موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

استان انتاریو کانادا (Ontario)

انتاریو (Ontario) در شرق کانادا واقع شده و دومین استان بزرگ این کشور بعد از استان کبک (Quebec) است. این استان بخش قابل توجهی از مساحت کشور کانادا را تشکیل می‌دهد. استان انتاریو در منطقه مرکزی کانادا قرار دارد از شمال به خلیج هادسون (Hudson) و جیمز (James)، از جنوب به رودخانه سنت لارنس و دریاچه‌های بزرگ، از شرق به استان کبک، از غرب به استان مانیتوبا (Manitoba) محدود می‌شود.

اونتاریو را می‌توان استان تضادها نامید. مناظر متنوع صخره‌ای و منابع معدنی در جنوب و دشت‌های سرسبز در شمال این استان بخشی از این تضادها را تشکیل می‌دهند. بخش مهمی از آب شیرین کانادا از دریاچه‌ها و چشمه‌های این استان تامین می‌شود.

ادامه این مطلب اطلاعات جامعی درباره استان انتاریو ارائه می‌کنیم. مواردی مانند: زندگی و فرهنگ، شهرهای مهم، آب و هوا و مهاجرت.

نامانتاریو (Ontario)
پرچمپرچم انتاریو
مرکزتورنتو (Toronto)
جمعیت15.6 میلیون نفر
شعار"Loyal it began, loyal it remains"
مساحت1,076,395 کیلومتر مربع
زبان رسمیانگلیسی
مهم‌ترین شهرهااتاوا (Ottawa)، همیلتون (Hamilton)، کیچنر (Kitchener)، واترلو (Waterloo)، لندن (London)
آب‌وهواآب و هوای قاره‌ای
وزیرداگ فورد (Doug Ford)
منطقه زمانیEST (Eastern Standard Time)
وبسایتwww.ontario.ca
فرماندار کلEdith Dumont
حزب حاکمحزب محافظه کار

نقشه انتاریو

آب و هوای انتاریو

استان انتاریو شرایط آب و هوایی به شدت متضاد را در فصل‌های تابستان و زمستان تجربه می‌کند. یعنی در فصل تابستان ممکن است در برخی از مناطق نزدیک به ساحل دمای هوا به بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد و در زمستان هم به منفی ۴۰ درجه برسد. میزان بارندگی سالانه در انتاریو کانادا حدود ۷۰۰ میلی‌متر و میزان بارش برف سالانه حدود ۲۱۶۰ میلی‌متر ثبت شده است.

شرق استان به خاطر وزش بادهای موسمی و وجود دریاچه‌ها، آب و هوای نسبتا معتدلی دارد. میزان بارش برف سالانه در شهر تورنتو بیشتر از اتاوا است. میانگین دما در ماه ژانویه برای بخش‌های جنوبی استان اونتاریو، حدودا منفی چهار درجه گزارش می‌شود، در حالیکه دمای هوا در ماه ژوئیه در این مناطق به ۲۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. میانگین دمای دره اتاوا نیز در این ماه‌ها از منفی ۱۱ درجه به ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

جزئیات کامل درباره آب و هوای کانادا را در صفحه اختصاصی آن بخوانید.

زندگی و فرهنگ مردم انتاریو

استان انتاریو از جهات مختلف، مرکز بیشترین فعالیت‌های کشور کانادا است. این استان مرکز فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کانادا محسوب می‌شود. اگرچه هزینه‌های زندگی در انتاریو به نسبت سایر ایالت های کانادا بیشتر است، اما به خاطر کیفیت بالای زندگی و میزان حقوق مناسب بیشتر مردم آن از شرایط زندگی ایده‌آلی برخوردار هستند.

همچنین استان اونتاریو میزبان بیشترین سالن‌های تئاتر و هنرهای نمایشی به ویژه در شهر تورنتو است. بسیاری از گالری‌های هنری کشور کانادا، از جمله گالری هنری در تورنتو و گالری ملی کانادا در اتاوا در این استان واقع شده‌اند. فرهنگ مردم انتاریو به شدت متاثر از فرهنگ استان متحده آمریکا است. این موضوع در تلویزیون، سینما، موسیقی و ورزش‌های حرفه‌ای این استان به راحتی قابل مشاهده است.

شهر تورنتو مرکز فرهنگی و خانه بسیاری از هنرمندان کانادایی در این استان است و به همین دلیل هم نقش کلیدی و مهمی در فرهنگ عمومی مردم انتاریو دارد.

مهم‌ترین شهرهای انتاریو

استان انتاریو، ۵۲ شهر دارد. برخی از مهم‌ترین شهرهای اونتاریو کانادا که سهم به سزایی در رونق اقتصادی و توسعه آن دارند عبارتند از تورنتو (Toronto)، اتاوا (Ottawa)، میسیساگا (Mississauga)، برامپتون (Brampton) و همیلتون (Hamilton).

تورنتو مرکز استان انتاریو است و نزدیک به دو میلیون و صد هزار نفر جمعیت دارد و مرکز اصلی تجاری، فرهنگی و امور مالی آن به شمار می‌رود. در طول سال بیش از ۱۶۰ رویداد فرهنگی در تورنتو برگزار می‌شود. این شهر کمترین نرخ بیکاری را در استان دارد و بیشتر مردم از سطح رفاهی ایده‌آلی برخوردارند.

میدان نیتن فیلیپس تورنتو

میدان نیتن فیلیپس تورنتو

اتاوا دومین شهر مهم استان انتاریو است. این شهر در کرانه جنوبی رودخانه اتاوا واقع شده و نزدیک به یک میلیون جمعیت دارد. این شهر هم در این استان، بالاترین میزان استاندارد زندگی در کشور را ارایه می‌دهد. تعداد زیادی از موسسات فرهنگی و هنری کانادا در این شهر واقع شده‌اند.

میسیساگا سومین شهر مهم انتاریو کانادا است. این شهر در کنار سواحل دریاچه انتاریو قرار دارد و با شهر پایتخت یعنی تورنتو هم مرز است. بسیاری از دلایل پیشرفت میسیساگا را نزدیکی به شهر پایتخت بیان می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی کانادا در این شهر واقع شده است.

یکی دیگر از شهرهای مهم اونتاریو، برامپتون است. جالب توجه که برامپتون در ابتدا روستا بوده و در سال ۱۸۷۳ میلادی به عنوان شهر ثبت شده است. بخش مهمی از جمعیت این شهر را افراد مهاجر از جنوب آسیا تشکیل می‌دهند. دلایل اهمیت آن را می‌توان به خاطر تولید، فناوری اطلاعات و وجود تعداد زیادی مراکز خرده‌فروشی بیان کرد.

همیلتون پنجمین شهر مهم استان انتاریو است. این شهر نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و به عنوان شهر بندری استان شناخته می‌شود. همیلتون به پایتخت فولاد کانادا نیز شهرت دارد، زیرا حدود ۶۰ درصد از فولاد کشور در آنجا تولید می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های اونتاریو و مراکز مهم آموزشی در اطراف همین شهر واقع شده‌اند.

فرماندار کل انتاریو

در حال حاضر فرماندار انتاریو خانم ادیت دومون (Edith Dumont) است. وی در تاریخ 3 آگوست 2023 طی مراسمی از سوی جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به سمت فرمانداری کل استان انتاریو کانادا منصوب گردید.

خانم دومون اولین فرماندار فرانسوی‌زبان انتاریو است. ایشان چهارمین زنی است که به این مقام منصوب شد. پیشتر خانم الیزابت دادزول (Elizabeth Dowdeswell) متصدی این مقام بود.

نمایندگی استان انتاریو در سطح ملی و بین المللی، امضای قوانین و اسناد رسمی استان، انتصاب مقامات دولتی استان، اعطای نشان‌ها و جوایز دولتی بخشی از وظایف فرمانداری استان انتاریو است. فرماندار انتاریو همچنین به عنوان رئیس شورای اجرایی استان عمل می‌کند، اما قدرت اجرایی واقعی در اختیار نخست وزیر انتاریو است.

مهاجرت به انتاریو

استان انتاریو کانادا کیفیت بالای زندگی به همراه فرصت‌های شغلی بی‌شماری را در اختیار جمعیت مهاجر قرار می‌دهد. این استان به عنوان مرکز فناوری کانادا شناخته می‌شود، به همین دلیل هم برای تامین نیروهای انسانی خود به جمعیت مهاجر نیاز دارد.

طبق آخرین خبر CICNEWS انتاریو قصد دارد میزان جذب مهاجران کاری متخصص خود را در سال 2024 دو برابر کند.

انتاریو محبوب‌ترین مقصد مهاجران خارجی در کانادا است که هرساله پذیرای مهاجران زیادی است. مهاجران این استان قرار است تا سال 2025 به بالاترین رقم تاریخی  یعنی 18000 نفر برسد.

اگرچه هزینه‌های زندگی در این استان بالا است، اما به خاطر شرایط رفاهی ایده‌آل و پرداخت دستمزد مناسب، بسیاری مهاجرت به انتاریو را انتخاب می‌کنند. برای اطلاعات تکمیلی مطلب مهاجرت به انتاریو را بخوانید.

جمعیت شناسی و ایرانیان مقیم انتاریو

انتاریو با بیش از چهارده میلیون نفر جمعیت، خانه تقریبا هر ۲ نفر از ۵ نفر کانادایی است. بیشتر جمعیت استان اونتاریو در مراکز شهر و کنار سواحل زندگی می‌کنند. تا سال ۱۸۱۲ میلادی بیشتر جمعیت این استان را مردم بومی و مهاجران ایالت متحده تشکیل می‌دادند. در قرن نوزدهم گروه‌های قومی از بریتانیا، ایرلند و اسکاتلند که کاتولیک بودند نیز به گروه‌های قومی استان ت انتاریو کانادا اضافه شدند.

جالب است بدانید که بخش قابل توجهی از مهاجران ایرانی در کانادا، استان انتاریو را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. بیشتر ایرانیان مقیم این استان در شهر تورنتو زندگی می‌کنند.

سخن پایانی

اونتاریو یکی از ۱۰ استان کانادا است که در شرق کشور قرار دارد. این سطح رفاهی ایده‌آلی را برای ساکنان خود فراهم کرده و هزینه زندگی در شهرهای مهم همانند تورنتو نسبتا بالا است.

اقتصاد استان انتاریو با ترکیب منحصر به فرد منابع، تولید و صادارت توانسته با رشد چشمگیری همراه شود. حدود ۳۷ درصد از تولید ناخالص داخلی ملی کانادا از همین استان تامین می‌شود. انتاریو کانادا آب و هوای متغیری دارد و بخش قابل توجهی از جمعیت این استان را افراد غیر بومی تشکیل می‌دهند.

 سوالات متداول:

اونتاریو بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان کانادا است که در قسمت شرقی این کشور و در منطقه مرکزی کانادا واقع شده است.

مهم‌ترین شهرهای انتاریو:  تورنتو (Toronto)، اتاوا (Ottawa)، همیلتون (Hamilton)، کیچنر (Kitchener)، واترلو (Waterloo)، لندن (London)، وینزور (Windsor) و کینگستون (Kingston) هستند.

 انتاریو حدود 14.6 میلیون نفر جمعیت دارد.

بله. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به انتاریو وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها برنامه استانی اونتاریو است.

guest
2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها