موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ثبت شرکت در کانادا و مهاجرت از طریق آن

آیا قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید یا ثبت شرکت در کانادا را دارید؟ برای ثبت شرکت در کانادا، هر استان و قلمرو این کشور، قوانین، مراحل و هزینه‌های خاص خود را دارد. بنابراین فرآیند شروع کسب‌وکار شما در کانادا بسته به جایی که قصد فعالیت دارید متفاوت خواهد بود.

در این مقاله جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت، هزینه‌ها و مزایای تاسیس شرکت در کانادا مواردی است که به آن خواهیم پرداخت. با پارسی کانادا همراه باشید. اگر خواندن این متن از حوصله شما خارج است یا نیاز به مشاوره دارید فرم ارزیابی مهاجرت یا فرم ساده زیر را پر کنید تا مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

ثبت شرکت برای غیرکانادایی ها

در کانادا، هم مدیران غیر کانادایی که در شهر خود شرکت دارند و به دنبال ثبت شعبه شرکت در کانادا هستند و هم غیر کانادایی‌هایی که می‌خواهند در کانادا برای خود شرکت تازه‌ای برای اولین بار تاسیس کنند، اجازه این کار را دارند.

مهم‌ترین نکته برای ثبت شرکت در کانادا، قوانین و شرایط مربوط هر استان است. متقاضیان برای مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت، باید از برنامه‌های مهاجرت تجاری، برای این کار اقدام کند، روش‌هایی مانند اخذ ویزای استارتاپ کانادا  و خود حمایتی کانادا. علاوه بر این، راه دیگری نیز برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که ویزای کارآفرینی نامیده می‌شود و اتفاقاً روش محبوب و پر تقاضایی هم هست. مزایای این روش و هر آنچه در مورد آن نیاز دارید، در لینک زیر، در اختیار شماست:

انواع ساختار شرکت تجاری در کانادا

افراد در کانادا می‌توانند یکی از 4 نوع شرکت زیر را برای ثبت انتخاب کنند. هر کدام از موارد ذکر شده راه و روش مخصوص خود را برای ثبت کردن دارند. نوع تجارتی که انتخاب می‌کنید راه و روش ثبت شرکت شما را نشان می‌دهد. این شرکت‌ها عبارتند از:

شرکت خصوصی (Sole Proprietorship)

این شرکت توسط یک نفر اداره می‌شود و ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع مدیریت تجارت به حساب می‌آید. در این نوع تمام مسئولیت‌ها (از جمله موفقیت‌ها و شکست‌ها) بر عهده خود مالک است.

 • مزایا:

راحت‌ترین و کم‌ هزینه‌ترین نوع شرکت در کانادا، کنترل بیزینس به دست صاحب تجارت، گزارش مالیاتی آسان

 • معایب:

هر ۵ سال یک بار باید ثبت شرکت تمدید شود و تمام ضررها و بدهی‌های شرکت متوجه مالک است. از نام کسب‌وکار شما محافظت نمی‌شود و درآمد شما مشمول مالیات است.

شرکت مشارکتی (Partnership)

در تجارت مشارکتی، دو یا چند شریک سرمایه‌های خود را برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار وارد کار می‌کنند. این سرمایه می‌تواند شامل مهارت، پول، نیروی کار و… باشد. شرکت‌های مشارکتی در کانادا به سه صورت ثبت می‌شود.

اول، مشارکت عمومی که افراد سرمایه‌گذار به یک اندازه در سود، زیان و مسئولیت شریک هستند

دوم، مشارکت محدود که یک یا دو نفر مسئولیت نامحدود و بقیه افراد مسئولیت محدود دارند و تنها می‌توانند نظرات و ایده‌های خود را بیان کنند

سوم، مشارکت با مسئولیت محدود(LLP) که فرد می تواند یا یکی از شرکا شرکت قرارداد ببندد. در صورت بروز هر مشکلی تنها دارایی های آن فرد به خطر می‌افتد نه کل هیات مدیره و شرکا

 • مزایا:

تقسیم ریسک شرکت بین افراد، تقسیم مدیریت، گزارش مالیاتی آسان

 • معایب:

استقلال کمتر در اقدامات و تصمیمات مربوط به شرکت، محافظت از نام شرکت، مسئول بودن تمام شرکا در قبال ضررهای شرکت

شرکت سهامی (Corporation)

شرکت به عنوان یک شخص حقوقی مجزا از مالک آن در نظر گرفته می‌شود. در این شرکت، فرد سهام تجارت را خریداری می‌کند. هر کس به اندازه سهام خریداری شده، حق مالکیت شرکت را دریافت می‌کند. این نوع شرکت می‌تواند به صورت فدرال یا استانی ثبت شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

 • مزایا:

حفاظت نام شرکت، مسولیت محدود، درگیر نبودن مالکان در قبال بدهی های شرکت، مزایای مالیاتی، امکان انتقال مالکیت، جذب آسان سرمایه گذار و موسسات مالی، عضو شدن ارکان های دولتی در صورت کار با آن‌ها، دریافت درآمد به صورت حقوق یا سهام

 • معایب:

هزینه‌ راه‌اندازی این مدل شرکت از سایر مدل‌ها بیشتر است، ملزم به ارائه پرونده‌های سالانه و سوابق مالی شرکت هستید، ممکن است از شما خواسته شود که مدارک مربوط به اقامت یا شهروندی ارائه دهید

شرکت تعاونی (Cooperative)

این نوع شرکت، مسولیت محدود دارد و توسط اعضا مدیریت می‌شود. مانند یک شرکت، می‌توان آن را به صورت استانی یا فدرال ثبت کرد.

 • مزایا:

اداره توسط خود اعضا، مسولیت محدود

 • معایب:

ممکن است بین اعضا تعارض پیش بیاید، ممکن است تصمیم‌گیری طولانی باشد

ساختارهای متفاوت ثبت شرکت در کانادا

روش‌های ثبت شرکت در کانادا

لازم به ذکر است که هر استان و منطقه کانادا برای راه‌اندازی کسب وکار، قوانین و هزینه‌های خاص خودش را دارد. بنابراین بسته به اینکه قصد فعالیت در کدام منطقه یا استان کانادا دارید، فرآیند راه‌اندازی شرکت متفاوت خواهد بود. برای ثبت شرکت، هم می‌توانید به صورت استانی/منطقه‌ای شرکت را ثبت کنید و هم به صورت فدرال

ثبت شرکت در کانادا به صورت فدرالی (Federal)

هنگامی که به صورت فدرال شرکت را ثبت می‌کنید، باید برای موارد زیر ثبت‌نام کنید:

 • اساسنامه شرکت
 • شماره تجاری فدرال
 • صورت حساب برنامه مالیات بر درآمد شرکت های فدرال
 • ثبت‌نام برای سایر حساب های مالیاتی فدرال مانند GST/HST، حقوق و دستمزد، واردات/صادرات
 • ثبت شرکت به صورت فرا استانی یا فرامنطقه‌ای در صورت تمایل کار در سایر استان‌ها یا مناطق

یک شرکت فدرال باید سالانه تمدید شود. هزینه تمدید 40 دلار کانادا است و اگر برای 2 سال متوالی تمدید نشود، شرکت منحل می‌شود.

مزایای ثبت شرکت به صورت فدرال

 • حفاظت از نام شرکت؛ نام شرکت شما در سراسر کانادا محافظت می شود به این معنی که هیچ کس در استان دیگری نمی تواند به این نام شرکتی ثبت کند.
 • حق ادامه تجارت در هر نقطه از کانادا؛ شرکت‌هایی که در فدرال ثبت شده‌اند می‌توانند در هر نقطه از کانادا به تجارت بپردازند و هیچ محدودیتی در این که در کدام استان یا قلمروی، دفتر مرکزی داشته باشند، وجود ندارد.
 • به رسمیت شناخته شدن شرکت؛ شرکت‌هایی که به صورت فدرال ثبت شده‌اند به عنوان شرکت‌های کانادایی به رسمیت شناخته می‌شوند.
 • خدمات آنلاین؛ شرکت‌های کانادایی که از طریق فدرال ثبت می‌شوند، یک سرویس آنلاین به مشتریان خود ارائه می‌دهند که می‌توانند اسناد و مدارک را به صورت اینترنتی دریافت و ارسال و هزینه‌ها را پرداخت کنند.

ثبت شرکت در کانادا به صورت استانی (Provincial / Territorial)

راه‌اندازی کسب وکار به صورت استانی به این معنی است که شما تنها در همان استانی که شرکت خود را ثبت کردید می‌توانید فعالیت کنید.

ثبت شرکت در هر استانی قوانین مربوط به خودش را دارد. همچنین شرکت شما براساس قوانین استانی که در آن ثبت شده است باید فعالیت کند. وقتی شرکت خود را به صورت استانی ثبت کنید، نام کسب وکار شما فقط در همان استان حفاظت می‌شود و ممکن است کسب‌و‌کار دیگری در استان دیگری با همین نام وجود داشته باشد. برای بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک که قصد انجام کسب‌وکار در سراسر کانادا را ندارند، ثبت استانی بسیار مقرون به صرفه تر از ثبت فدرال است.

اگر شرکت را به صورت فدرال ثبت کرده باشید، ممکن است لازم باشد به عنوان یک شرکت فرا استانی در هر یک از استان‌های مختلف که قصد فعالیت در آن را دارید، به صورت استانی هم ثبت کنید.

مزایای ثبت شرکت به صورت استانی

 • رقابت کمتری برای انتخاب نام کسب‌وکار وجود دارد
 • هزینه‌های شرکت و نرخ‌های مالیات می‌تواند کمتر باشد

نمونه یک مجوز ثبت شرکت در کانادا

نمونه یک مجوز ثبت شرکت در کانادا

مراحل ثبت شرکت در کانادا

شاید در نگاه اول، ثبت شرکت در کانادا، سخت به نظر برسد اما اگر شرایط را درست و اصولی فراهم کرد می‌توان به موفقیت رسید. در ادامه چند قدم برای کمک به ثبت شرکت در کانادا آمده است.

 • ایده تجاری فوق‌العاده مناسبی داشته باشید. فرقی نمی‌کند در کجا می‌خواهید شرکت خود را ثبت کنید، مهم این است که ایده تجاری مناسبی داشته باشید. مهارت‌ها و استعدادهای خود را باور داشته باشید و سعی کنید آن‌ها را تقویت کنید
 • برنامه تجاری مناسبی بنویسید. کانادایی‌ها به داشتن برنامه تجاری یا بیزنس پلن بسیار اهمیت می‌دهند
 • نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب کنید. نام تجاری شرکت باید از لحاظ قانونی و بازاریابی بهترین باشد
 • نوع مالکیت شرکت را مشخص کنید (مالکیت انفرادی، مشارکتی، سهامی یا تعاونی)
 • محل مناسبی برای راه‌اندازی دفتر خود انتخاب کنید
 • بعد از انتخاب مکان شرکت، نام و نوع ساختار شرکت، آن را در دولت کانادا به صورت فدرال یا استانی ثبت کنید
 • به‌عنوان یک شرکت فرا استانی یا فرامنطقه‌ای در سایر حوزه‌های قضایی کانادا که قصد انجام تجارت را دارید ثبت‌نام کنید
 • از آژانس درآمد کانادا (CRA)، شماره کسب و کار فدرال و حساب مالیات بر درآمد برای شرکت دریافت کنید
 • برای شرکت سرمایه گذار انتخاب کنید. در صورت نیاز می‌توانید از سرمایه گذارهای خصوصی و دولتی کانادا استفاده کنید
 • مجوز و گواهینامه تجاری دریافت کنید. بعضی از شرکت‌ها بسته به نوع تجارتشان به گواهینامه و تاییدیه نیاز دارند
 • برای GTS/HST ثبت‌نام کنید. در بیشتر موارد اگر درآمد ناخالص تجارت در یک سال زیر 30 هزار دلار باشد، باید برای مالیات کالا ها و خدمات (GTS) و مالیات فروش (HST) ثبت‌نام شود
 • آماده استخدام نیرو باشید. برای این منظور برنامه بیمه، حقوق و … کارمندانی که قصد استخدام کردن آن ها را دارید را آماده کنید
 • تحت پوشش بیمه تجاری اضافه بروید. علاوه‌بر بیمه شغلی موردنیاز قانون، سعی کنید بیمه‌ای که سایر شرایط تجارتتان را پوشش می‌دهد، خریداری کنید

برای مطالعه بیشتر درباره سیستم مالیاتی این کشور، مقاله مالیات در کانادا را مطالعه کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا چقدر هزینه دارد؟ از آنجایی که هزینه ثبت و راه‌اندازی بسته به نوع و استان یا منطقه‌ای که شرکت را در آن ثبت می‌کنید متفاوت است، نمی‌توان هزینه ثبت شرکت در کانادا را به طور مشخص بیان کرد. برای مثال، هزینه ثبت شرکت به صورت فدرال می‌تواند تا 200 دلار کانادا و هزینه‌های ثبت شرکت به صورت استانی بین 265 تا 450 دلار کانادا هزینه داشته باشد. البته باید هزینه‌های اضافی هم برای تأیید نام و گزارش‌های جستجوی نام شرکت و غیره هم در نظر گرفت.

در ادامه هزینه یا کارمزد ثبت شرکت در استان‌های مختلف کانادا را بررسی می‌کنیم:

نام استانهزینه دولتی ثبت شرکت به دلار کاناداهزینه اضافی جستجوی نام نام به دلار کانادا
آلبرتا45030
بریتیش کلمبیا35030
مانیتوبا30049
نیوبرانزویک26030
نوا اسکوشیا20070
نیوفاندلند300300
انتاریو30060
کبک35650
ساسکاچوان26560

علاوه بر هزینه‌های اولیه ثبت و راه‌اندازی، باید برای هزینه‌هایی مانند اجاره، خدمات آب و برق و بازاریابی بودجه اختصاص دهید که بسته به اندازه نوع شرکت متفاوت خواهد بود.

مزایای ثبت شرکت در کانادا

علاوه بر مزایایی که ثبت شرکت برای کارآفرینان مانند حق زندگی در کانادا و استفاده از امکانات برای فرد و خانواده دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ثبت و نگه‌داری شرکت در کانادا نسبت به سایر کشورها ارزان است
 • اقتصاد پایدار در این کشور، منجر به حمایت از سرمایه‌گذاران، فساد مالی کمتر، حداقل تشریفات اداری و نرخ‌های پایین مالیات می‌شود
 • پس از راه‌اندازی کسب‌وکار امکان اخذ ویزای کارآفرینی و ویزای کار برای خود و کارکنان وجود دارد
 • نرخ مالیات کم‌تری نسبت به سایر کشورها پرداخت می‌کنید

اخذ اقامت دائم از طریق ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا به خودی خود منجر به اقامت دائم نمی‌شود. اما می‌توانید با طی کردن مراحلی در صورت واجد شرایط بودن اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

پس از راه‌اندازی یا خرید یک شرکت کانادایی، می‌توانید به عنوان یک مهاجر تجاری برای مجوز کار اقدام کنید. چندین مجوز کار یا ورک پرمیت ( Work Permit) مختلف بر اساس شرایط و اهداف مهاجرتی شما وجود دارد. پس از اخذ مجوز کار و ورود به کانادا، باید کسب‌وکار خود را برای یک دوره خاص (برای مثال، پس از 12 ماه فعالیت در کانادا تحت مجوز کار ICT) راه‌اندازی کنید. سپس در صورت واجد شرایط بودن برای اقامت دائم درخواست دهید.

برای اخذ اقامت دائم علاوه بر مراحل بالا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • دارای حداقل نمره CLB 7 برای مهارت های زبانی
 • داشتن تحصیلات پس از متوسطه
 • نداشتن سابقه کیفری یا مشکلات جدی پزشکی

مدارک لازم برای ثبت شرکت در کانادا

مدارک زیر برای راه‎‌اندازی شرکت در کانادا مورد نیاز است:

 • گزارش جستجوی نام
 • اساسنامه شرکت
 • قرارداد اجاره یا سند مالکیت دفتر ثبت شده
 • اطلاعات مربوط به هیئت مدیره
 • شماره کسب‌وکار فدرال برای انجام معاملات شرکتی از مرجع درآمد مربوطه در کانادا
 • کپی پاسپورت/ ویزا
 • مدرک آدرس کانادایی سهامداران خارجی
 • اطلاعات سرمایه پرداخت شده برای تشکیل شرکت
 • اطلاعات مربوط به بنیانگذاران شرکت (شامل آدرس، ویزا، پاسپورت و سایر اطلاعات مربوطه)
 • ترجمه مدارک هویتی سهامدار شرکت (محضری باشد)
 • اطلاعات مربوط به مدیران شرکت و مدارک شناسایی آن‌ها
 • فرم درخواست ثبت‌نام و هزینه‌ها
 • بیانیه‌ای مبنی بر اینکه مدیر هیچ گونه محکومیت کیفری ندارد

سخن پایانی؛ مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا

دولت کانادا برای تأمین نیازهایش به نیروهای مهاجر، برنامه‌های مختلفی دارد. یکی از این برنامه‌ها که اتفاقاً محبوبیت زیادی هم طی سال‌های اخیر پیدا کرده، مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا است که یکی از زیر مجموعه‌های ویزای سرمایه گذاری کانادا هم به شمار می‌رود. برای همین تلاش کردیم در مقاله‌ای که مطالعه می‌کنید، یک راهنمای جمع‌وجور و البته کامل برایتان در این زمینه تهیه کنیم.

اگر باز هم سؤالی در این زمینه داشتید، در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا سریع و کامل پاسخ بدهیم یا فرم مشاوره زیر را کامل کنید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول

بله؛ بدون داشتن اقامت در کانادا می‌توانید به راحتی با ثبت شرکت در کانادا کسب‌و‌کار مستقل را راه‌اندازی کنید.

مدت زمان ثبت شرکت در کانادا بسته به استان یا منطقه‌ای که قصد دارید کسب‌وکار خود را در آن ثبت کنید، نوع ساختاری که انتخاب می‌کنید می‌تواند از چند روز تا چند هفته متفاوت باشد.

تاسیس شرکت به خودی خود منجر به اقامت نمی‌شود اما زمانی که کسب‌و‌کار شما در کانادا فعال شد، می توانید برای اقامت دائم از طریق برنامه‌های تجاری کانادا اقدام کنید.

شرکت‌های سهامی (Corporation)، شرکت‌هایی با مالکيت انحصاری ( Sole proprietorships)، شرکت‌های مشارکتی (Partnership) و شرکت تعاونی (Co-operative)

هزینه ثبت شرکت در کانادا بسته به نوع شرکت، استان یا قلمرو متفاوت. به‌طور کلی هزینه ثبت شرکت در دولت کانادا بین 200 تا 500 دلار است.

بله، در صورتی که از نام خود به‌عنوان نام تجاری استفاده کنید و به‌عنوان یک مالکیت انفرادی (Sole proprietorships) فعالیت کنید

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال