موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شهروندی استرالیا

داشتن یک زندگی مطلوب، آرزویی است که بسیاری از مهاجران برای رسیدن به آن در تلاش هستند. کشور استرالیا با اعطای شهروندی به مهاجران، تحقق این آرزو را تا حد زیادی امکان‌پذیر کرده است.

شهروندی استرالیا، بالاترین امتیازی است که مهاجران این کشور می‌توانند دریافت کنند. افراد با اخذ شهروندی استرالیا، از حقوق و مزایای زیادی بهره‌مند می‌شوند که یکی از آن‌ها دریافت پاسپورت این کشور است.

لازم است بدانید سیتیزن شیپ استرالیا، شرایط و تعهداتی دارد که متقاضیان ملزم به رعایت آن هستند. در ادامه بیشتر به شهروندی کشور استرالیا خواهیم پرداخت.

اخذ شهروندی استرالیا

شهروندی استرالیا بالاترین امتیاز از لحاظ حقوقی است که با اخذ آن از حقوق و مزایای زیادی بهره‌مند می‌شوید.

سیتیزن شیپ استرالیا چیست؟

اخذ شهروندی استرالیا گام مهمی در مهاجرت به این کشور است و امتیازات زیادی را به ‌همراه دارد. سیتیزن شیپ استرالیا به این معناست که شما به استرالیا و ارزش‌های این کشور متعهد هستید. پس از دریافت شهروندی این کشور می‌توانید خود را به‌عنوان یک استرالیایی بشناسید.

افرادی که موفق به دریافت تابعیت این کشور می‌شوند از امتیازات زیادی برخوردار هستند. این امتیازات شامل شرکت در همه‌پرسی، درخواست شهروندی برای کودکانی که خارج از این کشور متولد می‌شوند، کار در بخش‌های دولتی و دریافت پاسپورت استرالیا است. برای اطلاعات بیشتر از شرایط و نحوه اخذ پاسپورت، مطلب پاسپورت استرالیا را مطالعه کنید.

تفاوت شهروندی با اقامت دائم استرالیا

اقامت دائم استرالیا با شهروندی آن تفاوت‌هایی دارند. مقیم دائم کسی است که ویزای دائمی این کشور را دارد اما به‌عنوان شهروند آن شناخته نمی‌شود. یکی از تفاوت‌های شهروندان با افراد دارای اقامت دائم استرالیا این است که شهروندان پس از خروج از استرالیا می‌توانند بدون دریافت مجوز، دوباره وارد استرالیا شوند.

اما مقیم‌های دائمی استرالیا در صورت رفتن به سفر‌های بین‌المللی باید برای بازگشت دوباره به این کشور ویزای دائمی و یک مرجع معتبر  مسافرتی ارائه دهند. شهروندان استرالیا دارای حق رأی هستند اما دارندگان اقامت دائم این کشور نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

حقوق و مزایای شهروندی استرالیا

افرادی که موفق به دریافت شهروندی کشور استرالیا می‌شوند از حقوق و مزایای زیادی بهره‌مند خواهند شد. این حقوق و مزایا شامل موارد زیر است:

 • سفر و ورود مجدد به استرالیا با داشتن پاسپورت و بدون دردسر
 • حمایت کردن سفارت استرالیا از شهروندان در صورت بروز حادثه برای آن‌ها در خارج از کشور
 • یافتن فرصت‌های شغلی در استرالیا
 • دارای حق شرکت در مناسبات سیاسی و رأی‌گیری
 • بهره‌مندی از کمک‌های تحصیلی
شهروندی استرالیا

سیتیزن شدن استرالیا یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود و از حقوق و مزایای زیاد بهره‌مند می‌شوید.

شرایط اخذ شهروندی استرالیا

اگر سن شما بیشتر از 18 سال بوده و قصد دارید که با اخذ شهروندی استرالیا در این کشور زندگی کنید، لازم است که شرایط آن را داشته باشید. در واقع استرالیا برای اینکه افراد را برای شهروندی انتخاب کند همه جنبه‌های سنی، اقامت و دانش وی درمورد استرالیا را بررسی می‌کند. در ادامه این شرایط بیان شده است.

1. داشتن اقامت دائم استرالیا

قبل از اینکه برای شهروندی درخواست دهید لازم است که ابتدا مقیم دائم این کشور باشید. راه‌های زیادی برای دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد. برای اخذ شهروندی باید:

 • طی 4 سال گذشته با ویزای معتبر در این کشور زندگی کرده باشید.
 • طی این 4 سال، باید حداقل 12 ماه یا در 1 سال حداقل 90 روز در خاک این کشور حضور داشته باشید.
 • برای افراد 16 تا 17 ساله درصورتی‌که رعایت این شرط باعث ضرر به آن‌ها شده می‌توانند با ارائه مدارک از این شرط معاف شوند.
 • کودکان زیر 16 سال ملزم به رعایت این شرط نیستند.

2. تست شخصیت (اخلاق)

اگر 18 سال یا بیشتر دارید، باید از لحاظ سابقه قانونی دارای شخصیت قابل قبولی برای اداره مهاجرت استرالیا باشید. معیار افراد دارای شخصیت شامل موارد زیر است:

 • قوانین استرالیا را رعایت کرده و از آن‌ها پیروی کنید.
 • به تعهدات شهروندی خود عمل کنید.
 • محکومیت کیفری نداشته باشید.
 • حوادث خشونت خانگی گزارش شده نداشته باشید.
 • در برابر قوانین و جامعه استرالیا صادق بوده و اطلاعات نادرستی در رابطه با ویزا و شهروندی بیان نکرده باشید.

3. قبولی در آزمون شهروندی استرالیا

برای اینکه میزان اطلاعات و شناخت شما از کشور استرالیا مشخص شود باید در یک آزمون شهروندی شرکت کنید. در این آزمون در مورد ارزش‌ها، رسم‌ و رسوم‌، تاریخ و نماد ملی این کشور سؤالاتی طرح می‌شود که باید به بیش از 75 درصد سؤالات پاسخ دهید. همچنین لازم است که در یک مصاحبه شرکت کنید و نشان دهید که:

 • دارای دانش اولیه در زبان انگلیسی هستید.
 • مفهوم شهروندی را به‌درستی درک کرده‌اید.
 • برای ارزش‌های استرالیا احترام قائل هستید.
 • دانش کافی از استرالیا، مسئولیت‌ها و امتیازات شهروندی دارید.

4. مهارت در زبان انگلیسی

زبان ملی این کشور انگلیسی است و برای اخذ شهروندی استرالیا باید مهارت و آشنایی لازم با این زبان را داشته باشید. مهارت‌های زبانی در مصاحبه، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

5. داشتن تعهد به استرالیا

باید قصد زندگی در استرالیا را داشته باشید یا در خارج از کشور با استرالیا ارتباط نزدیک و مستمر داشته باشید. موارد زیر می‌تواند نشان‌دهنده تعهد شما به این کشور باشد. این موارد عبارت‌اند از:

 • داشتن فرزند متولد استرالیا
 • داشتن همسر با تابعیت کشور استرالیا
 • داشتن خانواده بزرگ در استرالیا
 • گذراندن مدت‌زمان طولانی و زندگی در استرالیا
 • داشتن یک حساب بانکی در استرالیا
 • داشتن شغل در استرالیا
 • پرداخت مالیات
 • داشتن ملک در استرالیا
شرایط اخذ شهروندی استرالیا

برای اخذ شهروندی استرالیا شرایط خاصی وجود دارد که باید رعایت کنید.

روش‌هایی که به اخذ شهروندی استرالیا منجر می‌شود

برای مهاجرت به استرالیا، راه‌های زیادی وجود دارد؛ از جمله مهاجرت از طریق اخذ ویزاهای کار، ازدواج، خانواده، سرمایه‌گذاری و … که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مطلب مهاجرت به استرالیا را مطالعه کنید. افرادی که توانسته‌اند اقامت دائم را با اخذ ویزای دائمی این کشور کسب کنند، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند شهروندی این کشور را اخذ کنند. به طور‌کلی شهروندی به دو طریق اعطا می‌شود:

1. از طریق اعطای مجوز (by conferral)

افرادی که اقامت دائم استرالیا و سایر شرایط آن را دارند می‌توانند برای سیتیزن شیپ استرالیا درخواست دهند. هزینه این روش 490 دلار است و افراد 16 تا 17 سال 300 دلار و فرزندان با سن کمتر از 15 می‌توانند به‌صورت رایگان سیتیزن شیپی دریافت کنند.

2. از طریق تولد و روابط خانوادگی (by descent)

دولت استرالیا برای فرزندانی که در خارج از استرالیا متولد می‌شوند و در زمان تولد، یکی از والدین آن‌ها شهروند استرالیا بوده است، نیز امکان شهروندی این کشور را فراهم کرده است. یعنی فرزندانی که از یکی از والدین با شهروندی استرالیا در خاک کشور دیگر متولد می‌شوند، می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند. در صورتی که متقاضی بیشتر از 18 سال سن داشته باشد باید الزامات شخصیت این کشور را برآورده کند. هزینه اخذ شهروندی از این روش 315 دلار است.

مراحل و نحوه اخذ شهروندی استرالیا

همان‌طور که مشاهده کردید، سیتیزن شیپ استرالیا مستلزم داشتن اقامت دائم و شرایط آن است. پس قبل از هر چیز بررسی کنید که واجد شرایط تابعیت استرالیا باشید. در صورت داشتن این شرایط، باید مراحل لازم را طی کنید. در ادامه مراحل لازم و توضیحات آن بیان شده است.

مرحله اول: ارائه مدارک

مدارک لازم را ارائه دهید. این مدارک شامل مدارک هویتی، مدارک مربوط به تغییر اسم (در صورت لزوم)، عکس پاسپورتی، مدارک ورود به استرالیا و مدارک نشانی محل سکونت است.

مرحله دوم: ثبت درخواست

درخواست خود را ثبت کنید. ثبت درخواست می‌تواند به‌صورت آنلاین یا کاغذی باشد. این امکان وجود دارد که بسته به شرایط از داخل یا خارج استرالیا درخواست خود را ثبت کنید. اگر مدارک را به‌صورت آنلاین ارسال و ثبت کنید، روال کار شما سریع‌تر انجام می‌شود.

مرحله سوم: شرکت در آزمون

افراد با شرایط سنی 18 تا 59 سال، باید در مصاحبه و آزمون شهروندی شرکت کنند. ممکن است برخی افراد فقط در مصاحبه شرکت کنند. زمان دقیق برای مصاحبه و آزمون ممکن است چندین ماه پس از ثبت درخواست این مراحل مشخص شود.

مرحله چهارم: اعلام نتیجه

طی مدت درخواست، اگر هر یک از شرایط شما مانند آدرس و نام تغییر کرد باید آن را اطلاع دهید. نتیجه نهایی در قالب نامه‌ای کتبی برای شما ارسال می‌شود. درصورتی‌که درخواست شما رد شود می‌توانید از طریق دادگاه تجدید نظر، آن را بررسی کنید.

مرحله پنجم: شرکت در مراسم شهروندی

اکثر متقاضیان باید در مراسم مخصوص شرکت کنند و برای شهروندی این کشور تعهد دهند. برای برخی افراد شرط شرکت در این مراسم وجود ندارد. به‌طور معمول پس از گذشت 6 ماه از ثبت درخواست برای شما دعوت‌نامه شرکت در مراسم ارسال می‌شود.

مراحل اخذ شهروندی استرالیا

مراسم شهروندی، آخرین مرحله استرالیایی شدن است که معمولا پس از گذشت 6 ماه از ثبت درخواست برای شما ارسال می‌شود.

نمونه سؤالات سیتیزن شیپ استرالیا

آزمون شهروندی کشور استرالیا یکی از شرایط اخذ شهروندی این کشور است. سؤالات این آزمون در زمینه ارزش‌ها، تاریخ، رسوم و نماد ملی این کشور طرح می‌شود. جزوه این آزمون برای متقاضیان در سایت اداره مهاجرت استرالیا در دسترس است. متقاضیان باید حداقل به 75 درصد سؤالات این آزمون پاسخ دهند. در سایت اداره مهاجرت استرالیا می‌توانید نمونه سوال‌ها را ببینید. ما در ادامه تعدادی از آن‌ها را آورده‌ایم:

1. در روز آنزاک چه چیزی را به یاد می‌آوریم؟

الف. فرود نیروهای ارتش استرالیا و نیوزلند در گالیپولی

ب. ورود اولین مهاجران آزاد از بریتانیای کبیر

ج. فرود اولین ناوگان در یارو سیدنی

2. رنگ پرچم بومیان استرالیا چیست؟

الف. مشکی، قرمز و زرد

ب. سبز، سفید و سیاه

ج. آبی، سفید و سبز

3. کدام نماد رسمی استرالیا مشخص‌کننده اموال کشورهای مشترک‌المنافع است؟

الف. سرود ملی

ب.گل ملی استرالیا

ج. نشان مشترک‌المنافع

4. کدام یک از این اظهارات در مورد سیستم حکومتی استرالیا صحیح است؟

الف. پارلمان استرالیا توسط ملکه استرالیا انتخاب می‌شود.

ب. دولت توسط مردم انتخاب می‌شود.

ج. نخست‌وزیر نمایندگان مجلس ما را انتخاب می‌کند.

آزمون شهروندی استرالیا

تعداد سوالات آزمون، 20 سوال است که باید حداقل به 75 درصد این سؤالات پاسخ دهید.

تعهدات شهروندی استرالیا

استرالیا برای افزایش امنیت کشور، شهروندان خود را ملزم به دادن تعهد می‌کند که این تعهدات شامل موارد زیر است:

 • رعایت قوانین حاکم بر کشور
 • دفاع از استرالیا در صورت لزوم
 • شرکت در انتخابات فدرال و ایالتی و دادن رأی در همه‌پرسی

موارد سلب تابعیت استرالیا

افراد دارای تابعیت استرالیا، ممکن است به دلایلی که در زیر ذکر می‌کنیم شهروندی کشور استرالیا از آنها سلب شود. البته ذکر این نکته مهم است که برخی افراد به تمایل خود نمی‌خواهند شهروند این کشور باشند و به شهروندی کشورهای دیگر درآیند. اما برخی از دلایلی که باعث از دست‌دادن شهروندی استرالیا می‌شود شامل موراد زیر است:

1. سلب تابعیت اختیاری

در صورتی که فرد ثابت کند که دارای دو تابعیت است و می‌خواهد به اختیار خود تابعیت استرالیا از وی سلب گردد می‌تواند با حفظ تابعیت کشور دوم برای لغو شهروندی استرالیایی خود اقدام کند.

2.انجام تخلف و کلاهبرداری

اگر فردی به صورت خودکار تابعیت استرالیا به وی اعطا نشده باشد، به عنوان مثال با مهاجرت به استرالیا شهروندی این کشور را اخذ نموده است، در صورتی که مرتکب جرائم مختلف شود یا در فعالیت‌های کلاهبردارانه شرکت کند شهروندی استرالیا از وی سلب خواهد شد.

3. عدم رعایت شرایط خاص اقامت

اگر فرد به استرالیا مهاجرت کند و اقامت و شهروندی این کشور را اخذ نماید، در صورت عدم رعایت قوانین، شهروندی این کشور از وی سلب می‌شود. شرایط اقامت خاص، شرایطی است که طبق آن به شخصی در صورت ارائه خدمتی، شهروندی داده شده است.

4. عدم وفاداری به استرالیا

بر اساس بند 35 قانون شهروندی استرالیا در سال 2007، افرادی که در فعالیت‌های تروریستی مشارکت داشته باشند یا هرگونه رفتار مرتبط با تروریسم انجام دهند، تابعیت استرالیایی از آن‌ها سلب می‌شود.

5. فرزند والدین سلب تابعیت شده

اگر فرزند والدینی باشید که شهروندی یا تابعیت استرالیا به اختیار خودشان از آنها سلب شده است، دولت این کشور می‌تواند در برخی موارد تابعیت شما که فرزند این والدین هستید تابعیت استرالیا را برای شما لغو کند.

شهروندی استرالیا و تابعیت مضاعف

دولت استرالیا قانون خود را در مورد تابعیت دوگانه تغییر داد. از 4 آوریل 2002، برای شهروندان استرالیایی مجاز بود که تابعیت یک کشور دیگر را بدون از دست‌دادن تابعیت استرالیایی خود در این فرایند کسب کنند. این تصمیم بر اساس بررسی دقیق شورای شهروندی کشور استرالیا صورت گرفت.

با اینکه استرالیا تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد اما برخی کشور‌های دیگر به شهروندان خود این اجازه را نمی‌دهند که تابعیت دیگری داشته باشند. شهروندان استرالیایی که مایل به داشتن تابعیت چندگانه (چه برای خود یا فرزندانشان) هستند، باید اطمینان حاصل کنند که قوانین کشورشان اجازه چند تابعیتی را می‌دهد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سخن پایانی

شهروندی استرالیا، بالاترین امتیازی است که دولت این کشور به مهاجران اعطا می‌کند. شرط مهم و لازم برای سیتیزن شیپ استرالیا، داشتن اقامت دائم این کشور است. توجه کنید که اقامت دائم استرالیا و شهروندی آن تفاوت‌هایی دارند. شهروندان از مزایای زیادی چون دریافت پاسپورت استرالیا، فراهم شدن زمینه‌های شغلی بیشتر، شرکت در مناسبات سیاسی، استفاده از خدمات سنترلینک استرالیا و … بهره‌مند می‌شوند. یکی از قانون‌های مهم که برای شهروندان این کشور وضع شده، تابعیت مضاعف این کشور است، یعنی آن‌ها می‌توانند تابعیت کشور خود و استرالیا را داشته باشند.

سوالات متداول

متقاضیان برای شهروندی کشور استرالیا باید حداقل 1 سال در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین صلاحیت شخصیت، عدم سوء پیشینه و شرکت در آزمون شهروندی از دیگر شرایط است.

متقاضیان باید حداقل به 75 درصد سؤالات به‌درستی پاسخ دهند.

خیر شهروندی با اقامت دائم تفاوت دارد.

بله طبق قانون وضع شده در سال 2002 متقاضیان در صورت تأیید کشورشان می‌توانند تابعیت دوگانه داشته باشند.

بله افراد در صورت شرکت و محکومیت در جرائم علیه امنیت ملی، تابعیت خود را از دست می‌دهند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال