موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای دانش آموزی کانادا ویژه تحصیل کودکان و نوجوانان 5 تا 19 سال

این روزها بسیاری از والدین نگران آینده فرزندان‌شان هستند و علاقه دارد از سنین مدرسه فرزندشان را به خارج از کشور بفرستند یا همراه او مهاجرت کنند. اگر شما هم این دغدغه را دارید، اطلاعات خوبی در این صفحه به‌دست خواهید آورد.

ویزای دانش آموزی کانادا این فرصت را برای فرزند شما فراهم کرده است تا بتواند در کانادا تحصیل کند. در ادامه بیشتر دراین باره صحبت خواهیم کرد و شرایط همراهی خودتان با فرزندان را هم بررسی میکنیم. پس با ما همراه باشید…

ویزای دانش آموزی کانادا

چه کسی می‌تواند ویزای دانش آموزی کانادا بگیرد؟

ویزای دانش آموزی کانادا که در مباحث مهاجرتی کانادا تحت عنوان Studying in Canada as a minor شناخته می‌شود، به دانش آموزان زیر 18 یا 19 سال تعلق می‌گیرد. سن پذیرش دانش آموزان در استان‌های کانادا متفاوت است در لیست زیر می‌توانید مشاهده کنید:

استان یا قلمرو کاناداسن پذیرش
آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، پرنس ادوارد، کبک، ساسکاچوان18
بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نورث وست تریتوریز، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان19

البته برای تحصیل دانش آموزان در کانادا باید برای فرزندتان مجوز تحصیل در کانادا بگیرید. این مجوز درواقع اجازه‌نامه‌ای است که مهاجران می‌توانند با داشتن آن در تمامی موسسات معتبر بین‌المللی در کانادا تحصیل کنند. در ادامه بیشتر درباره مراحل اخذ این ویزا صحبت خواهیم کرد.

حتما بخوانید:
تحصیل در کانادا

دانش آموزان برای تحصیل در کانادا چه شرایطی باید داشته باشند؟

تا اینجا متوجه شدیم دانش آموزان باید زیر 19 سال سن داشته باشند. اما یک‌سری شرایط دیگر هم هست که باید احراز کنید، مانند:

 • فرزند شما باید بیشتر از 4 سال سن داشته باشد.
 • باید از مدرسه‌ای که مهر تایید اداره مهاجرت کانادا را دارد، برای فرزند خود پذیرش بگیرید. نامه پذیرش از این مدرسه، یکی از مهم‌ترین شروط در صدور ویزای دانش آموزی کانادا است.
 • باید مدارک بانکی را ارائه دهید که نشان می‌دهند تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا را دارید. در این مدارک باید به اداره مهاجرت کانادا ثابت کند که مشکلی ازنظر پرداخت شهریه مدرسه ندارید و می‌توانید مخارج زندگی فرزندتان را برای یک سال تحصیلی به‌طور کامل پرداخت کنید.
 • اگر فرزندتان در حال حاضر مشغول به تحصیل در یکی از مدارس ایران است، باید یک معرفی‌نامه از مدیر مدرسه دریافت کنید. همچنین باید سوابق تحصیلی او را در قالب برگه‌ای با عنوان گزارش تحصیلی و ریزنمرات دو سال آخر را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.
 • درنهایت باید شخصی را در کشور کانادا به‌عنوان قیم یا سرپرست فرزند خود معرفی کنید. این شخص باید مورد تایید اداره مهاجرت کانادا باشد که به‌عنوان Custodian شناخته می‌شود. قیم باید از میان شهروندان کانادا و یا افرادی که دارای اقامت دائمی هستند، انتخاب شود.
حتما بخوانید:
کاستودین کیست؟

تکلیف والدین دانش آموز چه می‌شود؟

یکی از نگرانی‌های اصلی پدر و مادرها این است که نمی‌توانند فرزند خود را در هر سنی که باشد، به‌تنهایی به کشوری در آن سر دنیا بفرستند.

به همین دلیل معمولا یکی از نخستین سوالاتی که درباره شرایط ویزای دانش آموزی پرسیده می‌شود، این است که آیا برای مهاجرت به کانادا، امکان دریافت ویزای همراه دانش آموزی کانادا نیز وجود دارد؟

خوشبختانه پاسخ این سوال مثبت است و شما هم می‌توانید به‌عنوان همراه با فرزند خود وارد کانادا شده و تا پایان مدت‌زمان تحصیل او، در این کشور زندگی کنید.بنابراین دیگر نیازی نیست که برای اسکان فرزندتان یا نظارت بر شرایط تحصیلی او نگران باشید.

💡راه اول – ویزای توریستی یا ویزای همراه

برای دریافت ویزای همراه دانش آموزی کانادا، یک راه نسبتا آسان و خوب وجود دارد و آن هم دریافت ویزای توریستی کانادا برای همراهی با دانش‌آموز است.

این نوع از ویزا درواقع برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به‌صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشند. اعتبار این ویزا بسته به شرایط سنی و تحصیلی فرزند، از 6 ماه تا 5 سال متفاوت است. جزئیات را در صفحه ویزای همراه کانادا بخوانید.

💡راه دوم – پیدا کردن حامی یا کاستودسین

در این روش شما می‌توانید یک خانواده مورداطمینان را در کانادا پیدا کرده و فرزند خود را به او بسپارید. زندگی دانش‌آموز خارجی با یک خانواده بومی کانادایی را در اصطلاح هوم استِی (HomeStay) می‌نامند.

در این روش فرزند شما به خانواده‌ای سپرده می‌شود که برای این کار مجوز رسمی دریافت کرده‌اند. این خانواده وظیفه دارند که به فرزند شما یک اتاق مستقل اختصاص داده و 3 وعده غذایی به او بدهند.

علاوه بر این، تامین نیازهای تحصیلی و عاطفی فرزند شما نیز بر عهده این خانواده قرار خواهد گرفت.

استفاده از این روش برای کسانی مناسب است که تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا ندارند و درعین‌حال می‌خواهند که خیالشان از بابت خوب بودن شرایط زندگی فرزندشان در این کشور آسوده باشد.

به‌علاوه فرزند شما می‌تواند از این طریق زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را تقویت کرده و با فرهنگ خانواده‌های کانادایی آشنا شود.

💡راه سوم – ویزای گاردین

ویزای گاردین یعنی وظیفه حمایت و نگه‌داری از فرزندتان را به یکی از اقوام و آشنایان خود در کانادا بسپارید. این روش برای والدینی که امکان همراه فرزندان شان را در کانادا ندارند، مفید است. جزئیات بیشتر را در صفحه ویزای گاردین کانادا بخوانید.

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط إ, این است که شخصی که به‌عنوان همراه دانش‌آموز ویزای گاردین کانادا یا ویزای همراه دانش آموزی کانادا را دریافت می‌کند، باید تمامی هزینه‌های دانش‌آموز را در این کشور بپردازد. بنابراین طبیعی است که موجودی حساب مالی این شخص کنترل شود.

در ضمن شخصی که با ویزای گاردین کانادا به‌عنوان همراه دانش‌آموز به کانادا می‌رود، اجازه کار در این کشور را ندارد.

چند ویژگی ویزای دانش آموزی کانادا

 • مدت‌زمان مجاز برای استفاده از ویزای دانش آموزی کانادا بستگی به زمان تحصیل و مقطع تحصیلی دارد.
 • معمولا در صورت وجود نداشتن مشکل در مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی در کانادا، 3 ماه طول می‌کشد تا این ویزا برای فرزند شما صادر شود.
 • ویزای دانش آموزی کانادا محدودیتی در ورود به کانادا و خروج از آن ندارد.
 • البته این نوع ویزا تنها تا پایان مقطع تحصیلی معتبر است و پس‌ازآن باید متناسب با سن و شرایط برای دریافت دیگر انواع ویزاها اقدام کنید.
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم کافیست فرم مشاوره را پر کنید

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا چه مدارکی لازم است؟

دریافت نامه پذیرش تحصیلی از مدارس معتبر این کشور، یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا است. علاوه بر این مدارکی که نشان‌دهنده تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی کانادا باشند هم بسیار اهمیت دارند. این موردی است که حتی بیش از نامه پذیرش مدرسه، توسط افسر مهاجرت موردبررسی قرار می‌گیرد.

در ادامه چک لیستی را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید در زمان آماده کردن پوشه مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا، مطابق آن پیش رفته و هیچ گزینه‌ای را فراموش نکنید:

 • نامه پذیرش تحصیلی مدارس معتبر در کانادا یا Admission Letter
 • فرم‌هایی که برای تقاضای دریافت ویزا پر کرده‌اید. فرم ویزای تحصیلی، فرم اقامت موقت و فرم اطلاعات خانوادگی ازجمله مهم‌ترین فرم‌هایی هستند که باید در این مرحله آماده کنید
 • نامه‌های بانکی مربوط به چهار ماه اخیر که نشان‌دهنده تمکن مالی سرپرست مالی او در این مدت است. این نامه‌ها نشان می‌دهند که شما می‌توانید فرزند خود را در زمان تحصیل و ازنظر مالی به‌طور کامل پشتیبانی کنید
 • اسکن صفحه نخست پاسپورت دانش‌آموز و صفحات دارای مهر ویزا
 • اصل شناسنامه دانش‌آموز و ترجمه آن
 • فیش‌های واریز هزینه‌های موردنیاز برای بررسی مدارک و صدور ویزا
 • دو قطعه عکس با اندازه 3.5 در 4.5 سانتی‌متر
 • سوابق تحصیلی دانش‌آموز، شامل ریزنمرات دو سال اخیر تحصیل و نامه از مدیر مدرسه
 • استادی پلن کانادا
 • فرم درخواست صدور مجوز تحصیل موردنیاز برای دریافت ویزا
 • نامه مربوط به سابقه و بیمه کاری

هزینه ویزای دانش آموزی

هزینه ویزای دانش آموزی کانادا

شهریه‌ای که شما پرداخت می‌کنید، بسته به نوع مدرسه‌ای که انتخاب کرده‌اید متفاوت خواهد بود. اما اگر بخواهیم هزینه تحصیل در کانادا را به‌طور متوسط بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم این هزینه در سال 2024 بین 10 تا 20 هزار دلار متفاوت بوده است.

این رقمی است که به‌طور میانگین باید برای تحصیل و زندگی یک دانش‌آموز به مدت یک سال در کانادا پرداخته شود.

اما اگر می‌خواهید فرزند خود را به مدارس غیردولتی و خصوصی در این کشور بسپارید، باید سالانه چیزی در حدود 30 تا 45 هزار دلار را پرداخت کنید.

این تنها هزینه ویزای دانش آموزی کانادا نیست که شما باید برای تامین آن فکر کنید. صدور این ویزا نیز خود هزینه‌هایی دارد که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند.

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه ویزای دانش آموزی کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه درخواست مجوز تحصیل در کانادا در حدود 150 دلار
 • هزینه تمدید مجوز تحصیل 350 دلار
 • هزینه بیومتریک یا انگشت‌نگاری 85 دلار + هزینه سفر به کشورهای همسایه برای انجام انگشت‌نگاری
 • هزینه اخذ پذیرش از یک مدرسه کانادایی که از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است
 • هزینه بیمه سالانه معادل 600 دلار

مراحل ویزای دانش آموزی کانادا

مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا

حال که درباره هزینه ویزای دانش آموزی کانادا، شرایط و مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا صحبت کردیم، نوبت به آن رسیده که مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا را نیز برای شما به‌صورت تیتروار بیان کنیم. دریافت این ویزا از دو طریق آنلاین و کاغذی امکان‌پذیر است.

برای حالت آنلاین باید به وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید. در حالت کاغذی نیز باید فرم‌ها را از این وب‌سایت دریافت کرده و پس از پر کردن، آن‌ها را به یکی از مراکز درخواست ویزای کانادا VAC (Visa application centres) تحویل دهید.

💡یک نکته مهم

مراکز درخواست ویزای کانادا VAC (Visa application centres) در ایران وجود ندارند. بنابراین اگر این شیوه را برای دریافت ویزای دانش آموزی کانادا انتخاب کردید، باید به امارات یا ترکیه سفر کنید.

مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا را به ترتیب در ادامه برای شما آورده‌ایم تا بتوانید از آن به‌عنوان یک راهنمای مسیر استفاده کنید:

مرحله اول: آماده‌سازی مدارک

زمانی که همه مدارک لازم را آماده کردید، باید مطمئن شوید که همه آن‌ها به انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشند. البته علاوه بر مدارک گفته‌شده باید به خاطر داشته باشید که مدارک موردنیاز برای مرکز آموزشی مدنظر خود را نیز کنترل کنید. برخی از این مراکز از شما می‌خواهند که مدرک زبان یا یک رزومه تحصیلی قوی را برای برخی دوره‌های خاص ارائه دهید.

مرحله دوم: ثبت درخواست برای استادی پرمیت

اگر شما شهروند کانادا باشید یا فرزندتان در خاک کانادا متولد شده باشد، برای تحصیل در این کشور نیازی به استادی پرمیت یا مجوز تحصیل ندارد. همچنین اگر اقامت دائم کانادا را داشته باشید استادی پرمیت نیاز ندارید. اما اگر شما با اقامت موقت در کانادا هستید و مجوز کار یا تحصیل در کانادا ندارید، برای تحصیل فرزندتان در کانادا استادی پرمیت بگیرید.

اگر فرزندتان با ویزای گاردین یا کاستودین به کانادا سفر می‌کند و یا حتی اگر به همراه والدینی که نه استادادی پرمیت دارند نه ورک پرمیت باز هم نیاز به مجوز تحصیل در کانادا دارد.

توصیه اداره مهاجرت کانادا این است که حتی اگر فرزند شما از اخذ مجوز تحصیل معاف است باز هم برای دریافت آن اقدام کند آن هم به سه دلیل: ۱ اینکه اگر مدت زمان تحصیل او طول کشید بتواند در کانادا بماند؛ دوم اینکه بتواند بعد از پایان تحصیلات دوران دبیرستان مجوز کار کوآپ دریافت کند؛ و سوم اینکه داشتن مجوز تحصیل به فرزند شما اجازه می‌دهد از خدمات اجتماعی در کانادا راحت‌تر استفاده کند.

برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا برای فرزندتان ابتدا باید نامه پذیرش از مدرسه را آماده کنید و به همراه سایر مدارک به صورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت کانادا به این آدرس درخواست خود را ثبت کنید.

مرحله سوم: آماده‌سازی فرم‌های درخواست ویزا

پس‌ازاینکه مدارک خود را آماده کرده و از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا، درخواست خود را ارائه دادید، باید فرم‌های لازم را پر کنید. این فرم‌ها پس از بارگذاری مدارک لازم در اختیار شما قرار می‌گیرند.

در پر کردن فرم‌ها صداقت داشته باشید و هیچ گزینه‌ای را خالی رها نکنید. به‌جای خالی گذاشتن سطرهایی که به شما مربوط نیستند، بهتر است از عبارت NA استفاده کنید.

مرحله چهارم: پرداخت هزینه ویزای دانش آموزی کانادا

در این مرحله باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید که مربوط به دولت کانادا می‌شوند. این هزینه‌ها به‌صورت اینترنتی پرداخت می‌شوند.

بنابراین پس از پرداخت آن‌ها باید پرینت رسید پرداخت را نزد خود نگه دارید. بهتر است از این رسید دو نسخه تهیه کنید.

یکی از نسخه‌ها باید به همراه مدارک لازم برای ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا تحویل داده شود. نسخه دیگر را هم نزد خود نگه دارید.

نکته قابل‌توجه این است که چه درخواست شما پذیرفته شود و چه رد شود، هیچ‌یک از هزینه‌های پرداختی در این مرحله به شما بازنخواهد گشت.

مرحله پنجم: بررسی درخواست

در این مرحله تقریبا همه مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا در مورد شما و کاری که شما باید انجام دهید، به پایان رسیده است.

حالا نوبت اداره مهاجرت کانادا است که فرم‌ها، رسیدهای پرداخت و مدارک را کنترل کند.

نکته مهم اینجا است که فرایند بررسی درخواست شما و ارائه نتیجه قطعی زمانی آغاز خواهد شد که اداره مهاجرت کانادا از تکمیل بودن همه مدارک و فرم‌ها مطمئن شود.

اگر درخواست شما رد شود، تنها نامه‌ای از علت رد درخواست دریافت خواهید کرد و مدارک شما به شما بازگردانده نمی‌شوند.

در صورت پذیرش درخواست صدور ویزای دانش آموزی کانادا نیز، معرفی‌نامه‌ای برای تایید ویزا در اختیار شما قرار خواهد گرفت. ارائه این معرفی‌نامه در زمان ورود به کانادا الزامی است.

نکته مهم اینجا است که تصمیم قطعی برای صدور ویزای تحصیلی شما زمانی گرفته خواهد شد که وارد کانادا شده و معرفی‌نامه را ارائه دهید.

حتما بخوانید:
ویزای تحصیلی کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا برای دانش آموزان

سیستم آموزشی کانادا نیز همانند ایران دارای 12 پایه تحصیلی تا رسیدن به سن کالج یا دانشگاه است. دانش آموزان از سن 5 سالگی می‌توانند وارد مقطع ابتدایی شوند و تا حدود 10 سالگی در این مقطع درس خواهند خواند.

پس‌ازآن اصطلاحا مقطع راهنمایی یا میانی آغاز می‌شود. کودکان و نوجوانان 10 تا 14 ساله در این مقطع باید پایه‌های پنجم تا هشتم را بگذرانند. پس‌ازآن نیز یک دوره 4 ساله پایانی وجود دارد که تا سن 18 سالگی به طول می‌انجامد.

در این مقاطع گذراندن برخی از دروس مانند زبان‌آموزی، ریاضیات، تربیت‌بدنی، هنر و مطالعات اجتماعی ضروری است.

همچنین در پایان دوره تحصیلی دانش آموزان مهارت‌های مختلفی را مانند برقراری ارتباط، توانایی حل مسئله، کار با فناوری‌های مختلف و برخورد با آن‌ها و روابط انسانی را خواهند آموخت.

سخن پایانی

یکی از رویاهایی که هر پدر و مادری برای فرزند خود در سر می‌پروراند، زندگی و تحصیل با بهترین شرایط و امکانات است. کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان است. به همین دلیل ویزای دانش آموزی کانادا یک راه‌حل بسیار خوب برای تحصیل فرزند شما در یک شرایط ایده آل است.

همانطور که در این مقاله خواندیم یکی از شرایط ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا این است که فرزند شما بیشتر از 4 سال سن داشته و در عین حال زیر سن قانونی تعریف‌شده در ایالت موردنظر باشد. همچنین باید بتوانید از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کانادا برای فرزند خود مجوز تحصیل را دریافت کنید.

در کنار این‌ها کانادا امکان دریافت ویزای همراه دانش آموزی کانادا را برای یکی از والدین فراهم کرده است. اما اگر چنین امکانی برای شما وجود ندارد، می‌توانید از حالت Homestay نیز برای فرزند خود استفاده کنید.

منبع: اداره مهاجرت کانادا

سوالات متداول:

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به همراه فرزند خود به کانادا بروید، می‌توانید مدرسه‌ای را انتخاب کنید که در ازای دریافت هزینه اضافه‌تر اسکان و مراقبت از فرزند شما را بر عهده خواهد گرفت.

اما گزینه بهتر این است که فرزند خود را به یک خانواده کانادایی بسپارید. در این حالت باید در زمان دریافت مجوز تحصیل، بر روی گزینه قیم قانونی در خدمات پذیرش کلیک کنید.

همچنین می‌توانید به‌صورت شخصی و با دریافت فرم حضانت از سایت Canada.ca این فرانید را تکمیل کنید. در این صورت باید قیم قانونی در کانادا این فرم را به‌صورت محضری امضا کند. شما نیز باید در کشور خودتان فرم را امضا کرده و در دفتر ثبت اسناد رسمی به ثبت برسانید.

این ویزا علاوه بر مدت‌زمان تحصیل دانش‌آموز، 90 روز دیگر نیز اعتبار دارد. در این 90 روز دانش‌آموز فرصت دارد که ویزای خود را تمدید کرده و یا کارهای خود را برای خروج از کانادا سروسامان دهد.

درصورتی‌که تمامی فرم‌ها و مدارک کامل باشند، نتیجه پس از 15 هفته به متقاضیان ایرانی اعلام خواهد شد. این زمانی است که بررسی مدارک در اداره مهاجرت کانادا طول خواهد کشید. بنابراین باید به این زمان، مدت‌زمان لازم برای ارسال پرونده از کنسولگری را نیز اضافه کنید.

مهم ترین دلایل:

 • کامل نبودم مدارک و فرم ها
 • نداشتن تمکن مالی
 • گپ تحصیلی بین مقاطع تحصیلی
 • عدم تطابق میان رشته‌های تحصیلی
 • انگیزه تحصیلی نامشخص و عدم کسب رضایت دولت کانادا برای تحصیل
 • پذیرش گرفتن از موسسات آموزشی که در فهرست DLI قرار ندارند. (DLI چیست)

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال