موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به آلمان

در خصوص مهاجرت به آلمان، سوال‌ها و سردرگمی‌ها زیاد است؛ اما همۀ آن‌ها در این مطلب جواب می‌دهیم؛ از روش‌های مهاجرت و شرایط گرفته تا هزینه‌ها و گرفتن اقامت.

قبل از بررسی راه‌های مهاجرت به آلمان؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ ادامه مطلب را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

آلمان، انتخاب اول ایرانیان برای مهاجرت به اروپاست. این را ما نمی‌گوییم؛ آمار و ارقام می‌گوید.1 طبق آخرین آمار؛ حدود 319هزار ایرانی در آلمان زندگی می‌کنند.2 این کشور کمبود نیروی کار دارد و اوایل ماه ژولای 2022، نانسی فِیزِر (Nancy Faeser)، وزیر کشور آلمان، گفت: با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی مهاجر، شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور آسان‌تر خواهد شد.

در هر صورت، با هر هدفی که می‌خواهید مهاجرت کنید، سرزمین رایش یکی از بهترین گزینه‌هاست. کشور آلمان برای مهاجرت نه‌تنها قوانین سخت‌گیرانه و دست‌وپاگیری ندارد، بلکه با گذشت زمان این روند و قوانین را ساده‌تر می‌کند. اول از همه با روش‌های مهاجرتی شروع می‌کنیم، در پاسخ به این سؤال که چگونه به آلمان مهاجرت کنیم؟

مهاجرت به آلمان چه روش هایی دارد؟

آلمان مقصد مهاجرتی افراد از کشورهای مختلف است.

راه‌های مهاجرت به آلمان کدامند؟

روش‌های مهاجرت به آلمان متنوع هستند. از تصمیم برای تحصیل در این کشور گرفته تا راه‌اندازی یک کسب‌وکار؛ با هر هدفی که بخواهید به آلمان مهاجرت کنید، روش مناسبی برای شما وجود دارد! در ادامه، با متداول‌ترین و مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان آشنا می‌شوید.

یادتان نرود، هرکدام از این روش‌های مهاجرتی یک صفحه اختصاصی دارند که در آن به‌طور تخصصی‌تر و جامع‌تر آن روش را بررسی کرده‌ایم.

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجرِ متخصص پذیرش کند! اگر مهارت و تخصص لازم را دارید و می‌خواهید مهاجرت کنید، این فرصت را از دست ندهید! با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت مشاوران می‌توانند به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند.

تنوع مشاغل و بازارِ کار، راحتیِ اخذ ویزا برای ایرانیان، حقوق و دستمزد بالا، شرایط سادۀ اخذ اقامت دائم و کیفیت بالای زندگی، همه از مزایای مهاجرت کاری به آلمان هستند.

آلمان هفت نوع ویزای کار دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. خلاصۀ مهم‌ترین شرایط که بین اکثر این ویزاها یکسان است، این موارد هستند:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت کاری به آلمان
سنبهتر است بین 18 تا 45 سال باشد
مدرک زبان آلمانیحداقل در سطح B1 یا B2
سابقه‌کارمرتبط و مفید. میزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است
جاب آفردر اکثر روش‌ها الزامی است.
عنوان شغل و تخصصبا جاب آفر یکسان باشد یا ارتباط نزدیک داشته باشد.
تمکن مالیمیزان آن با توجه به نوع ویزا متفاوت است.

شرایط هرکدام از این ویزاها، هزینۀ‌ها، مدارک، مراحل و بسیاری اطلاعات مفیدِ دیگر را در مطلب مهاجرت کاری به آلمان توضح داده‌ایم. البته برای مهاجرت کاری به آلمان یک مطلب دیگر هم آماده کرده‌ایم که در آن فرهنگ و قوانین کار در آلمان، میزان حقوق و دستمزد، مالیات، بیمه، شرایط مرخصی و اطلاعات مشابه را بررسی کرده‌ایم. این اطلاعات را می‌توانید در مطلب کار در آلمان مطالعه کنید.

تحصیل، یکی از راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است و سهم این روش درمقابل بقیه روش‌ها چندسالی است که رشد سریعی داشته است. این اتفاق دلیل عجیب‌غریبی هم ندارد! آلمان یکی از ده کشور اصلی دانشجوپذیر در دنیاست3 و یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل شناخته می‌شود؛ هزینۀ‌های پایینِ و حتی در بعضی مواقع رایگان، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و امکان اخذ اقامت دائم از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان است.

حین تحصیل می‌توانید کار کنید و بعد از فارغ‌التحصیلی هم می‌توانید به‌مدت 18ماه در این کشور بمانید و به‌دنبال کار بگردید و مهم‌تر از همه؛ بعد از دو سال زندگی در این کشور می‌توانید اقامت دائم بگیرید. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مطلب مهاجرت تحصیلی به آلمان مطالعه کنید.

راجع به چهارمین قدرت اقتصادی دنیا و برترین قدرت اقتصادی اروپا حرف می‌زنیم؛ راجع به کشوری که دو شهرِ آن در بین ده شهر برتر اروپا برای راه‌اندازی استارتاپ هستند.4

بازارهای تجاری متنوع، روابط اقتصادی گسترده، حمایت‌های دولتی و شرایط مناسب برای رشد و سوددهی، باعث شده تا سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان شود. کارآفرینی، استارتاپ و ثبت شرکت مهم‌ترین روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در این کشور هستند.

با این روش، اقامت 3 و 5 ساله به شما داده می‌شود که معمولاً بعد از سال سوم به نوع دائم تبدیل می‌شود. مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در این روش، داشتن یک بیزنس‌پلن قوی و سرمایۀ کافی است. نگران نباشید؛ اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب سرمایه‌گذاری در آلمان توضیح داده‌ایم.

آلمان بیشترین نرخ پذیرش پناهندگان را در میان کشورهای اروپایی دارد. تا سال 2020، تعداد 45هزار ایرانی با وضعیت پناهندگی در آلمان حضور داشتند.5

سه نوع مجوز پناهندگی برای این کشور وجود دارد که هرکدام شرایط و پیچیدگی‌های خاصِ خود را دارند؛ اما به‌طور کلی، پناهندگی یکی از خطرناک‌ترین روش‌های مهاجرت است و به‌جز در موارد خاص، توصیه نمی‌شود.

پارسی کانادا هیچ‌گونه خدمتی در زمینۀ پناهندگی آلمان ارائه نمی‌دهد؛ اما آماده کمک به شما برای مهاجرت قانونی به آلمان است. فرم ارزیابی را پرکنید تا با شما تماس بگیریم.

ازدواج، یکی از سخت‌ترین و در عین ‌حال راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. با توجه به سوءاستفاده‌هایی که از این راه شده، پرونده‌ها به‌سختی بررسی می‌شوند و احتمال مهاجرت با یک ازدواج صوری و ساختگی بسیار پایین است.

از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در این روش این است که همسر شما شهروند یا مقیم دائم آلمان باشد، توانایی حمایت مالی از شما داشته باشد، ازدواجتان رسمی، قابل اثبات و همراه با سابقۀ آشنایی قبلی باشد و درنهایت بتوانید در سطح B1 به زبان آلمانی مسلط باشید.

با داشتن همۀ شرایط، از طریق برنامۀ Family Reunion به آلمان می‌روید و پس از چندسال زندگی در این کشور هم اقامت دائم می‌گیرید. اطلاعات کامل‌تر درباره این روش را در مقاله مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج بخوانید.

در موضوع تولد فرزند در آلمان، دو سوال مهم مطرح می‌شود؛ شرایط صدور اقامت برای فرزند متولد شده در آلمان؟ یا شرایط صدور اقامت برای والدین آن فرزند؟

کودکی که در آلمان متولد می‌شود، در دو حالت اقامت این کشور را می‌گیرد:

 1. حداقل یکی از والدین اقامت دائم کشور آلمان داشته باشد
 2. حداقل یکی از والدین 8 سال اقامت قانونی در آلمان داشته باشد

اگر بخواهید با استفاده از تولد فرزند در این کشور، خودتان اقامت بگیرید، داستان کمی متفاوت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. اطلاعات کامل‌تر و تخصصی‌تر را در مطلب مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند بخوانید.

خب در بالا با متداول‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان آشنا شدید. در صورتی که می‌خواهید بهترین روش را با توجه به شرایطتان انتخاب کنید، یک مشاورۀ تخصصی نیاز دارید. فرم مشاوره زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شرایط مهاجرت به آلمان چیست؟

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان را بالاتر برای هر راهِ مهاجرتی توضیح دادیم. در جدول زیر مهم‌ترین شرایط را به‌طور خلاصه آورده‌ایم:

مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان
مهاجرت کاری1. داشتن جاب آفر
2. سابقه‌کار مرتبط و مفید
3. مدرک زبان آلمانی (B1 یا B2)
4. تمکن مالی
مهاجرت تحصیلی1. داشتن پذیرش از دانشگاه
2. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
3. تمکن مالی
مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری1. داشتن سرمایۀ اولیه
2. داشتن بیزنس‌پلنِ قوی
مهاجرت از طریق ازدواج1. سیتیزن‌شیپ یا اقامتِ دائم همسر
2. ازدواج رسمی
3. مدرک زبان آلمانی (B1)

شرایط سنی مهاجرت به آلمان هم یکی از پرتکرارترین سؤال‌ها در این بخش است. شرطِ سنی با توجه به روشِ مهاجرتی، نوع ویزا و پروندۀ شما مشخص می‌شود، اما داشتن سنِ مناسب (18-45 سال)، شانس اخذ ویزای آلمان را برای شما بالا می‌برد. دراین‌باره در مطلب شرایط سنی مهاجرت به آلمان بیشتر بخوانید. خب به موضوع مهمِ هزینه‌ها رسیدیم:

مهاجرت به آلمان باید هزینه را در نظر بگیریم

موقع مهاجرت به آلمان باید هزینه‌های اخذ ویزا و تمکن مالی را در نظر بگیرید.

هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟

عدد و رقم دقیقی برای هزینه‌های رفتن به آلمان و اقامت در این کشور نمی‌توان گفت. میزان این هزینه‌ها با توجه به راهِ مهاجرتی، نوع ویزا، تعداد افراد خانواده و معیارهای دیگر، متفاوت است. برای ساده‌ترکردن کار، هزینه‌ها رو به دو بخش زیر تقسیم‌بندی می‌کنیم:

 1. تمکن مالی برای پشتوانۀ زندگی
 2. هزینه‌های دولتیِ بررسی پرونده و صدور ویزا

هزینه‌های تمکن مالی:

تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت به آلمان
ویزای تحصیلی10,332 یورو در سال
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)720 یورو در ماه
ویزای کاری10,000 یورو
ویزای سرمایه‌گذاری20,000 یورو

دانشجویان با گرفتن بورسیۀ تحصیلی یا تحصیل در دانشگاه‌های ارزان و رایگان، می‌توانند هزینۀ‌های اقامت و تحصیل را پایین بیاورند. یادتان نرود این مبالغ ممکن است با توجه به نوع ویزا، شرایط شما و حتی تغییر قوانین کم یا زیاد شوند. مثلاً برای ویزای کار، داشتن جاب آفر و نوع کار ممکن است در میزان این مبلغ تاثیر داشته باشد. برای بررسی بهتر و دقیق‌تر این هزینه‌ها، پیشنهاد می‌کنیم با یک وکیل مهاجرتی آلمان یا مشاور متخصص در زمینۀ مهاجرت به این کشور، مشورت کنید.

هزینۀ‌ مهاجرت به آلمان برای صدور ویزا و بررسی پرونده را هم در زیر آورده‌ایم:

هزینه مهاجرت به آلمان
ویزای کوتاه‌مدت (بزرگسالان)80 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان 12 - 6 سال40 یورو
ویزای کوتاه‌مدت کودکان زیر 6 سالرایگان
ویزای بلندمدت (National Visa) 75 یورو
ویزای بلندمدت برای زیر 18 سال37.5 یورو

تا یادمان نرفته؛ اگر می‌خواهید خرج‌ومخارج زندگی در این کشور را هم بررسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب هزینه‌های زندگی در آلمان را حتما بخوانید.

شرایط گرفتن اقامت آلمان چیست؟

اقامت در آلمان به دو نوع اقامت موقت (Temporary Resident Permit) و اقامت دائم (Settlement Permit) تقسیم‌بندی می‌شود. اقامت موقت همان مجوزِ رفتن به آلمان است که در قالب ویزا، بلوکارت یا مجوز دیگری به شما داده می‌شود.

بعد از چند سال زندگی در آلمان و داشتن شرایط مدنظر، اقامت دائم به شما داده می‌شود. شرایط کلی این موارد هستند:

 • داشتن اقامت موقت آلمان برای مدت حداقل 5 سال
 • توانایی تأمین مایحتاج زندگی برای خود و خانوادتان
 • داشتن دانش زبان آلمانی و ارائه مدرک در سطح  A2
 • پرداخت حداقل 60 ماه بیمۀ بازنشستگی در آلمان
 • داشتن خانه و محلی برای زندگی خود و خانوادتان (استاندارد خانه و متراژ به ایالت محل زندگی بستگی دارد)
 • گذراندن دورۀ آموزشی ادغام یا Integration course (دورۀ آموزش زبان و فرهنگ آلمانی)
 • نداشتن سابقۀ کیفری و جُرم در آلمان

نکته خیلی مهم این است که موارد بالا، شرایط عمومی گرفتن اقامت دائم آلمان است. اگر به‌عنوان نیروی متخصص، دانشجو، پناهنده، سرمایه‌گذار، کارمند دولتی و همسر یا فرزند یک تبعۀ آلمانی به این کشور رفته‌اید، شرایط برای شما متفاوت است. شرایط را برای همۀ این گروه‌ها به‌همراه روش‌های گرفتن اقامت و اطلاعات مفید دیگر در مطلب اقامت آلمان توضیح داده‌ایم.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان چیست؟

با توجه به روشِ مهاجرتی و نوع ویزا، باید مدارکتان تکمیل و به‌روز باشند. نقص مدارک یکی از مهم‌ترین دلایل ریجک‌شدن ویزای آلمان است.

 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به ویزای درخواستی
 • عکس پرسنلی (گرفته‌شده در سه ماه اخیر و مورد تایید سفارت)
 • مدارک شخصی یا کپی آن‌ها (شناسنامه، کارت ملی)
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • مدارک پایان‌خدمت، معافیت یا مجوز خروج (برای آقایان)
 • نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسات آموزشی آلمان (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک تحصیلی و ریزنمراتِ ترجمه و معادل‌سازی شده (برای ویزای تحصیلی)
 • مدارک سابقه‌کار (برای ویزای کاری)
 • نامه جاب آفر معتبر (برای ویزای کاری)
 • مدرک زبان آلمانی (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
 • مدرک تمکن مالی (معمولاً نامۀ بانک)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی
مهاجرت به آلمان مسیری دارد که هر قدم آن با همراهی یک وکیل مهاجرتی ساده می‌شود

قدم اول در مهاجرت به آلمان انتخاب بهترین روش است.

برای مهاجرت به آلمان از کجا شروع کنم؟

 1. قدم اولِ مهاجرت به کشور آلمان، تعیین هدفتان از مهاجرت است.
 2. قدم دوم، بررسی شرایطتان و پیداکردن بهترینِ روش مهاجرتی متناسب با این شرایط است.
 3. قدم سوم شامل تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها و درخواست برای ویزاست.
 4. در این مرحله، درخواستتان بررسی شده و در صورت تایید، ویزایتان صادر می‌شود.

بررسی شرایط و انتخاب بهترین روش مهاجرتی، مهم‌ترین قدم در این مراحل است. گرفتنِ یک مشاورۀ حرفه‌ای از وکلا و مشاوران مهاجرتی آلمان، می‌تواند تضمین‌کنندۀ بهترین انتخاب و گام‌برداشتن در بهترین مسیر باشد.

این مسیرِ پُرپیچ‌وخم را برایتان ساده می‌کنیم؛ قدم اول را پُرکردن فرم ارزیابی بردارید:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مدرک و سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان چیست؟

یادتان هست بالاتر گفتیم کشور آلمان برای مهاجرت قوانین سخت و دست‌وپاگیری ندارد؟ خب در مورد دانش زبان آلمانی کمی داستان متفاوت است.

اکثر راه‌‌های مهاجرت به آلمان نیازمند دانش زبان هستند. در بعضی روش‌ها هم داشتن یا نداشتن مدرک زبان آلمانی، نوع آن و سطح آن را اداره مهاجرت و سفارت تعیین نمی‌کند. مثلاً برای ویزای کاری، کارفرما و صادرکنندۀ جاب‌آفر تعیین‌کننده این موضوع است؛ یا برای ویزای تحصیلی، دانشگاه مدنظر تعیین‌کننده است.

سطح زبان مورد نیاز برای رفتن به آلمان را به‌طور خلاصه در جدول زیر آورده‌ایم:

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان
ویزای کاریبسته به کارفرما (معمولاً B1)
ویزای جستجوی کار (Job Seeker)B1
ویزای کارآموزی و انترنیB1 یا B2
ویزای خوداشتغالینامشخص
بلوکارتنامشخص
ویزای تحصیلیبسته به دانشگاه (معمولاً B2 یا 6.5 آیلتس)

یادتان نرود که موارد بالا، دانش زبان موردنیاز برای گرفتن ویزای آلمان هستند. برای گرفتن اقامت دائم و شهروندی، ممکن است سطح زبان موردنیاز با این موارد متفاوت باشد.

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم. امیدواریم جواب سوال‌هایتان را گرفته باشید و سردرگی‌هایتان کمتر شده باشد. نگران نباشید! موسسه مهاجرتی پارسی کانادا همچنان هست! اگر در خصوص مهاجرت به آلمان نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پرکرده تا با شما تماس بگیریم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

در قسمت دیدگاه‌ها، منتظر نظرات، سوالات و ابهامات شما هستیم. در ادامه، خلاصه‌ای از مطلب را بررسی می‌کنیم و به چند سوال متداول پاسخ می‌دهیم.

سخن پایانی

آلمان، انتخاب اول ایرانیان برای مهاجرت به اروپا و یکی از بهترین کشورها برای زندگی است. در چند سال گذشته، آمار مهاجرپذیری آلمان نه‌تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی کار، روز‌به‌روز شرایط و قوانین مهاجرتیِ آن ساده‌تر و آمار مهاجرت بیشتر می‌شود.

در این مطلب شش روش مهاجرت به آلمان را به‌همراه شرایط و هزینه‌ها بررسی کردیم؛ که در بین آن‌ها داشتن مدرک زبان و تمکن مالی، از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان است.

 1. سالنامه مهاجرتی ایران 1400
 2. شورای عالی ایرانیان خارج از کشور – 1399
 3. Open Doors (2021)
 4. Startupheatmap.eu
 5. UNHCR Data Finder

سوالات متداول

اوایل سال 2022، اولاف شولتس (Olaf Scholz) – صدراعظم آلمان – اعلام کرد: این کشور برای کمبود نیروی کار و ایجاد تعادل اقتصادی، قصد دارد هرساله 400هزار مهاجر متخصص پذیرش کند!

اوایل ماه ژولای 2022 هم، نانسی فِیزِر  (Nancy Faeser)- وزیر کشور آلمان -گفت: با توجه به نیاز شدید این کشور به نیروی مهاجر، شرایط مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور آسان‌تر خواهد شد.

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، این شرایط ایده‌آل را از دست ندهید.

راحت‌ترین راه ممکن است‌ برای هر فرد متفاوت باشد؛ چون هدف از مهاجرت و شرایط هر فرد با فردی دیگر فرق دارد. اگر از نظر سادگیِ مهاجرت و شرایط اقامت این موضوع را نگاه کنیم؛ مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی راحت‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان هستند.

شرایط، با توجه به روش مهاجرتی متفاوت است، مهم‌ترین شرایط برای متداول‌ترین روش‌ها:

برای کار در آلمان: داشتن جاب آفر، تمکن مالی، سابقه‌کار مرتبط و مدرک زبان آلمانی
برای تحصیل در آلمان: داشتنِ پذیرش تحصیلی، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، تمکن مالی
برای سرمایه‌گذاری در آلمان: داشتن سرمایۀ اولیه، داشتن طرح‌ تجاری قوی و سودآور

تعیین میزان دقیق هزینه‌ها سخت است. روشِ مهاجرتی، نوع ویزا، تعداد اعضای خانواده، شرایط شما، قوانین مهاجرتی و معیارهای دیگر در تعیین این هزینه‌ها موثر هستند.

هزینۀ مهاجرت به آلمان را به دو دسته تمکن مالی و هزینۀ‌های صدور ویزا تقسیم‌بندی و در این مطلب هزینۀ‌ هر بخش را جداگانه بررسی کرده‌ایم.

در بعضی روش‌ها مانند مهاجرت کاری و تحصیلی، داشتن یا نداشتن مدرک زبان، نوع و سطح آن را کارفرما یا دانشگاه تعیین می‌کند، نه ادارۀ مهاجرت. مثلاً ممکن است یک کارفرما از شما مدرک B2 آلمانی بخواهد، یک کارفرمای دیگر آیلتس 7 و یک کارفرمای دیگر بدون نیاز به مدرک زبان برای شما جاب آفر صادر کند.

اما بنابر یک قاعدۀ کلی، شانس مهاجرت به کشور آلمان بدون مدرک زبان، پایین است.

اگر پیشنهاد شغلی داشته باشید، می‌توانید اقامت کاری گرفته و در آلمان کار کنید. اگر هم پیشنهاد شغلی نداشتید، می‌توانید 18 ماه در آلمان بمانید و به‌دنبال کار بگردید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال