موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

برنامه CEC کانادا (تجربه کار کانادایی) ؛ از رویا تا واقعیت

اگر شانس این را داشتید که حداقل یک سال در کانادا زندگی و کار کنید، اما نمی‌دانید چگونه برای اقامت دائم درخواست دهید، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برنامه تجربه کار کانادایی است. نگران نباشید، اگر با ویزای موقت کاری یا کار پس از تحصیل حداقل یک سال در این کشور کار کرده باشید، می‌توانید با روش تجربه کار کانادایی، اقامت دائم را کسب کنید.

این روش مهاجرتی از سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری استفاده می‌کند. می‌توانید با توجه به یکسری از فاکتورها، شانس‌تان را برای گرفتن امتیاز بیشتر و اقامت دائم افزایش دهید، فقط کافیست که فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا شرایطتان سنجیده شود. برای درخواست این برنامه نباید سطح زبان بالایی داشته باشید (آیلتس 5). همچنین نیازی نیست هزینه زیادی برای درخواست بپردازید (1365 دلار). چند دقیقه از وقتتان را صرف خواندن مقاله زیر کنید تا با شرایط درخواست و مراحل آن اطلاعات کسب کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

تجربه کار کانادایی یا CEC چیست؟

کلاس تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class) برای نیروهای کاری است که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند. برنامه تجربه کار کانادایی یا CEC از جمله روش‌های سریع (کم‌تر از 8 ماه) اخذ اقامت دائم و یکی از سه برنامه اصلی سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری است.

روش تجربه کار کانادایی برای چه کسانی مناسب است؟

برنامه CEC کانادا مناسب برای دانشجویان و نیروهای کار موقت

دو گروه زیر برای مهاجرت کانادا از طریق تجربه کاری مناسب هستند:

 • دانشجویان بین‌المللی که در کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند و با ویزای کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP) حداقل یک سال در این کشور کار کرده‌اند 
 • نیروهای کاری که برای برنامه نیروهای کار خارجی موقت (TFW) درخواست داده‌اند و به‌مدت حداقل یک سال در کانادا کار کرده‌اند

مزایای روش تجربه کار کانادایی

مزایایی که باعث می‌شوند متقاضیان از این روش به کانادا مهاجرت کنند، عبارت‌اند از:

 • اخذ سریع اقامت دائم کانادا در کمتر از 8 ماه
 • عدم نیاز به جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی

با چه شرایطی می‌توان با برنامه CEC کانادا مهاجرت کرد؟

شرایط شرکت در برنامه تجربه کار کانادایی

در صورت داشتن 3 فاکتور زیر، می‌توانید برای این برنامه مهاجرتی اقدام کنید:

 • فاکتور اول؛ سابقه کار:

باید 1 سال سابقه کار کانادا در سه‌سال قبل از درخواست برای این برنامه، داشته باشید (مشاغل تمام‌وقت باید در یک سال، 1560 ساعت که معادل 30 ساعت در هفته است یا مشاغل پاره‌وقت باید در دو سال 1560 ساعت که معادل 15 ساعت در هفته است را پر کنند).

تنها سابقه کاری که همراه با دریافت حقوق باشد، قابل‌قبول است. کارآموزی مورد قبول نیست. همچنین سابقه شغلی شما باید حداقل در یکی از چهار دسته زیر قرار گیرد:

 1. TEER0 شامل مشاغل مدیریتی است. مثال: مدیران تبلیغات، بازاریابی، روابط عمومی و مدیران مالی
 2. TEER1 شامل مشاغلی است که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند. مثال: مهندسین نرم‌افزار، مشاوران مالی و غیره
 3. TEER2 شامل مشاغلی است که به دیپلم و حداقل 2 سال کارآموزی نیاز دارند. مثال: تکنسین شبکه‌های کامپیوتری و وب و غیره
 4. TEER3 شامل مشاغلی است که به دیپلم، بیش از 6 ماه کارآموزی (حداکثر 2 سال) نیاز دارند. مثال: دستیاران دندان‌پزشکی، نانواها و غیره

اخذ اقامت دائم با تجربه کار کانادایی

 • فاکتور دوم؛ مدرک زبان:

اگر شغلی داشتید که در دسته‌های TEER0 و TEER1 قرار دارند، مدرک زبان CLB7، و اگر در دسته‌های TEER2 و TEER3، مدرک زبان  CLB5 نیاز است. 

 • فاکتور سوم؛ تحصیلات:

نیازی به سابقه تحصیلی برای برنامه تجربه کار کانادایی نیست، اما چون باید از طریق سیستم مدیریتی اکسپرس انتری اقدام کنید، با دو روش زیر امتیاز بیشتری کسب می‌کنید:

 • مدرک دانشگاهی، دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی از مدارس و دانشگاه‌های کانادا
 • مدرک تحصیلی معادل‌سازی شده از ایران

چقدر هزینه برای درخواست برنامه تجربه کار کانادایی لازم است؟

جدول زیر تمامی هزینه‌های دولتی که باید برای برنامه تجربه کار کانادایی در نظر بگیرید را پوشش داده است:

مقدار هزینهدلار کانادا
پردازش درخواست (متقاضی)850
حق صدور اقامت دائم یا وضعیت PR515
همسر متقاضی1365
فرزند زیر 22 سال مجرد230 (به ازای هر فرزند)

👈 نکته: در نظر داشته باشید در صورت نیاز به وکیل ممکن است هزینه‌های بیشتری در برداشته باشد.

5 مرحله طلایی برای مهاجرت با روش تجربه کار کانادایی

مراحل شرکت در برنامه کار کانادایی

مراحلی که برای شرکت در برنامه CEC کانادا باید انجام شود در ادامه بررسی شده است:

 • مرحله اول؛ محاسبه امتیاز:

در ابتدا مطمئن شوید که 67 امتیاز از 100 امتیاز را کسب کرده باشید. این امتیاز بستگی به فاکتورهایی مثل سن، سابقه کاری، سطح تحصیلات، مدرک زبان و غیره بستگی دارد. می‌توانید از طریق محاسبه امتیاز اکسپرس انتری یا CRC ، امتیاز خود را به‌صورت آنلاین محاسبه کنید. 

 • مرحله دوم؛ ساخت پروفایل:

پس از اطمینان از داشتن امتیاز لازم، یک پروفایل اکسپرس اینتری از طریق سیستم GCKey در سایت اداره مهاجرت کانادا بسازید و در آن فقط ادعا کنید که یکسری مدارک را دارید. برای مثال: آیلتس 6  و مدرک دیپلم دارید. 

👈 نکته طلایی: باید توجه داشته باشید که در صورت درج اطلاعات نادرست، ممکن است پرونده شما دچار مشکلات جدی شود. بنابراین در این کار از تیم مشاوره پارسی کانادا راهنمایی بگیرید.

👈 نکته طلایی: پاسپورت شما در این مرحله باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

 • مرحله سوم؛ دریافت دعوت‌نامه:

بعد از ساختن پروفایل، وارد استخر امتیازات می‌شوید و در این مرحله می‌توانید حداکثر 1200 امتیاز را از آن خود کنید. اگر با توجه به امتیازتان دعوت‌نامه دریافت کردید، مدارکی که در مرحله ساخت پروفایل داشتید، بارگذاری کنید.

✍🏻 مثال: اگر در زمان ساخت پروفایل ادعا کردید که آیلتس 7 دارید و یا مدرک تحصیلی شما لیسانس است، باید مدارک این ادعاها را عینا در پروفایل خود بارگذاری کنید.

 • مرحله چهارم؛ تکمیل معاینات پزشکی و انگشت نگاری:

باید توسط پزشکان موردتایید اداره مهاجرت کانادا معاینه شوید. در این لینک، با انتخاب کشور ایران، می‌توانید لیست آن‌ها را مشاهده کنید. برای انجام بایومتریک یا همان انگشت نگاری (الزامی برای بالای 14 سال) 85 دلار بپردازید.

 • مرحله پنجم؛ آماده شدن برای اقامت دائم:

بعد از بررسی پرونده توسط افسر مهاجرتی و انتخاب شما برای مهاجرت، یک برگه تاییدیه اقامت دائم (COPR) ارسال خواهد شد. در مرز کانادا لیبل اقامت دائم همراه با کارت اقامت دائم (PR card) به شما تحویل داده می‌شود.

نمونه کارت اقامت دائم کانادا

چه کسانی در برنامه تجربه کار کانادایی، دعوت‌نامه دریافت می‌کنند؟

در نظر داشته باشید که قرعه‌کشی یا draw برای دریافت دعوت‌نامه هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود. دعوت‌نامه بر روی ایمیل پروفایل اکسپرس انتری فرد منتخب، ارسال می‌شود. در کل فردی انتخاب می‌شود که امتیازش برابر و یا بیشتر از کف امتیازات باشد. اگر امتیاز دو نفر برابر باشد، شخصی که زودتر پروفایل اکسپرس انتری را ساخته باشد، دعوت‌نامه دریافت می‌کند که اصطلاحا به این حالت Tie breaking rule گفته می‌شود.

✍🏻 مثال: در زیر نمونه قرعه‌کشی شماره 268 است که در تاریخ 10 اکتبر ۲۰۲۳ یا 18 مهر ۱۴۰۲ انجام شده و 3725 نفر دعوت‌نامه دریافت کردند. کف امتیازات هم 500 اعلام شده. بنابراین شخصی که امتیاز 500 یا بالاتر از آن را داشته، دعوت‌نامه دریافت کرده و Tie breaking rule، دوم اکتبر 2023 در ساعت 15 و 25 دقیقه است.

نمونه قرعه‌کشی اکسپرس انتری برای تجربه کار کانادایی

👈 نکته طلایی: در لینک قرعه‌کشی‌ها برای دعوت‌نامه اداره مهاجرتی، می‌توانید چک کنید دعوت‌نامه دریافت می‌کنید یا خیر. البته ایرانی‌ها باید قرعه‌کشی‌های No Program Specified را بررسی کنند.

تجربه کار کانادایی، چالش‌ها و فرصت‌های یک دنیای متفاوت

برنامه تجربه کار کانادایی فرصتی بسیار مناسب برای کسانی است که با هر روش موقتی از جمله کاری و یا کار پس از تحصیلی به کانادا مهاجرت کرده‌اند و حداقل یک‌سال در این کشور سابقه کاری دارند. این افراد از روش تجربه کار کانادایی می‌توانند اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند. کافی است در شغل های مدیریتی و یا شغل‌هایی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند تجربه کاری در کشور کانادا کسب کرده باشید و یا مدرک زبانی داشته باشید که برای این برنامه تقاضا دهید. در این مقاله تمامی شرایط لازم توضیح داده شده است. در صورتی که سوال دیگری در ذهن‌تان باقی مانده، می‌توانید از مشاوران ما در قسمت کامنت بپرسید. 

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول:

سابقه کار خوداشتغالی و یا سابقه کاری که در زمان دانشجویی به دست آمده است، قابل‌قبول نیست.

خیر، مشاغل انتخابی شما فقط باید در چهار کتگوری TEER2،TEER1،TEER0 و TEER3 باشد.

خیر، محدودیت سنی وجود ندارد. اگرچه، برای کسب امتیاز بیشتر در اکسپرس انتری بهتر است که فرد 18 تا 35 سال داشته باشد تا بیشترین امتیاز که 12 است را کسب کند. هرچه فرد مسن‌تر باشد، امتیاز این فاکتور را از دست می‌دهد که البته می‌تواند در فاکتورهای دیگر، آن را جبران کند.

برخلاف برنامه‌های اسکیل ورکر کانادا (FSWP) و اسکیل ترید کانادا (FSTP) که در سیستم اکسپرس انتری هستند، هنگام درخواست برای اقامت دائم از طریق برنامه تجربه کار کانادایی، نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر اثبات تمکن مالی نیست.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال