موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آب و هوای کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ جهان است، به همین دلیل در هر بخش دارای آب و هوای متنوعی است. بخش شمالی که در نزدیکی قطب شمال واقع‌شده بسیار سرد است و تابستان‌هایی با کمتر از دو ماه دارد. عنوان سرزمین بزرگ سفید شمالی (Great White North) به سرما و زمستان‌های طولانی در مناطق کانادا اشاره دارد. با این شرایط آب و هوایی، تقریباً همه کانادایی‌ها در نزدیکی مرز جنوبی زندگی می‌کنند که هوا گرم‌تر است.

ما ایرانیان با توجه به این‌که در منطقه گرمسیری زندگی می‌کنیم، برای سفر یا مهاجرت به کانادا لازم است از قبل آب وهوای کشور کانادا در طول سال در هر ناحیه را بدانیم. در ادامه ویژگی‌های آب و هوایی هرکدام از استان‌های کانادا را آورده‌ایم:

نقشه اب و هوایی کانادا در مناطق و استان های مختلف براساس رنگ ها نمایش داده می شود

شرایط آب و هوایی کانادا

کانادا معمولاً با زمستان‌های یخ‌زده‌اش شناخته می‌شود. عرض جغرافیایی، قاره و همچنین موقعیت رشته‌کوه‌ها، آن را به یکی از سردترین کشورهای روی کره زمین تبدیل کرده است. وجود کوه‌های راکی در غرب و جنوب غربی کانادا، ​​مانع جریان توده‌ هوای ملایم اقیانوس آرام به داخل کانادا می‌شوند. از طرفی هیچ مانعی در مقابل توده‌ هوای سردی که از قطب شمال می‌آید وجود ندارد. بنابراین، به‌غیراز سواحل غربی، بقیه کشور زمستان‌های یخبندان را تجربه می‌کنند.

سواحل اقیانوس اطلس- آتلانتیک در شرق (نوا اسکوشیا، نیوفاندلند) بسیار سردتر از اقیانوس آرام است، چراکه یک جریان دریایی سرد در امتداد اقیانوس اطلس جریان دارد.

در ادامه آب و هوای استان های کانادا را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم:

آب و هوای ساسکاچوان

ساسکاچوان (Saskatchewan) استانی در غرب کانادا با آب و هوای 4 فصل و قاره ای است. زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرم دارد. البته بهار و پاییز هوا کمی معتدل‌تر است. باران در ساسکاچوان نسبتاً کم است و بیشتر در ماه‌های تابستان می‌بارد ولی آفتاب قابل‌توجهی دارد.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
قاره‌ای15 تا 30 درجه سانتی‌گراد19 تا 9- درجه سانتی‌گراد124 روز برفی در سال با عمق 20 سانتی‌متر

آب و هوای بریتیش کلمبیا کانادا

از جذابیت‌های بریتیش کلمبیا (British Columbia) 4 فصل بودن این استان است. بریتیش کلمبیا یکی از گرمترین مناطق کانادا با میانگین دمای بالای روزانه 11 درجه سانتی‌گراد است. زمستان هوا سرد و مرطوب است و چند ماه تابستانی زیبا نیز در طول یک سال اتفاق می‌افتد.

نقشه آب و هوای کانادا برای زندگی دراستان بریتیش کلمبیا در طول یک سال

آب و هوای کانادا در مناطقی که در امتداد ساحل جنوبی قرار دارند در طول سال معتدل است. تابستان‌های سواحل گرم است و دمای هوا در روز حدود 20 درجه سانتی‌گراد است. مناطق ساحلی بریتیش کلمبیا معتدل‌ترین زمستان‌ها را در تمام کانادا دارد و دما به ندرت به زیر صفر می‌رسد.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
4 فصل و معتدل20 درجه سانتی گراد0 تا 5 درجه سانتی گرادمعتدل‌ترین آب و هوا در کانادا

آب و هوای کبک کانادا

بیشتر مناطق مرکزی کبک (Quebec)، دارای آب و هوای نیمه قطبی است. آب و هوای کشور کانادا هرچه به سمت شمال و شرق حرکت کنیم سردتر می‌شود. زمستان‌های طولانی، بسیار سرد و برفی جزو ویژگی‌های شرق کانادا به ویژه کبک است. بیشتر جمعیت کبک در نوار جنوبی که هوای معتدل‌تری دارد مستقر شده‌اند. قسمت‌های شمالی آب و هوای نیمه قطبی دارند.

نقشه آب و هوای کانادا برای زندگی در استان کبک در طول یک سال

حدود 141 روز در سال، شهر کبک حداقل یک سانتی‌متر برف روی زمین دارد. در اواسط زمستان، برف به‌طور متوسط 53 سانتی‌متر عمق دارد. برف تا پایان آوریل آب می‌شود. تابستان‌ها به دلیل عرض جغرافیایی بالاتر و نفوذ توده‌های هوای قطب شمال هوای معتدل‌تری دارد. البته این تابستان‌ها کوتاه هستند و دمای هوا تا 25 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
4 فصل و معتدلحداقل 15-درجه سانتی گراد25 درجه سانتیگرادکوتاه‌ترین روز سال 8 ساعت و 32 دقیقه

آب و هوای آلبرتا کانادا

آلبرتا (Alberta) آب و هوای قاره‌ای دارد و بیش از هر استان دیگری در کانادا تابش آفتاب دارد. زمستان‌ها خشک، آفتابی و سرد است. آب و هوای کانادا در این استان به علت پهناور بودن متنوع است و تحت تاثیر کوه های راکی در جنوب استان قرار دارد. رطوبت هوا به علت عبور جریان هوا از کوه‌های راکی کاهش می‌یابد. در نتیجه زمستان‌ها خشک، آفتابی و سرد است. وزش با شینوک از سمت جنوب دما را تا 22 درجه سانتی‌گراد در یک ساعت افزایش دهد. میزان بارش سالانه در این استان از 300 تا 450 میلی لیتر متغیر است.


باد شینوک (Chinook wind) نوعی باد گرم و خشک است که در دامنه‌های شرقی کوه‌های راکی در کانادا و ایالات‌متحده آمریکا می‌وزد. جهت این باد تابع ناهمواری‌های محلی بوده و فصل وزش آن زمستان و بهار است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
قاره ای20 تا 25 درجه سانتی گراد5- تا 15- درجه سانتی گراد تابش مستقیم آفتاب
تابستان تا 18 ساعت در روز تابش خورشید

آب و هوای نیوبرانزویک کانادا

نیوبرانزویک (New Brunswick)، از استان‌های شرقی کانادا است که در ساحل اقیانوس قرار دارد. آب و هوای نیوبرانزویک قاره‌ای، زمستان‌های یخبندان، برفی و تابستان‌های گرم است. در این استان به علت ساحلی بودن زمستان‌های خیلی سرد به‌ندرت دیده می‌شود. 4 فصل در این استان با زمستان های نسبتا سرد و تابستان‌های گرم و دلپذیر همراه است. بارندگی در این ناحیه، هوای این استان را به نسبت استان‌های شمالی بسیار معتدل‌تر ساخته است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
قاره‌ای 4 فصل30 الی 32 درجه سانتی گراد5- الی 15-درجه سانتی گرادسرمای معتدل در ایالت‌های شرقی

آب و هوا مانیتوبا کانادا

مانیتوبا (Manitoba) دارای آب و هوای نسبتاً خشک با تغییرات دمای شدید در هر فصل است. زمستان خیلی سرد و تابستان خیلی گرم است. در این استان 132 روز برف می‌بارد و نسبتاً سرد است. علاوه بر آن در طول سال باد فراوان می‌وزد.

مانیتوبا یک استان آفتابی است به‌طوری‌که روزهای آفتابی بسیاری در طول سال دارد. این استان رتبه اول برای صاف‌ترین آسمان کانادا در طول سال را به خود اختصاص داده است. البته بخش‌های شمالی استان (ازجمله شهر تامپسون) در منطقه آب و هوایی نیمه قطبی قرار دارند.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
نسبتاً خشک14 تا 38 درجه سانتی گراد18 تا 40--درجه سانتی گرادصاف‌ترین آسمان کانادا

آب و هوای انتاریو کانادا

آب و هوای کانادا در شهر انتاریو (Ontario) از فصلی به فصل دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. سه منطقه آب و هوایی متفاوت یعنی هوای سرد، خشک و قطب شمال. اما به طور کلی، بیشتر آب و هوای انتاریو به عنوان مرطوب قاره‌ای طبقه بندی می‌شود.

نقشه آب و هوای کانادا برای زندگی در استان انتاریو در طول یک سال

در مناطق ساحلی و شرقی آب و هوا خنک، متعادل و با حرکت به سمت غرب هوای کانادا سردتر می‌شود. در شمال انتاریو دما  تا -50 درجه سانتی‌گراد سرد می‌شود، اما میانگین دمای زمستان فقط -4.6 درجه سانتی‌گراد است. میزان بارندگی سالانه بین 750 تا 1000 میلی متر متغیر است و به خوبی در طول سال توزیع می شود. بیشتر این منطقه در کنار دریاچه‌های بزرگ قرار دارد و در برخی مناطق برف فراوان می‌آید.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستان
قاره‌ای و مرطوب20 الی 30 درجه سانتی گراد5- درجه سانتی گراد

آب و هوای نوا اسکوشیا کانادا

آب و هوای نوا اسکوشیا (Nova Scotia) کمی قاره‌ای است که با زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌های گرم و کاملاً بارانی مشخص می‌شود. نوا اسکاشیا استانی دریایی در جنوب شرقی کانادا است. زمستان، در روزهای سردتر، دما حتی در سواحل به 15- درجه سانتی‌گراد و حتی بیشتر کاهش می‌یابد. اگر سرما را دوست ندارید در زمستان به این استان سفر نکنید. به‌طورکلی وجود اقیانوس و ناحیه ساحلی باعث شده تا هوا در 4 فصل ملایم‌تر باشد؛ و گرمای سختی در این منطقه نداشته باشیم.

بهترین آب و هوا در نوا اسکوشیا را هالیفاکس با آب و هوای دریایی و تابستان کوتاه و گرم دارد. گرم ترین شهر برای سفر در تابستان که در سواحل اقیانوس اطلس واقع شده است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
کمی قاره‌ای14 تا 25 درجه سانتی گراد0 تا -9 درجه سانتی گرادوجود یخ شناور در سواحل
بارش برف و باران فراوان
هوا به‌ندرت گرم یا بی‌نهایت سرد

آب و هوای نیوفالند و لابرادور

آب و هوای کانادا در نیوفالند و لابرادور (Newfoundland and Labrador) دارای زمستان‌های سرد اما نه شدید و تابستان‌های گرم تا خنک هستند. میانگین دمای جولای در استان بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد در شمال لابرادور تا 15 درجه سانتی‌گراد در ساحل جنوبی جزیره است.

لابرادور شمالی به عنوان آب و هوای قطبی تاندرا طبقه بندی می‌شود، لابرادور جنوبی به عنوان آب و هوای نیمه قطبی در نظر گرفته می‌شود. از طرفی نیوفاندلند به عنوان یک زیرگروه تابستانی خنک از آب و هوای مرطوب قاره ای در نظر گرفته می‌شود. بارندگی در این استان اغلب به صورت باران است.ولی به‌طورکلی بهترین فصل برای حضور گردشگران فصل تابستان است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
آب و هوای دریایی معتدلی20 تا 34 درجه سانتی گراد3- تا 11- درجه سانتی گرادبارندگی زیاد

آب و هوای پرنس ادوارد

آب و هوای جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward)، دریایی و معتدل است که به‌شدت تحت تأثیر آب‌های گرم خلیج سنت لارنس قرار دارد. این استان معمولاً 4 فصل است با بهار و پاییزی که دیر فرامی‌رسند و تابستان‌هایی که هوایی معتدل (نه گرم و نه سرد) دارد؛ اما زمستان در این جزیره یخبندان، برفی و باد است و در تمام طول سال نیمه ابری است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستانویژگی آب و هوایی
آب و هوای دریایی معتدلی20 تا 34 درجه سانتی گراد3- تا 11- درجه سانتی گرادبارندگی زیاد

بارش در تمام فصول سال حتی تابستان آب‌وهوای کانادا در جزیره را متعادل ساخته است. آب اقیانوس‌ها در طول سال نسبتاً سرد است و دمای آن به‌ندرت به بالای 20 درجه می‌رسد. بااین‌حال رفتن به ساحل و شنا در اقیانوس یکی از لذت‌های جزیره‌نشینان و گردشگران در تابستان است.

آب و هوای مناطق شمال غربی

آب و هوای مناطق شمال غربی (northwest territories) سرد و نسبتاً خشک است، با تابستان‌های معتدل و آفتابی. هوای سرد زمستانی در این منطقه سکونت را برای ایرانیان سخت کرده چراکه در زمستان به‌ندرت دمای هوای کانادا به بالای 0 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. بهترین فصل برای سفر به این مناطق شمال غربی از اردیبهشت تا مهرماه است. در تابستان آب و هوای امتداد ساحل ملایم و روزها غالباً ابری و بارندگی زیاد است.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستان
سرد و نسبتاً خشک22 تا 34 درجه سانتی گراد2- تا 20- درجه سانتی گراد

آب و هوای نوناووت

آب و هوای نوناووت (Nunavut) با توجه به قرارگیری در منطقه آب و هوایی قطب شمال، بسیار سرد است. زمستان‌های نوناووت بسیار سرد و بسته به فصل و جایی که در آن منطقه هستید بسیار متفاوت است؛ اما در کل نوناووت سردترین منطقه در کانادا محسوب می‌شود. هوای کانادا در تابستان‌های نوناووت کمی متفاوت‌تر می‌شود و با میانگین 11 درجه دمای ملایم‌تری دارد.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستان
سرد قطبی6 تا 11 درجه سانتی گراد27- تا 32- درجه سانتی گراد

کویر قطبی نوناووت، بارندگی کمی تولید می‌کند، چندین روز بدون ابر در آسمان و رطوبت کم که باعث می‌شود دمای سرد زمستانی نوناووت کمی قابل‌تحمل‌تر باشد. برف به‌خوبی تا اواخر زمستان ادامه دارد.

آب و هوای یوکان

آب و هوای قلمرو یوکان (Yukon) عمدتاً نیمه قطبی است و بیشتر استان در ارتفاعات بالا با شرایط نیمه خشک قرار دارد. تابستان‌هایی گرم با دمای متوسط ​​25 درجه سانتی‌گراد و بالاتر در این استان معمول است. روزهای تابستانی طولانی هستند و معمولاً در ماه‌های ژوئن و ژوئیه به دلیل موقعیت شمالی استان، 24 ساعته روشنایی دارد.

در زمستان ممکن است هوا تاریک، سرد و برفی باشد و دمای هوا تا 40- کاهش پیدا کند. با این اوصاف بهترین مقصد زمستانی روی کره زمین می‌شود.

آب و هوادما در تابستاندما در زمستان
سرد قطبی15 تا 29 درجه سانتی گراد13- تا 40- درجه سانتی گراد

نتیجه‌گیری

آب و هوای شهرهای کانادا در طول سال و در بخش های مختلف این کشور متفاوت است. با نزدیک شدن به خط جنوبی هوا رو به گرمی می‌رود. در این مقاله شرایط آب و هوای کانادا و شهرهای مختلف آن بررسی شد. با توجه به اینکه ما ایرانیان اکثرا در آب و هوای گرمسیری زندگی کرده‌ایم، زندگی در شهرهای جنوبی بسیار بهتر است.

سوالات متداول:

برلینگتون شهری در غرب دریاچه انتاریو در استان انتاریو است که بهترین آب و هوا را دارد. دما خیلی زیاد تغییر نمی‌کند، زمستان‌ها راحت‌ و تابستان‌ها لذت‌بخش است. زمستان‌های برفی مکانی عالی برای اسکی و اسنوبرد است.

ویکتوریا در بریتیش کلمبیا، عنوان گرم‌ترین شهر کانادا در طول زمستان را دارد. میانگین دمای روزانه حداکثر به 9 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در شب حداقل دما حدود 4 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. میانگین بارش برف سالانه 25 سانتی‌متر است. ویکتوریا تنها یک روز در سال دمای هوا به زیر صفر می‌رسد.

آفتابی ترین بخش کانادا منطقه گریت پرایری در شرق کوه‌های راکی است. در شهرهایی مانند کلگری، وینیپگ، ادمونتون و رجینا، خورشید بیش از 2300 ساعت در سال می‌تابد. کلگری در آلبرتا، در صدر آفتابی‌ترین مکان‌های کانادا قرار دارد و ۲۴۰۵ ساعت و ۳۳۳ روز آفتابی در سال دارد.

سردترین مکان در کانادا بر اساس میانگین دمای سالانه نوناووت (Nunavut) است که میانگین دما در آن ۱۹٫۷- درجه سانتی‌گراد در سال است. بااین‌حال، سردترین دمای ثبت‌شده تاکنون در کانادا -63.0 درجه سانتی‌گراد در اسناگ، یوکان بود.

منطقه دریایی اقیانوس اطلس گرم‌ترین منطقه در اقیانوس اطلس کانادا است که دارای آب و هوای جنوبی تا متوسط است. میانگین دمای زمستان از 8- تا 2- درجه سانتی‌گراد و تابستان بین 13 تا 15.5 درجه سانتی‌گراد متغیر است. نزدیکی این مناطق به اقیانوس اطلس، آب و هوا دریایی معتدل، خنک و مرطوب ایجاد می‌کند. مردم این نواحی زمستان‌های طولانی و تابستان‌های خنک را تجربه می‌کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال