موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به امارات و اخذ اقامت دبی

وضعیت روبه‌رشد اقتصادی و زندگی در شرایط کاملا مرفه جزو عواملی هستند که آمار مهاجرت به امارات را بالا برده است. امارات متحده عربی (United Arab Emirates) از کشورهای توسعه‌یافته حاشیه خلیج فارس است که طبق آخرین گزارش سازمان ملل متحد حدود 9.9 میلیون نفر جمعیت دارد.

طبق گزارشات منتشر شده از Global Media Insight: تقریبا 88.52 درصد جمعیت امارات را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهد که از این تعداد سهم مهاجران ایرانی حدود نیم‌میلیون نفر است. از بین شهرهای توسعه‌یافته امارات متحده عربی، دبی (Dubai) به علت عوامل مختلف از نظر تراکم جمعیت مهاجر، رشد بالایی داشته است و سالانه مهاجرت به دبی مورد استقبال افراد زیای در سراسر دنیا قرار گرفته است.

در ادامه اطلاعاتی درباره دبی ارائه می‌دهیم و پس از آن هم روش‌های مهاجرت به امارات و اقامت دبی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در صورتی که می‌خواهید با این کشور بیشتر آشنا شوید و اطلاعات عمومی بیشتری درباره آن به‌دست آورید، مطلب درباره کشور امارات متحده عربی را مطالعه کنید.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و مهاجرت به امارات فقط با ثبت شرکت در امارات، و مهاجرت پزشکان به امارات امکان پذیر است.

درباره دبی

شهر دبی به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی تجارت و سرمایه‌گذاری اقتصادی در خاورمیانه شناخته می‌شود. این شهر زیبا در سواحل خلیج فارس قرار گرفته و به بزرگ‌ترین شهر تجاری امارات متحده عربی مشهور است.

دبی حدود 2.9 میلیون نفر جمعیت دارد و از لحاظ اقتصادی در شرایط بسیار خوبی به سر می برد. به همین دلیل، بسیاری از افراد و شرکت‌های بین‌المللی به دنبال سرمایه‌گذاری و حضور در این منطقه هستند و سعی می‌کنند با روش‌های گوناگونی اقامت دبی را دریافت کنند.

زندگی در دبی

اگر قصد مهاجرت به امارات را دارید و می خواهید اقامت دبی را بگیرید، باید نسبت به شرایط مهاجرت، قوانین و دیگر موضوعات مرتبط با آن آگاهی یابید.

در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با آگاهی بهتری بتوانید ویزای امارات را گرفته و با شرایط مهاجرت به دبی و سایر شهرهای این کشور بیشتر آشنا شوید.

راه های مهاجرت به امارات

در مقایسه با چندین سال پیش، روش‌های مهاجرت اتباع خارجی به امارات متنوع‌تر شده است. مسئولان امارات قوانین و مقررات جدیدی در رابطه با شرایط استخدام، فرصت‌های شغلی و شرایط تحصیلی مهاجران در این شهر وضع کرده‌اند.

دولت امارات متحده عربی براساس اهداف مهاجرتی شما چندین نوع برنامه ویزایی مثل کاری یا تجاری، تحصیلی، سرمایه گذاری در امارات، ویزای ازدواج و غیره برای مهاجرت به امارات در نظر گرفته است.

مهم ترین روش های مهاجرت به امارات

امارات ایالت‌‌ها و شهرهای مختلفی دارد و می‌توانید پس از مهاجرت در آن‌ها به کار و زندگی مشغول شوید. اما معمولا بیشترین آمار مهاجرت مربوط به دبی (Dubai) و ابوظبی (Abu Dhabi) است.

دبی به عنوان بزرگ‌ترین شهر، پایتخت تجاری و اقتصادی امارات و شهر ابوظبی به عنوان دومین شهر بزرگ و پایتخت سیاسی امارات شناخته می‌شود.

امارات از 7 شیخ نشین کوچک تشکیل شده که عبارت‌اند از:

شیخ نشین‌های امارات متحده عربی
ابوظبی Abu Dhabiدبی Dubai
شارجه Sharjahراس الخیمة Ras Al Khaimah
عجمان Ajmanفجیره Fujairah
ام القوین Umm al-Quwain

در ادامه راه‌های مهاجرت به امارات را معرفی و بررسی می‌کنیم تا اگر مشخصاً قصد اخذ اقامت امارات را دارید با آگاهی بهتری به آن برسید.

مهاجرت به امارات از طریق کار

وضعیت مطلوب کار در امارات یکی از انگیزه‌های اصلی مهاجرت به دبی است. میانگین درآمد معمولی در دبی ماهانه حدود 21 هزار درهم است.

به طور کلی محدوده حقوق در دبی حدودا بین 4810 درهم (کمترین حقوق) تا 99000 درهم (بیشترین حقوق) است.

مهم‌ترین دلایل کار در دبی برای ایرانیان، کسب درآمد و حقوق نسبتاً بالا در مقایسه با داخل ایران است. باتوجه به وضعیت نوسانات ارزی در ایران و روند صعودی قیمت دلار، بسیاری از افراد در ایران به فکر مهاجرت به امارات و گرفتن اقامت دبی هستند.

بنابراین در صورتی که متقاضیان کار در دبی بتوانند ویزای کار دبی را اخذ کنند و قادر باشند در دبی به کار مشغول شوند می‌توانند از این طریق حقوق بالایی کسب کنند. برای یافتن کار در امارات می‌توانید از لیست سایت‌های موجود در مقاله کاریابی در امارات بهره ببرید.

برای همین منظور دولت امارات متحده عربی یک برنامه ویزایی برای افراد متقاضی کار در امارات طراحی کرده که هدف از این ویزا ایجاد یک محیط و فضای مطلوب برای مشاغل و رشد اقتصادی امارات است.

بهتر است قبل از هرگونه اقدام، با مشاغل مورد نیاز دبی و سایر شهرهای امارات و بازار کار این مناطق آشنا شوید. لیست ترندترین مشاغل را می‌توانید در مطلب مشاغل مورد نیاز دبی مطالعه کنید.


یکی از ترندترین مشاغل برای مهاجرت این کشور، مشاغل پزشکی و درمانی هستند. نیاز این کشور به نیروی درمانی باعث افزایش آمار مهاجرت پزشکان به امارات در سال های اخیر شده است.

برای کار در امارات معمولا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای مورد تایید اماراتی داشته باشید. اطلاعات بیشتر درباره ویزای کار امارات را در مطلب زیر مطالعه کنید:

اقامت امارات با سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت و گرفتن اقامت امارات، سرمایه‌گذاری است. در فوریه 2022، امارات متحده عربی در قانون شهروندی این کشور تغییرات اساسی ایجاد کرد. دولت امارات این اجازه را می‌دهد تا سرمایه‌گذاران واجد شرایط و افراد با استعدادهای خاص، همراه با خانواده هایشان تابعیت این کشور را بگیرند. سرمایه گذاری در امارات روش‌های متفاوتی دارد که ثبت شرکت در امارات پرطرفدارترین روش به حساب می‌آید.


سرمایه‌گذاری در امارات روش‌های مختلفی دارد که خرید ملک، ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه و کارآفرینی مهم ترین آن ها هستند.

کشور امارات متحده عربی با وجود ذخایر نفتی و فعالیت در صنایع گوناگون مثل پتروشیمی، کشاورزی، آلومینیوم و منسوجات، فرصت گرانبهایی را برای سرمایه‌گذاران ایرانی فراهم می‌کند تا ازاین طریق بتوانند اقامت دبی را دریافت کنند.

باتوجه به شرایط سختی که کشور امارات برای اخذ اقامت برای اتباع خارجی درنظر گرفته؛ اتباع خارجی می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در یکی از عرصه‌های یاد شده اقامت موقت 2 الی 3 ساله را در این کشور اخذ کنند و این مدت طبق شرایط بعدی می‌تواند قابل تمدید باشد.

اگر قصد دارید به عنوان یک سرمایه‌گذار اقامت امارات را بگیرید باید قبل از آن نسبت به استانداردهای سرمایه‌گذاری مهاجرت به امارات آگاهی یابید.

سرمایه‌گذاری در امارات دارای برخی از مزایا و امتیازهای ویژه‌ای است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سکونت در کشوری ثروتمند و مرفه
 • داشتن ثبات سیاسی و اقتصادی
 • برخورداری از پرداخت هزینه رایگان گمرک در مناطق آزاد
 • سهولت در تمدید مجدد ویزا
 • اخد ویزا برای سایر اعضای خانواده
 • پیشرفت و رشد اقتصادی

در ادامه با مهم‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در امارات یعنی خرید ملک و ثبت شرکت آشنا خواهید شد:

اقامت در امارات با خرید ملک

خرید ملک در امارات یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور است که با استفاده از آن می‌توانید ملکی را در کشور امارات خریداری کنید و از طریق آن اقامت این کشور را دریافت کنید.

ویزاهایی که از راه خرید ملک در امارات برای فرد متقاضی صادر می‌شود با توجه به هزینه‌ای که برای خرید ملک می‌کنید متفاوت است.


اگر برای خرید ملک در دبی بیش از 1 میلیون درهم هزینه کنید به شما اقامت 3 ساله اعطا می‌کنند و یا هزینه بیش از 5 و 10 میلیون درهم به ترتیب به شما ویزای 5 و 10 ساله می‌دهند.

 

لازم به ذکر است خریدار ملک در امارات می‌تواند همراه با همسر یا فرزند و یا جدای از این دو، 3 نفر مدیر را در خرید ملک سهیم کند.

برای اقامت در دبی با خرید ملک چند شرط وجود دارد که باید هر کدام از آنها را رعایت کنید:

 • سهم شما از ملک خریداری شده حداقل باید 1 میلیون درهم باشد.
 • باید ثابت کنید هزینه خرید ملک را با وام تامین نکرده اید.
 • ملک مورد نظر باید مسکونی و مراحل ساخت آن به پایان رسیده باشد.
 • فرد باید تا 3 سال ملک خریداری شده را در دبی حفظ کند.
 • ملک باید در مناطق آزاد باشد.

پس از انجام روال اداری خرید و ثبت ملک می‌توانید وارد مرحله اخذ ویزا و مهاجرت شوید و به امارات بروید. البته توصیه ما این است همه این مراحل را زیر نظر یک موسسه مهاجرتی مجرب انجام دهید.

اقامت امارات از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در امارات یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ثبت شرکت در امارات مزایای زیادی دارد که در زیر با چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد:

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی (به‌جز برخی مشاغل و حوزه‌های مجوز حرفه‌ای)
 • عدم نیاز به داشتن شرکت از قبل
 • عدم نیاز به داشتن کارمند بیمه‌ای
 • امکان انجام تا 10 فعالیت تجاری با 1 لایسنس یا مجوز ثبت شرکت (به شرطی که در یک گروه باشند)
 • بدون محدودیت سنی خاص: افراد بین 60-18 سال می‌توانند اقدام کنند.
 • امکان اخذ اقامت امارات برای همسر و فرزندان

ثبت شرکت در امارات بدون کفیل و با کفیل ممکن است. مجوزهای ثبت شرکت هم به 3 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

انواع مجوز ثبت شرکت در امارات
مجوز حرفه‌ای
Professional License
مجوز تجاری
Commercial License
مجوز صنعتی
Industrial License

شرایط ثبت شرکت در امارات با استفاده از هر مجوز متفاوت است. اگر به‌فکر راه اندازی یک کسب‌وکار در امارات و کار در این کشور هستید، این فرصت خوبی برای اخذ اقامت دبی است. سرمایه‌گذاری در امارات و فعالیت اقتصادی در این کشور می‌تواند تضمین‌کننده آینده موفق و پیشرفت برای شرکت شما باشد.

اطلاعات کامل‌تر در خصوص ثبت شرکت در دبی و سایر شهرهای امارات را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
ثبت شرکت در دبی

مهاجرت به امارات از طریق تحصیل

در تاریخ 24 نوامبر سال 2018 دولت امارات متحده عربی برای دانشجویانی که برای تحصیل در امارات قصد مهاجرت به این کشور را دارند یک برنامه ویزایی برای مقاطع مختلف آموزشی طراحی کرده است.

تحصیل در امارات

این ویزا برای دانشجویان مهاجری صادر می شود که بیش از 18 سال سن دارند و جزو دانشجویان شاخص و برتر هستند. مدت این ویزا برای این دست از دانشجویان 5 ساله است.

اقامت ورزشی در دبی

یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت امارات مهاجرت از طریق ویزای ورزشی است. این ویزا فقط برای ورزشکاران و افرادی که سابقه داشتن کارنامه ورزشی درخشان دارند مناسب است.

بنابراین اگر شما فردی ورزشکار هستید و از این طریق می‌خواهید اقامت دبی را دریافت کنید باید به عنوان یک بازیکن، قهرمان ورزشی، داور یا مربی از سوی کارفرما یا تیم باشگاهی با شما قراردادی عقد شود تا بتوانید از طریق آن شرایط مهاجرت به دبی برای شما فراهم شود.

احتمالا می‌دانید برای متقاعد کردن باشگاه‌ها و سرمایه‌گذارها و اخذ ویزای دبی باید رزومه ورزشی درخشانی داشته باشید.

اقامت دبی از طریق تولد فرزند

کشور امارات تابعیت تولد فرزند در خاک این کشور را مجاز اعلام کرده و آن را به عنوان اصل حق خون معرفی کرده است. شرایط اقامت در دبی از طریق فرزند از این قرار است که:

 • فرزند متولد شده در امارات متحده عربی والدین نامعلومی داشته باشد
 • یا اینکه فرزند دارای پدر و مادر اماراتی باشد
 • یا اینکه پدر فرزند نامعلوم باشد ولی فرزند دارای مادری اماراتی باشد

براساس این شروط تعیین شده قانون تابعیت امارات مفاد دریافت تابعیت دبی از راه  تولد فرزند را تعیین کرده و افراد دارای شرایط را برای اعطای حق تابعیت مجاز می‌داند.

بنابراین کودکانی مشمول دریافت تابعیت امارات هستند که اولا از پدر اماراتی زاده شوند. ثانیا از مادر اماراتی و پدر خارجی متولد شده باشند. ثالثا از پدر و مادر نامعلوم یا بدون تابعیت متولد شوند.

تنها با توجه به این سه شرط می توان به فرزند متولد شده تابعیت و حق اقامت امارات داده شود.

اقامت امارات از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به امارات ازدواج است. ازدواج یک فرد خارجی با فردی که تابعیت کشور امارات را دارد می‌تواند شرایط اقامت در امارات را برای او فراهم کند.

متقاضیان (مرد) که می‌خواهند از طریق ازدواج اقامت امارات را بگیرند باید استطاعت مالی لازم را برای همسر اماراتی خود داشته باشند.

مهاجرت به امارات از طریق ازدواج

برای طی کردن مراحل اخذ اقامت امارات از طریق ازدواج همسر متقاضی باید از داخل کشور امارات روادید سفر را دریافت نماید.

یکی از شرایط دریافت اقامت امارات از طریق ازدواج این است که فرد خارجی در این صورت می‌تواند نسبت به اقامت دائمی خود در امارات مطمئن باشد که حداقل سه سال از مدت ازدواج آنها سپری شده باشد.

در صورتی که ازدواج آنها منجر به طلاق شود تابعیت امارتی از فرد خارجی سلب می‌شود.

ویزای توریستی امارات

یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به امارات اخذ ویزای توریستی است که با توجه به شیوع همه گیری کرونا چندین بار در سال 2020 متوقف شده و دوباره به حالت قبلی خود بازگشته است.


بسته به برنامه ریزی شما، ویزای توریستی به امارات متحده عربی می‌تواند به مدت 30 الی 90 روز برای ورودهای Single یا multiple صادر شود.

ویزای توریستی بدون نیاز به خروج از امارات می‌تواند به مدت 30 روز دیگر تمدید شود. ویزای توریستی برای کسانی است که در هنگام ورود به امارات متحده عربی واجد شرایط ویزا نیستند.

ویزای توریستی را توریست‌های مستقل واجد شرایط از سراسر جهان می‌توانند دریافت کنند. لازم به ذکر است زنان زیر 18 سال مجاز به درخواست این نوع ویزا نیستند مگر اینکه با والدین خود به امارات متحده عربی سفر کنند.

فرآیند اخذ ویزای توریستی امارات زیاد طول نمی‌کشد و شما بعد از دریافت این ویزا می‌توانید به دبی سفر کنید و از جاذبه‌های توریستی این شهر زیبا دیدن کنید.

ویزای ده ساله امارات

برنامه ویزای طلایی امارات یا ویزای ده ساله امارات متحده عربی یکی دیگر از برنامه‌های اقامتی در امارات است که از سال 2019 توسط دولت امارات برای گروه خاصی از مهاجران طراحی شده است.

برنامه ویزای طلایی امارات به اتباع خارجی این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به اسپانسر داخلی در امارات زندگی و به فعالیت‌های تجاری و تحصیلی بپردازند.

صاحبان مشاغل و سرمایه‌گذاران خارجی همچنین مجاز به مالکیت 100 درصدی مشاغل خود در امارات هستند. این ویزا برای 5 یا 10 سال صادر می شود و به طور خودکار تمدید می‌شود.

اطلاعات بیشتر درباره گلدن ویزای امارات را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
ویزای طلایی امارات

اقامت دبی با خرید ملک

گرفتن اقامت یکی از رایجترین روش‌های مهاجرتی در کلیه کشورها به حساب می‌آید. دقت کنید که این اقامت در کشور امارات و دبی به 3 صورت امکان پذیر است:

اخذ اقامت 3 ساله دبی

برای اخذ اقامت دبی به مدت 2 سال کافی است که ملکی به مبلغ 750 هزار درهم را در دبی خریداری کنید. این مبلغ در سال های گذشته حدود یک میلیون درهم بود که با اصلاحات جدید در قانون این کشور این رقم کاهش پیدا کرده است. نکته جالب در خصوص اخذ اقامت دبی این است که تماماین هزینه باید از خارج کشور امارات تهیه و وارد شده باشد و از طرفی هم به مدت 3 سال این ملک نگهداری شود.

اخد اقامت 5 ساله دبی

اقامت 5 ساله نیاز به مبلغی معادل 5 میلیون درهم در کشور امارات دارد. یعنی لازم است این مبلغ از خارج کشور امارات و بدون وام وارد این کشور و صرف سرمایه گذاری و خرید ملک در دبی شود. در نهایت به فرد یا افراد سرمایه گذار اقامتی به مدت 5 سال داده می‌شود.

اخذ اقامت 10 ساله دبی

اقامت 10 ساله دبی جز اقامت های طولانی مدت در دبی محسوب می شود. در این روش هم مانند روش های پیشین مبلغی بدون وام و از خارج کشور امارات باید صرف سرمایه گذاری شود. مبلغ این سرمایه گذاری 10 میلیون درهم خواهد بود. دقت کنید که این مبلغ می تواند از روش هایی نظیر سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، شراکت در کسب و کار و ثبت شرکت هم وارد این کشور شود. در نهایت اقامت 10 ساله برای خریدار یا خریداران صادر می شود.

نکته : در کلیه روش های فوق اقامت دبی قابل تمدید است.

هزینه مهاجرت و زندگی در امارات

برای مهاجرت به امارات باید هزینه‌هایی مثل هزینه ویزا، انگشت‌نگاری و پیگیری پرونده را پرداخت کنید. هزینه صدور بعضی از این ویزاها در زیر آمده است:

هزینه ویزاهای امارات
نوع ویزاهزینه
ویزای توریستی امارات 14 روزه الی 3 ماههبین 100 الی 200 درهم
ویزای تحصیلی امارات100 درهم
ویزای سرمایه گذاری امارات ( شرکت)1.035 درهم
ویزای طلایی 5 ساله امارات650 درهم
ویزای طلایی 10 ساله امارات1.150 درهم
ویزای بازنشستگی امارات888 درهم
ویزای ترانزیت امارات50 درهم
ویزای خانوادگی268.90 درهم

همچنین زندگی در امارات هم به‌عنوان یکی از گران‌ترین کشورهای منطقه ممکن است پرخرج باشد. در مطلب هزینه زندگی در امارات می‌توانید با مخارج و هزینه‌ها زندگی در این کشور آشنا شوید.

سخن پایانی

درصورتی که قصد مهاجرت به امارات و دبی را دارید باید شرایط لازم را داشته باشید. در این مقاله تلاش کردیم روش‌های مهاجرت به امارات را به شما معرفی کرده و شرایط اخذ ویزای امارات را توضیح دهیم.
علاوه بر معرفی آنها به موضوع هزینه اقامت و مخارج تقریبی پرداختیم در صورتی که در مورد اقامت دبی و یا مهاجرت به امارات سوال یا ابهاماتی دارید با پارسی کانادا در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

این انتخاب به شرایط خود فرد بستگی دارد اما به طور کلی اخیراً اقامت امارات از طریق ثبت شرکت به خاطر شرایط راحتی که دارد به عنوان آسان‌ترین و سریع‌ترین راه مهاجرت به امارات به شمار می‌آید.

بله، شما می‌توانید با فردی که تابعیت اماراتی دارد ازدواج کنید و اقامت امارات را اخذ نمایید. اما باید بتوانید توان مالی خود را ثابت کنید و در صورتی که ازدواج شما منجر به طلاق شود تابعیت امارات از شما سلب می‌شود.

بله. از سال 2018 دولت امارات یک برنامه ویزایی برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی این کشور طراحی کرده است و مدت این ویزا 5 ساله است.

امارات تقریبا به هیچ یک از اتباع خارجی اقامت دائم نمی‌دهد. برای اینکه اقامت شما همیشه در این کشور ماندگار شود شما باید هر 2 الی 3 سال یکبار ویزای خود را تمدید کنید.

guest
151 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها