موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت کاری به کانادا

ویزای کاری کانادا، مجوزی است که به واسطه آن می‌توانید در این کشور به مدت مشخصی، کار و زندگی کنید. دولت با صدور ویزای کاری کانادا به دنبال تامین نیروی کار مورد نیاز خود است. مهاجرت کاری به کانادا در سال‌‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. با این حال این کشور در سال 2024 قصد دارد از 281,135 مهاجر جدید از طریق برنامه‌های کلاس اقتصادی استقبال کند. این خبر نویدبخش فرصت‌های طلایی مهاجرت به کانادا است.

در ادامه این مطلب ابتدا گاهی به بازار کار کانادا می‌اندازیم و مشاغل مورد نیاز این کشور را بررسی می‌کنیم. سپس با انواع ویزای کار کانادا و شرایط اخذ آن‌ها آشنا شده و در ادامه هم امتیازبندی و هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.در نهایت هم نگاهی به وضعیت کار و حقوق و دستمزد در کانادا خواهیم داشت. پس تا انتها همراه ما باشید و اگر می‌خواهید بدانید شرایط مهاجرت کاری به کانادا را دارید، حتما فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

مروری بر بازار کار کانادا و مشاغل موردنیاز

قبل از بررسی شرایط مهاجرت کاری به کانادا، بهتر است نگاهی به وضعیت کار در کانادا و مشاغل مورد نیاز این کشور بیندازیم. کانادا تقریبا 18.5 میلیون نیروی کار فعال دارد که حدود 26 درصد آن‌ را مهاجران تشکیل می‌دهند.

هر شغل و تخصصی که داشته باشید، کانادا یکی از بهترین کشورها برای کار است. با توجه به نیاز گسترده این کشور به نیروی کار، احتمال پیدا کردن کار در این کشور بسیار بالاست.

افرادی که قصد اخذ ویزای کاری کانادا دارند، باید مطمئن شوند شغل آن‌ها در طبقه‌بندی مشاغل کانادا یا لیست ناک کانادا وجود دارد یا خیر؟!

کانادا مشاغل موجود در بازار کار را تحت عنوان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification) یا به اختصار ناک NOC منتشر می‌کند. این شغل ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار و اهدافی مانند مهاجرت و غیره در 5 رده دسته‌بندی می‌شوند.

با فروکش کردن تب ویروس کرونا و واکسیناسیون گسترده در کانادا، پیش‌بینی می‌شود بازار کار این کشور هم کم‌کم به دوران سابق خود برگردد. به‌همین دلیل سال 2024 احتمالاً سال پررونقی برای بسیاری از مشاغل در کاناداست.

حوزه‌های کاری زیر از حوزه‌های پررونق کاری در کانادا در سال 2024 هستند:

حوزه های شغلی پر رونق در بازار کار کانادا در 2024
پزشک و پرستارمتخصص فناوری اطلاعات (IT)
مهندس برقداروساز
جوشکارلوله کش
برقکارنجار
حسابدارمهندس ساخت و ساز

این لیست تنها بخشی از حوزه‌های نیازمند کار در کاناداست. بسیاری از تخصص‌ها و مشاغل در این حوزه‌ها می‌توانند با اخذ ویزای کاری کانادا به این کشور مهاجرت و به‌کار مشغول شوند. اگر شغل و تخصصی در این حوزه‌ها دارید، شانس اخذ ویزا کار کانادا برای شما بالاست.

لیست کامل مشاغل مورد نیاز کانادا و طبقه‌بندی آن‌ها را می‌توانید در مطلب مشاغل مورد نیاز کانادا بخوانید. در ادامه نگاهی به شرایط کار در کانادا برای ایرانیان می‌اندازیم:

مهاجرین ایرانی این شرایط ویزای کاری کانادا را باید داشته باشند!

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار با توجه به نوع ویزا و روش مهاجرتی متفاوت است. اما گرفتن ویزای کاری کانادا یک‌سری شرایط عمومی دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است:

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای کار کانادا
سنحداقل 18 سال
مدرک تحصیلیحداقل دیپلم
سابقه کارحداقل 1 سال
مدرک زبانآیلتس 5 معادل CLB 8
حداقل امتیاز67 در مرحله اول
نامشخص در مرحله دوم

جزئیات بیشتر درباره هر کدام از شرایط بالا را در قالب سوال و جواب در زیر بررسی می‌کنیم:

نیروهای کار برای دریافت مجوز کار کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشند. هیچ حداکثر سنی برای متقاضیان ویزای کار وجود ندارد مگر اینکه تحت برنامه تجربه بین‌المللی کانادا یا IEC درخواست دهند.

برای اخذ ویزای جاب آفر و روش کار پس از تحصیل PGWP محدودیت سنی اشاره نشده است. با این حال، برای واجد شرایط بودن برای PGWP، فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

شرایط سنی ویزای کار کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی هم محدودیت ندارد ولی طبق جدول امتیازبندی این ویزا افراد بین 21-49 سال بیشترین امتیاز را می‌گیرند.

برنامه انتقال درون شرکتی کانادا ICT هم محدودیت سنی ندارد. در ادامه با این روش‌ها و ویزاها بیشتر آشنا می‎شوید.

محدودیتی در این زمینه برای شرکت در سیستم امتیازبندی کانادا وجود ندارد. اما داشتن حداقل مدرک لیسانس، امتیاز خوبی در این بخش به شما می‌دهد. اخذ جاب آفر هم در برخی شرایط نیازمند حداقل مدرک لیسانس است. روش ICT کانادا هم نیازی به مدرک تحصیلی ندارد.برای برخی از مشاغل تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال، متقاضیان باید دارای یک دیپلم، گواهی یا مدرک فنی‌وحرفه‌ای مربوط به آن شغل و یا یک ارزیابی معادل آن‌ها باشند.

در سیستم امتیازبندی حداقل 1 سال سابقه‌کار ذکر شده است. اما طبیعی است که هر‌چقدر سابقه کار بیشتری داشته باشید، امتیاز شما بالاتر و شانس اخذ ویزا بیشتر است.

اگر پیشنهاد شغلی کانادایی (Canada job offer) داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که سطح زبان شما برای انجام وظایف شغلی کافی است، امکان دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد. برخی از شرکت‌ها ممکن است برای ویزای کار در کانادا نیازی به نمره آیلتس نداشته باشند.

با این حال، برای برخی از برنامه های مهاجرتی، مانند اکسپرس اینتری، اثبات مهارت زبان ضروری است. همچنین برای روش ICT به مدرک زبان نیاز دارید.

مدرک زبان مورد تایید کانادا شامل این موارد است: آیلتس IELTS و سلپیپ CELPIP برای انگلیسی و تف TEF برای زبان فرانسه.

در مرحله اول باید 67 از 100 امتیاز کسب کنید تا به مرحله دوم (POOL) وارد شوید. حداقل امتیاز در مرحله دوم مشخص نیست و در هر دوره قرعه کشی متفاوت است.
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

انواع ویزای کاری کانادا

برای مهاجرت از طریق کار به کانادا، 6 روش اصلی و مهم وجود دارد:

اینفوگرافی انواع راه های مهاجرت کاری به کانادا

در ادامه این روش‌ها را به طور مختصر معرفی می‌کنیم: با استفاده از این روش‌ها می‌توانید اقامت کانادا از طریق کار را بگیرید. در بین این روش‌ها، روش فدرال (شامل اسکیل ورکر و اسکیل ترید) و روش استانی تنوع بیشتری داشته

روش اول: مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه فدرال

این برنامه متداول‌ترین روش اخذ اقامت کاری کاناداست. متقاضیان خارجی باید در دو روش اسکیل ورکر (Skilled Worker) و اسکیل ترید (Skilled Trade) از طریق سیستم اکسپرس انتری برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنند.

اکسپرس انتری، همچنان یکی از سریع ترین و بهترین روش های مهاجرت کاری به کانادا

اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

نیروهای کار ساده و نیروهای متخصص می توانند با استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری و سیستم امتیازبندی، پی آر کانادا از طریق کار را دریافت کنند.

از جمله شرایط مهاجرت کاری به کانادا در این روش؛ وجود شغل متقاضی در مشاغل با دسته‌بندی‌های TEER 0 یا TEER 1 یا TEER 2 و یا TEER 3 لیست ناک کانادا، حداقل 1 سال سابقه کار و داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره CLB 7 به بالاست.

حتما بخوانید:
اسکیل ورکر کانادا

اسکیل ترید کانادا (Skilled Trade)

نیروهای متخصص و فنی با داشتن مشاغل با دسته‌بندی‌های TEER 2 یا TEER 3 می‌توانند از طریق برنامه اسکیل ترید و شرکت در سیستم امتیازبندی، ویزای شغلی کانادا را دریافت کنند. از جمله شرایط اقامت کاری در کانادا از طریق برنامه اسکیل ترید؛ داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره CLB 5/CLB 4 و سابقه کاری است.

اطلاعات بیشتر درباره اسکیل ترید کانادا را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
اسکیل ترید کانادا

روش دوم: جاب آفر کانادا (Job Offer)

جاب آفر کانادا همان پیشنهاد شغلی است که از سمت یک کارفرمای مورد تایید برای کار در کانادا به متقاضی داده می‌شود. با داشتن شرایط مورد نیاز و پیدا کردن یک پیشنهاد شغلی در کانادا می‌توانید ویزای جاب آفر کانادا یا ویزای کاری کوتاه مدت کانادا بگیرید.

البته یک راه بهتر هم هست! می‌توانید این دعوت نامه کاری کانادا را در سیستم اکسپرس اینتری وارد کرده و امتیاز خود را برای اخذ اقامت کانادا از طریق کار افزایش دهید.

برای پیدا کردن جاب آفر در کانادا می‌توانید از کاریابی‌های کانادایی یا ایرانی کمک گرفته و لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را هم به‌صورت مداوم زیرنظر بگیرید.

حتما بخوانید:
جاب آفر کانادا

ویزای کار استانی کانادا

روش سوم: ویزای کار استانی کانادا (PNP)

دولت کانادا این اختیار را به استان‌ها داده است تا با توجه به نیازهای خود در زمینه کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل و … مهاجر جذب کنند.

معمولاً در برنامه‌های استانی کانادا یک سیستم امتیازدهی وجود دارد که فرد بر اساس آن ارزیابی ‌شده و در نهایت می‌تواند ویزای کاری کانادا را اخذ کند.

اخذ جاب آفر استانی کانادا و شرکت در برنامه اکسپرس اینتری هم در این روش ممکن است.

استان‌های بریتیش کلمبیا (British Columbia)، ساسکاچوان (Saskatchewan) و نیوبرانزویک (New Brunswick) با توجه به شرایط زندگی مناسب و بازار کار پررونق، از مهم‌ترین مقاصد کار در کانادا برای ایرانیان هستند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

روش چهارم: ویزای خود اشتغالی کانادا

اگر در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنید و به‌دنبال اخذ ویزای کاری کانادا هستید، برنامه خوداشتغالی کانادا گزینه خوبی برای شماست. مهم‌ترین تخصص‌های مورد تایید برای اخذ این ویزا این موارد هستند:

تخصص‌های ورزشیتخصص‌های فرهنگی-هنری
ورزشکارطراح
مربی ورزشینویسنده
داور ورزشینقاش
راهنما و مربی برنامه‌های ورزشینوازنده
---عکاس

از جمله مهم‌ترین شرایط ویزای کاری کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی: داشتن حداقل 2 سال سابقه کار حرفه‌ای، کسب حداقل 35 نمره از 100 در سیستم امتیازبندی و تمکن مالی است.

البته کانادا درمورد این ویزا سخت‌گیری‌های زیادی دارد و تنها به افراد شاخص و حرفه‌ای در سطح جهانی ویزا می‌دهد.

حتما بخوانید:
خوداشتغالی کانادا

روش پنجم: ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (PGWP)

دانشجویانی که مقطع بالاتر از دیپلم را در کانادا گذرانده‌اند، پس از فارغ التحصیلی می‌توانند به‌مدت 6 ماه دنبال کار بگردند و در صورت پیدا کردن کار، درخواست ویزای کار پس از تحصیل کانادا PGWP یا (Post Graduate Work Permit) بدهند.

ویزای شغلی کانادا برای دانشجویان تا سقف 3 سال صادر می‌شود و این افراد می‌توانند در این مدت سابقه کار در کانادا را به رزومه خود اضافه کنند. دانشجویان با این سابقه کاری می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Work Experience) یا روش‌هایی دیگر اقامت کاری دائم کانادا را اخذ کنند.

روش ششم: برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا

برنامه ICT یکی از روش‌های مهاجرت شغلی به کانادا است که البته منجر به اقامت موقت کانادا می‌شود، اما تحت شرایطی می‌توان آن را به اقامت دائم هم تبدیل کرد.

این برنامه به مدیران اجازه می‌دهد بدون نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی و بدون محدودیت سنی از طریق انتقال کسب و کار به کانادا، به این کشور مهاجرت کنند.

امکان اخذ ویزای همراه کانادا برای اعضای خانواده و حتی تبدیل آن به اقامت دائم هم در این روش وجود دارد.

اطلاعات بیشتر درباره این روش را در مطلب زیر بخوانید:

حتما بخوانید:
ICT کانادا

خب در بالا با انواع ویزای کاری کانادا و مهم‌ترین روش‌های آن آشنا شدید. در ادامه هزینه مهاجرت کاری به کانادا را بررسی می‌کنیم:

هزینه ویزای کار کانادا چقدر است؟

هزینه ویزای کار کانادا با توجه به نوع ویزا و شرایط شما می‌تواند متفاوت باشد. جدای از هزینه وکیل و پیگیری پرونده، اخذ ورک پرمیت کانادا و کار در این کشور یک‌سری هزینه‌های دولتی هم دارد. مهم‌ترین موارد این هزینه‌ها در زیر آمده است:

هزینه ویزای کار کانادا
ورک پرمیت 155 دلار برای هر نفر
ویزای خوداشتغالی و برنامه کاری کبک2140 دلار (متقاضی اصلی)
اکسپرس اینتری2300 دلار (متقاضی اصلی)
هزینه بیومتریک (انگشت‌نگاری)85 دلار (برای هر نفر)

این موارد مهم‌ترین هزینه‌های دولتی اخذ ویزای کار بود. طبیعی است در روند اخذ ویزا، هزینه‌هایی از شما دریافت کنند که در این لیست نباشد.

امتیازبندی ویزای کار کانادا

امتیاز بندی ویزای کار کانادا به چه صورت است؟

همان‌طور که احتمالا تا الان متوجه شده‌اید، بسیاری از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا تابع سیستم امتیازبندی هستند.

به‌غیر از روش خود اشتغالی، مابقی ویزاهایی که سیستم امتیازبندی دارند، منظور همان سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری است.

در این سیستم طبق 6 معیار و در 2 مرحله به شما امتیاز داده می‌شود:

معیارهای امتیازبندی اکسپرس انتری کانادا
سنمیزان تحصیلاتسابقه کار
مهارت‌های زبان انگلیسی/ فرانسویمیزان انطباق پذیریداشتن پیشنهاد شغلی

هر چه امتیاز بالاتری کسب کنید، شانس اخذ ITA و اقامت کاری کانادا برای شما بیشتر است.

امتیاز ویزای کار کانادا را به تفکیک شاخص‌های نمره‌دهی و مراحل در مطلب امتیازبندی مهاجرت به کانادا مطالعه کنید.

مروری بر وضعیت کار در کانادا

ساعات کاری در کانادا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته است. برای کسانی که قصد کار کردن در ساعت بیشتر را دارند، حداکثر زمان کار هفتگی 48 ساعت در نظر گرفته‌شده است.

وضعیت و قوانین کار در کانادا
ساعات کاری استاندارد در روز8 ساعت
ساعت کاری استاندارد در هفته40 ساعت
حداکثر ساعات کاری در هفته48 ساعت
دستمزد اضافه کاری 1.5 برابر دستمزد ساعات کاری عادی
روزهای کاری در کانادادوشنبه - جمعه
روزهای تعطیل هفتهشنبه و یکشنبه

حداقل حقوق در کانادا چقدر است؟

حداقل حقوق ساعتی در استان‌های مختلف کانادا در زیر آمده است:

حداقل حقوق ساعتی در کانادا

 

این ارقام به دلار کانادا بوده و همان‌طور که خواندید، حداقل دستمزد ساعتی در کانادا هستند! یعنی ممکن است دستمزد ساعتی شما در کانادا حتی تا 2 برابر رقم بالا باشد.

این اطلاعات طبق آخرین آپدیت دستمزد کار در کانادا از وبسایت Retail Council of Canada آورده شده است. با هر آپدیت منبع، این بخش هم برای شما کاربران عزیز آپدیت خواهد شد.

این اطلاعات را به‌صورت جدول هم در زیر می‌توانید مطالعه کنید.

حداقل حقوق در کانادا
استان/ ایالتحداقل دستمزد ساعتی
(دلار کانادا)
آلبرتا (Alberta)15.00 دلار
بریتیش کلمبیا (British Columbia)15.20 دلار
مانیتوبا (Manitoba)11.95 دلار
نیو برانزویک (New Brunswick)11.75 دلار
نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)12.50 دلار
نورت وست تریتوریز (Northwest Territories)15.20 دلار
نوا اسکوشیا (Nova Scotia)
12.95 دلار
نوناووت (Nunavut)16.00 دلار
اونتاریو (Ontario)
15.00 دلار
جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)
13.00 دلار
کبک (Quebec)13.50 دلار
ساسکاچوان (Saskatchewan)11.81 دلار
یوکان (Yukon)15.20 دلار

ساعت کاری معقول، ثبات اقتصادی و درآمد بالا، شرایط کار در کانادا را برای ایرانیان و مردم سایر کشورهای دیگر ایده آل کرده است. به همین دلیل نام کانادا در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان قرار دارد.

لیست مدارک لازم برای ویزای کاری کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا با توجه به نوع روش مهاجرتی و شرایط شما میتواند متفاوت باشد. اما معمولا برای مهاجرت کاری به کانادا این مدارک را باید آماده کنید:

  • مدارک شخصی: پاسپورت معتبر و مدت‌دار، شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان) و … . در صورت لزوم کپی یا ترجمه این مدارک
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی  (CELPIP, IELTS, TEF)
  • مدارک سوابق کاری
  • مدرک دوره‌های گذرانده شده و مهارت‌ها
  • مدارک تحصیلی معتبر و معادل سازی شده
  • مدارک تمکن مالی
  • مدارک نداشتن سو سابقه کیفری
  • ارائه نامه جاب آفر (در صورت وجود)
  • مدارک آزمایشات پزشکی و سلامت
  • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های مربوطه

شرایط گرفتن ویزای کاری کانادا و مدارک مورد نیاز برای اقدام را می‌توانید با اخذ مشاوره جویا شوید.

قانون جدید مهاجرت کاری به کانادا برای ایرانیان

طبق قانون جدیدی که دولت کانادا اعلام کرده است، ایرانیانی که مجوز کار در دست دارند می‌توانند اقامت موقت خود را تمدید کنند. همچنین می‌توانند برای مجوز کار جدیدی که دولت کانادا برای آن‌ها در نظر گرفته است اقدام کنند. نام این طرح جدید کاری، مجوز کار آزاد یا open work permit است. برای اینکه بدانید چطوری می‌توانید از این طریق به کانادا مهاجرت کنید، مطلب زیر را مطالعه کنید:

سخن پایانی

روش‌های مهاجرت کاری به کانادا متنوع است. در نتیجه هر فردی مطابق با شرایط خود می‌تواند با استفاده از یکی از روش‌های موجود برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کند. نکته‌ای که در تمام این روش‌ها مشهود و قابل توجه است شرایط بهتر از نظر میزان درآمد، امکانات زندگی است.

برنامه 3 ساله پذیرش مهاجران در کشور کانادا با تمرکز بر جذب حداکثری نیروی کار تنظیم شده است. اگر از تخصص و مهارت لازم برخوردار هستید، کشور کانادا گزینه‌ای جذاب و فرصتی مناسب برای اخذ اقامت از طریق کار است.

سوالات متداول:

کانادا اهداف مهاجرتی خود را افزایش داده و اکنون قصد دارد در سه سال آینده یعنی از سال 2020 تا 2023 بیش از 1.2 میلیون مقیم دائم جدید را بپذیرد.

پرستاری، توسعه‌دهندگان وب، مهندس برق، راننده کامیون، جوشکار، دامپزشک، برقکار صنعتی، داروسازی، حسابدار و تکنسین شبکه‌های کامپیوتری از پر رونق‌ترین مشاغل 2023 هستند.

پرستاری، مشاور مدیریت کسب‌وکار، وکالت، مدیر کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی، مدیر اجرایی و داروسازی از بهترین مشاغل برای بانوان است. در مطلب بهترین شغل برای زنان در کانادا کامل‌تر به این موضوع پرداخته‌ایم.

مهم‌ترین شرایط کار در کانادا: حداقل 18 سال، دارای یک دیپلم، گواهی یا مدرک فنی‌وحرفه‌ای مربوط به آن شغل، مدرک آیلتس حداقل 6.5 یا CLB 8، حداقل 1 سال سابقه کار و حداقل کسب نمره 67 در مرحله اول سیستم امتیازبندی.

مهم‌ترین روش‌های مهاجرت کاری کانادا: برنامه مهاجرت فدرال (برنامه‌های اکسپرس اینتری)، جاب آفر کانادا، برنامه مهاجرت استانی (PNP)، ویزای کار پس از تحصیل (PGWP)، ویزای خود اشتغالی و برنامه ICT.

امتیازبندی در 2 مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول باید 67 امتیاز از 100 کسب کنید تا وارد مرحله دوم شوید. در مرحله دوم هر‌چقدر امتیاز بالاتری کسب کنید شانس اخذ اقامت کاری کانادا برای شما بالاتر است.

میزان تمکن مالی با توجه به نوع روش مهاجرتی، شرایط شما و تعداد افراد خانواده متفاوت است. در این خصوص با وکیل مهاجرت به کانادا مشورت کنید.

برای مهاجرت کاری به کانادا داشتن حداقل 1 سال سابقه کار ضروری است.

بهترین شهر کانادا برای کار را شاید بتوان ونکوور نام برد. اما پیشنهاد می‌کنیم مطلب “بهترین شهر کانادا برای کار” را هم مطالعه کنید.

منابع: National Occupation Classification (NOC) ، retailcouncil، immigration.ca

guest
602 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها