موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای توریستی استرالیا

هرسال بیش از 25 میلیون نفر با ویزای توریستی استرالیا به این کشور می‌روند. جاذبه‌های استرالیا به‌قدری زیاد است که این کشور را جزو 20 کشور اول جهان از لحاظ صنعت پردرآمد گردشگری قرار داده است.

شما هم می‌توانید با ویزای گردشگری به استرالیا بروید، اما یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید. ویزای گردشگری فقط برای سفر توریستی چندروزه نیست. با بعضی از انواع ویزاهای توریستی استرالیا، می‌توانید یک سال در این کشور بمانید. با بعضی دیگر حتی می‌توانید اقامت استرالیا دریافت کنید!!

در مقاله پیش رو، ویزای توریستی و گردشگری استرالیا را به‌صورت کامل بررسی کرده‌ایم و هرآنچه از مطالب تازه و دقیق (مربوط به سال 2022) نیاز دارید در این مورد بدانید، در اختیارتان گذاشته‌ایم. اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید و در صورتی که فقط نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

در پایان، اگر سؤالی در ذهنتان مانده بود، خوشحال می‌شویم در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا دقیق و سریع پاسخ مناسب به شما بدهیم.

ویزای توریستی استرالیا

در این مطلب درباره انواع ویزاهای توریستی استرالیا، نحوه دریافت و شرایط آن‌ها توضیحاتی خواهیم داد. پس اگر قصد دارید از زیبایی‌های استرالیا لذت ببرید یا به مهاجرت به استرالیا فکر می‌کنید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

انواع ویزای توریستی استرالیا

با توجه به نوع هدف شما از سفر توریستی‌تان به کشور استرالیا، ویزاهای آن نیز متفاوت است. در ادامه به توضیح دقیق انواع ویزای توریستی در این کشور پرداخته‌ایم.

ویزای ۶۰۰ استرالیا (Visitor, subclass 600)

ویزای ۶۰۰ استرالیا یکی از محبوب‌ترین انواع ویزای توریستی استرالیا است که حداکثر امکان 12 ماه اقامت در این کشور را برای شما فراهم می‌کند.

شما می‌توانید این ویزا را برای یک مسافرت دریایی، دیدن خانواده یا دوستان یا حتی انجام یک تجارت کوچک انتخاب کنید. این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که برای مدت 3، 6 یا 12 ماه در استرالیا اقامت داشته باشید.


با استفاده از ویزای 600 استرالیا می‌توانید به‌عنوان یک توریست برای تعطیلات به استرالیا بروید، از دوستان یا خانواده خود دیدن کنید یا به‌عنوان یک توریست تجاری مدتی را در استرالیا بگذرانید.

توجه کنید که این فعالیت تجاری نمی‌تواند فروش مستقیم یک محصول به دیگران یا ارائه خدمات به شرکت‌های استرالیایی باشد. تنها می‌توانید برای مذاکرات کاری یا شرکت در یک سمینار شغلی از ویزای 600 استرالیا استفاده کنید.

با استفاده از این ویزا می‌توانید در دوره‌های تحصیلی 3 ماهه نیز شرکت کنید؛ اما اگر دلیل اصلی شما برای سفر به استرالیا تحصیل باشد، بهتر است از طریق ویزای دانشجویی اقدام کنید.

مدت‌زمان این ویزا از 3 تا 12 ماه متغیر است. استریم‌های

  • Tourist stream (apply in Australia)
  • Sponsored family stream و
  • Business visitor stream

ویزای 600 استرالیا به‌صورت چند بار ورود اعطا می‌شوند؛ بنابراین شما می‌توانید هر چند باری که خواستید استرالیا را ترک کنید و در مدت‌زمان اعتبار ویزا دوباره برگردید.

پس از هر بار ورود تنها 3 ماه مجوز اقامت در استرالیا را دارید. به یاد داشته باشید که این ویزا شامل اعضای خانواده و افراد همراه نمی‌شود و برای هریک از افراد خانواده باید ویزای جداگانه‌ای را تهیه کنید.

ویزای سفر الکترونیکی (Electronic Travel Authority, subclass 601)

ویزای ETA یکی از انواع ویزای توریستی استرالیا بدون دعوت‌نامه است. با استفاده از این ویزا نهایتا 12 ماه می‌توانید در خاک استرالیا بمانید و هر چند باری که تمایل داشته باشید، می‌توانید از این کشور خارج‌شده و مجددا به آن برگردید.


در هر بار ورود با این ویزا معمولا 3 ماه اجازه ماندن در خاک استرالیا را خواهید داشت. این ویزا معمولا از داخل استرالیا قابل تمدید نیست و برای اینکه زمان بیشتری را در استرالیا بمانید، باید ویزای دیگری دریافت کنید.

با استفاده از این ویزا می‌توانید به‌عنوان مسافر وارد خاک استرالیا شده و سفر دریایی داشته باشید. همچنین این ویزا می‌تواند ویزای دیدار بستگان استرالیا نیز باشد.

برای انجام کارهای کوچک تجاری خود نیز می‌توانید از ویزای سفر الکترونیکی استفاده کنید. ویزای ETA به کسانی که خود یا خانواده‌شان به دولت استرالیا بدهکار هستند تعلق نمی‌گیرد. این ویزای توریستی استرالیا همچنین ممکن است به افراد متقاضی زیر 18 سال نیز داده نشود.

درواقع دولت استرالیا شرایط این افراد را بررسی می‌کند و درصورتی‌که آن‌ها را مناسب نداند، اجازه ورود به خاک استرالیا را به آن‌ها نخواهد داد. هزینه‌ دولتی دریافت این ویزا در حدود 20 دلار استرالیا است و در صورت رد درخواست هزینه برگردانده نمی‌شود.

ویزای کار و تعطیلات (Work and Holiday visa, subclass 462)

ویزای کار و تعطیلات نوعی از ویزای توریستی استرالیا است که به افراد بین 18 تا 30 ساله تعلق می‌گیرد. این افراد نمی‌توانند همراه داشته باشند و معمولا قصد دارند برای گذراندن یک تعطیلات طولانی‌مدت وارد این کشور شوند.

ضمن اینکه هزینه این تعطیلات قرار است از کار در استرالیا تامین شود. به‌طورکلی این ویزا به سه دسته از افراد تعلق می‌گیرد:

  • دسته اول کسانی هستند که در بازه سنی تعیین‌شده قرار دارند اما تابه‌حال برای دریافت این ویزا اقدامی نکرده‌اند.

ویزایی که به این افراد تعلق می‌گیرد، معمولا 12 ماهه است و در صورت دارا بودن شرایط بعد از اتمام زمان ویزا، قابل تمدید نیز هست. برای دریافت ویزای کار و تعطیلات باید مبلغ 510 دلار بپردازید.

  • دسته دوم افراد 18 تا 30 ساله‌ای هستند که در حال حاضر این ویزا را دارند و می‌خواهند برای تمدید آن اقدام کنند.

برای تمدید ویزای توریستی استرالیا باید گذرنامه شما هنوز اعتبار داشته باشد. ضمن اینکه ویزای اصلی شما هنوز فرصت داشته یا نهایتا 28 روز از تاریخ انقضای آن گذشته باشد. این ویزا نیز به‌صورت 12 ماهه صادر می‌شود و هزینه آن 510 دلار است.

مثل نوع اول ویزای کار و تعطیلات، زمان رسیدگی به درخواست این ویزا از 3 تا 5 ماه متغیر است؛ بنابراین باید قبل از انقضای ویزای قبلی برای تمدید اقدام کنید.

  • دسته سوم از افرادی که می‌توانند ویزای کار و تعطیلات را به‌عنوان ویزای توریستی استرالیا را دریافت کنند، افرادی هستند که برای دومین بار قصد تمدید این ویزا را دارند.

شرایط و هزینه‌های تمدید این ویزا نیز مانند نوع دوم است.

ویزای تعطیلات کاری (Working Holiday visa, subclass 417)

ویزای تعطیلات کاری آخرین نوع از ویزای توریستی استرالیا است که به افراد بین 18 تا 30 سال تعلق می‌گیرد. این ویزا نیز به همراهان و فرزندان وابسته تعلق نمی‌گیرد و تنها مخصوص خود شخص است.

همچون ویزای کار و تعطیلات این ویزا نیز به سه دسته از افراد تعلق می‌گیرد و در هر دسته زمان آن 12 ماه است. هزینه‌های دریافت این ویزا 510 دلار استرالیا است و زمان رسیدگی به درخواست‌ها از 85 روز تا 5 ماه متغیر است.


اگر برای اولین بار این ویزای توریستی استرالیا را دریافت می‌کنید، با استفاده از آن می‌توانید یک دوره چهارماهه تحصیلی را بگذرانید یا حداکثر 6 ماه در این کشور کار کنید.

با این ویزا می‌توانید تا 12 ماه در استرالیا اقامت کنید و به تعداد دفعات متعددی از استرالیا خارج‌شده و به آن وارد شوید. این ویزا معمولا قابل تمدید نیست؛ اما افرادی که واجد شرایط باشند، می‌توانند برای تمدید دوباره یا حتی سه‌باره آن اقدام کنند.

برای دریافت این ویزا باید علاوه بر هزینه‌های درخواست ویزا، هزینه‌های بهداشتی و امنیتی را نیز بپردازید.

شما می‌توانید برای تمدید دوباره یا سه‌باره این ویزا اقدام کنید. اگر در زمان تمدید ویزا در استرالیا هستید، باید تا زمان رسیدگی به درخواست در استرالیا بمانید؛ بنابراین بهتر است که درخواست خود را زودتر به سفارت ارسال کنید.

همچنین برای تمدید ویزا باید ثابت کنید که قادر به پرداخت هزینه‌های زندگی هستید. همچنین در طول مدت کار با ویزای تعطیلات کاری استرالیا باید مالیات بر درآمد نیز به دولت این کشور بپردازید.

نکته مهم اینکه اگر در زمان درخواست این ویزا 30 ساله هستید اما تا زمان دریافت نتیجه 31 ساله می‌شوید، بازهم می‌توانید از طریق آن وارد استرالیا شوید؛ اما امکان تمدید ویزا وجود ندارد.

البته پیشنهاد ما این است که اگر قصدتان برای کار یا تحصیل در استرالیا قطعی است، از طریق ویزای کار در استرالیا یا ویزای دانشجویی اقدام کنید.

ویزای بازدیدکننده الکترونیکی (eVisitor, subclass 651)

با هربار ورود از طریق این ویزا می‌توانید تا 3 ماه در استرالیا اقامت کنید. زمان رسیدگی به درخواست‌های این ویزا از 4 روز تا 4 ماه متغیر خواهد بود.

با دریافت این نوع از ویزای توریستی استرالیا می‌توانید به دیدار خانواده یا دوستانتان و سفر دریایی بروید، به‌عنوان بازدیدکننده تجاری وارد شوید یا حتی در دوره‌های سه‌ماهه آموزشی نیز شرکت کنید.


این ویزا نیز از انواع ویزاهای چند بار ورود استرالیا است. توجه کنید که در هربار ورود و خروج حداکثر 3 ماه می‌توانید اقامت کنید و پاسپورت شما نیز باید اعتبار کافی برای اقامت را داشته باشد.

ویزای ترانزیت استرالیا (Transit visa, subclass 771)

ویزای ترانزیت استرالیا نوعی از ویزای توریستی استرالیا است که زمان آن بسیار کوتاه و معمولا کمتر از 72 ساعت برای خدمه یا مسافران هواپیما و نهایتا 5 روز برای خدمه کشتی است.

این ویزا مخصوص خدمه کشتی‌های غیرنظامی یا کارکنان هواپیما است. برای دریافت این ویزا باید حتما خارج از استرالیا باشید و مدارک شما برای ورود به کشور مقصد درست باشد.

قبل از اینکه برای این ویزا درخواست کنید، بهتر است امکانات حمل‌ونقل فرودگاه‌های استرالیا و ترتیب سفر خود را بررسی کنید. این ویزا قابل تمدید نیست و اگر قصد دارید بیشتر از 5 روز در استرالیا بمانید، باید از طریق ویزای دیگری اقدام کنید.

ویزای ترانزیت نوعی از ویزای توریستی استرالیا است که در آن امکان آوردن همراه حتی نوزادانی که نامشان در گذرنامه شما وجود دارد نیست.

زمان پاسخ‌دهی به درخواست‌های این ویزا از 14 تا 32 روز متغیر است و برای درخواست ویزا نیز نیاز به پرداخت هزینه ندارید.

برای درخواست این ویزا باید مدارکی ارائه دهید که قصد پیوستن به یک کشتی نظامی را ندارید. همچنین باید همه مدارک سفر خود را به ارائه دهید و دولت استرالیا را مطمئن کنید که بیشتر از 3 تا 5 روز در خاک این کشور نخواهید ماند.

اگر قصد اخذ ویزای توریستی استرالیا را دارید، بد نیست خدماتی که وکیل مهاجرت به استرالیا می‌تواند در این خصوص به شما ارائه کند را در مطلب پیشنهادی زیر نیز بخوانید:

ویزای توریستی استرالیا بدون دعوت‌نامه

شاید برای بسیاری از افراد سؤال شود که اگر دوست یا آشنایی در استرالیا نداشته باشند، آیا امکان دریافت ویزای توریستی استرالیا بدون دعوت‌نامه وجود دارد؟

باید بگوییم که بله. دولت استرالیا برای افرادی که تمایل دارند به این کشور سفر کنند، روش‌هایی را برای دریافت ویزا بدون نیاز به دعوت‌نامه تعریف کرده است.

برای دریافت این ویزا باید ابتدا هدف خود از سفر توریستی را مشخص کنید. درواقع دولت استرالیا باید مطمئن شود که شما قصد ندارید برای همیشه در این کشور اقامت کنید. ضمن اینکه شما باید تمکن مالی خود را به این دولت ثابت کنید.

تمدید ویزای توریستی استرالیا

ممکن است شما دوست داشته باشید برای مدت بیشتری در کشور استرالیا ساکن شوید. به همین دلیل به دنبال شرایط تمدید ویزای توریستی استرالیا می‌گردید.

بعضی از انواع ویزای توریستی استرالیا دارای استریم‌هایی هستند که امکان تمدید از داخل استرالیا را فراهم می‌کنند؛ اما بعضی دیگر تنها به اشخاصی که خارج از استرالیا هستند تعلق می‌گیرد؛ بنابراین بعد از دریافت نمی‌توانید آن‌ها را تمدید کنید.

توجه کنید که پاسپورت شما باید دارای اعتبار کافی برای تمدید باشد. درصورتی‌که اعتبار پاسپورت از مدت‌زمان درخواستی تمدید ویزای توریستی استرالیا کمتر باشد، درخواست شما قطعا رد خواهد شد.

اگر ازنظر اعتبار پاسپورت مشکلی نداشتید، می‌توانید حداقل از 3 هفته قبل از اتمام اعتبار ویزای توریستی استرالیا، برای تمدید آن اقدام کنید.

دولت استرالیا به شما اجازه نمی‌دهد که بعد از اتمام زمان ویزا برای تمدید در خاک این کشور باقی بمانید. با توجه به اینکه پروسه بررسی مجدد مدارک و تمدید ویزای توریستی استرالیا بین 10 تا 30 روز زمان می‌برد، بهتر است زمانی برای تمدید اقدام کنید که فرصت کافی داشته باشید.

درصورتی‌که درخواست شما برای تمدید رد شود، باید قبل از اتمام اعتبار ویزای فعلی از خاک استرالیا خارج‌شده و مجددا برای دریافت ویزا اقدام کنید.

هزینه تمدید ویزای توریستی استرالیا برای ویزاهای مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال برای ویزای 600 استرالیا باید برای اولین بار 345 و برای دومین بار 1045 دلار استرالیا بپردازید.

با توجه به اینکه امکان رد درخواست تمدید به‌خصوص برای مسافران ایرانی بسیار بالا است، توصیه می‌کنیم که به‌جای درخواست تمدید ویزا بار دیگر از داخل ایران اقدام به اخذ ویزای توریستی استرالیا بکنید.

تبدیل ویزای توریستی استرالیا به اقامت

تبدیل ویزای توریستی استرالیا به اقامت

تبدیل ویزای توریستی استرالیا به اقامت کار دشواری است اما غیرممکن هم نیست. شما در زمانی که ویزای 600 استرالیا را دریافت کرده‌اید، می‌توانید برای برخی کارهای تجاری اقدام کرده یا در دوره‌های مختلف شرکت کنید.

این دوره‌ها و جلسات تجاری می‌تواند مقدمه‌ای برای دریافت ویزای کاری یا تحصیلی استرالیا و درنهایت اقامت در این کشور باشد.

توجه کنید که در بعضی از انواع ویزاهای توریستی استرالیا انجام کار ممنوع است؛ بنابراین اگر قصد دارید برای مهاجرت دائمی و اقامت کارهایی را انجام دهید، از طریق ویزاهایی که این ممنوعیت را ندارند اقدام کنید.


نکته مهم این است که شما باید از زمان حضور فیزیکی خود در این کشور نهایت استفاده را ببرید و با کارفرماهای استرالیایی ملاقات کرده و کاری برای خود پیدا کنید.

البته به‌جز این روش کارهای دیگری نیز می‌توان برای تبدیل ویزای توریستی استرالیا به اقامت انجام داد. در زیر به بخشی از این شرایط اشاره کرده‌ایم.

  • ازدواج با یکی از شهروندان این کشور و دریافت اسپانسرشیپ از همسر
  • اقدام قبلی برای مهاجرت و موافقت با درخواست در زمان مسافرت
  • دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی
  • دریافت پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما به‌شرط رعایت قوانین جذب نیروی کار خارجی

شرایط اخذ ویزای توریستی استرالیا

دولت استرالیا برای دریافت ویزای توریستی استرالیا، شرایطی را اعلام کرده است که در صورت نبود آن‌ها درخواست ویزا قطعا رد خواهد شد.

معمولا شانس دریافت ویزا برای کسانی که دعوت‌نامه دارند بیشتر است. به‌خصوص اگر دعوت‌نامه از سوی بستگان درجه‌یک متقاضی ارسال شده باشد.

متقاضی ویزای توریستی استرالیا باید تاریخچه سفری متناسب با منابع مالی داشته باشد. به این معنا که باید قبل از درخواست ویزای استرالیا حداقل یک سفر خارجی رفته باشد.

متقاضی این ویزا باید تمکن مالی خود را به دولت استرالیا ثابت کند. خرج روزانه یک توریست در استرالیا به‌طور میانگین 60 تا 80 دلار است که متقاضی باید ثابت کند که قادر به پرداخت آن هست.

ویزای توریستی استرالیا و پناهندگی

ویزای توریستی استرالیا و پناهندگی

یکی از روش‌های رایج مهاجرت به دیگر کشورها برای افرادی که شرایط خاص دارند، مهاجرت از طریق پناهندگی است. در سال‌های اخیر افراد زیادی برای دریافت ویزای توریستی استرالیا و اقدام برای پناهندگی در این قاره اقدام کرده‌اند؛ اما همه آن‌ها موفق به دریافت پناهندگی استرالیا نمی‌شوند.

چراکه شرایط دریافت پناهندگی کشورها معمولا سخت و البته پر ریسک است. پناهندگی استرالیا معمولا به کسانی داده می‌شود که در کشور خود در شرایط سختی هستند و قادر به ادامه زندگی نیستند.

اخذ ویزای توریستی استرالیا و اقدام برای پناهندگی پس از ورود به این کشور یکی از روش‌های رایج دریافت پناهندگی است. برای این کار شخص باید بلافاصله بعد از رسیدن به استرالیا خود را به پلیس این کشور معرفی کند. پلیس شخص را برای ثبت درخواست پناهندگی و بررسی وضعیت به اداره امور پناهندگان منتقل می‌کند.

بعد از ثبت درخواست تا زمان بررسی و اعلام نتیجه شخص باید در اردوگاه پناه‌جویان ساکن شود. بعد از بررسی شرایط اولیه پناه‌جویی دادگاهی تشکیل می‌شود که در این دادگاه شخص باید مدارک خود را برای اثبات دلایل پناهندگی ارائه دهد.

درصورتی‌که قاضی با مدارک ارائه‌شده قانع شود، قاضی به او اجازه اقامت در استرالیا را می‌دهد؛ اما اگر این مدارک کامل نباشند، شخص باید در زمان مشخصی خاک استرالیا را ترک کند.

برای مطالعه بیشتر درباره روش‌های اخذ پناهندگی این کشور، مطلب پناهندگی استرالیا را مطالعه کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی استرالیا

به‌منظور دریافت ویزای توریستی استرالیا باید مدارکی را ارائه دهید که هویت شما را نشان دهد. این مدارک باید کاملا معتبر و قابل استناد بوده و به شخص شما تعلق داشته باشند.

بعضی از انواع ویزا ممکن است نیازمند مدارک اضافه‌تری باشند. این مدارک را باید برای همه اعضای خانواده و همراهان خود تهیه کنید.

در جدول زیر مدارک لازم را توضیح داده ایم:

مدرک توضیحات
فرم‌های درخواست ویزا —–
رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به بررسی ویزا پرداخت این هزینه‌ها هیچ تضمینی برای پذیرفته شدن تقاضای شما نمی‌دهد و در صورت رد درخواست نیز هزینه به شما برگردانده نمی‌شود.
اصل و کپی پاسپورت گذرنامه باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست اعتبار داشته باشد.
یک قطعه عکس رنگی با سایز پاسپورتی و ترجمه مدارک هویتی یعنی شناسنامه —–
مدارک اثبات تمکن مالی شامل ریز حساب بانکی یا فیش حقوقی، گواهی شغلی، تاییدیه مرخصی از کارفرما
دعوت‌نامه از شخص ساکن در استرالیا و کپی ویزای فرد ارسال‌کننده دعوت‌نامه با ذکر آدرس و شماره تلفن —–
مدارکی که انگیزه‌های شما برای بازگشت به ایران را اثبات کند شامل پس‌اندازها، مالکیت‌ها، مسئولیت‌ها و…

سخن پایانی

سفر به استرالیا و دیدن مناظر طبیعی زیبا و حیوانات منحصربه‌فرد آن آرزوی بسیاری از ما است. برای سفر به این کشور باید ویزای توریستی استرالیا را بگیرید.

این ویزا دارای انواع مختلفی است که برای دریافت هریک از آن‌ها باید مبلغ مشخصی را بپردازید و شرایط تعیین‌شده را نیز داشته باشید.

معمولا مسافرت به استرالیا با داشتن دعوت‌نامه آسان‌تر است اما بدون دعوت‌نامه نیز می‌توانید برای این کار اقدام کنید.

در این مطلب هر چیزی را که برای دریافت ویزای توریستی استرالیا نیاز داشتید، بیان کردیم. اگر قصد مسافرت به استرالیا را دارید، حتما این مطلب را بادقت بخوانید.

سوالات متداول

بله! البته برای برخی از ویزاهای توریستی استرالیا، امکان تمدید وجود ندارد، اما برخی دیگر را مطابق با شرایطی که در این مطلب کامل توضیح دادیم، می‌توانید تمدید کنید و اقامت بیشتری در این کشور داشته باشید.

انجام این کار، کمی سخت است، اما امکان پذیر! با برخی اقدامات، می‌توان ویزای توریستی استرالیا را به اقامت دائم تبدیل کرد. مثلاً درخواست کار و شغل از طریق کارفرماهای استرالیا یا شرکت در برخی از دوره‌های خاص.

مثل سایر ویزاها، دریافت ویزای توریستی هم به شرایط شما و پرونده‌تان بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی، گرفتن ویزای توریستی استرالیا بین 1 تا 4 ماه بیشتر زمان نمی‌برد. فاکتورهایی مثل داشتن سابقه سفر به این کشور می‌تواند روند دریافت ویزای شما را سریع‌تر کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال