570 دلار
3 نفر20,371 دلار
4 نفر24,733 دلار
5 نفر28,052 دلار
هر نفر که اضافه شود3,586 دلار

*دلار کانادا

یک: تمکن مالی از شرایط اصلی گرفتن ورک‌پرمیت نیست (خصوصاً این‌که نشان می‌دهید طبق جاب‌آفر، قرار است حقوق بگیرید)، اما برای گرفتن ویزا و متقاعدکردن آفیسر در مورد داشتن منابع مالی کافی برای خرج‌ومخارج زندگی در کانادا در ماه‌های اولیۀ مهاجرت، یک شرط ضروری است.

دو: تمکن مالی فقط در قالب نامۀ بانکی مورد تایید است و اطلاعات زیر هم باید در این نامه باشد:

 • مشخصات کامل بانک و صاحب حساب
 • تمام بدهی‌ها و معوقات بانکی صاحب حساب
 • شماره‌حساب و تاریخ افتتاح حساب
 • موجودیِ به‌روز و موجودی شش‌ماه گذشته

مدارک لازم برای اخذ جاب آفر کانادا

هر مرحله از فرایند اخذ جاب‌آفر کانادا، مدارک خاص خود را دارد:

 • CV و رزومه
 • پورتفولیو (Portfolio همان نمونه‌کارها و پروژه‌های انجام‌شده است که معمولاً برای مشاغلی مانند مشاغل عمرانی و طراحی در کنار رزومه ارائه می‌شود.)
 • توصیه‌نامه از کارفرماهای قبلی
 • مدارک تحصیلی (ترجمه و معادل‌سازی‌شده)

 • اصل جاب‌آفر صادرشده توسط کارفرما
 • کد رهگیری LMIA صادر شده
 • کد رهگیری Offer of Employment (اگر شغلتان معاف از دریافت LMIA است)
 • CV و رزومه
 • مدارک سوابق شغلی و سوابق بیمه
 • مدارک مالی و هویتیِ کسب‌وکار (اگر در ایران صاحب کسب‌وکار بودید یا شغل آزاد داشتید)
 • اصل و کپی پاسپورت
 • اسکن ترجمۀ مدارک شخصی (کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج)
 • مدارک تمکن مالی (فقط در قالب نامۀ بانک)
 • دو قطعه عکس استاندارد
 • گواهی سوء‌پیشینه
 • گواهی سلامت
 • اصل و ترجمۀ مدارک تحصیلی (در صورت نیاز)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی
 • مدارکی که آفیسر را متقاعد کند شما برای شغل پیشنهادی گزینۀ مناسبی هستید، مانند: مدارک و ریزنمرات تحصیلی، توصیه‌نامه از کارفرماهای قبلی، رزومه و CV قوی و به‌روز، گواهینامه‌ها و مدارک تخصصی در حوزۀ کاری. مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی)

این نکته را فراموش نکنید که چک‌لیست مدارک (چه برای گرفتن پیشنهاد شغلی چه برای ویزا) با توجه به شرایط شما، نیازهای کارفرما، نوع شغل و معیارهای مختلف دیگر ممکن است متفاوت باشد. ما فقط مهم‌ترین مدارک را لیست کردیم.

به یکی از پرتکرارترین سوال‌های شما رسیدیم:

مدرک زبان لازم برای اخذ جاب آفر کانادا

تا اینجا متوجه شدید که اخذ جاب‌آفر کانادا با انواع روش‌های مهاجرت کاری به کانادا گره خورده است. برای گرفتن جاب‌آفر معمولا نیازی به نشان‌دادن مدرک زبان به کارفرما ندارید؛ اما خب معمولاً در مصاحبه، سطح دانش زبان شما را هم می‌سنجند. بهرحال باید از یک راه مطمئن شوند که این موقعیت شغلی را به کسی نمی‌دهند که حتی چند جملۀ سادۀ انگلیسی را هم نمی‌تواند بسازد!  اما فراموش نکنید که جاب‌آفر یکی از راه‌های مهاجرت کاری به کانادا است که اگر بخواهید از روش اکسپرس انتری اقدام کنید، داشتن مدرک زبان، ضروری است؛ اما اگر بخواهید با ورک‌پرمیت اقدام کنید، هم ضروری است هم نه! در ادامه توضیح می‌دهیم:

مدرک زبان لازم جهت مهاجرت با جاب آفر کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری

مدرک و نمرۀ زبان موردنیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
آزمون‌های مورد تاییدانگلیسی: آیلتس (IELTS) و سِلپیپ (CELPIP)
فرانسوی: تِف (TEF) و تی‌سی‌اِف (TCF)
حداقل نمره (برنامۀ اسکیل ورکر)انگلیسی: CLB 7
فرانسوی: NCLC 7
حداقل نمره (برنامۀ اسکیل تِرِید)انگلیسی: CLB 4 و CLB 5 بسته به نوع مهارت
فرانسوی: NCLC 5 و NCLC 4

مدرک زبان لازم جهت مهاجرت با جاب‌آفر از طریق ویزای کار

داشتن مدرک زبان جزو مدارک و شرایط اصلی صدور ورک‌پرمیت و ویزا نیست؛ اما داشتن توانایی‌ها و مهارت‌های مفید برای کار در کانادا جزو شرایط اصلی است! یعنی برای اینکه آفیسر را متقاعد کنید که توانایی و مهارت لازم برای کار در این موقعیت شغلی و در کانادا را دارید، باید نشان دهید که دانش زبان خوبی دارید.از جایی که شما با آفیسر مصاحبه‎‌‎ای ندارید که مهارت زبان شما را بسنجد، بهترین راه همان داشتن یک مدرک زبان آیلتس (برای انگلیسی) یا TEF/TCF برای فرانسوی در پرونده است.

تجربه و قوانین مهاجرتی کانادا ثابت‌کرده است که اگر مدرک زبان نداشته باشید، احتمال مهاجرت شما به کانادا از این روش خیلی کم و احتمال ریجکت‌شدن شما زیاد است.

نمره‌ای هم برای آن تعیین‌ نشده است؛ اما حداقل‌نمره با توجه به نوع شغل متفاوت است. هر چند ما پیشنهاد می‌کنیم نمرۀ بالاتر از 6.5 در آیلتس داشته باشید، اما می‌توانید از همان نمره‌بندی اکسپرس انتری در این روش هم استفاده کنید.

باز هم تکرار می‌کنیم؛ هیچ الزامی به داشتن مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا از طریق جاب‌آفر و ورک‌پرمیت نیست؛ اما بدون وجود آن، شانس مهاجرت شما خیلی پایین است! پس فکر گرفتن جاب آفر کانادا بدون مدرک زبان و مهاجرت با استفاده از آن را از سرتان بیرون کنید.

اخذ جاب‌آفر برای افرادی که به زبان فرانسه مسلط هستند

اگر با زبان فرانسه آشنایی دارید، چند قدم از دیگر افرادی که به دنبال اخذ جاب‌آفر برای مهاجرت به کانادا هستند، جلوتر هستید! براساس کد معافیت LMIA C16 که در اول ژوئن سال 2016 اعلام شد، مهاجرینی که با زبان فرانسه آشنایی دارند می‌توانند در جایی بغیر از استان کبک مشغول به کار شوند. هدف دولت کانادا از این اقدام، ترویج زبان فرانسه خارج از استان کبک و غنی سازی بافت اجتماعی و فرهنگی کانادا است. همانطور که مشخص است، مزیت و راحتی این روش، معافیت جاب‌آفر از LMIA است. بدین منظور لازم است که نمره زبان فرانسه NCLC 7 داشته باشید.

نحوۀ پیداکردن جاب‌آفر در کانادا

سوالی که از ما می‌پرسید احتمالاً این است که «خب حالا از کجا جاب‌آفر پیدا کنیم؟» کانادا کمبود نیروی کار دارد و هر روزه سیلِ آگهی‌های شغلی و پیشنهادات کاری مختلفی به وب‌سایت‌ها و کاریابی‌های این کشور سرازیر می‌شود. اما پیداکردن پیشنهاد شغلی مناسب، معتبر و قانونی، کمی ریزه‌کاری دارد و یکی از مهم‌ترین قدم‌های شما برای مهاجرت کاری به کانادا است. چند راه برای پیداکردن پیشنهاد شغلی مناسب دارید:

در این وب‌سایت‌ها می‌توانید آگهی‌های شغلی مختلف و جزئیات آن‌ها را ببینید و با کارفرمای مربوطه در ارتباط باشید. در بعضی هم حتی می‌توانید پروفایل درست کنید تا کارفرماها هم بتوانند روزمۀ شما را ببینند. مهم‌ترین وب‌سایت‌های کاریابی کانادا:

یادتان نرود که با بعضی از جاب‌آفرهای دولتی، نمی‌توانید ویزا بگیرید و مهاجرت کنید.

بعضی از موقعیت‌های شغلی و پیشنهادهای کاری، در کاریابی‌های آنلاین ثبت نمی‌شوند و باید در بازار مشاغل دنبال آن‌ها بگردید. اگر دوست، آشنا یا عضوی از خانوادۀ شما در کاناداست، می‌توانید با کمک او، جستجوی خودتان را گسترده‌تر و عمیق‌تر کنید و موقعیت شغلی مناسب و جاب‌آفر مدنظرتان را پیدا کنید.

اگر خودتان کارفرمایی را زیرنظر گرفته‌اید، می‌توانید به‌شکل مستقیم از طریق ایمیل، لینکدین یا وب‌سایت با آن‌ها ارتباط بگیرید، رزومۀ خودتان را بفرستید و از موقعیت‌های شغلی خالی در شرکت آن‌ها باخبر شوید.

از لینکدین غافل نشوید. یک پروفایل بسازید، رزومه و دستاوردهای خودتان را به‌روز کنید، در قسمت جستجوی مشاغل به‌دنبال آگهی‌های شغلی بین‌المللی بگردید و به‌راحتی با کارفرماهای کانادایی ارتباط برقرار کنید.

بعضی مؤسسات کاریابی کانادا از ایران فعالیت می‌کنند و با توجه به تسلط به مشاغل بازار کار و ارتباط با سازمان‌ها، شرکت‌ها و کاریابی‌های مختلف در این کشور، بهترین موقعیت‌های شغلی و جاب‌آفرها را برای شما پیدا می‌کنند.

راه های پیدا کردن جاب آفر کانادا

کدام روش را انتخاب کنم؟

به خودتان بستگی دارد؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر خودتان برای پیداکردن و گرفتن پیشنهاد کاری اقدام کردید، از موسسات کاریابی ایرانی، یک مشاور یا وکیل مهاجرت به کانادا هم در این باره مشورت بگیرید. می‌پرسید چرا؟

 • همان‌طور که جاب‌آفر کانادا زیاد است، جاب‌آفرهای تقلبی هم با هدف خالی کردن جیبِ شما زیاد است.
 • هر جاب‌آفری معتبر نیست و هر جاب‌آفری شما را به کانادا نمی‌رساند.
 • حتی اگر با یک جاب‌آفر نامعتبر به کانادا بروید، در صورت کشف حقیقت، ممکن است از کانادا اخراج شوید.
 • برای خیلی از مشاغل دولتی و سازمانی، نمی‌توانید پیشنهاد کاری بگیرید و حتی اگر بگیرید، برای صدور ورک‌پرمیت و ویزا به مشکل برمی‌خورید.
 • صدها نفر از کشورهای مختلف برای گرفتن جاب‌آفر و کارکردن در این کشور با هم رقابت می‌کنند. هرچقدر هم روزمه‌تان قوی باشد، ارتباط موثر با کارفرما و پروموت‌کردن روزمه و توانایی‌هایتان رمزِ موفقیت گرفتن پیشنهادِ کاری است.

موسسات کاریابی ایرانی برای شما جادو نمی‌کنند؛ اما با توجه به تجربه و دانستن ریزه‌کاری‌های مختلف، به شما در تقویت رزومه و پیداکردن بهترین پیشنهاد شغلیِ معتبر، ارتباط با کارفرما، مصاحبه، گرفتن ویزا و مهاجرت به کانادا به شما کمک می‌کنند.

موسسۀ مهاجرتی پارسی کانادا، با داشتن مجوز کاریابی خارجی، وکلا و مشاوران رسمی و معتبر و با تسلط به قوانین و شرایط مهاجرتی کانادا، می‌تواند به شما در روند پیداکردن کار در این کشور و مهاجرت کمک کند. فرم مشاوره زیر را پرکنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مروری بر چند جاب‌آفر آماده برای درخواست

در جدول زیر یک سری مشاغل را مشاهده می‌کنید که برای درخواست جاب آفر کانادا آماده هستند:

نام شغلمیانگین حقوق ماهانه (دلار کانادا)شهر
رئیس قطار9000مک‌تایر (انتاریو)
مغازه‌دار4000وینیپگ (مانیتوبا)
انباردار5000درایدن (انتاریو)
نانوا5200رویال اوک (بریتیش کلمبیا)
برق‌کار12000کلگری (آلبرتا)
آرایشگر6300تورنتو (انتاریو)

برای اخذ جاب‌آفر در این مشاغل فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید و منتظر تماس مشاورین ما باشید.

آیا برای همۀ مشاغل می‌توان پیشنهاد کاری گرفت؟

به‌غیر از بعضی مشاغل دولتی، محدودیت خاصی برای صدور جاب‌آفر از طرف کارفرما و گرفتن آن از طرف شما وجود ندارد. اگر کارفرما بتواند LMIA بگیرد، یعنی نیروی مناسبی در کشور برای آن موقعیت شغلی پیدا نکرده و می‌تواند نیروی مهاجر استخدام کند.

درست است که در کانادا، هزاران جاب‌آفر در همۀ حوزه‌های شغلی وجود دارد؛ اما نیاز به بعضی مشاغل خیلی بیشتر است و احتمال اینکه در این مشاغل پیشنهاد کاریِ خوبی گیرتان بیاید بالاتر است. حوزه‌های فنی، IT، پزشکی و مهندسی چند نمونه هستند. پیشنهاد می‌کنیم نیازهای روزِ بازار کار کانادا را دنبال کنید و مطابقِ آن جلو بروید. در مطلب مشاغل موردنیاز کانادا، طیف گسترده‌ای از مشاغل داغِ بازار کار در حوزه‌های مختلف را معرفی کرده‌ایم.

مراحل اخذ جاب‌آفر کانادا

مراحل اخذ جاب آفر کانادا:

تا اینجا گفتیم مهاجرت به کانادا از طریق جاب‌آفر به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. پس مراحل هر کدام هم فرق می‌کند. برای درک بهتر ما این مراحل را به دو بخش ویزای کار و برنامه اکسپرس انتری دسته‌بندی کردیم که در ادامه مشاهده می‌کنید:

 1. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن جاب‌آفر
 2. جست‌وجو برای پیشنهادهای شغلی و انتخاب بهترین گزینه با توجه به شرایط
 3. گرفتن جاب‌آفر و انجام مراحل اولیه مانند مصاحبه و ارسال مدارک
 4. درخواست برای صدور LMIA یا Offer of Employement از طرف کارفرما
 5. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن ورک‌پرمیت و ویزا
 6. درخواست برای صدور ویزای کار کانادا و انگشت‌نگاری
 7. صدور ویزا، مهاجرت به کانادا و شروعِ کار
 8. درخواست برای گرفتن اقامت دائم کانادا (بعد از سال اول)

 1. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای گرفتن جاب‌آفر
 2. جست‌وجو برای پیشنهادهای شغلی و انتخاب بهترین گزینه با توجه به شرایط
 3. گرفتن جاب‌آفر و انجام مراحل اولیه مانند مصاحبه و ارسال مدارک
 4. درخواست برای صدور LMIA یا Offer of Employement از طرف کارفرما
 5. تهیه و تکمیل مدارک لازم برای شرکت در سیستم اکسپرس انتری
 6. ساخت پروفایل در Express Entry، اضافه‌کردن جاب‌آفر دریافتی به پروفایل و افزایش امتیاز
 7. صدور ITA برای شما
 8. تهیه و تکمیل مدارک لازم و درخواست برای صدور ویزا و اقامت
 9. صدور ویزا، مهاجرت به کانادا با مجوز اقامت دائم و شروعِ کار

با توجه به اینکه در اکسپرس انتری بر اساس شایستگی و معیارهای مشخص امتیاز می‌گیرید و انتخاب می‌شوید؛ هرچه شرایط بهتری داشته باشید، شانس شما بیشتر است. رفتن از این جاده سختی‌های خودش را دارد، اما مستقیم شما را به اقامت دائم کانادا می‌رساند. از معایب دیگر این مسیر این است که با توجه به سهمیۀ محدود مهاجرتی، سرعت کُند بررسی‌ها و متقاضیان بسیار زیاد، باید در صفِ شرکت در قرعه‌کشی‌ها باشید که مشخص نیست چقدر طول بکشد.

از آن طرف، ویزای کار شرایط ساده‌تری دارد و در کل مسیر راحت‌تری است. نه سهمیه‌بندی دارد و نه امتیازبندی. نگران اقامت دائم هم نباشید، بعد از یک سال کار در کانادا می‌توانید برای گرفتن آن اقدام کنید.

هر مسیری را که انتخاب کردید، پیشنهاد می‌کنیم از کمک و مشورت وکلا و مشاوران مهاجرتی کانادا غافل نشوید. انتخاب بهترین مسیر و روش با توجه به شرایط‌تان، قدم اول یک مهاجرت موفق است. از طرف دیگر، جاب‌آفر موضوع حساسی است و همان‌طور که گفتیم، هر جاب‌آفری معتبر نیست و شما را به کانادا نمی‌رساند. پارسی کانادا شما را در این مسیرها تنها نمی‌گذارد. فرم مشزیر را پر کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

و در نهایت، گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق جاب‌آفر

اگر از مسیر اکسپرس انتری بروید، از همان ابتدا با اقامت دائم (PR) وارد کانادا می‌شوید؛ اما اگر با ویزای کار به کانادا مهاجرت کنید، از ابتدا با یک ویزای موقت و برابر با مدت ذکرشده در جاب‌آفر وارد کانادا می‌شوید. بعد از 2-1 سال کار در کانادا، در صورت داشتن شرایط می‌توانید از طریق روش‌های زیر برای اقامت دائم درخواست دهید:

تجربۀ کار کانادایی (CEC)

برنامۀ Candian Experience Class یکی از زیرمجموعه‌های سیستم اکسپرس انتری و یکی از ساده‌ترین روش‌های گرفتن اقامت کانادا از طریق جاب‌آفر است.

همان‌طور که از اسم این روش پیداست، مختص افرادی است که در کانادا سابقه‌کار دارند و می‌خواهند اقامت دائم بگیرند؛ که با داشتن 1 سال سابقه‌کار و چند شرط سادۀ دیگر می‌توانید از طریق آن برای گرفتن PR (Permanent Residency) اقدام کنید.

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP)

تقریباً همۀ استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرتی خودشان را دارند که به شکل مستقیم اقامت دائم این کشور و اجازۀ کار و زندگی در ایالت مقصد را به متقاضی می‌دهند.

اگر استان خاصی را برای زندگی مدنظر دارید، با استفاده از سابقه‌کاری در کانادا به دست آوردید و داشتن شرایط لازم می‌توانید از طریق برنامه مهاجرت استانی آن ایالت، اقامت دائم خود را بگیرید. برای آشنایی بیشتر با این روش، مطلب مهاجرت استانی کانادا را مطالعه کنید.

تجربۀ کار کِبِک (QEC)

اگر بخواهید در ایالت کبک زندگی کنید و اقامت دائم بگیرید، باید از طریق برنامۀ Quebec Experience Class که مشابه همان تجربه کار کانادایی است، اقدام کنید. همان‌طور که از نام این برنامه پیداست، افرادی که سابقۀ کار در ایالت کِبِک را داشته باشند، می‌توانند برای گرفتن PR کانادا از این طریق اقدام کنند. داشتن 1 سال سابقه‌کار در این ایالت، برای ارسال درخواست کافی است. برای آشنایی بیشتر با این روش، مطلب تجربۀ کار کِبِکی را مطالعه کنید.

خدمات پارسی کانادا برای روش جاب‌آفر

پارسی کانادا، با توجه به تجربۀ طولانی در مشاورۀ لاین‌های کاری، در اختیار داشتن وکلای معتبر و مجرب و همکاری با کاریابی‌های معتبرِ کانادا، شما را در مسیر مهاجرت کاری به این کشور همراهی می‌کند. در تمامی مراحل زیر درکنار شماییم:

 • پیداکردن جاب‌آفر معتبر و مناسب با شرایط شما
 • تقویت رزومه و افزایش شانس قبولی در بین رقبا
 • گرفتن ورک‌پرمیت، ویزای کاری و مهاجرت به کانادا
 • سکونت در کانادا و گرفتن اقامت

با پر کردن فرم ارزیابی زیر، قدم اول را از همین‌جا بردارید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

یادتان نرود که نظرات و سؤالات خودتان را هم در قسمت دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید. در ضمن می‎‌توانید با کلیک روی مطلب پکیج پارسی کانادا ویژه جاب آفر کانادا، توضیحات تکمیلی درباره خدمات خاص این موسسه در این حوزه را بخوانید.

سخن پایانی

گرفتن یک جاب آفر از کانادا، شانس شما برای مهاجرت کاری و گرفتن اقامت در این کشور بالا می‌برد. البته نه هر جاب‌آفری! این پیشنهاد شغلی باید معتبر باشد و آن را از طرف یک سازمان موردتایید به‌همراه یک نامۀ LMIA یا OE دریافت کنید.

قرارداد کاری باید حداقل 1 ساله و به‌شکل تمام‌وقت تنظیم شود. با گرفتن این پیشنهاد کاری، از دو روش می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید؛ اکسپرس انتری و ویزای کاری. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، تمکن مالی و رزومۀ قوی، برگ برندۀ شما در گرفتن ویزای جاب آفر کانادا هستند.

راه‌های متنوعی برای پیداکردن جاب‌آفر در کانادا وجود دارد؛ اما با توجه به حساسیت موضوع و احتمال کلاهبرداری، از هر راهی که رفتید، پیشنهاد می‌کنیم از یک مشاور یا وکیل معتبر مشورت بگیرید.

بعد از یک مهاجرت موفق و شروعِ زندگی و کار در کانادا، بعد از 1 سال و با داشتن شرایط مناسب می‌توانید اقامت دائم این کشور را هم بگیرید.

منبع: ادارۀ مهاجرت کانادا

سوالات متداول

چند راه دارید:
 • جست‌وجو سایت‌های کاریابی کانادایی و لینکدین
 • ارتباط مستقیم با کارفرما
 • جستجوی محلی در کانادا (اگر کسی را در این کشور دارید که برای شما این کار را انجام دهد) و
 • کمک‌گرفتن از کاریابی‌های ایرانی فعال در بازار مشاغل کانادا

حداقل سن 18 سال و حداکثری هم برای آن ذکر نشده است. در صورت که شرایط لازم برای گرفتن پیشنهاد شغلی از کانادا و ویزا را داشته باشید، سن شما ملاک مهمی برای ریجکتی نخواهد بود.

خلاصۀ شرایط خودِ پیشنهاد شغلی:
 • حداقل 1 ساله باشد
 • جزو مشاغل فصلی نباشد
 • تمام‌وقت باشد (حداقل 30 ساعت در هفته)
 •  LMIA داشته باشد یا از آن معاف باشد

خلاصۀ شرایط شما:

 • رزومۀ‌تان را تا جایی که می‌توانید تقویت کنید
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی یادتان نرود (ترجیحاً آیلتس و نمرۀ بالای 6.5)
 • تمکن مالی (حداقل 13,000 دلار کانادا برای 1 نفر)
 • تکمیل و ارائه همۀ مدارک درخواستی

اگر بخواهید از جادۀ اکسپرس انتری مهاجرت کنید؛ باید مدرک IELTS با حداقل نمرۀ 6 داشته باشید. اگر بخواهید از جادۀ ویزای کار مهاجرت کنید؛ مدرک زبان جزو الزامات نیست، اما با نداشتن آن، احتمال ریجکت‌شدن ویزای شما بسیار بالاست. حداقل نمرۀ پیشنهادی ما در این روش 6.5 است.

طبق آخرین به‌روزرسانی (سپتامبر 2022)، برای پروسۀ صدور مجوز و ویزا:
 • ورک‌پرمیت: 17 ماه
 • اکسپری انتری (اسکیل ورکر): 6 ماه
 • اکسپرس انتری (اسکیل ترید): 10 ماه
 • جاب‌آفر آتلانتیک: 18 ماه
 • اسکیل ورکر کِبِک: 27 ماه

مدت‌زمان پیداکردن کار، تکمیل مدارک و اقدام: به خودتان بستگی دارد.

ورک‌پرمیت شما به‌ میزان مدتی که در قرارداد جاب‌آفر آمده صادر می‌شود. معمولاً بعد از 1 سال کار در کانادا و در صورت داشتن شرایط لازم، می‌توانید از طریق اکسپرس انتری، اقامت دائم خود را بگیرید.

بله. بعد از تمام‌شدن مدت پیشنهاد کاری، با هماهنگی کارفرما می‌توانید آن را تمدید کنید یا از یک کارفرمای دیگر پیشنهاد کاری بگیرید.

بله؛ اما در این صورت باید یک جاب‌آفر جدید بگیرید و یک ورک‌پرمیت جدید درخواست کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال