موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل در آلمان

برای دریافت اقامت و مهاجرت به آلمان روش‌های گوناگونی وجود دارد که در این بین مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می رود. لازم به ذکر است که آلمان از معدود کشورهایی به شمار می‌رود که در صادر کردن ویزای تحصیلی سخت گیر نیست و جزء 5 کشوری است که تحصیل در آن رایگان انجام می‌شود! 

در ادامه با پارسی کانادا همراه باشید چرا که قصد داریم در مورد نحوه اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل، روش‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان، شرایط تحصیل در آلمان، هزینه‌های زندگی در این کشور و… بپردازیم و اگر شما نیز قصد دارید برای تحصیل به آلمان مهاجرت کنید، تا پایان با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

اگر یک خارجی هستید و نامه پذیرش کامل برای تحصیل در یک دانشگاه آلمانی، موسسه معتبر، دانشگاه علوم کاربردی، کالج هنر و موسیقی یا سایر موسسات آموزش عالی شناخته شده را دریافت کرده‌اید، می‌توانید برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنید.

برای ویزای دانشجویی آلمان از سفارت یا کنسولگری آلمان یا سایر آژانس‌های واسطه در کشور خود درخواست دهید. خبر خوب اینکه آلمان در کشور ایران سفارت دارد که کار را بسیار ساده‌تر کرده است.

یکی از مهم‌ترین شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان اثبات تمکن مالی است. مدارکی که ارائه می‌کنید باید نشان دهد که پول کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی، اقامت و تحصیل در آلمان دارید. می‌توانید هرکدام از مدارک زیر را ارسال کنید:

 • تعهدنامه توسط یکی از ساکنان “Verpflichtungserklärung”. فردی که در آلمان زندگی می‌کند، نشان می‌دهد که تا زمانی که اینجا هستید، محل اقامت و/یا سایر هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهد.
 • نامه‌ای از یک والدین. نامه تعهد آن‌ها باید مبنی بر این باشد که در طول اقامت، حمایت مالی از شما انجام می‌گیرد.
 • گواهی اعطای بورسیه. باید به‌عنوان دریافت کننده و میزان پوشش مالی که توسط این بورسیه اعطا می‌شود را نشان دهد.
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

روش‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان

برای مهاجرت به آلمان، باید برای ویزای مربوط به هدف سفر و اقامت در آن جا، اقدام کنید. سه نوع ویزا برای افرادی که قصد ادامه فعالیت‌های آموزشی در آلمان را دارند وجود دارد:

انواع ویزای تحصیلی آلمان

این ویزا برای دانشجویان بین‌المللی است، که در یکی از دانشگاه‌های رسمی آلمان پذیرفته شده‌اند و آماده شروع تحصیل در یک برنامه دانشگاهی در آلمان هستند.

برای درخواست حضوری برای پذیرش دانشگاه، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه تحصیل در آلمان را نمی‌دهد، فقط برای فرآیند درخواست دانشگاه معتبر است.

برای تحصیل در دوره زبان آلمانی در آلمان به این نوع ویزا نیاز دارید.

مقاطع برای تحصیل در آلمان

دانشجویان در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری می‌توانند در آلمان مشغول به تحصیل شوند:

برای گذراندن تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس، لازم است که مدرک زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشید. دوره کارشناسی یک دوره 4 ساله است که دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی پایان نامه ای برای ورود به بازار کار آلمان یا مقاطع بالاتر ارائه می‌دهد.

دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند 10 ساعت در هفته کار کنند و از این طریق می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند.

مدرک زبان آلمانی در مقطع فوق‌لیسانس C1 است. به‌طور کلی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد. تحصیل در این مقطع 2 سال طول می‌کشد.

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می‌توانند 15 تا 20 ساعت در هفته کار کنند. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان قادر به دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری نیز خواهند بود.

دوره دکترا در آلمان 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد و سال تحصیلی از اکتبر شروع می‌شود و تا سپتامبر ادامه دارد. برنامه دکترا شامل یک پروژه تحقیقاتی و پایان‌نامه نویسی است.

دانشجویان دکترا در حین تحصیل مجاز به کار بیش از 20 ساعت در هفته خواهند بود. به‌دلیل وجود موسسات با رتبه بالا، تحصیل در آلمان توصیه می‌شود. از طریق وب‌سایت daad می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این مقطع کسب کنید.

دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان به دلیل سطح علمی بالا و امکانات تحقیقاتی بسیار مورد توجه هستند. سابقه ای که دارند به قرون وسطی می رسد و برخی از موسسات مانند دانشگاه هایدلبرگ و دانشگاه بولونیا در میان قدیمی ترین موسسات جهان به حساب می آیند. دانشگاه های آلمان در رشته‌های مختلف از جمله علوم و فناوری، علوم انسانی و علوم اجتماعی برنامه ارائه می دهند.

علاوه بر این، دانشگاه های آلمان همکاری نزدیکی با صنعت دارند که فرصت های فراوانی را برای کارآموزی و تجربه کاری دانشجویان فراهم می‌کند. دانشگاه‌های آلمان با شهریه های مقرون به صرفه، امکانات پیشرفته و استاندارد بالای زندگی، دانشجویان را از سراسر جهان جذب می کنند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه‌های آلمان مطلب دانشگاه‌های آلمان را مطالعه کنید. 

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

فرآیند مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان گیج‌کننده باشد. رویه‌ها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در ادامه می‌توانید یک نمای کلی از مراحل اصلی که برای تحصیل در آلمان باید طی کنید، داشته باشید:

نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری را پیدا کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و تعیین وقت ویزا دریافت کنید.

هنگامی که وب‌سایت سفارت آلمان را پیدا کردید، به بخش ویزای دانشجویی بروید تا تمام شرایط خاص کشور خود و مراحل تعیین وقت ویزا را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از تعیین وقت ویزا، تمام اطلاعات ارائه شده (به‌خصوص مدارکی که باید داشته باشید) را به‌دقت بررسی کرده‌اید.

در صورت آمادگی، باید با دنبال کردن مراحلی که در وب‌سایت رسمی سفارت آلمان در کشورتان توضیح داده شده است، وقت ویزا را تعیین کنید. در برخی از کشورها، باید چند هفته زودتر برای وقت ویزا اقدام کنید.

هنگامی که تاریخ قرار ملاقات برای ویزا را تأیید کردید، باید تمام مدارک خود را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید همه مدارک را با هم دارید. شما می‌توانید این کار را با مشاوران پارسی کانادا پیش ببرید.

افراد باید هزینه درخواست ویزا (60.00 یورو – 75.00 یورو) را بپردازند و تأیید پرداخت را در زمان مصاحبه ویزا همراه داشته باشند. در صورت رد شدن ویزای، این هزینه قابل استرداد نیست.

کسانی که می‌خواهند بیش از 2 ماه زندگی در آلمان را تجربه کنند، باید تاییدیه ثبت‌نام “Meldebestätigung” را دریافت کنند. برای دریافت جنین تأییدیه‌ای، یک خارجی باید به اداره ثبت‌نام مقیم محلی یا «Einwohnermeldeamt» مراجعه کند.

کسانی که به‌دنبال اقامت بیش از 90 روز یا 3 ماه در آلمان هستند باید دارای عنوان اقامت مناسب باشند. اجازه اقامت تنها با درخواست دارنده ویزا در اداره ثبت‌نام بیگانگان “Ausländerbehörde” در شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد صادر می‌شود.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

فرم درخواست ویزای ملی به‌طور مناسب پر و امضا شود. مدارکی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل لازم است که قبل از پرداختن به بررسی آن‌ها، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد مهاجرت به این کشور بدانید، مطلب مهاجرت به آلمان را مطالعه کنید.

 • پاسپورت ملی معتبر
 • دو عکس پرتره
 • مدرک پذیرش در یک موسسه آموزشی آلمان. هر یک از موارد زیر را ارسال کنید:
  1. نامه پذیرش دانشگاه “Zulassungsbescheinigung”.
  2. نامه پذیرش در دوره پایه صادر شده توسط Studienkolleg.
  3. نامه پذیرش در دوره آموزشی.
  4. نامه پذیرش در دوره مقدماتی زبان آلمانی.
 • اثبات تسلط به زبان آلمانی.
  1. آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی برای متقاضیان بین‌المللی (DSH).
  2. آزمون زبان آلمانی به‌عنوان یک زبان خارجی (TestDaF).
  3. مدرک زبان آلمانی موسسه گوته (GDS).
  4. دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزرای آموزش‌وپرورش و امور فرهنگی، سطح دوم (DSD).
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی.
  1. آزمون زبان انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی (TOEFL): نتایج قابل‌قبول PbT (آزمون مبتنی بر کاغذ) 550 امتیاز، CbT (آزمون مبتنی بر کامپیوتر) 213 امتیاز و IbT (آزمون مبتنی بر اینترنت) 79-80 امتیاز است.
  2. سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS): نمره قبولی دانشگاه‌های آلمان 5 تا 6.5 است.
 • بیمه سلامت دانشجویی باید حداقل 30000 یورو پوشش داشته باشد و حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.
 • انگیزه‌نامه.
 • گواهی ازدواج (در صورت تاهل).
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست ویزای دانشجویی آلمان
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

 مهاجرت تحصیلی به آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

طبق گزارش سایت jobportalnews با توجه به نرخ پایین بیکاری که حدود 6.7 درصد است، نیاز به نیروی کار در آلمان بسیار احساس می‌شود، بنابراین تحصیل در آلمان و گرفتن بورسیه تحصیلی در دنیا بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد، زیرا به این ترتیب کار دانشجویان با مهاجرت تضمین می‌شود. قبل از پرداختن به مهاجرت تحصیلی به آلمان از طریق بورسیه، در صورت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای کار آلمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
ویزای کار آلمان

یکی از مزایای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان این است که متقاضی می‌تواند 18 ماه در آلمان بماند و به‌دنبال کار باشد. بورسیه‌های تحصیلی در آلمان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برخی از بورسیه‌ها بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهند و می‌توانند به دانشجویان کمک شایانی کنند.

انواع بورسیه‌های تحصیلی در آلمان عبارت‌اند از:

DAAD یک سازمان بین‌المللی مشترک است که مسئول گسترش روابط بین دانشگاه‌های بین‌المللی است. این نوع بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی که قصد تحقیق و تدریس در آلمان را دارند بورسیه و فرصت‌های مالی ارائه می‌دهد.

محبوب‌ترین برنامه ارائه شده توسط این سازمان برای مقطع کارشناسی ارشد است. این کمک هزینه شامل هزینه ماهانه 507 یورو برای فارغ‌التحصیلان یا 1000 یورو برای متقاضیان دکترا است.

این بورسیه تحصیلی در آلمان از دانشجویان مستعد حمایت می‌کند و برای دانشجویان از سراسر جهان در دسترس است. ارزش این بورس تحصیلی 300 یورو در ماه برای حداقل دو ترم است. لازم به ذکر است که این بورسیه بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویی و درآمد شخصی به افراد مستعد و رزومه قوی تعلق می‌گیرد.

دانشگاه‌های دولتی آلمان این نوع بورسیه را ارائه می‌دهند و شامل مدرک کارشناسی ارشد و دکترا برای همه رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی است. ارزش این بورسیه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 850 یورو در ماه و برای دانشجویان دکترا 1000 یورو در ماه است.

این بورسیه توسط کمیسیون اروپا اداره می‌شود و بزرگترین ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی در اروپا است. این نوع بورسیه‌ها برای اتباع جهان سوم حدود 48000 یورو هزینه دارد.

این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که دارای رزومه بسیار قوی و برتر علمی نسبت به سایر دانشجویان هستند. این نوع بورسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد در اقتصاد، مدیریت، سیاست، حقوق و حقوق بشر ارائه می‌شود.

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی دکترا تعلق می‌گیرد. این بورسیه توسط دانشگاه جیکوبز برمن (Jacobs Berman ) میزبانی می‌شود. کمک هزینه 1300 یورو در ماه به دانشجویانی که رزومه قوی در علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی دارند به‌مدت 36 ماه تعلق می‌گیرد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

داشتن برنامه‌ریزی هزینه برای آلمان یک تصمیم هوشمندانه است. دانستن این که دقیقاً چقدر در آلمان هزینه خواهید داشت، شما را از قبل آماده‌تر می‌کند. هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان به نوع دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنند بستگی دارد. 

به‌طور کلی برنامه‌های بیمه درمانی برای دانشجویان 80 تا 150 یورو در ماه هزینه دارد. دانشجویان بین‌المللی باید یک حساب بانکی باز کنند که نشان دهند که بودجه کافی برای زندگی کردن در آلمان برای یک سال را دارند. این بودجه حدود 10000 دلار برای یک سال الزامی است. قبل از پرداختن به هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد زندگی در این کشور بدانید، مطلب زندگی در آلمان را مطالعه کنید.

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان شامل هزینه‌های دانشگاه دولتی، دانشگاه خصوصی و هزینه زندگی در آلمان است که در ادامه به‌طور کامل بررسی شده است:

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های آلمان آرزوی هر دانشجویی در سرتاسر دنیاست و نکته جالب اینجاست که شما هیچ نوع هزینه‌ای برای تحصیل در دانشگاه دولتی آلمان نخواهید داشت. با این حال، در برخی موارد، ممکن است مقدار کمی هزینه ثبت‌نام بپردازید. این هزینه ثبت‌نام معمولاً بین 250 تا 350 یورو متغیر است.

قبل از پرداختن به هزینه‌های دانشگاه آلمان برای مؤسسات دولتی برتر، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد بهترین دانشگاه‌های این کشور بدانید، مطلب بهترین دانشگاه‌ های آلمان را مطالعه کنید.

دانشگاهمیانگین هزینه‌ها در سال (یورو)
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig-Maximilians-Universität Münche)300
دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)258
دانشگاه هومبولت برلین (humboldt-universität zu berlin)685 - 1000
دانشگاه فنی برلین (Technische universitat Berlin)308
دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin)311.99
دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen)1095

هزینه‌های تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی که در یک دانشگاه خصوصی تحصیل می‌کنند، بسته به دوره آن‌ها بین 25000 تا 40000 یورو هزینه دارد. دوره‌های MBA و مهندسی معمولاً گران‌تر هستند. در ادامه بهتر است نگاهی اجمالی به هزینه‌های دانشگاه آلمان برای کالج‌های خصوصی داشته باشید:

دانشگاهمیانگین هزینه‌ها در سال (یورو)
دانشگاه علوم کاربردی اروپا (IUBH Internationale Hochschule)1400
مدرسه بازرگانی GISMA 20000
دانشگاه علوم کاربردی SRH برلین10000
دانشگاه علمی کاربردی CODE9800
مدرسه بازرگانی مونیخ ( Munich School of Management/Fakultat fur)24000
EBC Hochschule10000
کالج بارد برلین (Bard College)29700

هزینه زندگی شامل فاکتورهای مختلف مانند محل اقامت، هزینه رفت‌وآمد و غیره است. این پولی است که باید هر ماه برای زندگی در آلمان کنار بگذارید. قبل از پرداختن به هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد هزینه زندگی در این کشور بدانید، مطلب هزینه زندگی در آلمان را مطالعه کنید.

 • اقامت

اجاره خانه یکی از هزینه‌های اصلی در آلمان است. هزینه زندگی در آلمان از شهری به شهر دیگر و نوع محل اقامت شما متفاوت است. ارزان‌ترین محل اقامت می‌تواند بین 450 تا 550 یورو باشد.

 • حمل‌ونقل

بلیط اتوبوس بین 1 تا 2 یورو و هزینه قطار بین 19 تا 40 یورو بسته به مسافتی که در حال سفر هستید متغیر است.

 • غذا

رستوران‌ها در آلمان گران هستند و بنابراین، خوردن وعده‌های غذایی منظم از یک رستوران به‌عنوان یک دانشجو امکان‌پذیر نیست. بنابراین، اگر آشپزی کنید، حدود 50 تا 75 یورو در ماه برای غذا هزینه خواهید کرد.

  • خرید

دانشجویان باید بودجه خوبی برای خود داشته باشید و بنابراین، باید حداقل 100 تا 150 یورو در ماه را برای خرید کنار بگذارید.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که آیا با تحصیل در آلمان می‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد؟ به‌صورت کلی بله می‌توان از طریق تحصیل اقامت این کشور را دریافت کرد.

قبل از پرداختن به مراحل اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل، در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد اقامت در این کشور بدانید، مطلب اقامت آلمان را مطالعه کنید. مراحل اخذ اقامت از طریق تحصیل عبارت‌اند از:

به‌محض اینکه به آلمان رسیدید، باید Ausländerbehörde را پیدا کنید. در اینجا باید درخواست مجوز اقامت را ارسال کنید. 

قدم بعدی این است که آدرس خود را در اداره ثبت‌نام ساکنان ( به آلمانی Bürgeramt یا Bürgerbüro ) ثبت کنید. شما باید آدرس خود را ظرف 14 روز پس از ورود به آلمان ثبت کنید و یک گواهی ثبت‌نام ( Meldebestätigung ) دریافت کنید.

شما نه تنها برای درخواست اجازه اقامت بلکه برای افتتاح حساب بانکی نیز به Meldebestätigung نیاز دارید. مدارک موردنیاز برای قرار ملاقات در Bürgeramt عبارت‌اند از:

 • اخذ گواهی اقامت ( Wohnunggeberbestätigung ) از صاحب‌خانه
 • گذرنامه
 • ویزا

دو گزینه بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان وجود دارد:

 • بیمه درمانی عمومی (قانونی) اگر زیر 30 سال سن دارید.
 • بیمه درمانی خصوصی، اگر بالای 30 سال سن دارید.

پس از پوشش بیمه درمانی، باید گواهی بیمه درمانی را برای ارائه همراه با درخواست خود دریافت کنید.

قدم بعدی این است که آدرس خود را در اداره ثبت‌نام ساکنان ( به آلمانی Bürgeramt یا Bürgerbüro ) ثبت کنید. شما باید آدرس خود را ظرف 14 روز پس از ورود به آلمان ثبت کنید و یک گواهی ثبت‌نام ( Meldebestätigung ) دریافت کنید.

شما نه تنها برای درخواست اجازه اقامت بلکه برای افتتاح حساب بانکی نیز به Meldebestätigung نیاز دارید. مدارک موردنیاز برای قرار ملاقات در Bürgeramt عبارت‌اند از:

 • اخذ گواهی اقامت ( Wohnunggeberbestätigung ) از صاحب‌خانه
 • گذرنامه
 • ویزا

هنگامی که تمام مدارک موردنیاز را دارید، در تاریخ قرار ملاقات خود، باید آن‌ها را به اداره مهاجرت ارسال کنید تا برای اجازه اقامت دانشجویی خود درخواست دهید. همچنین به مصاحبه با یک افسر مهاجرت خواهید پرداخت. هنگامی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، حدود 5-6 هفته طول می‌کشد تا مجوز اقامت دانشجویی خود را دریافت کنید.

حدود چهار تا شش هفته پس از ارسال درخواست خود، می‌توانید کارت مجوز دانشجویی خود را ( elektronischer Aufenthaltstitel ) از اداره مهاجرت تحویل بگیرید. 

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از اهداف دانشجویان ایرانی است و قصد دارند به وسیله تحصیل در این کشور به اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل بپردازند. کشور آلمان جزو کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی آن را به‌راحتی دریافت کنند چرا که کشور آلمان در ارائه ویزای تحصیلی چندان سخت‌گیری نمی‌کند!

به‌صورت کلی در این مقاله در مورد شرایط، مراحل و مدارک موردنیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل و شرایط تحصیل در آلمان صحبت کردیم و چنانچه به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان پارسی کانادا در تماس باشید.

سؤالات متداول

خیر. افراد برای هر هدفی که به این کشور سفر می‌کنند تنها تا 90 روز می‌توانند بدون اقامت در این کشور باشند.

بله. دو نوع بیمه درمانی عمومی (افراد زیر 30 سال) و خصوصی (افراد بالای 30 سال) برای دانشجویان وجود دارد.

متقاضی تحصیل در آلمان می‌تواند 18 ماه در آلمان بماند و به‌دنبال کار باشد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال