موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شرایط مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت در سال 2024

استرالیا به دلیل داشتن کیفیت زندگی بالا، فرهنگ متنوع و فرصت‌های شغلی فراوان، نه تنها یک مقصد محبوب برای مهاجران، بلکه خانه بیش از 70 هزار ایرانی است؛ وجود این تعداد مهاجر ایرانی، می‌تواند گویای وضعیت مطلوب این کشور باشد. برای مهاجرت به استرالیا، روش‌های مهاجرتی متنوعی وجود دارد و ویزاهای مختلفی در دسته‌های کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و خانواده صادر می‌شود. مطلب پیشِ رو، راهنمای کامل مهاجرت به استرالیا در سال 2024 است. در این راهنما قصد داریم درباره شرایط و انواع روش‌های اخذ اقامت استرالیا صحبت کنیم. اگر می‌خواهید بدانید شرایط مهاجرت به استرالیا را دارید یا خیر، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

شرایط مهاجرت به استرالیا در سال 2024

به‌طور کلی، شرایط مهاجرت به استرالیا را به 2 دسته شرایط عمومی و اختصاصی، تقسیم‌بندی می‌کنیم. شرایط اختصاصی، با توجه به روش مهاجرتی و نوع ویزا متفاوت است. مهم‌ترین شرایط عمومی مهاجرت به استرالیا هم، این موارد هستند:

 • داشتن وضعیت سلامتی مناسب
 • انجام تست مدیکال
 • نداشتن سوء پیشینه
 • داشتن مدرک زبان (برای بیشتر ویزاهای استرالیا لازم است)
 • تکمیل بودن مدارک
 • پرداخت هزینه‌های دولتی صدور ویزا

شرایط اختصاصی بسته به نوع ویزا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شرایط سنی (برای مثال، زیر 45 سال برای ویزاهای مهارتی)
 • کسب امتیاز لازم (حداقل 65 امتیاز برای ویزاهای مهارتی)
 • داشتن اسپانسرشیپ یا پیشنهاد شغلی برای کار 
 • تمکن مالی
 • و …

دولت استرالیا، اخیرا سیستم مهاجرتی این کشور را بازبینی و از سیاست‌های جدید مهاجرتی خود رونمایی کرد. این استراتژی جدید که توسط خانم کلر اونیل (Clare O’Neil)، وزیر امور داخلی استرالیا در 11 دسامبر 2023 منتشر شد، شامل طیف وسیعی از سیاست‌های جدید بود که عمدتا بر مهاجرت مهارتی موقت و آموزش بین‌المللی متمرکز بوده است. از مهم‌ترین این موارد که به مرور در آینده اجرایی خواهد شد، می‌توان به افزایش نمره زبان آیلتس (یا معادل آن) برای ویزای دانشجویی (از 5.5 به 6) و برای ویزای فارغ‌التحصیلان (از 6 به 6.5)، کاهش حداکثر شرایط سنی برای متقاضیان ویزای موقت فارغ‌التحصیلان (از 50 به 35 سال)، ارائه ویزای مهارتی جدید و … اشاره کرد.

پاسخ به مهمترین دغدغه‌های شما

برای رفتن به استرالیا، هزینه‌های مختلفی خواهید داشت که بسته به شرایط فردی و نوع روش مهاجرتی متفاوت است و نمی‌توان عدد دقیقی را به عنوان هزینه ذکر کرد؛ به‌طور کلی، هزینه‌های دولتی صدور ویزا حدود 8 تا 15 هزار دلار استرالیا برای یک فرد تخمین زده می‌شود. البته این عدد با توجه به شرایط و نوع ویزا برای هر متقاضی ممکن است متفاوت باشد. لازم به ذکر است که باید علاوه‌بر هزینه‌های اخذ ویزا، سایر هزینه‌ها را از جمله هزینه‌های سفر، وکیل، تمکن مالی، هزینه‌های زندگی در ماه‌های اول اقامت و غیره را در نظر بگیرید.

بله. اما در برخی از روش‌ها؛ اگر بخواهید از طریق ویزاهای کاری یا تحصیلی به استرالیا مهاجرت کنید، به مدرک زبان نیاز دارید. (مثلا برای اخذ ویزاهای مهارتی، باید حداقل آیلتس 6 داشته باشید). اما برای اخذ ویزاهایی مانند ازدواج یا خانواده، نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.

استرالیا کشور مهاجرپذیری است اما در موارد زیر متقاضیان نمی‌توانند به استرالیا مهاجرت کنند:
 • افرادی که توانایی تأمین هزینه‌های مهاجرت به استرالیا را ندارند.
 • افرادی که جرائم سنگینی در کشورشان مرتکب شده‌اند و تهدیدی برای امنیت استرالیا هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های روانی یا واگیردار مانند سل، HIV و هپاتیت هستند.
 • افرادی که به هر دلیلی درباره شرایط و اطلاعات خود به اداره مهاجرت استرالیا دروغ گفته باشند.

در صورت داشتن سابقه ریجکتی ویزا، ممکن است با مشکلاتی در فرایند اخذ ویزا مواجه شوید؛ بنابراین لازم است تا پرونده شما توسط یک وکیل معتبر و خبره بررسی شود و برای ارائه درخواست مجدد ویزا به شما کمک کند.

دلایل زیادی برای محبوبیت کم‌نظیر این کشور وجود دارد؛ از اقتصاد پیشرفته و وجود مشاغل فراوان گرفته تا طبیعت و آب‌وهوای مطلوب، از وجود دولت دموکراتیک و قدرتمند گرفته تا درآمد سرانه بالا و سطح زندگی و رفاهی عالی! اگر هنوز هم در انتخاب این کشور مردد هستید، مزایای زیر را هم در نظر بگیرید:
 • ارائه روش‌های مهاجرتی متنوع
 • وجود فرصت شغلی فراوان برای افراد متخصص
 • سیستم آموزشی با کیفیت
 • فرهنگ متنوع
 • امنیت بالا

همچنین در ویدئوی زیر خلاصه مزایای مهاجرت به استرالیا را آوردیم:

انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به استرالیا، به شرایط (به‌خصوص شرایط سنی و تمکن مالی) هر متقاضی بستگی دارد و برای همه یکسان نیست. برای مثال، اگر زیر 45 سال هستید و تخصص شما در لیست مشاغل موردنیاز استرالیا است، ویزاهای مهارتی کاربردی‌ترین ویزا برای شماست. اگر هم زیر 55 سال هستید و سرمایه لازم را برای راه‌اندازی یا سرمایه‌گذاری در کسب و کار خود دارید، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است. اگر قصد ادامه تحصیل دارید و می‌توانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در استرالیا تامین کنید، ممکن است مهاجرت تحصیلی به این کشور، برای شما ایده‌آل باشد. بنابراین هر فرد، باید با توجه به شرایط خود، مناسب‌ترین و بهترین روش را انتخاب کند.

در ویدئوی زیر به بررسی سوالات پر تکرار متقاضیان پرداخته‌ایم:

در ادامه راه‌ها و روش‌های مهاجرت به این کشور را بررسی می‌کنیم.

راه های مهاجرت به استرالیا

برای مهاجرت به استرالیا، روش‌های متنوعی وجود دارد که شامل مهاجرت از طریق کاری و مهارتی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، ازدواج و اسپانسرشیپ خانواده می‌شود. استرالیا برای هر کدام از این روش‌ها، ویزاهای متعددی صادر می‌کند که با یک عدد سه رقمی یا ساب‌کلاس مشخص شده است. بنابراین باید با توجه به شرایط، مهارت‌ها، تحصیلات، تمکن و اهداف خود، روش مناسب را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی این روش‌ها پرداخته‌ایم:

مهاجرت با ویزاهای کاری و مهارتی

یکی از راه‌های پرطرفدار اخذ اقامت، برای افرادی که تخصصی در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور دارند.

مهاجرت با ویزاهای سرمایه گذاری

مهاجرت از این طریق، برای افرادی که سرمایه لازم راه‌اندازی کسب‌وکار خود در این کشور را دارند، مناسب است.

مهاجرت با ویزاهای تحصیلی

مهاجرت از طریق تحصیل به کشور استرالیا، برای افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند، امکان‌پذیر است.

مهاجرت با ویزاهای خانواده و ازدواج

اخذ اقامت برای نامزد، همسر یا اعضای خانواده افرادی که مقیم یا شهروند استرالیا هستند، امکان‌پذیر است.

مهاجرت با ویزای توریستی

از روش‌های مهاجرتی نیست و اقامت کوتاه مدت با هدف دیدار خانواده یا شرکت در جلسه کاری را فراهم می‌کند.

مهاجرت با ویزای پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی، از روش‌های خطرناک برای رسیدن به این کشور است که توصیه نمی‌شود.

در ادامه، هر کدام از روش‌های مهاجرت به استرالیا را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت کاری به استرالیا

یکی از مسیرهای اخذ اقامت استرالیا، از جاده مهاجرت کاری می‌گذرد و از روش‌های محبوب مهاجرت به این کشور است. استرالیا، به دلیل کمبود نیروی کار و جهت تضمین رشد اقتصادی، بخشی از نیاز خود به نیروی متخصص را از طریق مهاجرات تامین می‌کند. بنابراین اگر مهارت یا تخصصی دارید که موردنیاز استرالیا است، باید با توجه به شرایطتان، از انواع ویزاهای کاری استفاده کنید. در این بخش، استرالیا، ویزاهای مختلفی (حدود 24 ویزا) را صادر می‌کند که هر کدام شرایط خودش را دارد. در ادامه مهم‌ترین‌ این ویزاها را می‌بینیم:

معرفی انواع ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا

در ادامه هر کدام از این ویزاهای کاری و مهارتی را به صورت مختصر شرح داده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر ویزای کاری، مطلب مهاجرت کاری به استرالیا را مطالعه کنید.

 • ویزای مهارتی مستقل 189 و با اقامت دائم: یکی از ویزاهای اقامت دائم پرطرفدار برای افرادی است که در یکی از مشاغل مورد نیاز استرالیا، تخصص و مهارتی دارند و حداقل 65 امتیاز در سیستم امتیاز بندی این کشور اخذ کرده‌اند. برای اخذ این ویزا نیازی به اسپانسر ایالتی یا فامیلی ندارید.
 • ویزای مهارتی 190 با اسپانسر ایالتی با اقامت دائم: یکی دیگر از ویزاهای مهارتی این کشور با اقامت دائم است. برای اخذ این ویزا، مانند ویزای مهارتی 189، باید حداقل 65 امتیاز کسب کنید، با این تفاوت که نیاز به یک اسپانسر ایالتی در استرالیا دارید.
 • ویزای موقت مهارتی 491 با اسپانسر مناطق کم‌جمعیت و فامیلی: با اخذ ویزای 491 که یک ویزای مهارتی با هدف توسعه نواحی کم‌جمعیت استرالیا است، یک اقامت موقت 5 ساله و در صورت واجد شرایط بودن، می‌توانید بعد از سه سال، اقامت دائم این کشور را کسب کنید. برای اخذ این ویزا، مانند سایر ویزاهای مهارتی، باید حداقل 65 امتیاز کسب کنید و یک اسپانسر ایالتی یا فامیلی داشته‌ باشید.
 • ویزای کمبود مهارت 482 با اقامت موقت: اگر دارای شغل در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا هستید و از سوی یک کارفرمای استرالیایی تایید شده، درخواست شغلی دارید، با این ویزا می‌توانید اقامت موقت 2 تا 4 ساله این کشور را اخذ کنید. البته کارفرما، باید ثابت کند که نمی‌تواند یک نیروی کار استرالیایی ماهر، برای پر کردن آن موقعیت شغلی پیدا کند.
 • ویزای 186 با اسپانسر کارفرما و اقامت دائم: اگر زیر 45 سال هستید، 3 سال سابقه کار تخصصی در مشاغل مورد نیاز و پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای استرالیایی دارید و به‌دنبال اخذ اقامت دائم استرالیا هستید، این ویزا مناسب شماست. اگر هم قبلا از طریق یکی از ویزاهای 482 و 457 به استرالیا رفته‌اید، با این ویزا می‌توانید اقامت خود را دائمی کنید
 • ویزای 476 ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خاص با اقامت موقت: اگر از دانشگاه‌های امیرکبیر یا تهران در یکی از رشته‌های مهندسی فارغ التحصیل شده‌اید، با این ویزا می‌توانید تا 18 ماه در استرالیا بمانید و به کار و تحصیل بپردازید. برای اخذ این ویزا، باید زیر 31 سال باشید.
 • ویزای 485 ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا با اقامت موقت: اگر از یکی از دانشگاه‌های استرالیا فارغ‌التحصیل شدید، تا حداکثر 6 ماه پس از فارغ‌التحصیلی، می‌توانید با اخذ ویزای 485‌، به مدت 18 ماه تا 4 سال در استرالیا بمانید و کار کنید.
 • ویزای تلنت ویژه نخبگان و استعداد درخشان (ساب‌کلاس 858): اگر در زمینه‌های هنری، کاری، ورزشی، دانشگاهی و پژوهش، سوابق درخشان و برجسته‌ای در سطح جهانی دارید، می‌توانید با داشتن یک اسپانسر استرالیایی در حوزه استعداد خود، اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

اگر فکر می‌کنید شرایط اولیه مهاجرت کاری به این کشور را دارید، فرم زیر را جهت رزرو وقت مشاوره پر کنید تا شرایطتان توسط کارشناسان ما دقیق‌تر بررسی شود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری

ویزای سرمایه گذاری استرالیا، برای صاحبان مشاغل، سرمایه گذاران و کارآفرینانی که سرمایه کافی دارند و مایل به راه اندازی یک بیزینس یا سرمایه گذاری در کشور استرالیا هستند طراحی شده است؛ به خصوص اگر تسلط بالایی به زبان انگلیسی ندارید یا حتی سنتان دیگر به شرایط مهاجرت کاری نمی‌خورد این روش برای شما مناسب است. به‌طورکلی در مواجهه با روش مهاجرت از طریق ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا با دو نوع ویزا روبرو هستیم که اقامت موقت و اقامت دائم را برای متقاضی به همراه دارد. این دو ویزا شامل موارد زیر هستند:

انواع ویزاهای سرمایه‌گذاری استرالیا

در ادامه به معرفی بیشتر ویزاهای سرمایه گذاری استرالیا می‌پردازیم. برای اطلاعات بیشتر مطلب ویزای سرمایه گذاری استرالیا را مطالعه کنید.

 • ویزای موقت سرمایه‌گذاری و کارآفرینی ساب‌کلاس 188 استرالیا: ویزای 188 استرالیا به طور خاص برای صاحبان مشاغل، سرمایه گذاران و کارآفرینانی که مایل به راه اندازی یک بیزنس یا سرمایه گذاری در استرالیا هستند طراحی شده است و به چند ساب‌کلاس تقسیم می‌شود که هر کدام شرایط متفاوتی دارند. اقامتی که در پی اخذ ویزای 188 به متقاضی داده می‌شود، یک اقامت موقت 5 ساله است.
 • ویزای دائم سرمایه‌گذاری و کارآفرینی ساب‌کلاس 888 استرالیا: ویزای 888 استرالیا مخصوص افرادی است که با ویزای 188 به استرالیا به صورت موقت مهاجرت کردند و حداقل 2 سال از راه‌اندازی و به ثمر رسیدن بیزنسشان گذشته است. در واقع می‌توان با ویزای 888 مجوز ادامه فعالیت‌های کارآفرینی خود را در خاک استرالیا بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

اگر قصد ادامه تحصیل دارید و می‌توانید هزینه‌های سال اول تحصیل در استرالیا را تامین کنید، مهاجرت تحصیلی برای شما مناسب است. برای تحصیل در استرالیا، باید از یک موسسه یا دانشگاه معتبر پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا (ساب‌کلاس 500) درخواست دهید. اطلاعات کامل را در مطلب تحصیل در استرالیا مطالعه کنید.

به‌طور کلی ،کشور استرالیا در بخش آموزش و تحصیل، علاوه بر ویزای تحصیلی 500 دو ویزای دیگر هم صادر می‌کند که در ادامه به معرفی ویزاهای این بخش می‌پردازیم:

انواع ویزاهای تحصیلی و آموزشی استرالیا

 • ویزای تحصیلی 500 استرالیا با اقامت موقت: برای تحصیل در استرالیا، باید پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه معتبر، برای ویزای تحصیلی 500 درخواست دهید. این ویزا تا 5 سال اعتبار دارد و در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید آن را تمدید کنید. همچنین پس از فارغ التحصیلی می‌توانید برای ویزای کاری موقت فارغ التحصیلان 485 درخواست دهید.
 • ویزای گاردین استرالیا با اقامت موقت: این ویزا که با ساب‌کلاس 590 هم شناخته می‌شود، ویژه سرپرست و همراه دانش‌آموزان زیر 18 سال است که برای تحصیل با ویزای دانشجویی به استرالیا مهاجرت می‌کنند.
 • ویزای آموزش شغلی و مهارتی استرالیا با اقامت موقت: این ویزا که ساب‌کلاس 407 هم نامیده می‌شود، به متقاضیان، این فرصت را می‌دهد که به مدت 2 سال در استرالیا بمانند، در دوره‌های آموزش شغلی شرکت و مهارت و تجربه عملی کسب کنند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق خانواده و ازدواج

افرادی که اقامت یا شهروندی استرالیا را دارند، می‌توانند نقش حامی یا اسپانسر را ایفا کرده و برای اعضای خانواده خود، اقامت موقت یا دائم استرالیا را اخذ کنند. ویزاهایی که در این بخش صادر می‌شوند، ویزای خانواده استرالیا (Family Visa) نام دارند. 23 ویزا در بخش خانواده صادر شده که شامل انواع ویزاهای والدین، کودک، ازدواج و غیره می‌شود و هر کدام شرایط خاص خودش را دارد. اطلاعات کامل درباره این روش‌ها را در مطلب ویزای خانواده استرالیا بخوانید. در ادامه به معرفی مختصر انواع ویزای خانواده می‌پردازیم:

 • ویزای والدین استرالیا: ویزاهای والدین یا  Parent Visas، به والدین یک شهروند یا مقیم استرالیای واجد شرایط، اجازه می‌دهد که به استرالیا مهاجرت کنند و بسته به نوع ویزا، اقامت دائم یا موقت این کشور را اخذ کنند. ویزای والدین استرالیا، دارای ساب‌کلاس‌های متفاوتی (از جمله ساب‌کلاس‌های 103، 143 و 173) است که هر کدام شرایط خاص خودش را دارد.
 • ویزای کودک استرالیا: ویزای کودک در استرالیا که انواع مختلفی دارد، به گونه‌ای طراحی شده است که به کودکان زیر 18 سال اجازه می‌دهد تا با والدین یا سرپرست قانونی خود که شهروند یا مقیم دائم استرالیا هستند، زندگی کنند. کودکانی که در استرالیا متولد می‌شوند، به صرف داشتن گواهی تولد صادر شده در استرالیا، به‌طور خودکار شهروند استرالیا یا مقیم دائم استرالیا نیستند. برای اخذ شهروندی کودکی که در استرالیا متولد شده، باید حداقل یکی از والدین در زمان تولد کودک، شهروند استرالیا یا مقیم دائم استرالیا باشد.
 • ویزای ازدواج و نامزدی استرالیا: ویزای نامزدی یا ازدواج، مناسب افرادی است که قصد دارند با یک شهروند یا مقیم دائم استرالیا ازدواج کنند. این ویزا در ساب‌کلاس‌های متفاوتی از جمله، ویزای نامزدی یا ازدواج آینده (ساب‌کلاس 300) و ویزای شریک (ساب‌کلاس 100، 309، 801 و 820) صادر می‌شود. متقاضیان برای اخذ این ویزا، باید بالای 18 سال باشند و مدارکی ارائه دهند که نشان دهد در یک رابطه واقعی هستند.  

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای ازدواج

مهاجرت با ویزای توریستی استرالیا

ویزای توریستی استرالیا، یکی دیگر از انواع ویزاهای این کشور است که برای مدت محدود با اهداف مسافرت یا اقامت کوتاه‌مدت برای متقاضیان صادر می‌شود و جزء روش‌های مهاجرتی این کشور حساب نمی‌شود. استرالیا 6 نوع ویزای توریستی صادر می‌کند که ایرانیان فقط برای 2 نوع از این ویزاها، یعنی ویزای توریستی 600 و ویزای ترانزیت (ویژه خدمه یا کارکنان کشتی‌های غیرنظامی) می‌توانند اقدام کنند. سایر ویزاهای توریستی مختص شهروندان کشورهای خاص است. در تصویر زیر، این 6 نوع ساب‌کلاس را می‌بینیم:

انواع ساب‌کلاس‌های ویزای توریستی استرالیا

نکته: ممکن است افرادی به‌دنبال سفر به این کشور با ویزای توریستی و پس از آن درخواست دادن برای پناهندگی و اخذ اقامت استرالیا باشد که بسیار خطرناک است. همچنین وقتی ویزای توریستی شما صادر می‌شود، قوانین و شرایطی تحت عنوان Conditions به آن ضمیمه می‌شود که اجازه تمدید یا تبدیل این ویزا را به سایر ویزاها از جمله ویزای کاری نمی‌دهد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

یکی دیگر از گزینه‌های مهاجرت به استرالیا، پناهندگی است. پناهندگی در کنار خطرات خود، یکی از سخت‌ترین روش‌های مهاجرت است. طبق آمار Worlddata.info؛ در سال 2019 تعداد 28 هزار نفر برای پناهندگی در استرالیا اقدام کرده‌اند. 88% این درخواست‌ها در بررسی اولیه رد شدند و تنها 22% این درخواست‌ها قبول شد. استرالیا برای ورود پناهندگان و اقامت آن‌ها قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد. وقتی این حساسیت را در کنار مشکلات و خطرات پناهندگی می‌گذاریم، می‌بینیم پناهندگی یک روش درست و منطقی برای اخذ اقامت استرالیا نیست. در هر صورت استرالیا 8 نوع ویزای پناهندگی و بشردوستانه صادر می‌کند که عبارتند از:

 • ویزای پناهندگی استرالیا Refugee category visas (ساب‌کلاس 200، 201، 203 و 204)
 • ویزای 202 استرالیا (Global Special Humanitarian visa)
 • ویزای 785 استرالیا (Temporary Protection visa)
 • ویزای 790 استرالیا (Safe Haven Enterprise visa)
 • ویزای 866 استرالیا (Protection visa)
پناهندگی از گزینه‌های آخر مهاجرت و خطرناک‌ترین آن‌ها است. قبل از هر گونه اقدام برای مهاجرت، بهتر است با مشاوران مجرب مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین راه مهاجرت برای شرایط شما را بیابید.

برای مطالعه بیشتر درباره این روش، مطلب پناهندگی استرالیا را مطالعه کنید.

مدرک زبان موردنیاز مهاجرت به استرالیا

برای درخواست اکثر ویزاهای استرالیا، از جمله ویزاهای کاری و مهارتی و تحصیلی باید مدرکی مبنی بر داشتن سطح مشخصی از زبان انگلیسی را ارائه دهید. مدارک زبان مورد‌تأیید استرالیا، شامل آزمون‌های IELTS و TOEFL ،CAE ،PTE ،OET است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون‌ها، مقاله مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا را بخوانید. همچنین در جدول زیر خلاصه‌ای از نمره زبان موردنیاز برای روش‌های مختلف مهاجرتی را لیست کردیم:

نمره زبان لازم در روش‌های مهاجرت به استرالیا
ویزاهای کاری و مهارتیحداقل آیلتس 6 (یا تافل 64، پی‌تی‌ای 36)
ویزای سرمایه‌گذاریآیلتس 4.5 برای استفاده روزمره
ویزای تحصیلی (500)حداقل آیلتس 5.5
ویزای ازدواجنیازی ندارد
ویزای خانوادهنیازی ندارد
ویزای توریستی (600)نیازی ندارد

مدارک لازم برای مهاجرت به استرالیا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا، با توجه به روش مهاجرتی، کشور مبدا و شرایط مهاجرت، متفاوت است. البته یک‌‌سری از مدارک عمومی است و جدا از روش مهاجرتی باید آن‌ها را داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر و مدت‌دار (حداقل 6 ماه)
 • مدارک شخصی و هویتی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)، کارت ملی و …)
 • اصل و کپی گزارش حساب بانکی و نامه تمکن مالی
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدارک دعوت‌نامه، پیشنهاد شغلی یا اسپانسری در استرالیا (در صورت نیاز)
 • مدرک دانش زبان شامل آزمون‌های IELTS و TOEFL ،CAE ،PTE ،OET (برای اکثر ویزاها)
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی مهاجرت به استرالیا
 • تکمیل فرم‌های مربوطه هر ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه

لازم به ذکر است بعضی از مدارک شما باید به‌صورت کامل ترجمه انگلیسی شده و مهر ناتی NAATI داشته باشند.

مدارک اخذ ویزا و مهاجرت به استرالیا

مراحل مهاجرت به استرالیا؛ چگونه به استرالیا مهاجرت کنیم؟

مراحل مهاجرت به استرالیا برای هر روش مهاجرتی کاملا متفاوت است، اما مراحل کلی به صورت زیر است:

 • بررسی و ارزیابی شرایط فردی و انتخاب روش مهاجرتی مناسب
 • جمع آوری مدارک و اسناد لازم
 • ارسال درخواست ویزا به صورت آنلاین از طریق وب سایت وزارت امور داخله استرالیا (ImmiAccount)
 • بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه‌های دولتی
 • انتظار برای بررسی و پردازش درخواست و صدور ویزا
 • تهیه مقدمات سفر و مهاجرت

برای مهاجرت به استرالیا، باید تمام مراحل را با دقت بررسی کرده و اطلاعات و مدارک مورد نیاز را به درستی تهیه کنید. همچنین، پیشنهاد می‌شود با مشاوران مهاجرت و وکلا متخصص در این زمینه همکاری کنید تا در هر مرحله از مهاجرت به استرالیا بهترین راهنمایی و پشتیبانی را دریافت کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مدت زمان مهاجرت به استرالیا

مدت زمان اخذ ویزای استرالیا و روند مهاجرت، با توجه به نوع ویزا و شرایط متقاضی متفاوت است و زمان دقیقی در دسترس نیست؛ اما به‌هرحال مدت زمانی که پروندۀ شما در ادارۀ مهاجرت بررسی می‌شود، برای برخی از ویزاهای اصلی تقریباً مشخص است. مثلا برای ویزاهای مهارتی، مدت زمان پردازش و صدور ویزا توسط ادره مهاجرت استرالیا، از 7 تا 11 طول می‌کشد. برای اطلاعات بیشتر مدت زمان اخذ ویزای استرالیا را مطالعه کنید.

هزینه مهاجرت به استرالیا چقدر است؟

به‌طور کلی، می‌توان گفت که هزینه‌های مهاجرت به این کشور از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 • هزینه‌های دولتی (انگشت‌نگاری، تست مدیکال، بررسی پرونده مهاجرتی توسط اداره مهاجرت و صدور ویزا)
 • هزینه‌های جانبی (وکیل، مدرک زبان، ترجمه مدارک، اسسمنت، هزینه سفر و…)

هزینه‌های مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا به عوامل مختلفی از جمله شرایط متقاضی و نوع ویزا و روش مهاجرتی فرد بستگی دارد و متفاوت است. با ورود به ‌سایت اداره مهاجرت استرالیا می‌توانید با ماشین حساب آنلاین، فقط هزینه بررسی پرونده و صدور ویزا توسط اداره مهاجرت را با توجه به شرایط خود محاسبه کنید. برای اطلاعات بیشتر مطلب هزینه‌های مهاجرت به استرالیا را مطالعه کنید.

هزینه‌های زندگی در استرالیا چقدر است؟

هزینه‌های زندگی در این کشور، به شهری که در آن سکونت دارید، تعداد افراد خانواده، سبک زندگی و بسیاری از معیارهای دیگر وابسته است. بر اساس آخرین اطلاعات سایت Numbeo، هزینه زندگی ماهانه برای یک خانواده 4 نفره، 4057 دلار استرالیا و برای یک فرد مجرد، 1149 دلار استرالیا، بدون در نظر گرفتن اجاره‌بها برآورد شده است. جزئیات بیشتر را در مطلب هزینه‌های زندگی در استرالیا مطالعه کنید. البته ناگفته نماند که اگر چه هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا نسبت به سایر کشورها بالاتر است؛ اما میزان دستمزد و درآمد بالایی دارد.

وکیل مهاجرت به استرالیا

مهاجرت یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فردی است. مهاجرت، در عین لذت‌ها و شادی‌ها؛ سختی ها، مشکلات، موانع، استرس و نگرانی‌های خود را دارد. مهاجرت به استرالیا هم با توجه به شرایط موجود و سخت‌گیری‌های دولت این کشور، با دشواری‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است. در این موضوع، کمک گرفتن از وکیل مهاجرت به استرالیا می‌تواند روند بررسی پرونده شما را سریع‌تر کرده و شانس اخذ ویزای استرالیا را بالا ببرد. با کمک‌گرفتن از وکلای مهاجرتی، با جدیدترین قوانین مهاجرت و شرایط اقامت استرالیا و جدیدترین تغییرات آن‌ها آشنا شده و بهترین روش مهاجرتی طبق شرایط خود را پیدا می‌کنید.

وکیل مهاجرتی برای مهاجرت به استرالیا

سخن پایانی

در این صفحه، در مورد روش‌های مختلف مربوط به مهاجرت به استرالیا، مطالب کاملی خواندید. مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری از جمله این روش‌ها هستند. همچنین در مورد هزینه‌ها، شرایط، مدارک و مزیت‌های مهاجرت به این کشور و تمام نکات لازم برای اخذ اقامت استرالیا صحبت کردیم. در ادامه هم به سوالات متداول در این زمینه می‌پردازیم. اگر همچنان سوال یا ابهامی دارید در بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند. اگر همچنان در انتخاب مقصد مهاجرتی خود تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را از دست ندهید:

مهاجرت به کانادا یا استرالیا

مهاجرت به آلمان یا استرالیا

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

سوالات متداول

شرایط و قوانین مهاجرت به استرالیا، در هر روش و برای هر ویزا متفاوت است. اما اگر شرایط مهاجرت به استرالیا را به دو دسته عمومی و اصلی تقسیم کنیم، ارائه مدرک زبان، گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه از شرایط عمومی و داشتن شرط سنی، داشتن اسپانسر یا حامی در استرالیا، پیشنهاد شغلی برای کار، تمکن مالی و کسب امتیاز موردنظر از اصلی‌ترین شرایط مهاجرت به استرالیا برای برخی از ویزاها است.

به‌طور کلی انواع ویزای استرالیا به 6 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: 1) ویزای تحصیلی  2) ویزای سرمایه‌گذاری 3) ویزاهای کاری و مهارتی 3) ویزای توریستی یا ویزیتور 4) ویزاهای خانواده و ازدواج 5) ویزاهای پناهندگی و بشردوستانه

خیر. فقط متقاضیان اخذ ویزاهای؛ 188، 189، 190 و 491 باید از طریق سیستم امتیازبندی اقدام کنند.

استرالیا، دارای یک سیستم امتیازبندی برای متقاضیان کار در این کشور است که متقاضیان را بر اساس فاکتورهای سن، سطح مهارت زبان انگلیسی، میزان سابقه‌کاری، سطح تحصیلات و … طبقه‌بندی می‌کند‌. (سیستم امتیازبندی استرالیا)

بهترین سن برای مهاجرت به استرالیا، بستگی به روش مهاجرتی شما دارد. برای مثال در روش کاری، تا 45 سال هم می‌توانید اقدام کنید. (بهترین سن 25 تا 32 سال است که بیشترین امتیاز (20 امتیاز) را در سیستم امتیازبندی دارد.) در روش‌های سرمایه‌گذاری محدودیت سنی ندارید و تا 55 سال هم می‌توانید اقدام کنید.

بله. برای اکثر روش‌های مهاجرت به استرالیا مانند کاری و تحصیلی به ارائه مدرک زبان نیاز دارید، اما اگر برای ویزاهای سرمایه‌گذاری اقدام کنید، نیازی به مدرک تحصیلی و نمره زبان چندانی ندارد. برای اطلاعات بیشتر مطلب مهاجرت بدون مدرک زبان به استرالیا را مطالعه کنید.

اگر از طریق ویزاهای کاری و مهارتی مهاجرت می‌کنید، می‌توانید شانس خود را با افزایش امتیاز در سیستم امتیاز بندی استرالیا بیشتر کنید. مثلا:

 • مهارت خود را در زبان انگلیسی بالاتر ببرید.
 • در آزمون ناتی شرکت و 5 امتیاز اضافی کسب کنید.
 • اگر همسرتان متقاضی ویزای درخواستی شما باشد و دانش زبان او در حد Competent باشد، می‌توانید 5 امتیاز اضافی کسب کنید.

بله. بالاترین امتیازی که یک مهاجر در این کشور می‌تواند داشته باشد، شهروندی استرالیاست. شهروندی استرالیا امتیازات زیادی از جمله اخذ پاسپورت استرالیا، شرکت در همه‌پرسی و تحصیل رایگان در این کشور ارائه می‌دهد. برای اخذ شهروندی این کشور باید:

 • بالای 18 سال باشید.
 • اقامت دائم استرالیا را داشته باشید.
 • به مدت 4 سال با ویزای معتبر در استرالیا زندگی کرده باشید.
 • طی این 4 سال، باید حداقل 12 ماه را در خاک این کشور حضور داشته باشید.
 • در آزمون شهروندی شرکت کنید و قبول شوید.
 • شخصیت نرمالی داشته باشید.

بله. پس از اخذ اقامت دائم و در صورت واجد شرایط بودن، پاسپورت استرالیا به متقاضیان داده می‌شود. پاسپورت استرالیا یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا است. طبق جدیدترین رتبه‌بندی موسسه Passport Index، در سال 2023، پاسپورت استرالیا، ششمین پاسپورت‌ دنیا را در اختیار دارد. با در دست داشتن این پاسپورت می‌توانید بدون ویزا یا با دریافت ویزا پس از ورود، به 174 کشور دنیا سفر داشته باشید.

اولین کارهایی که باید انجام دهید را می‌توانید در مطلب بعد از رسیدن به استرالیا مطالعه کنید. در اینجا، اقدامات به محض ورود به استرالیا را لیست کردیم:

 • خرید سیم کارت
 • پیدا کردن محل اقامت
 • باز کردن حساب بانکی (سه بانک اصلی Westpac ، ANZ و Nab)
 • ثبت‌نام خدمات مدیکر
 • درخواست شماره پرونده مالیاتی (TFN)
 • گرفتن کد اقتصادی (Australian Business Number) ABN
 • باز کردن حساب حقوق بازنشستگی Superannuation
 • خرید کارت حمل و نقل عمومی
 • گرفتن گواهینامه استرالیا
 • ثبت نام فرزندان در مدرسه

خدماتی که دولت استرالیا به تازه‌واردان ارائه می‌دهد، به نوع ویزا و نوع اقامت مهاجران بستگی دارد. موارد زیر بخشی از خدمات دولت استرالیا به تازه‌واردان است:

 • خدمات مدیکر (بسته به نوع ویزا)
 • برگزاری کلاس‌های رایگان آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
 • ارائه خدمات مشاوره و آموزش لازم برای داشتن زندگی بهتر، یافتن محل اقامت، یافتن کار و مراقبت از فرزندان
 • آموزش و ارائه اطلاعات فرهنگی

پیشنهاد می‌شود هزینه‌های ماه اول را تا پیدا کردن شغل مناسب با خود ببرید (حدود 10000 دلار استرالیا). البته توجه کنید که برای حمل مبالغ بالاتر از 10000 دلار استرالیا (نقدی و غیر نقدی و یا ترکیب هر دو)، موظف هستید به آفیسر فرودگاه اطلاع بدهید یا با پر کردن فرمی به نام Traveler’s Incoming Passenger Card این موضوع را اعلام کنید.

یکی از مهمترین معایب زندگی در استرالیا هزینه‌های بالای زندگی است. اما این هزینه می‌توانند براساس شیوه زندگی شما متفاوت باشند. اندازه خانواده، محل اسکان، شیوه زندگی، محل اقامت، غذا و سایر انتظارات می‌تواند هزینه زندگی در استرالیا را به شدت تغییر دهد.

برخی از منابع معتبر: Fees and charges for visas، Working in Australia، Visa list، Immigrate to Australia 

guest
311 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها