موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

استان ساسکاچوان کانادا (Saskatchewan)

ساسکاچوان (Saskatchewan) یکی از ایالت های کانادا است که در منطقه علفزار کانادا واقع شده است. این استان از طرف غرب با آلبرتا (Alberta)، از سمت شمال با قلمروهای شمال غربی کانادا، از سمت شرق با استان مانیتوبا (Manitoba)، از شمال شرق با نوناووت (Nunavut) و از جنوب با ایالت‌های مونتانا (Montana) و داکوتای شمالی (North Dakota) ایالات متحده، همسایه است.

ساسکاچوان، اغلب به عنوان “انبار غله کانادا” شناخته می‌شود، استانی است که از ترکیب منحصر به فردی از زیبایی طبیعی و تاریخچه جذاب شکل گرفته است. یکی از جالب‌ترین جنبه‌های آن تپه‌های شنی اتاباسکا است که در شمال دور قرار دارد. این تپه‌های شنی فعال‌ترین تپه‌های شنی در شمالی‌ترین نقطه جهان هستند. برخی از قسمت‌های این نوار 100 کیلومتری از تپه‌های شنی، به ارتفاع 30 متر می‌رسند، تنها با هواپیمای دریایی قابل دسترسی است و به رمز و راز آن می‌افزاید. علاوه بر شگفتی‌های زمین‌شناسی، ساسکاچوان همچنین دارای موزه سلطنتی ساسکاچوان در رجینا است که بزرگترین اسکلت دایناسور در جهان را در خود جای داده است!

تصویری از تپه های شنی آتاباسکا

تصویری از تپه های شنی آتاباسکا واقع در استان ساسکاچوان

ساسکاچوان یکی از دو استان محصور در خشکی است که به دشت‌های پهناورش معروف است، اما همچنین دارای سنگلاخ‌های کوهستانی، جنگل‌های انبوه شمالی، تپه‌های شنی است و ده‌ها هزار دریاچه را نیز در خود جای داده است. این استان بیشتر به فضای طبیعی‌اش شناخته می‌شود اما با این حال شهرها و شهرک‌های جالبی هم دارد، مثلاً شهر ساسکاتون (Saskatoon) از نظر جمعیت‌شناسی، یکی از جوان‌ترین شهرهای کشور کانادا به شمار می‌رود.

ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با استان ساسکاچوان بیشتر آشنا کنیم و اطلاعاتی درمورد فرهنگ، آب و هوا، مهاجرت و جمعیت شناسی این استان را در اختیار شما قرار خواهیم داد و شهرهای مهم ساسکاچوان را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

نامساسکاچوان (Saskatchewan)
پرچمپرچم ساسکاچوان
مرکزرجاینا (Regina)
جمعیت1.218 میلیون نفر
مساحت651,036 کیلومتر مربع
شعار"From many people's, strength"
زبان رسمیانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاساسکاتون، رجاینا، پرینس آلبرت (Prince Albert)
حزب حاکمحزب دموکرات جدید
آب‌وهواآب و هوای قاره‌ای
فرماندار کلراسل میراستی (Russell Mirasty)
منطقه زمانیUTC -6
وبسایتhttps://www.saskatchewan.ca

نقشه ساسکاچوان

زندگی و فرهنگ ساسکاچوان

استان ساسکاچوان از دیرباز تاکنون مهاجران زیادی را از سرتاسر جهان پذیرفته و همچنان به پذیرش مهاجران ادامه می‌دهد. بنابراین جمعیت این استان، بسیار چندفرهنگی و متنوع است و هر جایی که دارای فرهنگ‌های متنوعی باشد، از آزادی و امنیت زیادی هم برخوردار است؛ تا این ملیت‌ها و قومیت‌های مختلف بتوانند در صلح و عدالت در کنار هم زندگی کنند.

استان ساسکاچوان نیز عدالت و رفاه زیادی را برای مردم خود فراهم کرده تا آن‌ها بتوانند از زندگی در ساسکاچوان لذت ببرند. سرگرمی، هنر و فرهنگ به وفور در ساسکاچوان یافت می‌شود و شامل تئاتر و هنرهای نمایشی، همایش‌های موسیقی، گالری‌های هنری، موزه‌ها، بازارهای صنایع دستی، جشنواره‌های چندفرهنگی، کنسرت راک اند رول و موسیقی کلاسیک است.

تعداد موزه‌های ساسکاچوان بیش از هر جای دیگری در کانادا است و موزه‌هایی از قبیل موزه سلطنتی ساسکاچوان و مرکز میراث جهانی RCMP که هر دو در شهر رجاینا واقع شده‌اند، دو مورد از معروف‌ترین آن‌ها هستند.

شهرهای مهم ساسکاچوان

رجاینا پایتخت استان ساسکاچوان و دومین شهر بزرگ آن است. این شهر حدود 240,000 نفر جمعیت دارد و اقتصاد قوی آن بر پایه‌ صنایعی است که از منابع طبیعی غنی این شهر نشأت گرفته‌اند. پارک تحقیقاتی رجاینا که توسط دانشگاه رجاینا پشتیبانی می‌شود، مرکزی برای طراحی و توسعه صنایع و فناوری‌های جدید است.

ساسکاتون بزرگترین شهر استان ساسکاچوان است که حدود 300,000 نفر جمعیت دارد. به لطف اقتصاد رو به رشد آن، جمعیت ساسکاتون در اواسط دهه‌ 1980 از شهر رجاینا پیشی گرفت. این شهر اغلب به عنوان «پاریس مرغزارها» شناخته می‌شود.

سایر شهرهای مهم ساسکاچوان عبارتند از: پرینس آلبرت (Prince Albert)، موس جاو (Moose Jaw) و شهر مرزی لویدمینستر (Lloydminster).

آب و هوای ساسکاچوان

ساسکاچوان سرزمینی است که هر فصل آن جذابیت‌های خاص خود را دارد. ساسکاچوان بیش از هر استان دیگری در کانادا، از نور خورشید بهره‌مند می‌شود. آب و هوای ساسکاچوان قاره‌ای است. فصل پاییز در اواسط سپتامبر آغاز می‌شود. دمای هوا در فصل پاییز از حداقل 9- درجه سانتی‌گراد در شب تا حداکثر 19+ درجه سانتی‌گراد در روز متغیر است.

ساسکاتون، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایالت ساسکاچوان

تصویری از مرکز شهر ساسکاتون (Saskatoon)

فصل زمستان در اواسط نوامبر شروع می‌شود، روزها عموما آفتابی با برف خشک و پودری است. اغلب در شب‌های زمستانی می‌توانید شفق قطبی را در آسمان مشاهده کنید. دمای هوا در زمستان از حداکثر 0 درجه سانتی‌گراد در طول روز تا حداقل 24- درجه سانتی‌گراد در طول شب متغیر است.

دمای هوا در بهار از حداقل 13- درجه سانتی‌گراد در شب تا حداکثر 15+ درجه سانتی‌گراد در روز متغیر است. تابستان‌های ساسکاچوان روزهای آفتابی بسیار گرمی دارند. جولای و آگوست گرم‌ترین ماه‌های سال هستند و دمای آن بین 15+ درجه سانتی‌گراد در طول شب تا 25+ درجه سانتی‌گراد در روز متغیر است. جزئیات کامل درباره آب و هوای کانادا را در صفحه اختصاصی آن بخوانید.

مهاجرت به ساسکاچوان

مهاجرت یکی از مهمترین عناصری است که از دیرباز نقش مهمی را در فرهنگ و تاریخ این استان ایفا کرده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود که مهاجرت سهم بزرگی از رشد آینده‌ ساسکاچوان را به خود اختصاص دهد. ساسکاچوان برای کمک به اقتصاد رو به رشد خود تلاش می‌کند تا سطح مهاجرت به این استان را افزایش دهد و هر ساله حدود 10,000 مهاجر جدید را به خود جذب می‌کند.

یکی از برنامه‌های مهاجرت به ساسکاچوان، «برنامه‌ استانی ساسکاچوان» یا به اختصار «SINP» است که به افرادی که مایل به کار و زندگی در ساسکاچون هستند اجازه می‌دهد تا روند درخواست ویزا را به سرعت طی کرده و به راحتی اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

برنامه مهاجرتی ساسکاچوان، کارگران ماهر، کشاورزان، کارآفرینان و دانشجویان بین المللی را شناسایی کرده و به آنها کمک می‌کند تا برای کار و تحصیل در ساسکاچوان مستقر شوند.

جمعیت شناسی و ایرانیان مقیم ساسکاچوان

استان ساسکاچوان بیش از 1.218 میلیون نفر را در خود جای داده است که نزدیک به 35 درصد از این جمعیت در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، این باعث شده که ساسکاچوان در میان سایر استان‌های کانادا، بیشترین میزان زندگی روستایی را به خود اختصاص دهد. این استان بزرگترین صادرکننده‌ محصولات کشاورزی به سرتاسر جهان است.

ساکنان ساسکاچوان عمدتاً در نیمه‌ جنوبی این استان زندگی می‌کنند و نیمه‌ شمالی آن عمدتاً جنگلی و کم جمعیت است. تقریباً نیمی از کل جمعیت این استان در دو شهر بزرگ آن، یعنی شهر ساسکاتون و شهر رجاینا سکونت دارند.

ساسکاچوان با رشد اقتصادی روز افزون و با افزایش پذیرش مهاجران از سرتاسر جهان، امیدوار است که جمعیت خود را با سرعت ثابتی افزایش دهد. جالب است بدانید که تعداد ایرانیان مقیم ساسکاچوان به 1,345 نفر می‌رسد.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم استان ساسکاچون یکی از دو استان محصور در خشکی در کانادا است و مرز مشترکی با ایالات متحده دارد. این استان دارای مناظر طبیعی بسیار زیادی است و دشت‌های پهناورش بسیار معروف هستند. ساسکاچوان استان بسیار مهاجرپذیری است و جامعه‌ چند فرهنگی آن، زندگی را برای مهاجران بسیار آسان کرده است.

همچنین این استان یکی از آفتابی‌ترین استان‌های کانادا است، بنابراین اگر می‌خواهید به کانادا مهاجرت کنید اما به سرمای زیاد علاقه‌ای ندارید شاید بخواهید مهاجرت به ساسکاچوان را در برنامه خود قرار دهید.

 سوالات متداول:

ساسکاچوان یکی از استان‌های منطقه علفزار کانادا است که در خشکی محصور از طرف غرب با استان آلبرتا (Alberta)، از سمت شمال با قلمروهای شمال غربی کانادا، از سمت شرق با استان مانیتوبا (Manitoba) و از سمت جنوب با آمریکا همسایه است.

این استان بیش از 1.1 میلیون نفر جمعیت دارد که نیمی از کل جمعیت آن در دو شهر بزرگ ساسکاتون (Saskatoon) و رجاینا (Regina) سکونت دارند و حدود 35 درصد جمعیت هم در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

زبان مرسوم در این استان، زبان انگلیسی است. 82.4 درصد از مردم ساسکاچوان‌ به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال