موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت

برای کسب اقامت دائم آلمان روش‌های مختلفی وجود دارد، که هرکدام پیچیدگی‌های اداری خود را دارند، اما بر اساس قانون مهاجرت اگر حداقل پنج سال به‌عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا با مجوز اقامت موقت در آلمان زندگی کرده باشید، می‌توانید برای مجوز اقامت دائم درخواست دهید؛ حال سوال اینجاست که برای اخذ ویزای آلمان چه حدی از دانش زبان آلمانی موردنیاز است؟ کدام مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان است؟ مناسب‌ترین مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت چیست؟

اکثر مهاجرانی که آلمان را برای تحصیل، کار یا مهاجرت انتخاب می‌کنند، به دلایل زیادی نیاز به مدارک زبان مورد تایید سفارت آلمان دارند. نوع مدرکی که انتخاب می‌کنید بستگی به دلایلی دارد که به‌دنبال مهاجرت به آلمان هستید. انواع مختلفی از مدارک زبان آلمانی وجود دارد که تنها برخی از آن‌ها موردتأیید سفارت آلمان هستند.

هر لاین مهاجرتی به آلمان مدرک زبان متفاوتی را نیاز دارد

هر لاین مهاجرتی به آلمان مدرک زبان متفاوتی را نیاز دارد

آزمون‌های زبان مورد تأیید در آلمان

معمولاً هنگام درخواست ویزا در سفارت یا سرکنسولگری آلمان، بایستی مهارت‌های زبان آلمانی موردنیاز اثبات شده و مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت به سفارت ارائه شود. در نظر داشته باشید که بدون مدرک، درخواست برای ویزا امکان‌پذیر نیست.

متقاضیِ دریافت مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت باید گواهی یکی از آزمون‌های استاندارد زبان آلمانی را مطابق با «استانداردهای انجمن سنجشگران زبان در اروپا» (ALTE) به اسناد درخواستی خود اضافه کند. مدارک زبان موردتأیید سفارت آلمان در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • مدرک آزمون TELC

آزمون‌های Telc بر موضوعاتی مانند زبان برای پرستاران، زبان پزشکی، زبان در محیط دانشگاه و محیط کار متمرکز هستند. این گواهینامه برای درخواست ویزا، اجازه اقامت و شهروندی پذیرفته می‌شود.

حتما بخوانید: مدرک زبان telc
 • مدرک آزمون آلمانی برای مهاجران (DTZ)

گواهینامه‌ای که به‌طور خاص برای مهاجران در آلمان طراحی شده است. قبولی در این آزمون معادل دستیابی به سطح A2 یا B1 است.

 • مدرک آزمون مؤسسه گوته (Goethe Zertifikat)

موسسه گوته توانایی زبان آلمانی را در شش سطح، مطابق با استاندارد CEFR، ارزیابی می‌کند. سؤالات در مقر مؤسسه گوته در مونیخ تهیه شده و با استانداری یکسان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. گواهی انستیتو گوته می‌تواند برای درخواست ویزا، اجازه اقامت، شهروندی و همچنین برای شرایط ورود به دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد. برای اطلاعات بیشتر درباره این دوره، صفحه مدرک زبان گوته را بخوانید.

مدرک زبان برای آلمان را از کدام موسسه بگیریم؟

مدرک آزمون زبان برای آلمان را از کدام موسسه بگیریم؟

 • مدرک آزمون ÖSD

آزمون‌ ÖSD با استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد و در 50 دانشگاه اتریش، آلمان و سوئیس، به‌عنوان مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان آلمانی شناخته می‌شود.

 • مدرک آزمون Test Daf

یک آزمون یکپارچه که مهارت زبان آلمانی موردنیاز برای متقاضیان تحصیل در مؤسسات آموزش عالی در آلمان را ارزیابی می کند.

 • مدرک آزمون DSH

آزمونی برای دانشجویان خارجی که مایل به پذیرش در یک دانشگاه آلمانی زبان هستند. این مدرک همچنین برای کسانی که برای احراز صلاحیت شغلی به مدرک آلمانی نیاز دارند نیز کفایت می‌کند.

سطوح زبان آلمانی

مدارک زبان مورد تایید سفارت آلمان همگی بر اساس سطوح چهارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) سطح‌بندی می‌شوند. CEFR یک استاندارد جهانی برای توصیف توانایی‌های زبانی و صدور مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت است. این چهارچوب توانایی زبان‌آموز را بر اساس مهارت‌های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن در مقیاسی شش سطحی ارزیابی می‌کند.

   سطح A

سطح A به دو سطح مبتدی (A1) و ابتدایی (A2) تقسیم می‌شود. سطح A یکی از سطوح ابتدایی است که برای اکثر دانشجویان بین‌المللی که متقاضی اخذ ویزای آلمان هستند، به‌ویژه آن‌هایی که برای مقاصد خانوادگی به آلمان مهاجرت می‌کنند، موردنیاز است. به‌طور کلی، برای کسب این سطح به 60 تا 200 ساعت مطالعه هدایت‌شده نیاز است.

برای دریافت اقامت آلمان به کدام مدرک زبان نیاز دارید؟

برای دریافت اقامت آلمان به کدام مدرک زبان نیاز دارید؟

   سطح B

سطح B به متوسط (B1) و بالای متوسط (B2) تقسیم می‌شود. دانشجو باید حداقل سطح B1 را کسب کند تا بتواند تابعیت آلمان را داشته باشد. برای کسب سطح B2 به تقریباً 650 ساعت مطالعه هدایت‌شده نیاز است.

   سطح C

سطح C، به‌عنوان معتبرترین مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت، به دو سطح پیشرفته (C1) و تخصصی (C2) تقسیم می‌شود. از آنجا که سطح C2 برای شرکت در دوره‌های زبان آلمانی موردنیاز است، این سطح موردتأیید همه دانشگاه‌های آلمان است؛ اگرچه برخی از مؤسسات یا دانشگاه‌ها ممکن است دانش‌آموزانی با مدرک B2 یا C1 را نیز بپذیرند. به‌طور کلی، برای کسب این سطح به تقریباً 1200 ساعت مطالعه هدایت‌شده نیاز است.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا آلمان

پس از اینکه برای اولین بار از خارج از اتحادیه اروپا با ویزا وارد آلمان شوید، ویزای شما به مجوز تبدیل می‌شود. پس از پنج سال مجوز موقت، شما واجد شرایط مجوز دائمی خواهید شد. به‌غیر از مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت، برخی از پیش‌نیازهای دیگر عبارت‌اند از:

 • درآمد مطمئن
 • نداشتن سابقه کیفری
 • مهارت‌های زبانی کافی
 • برخورداری از امکانات رفاهی کافی
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

زبان آلمانی برای اخذ ویزا آلمان

منظور از مهارت‌های پایه زبان آلمانی، داشتن حداقل سطح A1 زبان آلمانی بر اساس “چهارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها” (CEFR) است. این بدان معنی است که شما می‌توانید عبارات روزمره و جملات بسیار ساده، مانند آدرس پرسیدن را درک کنید و از آن‌ها استفاده کنید. شما باید بتوانید خود و دیگران را معرفی کنید و به سؤالات مربوط به جزئیات شخصی، مانند محل زندگی خود، پاسخ دهید. البته، طرف دیگر گفتگو نیز باید واضح صحبت کند و مایل به کمک باشد.

همچنین باید بتوانید کمی به آلمانی بنویسید، به‌عنوان مثال بخش‌های مربوط به نام، آدرس و ملیت خود را در فرم‌های رسمی پر کنید. در جدول زیر، مدارک زبان مورد تایید سفارت آلمان برای هریک از انواع ویزا ذکر شده است.

نوع ویزامهارت‌های زبانی موردنیاز بر اساس چهارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبان‌ها (CEFR)
ویزای سرمایه گذاریبه‌طور کلی، حداقل سطح B1 (مطابق با چهارچوب CEFR)
ویزای کاری برای متخصصان واجد شرایطحداقل سطح B1
کارت آبی اتحادیه اروپاحداقل سطح B1
ویزای جستجوی کار (برای افراد دارای صلاحیت‌های حرفه‌ای)سطح B1
ویزای جستجوی کار (برای افراد آکادمیک)حداقل سطح B1 مطابق با چهارچوب CEFR
ویزا برای به رسمیت شناختن مدارک خارجیسطح A2
ویزا برای آموزشسطح B1
ویزا برای جستجوی محل آموزشسطح ‌B2
ویزا برای خوداشتغالیحداقل سطح B1
ویزای تحصیلیبه‌صورت رسمی، سطح B2 (بسته به برنامه تحصیلی)
ویزا برای درخواست برنامه تحصیلیپیش‌نیازهای زبانی برنامه تحصیلی موردتقاضا
ویزا برای انجام تحقیقاتحداقل سطح B1
ویزای زبان‌آموزیحداقل سطح B1
ویزای اوسبیلدونگ آلمانحداقل سطح B1
ویزا برای متخصصان فناوری اطلاعات (بدون مدارک رسمی)سطح B1

مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت کاری

فرصت‌های مهاجرت کاری به آلمان در حال بهبود است. یکی از پیش‌شرط‌های صدور ویزای مهاجرت کاری، داشتن مهارت‌های لازم در زبان آلمانی است. طبق چهارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) حداقل مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت برای مهاجرت کاری سطح A2 است. اجازه اقامت 18 ماهه برای این منظور می‌تواند برای حداقل شش ماه تا حداکثر دو سال تمدید شود. پس از انقضای حداکثر مدت مجوز اقامت، امکان صدور مجوز اقامت با هدف آموزش، تحصیل یا کار وجود خواهد داشت.

مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان

مهم‌ترین گواهینامه‌های زبان آلمانی که توسط مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های آلمان، به‌عنوان اثبات مهارت زبان آلمانی در سطح C2 به رسمیت شناخته‌ می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گواهی DSH (سطح 2 به بالا).
 • گواهی TestDaF (حداقل 4 امتیاز در 4 بخش آن).
 • گواهی GDS (سطح C2 به بالا).
 • گواهی زبان کنفرانس وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش (سطح 2 به همراه C2 در هر یک از بخش‌های آن).
برای حضور در دانشگاه و موسسات و دوره های اموزشی نیاز به مدرک C2 است.

برای حضور در دانشگاه و موسسات و دوره های اموزشی نیاز به مدرک C2 است.

زبان آلمانی برای مهاجرت همسر

اگر یکی از زوجین خارج از آلمان زندگی کند و بخواهد با مهاجرت از طریق ازدواج به همسر خود در آلمان بپیوندد، ابتدا باید برخورداری از مهارت اولیه زبان آلمانی را اثبات کند. مدرک A1 آزمون انستیتو گوته (Goethe-Institut) به‌عنوان مدرک زبان آلمانی موردتأیید سفارت برای این مهارت‌های پایه زبان آلمانی پذیرفته می‌شود. علاوه بر این، تمامی گواهینامه‌های سطح بالاتر از انستیتو گوته نیز به رسمیت شناخته می‌شوند.

مدرک زبان آلمانی برای اقامت در آلمان

به‌طور خلاصه، سطح زبان آلمانی موردنیاز برای اقامت در آلمان B1 است که معادل تسلط متوسط بر زبان آلمانی است. چهارچوب مشترک اروپایی مراجع برای زبان‌ها (CEFR) دستورالعملی است که صلاحیت زبان آموزان خارجی در کشورهای اروپایی را توصیف می‌کند. شما می‌توانید پس از قبولی در آزمون، مهارت سطح B1 خود در زبان آلمانی را با مدرک اثبات کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

وجود گزینه‌های متنوع برای مهاجرت، شامل مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آلمان، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت شغلی و مهاجرت از طریق ازدواج، آلمان را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت در اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. داشتن مدرک زبان آلمانی مورد تایید سفارت یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای تمام شیوه‌های مهاجرت به آلمان است؛ بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، باید خود را برای کسب مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت آماده کنند. در این مقاله تلاش شده تا مدارک زبان موردنیاز برای هریک از شیوه‌های مهاجرت به آلمان به‌صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

سوالات متداول

به طور کلی، حداقل سطح تسلط بر زبان آلمانی که به عنوان مهارت پایه به رسمیت شناخته می شود، سطح B1 (مطابق با چارچوب CEFR) است.

کلیه مدارک زبان آلمانی موردتأیید سفارت باتوجه به «استانداردهای انجمن سنجشگران زبان در اروپا» (ALTE) طراحی شده‌ و بر اساس سطوح چهارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) سطح‌بندی می‌شوند.

خیر. شما حداقل باید بتوانید برای نیازهای اساسی خود (مانند تکمیل فرم‌های رسمی و پاسخ دادن به پرسش‌های ساده) از زبان آلمانی استفاده کنید.

خیر. سؤالات در مقر مؤسسه گوته در مونیخ تهیه شده و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین چیزی بدین معناست که شرایط یکسانی در همه کشورها اجرا می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال