موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

ویزای کارآفرینی و ثبت شرکت
ویزای کارآفرینی و ثبت شرکت

انواع شرکت در کانادا

ویزای کارآفرینی و ثبت شرکت | کانادا ، یکی از کشورهای آمریکای شمالی است که بیشترین مرز زمینی را داشته و به دلیل وسعت زیاد، امکان راه اندازی انواع کسب و کار در آن وجود دارد. علاو بر این، سرمایه گذاران می توانند شرکت های متنوعی را در کانادا به ثبت برسانند که البته هر کدام مزیت ها و معایب مخصوص به خود را دارند. انواع شرکت در کانادا عبارتند از:

شرکت های خصوصی

در این نوع شرکت، تمام منافع حاصل از کسب و کار به یک نفر تعلق گرفته و آن فرد، تنها مالک شرکت و مسئول تمام مشکلات محسوب میشود. این شرکت ها دارای مزیت هایی مانند موارد زیر هستند:

  • ساده بودن ساختارزشرکت و ثبت آن
  • کم بودن هزینه های ثبت
  • اختصاص پیدا کردن همه سود به یک نفر

اما، این شرکت ها معایبی مانند نیاز داشتن به تجدید، در خطر بودن اموال صاحب شرکت و احتمال انحلال در صورت مرگ صاحب شرکت را نیز دارد.

شرکت های مشارکتی

در این نوع شرکت ها، دو یا چند نفر سرمایه گذاری کرده و با توجه به سرمایه شان ، سود می برند. این شرکت، برای صاحبانش مزیت هایی مانند تقسیم شدن هزینه های راه اندازی و ساده بودن مراحل راه اندازی و معایبی مانند جمعی بودن همه تصمیمات و شامل شدن همه شرکا در سود و بدهی را به همراه دارد.

شرکت های سهامی

این شرکت ها ، به صورت شخصیت های حقوقی ثبت شده ، سهام داران زیادی داشته و احتمال دارد که در سطح کشوری یا استانی راه اندازی شوند. از جمله مزیت های این شرکت می توان به دایمی بودن کسب و کار، محدودیت مسئولیت سهام داران و قابلیت جا به جا کردن مالکیت اشاره کرد. علاوه بر این، این نوع شرکت ها معایبی مانند لزوم اقامت درکانادا، بالا بودن هزینه های راه اندازی و افزایش هزینه های جانبی را نیز دارند.

مراحل ثبت شرکت در کانادا

یکی از شیوه هایی که زمینه سرمایه گذاری و اقامت دایم و البته پیشرفت و ارتقا شغلی را برای همه مهاجران فراهم میکند، مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت است. البته، شرکت هایی که این مهاجران ثبت می کنند باید حقیقی و واقعی باشد زیرا ثبت شرکت در کانادا نیز الزاماتی دارد که تعهد آور بوده و در صورت رعایت نکردن ، پیامدهای قانونی به دنبال خواهد داشت. مراحل ثبت شرکت در کانادا عبارتند از :

انتخاب نام شرکت

نامی که برای شرکت در کانادا انتخاب می کنید، باید با نوع کسب و کار هماهنگ بوده و به نوعی متفاوت باشد. همچنین، این مرحله ، بخشی از تکمیل اساسنامه بوده و باید در کمتر از 90 روز انجام شود.

تکمیل اساسنامه

دراین مرحله، صاحبان کار، نوع شرکت را مشخص کرده و ثبت می کنند و حتی می توانند برای تغییر ساختار شرکت نیز تقاضا بدهند. در این اساسنامه، باید مواردی مانند نام شرکت، نام استان محل سکونت، نام شرکت های وابسته، ساختار شرکت و سهم و میزان مسئولیت های همه شرکا وارد و اضافه شود.

ویژگی های مدیر عامل و هیات مدیره

مدیر عامل شرکت باید شخص حقیقی بوده، سو پیشینه نداشته، سنش بالای 18 سال بوده و تاکنون ورشکسته نشده باشد.

اقامت کانادا

از نظر قانونی، در صورتی که هیات مدیره یک شرکت بیش از 4 نفر باشند، یکی از آنها لزوما باید ساکن کانادا باشد اما در حالت عادی، یک چهارم از مدیران باید اقامت کانادا را داشته باشند. علاوه بر این، در شرکت های حمل و نقل (هوایی) و فرهنگی، یکی از مدیران حتما باید مقیم کانادا باشد.

شرایط ثبت شرکت

با اینکه به نظر می رسد که ثبت شرکت در کانادا کار سهل و ساده ای باشد، اما این کشور نیز باید قوانین سخت و جدی را برای راه اندازی شرکت ها در نظر بگیرد تا اقتصاد کشور به خطر نیفتاده و سرمایه عظیم صاحبان کار نیز به هدر نرود. از این جهت، شرایط ثبت شرکت در کانادا شامل سه شرط مهم و اصلی است :

  • سرمایه گذاران و یا صاحبان کار باید مبلغی معادل 800000 دلار را به مدت 5 سال در اختیار دولت فدرال کانادا بگذارند و در این مدت سودی به این پول تعلق نمی گیرد.
  • میزان دارایی سرمایه گذاران و یا صاحبان کار باید، 160000دلار کانادا و به صورت سهام، پول نقد و یا ملک باشد.
  • سرمایه گذاران و یا صاحبان کار باید تجربه کافی در زمینه کسب و کار داشته و در طی چند سال گذشته، 3 سال در پست مدیریت فعالیت کرده باشند.

علاوه بر این، هنگامی که یک شرکت با موفقیت ثبت شود، شخصیت حقوقی پیدا کرده و باید تا زمان انحلال، تعهداتی که بر عهده گرفته است را رعایت کند.

ثبت شرکت و کارآفرینی در کانادا

گاهی اوقات، برخی از کارآفرین ها به کانادا مهاجرت کرده و تصمیم می گیرند که کسب و کاری که در کشور خودشان داشتند را مجدا در کشور کانادا راه انداری کنند اما، امکان دارد که اینکار از نظر آنها عملی نبوده و حتی مشکلاتی هم به دنبال داشته باشد؛ با این وجود، دولت کانادا برای افراد کارآفرینی که اقامت دایم ندارند، تاییده ای تهیه و صادر کرده و به آنها امکان ثبت شرکت و کارآفرینی می دهد.

علاوه براین، تجاری که به طور مستقل کار کرده و یا فعالیت های تجاری خاصی را دنبال نموده و تقاضای اقامت دائم شان هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و یا به دنبال شیوه ای برای شروع سریع کار هستند ، می توانند از این شیوه کارآمد مجوز کار و کارآفرینی استفاده کرده و فعالیت خود را با اطمینان آغاز کنند.