موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل در کانادا

می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید یا دربارۀ تحصیل در این کشور اطلاعاتی به‌دست آورید؟! جای درستی آمدید! این مطلب، راهنمای صفر تا صد تحصیل در کانادا است؛ که در آن از شرایط و مدارک گرفته تا هزینه‌ها و رشته‌ها را بررسی می‌کنیم. قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم. گفتن از مزایای تحصیل در کانادا، تکرار مکررات است! خودتان همه‌چیز را دربارۀ این کشور می‌دانید. فقط یک جمله در وصف این کشور می‌گوییم، و بهتر از این جمله هم پیدانکردیم: «آن‌چه خوبان همه دارند تو یکجا داری!» مهاجرت برای تحصیل در کانادا قبل از شروع، نگاهی به وضعیت و آمار مهاجرت دانشجویان ایرانی به کانادا می‌اندازیم:

آخرین آمار و وضعیت تحصیل در کانادا برای ایرانیان

بر اساس آخرین آمار1: کانادا در سال 2021، تعداد 450هزار Study Permit (مجوز تحصیل) صادر کرده است که ایران با سهمِ 16900 مجوز تحصیل، رتبۀ چهارم را در اختیار دارد. نمودار تعداد دانشجویان ایرانی متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در این چند سال با شیب تندی افزایش پیداکرده است. در همان سال، حدود 20% افزایش درخواست ویزا نسبت به سال 2020 بوده است. اما یک نکتۀ خیلی مهم! به نمودار زیر دقت کنید:

دانشجویان ایرانی در کانادا

منبع: applyabroad

خبر بد این‌که با افزایش درخواست‌های پذیرش تحصیلی، میزانِ ریجکتی ویزاها برای ایرانیان به شکل عجیبی زیاد شده است. به نمودار دقت کنید؛ میزان تایید ویزاها نسبت به کل درخواست‌ها از سال 2018 به یک‌باره افت پیدا کرده و روند ثابتی گرفته است. بیشترین میزان ریجکتی ویزا هم مربوط به پذیرش‌های تحصیلی از کالج‌های کاناداست. و اما خبر خوب؛ نگران نباشید! با داشتن شرایط مناسب، مشاورۀ دقیق و حرفه‌ای، انتخاب بهترین روش، دانشگاه و رشته، مطابق شرایط‌تان، احتمال ریجکت شدن را کم و شانس اخذ ویزا را برای خودتان بالا می‌برید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

خب، اول از همه، نگاهی به مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا و شرایط تحصیل برای هرکدام می‌اندازیم: تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا

آیا در همۀ مقاطع تحصیلی در کانادا می‌توان تحصیل کرد؟

سیستم آموزشی کانادا به 4 دستۀ کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا به پنج بخش تقسیم می‌شوند
مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا
مقطعسنمعادل در ایران
Pre Elementary4-5 سالپیش‌دبستانی - مهدکودک
Primary5-12 سالدبستان ابتدایی
Secondary12-18راهنمایی و دبیرستان
Post-secondaryبالای 18 ساللیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا
مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی کانادا به پنج بخش تقسیم می‌شوند

در این سیستم، کالج‌ها و دانشگاه‌ها یعنی تحصیلات آکادمیک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا هم جزو مقطع Post-secondary حساب می‌شوند. تحصیل در کانادا در همۀ این مقاطع ممکن است. افراد متقاضی تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا باید ویزای دانشجویی و مجوز تحصیل بگیرید، افراد زیر 18 سال و متقاضی تحصیل در مدارس کانادا هم باید ویزای دانش‌آموزی کانادا (Visa for Minor Students) و مجوز تحصیل بگیرند.

بیشترین متقاضیان گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا، برای مقطع ارشد و دکترا به این کشور مهاجرت کرده‌اند. به نمودار زیر دقت کنید:

مجوزهای تحصیل در کانادا

همان‌طور که می‌بینید؛ تقریباً 58درصد مجوزهای تحصیل در کانادا برای ایرانیان در مقطع ارشد و دکترا صادر شده‌اند. تقریباً 7درصد هم در این سال برای تحصیل در مقطع لیسانس وارد کانادا شده‌اند. تحصیل در کالج‌‎های کانادا، برخلاف آمار کلی همۀ دانشجویان خارجی، خیلی مورد استقبال دانشجویان ایرانی نبوده!

🔊خبر مهاجرتی (02/اسفند/1402) اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد: دانشجویان کارشناسی ارشد اکنون می‌توانند، مجوز کار سه‌ساله دریافت کنند!

براساس این خبر، از تاریخ 15 فوریه 2024، اعلام شد که دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند مجوز کار سه‌ساله پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) را دریافت کنند؛ یعنی سه سال در کانادا اقامت داشته باشند. همان طور که گفته شد، قبل از این تاریخ، مدت زمان اقامت یا کار با مجوز کاری، دوساله بود.

شرایط تحصیل در کانادا چیست؟

در حالت کلی، صحبت‌کردن از شرایط برای ما سخت است و فهمیدنش برای شما! چون علاوه‌بر هزار اما و اگر، معیارهای مختلفی در تعیین آن دخیل هستند. مقطع تحصیلی، رشته، ایالت مدنظر، دانشگاه مدنظر برای ادامۀ تحصیل، همه و همه در تعیین این شرایط دخیل هستند. اما بعضی شرایط اپلای تحصیلی کانادا، تقریباً برای همه یکسان است؛ که مهم‌ترینِ آن‌ها را در زیر آورده‌ایم:

مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا
سنبهتر است زیر 40 سال باشد
گپ تحصیلیکمتر از 5 سال و قابل توجیه
نامۀ پذیرش از دانشگاه یا کالجالزامی
مدرک و سطح دانش زباندانشگاه تعیین می‌کند
تمکن مالیحداقل 833 دلار در ماه (دلار کانادا)
اکثر دانشگاه‌های کانادا هم موارد زیر را از شما می‌خواهند، اما کم‌وکِیف آن به همان معیارهای مختلف بستگی دارد:

 • Cv، کاوِر لِتِر و رزومۀ تحصیلی شما
 • توصیه‌نامه از اساتید و تعداد آن
 • مدرک زبان و سطح نمره
 • نیاز به ارتباط گرفتن با دانشگاه‌های کانادا و اساتید آن‌ها

مثلا ممکن است دانشگاه آلبرتا برای اپلای کردن در یک رشته از شما مدرک آیلتس 7.5 و 2 توصیه‌نامه و رزومۀ قوی بخواهد، اما برای یک رشته و مقطع دیگر شرایط ساده‌تر باشد. تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که متقاعدکردن آفیسر برای بازگشت به ایران بعد از تمام‌کردن تحصیل، یکی از شرایط و مراحل مهم است. برای بررسی دقیق‌تر شرایط تحصیل در کانادا، پیشنهاد می‌کنیم با خودِ دانشگاه‌ها در ارتباط باشید یا با مشاوران حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید. شرایط دقیق‌تر برای هر مقطع را هم می‌توانید در مطالب تحصیل کارشناسی در کانادا، تحصیل ارشد در کانادا، تحصیل دکترا در کانادا و تحصیل در کالج‌های کانادا مطالعه کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

به یکی از پرتکرارترین سوال‌های شما رسیدیم: «برای تحصیل در کانادا چقدر پول لازم است؟» در ادامه بررسی می‌کنیم:

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

بخشی از سوالات و نگرانی‌های شما برای اپلای تحصیلی کانادا، موضوع هزینه‌هاست. درکتان می‌کنیم. تعیین میزان دقیق هزینه‌های کمی سخت است؛ اما سعی کردیم تا جایی که می‌شود شرایط را برای شما شفاف کنیم. برای درکِ بهتر، هزینه‌های تحصیل را به سه قسمت تقسیم‌بندی می‌کنیم:

 1. هزینۀ ثبت‌نام و شهریۀ دانشگاه‌ مدنظر
 2. هزینه‌های تمکن مالی، صدور ویزا و Study Permit
 3. هزینۀ زندگی دانشجویی

شهریۀ تحصیل با توجه به مقطع تحصیلی، رشتۀ تحصیلی و دانشگاه مقصد تعیین می‌شود. این شهریه و اپلیکیشن‌فی (Application Fee) را موقع اپلای در وب‌سایت دانشگاه مدنظر پرداخت کنید؛ یا اگر بورسیه دارید، با خود دانشگاه درارتباط باشید تا این مرحله انجام شود. برای صدور مجوز تحصیل، باید به اداره مهاجرت کانادا ثابت کنید که یک پشتوانۀ مالی برای خرج‌ومخارج خود در کانادا دارید. این موضوع را می‌توانید با استفاده از نامۀ بانک، مدرک حمایت مالی از سوی یک شخص یا سازمان یا نامۀ بورسیۀ تحصیلی ثابت کنید. می‌پرسید چقدر؟ در ادامه هزینه‌های سال 2024 را آورده‌ایم:

تمکن مالی موردنیاز برای گرفتن Study Permit کانادا*
متقاضیهزینۀ یک ماه (دلار کانادا)هزینۀ یک سال (دلار کانادا)
دانشجوحدود 1,72020 هزار دلار و 635
اولین عضو خانواده به‌عنوان همراه687 دلار8 هزار دلار و 254
هر عضو اضافه به‌عنوان همراه515 دلار6 هزار دلار و 190
* البته برای تحصیل در استان کِبک، مبلغ تمکن مالی برای شما متفاوت است.

🔊خبر مهاجرتی (18/آبان/1402) اداره مهاجرت کانادا، قصد دارد از اول ژانویه 2024، مبلغ تمکن مالی متقاضیان اخذ استادی پرمیت را افزایش دهد.

براساس این خبر، تمکن مالی دارنده استادی پرمیت در سال جدید (2024) معادل 20635 دلار خواهد بود و برای افرادی که اول ژانویه به بعد استادی پرمیت خود را دریافت می‌کنند، قابل اجرا است. این مبلغ از سال 2000 تا کنون 10هزار دلار بوده است و تابه‌حال تغییر نکرده بود. به‌همین دلیل، دانشجویان زیادی در سال‌های اخیر در پرداخت هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه شده بودند.

هزینۀ‌های زندگی دانشجویی هم موضوعی است که باید پیه آن را به تن خود بمالید! استان و شهر مقصد و سبک زندگی شما در تعیین میزان دقیق این هزینه‌ها دخیل هستند. یادتان نرود که با گرفتن بورسیۀ تحصیلی و اسکالرشیپ یا با کارکردن حین تحصیل، می‌توانید بارِ سنگینِ هزینه‌ها را برای خودتان سبک‌تر کنید. نگران نباشید! همین‌جا رهایتان نمی‌کنیم. هزینه‌های تمکن مالی، گرفتن ویزا و مجوز تحصیل و شهریه‌ها را به‌شکل دقیق‌تر و کامل‌تر در مطلب هزینه تحصیل در کانادا برایتان توضیح داده‌ایم. ریزهزینه‌های زندگی دانشجویی را هم به‌تفکیک استان و نوع مخارج در مطلب هزینه زندگی دانشجویی در کانادا آورده‌ایم. آن را از دست ندهید. احتمالاً الان در ذهنتان دارید به راه‌های کاهش هزینه‌های تحصیل فکر می‌کنید، نه؟ تا سفرۀ هزینه‌ها باز است، بورسیه تحصیلی و شرایط کار حین تحصیل را هم در ادامه بررسی می‌کنیم تا خیالتان راحت شود. هزینه های تحصیل در کانادا

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟

گرفتن بورسیۀ تحصیلی، یکی از بهترین راه‌ها برای کم‌کردن مخارج ادامه‌تحصیل در کاناداست. با بالارفتن مقطع تحصیلی، شانس گرفتن بورسیه و کمک‌هزینۀ تحصیلی هم بالا می‌رود. گرفتن بورسیه در کانادا در:

 • مقاطع پایین و کالج‌ها: تقریباً غیرممکن
 • در مقطع کارشناسی: بسیار سخت و نامحتمل
 • در مقطع ارشد: ممکن ولی سخت
 • و در مقطع دکترا: راحت است.

دانشگاه‌های کانادا، در مقاطع ارشد و دکترا، بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلیِ خوبی می‌دهند، اما قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای آن دارند. داشتن یک رزومۀ تصحیلی قوی، قدم اول برای گرفتن بورسیه است. برای گرفتن بورسیه پیشنهاد می‌کنیم همۀ دانشگاه‌ها را بررسی کنید. ممکن است یک دانشگاه بورسیه‌های زیادی داشته باشد اما گرفتن آن‌ها سخت باشد. از آن‌طرف یک دانشگاه فقط یک یا چند بورسیه بدهد اما بتوانید به‌راحتی برای آن‌ها اقدام کنید. وب‌سایت دانشگاه مدنظرات در این زمینه راهنماییتان می‌کند. در مطلب بورسیه تحصیلی کانادا، انواع بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌ها و شرایط گرفتن آن‌ها را بررسی کرده‌ایم. اگر می‌خواهید دربارۀ آن‌ها بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

آیا حین تحصیل می‌توانم در کانادا کار کنم؟

یکی دیگر از راه‌های کاهش هزینه‌های درس خواندن در کانادا، کار کردن حین تحصیل است. می‌توانید در روزهای عادی به‌شکل پاره‌وقت (20 ساعت در هفته) و در روزهای تعطیل به‌شکل تمام وقت، در داخل دانشگاه (On-campus) یا بیرون از دانشگاه (Off-campus) کار کنید. دستمزد ساعتی هم با توجه به نوع کار و استان محل اقامت، از 12 تا 30 دلار کانادا متفاوت است.

🔊خبر مهاجرتی (16/آبان/1402) در اکتبر 2022، اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد، دانشجویان خارجی می‌توانند به‌طور تمام وقت خارج از دانشگاه کار کنند. هدف از این طرح، تلاش برای کاهش کمبود نیروی کار در کل کشور کانادا بود. اما این طرح در 31 دسامبر 2023 منقضی می‌شود.

با نزدیک شدن به سال 2024، دانشجویان خارجی کانادا منتظر نظر اداره مهاجرت کانادا درباره این طرح هستند. و اما چه افرادی اجازه داشتند از این طرح استفاده کنند؟ دانشجویانی که خواستار کار تمام وقت خارج از دانشگاه بودند، باید به صورت حضوری در دانشگاه‌های این کشور مشغول تحصیل باشند و در مجوز تحصیل خود (Study Permit) حتما مجوز کار تمام وقت خارج از دانشگاه را نیز درج کرده باشند. البته دانشجویانی که درخواست مجوز تحصیل خود را از 7 اکتبر 2022 به بعد ثبت کرده باشند نیز مشمول استفاده از این طرح می‌شوند. بسیاری از افراد در کانادا، از IRCC خواسته‌اند که این طرح را دائمی کند تا کمکی به دانشجویان خارجی که به درآمد بیشتر نیاز دارند شود.

خبر تکمیلی: در تاریخ 7 دسامبر 2023، IRCC خبر از تمدید این طرح تا 30 آوریل 2024 داد. برای کسب اطلاعات تکمیلی، حتما با اخبار مهاجرتی پارسی کانادا همراه باشید..

آیا می‌خواهید هم کار کنید، هم درس بخوانید و هم بعد از اتمام تحصیل، تضمین ورود به بازارکار و استخدام برای شما باشد؟ دوره‌های کوآپ کانادا مختص شماست! با دورۀ آوسبیلدونگ آلمان آشنایی دارید؟ کوآپ هم تقریباً مثل همان است؛  حین تحصیل، در یک شغل مرتبط با رشته‌تان کار می‌کنید و بعد از آن هم بازارکار منتظر تخصص شماست! کارکردن حین تحصیل در کانادا، ریزه‌کاری‌های زیادی دارد. برای همین پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تر را در مطلب کار دانشجویی در کانادا بخوانید.

تنوع دانشگاه‌ها در کانادا

آیا در هر دانشگاه و موسسه‌ای می‌توانم تحصیل کنم؟

خیر. دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسساتی که می‌توانند دانشجویان خارجی پذیرش کنند، به اصطلاح به‌عنوان DLI (Designated Learning Institution) شناخته می‌شوند. دانشگاهی که می‌‌خواهید در آن تحصیل کنید، باید عضو لیست DLI باشد و شمارۀ عضویت آن را در هنگام درخواست ویزا ثبت کنید. جزئیات کامل‌تر را در مطلب DLI چیست بخوانید. در لیست DLI، بیش از 1500 دانشگاه و موسسۀ آموزشی وجود دارد. نگران نباشید! تقریباً همۀ دانشگاه‌های معتبر کانادا در این لیست حاضر هستند. لیست کامل را به‌تفکیک استان می‌توانید در مراکز آموزشی معتبر کانادا برای تحصیل در وب‌سایت ادارۀ مهاجرت کانادا ببینید. کانادا حدودا 220 دانشگاه و کالج دولتی و خصوصی دارد؛ که حدود 10 دانشگاه در این کشور جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند. وجود این دانشگاه‌های معتبر و کیفیت بالای آموزش، باعث شده‌اند کشور کانادا برای تحصیل یک مقصد فوق‌العاده باشد. شش دانشگاه برتر کانادا را در زیر می‌بینید:

نام دانشگاهرتبه در کانادارنکینگ QS (2022)رنکینگ THE Times (2022)
دانشگاه تورنتو12618
دانشگاه مک‌گیل22744
دانشگاه بریتیش کلمبیا34637
دانشگاه مونترال411188
دانشگاه آلبرتا5126125
دانشگاه مک‌مستر614080
در مطلب لیست دانشگاه‌های کانادا، همۀ دانشگاه‌های این کشور را به‌تفکیک استان معرفی کرده‌ایم. همچنین در مطلب بهترین دانشگاه‌های کانادا هم بهترین‌ها را براساس پنج معیارِ مختلف آورده‌ایم. پیشنهاد می‌‌کنیم آن را از دست ندهید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا چیست؟

در گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا، اقدام برای ویزا و استادی پرمیت باید مدارک خاصی را ارائه کنید. بعضی مدارک بین این موارد مشترک و بعضی هم متفاوت است. بعضی مدارک هم با توجه به رشته و مقطع تحصیلی شما فرق می‌کنند. در ادامه مهم‌ترین‌ها را می‌گوییم:

 • مدارک تحصیلی ترجمه‌شده و معادل‌سازی شده
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا سلپیپ) یا فرانسوی
 • رزومه و مدارک سوابق کاری
 • مدارک لازم برای پُرکردن گپ تحصیلی (در صورت وجود)
 • توصیه‌نامۀ اساتید
 • CV و کاوِرلِتِر
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • تکمیل فرم‌های ثبت‌نام و رسید پرداخت اپلیکیشن فی
 • مدارک شخصی و پاسپورت

دو نکتۀ مهم:

 1. یادتان نرود که ما مهم‌ترین مدارک را گفتیم. مدارک موردنیاز برای کیسِ شما ممکن است کمی متفاوت باشد. توصیه می‌کنیم در این مرحله، مدارک موردنیاز را از وب‌سایت دانشگاه مدنظرتان بررسی کنید.
 2. این موارد، مدارک موردنیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی بود. لیست کامل مدارکِ مربوط به گرفتن ویزا را در مطلب ویزای تحصیلی کانادا آورده‌ایم.

پاسخ به مهم‌ترین سوالات شما:

بعضی از سوالات و ابهامات شما مهم‌تر از آن بودند که در آخر مطلب آن‌ها را قرار دهیم. در ادامه این سوالات پرتکرار و مهم را، که کم هم نیستند، جواب داده‌ایم:

وضعیت رشته‌های تحصیلی در کانادا چطور است؟

تنوع دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی در کانادا زیاد است. اگر می‌خواهید در رشتۀ خودتان ادامه‌تحصیل دهید، به‌دنبال پیداکردن بهترین دانشگاه و فراهم‌کردن شرایط باشید. اگر هم می‌خواهید در یک رشتۀ جدید تحصیل کنید یا تغییر رشته بدهید، قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم با یک مشاور یا وکیل مهاجرت به کانادا مشورت کنید. هرچند تغییر رشته دردسرهای خاص خودش را دارد، اما خیلی مهم است که قبل از شروع مهاجرت، نگاهی هم به آینده، بازارکار، شرایط شغلی رشتۀ خودتان در کانادا و مهم‌تر از همه، شرایط خودتان انداخته و با توجه به آن‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در مطلب رشته‌های تحصیلی در کانادا، اطلاعات کامل‌تری را برای کمک به شما قرار داده‌ایم. در مطلب بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا هم لیست بهترین‌ها را معرفی کرده‌ایم. تحصیل آنلاین در کانادا

آیا تحصیل آنلاین در کانادا ممکن است؟

با شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌ها، کانادا سازوکار تحصیل آنلاین را برپا کرد. دانشجویان می‌توانستند به‌شکل آنلاین در دوره‌های دانشگاه مدنظرشان درس بخوانند و مدرک بگیرند. با رفع محدودیت‌ها، تحصیل آنلاین هم کمرنگ شد؛ اما همچنان بعضی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه آتاباسکا (Athabasca University) شرایط تحصیل آنلاین دارند. ابهامات در این روش زیاد است. مثلاً آیا من می‌توانم بعد از اتمام تحصیل به کانادا بروم؟ آیا اجازه کار به‌ من داده می‌شود؟ در مطلب تحصیل آنلاین در کانادا همه‌چیز را توضیح داده‌ایم.

بعد از اپلای می‌توانم مهاجرت کنم یا باید ویزای تحصیلی کانادا بگیرم؟

اپلای کردن برای کانادا و گرفتن پذیرش تحصیلی، به این معنا نیست که الان می‌توانید به کانادا بروید؛ بلکه یکی از قدم‌های شما در این مسیر است. بعد از گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا، باید برای ویزا و استادی پرمیت هم درخواست دهید. یعنی برای مهاجرت به کانادا و تحصیل، هم باید اپلای کنید، هم درخواست ویزا دهید و هم استادی پرمیت بگیرید. پروسۀ اخذ ویزا شامل تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها، آپلود مدارک در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا، انگشت‌نگاری، مصاحبه با آفیسر و مراحلی این‌چنینی است. اگر درخواست شما قبول شد، یک مُهر به‌عنوان ویزای تحصیلی در پاسپورت زده می‌شود. بعد از رسیدن به کانادا، یک مجوز تحصیل به نام استادی پرمیت (Study Permit) به شما داده می‌شود. این برگه، اجازۀ اقامت، تحصیل و زندگی در کشور کانادا را به‌شما می‌دهد. جزئیات تکمیلی را در مطلب پیشنهادی زیر بخوانید:

حتما بخوانید: استادی پرمیت کانادا

برای تحصیل در کانادا باید در آزمون ورودی شرکت کنم؟

نه همۀ رشته‌ها. اگر در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌خواهید ادامه‌تحصیل دهید، احتمالاً باید در آزمون MCAT شرکت کنید. اگر برای رشتۀ دندانپزشکی مهاجرت می‌کنید، باید در آزمون DAT شرکت کنید. به غیر از این موارد، معمولاً شرکت در آزمون ورودی، جزو شرایط تحصیل در کانادا نیست.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا چیست؟

یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در کانادا، داشتن مدرک زبان است. یا انگلیسی یا فرانسوی. زبان فرانسوی بیشتر برای تحصیل در کبک به‌درد شما می‌خورد. با مدرک‌های زیر می‌توانید در کانادا تحصیل کنید:

نوع آزمونحداقل نمره موردنیاز
آیلتس (IELTS)حداقل 6.0
تافل (TOEFL)حداقل 85
پی‌تی‌ای (PTE)حداقل 60
CAELحداقل 70
دولینگو (Duolingo)حداقل 115

دقت کنید که ما حداقل نمره را معرفی کردیم. نمرۀ لازم خود را با توجه به مقطع تحصیلی، رشته‌تان و دانشگاه مدنظر بررسی کنید. بعضی دانشگاه‌ها هم مدرک دولینگو را قبول می‌کنند. برای بررسی مدارک موردتایید هم باید وب‌سایت دانشگاه مدنظرتان را چک کنید. اطلاعات جامع‌تر را در مطلب مدرک زبان برای تحصیل در کانادا توضیح داده‌ایم.

مراحل اقدام برای ادامه‌تحصیل در کانادا چیست؟

 • مرحلۀ 1: شرایطتان را بررسی کنید و رشته، مقطع و دانشگاه مدنظر را آگاهانه و با مشورت انتخاب کنید
 • مرحلۀ 2: جمع‌آوری مدارک، پرداخت هزینه‌ها و اپلای
 • مرحلۀ 3: جمع‌آوری مدارک و درخواست ویزا و استادی پرمیت
 • مرحلۀ 4: دریافت ویزا و سفر به کانادا
 • مرحلۀ 5: گرفتن استادی پرمیت و شروع تحصیل

بعد از تحصیل می‌توانم در کانادا بمانم و کار کنم؟

بعد از اتمام درس‌خواندن در کانادا، شش ماه یا 180 روز وقت دارید که برای ویزای کار پس از تحصیل (Post Graduation Work Permit) یا به‌اختصار PGWP درخواست دهید. این ویزا به چه دردی می‌خورد؟ با این ویزا می‌توانید در کانادا بمانید، به‌دنبال کار بگردید، کار کنید و با آن سابقه‌کاری که به‌دست آوردید، برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید. این ویزا معمولاً به‌مدت طول دورۀ تحصیل شما و نهایتا تا 3 سال صادر می‌شود. مثلاً اگر 1 سال در کانادا تحصیل کردید، یک ویزای PGWP یک‌ساله برای شما صادر می‌شود. موارد زیر را ببینید:

 • تحصیل زیر 8 ماه: ویزای PGWP به شما تعلق نمی‌گیرد
 • تحصیل از 8 ماه تا 2 سال: PGWP به‌اندازه طول دورۀ تحصیلی می‌گیرید
 • تحصیل بالای 2 سال: PGWP سه‌ساله می‌گیرید
 • تحصیل در بیش از یک دورۀ تحصیلی: PGWP به‌اندازۀ جمعِ طول دوره‌های تحصیلی روی‌هم می‌گیرید

راه‌های اقدام برای گرفتن اقامت کانادا با استفاده از این سابقه‌کار و سابقه‌کاری که از کار دانشجویی دارید، متفاوت است. به جدول زیر دقت کنید:

نوع سابقه‌کاربرنامۀ مناسب برای گرفتن اقامت دائم
کار با ویزای PGWPتجربه کار کانادایی – CEC
(Canadian Experiece Class)
*کار دانشجویی (off-campus و on-campus)
*سابقه‌کار خارج از کانادا
اسکیل ورکر کانادا (FSWC)
اگر بخواهیم خلاصه بگوییم؛ نگران نباشید! با داشتن یک مدرک تحصیلی معتبر از یک دانشگاه کانادایی، سابقه‌کار مفید و مهارت و تخصص، ماندن در کانادا و گرفتن اقامت، ساده است! اگر به‌دنبال اطلاعات تخصصی‌تر و کامل‌تر در این زمینه هستید، مطلب ویزای کار پس از تحصیل در کانادا را مطالعه کنید.

خب تقریباً به آخر مقاله رسیدیم. در صورتی که در خصوص گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا و تحصیل در این کشور نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پرکنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

بعد از یک خلاصه از متن، به سوالات متداول شما پاسخ می‌دهیم. یادتان نرود که نظرات و سوالاتتان را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذراید:

سخن پایانی

با توجه به مزایای متعدد، کشور کانادا برای تحصیل یک مقصد ایده‌آل است. آمار بالای مهاجرت تحصیلی ایرانیان به این کشور نشان‌‎دهندۀ محبوبیت این کشور بین دانشجویان ایرانیست. از جمله مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا؛ داشتن پذیرش تحصیلی، تمکن مالی، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی و سنِ مناسب است. اگر نگران هزینه‌های خود هستید، کارِ دانشجویی و بورسیۀ تحصیلی، دو گزینۀ عالی برای کاهش هزینه‌های تحصیل شماست. امکان کارکردن در کانادا بعد از تحصیل و گرفتن اقامت دائم هم سخت نیست. با توجه به شرایط ساده و مراحل ساده‌تر، این فرصتی است مناسب برای تحصیل در کانادا.

 1. CIC NEWS

سوالات متداول:

خیر. تحصیل در کانادا رایگان نیست؛ اما با گرفتن اسکالرشیپ، فاند و بورسیه‌های تحصیلی و همچنین کار دانشجویی، می‌توان هزینۀ تحصیل را کاهش داد.

صحبت از شرایط، سخت است؛ چون با توجه به وضعیت شما، رشتۀ تحصیلی، مقطع و دانشگاه مقصد مشخص خواهد شد. اما به‌طور کلی این موارد مهم‌ترین شرایط هستند: داشتن سنِ مناسب، تمکن مالی، گپ‌ تصحیلی زیر 5 سال و قابل ‌توجیه و گرفتن پذیرش تحصیلی.

بله. دانش‌آموزان و دانشجویان با داشتن شرایط می‌توانند در همۀ مقاطع تحصیلی در کانادا ادامه‌تحصیل دهند. معمولاً بیشترین درخواست‌ها برای گرفتن پذیرش تحصیلی از کانادا در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتراست.

داشتن یا نداشتن مدرک زبان، نوع آن و نمره مدنظر را دانشگاه یا کالج برای شما تعیین می‌کند. بعضی دانشگاه‌ها ممکن از شما مدرک زبان نخواهند. یا با اپلای کاندیشنال، بعد از مهاجرت به کانادا به شما فرصت دهند مدرک زبان بگیرید. پس بله در این صورت، بدون مدرک زبان می‌توان در کانادا تحصیل کرد؛ اما بر اساس یک قاعدۀ کلی، داشتن مدرک زبان و نمرۀ خوب، شانس گرفتن پذیرش و ویزا را برای شما بالا می‌برد.

بله. بعضی دانشگاه‌ها با توجه به وضعیت شما، در صورتی که شرایط کامل را نداشته باشید، مانند مدرک زبان، به شما پذیرش مشروط (اپلای کاندیشنال) می‌دهند. بعد از ورود به کانادا فرصتی برای گرفتن مدرک زبان یا تکمیل شرایط به شما داده می‌شود.

بله، شما اجازۀ کار نیمه‌وقت (20 ساعت در هفته) در روزهای عادی و اجازۀ کار تمام‌وقت در روزهای تعطیل را در داخل دانشگاه (On-campus) و در خارج از دانشگاه (Off-campus) دارید.

بله، بعد از اتمام درس‌خواندن، می‌توانید ویزای کار بعد از تحصیل (PGWP) بگیرید و کار کنید که مدت اعتبار آن با توجه به طول دورۀ تصحیلی شما، بین 8 ماه تا 3 سال است. این سابقه‌کار شما بعداً برای گرفتن اقامت دائم به‌درد می‌خورد.

بله. نه تنها آن‌ها می‌توانند با ویزای همراه به کانادا بیایند، بلکه با تحصیل شما، همسرتان اجازۀ‌کار تمام‌‎وقت و فرزندانتان هم اجازۀ تحصیل رایگان در کانادا دارند!

guest
10 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها