مهاجرت به عمان

کشور عمان مزیت های کلیدی خاصی نسبت به سایر کشورهای هم رتبه آن برای افرادی که به فکر مهاجرت هستند دارد.

تنوع روش های مهاجرتی به عمان، مطلوبیت این کشور را برای شروع پروسه اخذ اقامت درمیان ایرانیان بالا برده است. در سال های گذشته شاهد رشد مهاجرت به عمان بوده ایم.

کشور عمان این موضوع را مدیون اقتصاد رو به رشد و مناسبات سیاسی قوی خود با کشورهای منطقه و فرامنطقه‌­ای است. از سویی دیگر به دلیل روابط دوستانه ایران و عمان در سال های گذشته همواره مرکز توجه سرمایه‌­گذاران، متخصصان و دانشجویان ایرانی بوده است.

افراد برای مهاجرت به دنبال یک مقصد امن می­گردند. این موضوع مصداق واقعی کشور عمان است. در سه دهه اخیر با گسترش روابط سیاسی این کشور با آمریکا و انگلستان روند صنعتی شدن این کشور سرعت گرفته است.

مهاجرت به عمان

عمان یکی از صلح طلب ترین کشورهای خاورمیانه محسوب می شود. رزومه سیاسی این کشور نشان می دهد که در هیچ یک از تنش های منطقه خاورمیانه و خلیج فارس ورود نکرده و همواره نقش بی طرف را بازی کرده است.

همین موضوع به اقتصاد این کشور کمک شایانی کرده و به یکی از کشورهای با ثبات برای سرمایه گذاری، کار و زندگی تبدیل شده است.

ارزش بالای پول ملی این کشور برای هر فرد متقاضی مهاجرت اعم از کاری ، تحصیلی و سرمایه گذاری اغواکننده است. به همین دلیل شاهد یک رشد قابل قبول در جمعیت متقاضیان مهاجرت به کشور عمان هستیم.

درخواست مشاوره رایگان
پارسی کانادا تنها قادر به پیگیری درخواست ایرانیان بوده و با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.

 

مزایای مهاجرت به عمان

شاید کشور عمان اولین انتخاب بسیاری از افراد با وجود فرصت های مهاجرتی نظیر استرالیا، آمریکا و کانادا نباشد. اما بدون شک می تواند یک مسیر رو به پیشرفت خوبی را برای فرد به شرط سنجیدن همه جوانب فراهم آورد.

کشور عمان به دلیل اقتصاد رو به رو رشد و مناسبات سیاسی گسترده ای که دارد می تواند برای مهاجرت یک مقصد مهاجرتی قابل قبول به حساب آید.

در ابتدای این یادداشت به احمال برخی از مزایای مهاجرت به عمان را بیان کردیم. اما به طور کلی مهاجرت به عمان مزایای زیر را به همراه دارد:

 • دریافت وام با بهره کم در صورت دریافت ویزای کوتاه مدت
 • جمعیت کم و رقابت شغلی محدود در کشور عمان
 • استفاده از فرصت های همکاری بین المللی
 • روابط دوستانه سیاسی و فرهنگی بین ایران و عمان
 • دستمزدهای بالا برای شغل های تخصصی
 • معافیت سرمایه گذاران از مالیات بر درآمد شخصی
 • معافیت مالیات ۱۰ ساله اول برای سرمایه گذاران که شرکت یا کارخانه راه اندازی می نمایند.
 • دور بودن از تنش های سیاسی خاورمیانه
 • امکان اخذ ویزای فرودگاهی عمان
 • ثبات اقتصادی و رشد پایدار اقتصاد عمان

روش های مهاجرت به عمان

خوشبختانه به دلیل اینکه روابط تهران و مسقط در سال های گذشته یک رابطه سیاسی مبتنی بر دوستی بوده، روش های مهاجرت به این کشور عربی برای ایرانیان منطقی تر از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است.

لذا تنوع روش های اقدام به مهاجرت به عمان برای ایرانیان بیشتر از سایر گزینه های مهاجرتی است. در ادامه روش‌های مهاجرت به عمان را به صورت تیتروار معرفی خواهیم کرد و در ادامه به توضیح هر بخش خواهیم پرداخت. مهم ترین روش های مهاجرت به عمان به شرح زیر می باشد:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت افراد موفق و هنرمندان
 • مهاجرت به کشور عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق همراه
 • مهاجرت توریستی

درخواست مشاوره رایگان
پارسی کانادا تنها قادر به پیگیری درخواست ایرانیان بوده و با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.

 

مهاجرت کاری به عمان (تخصص)

در سال های اخیرا و با گشترش پاندمی کرونا بسیاری از کشورهای اروپایی با زیان های اقتصادی زیادی همراه شدند. این موضوع گرایش افراد به اخذ ویزای کاری و مهاجرت تخصصی به کشورهای ثروتمند را در پی داشت. چرا که در شرایط سخت اقتصادهای قدرتمند توان بهتری برای پاسخگویی به ریسک های احتمالی را دارند.

کشور عمان نیز یکی از این مقاصد مهاجرتی برای نیروهای مختصص شده است. متقاضیان کار در این کشور پیش از هر اقدامی باید موفق به دریافت گواهینامه NOC شوند.

این گواهینامه یک مدرک معتبر است که نشان می دهد کارفرمای متقاضی شغل در کشور عمان هیچگونه ممانعت و مخالفتی برای ورود این فرد به کشور ندارد. این فاکتورها می تواند مسائل سیاسی و اقتصادی کارنامه فرد متقاضی را در برگیرد.

مهاجرت کاری به عمان

به طور کلی این سری از متقاضیان می‌توانند از دو نوع ویزای کار در عمان استفاده نمایند. گزینه اول ویزای استخدامی عمان است که مختص افرادی است که قصد استخدام شدن در این کشور را دارند. مورد بعدی ویزای اقامت برای استفاده از همراهان و همینطور اعضای خانواده فرد متقاضی کار است.

مسیر اخذ اقامت کاری در کشور عمان پیچیدگی ها و ظرافت های خاص خود را دارد. پیشنهاد می شود برای شفاف شدن مسیر حتما از مشاوران مجرب مجموعه ما راهنمایی اخذ کنید. در مسیر اخذ اقامت کاری کشور عمان یافتن شغل و مجاب کردن کارفرما به طور کلی مراحل طولانی دارد که باید طی شود.

با بررسی بازار کار عمان و مشاغل مورد نیاز این کشور و در صورت داشتن تخصص و مهارت لازم می‌توانید راحت‌تر و سریع‌تر پیشنهاد کاری گرفته و به عمان مهاجرت کنید. این مشاغل را می‌توانید به‌طور کامل در مطلب لیست مشاغل مورد نیاز عمان در سال 2021 ماطلعه کنید.

یک نکته مثبت برای ویزای کار عمان این است که بخش زیادی از کار به عهده کارفرمای متقاضی خواهد بود. کارفرما می‌بایست کلیه هزینه های مربوط به شغل و همینطور سایر شرایط را متقبل شود.

برای اینکه مراحل اخذ NOC به طور کامل سپری شود باید مراحل انگشت نگاری نیز در اداره پلیس عمان طی شود. دقت کنید که کشور عمان یکی از آرام ترین و امن ترین کشورهای دنیاست. لذا انجام این تدابیر برای غربالگری مهاجران به این کشور الزامی است و با جدیت بالایی پیگیری می شود.

فرد مسئول استخدام باید گواهی‌ای دال بر پاکی و بی عیب و نقص بودن کارمند خود ارائه دهد. در نظر داشته باشید که ویزای مورد نظر اغلب به صورت دو ساله صادر می‌شود. در صورتی که نیاز است اعضای خانواده فرد اصلی نیز با او همراه باشند، باید فرد ویزای اقامت مخصوص به خود داشته باشد.

نکته حائز اهمیت این است که با توجه به اینکه کارفرما در راستای پذیرش فرد در شغل مشخصی وارد شده است و تکمیل اطلاعات انجام داده، تغییر شغل پس از ورود به کار دشواری های زیادی را به همراه دارد.

به صورت کلی توجه به آیتم های زیر در مسیر مهاجرت کاری به عمان باید در نظر گرفته شود:

 • سن قابل قبول برای نیروی کار بیش از 21 سال و کمتر از 60 سال باشد.
 • هزینه ای که برای دریافت ویزای کاری در نظر گرفته شده است حدود 20 ریال عمان می باشد که ممکن است تغییر کند.
 • ویزای کاری عمان تقریبا سه ما بعد از تاریخ صدور مهلت دارد و پس از آن نیاز به تمدید خواهد داشت.
 • هزینه ای که بابت دیرکرد هر ماه جهت تمدید ویزا باید پرداخت کنید حدودا 50 ریال عمان اعلام شده است.
 • نوع ویزای کاری کشور عمان چند بار ورود است.

حتما بخوانید: شرایط اخذ ویزای کاری عمان در 2021 چیست؟

مهاجرت به عمان از طریق تحصیل

تحصیلات ابتدایی در مدارس کشور عمان برای بومیان و افرادی که شهروندی این کشور را دارند به صورت رایگان صورت می پذیرد. دانش آموزان غیربومی در عمان باید در مدارس بین المللی مشغول به تحصیل شوند.

بر خلاف مدارس بومیان و شهروندان که تدریس به زبان عربی است، در مدارس بین المللی تدریس به زبان انگلیسی صورت می گیرد. دانش آموزان بین المللی بین 3 الی 10 هزار دلار به صورت سالانه هزینه خواهد داشت.


مدارس بین المللی نظیر الباطنه، ABA،TAISM ،KGIS و MIS دارای سطح آموزشی بسیار بالا هستند و امکانات رفاهی و آموزشی بالایی را تا سن 18 سال در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.

در جدول زیر لیستی از معتبرترین مدارس کشور عمان به همراه شهریه های سالانه آنها درج شده است:

شهریه نام مدرسه
1.25 تا 3 هزار ریال عمان در سال مدرسه بین المللی ال باطنه (ABIS)
2 تا 4.5 هزار ریال عمان در سال ABA آکادمی آمریکن-بریتیش سابق
2.5 تا 5 هزار ریال عمان در سال مدرسه بین المللی آمریکایی مسقط (TAISM)
1 تا 2.5 هزار ریال عمان در سال مدرسه بین المللی دانش (KGIS)
1 تا 2.5 هزار ریال عمان در سال مدرسه بین المللی مسقط (MIS)

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی

اکثر دانشگاه های کشور عمان زبان انگلیسی را برای تدریس خود برگزیده اند. در مقطع کارشناسی ممکن است رشته هایی باشند که بنا به ضرورت و رزومه دانشگاه تحصیل در آنها بیشتر از 4 سال زمان لازم داشته باشد. لذا چک کردن سایت دانشکده و اطلاعات مربوط به سیلابس درسی و مدت دوره آموزشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخی دانشگاه های عمان دارای آزمون ورودی هستند و افرادی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های رایگان را دارند چه شهروندان این کشور و چه دانشجویان بین المللی، باید در آزمون های ورودی شرکت نموده و حد نصاب امتیاز را کسب نمایند. معمولا برای رشته های علوم پزشکی و مهندسی در این کشور رقابت بالایی وجود دارد.

بر همین اساس عمان برنامه های متنوعی برای تبدیل شدن به قطب پزشکی منطقه دارد. افزایش آمار مهاجرت پزشکان به عمان در سال های اخیر هم نشان دهنده همین موضوع است.

درخواست مشاوره رایگان
پارسی کانادا تنها قادر به پیگیری درخواست ایرانیان بوده و با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.

 

از مهم ترین مدارک برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های عمان باید به مدرک دیپلم دوازده ساله و نمره زبان انگلیسی 5.5 آیلتس اشاره کرد. این دو مدرک حداقل های پذیرش تحصیلی و مهاجرت به عمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی است.

به جهت تحصیل در دانشگاههای عمان در مقطع لیسانس هزینه های شهریه متفاوت خوهد بود اما به صورت کلی می توان گفت میزان تقریبی شهریه ها در دانشگاه های عمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی بین 1000 الی 2500 دلار خواهد بود.

 

مهاجرت تحصیلی به عمان در مقطع ارشد

برای تحصیل در دانشگاه های عمان در مقطع ارشد شرایط پذیرش کمی پیچیده تر از مقطع کارشناسی است. رنج وسیع و متنوعی از شیوه های آموزشی در مقطع ارشد دانشگاه های عمان وجود دارد.

تحصیل به صورت تمام وقت، نیمه وقت و به صورت آنلاین در اکثر دانشگاه های عمان صورت می گیرد. یکی از دانشگاه های معتبر کشور عمان برای تحصیل در مقطع ارشد دانشگاه سلطان قابوس عمان است.

تحصیل در عمان

دانشجویان و داوطلبینی که به دنبال یک انتخاب تحصیلی خوب در این کشور هستند برای پذیرش از این دانشگاه باید در آزمون CGPA حد نصاب 2.75 الی 4 را دریافت نمایند. دارا بودن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 نیز یکی از مهم ترین پیشنیازهای تحصیل در مقطع ارشد کشور عمان است. البته ترجمه مدارک مقطع لیسانس نیز باید صورت گرفته باشد. مهر وزارت امور خارجه و دادگستری بر روی مدارک تحصیلی و ریزنمرات الزامی است.

 

تحصیل در مقطع دکتری در کشور عمان

پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری دانشگاه های عمان نیازمند یک رزومه قوی علمی است. تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های عمان نیازمند ارائه معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی، داشتن نمره حداقل 7.5 آیلتس، ریز نمرات ترجمه شده و فعالیت های پژوهشی و ارائه مقالات در ژورنال های معتبر بین المللی است.

دکتری در دانشگاه های کشور عمان به عنوان یک شغل تمام وقت تلقی می شود. تحصیل در عمان در مقطع دکترا نزدیک به 2 الی 4 سال زمان خواهد برد که دانشجویان در این زمان باید در پروژه های علمی و همچنین در سمینارهای علمی بسیاری شرکت نمایند.

 

مهاجرت به عمان از طریق سرمایه گذاری

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چرا باید در کشور عمان مسیر سرمایه گذاری را انتخاب کرد؟ کشور عمان دارای مزیت های رقابتی بی­نظیری برای سرمایه گذاران است که مهم ترین مزیت های رقابتی این کشور به شکل زیر لیست شده اند:

 • ثبات سیاسی و اقتصادی.
 • قدرت پایدار در مبادلات ارزی و حفظ قدرت پول ملی
 • جابجایی و انتقال رایگان بودجه بدون محدودیت های مالیاتی
 • معافیت مالیاتی از درآمدهای شخصی
 • نرخ مالیات گمرکی پایین برای بسیاری از محصولات وارداتی.
 • توافق نامه تجارت آزاد با بلوک های تجاری و کشورهای مختلف.
 • سیاست تجارت آزاد منحصر به فرد در کشور عمان
 • بهترین موقعیت جغرافیایی برای دسترسی به بازارهای خلیج فارس، آسیا و آفریقا.
 • عمان عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) است.
 • سیاست متعهدانه خصوصی سازی تسهیلات دولتی و همکاری نزدیک بین بخشهای دولتی و خصوصی.
 • معافیت های مناسب مالیاتی تا سقف ده سال
 • قانون ویژه حمایت از حقوق سرمایه گذاران خارجی.
 • وام های آسان با بهره کم و دوره های بازپرداخت مناسب.
 • سیستم های مدرن با حجم کاغذ بازی بسیار پایین در روال اداری

روش های سرمایه گذاری و اخذ اقامت عمان

شاید بررسی آیتم های بالا برای تصمیم به ورود سرمایه ها به عمان کافی باشد. لذا باید روش های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را بدانید. به طور کلی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان به 3 شکل انجام می شود که عبارتند از:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام

ارزیابی تجربیات افراد در خصوص مهاجرت به عمان نشان می دهد که در حال حاضر  بهترین روش برای سرمایه گذاری و مهاجرت به عمان ثبت شرکت در این کشور است.

اخذ اقامت دائم عمان پروسه بسیار زمانبری است. از طرفی این کشور عموماً مهاجر پذیر نیست. اکثر درخواست های تایید شده در این کشور حائز دریافت ویزای ده ساله یا کمتر شده اند.

لذا باید به این ریسک در مسیر سرمایه گذاری دقت داشته باشید. از طرفی با توجه به بالا بودن ارزش پول عمان سرمایه های سرمایه گذاران ایرانی یاری رقابت با ریال عمان را ندارد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای تصمیم گیری قطعی در خصوص ورود به پروسه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان حتما با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

اقامت عمان از طریق خرید ملک

طبق آخرین دستورالعمل های ارائه شده توسط بانک مسقط؛ اتباع خارجی تا 80 درصد ارزش ملک را می توانند وام دریافت نموده که باید طی حداکثر 25 سال بازپرداخت شود همچنین نرخ سود وام بستگی به ملیت، اعتبار و ملک شما دارد.

HSBC بانک بین المللی است که به اتباع خارجی برای خرید ملک در عمان وام می دهد که با اجرای قانون خریداری املاک عمان برای مهاجران امکان صدور ویزای اقامت این کشور نیز ایجاد شد.

درخواست مشاوره رایگان
پارسی کانادا تنها قادر به پیگیری درخواست ایرانیان بوده و با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.

 

مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت

تقریبا تمامی کشورهای دنیا بعد از مواجه با بحران کرونا رشد اقتصادی منفی را در پیش گرفتند. اما بعد از بهبود شرایط حاد پاندمی کرونا و نزدیک شدن شرایط به وضعیت عادی شاهد روند مثبت اقتصادهای جهانی هستیم.

در ماه های اخیر به دلیل بالا رفتن قیمت جهانی نفت به دلیل تقاضای شدید کشورهای صنعتی، شاهد رشد اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم. کشور عمان نیز یکی از این کشورهاست.

رشد اقتصادی در این کشور بهانه ای شده تا سیاستمداران این کشور مشاغل و صنایع جدید را بهره وری و شکوفایی دعوت کنند. این کشور علاوه بر نفت، در حال توسعه سایر صنایع از جمله معدن، ساخت و ساز و زیرساخت ها ، تجارت بین الملل و کشاورزی است. این فعالیت های رو به رشد زمینه را برای ثبت شرکت از سوی خارجی ها فراهم آورده است.

شهروندان خارجی قادر به راه اندازی مشاغل در عمان هستند. اگرچه این موضوع با محدودیت ها و سختگیری هایی همراه است اما در شرایطی که موسسان شرکت آیتم های کلیدی ثبت شرکت را پاس کنند، این کشور حمایت های حقوقی و مالی قابل توجیهی را به آنها ارائه خواهد کرد.

ثبت شرکت در عمان

اقدامات کلیدی ثبت شرکت در عمان

برای ثبت شرکت در عمان، اتباع خارجی غیر از شورای همکاری خلیج فارس (GCC) باید حداقل 150،000 دلار را به عنوان پیشران سرمایه گذاری در حساب شرکت قرار دهند. بعد از ارائه این مبلغ باید از وزارت بازرگانی و صنایع عمان مجوز بگیرند. توجه به این نکته مهم است که سرمایه گذاران خارجی فقط بیش از 49 درصد از مالیکت سهام شرکت را می توانند تصاحب کنند.


مالکیت اکثریت شرکت باید متعلق به یک شهروند عمانی باشد. بنابراین ، ثبت شرکت باید به دنیال یک شریک تجاری مطمئن در این کشور باشید.

 

نکته قابل توجه دیگر این است که تمامی مراحل ثبت شرکت در کشور عمان به زبان عربی است.

لذا تسلط به زبان عربی برای پیشبرد اهداف تجاری در مهارت های گفتاری و نوشتاری بسیار ضروری است. در کنار زبان عربی تسلط به زبان انگلیسی کمک خواهد کرد در معرفی شرکت و برگزاری رویدادهای تبلیغاتی موفق عمل کنید.

 

انواع ثبت شرکت در عمان

طیف متنوعی از شرکت ها در کشور عمان قابل ثبت است. شما باید ارزیابی کنید و ببینید با توجه به نوع فعالیت تجاری شما چه نوع شرکتی پاسخگوی نیاز بیزینس شماست. در ادامه انواع شرکت های تجاری در عمان را به اختصار توضیح داده ایم:

 • شرکت با مسئولیت محدود:

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی با حداقل دو سهامدار و حداکثر 40 سهامدار است و یک گزینه محبوب برای مشاغل کوچک و متوسط ​​است.

 • ثبت شرکت از طریق ثبت یک دفتر تجاری ( نمایندگی):

دفتر یا نمایندگی در واقع یک شعبه محلی از یک تجارت خارجی است. این نوع شرکت ها به حمایت دولت عمان وابستگی زیادی دارند. تصمیمات دولتی در خصوص نوع فعالیت این شرکت ها نیز تاثیر بسزایی دارد.

 • ثبت شرکت از طریق دفتر نمایندگی تجاری:

در واقع این نوع ثبت شرکت در قالب همکاری تجاری (joint venture) صورت می گیرد. در این روش به مشاغل اجازه داده می شود تا محصولات شرکت های خارجی را در کشور عمان به نمایش بگذارند و برای آن بازاری خلق کنند. این روش ثبت شرکت اکثرا برای تسهیل در فرایند قراردادهای تجاری بین المللی در شرکت های بزرگ صورت می گیرد.

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری عمان

عمان چندین منطقه تجارت آزاد اقتصادی ایجاد کرده است. اینها برای افزایش تجارت بین المللی به کشور و ایجاد تنوع در اقتصاد عمان فراتر از صنعت نفت به وجود آمده اند. در این مناطق برای شرکت هایی که فعالیت های اقتصادی انجام می دهند مشوق هایی نظیر معافیت مالیاتی یا تسهیلات حمایتی در نظر گرفته شده است.

برای ثبت شرکت در این مناطق رقابت بالایی وجود دارد. این مناطق با رویکرد تجارت بین المللی و وارادات کالای اساسی به کشور عمان طراحی شده اند. مشاغل منطقه آزاد ممکن است 100٪ متعلق به خارجی ها باشد. شرکت های خارجی وابسته به نوع تجارت خود می توانند تا 10 سال از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات معاف باشند.

نکته حائز اهمیت این است که بر خلاف ثبت شرکت به صورت عادی در عمان، ثبت شرکت در مناطق آزاد این کشور به هیچ پشتوانه مالی احتیاج ندارد. نکته مهم طرح توجیهی کسب و کار برای دولت عمان است. برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری عمان باید 10 درصد از نیروهای مقیم در شرکت از اتباع محلی این کشور باشد. مناطق آزاد تجاری عمان در المازونه، صحار، صلاح و دوقم واقع شده اند.

اطلاعات بیشتر درباره ثبت شرکت در عمان را در مطلب زیر بخوانید:
حتما بخوانید: ثبت شرکت در عمان 2021

درخواست مشاوره رایگان
پارسی کانادا تنها قادر به پیگیری درخواست ایرانیان بوده و با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.

 

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

روش های توضیح داده شده در بالا تقریبا روشهای تضمین شده ای برای اخذ اقامت عمان محسوب می شود.اما در کنار این روش ها فرد با ازدواج با افراد تبعه کشور عمان می تواند شهروندی این کشور را به دست آورد. باید دقت کنید که ازدواج یک امر حقوقی در کشور عمان محسوب می شود.

لذا باید به مسائل جانبی و ظرافت های آن و آداب و رسوم کشور عمان اشراف داشته باشید. کشور های عربی تقریباً نظام حقوقی مشابهی دارند. اخیرا در کشور عمان سن بلوغ برای ازدواج بالا رفته است. یکی از شرایط مهاجرت به عمان از طریق ازدواج این است که شخصی که تابعیت عمان را دارد باید بالای ۲۰ سال سن داشته باشد.

در کشور عمان رضایت پدر زن برای ازدواج دختر با تبعه خارجی یک موضوع حقوقی جدی است. وجود دو نفر شاهد در زمان جاری کردن خطبه عقد الزامی است. فرد متقاضی اقامت از طریق ازدواج باید مجرد باشد.

به این صورت که یا اینکه ازدواجی نداشتند و یا اینکه طلاق گرفته باشند و گواهی طلاق را داشته باشند. در صورتی که همسر وی فوت کرده است ترجمه گواهی فوت همسر باید به سفارت ارائه شود.

 

شرایط درخواست اقامت عمان از طریق ازدواج

شرایط فرد متقاضی ورود به خاک عمان از طریق ازدواج کمی بروکراسی های خود را دارد. زوجین باید 14 روز قبل از ازدواج رسمی خود در کشور عمان حضور داشته باشند. فرد متقاضی مهاجرت از طریق ازدواج باید 6 ماه مداوم و یا 8 ماه غیر مداوم در طول یکسال را در کشور عمان حضور داشته باشد.

یکی دیگر از این شرایط حضور 18 ماهه فرد در بازه سه ساله در این کشور است. هر تغییر و کم و کاستی در این بخش باعث خواهد شد تا فرد اقامت یکساله و یا سه ساله خود را از دست بدهد. موضوع دیگر در خصوص رفتارهای اجتماعی در کشور عمان است.

فرد متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج در صورت ارتکاب جرم عملا باید قید این سبک از مهاجرت را بزند. چرا که کشور عمان نسبت به این شاخص بسیار حساس است و با سختگیری رفتار خواهد کرد. در صورت ارتکاب جرم این شخص از این کشور اخراج خواهد شد و تا دو سال بعد نمی تواند تقاضای مهاجرت به عمان را بدهد.

بعد از دو سال نیز شرایط سخت تری را نسبت به فردی که بدون سوء سابقه درخواست داده است تجربه خواهد کرد. لذا این بخش را باید به عنوان خط قرمز مهاجرت به عمان از طریق ازدواج در نظر گرفت.

به طور کلی فاکتورهای زیر برای موفقیت در پروسه مهاجرت به کشور عمان از طریق ازدواج نقش مهمی ایفا می کند:

 • عدم سو پیشینه و سابقه کیفری
 • اثبات صوری نبودن ازدواج و وجود رابطه عاطفی بین زوجین
 • اثبات تمکن مالی از سوی همسر عمانی
 • تسلط به زبان عربی برای فرد متقاضی مهاجرت
 • اثبات زندگی با همسر عمانی به مدت حداقل ده سال

 

مهاجرت به عمان از طریق تولد

کشور های مختلف برای تابعیت فرزندان متولد شده به دو صورت عمل می کنند. برخی از سیستم خون پیروی می کنند. برخی نیز از سیستم خاک. سیستم خاک برای تولد فرزند براساس مکان تولد فرزند می باشد.

برخی از کشور ها مثل برزیل، کانادا، آمریکا و … از طریق سیستم خاک تابعیت کشور خود را به فرزندان متولد شده می دهند. مهاجرت به این کشور ها و اخذ تابعیت آسان تر صورت می گیرد. کشور های با سیستم خون تابعیت فرزند را بر اساس تابیعیت والدین می دهند.

بر این اساس صرفا به دنیا آمدن فرزند در این کشورها منجر به اخذ تابعیت نخواهد شد. بنابراین افرادی که تابعیت این کشور ها را ندارند، نمی توانند با مهاجرت و به دنیا آوردن فرزند خود، تابعیت را اخذ نمایند.

کشور عمان از سیستم خون پیروی می کند. اما اخذ تابعیت بر اساس خون نیز دارای یکسری شرایط می باشد. در صورتی که فرزند متولد شده دارای یکی از شرایط زیر باشد می تواند تابعیت عمان را اخذ نماید:

 • به دنیا آمدن کودک در خاک عمان:

در صورتی تابعیت فرزند متولد شده در عمان داده می شود که والدین او عمانی باشند. یعنی دارای تابعیت و اقامت عمان باشند.

 • تولد فرزند در خارج از عمان:

در صورتی که تولد فرزند در خارج از عمان صورت گیرد ولی والدین وی عمانی باشد، تابعیت فرزند عمانی خواهد شد.

 • تولد فرزند در عمان در صورتی که تابعیت والدین نامشخص باشد:

در این مورد به دلیل نامعلوم بودن تابعیت والدین، تابعیت فرزند مشابه سیستم خاک خواهد بود.

 • تابعیت فرزند از طریق فرزند خواندگی:

یعنی فرزندی که سرپرستی او بر عهده ی یک فرد عمانی قرار گیرد. در این مورد تفاوتی در پدر خواندگی و یا مادر خواندگی ندارد. همچنین افراد مجرد می توانند فرزندی را به عنوان فرزند خوانده بپذیرند.

مهاجرت به عمان از طریق ورزش

اخیرا از سراسر دنیا ورزشکاران در حوزه ها محتلفی از دنیا برای اخذ اقامت و ویزای عمان اقدام می کنند. به دلیل تخصصی نبودن تیم های ورزشی در کشور عمان این کشور علاقه زیادی به جذب ورزشکاران کشورهای مختلف دارد. لذا در شرایط فعلی شاهد این هستیم که عمان مقصد مهاجرتی بسیاری از ورزشکاران از سراسر دنیا محسوب می شود.

مهاجرت ورزشی به عمان

به طور کلی کشورهای اروپایی و آمریکا و استرالیا برای مهاجرت ورزشکاران ایرانی بهترین گزینه می باشند. یکی از موارد مهم در کار و اشتغال ورزشکاران در خارج از کشور آشنایی با زبان رسمی کشور مقصد می باشد. کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل ماهیت اقتصادی قوی و دستمزدها و پاداش های بالایی که برای ورزشکاران در نظر گرفته اند در سال های اخیر به مقاصد بسیاری از ورزشکاران تبدیل شده اند.

موضوع مهمی که ورزشکاران باید در انتخاب مقصد مهاجرتی خود در نظر بگیرند موضوع زبان اصلی آن کشور است. ورزشکارانی که قصد مهاجرت به عمان را دارند باید بتوانند زبان عربی را به خوبی فراگیرند. این موضوع یک امتیاز کلیدی محسوب می شود.

چرا که به دلیل پایین بودن زمان قهرمانی ورزشکاران این کشور به دنیال افرادی است که بتوانند بعد از بازه ورزش حرفه ای به آموزش و مربیگری جوانان و نوجوانان بپردازند. عمان از جمله کشورهایی است که با ارائه ویزاهای خاص شرایط مهاجرت ورزشکاران را فراهم می کنند.

 

شرایط اختصاصی اقامت عمان از طریق ورزش

یکی از مهم ترین شاخص هایی که در فرایند اخذ ویزای عمان و مهاجرت به این کشور از طریق ورزش وجود دارد این است که ورزشکار باید برای اخذ اقامت این کشور ثابت کند که از طریق فعالیت ورزشی در کشور مبداء خود درآمد کافی را داشته است.

لذا فرایندهای خوداشتغالی در داخل ایران و ارائه مستندات این بخش کمک شایانی خواهد کرد. فاکتورهای مهم خود اشتغالی ورزشکاران که برای اداره مهاجران عمان مهم تلقی می شود به شرح ذیل می باشد:

 • ورزشکاراران باید دارای 2 سال فعالیت ورزشی و کار و اشتغال در زمینه های ورزشی باشند.
 • ورزشکاران باید دارای 2 سال فعالیت ورزشی در سطح جهانی باشند.
 • ورزشکاران باید دارای یک سال فعالیت ورزشی در سطح داخلی و یک سال فعالیت ورزشی در سطح خارجی و بین المللی باشند.
 • ورزشکاران باید اثبات کنند که در کشور مقصد به ادامه فعالیت های ورزشی می پردازد و در واقع قصد آن ها از مهاجرت به این کشور توسعه ورزش و فعالیت های ورزشی در سطح داخلی و خارجی می باشد.

این طور به نظر می رسد که کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عمان به دلیل ارائه امکانات ورزشی مناسب و بالابردن درآمدهای ورزشکاران و از سویی دیگر نزدیکی به کشور ایران انتخاب بسیار ارزنده ای برای ورزشکاران شده اند.

اما باید دقت کرد که این روند دشواری های خاص خود را دارد. ورزشکاران برای مهاجرت به این کشور در حال توسعه باید از طریق دریافت دعوتنامه شغلی از طرف کارفرمای عمانی اقدام کنند. با اخذ ویزای کار ورزشکاران، مربیان ورزشی، قهرمانان ورزشی و مفسران ورزشی می توانند در این کشور به کار و اشتغال بپردازند.

هزینه مهاجرت به عمان

هزینه های مهاجرت به عمان غالبا در هزینه های اخذ ویزا خلاصه می شود. البته این هزینه ها، هزینه های ثابت است. ممکن است با توجه به شرایط هر فرد هزینه های مهاجرت به عمان متغییر باشد. لذا ما به اصلی ترین فاکتورهای هزینه ای مهاجرت به عمان می پردازیم.

هزینه ویزاهای مختلف این کشور مطابق جدول زیر است:

ردیف نوع هزینه میزان هزینه
1 ویزای توریستی 20 ریال عمان
2 ویزای کاری
3 ویزای پیوست خانوادگی
4 ویزای دانشجویی
5 ویزای مخصوص هنرمندان
6 ویزای مخصوص دانشمندان و نیروهای متخصص
7 ویزای ورود از طریق دریا
8 ویزای سرمایه گذاری در صورت تایید هزینه ای اخذ نمی شود
9 ویزای اضطراری 30 ریال عمان
10 ویزای ساکنین شورای همکاری های خلیج فارس GCC 5 ریال عمان

در خصوص هزینه های زندگی در عمان هم باید بگوییم مقدار دقیق این هزینه ها به فاکتورهای زیادی وابسته است. در این راستا پیشنهاد می کنیم مقاله زندگی در عمان را مطالعه کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام در خصوص مهاجرت به عمان می‌توانید سوال خود را در قسمت نظرات یا قسمت چت بپرسید تا کارشناسان ما به سوالات شما پاسخ دهند.

همچنین می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کرده تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

فرم ارزیابی مهاجرت

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه ها

 1. مرضیه صالحی

  سلام..بنده فوق تخصص جراحی پلاستیک دارم و 8 سال سابقه کاری درایران دارم..میتونم ویزای کار عمان رو بگیرم؟هرسم مهندس ساختما هست ایا ایشون هم میتونن با بنده اقدام کنن؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام مرضیه عزیز شرایط اولیه ای که فرمودید برای کشور های حوزه خلیج فارس مناسب هست ولی باید شرایط شما کامل مورد بررسی قرار بگیرهجهت بررسی فرم ارزیابی و هماهنگی تایم مشاوره رایگان میتواننید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید.
   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 2. قادری

  سلام/من یک شرکت ساختمانی در ایران دارم ایا امکان انتقال این بیزنس به کشور عمان هست؟

  1. دوست عزیز سلام، بله امکان پذیره ، جهت دیافت مشاوره رایگان در این خصوص می توانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید.
   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

 3. ستاره امینی

  با استفاده از ویزایی که برای کار در عمان دریافت می‌کنید، می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز با خود همراه کنید. این افراد با استفاده از ویزای خانوادگی شما را همراهی خواهند کرد اما اجازه کار در عمان را ندارند.

  1. سلام ستاره عزیز، همسر اجازه کار داره و فرزندان شما اجازه تحصیل رایگان دارن . جهت بررسی فرم ارزیابی و دریافت مشاوره رایگان در این خصوص می توانید از طریق لینک زیر فرم ارزیابی را تکمیل کنید.
   آدرس لینک : فرم ارزیابی مهاجرت

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.