موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

برنامه اسکیل ورکر کانادا (Canada Skilled Worker) ویژه نیروهای کار ماهر

در ماه ژانویه ۲۰۲۳، ۸۸ هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی در تمام حوزه‌های کاری کانادا اعلام شده که افزایش ۳ درصدی را نشان می‌دهد؛ بنابراین اگر تجربه و تخصص کافی در زمینه شغلی خود دارید، برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا (Federal Skilled Worker Program) یا به‌طور خلاصه FSWP، مناسب‌ترین راه برای مهاجرت و کسب اقامت دائم است.

اگر فقط چند دقیقه از وقتتان را بگذارید و این مقاله را مطالعه کنید، به شرایط ویزای اسکیل ورکر، امتیاز بندی آن و مراحلی که برای اخذ این ویزا باید طی شود، پی خواهید برد. بعد از آن می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت یا فرم مشاوره زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم و شرایطتان را بسنجیم:

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

اسکیل ورکر کانادا کیست؟

اسکیل ورکر کانادا یا نیروی کار ماهر کانادا فردی است که دارای شرایط و تجربه کاری لازم برای کمک به بازار کار کانادا باشد. این افراد معمولاً دارای تجربه کاری مرتبط، سطح معینی از تحصیلات، مهارت زبان انگلیسی (یا فرانسوی)، سن، سابقه تحصیلی یا کار در کانادا، اقوام نزدیک در کانادا و دعوت‌نامه استانی هستند. این روش یکی از انواع روش‌های مهاجرت کاری به کانادا است که مستقیما اقامت دائم کانادا را برای شما به همراه دارد.

قبل از مطالعه ادامه مطلب، می‌توانید ویدئو کوتاه زیر که در مورد اسکیل ورکر کانادا یا نیروی کار ماهر کانادا است را ببینید:

برنامه اسکیل ورکر کانادا چیست؟

برنامه اسکیل ورکر کانادا توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود. متقاضیان یا همان نیروی کار ماهر کانادا باید مهارت و تخصص در یک شغل داشته باشند و با توجه به تجربه کاری، توانایی زبان و تحصیلات‌شان امتیازبندی می‌شوند.

کسانی که انتخاب می‌شوند، برای ثبت درخواست اقامت دائم کانادا دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. البته این به معنای دریافت قطعی ویزا نیست، چون افراد متقاضی باید ادعاهایشان (مانند سطح زبان، تحصیل، سوابق کاری و…) را ثابت کنند (از طریق بارگذاری مدارک مربوطه). بعد از بررسی ادعاها، واجد شرایط بودن‌شان اعلام می‌شود.

چرا افراد زیادی می‌خواهند ویزای اسکیل ورکر کانادا بگیرند؟

مزایای برنامه اسکیل ورکر کانادا

برنامه اسکیل ورکر کانادا برای افرادی که به‌دنبال مهاجرت به کانادا هستند، مزیت‌های زیادی دارد؛ از جمله:

 • تضمین اقامت دائم در کانادا؛ یعنی زندگی و کار بدون محدودیت و در هر جای این کشور (شخص می‌تواند هرجا که بخواهد به‌دنبال کار باشد و با هر کارفرمایی که می‌خواهد کار کند)
 • زمان کوتاه انجام پروسه؛ سرعت دریافت اقامت دائم و انجام پروسه، در مقایسه با سایر برنامه‌ها، زیاد است. (در حال حاضر ۸ ماه و بسته به حجم ورودی هر برنامه و سیاست‌های دولت، بین ۶ تا ۱۰ ماه)
 • راهی برای سیتیزن کانادا شدن
 • همراه کردن همسر و فرزندان با خود
 • استفاده از آموزش رایگان، خدمات بهداشتی یا درمان رایگان برای خود و فرزندان‌تان

برای اقدام از طریق اسکیل ورکر کانادا، باید چه شرایطی داشته باشید؟

برای واجد شرایط بودن، باید حداقل‌هایی را داشته باشید که در ادامه با نکات طلایی گفته شده است:

شرط اول: سابقه کاری برای اسکیل ورکر

تجربه کاری در این برنامه یعنی شما در یکی از شغل‌های دسته‌بندی NOC یعنی TEER0، TEER1، TEER2 و TEER3 کار کرده باشید. مشاغل این سه طبقه‌بندی در ادامه آمده است:

 • TEER0 شامل مشاغل مدیریتی (مدیران تبلیغات، بازاریابی، روابط عمومی و مدیران مالی) است
 • TEER1 شامل مشاغلی است که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند (مهندسین نرم‌افزار، مشاوران مالی و غیره)
 • TEER2 شامل مشاغلی است که به دیپلم و حداقل 2 سال کارآموزی نیاز دارند (تکنسین شبکه‌های کامپیوتری و وب و غیره)
 • TEER3 شامل مشاغلی است که به دیپلم، حداکثر 2 سال کارآموزی و بیش از 6 ماه کارآموزی نیاز دارند (دستیاران دندان‌پزشکی، نانواها و غیره)

👈نکات طلایی سابقه کاری:

سابقه کاری شما باید:

 • در 10 سال گذشته باشد؛
 • با حقوق باشد؛
 • حداقل یک سال باشد؛ (در شغلی که تمام‌وقت است؛ یعنی هفته‌ای ۳۰ ساعت در ۱۲ ماه که معادل ۱۵۶۰ ساعت است، کار کرده باشید). اگر شغلتان پاره‌وقت است؛ باید هفته‌ای ۱۵ ساعت در ۲۴ ماه که معادل ۱۵۶۰ ساعت شود، کار کرده باشید. دقت کنید برای شغل تمام‌وقت، اگر این مقدار ساعت در کمتر از ۱۲ ماه پر شود، باید بگذارید یک سال از روی آن بگذرد. این مدت‌زمان برای ایرانی‌ها صدق نمی‌کند. آفیسر می‌داند که یک ایرانی در هفته، نهایت ۴۴ الی ۴۸ ساعت کار می‌کند (۷ ساعت و ۳۰ دقیقه در یک روز) بنابراین هر ایرانی را با توجه به شرایط کاری خودش می‌سنجد.

نکته💡: اگر فرد در دوران لیسانس شاغل باشد، این سابقه کاری برای او محاسبه نمی‌شود. سابقه کاری فرد، بعد از فارغ‌التحصیلی او از لیسانس در نظر گرفته می‌شود. البته این مورد برای مشاغل مربوط به دسته‌بندی TEER۰، TEER۱ و  TEER۲ است. سابقه کار برای افرادی که مشاغلشان در دسته‌بندی TEER۳ قرار دارد، از همان ۱۸ سالگی حساب می‌شود.

نکته💡: امتیاز سابقه کاری آقایان ایرانی در دوران سربازی نیز حساب نمی‌شود. مثلا اگر فردی ۱۰ سال سابقه کاری دارد و ۲ سال آن در دوران سربازی او بوده، این دوسال جزو سابقه کاری او حساب نمی‌شود.

 • NOC انتخابی شما، یکسان باشد. NOC هر شخص بر اساس تحصیلات او انتخاب می‌شود

✍🏻 مثال: اگر شخصی در یک شرکت مترجم است، شرح وظایف او از سمت دولت کانادا مشخص است. او نمی‌تواند NOC مترجمی را انتخاب کند و وظایف مهندس کامپیوتر را انجام دهد. بنابراین اگر شخصی NOC رشته خود را انتخاب کرد، سابقه کاری فرد هم باید مرتبط با رشته انتخاب شده او باشد. فرد ابتدا باید شرح وظایف NOC انتخابی را موردتوجه قرار دهد و با توجه به آن سابقه کاری را به دست آورد.

مهارت در زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی:

باید در چهار مهارت نوشتن، گوش دادن، خواندن و صحبت کردن حداقل نمره 7CLB (زبان انگلیسی که معادل نمره ۶ آیلتس جنرال در چهار مهارت است) و NCLC7 در زبان فرانسوی را دریافت کنید.

👈 نکات طلایی مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی:

 • آزمون‌های موردتایید برای زبان انگلیسی یک اسکیل ورکر عبارت‌اند از: آیلتس جنرال و CELPIP جنرال (آزمون General-LS موردقبول نیست!)
 • آزمون‌های موردتایید برای زبان فرانسوی عبارت‌اند از: TEF و TCF

شرط دوم: تحصیلات

اگر تحصیلات کانادایی دارید، باید دیپلم، مدرک لیسانس و یا فوق‌‎لیسانس را کسب کرده باشید. اما اگر مدرک تحصیلی‌تان را از خارج از کانادا دریافت کرده باشید باید حتما با سیستم ارزیابی مدارک تحصیلی (Educational Credential Assessment) یا ECA چک شود که مشخص شود معادل کدام مدرک کانادایی است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا

۶ فاکتور امتیازبندی برای واجد شرایط بودن در برنامه اسکیل ورکر کانادا وجود دارد که با توجه به آن‌ها باید حداقل امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را کسب کنید. برای اینکه فرد واجد شرایط باشد و وارد استخر امتیازات شود، باید حتما امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را کسب کند. این شش فاکتور در ادامه بررسی شده است. می‌توانید برای محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا از جدول‌های داده شده در هر فاکتور استفاده کنید.

فاکتورهای امتیازبندی اسکیل ورکر کانادا

امتیاز مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی :

حداکثر ۲۸ امتیاز برای این مهارت در نظر گرفته شده که در جدول زیر قابل مشاهده است:

سطح اولین زبان رسمیامتیاز صحبت کردنامتیاز گوش دادنامتیاز خواندنامتیاز نوشتن
CLB9 یا بالاتر6666
CLB85555
CLB74444
CLB7 یا پایین‌ترواجد شرایط نیست.واجد شرایط نیست.واجد شرایط نیست.واجد شرایط نیست.

برای دومین زبانی که انتخاب می‌کنید، امتیازات به شرح زیر است:

سطح دومین زبان رسمیامتیاز
حداقل CLB5 در 4 مهارت4
حداقل CLB4 در 4 مهارت0

امتیاز سابقه کاری:

حداکثر ۱۵ امتیاز برای سابقه کاری که تمام‌وقت (هفته‌ای ۴۴ الی ۴۸ ساعت برای ایرانی‌ها) است و حتما هم حقوق دریافت کرده باشید، در نظر گرفته می‌شود. امتیاز میزان سابقه کار عبارت است از:

مقدار سابقه کارامتیاز
1 سال9
2 تا 3 سال11
4 تا 5 سال13
6 سال بیشتر15

امتیاز سن:

حداکثر ۱۲ امتیاز مربوط به فاکتور سن است. در کل جدول امتیازبندی برای این فاکتور عبارت است از:

سنامتیاز
زیر 180
18 تا 3512
3611
3710
389
398
407
416
425
434
443
452
461
بالای 470

امتیاز تحصیلات:

حداکثر ۲۵ امتیاز مربوط به فاکتور سطح تحصیلات است. توجه داشته باشید که برای مدارک تحصیلی ایرانی باید امتیاز سه سطر اول جدول را در نظر بگیرید. بنابراین سطح تحصیلات متقاضیان حداقل باید لیسانس باشد.

سطح تحصیلاتامتیاز
مدرک دانشگاهی در مقطع دکترا25
مدرک دانشگاهی در مقطع فوق‌لیسانس23
مدرک دانشگاهی در مقطع ‌لیسانس21
مدرک فنی‌وحرفه‌ای برای کار در مشاغل حرفه‌ای دارای مجوز23
دو یا چند مدرک پس از دوره متوسطه یا دیپلم کانادایی بعد از دبیرستان یا معادل آن22
مدرک پس از دوره متوسطه یا دیپلم کانادایی در رشته‌های سه‌ساله یا بیشتر21
مدرک پس از دوره متوسطه یا دیپلم کانادایی در رشته‌های دوساله19
مدرک پس از دوره متوسطه یا دیپلم کانادایی در رشته‌های یک‌ساله15
دیپلم دبیرستان کانادایی5

امتیاز جاب آفر برای نیروی کار ماهر کانادا:

نیروی کار ماهر کانادا در صورت داشتن پیشنهاد شغلی یا ویزای کاری کانادا به‌مدت یک‌سال، می‌تواند ۱۰ امتیاز را از آن خود کند. جاب آفر کانادا باید تمام‌وقت، غیرفصلی (یک شغل ثابت باشد) و جزو مشاغل موجود در طبقه‌بندی‌های TEER0، TEER1، TEER2 و TEER3 باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله جاب آفر کانادا را مطالعه کنید و کاملا با این روش عالی مهاجرتی آشنا شوید.

حتما بخوانید:
جاب آفر کانادا

امتیاز انطباق‌پذیری:

حداکثر ۱۰ امتیاز را برای همراه کردن همسرتان دریافت خواهید کرد که این امتیاز را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

فاکتورامتیاز
همسر متقاضی دارای سطح زبان CLB 4 یا بیشتر5
گذراندن حداقل 2سال تحصیل تمام‌وقت در یک دبیرستان یا پس از متوسطه در کانادا توسط متقاضی10
گذراندن حداقل 2سال تحصیل تمام‌وقت در یک دبیرستان یا پس از متوسطه در کانادا توسط همسر متقاضی5
انجام یک کار تمام‌وقت واقع در دسته‌بندی‌های TEER0،1، 2در کانادا به‌مدت 1 سال توسط متقاضی10
انجام یک کار تمام‌وقت به‌مدت 1 سال با یک مجوز کاری توسط همسر متقاضی5
یکی از بستگان متقاضی یا همسر متقاضی در کانادا زندگی کند و شهروند آن‌جا باشد5

نکته💡: اگر شخصی امتیاز انطباق پذیری را دریافت کند، ضریبی در باقی امتیازها به حساب می‌آید و باعث می‌شود که امتیاز کلی فرد بالا رود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر کانادا:

مراحلی که برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر کانادا باید انجام شود در ادامه بررسی شده است:

مرحله اول؛ کسب حداقل امتیاز

برای رسیدن به مراحل بعدی خیلی مهم است که حتما ۶۷ از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید. برای محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا، می‌توانید از جداول بالا استفاده کنید و یا حتی امکان محاسبه آنلاین امتیاز اسکیل ورکر کانادا در سایت سازمان ICCRC موجود است.

مرحله دوم؛ ساخت پروفایل

در ابتدا باید یک پروفایل اکسپرس انتری بسازید. در پروفایل سازی لازم نیست که مدرکی را آپلود کنید. فقط ادعا می‌کنید که برای مثال مدرک زبان آیلتس ۷ دارید و یا مدرک لیسانس دارید.

بعد از ساختن پروفایل وارد استخر امتیازات می‌شوید که در طی این مرحله متقاضیان بعد از ارزیابی می‌توانند ۱۲۰۰ امتیاز را از آن خود کنند. پروفایل‌های اکسپرس اینتری کانادا یک‌ساله است و اگر شخص در قرعه‌کشی انتخاب نشود، باید بعد از یک‌سال مجدد پروفایل بسازد.

نکته💡: در زمان پروفایل سازی به پاسپورتی نیاز است که حتما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد!

مرحله سوم؛ دریافت دعوت‌نامه

بعد از دریافت دعوت‌نامه، مدارک تمام ادعاهایی که در پروفایل‌سازی داشتید را بارگذاری می‌کنید. دقت کنید نباید ادعای شما با مدارکی که قرار است آپلود کنید متفاوت باشد و اگر اینطور بود، تا ۵ سال نمی‌توانید مجدد اقدام کنید.

✍🏻 مثال: اگر در زمان ساخت پروفایل ادعا کردید که آیلتس ۶ دارید، باید مدرک این ادعا را بارگذاری کنید یا اگر ادعا کردید که در ۵ شغل سابقه کار دارید نباید مدارک مربوط به ۳ شغل خود را بارگذاری کنید!

👈 چه کسانی دعوت‌نامه دریافت می‌کنند؟

قرعه‌کشی هر دو هفته یک‌بار انجام می‌گیرد. اگر امتیاز فرد برابر و یا بیشتر از کف امتیازات باشد، فرد دعوت‌نامه دریافت می‌کند. اگر امتیاز دو نفر با هم مساوی باشد، کسی که زودتر پروفایل ساخته باشد، دعوت‌نامه دریافت می‌کند. اصطلاحا به این حالت Tie breaking rule گفته می‌شود. اگر می‌خواهید خودتان این موارد را مشاهده کنید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در گوگل عبارت rounds of invitation را جستجو کنید.
 2. سایت اداره مهاجرتی کاناد یا ca را کلیک کنید.
 3. داخل این سایت موارد زیر را مشاهده می‌کنید. البته ایرانی‌ها باید به قرعه‌کشی‌ها با نام No Program Specified توجه کنند!

قرعه‌کشی اسکیل ورکر کانادا

✍🏻 مثال: در بالا نمونه قرعه‌کشی شماره ۲۵۷ است که در تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۲۳ یا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۲ انجام شده و ۸۰۰ نفر دعوت‌نامه دریافت کردند. کف امتیازات هم ۵۰۵ اعلام شده. بنابراین شخصی که امتیاز ۵۰۵ یا بالاتر از آن را داشته، دعوت‌نامه دریافت کرده و Tie breaking rule، اول اکتبر ۲۰۲۲ در ساعت ۶ و ۱۳ دقیقه صبح است.

مرحله چهارم؛ تکمیل معاینات پزشکی و سوابق

تمامی متقاضیان ویزای اسکیل ورکر کانادا باید حتما از طریق یک پزشک موردتایید اداره مهاجرت کانادا، معاینات پزشکی انجام دهند. همچنین باید در کشوری که از سن ۱۸ سالگی به‌مدت شش ماه زندگی کردید، گواهی عدم سوء‌پیشینه دریافت و ارائه کنید. پزشکان معتمد در جدول زیر قابل مشاهده هستند:

نام پزشکشماره تلفنآدرسشهر
پویا دانشور03136260067خیابان وحید میانی، ساختمان جزیره 3، طبقه دوم، واحد 303، کلینیک دکتر دانشور و دکتر کرمیاصفهان
الهام ناظم05132250910خیابان چمران 7- پلاک 123 ،کلینیک دکتر ناظممشهد
محمود واحد07132304671شیراز سی متری سینما سعدی، چهار راه صاحب دیوانشیراز
مژده دستغیب07132304671شیراز سی متری سینما سعدی، چهار راه صاحب دیوان، کوچه 14شیراز
رضا فرخی02188006514بیمارستان آپادانا، خیابان سپهبد قرنی، پلاک 133تهران
فریبا مقصودیان02188042614سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف آباد)، بالاتر از پمپ بنزین، نبش خیابان 60، ساختمان پزشکان ماهانتهران
محمدرضا راهوریان02188975440بیمارستان پارس، خیابان رستاک، بلوار کشاورزتهران
ارشانوش پورمند02122025958جردن، نبش خیابان عاطفی شرقی، پلاک 152 برج صباتهران
محمدرضا ابراهیمی راد09129757306خیابان ولیعصر، نبش شهید عباسپور، بیمارستان دیتهران

بعد از دریافت ITA (دعوت به درخواست)، ۶۰ روز فرصت دارید تا مدارک‌تان را بارگذاری کنید. علاوه بر مدرک زبان، تحصیلات و غیره، نامه work reference جزو مدارکی است که باید آپلود شود. محتوایی که در این نامه نوشته می‌شود باید از محل کار قبلی و کنونی‌تان باشد که شامل موارد زیر است:

 • تاریخ شاغل بودنتان در محل کار
 • مقدار ساعات کارتان در هفته
 • نام شغل یا سمت‌تان در محل کار (position)
 • وظایف و یا مسئولیت‌های کاری‌تان
 • حقوق سالانه به‌همراه مزایا

مرحله پنجم؛ دریافت نامه انگشت‌نگاری (بایومتریک)

هزینه انجام بایومتریک برای هر نفر ۸۵ دلار است. انجام بایومتریک برای افراد بالای ۱۴ سال الزامی است.

مرحله ششم؛ آماده شدن برای اقامت دائم در کانادا

بعد از اینکه پرونده توسط افسر مهاجرتی بررسی شد و او تصمیم گرفت که دعوت‌نامه به شما تعلق بگیرد، یک برگه تاییدیه یا مدرک تاییدیه اقامت دائم (COPR) برای شما ارسال می‌کند. این برگه را به‌صورت پی دی اف دانلود می‌کنید و همراه خود به مرز کانادا می‌برید. در مرز کانادا لیبل اقامت کانادا که به‌صورت دائم است را همراه با کارت به شما تحویل می‌دهند.

مراحل دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا

با کمک مشاوران حرفه‌ای، احتمال موفقیت‌تان در برنامه نیروی کار ماهر کانادا بیشتر است!

کانادا برنامه اسکیل ورکر کانادا را در سال ۱۹۶۷ برای انتخاب مهاجران از سراسر جهان راه‌اندازی کرد. دولت کانادا اولین سیستم امتیازدهی جهان را برای انتخاب مهاجران معرفی کرد و از فاکتورهای سن، میزان تحصیلات، سابقه کاری، مهارت زبان و غیره برای ارزیابی همه کاندیداها استفاده کرد.

پارسی کانادا یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به‌حساب می‌آید که از یک سیستم مشاوره‌ای نوین استفاده می‌کند. با مراجعه به این موسسه می‌توانید به خوبی با راهنمایی مشاوران ویزای اسکیل ورکر و در نهایت اقامت دائم کانادا را بدون هیچ مشکلی دریافت کنید. در صورتی که سوالی دارید در بخش کامنت‌ها بنویسید تا مشاوران ما در سریع‌ترین زمان به شما پاسخ دهند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سوالات متداول

بله، متقاضیانی که بالای ۴۷ سال سن دارند برای این برنامه مناسب نیستند، همچنین مدرک تحصیلی باید حداقل لیسانس باشد.

در حال حاضر ۸ ماه پروسه دریافت اقامت دائم طول می‌کشد.

در این برنامه به پیشنهاد شغلی نیازی نیست، اما اگر هم باشد امتیاز بیشتری دریافت می‌کنید.

برای اینکه شرایط اسکیل ورکر کانادا را داشته باشید نباید قصد اقامت در استان کبک را داشته باشید.

منابع معتبر: Federal Skilled Worker ، Express Entry

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال