موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است؛ به‌طوری که سطح دانشگاه‌های این کشور هم رده دانشگاه‎‌های انگلیس، آمریکا و کانادا به حساب می‌آید.

طبق آمار وزارت آموزش، مهارت و اشتغال استرالیا (DESE)؛ تا ماه اکتبر سال 2022، تقریباً 600 هزار دانشجوی خارجی در این کشور در حال تحصیل‌اند که از این آمار، تقریباً 1800 نفر از آن‌ها ایرانی هستند.

اما چرا کشور استرالیا را باید برای تحصیل انتخاب کنید؟

چرا تحصیل در استرالیا با استقبال بالای ایرانیان مواجهه شده است؟

ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع، دسترسی فوری به شغل، سیستم آموزشی پژوهش محور، از انگیزه‌های اصلی مهاجرت دانشجویان به این کشور است. در ادامه این مطلب، با جزئیات کامل به بررسی مزایای تحصیل در استرالیا، شرایط و مدارک لازم، تحصیل در مقاطع مختلف و انواع ویزای تحصیلی استرالیا پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تحصیل در استرالیا مهاجرت از طریق آن

مزایای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا با اختلاف زیاد، بیشترین نسبت سرانه دانشجویان خارجی را در جهان دارد. در سال 2019، دانشجویان خارجی به طور متوسط 26.7٪ از جمعیت دانشجویان دانشگاه‌های استرالیا را تشکیل می‌دادند. کیفیت آموزش، انتخاب رشته‌های متنوع و فرصت‌های کاری پس از تحصیل، استرالیا را یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان ساخته است.

همچنین با تحصیل در استرالیا در صورت واجد شرایط بودن و کسب تجربه کاری پس از تحصیل، دانشجویان می‌توانند برای اقامت استرالیا درخواست دهند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به استرالیا

برای تحصیل در استرالیا، باید پس از انتخاب دانشگاه یا موسسه آموزشی و دوره تحصیلی مورد نظر، در آن موسسه ثبت‌نام کنید و پدیرش بگیرید. هر موسسه شرایط خودش را دارد و مدرک زبان و تحصیلی موردنیاز بسته به نوع دانشگاه یا موسسه متفاوت است.

به‌طور کلی، دانشگاه‌ها، شرایط تحصیلی، زبان انگلیسی و … را تعیین می‌کنند و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.  مثلا اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارید، برای پذیرش، باید مدرک دیپلم معتبر ارائه دهید.

همچنین هر دانشگاه شرایط زبانی خودش را دارد اما برای اکثر دانشگاه حداقل آیلتس 6.5 موردنیاز است. البته اگر نمره زبان شما کمتر از حد نصاب است ممکن است بسته به شرایط دانشگاه، بتوانید پذیرش مشروط بگیرید تا نمره زبان خود را افزایش دهید. پس از اخذ پذیرش و دریافت تاییدیه نهایی، باید برای ویزای تحصیلی 500 اقدام کنید.

شرایط تحصیل در استرالیا

شرایط عمده که یک دانشجو برای تحصیل در استرالیا لازم دارد

شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

یکی از اصلی‌ترین شرایط تحصیل در استرالیا اخذ ویزای تحصیلی یا همان ویزای 500 استرالیا است. به‌طورکلی دانش‌آموزان و دانشجویان خارجی ملزم به دریافت ویزای تحصیلی معتبر هستند تا به صورت قانونی بتوانند در استرالیا اقامت داشته باشند.

متقاضیان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا در ابتدا باید دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنند و تاییدیه پذیرش دانشگاه (COE) مقدمه بر دریافت ویزای تحصیلی است. پس از ثبت نام در دوره تحصیلی تمام وقت، می‌توانید برای ویزای ساب کلاس 500 درخواست دهند. مدت زمان ویزا پنج سال است، می‌توان برای تمدید درخواست داد.

نکته
COE چیست؟
پس از پذیرش و پرداخت هزینه‌ها، تاییدیه ای که از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید CoE نام دارد که برای درخواست ویزای دانشجویی نیاز است. در حال حاضر به صورت کد آنلاین ارسال می‌شود.

با ویزای دانشجویی (Subclass 500) می‌توانید:

 • شرکت در یک دوره تحصیلی
 • امکان آوردن اعضای خانواده به استرالیا
 • امکان سفر به داخل و خارج از استرالیا
 • امکان کار کردن در طول دوره تا 48 ساعت هر دو هفته

مهارت زبان انگلیسی

متقاضیانی که برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل اقدام می‌کنند، برای دریافت ویزای دانشجویی، باید از مهارت زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند. دانشجویان باید قبل از درخواست ویزای دانشجویی در دو سال گذشته در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کرده باشند در غیر این صورت اعتبار آن منقضی می‌شود.

مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز در زیر آورده شده است. اما برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب مدرک زبان مورد‌نیاز برای مهاجرت به استرالیا را بخوانید.

نام آزمونحداقل نمرهحداقل نمره +10 هفته دوره آمادگی زبان انگلیسیحداقل نمره +20 هفته دوره آمادگی زبان انگلیسی
آیلتس5.554.5
تافل463532
CAE162154147
PTE423630

تمکن مالی

متقاضیان درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید بودجه کافی جهت پرداخت هزینه اقامت خود در استرالیا طی یک سال را داشته باشند. تمکن مالی نامه‌ای است که از حساب بانکی خود متقاضی یا والدین او و در 3 ماهه منتهی به اخذ ویزای تحصیلی صادر شده باشد. از طرف دیگر، می‌توانید شواهدی نشان دهید که همسر یا والدین شما مایل به حمایت از شما هستند و حداقل 60000 دلار استرالیا در سال درآمد دارند.

هزینه های تمکن مالی در مهاجرت تحصیلی استرالیا در سال 2022
تمکن مالی همراه با سرپرستان72592 دلار
تمکن مالی بدون همراهی سرپرستان62222 دلار

شرایط سلامتی

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا ارزیابی وضعیت سلامت ضروری است. یعنی فرد باید برخی از آزمایش‌ها و معاینات بهداشتی لازم را انجام دهد و به مسئولین بخش سلامت اداره مهاجرت استرالیا ارجاع داده می‌شود. این ارزیابی با هدف:

 • محافظت جامعه استرالیا در برابر بیماری‌های خطرناک
 • کمک به بخش سلامت برای برآورد هزینه خدمات پزشکی، تامین اجتماعی فرد مهاجر

اگر قصد مهاجرت به این کشور را از طریق تحصیل دارید، بد نیست خدماتی که وکیل مهاجرت به استرالیا می‌تواند در این خصوص به شما ارائه کند را در مطلب پیشنهادی زیر نیز بخوانید:

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق تحصیل در استرالیا

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا عبارتند از:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • گواهی الکترونیکی تایید ثبت نام (eCoE)
 • بیانیه ورود موقت واقعی (GTE)
 • تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه تحصیل
 • نتایج آزمون زبان انگلیسی
 • اخذ بیمه دانشجویی استرالیا تایید شده برای شخص (و خانواده در صورت همراهی)
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
نکته
GTE چیست؟
متقاضی ویزا باید بتواند قصد واقعی خود را برای اقامت موقت در استرالیا نشان دهد (تحصیل، یا همراهی دانشجو به عنوان همسر یا فرزند یا قیم (پدر و مادر)).

بورسیه تحصیلی استرالیا

دولت استرالیا طبق شرایط ویژه هر دانشجویی که از تمکن مالی برخودار نیست بورسیه تحصیلی می‌دهد. بورسیه تحصیلی استرالیا برای مقاطع مختلفی در استرالیا قابل ارائه است و دانشجو برای آن باید دارای شرایطی مثل معدل بالا، تسلط زیاد به زبان انگلیسی و غیره باشد.

بهترین دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل

دانشجویان خارجی متقاضی مهاجرت تحصیلی به استرالیا در زمینه انتخاب دانشگاها پیشنهادهای گوناگونی دارند. استرالیا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی را در اختیار دارد. این کشور 42 دانشگاه دارد که 7 مورد از آن‌ها در رنکینگ های جهانی QS و ARWU در سال 2021 رتبه‌های زیر 100 را دارند. رتبه بندی دانشگاه‌ها در سال 2020 تا 2022 به صورت زیر است:

تحصیل پزشکی در استرالیا

طبق گزارش medicaldeans؛ در سال 2020 قبل از همه‌گیری ویروس کرونا، حدود 3845 دانشجو مشغول تحصیل پزشکی در استرالیا شدند که با توجه به پیش بینی هایی صورت گرفته این تعداد به 4000 نفر یا بیشتر خواهد رسید. پزشکی در استرالیا یکی از رشته‌های پرطرفدار دانشجویان خارجی است. یکی از جنبه‌های جذاب تحصیل پزشکی در استرالیا درآمد خوب این شغل است.

دانشگاه‌های استرالیایی برتر در حوزه پزشکی:

 • شامل دانشگاه کوئینزلند The University of Queensland
 • دانشگاه نیو ساوت ولز The University of New South Wales
 • دانشگاه موناش Monash University
 • دانشگاه  سیدنی The University of Sydney
 • دانشگاه ملبورن The University of Melbourne

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا به مدت اقامت، رشته تحصیلی و دوره تحصیلی متقاضی بستگی دارد. از طرفی هزینه دوره‌های هنر، آموزش و علوم انسانی ارزان‌تر است در حالی که رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی گران تر هستند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس شهریه بالاتری دارد.

علاوه برآن هزینه زندگی در استرالیا شما با توجه به عواملی مانند سبک زندگی و موقعیت مکانی شما متفاوت خواهد بود. در این قسمت از هزینه های تحصیل در استرالیا برآوردی می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر مقاله هزینه تحصیل در استرالیا را مطالعه کنید. برخی از هزینه های تحصیلی در استرالیا در جدول آورده شده است.

دوره آموزشیمتوسط هزینه دوره
دوره راهنمایی7800 تا 30،000 دلار در سال
دوره های آموزش زبان انگلیسیحدود 300 دلار در هفته ، بسته به مدت دوره
هنرستان و فنی حرفه ای4000 تا 22000 دلار در سال
آموزش فنی و تکمیلی (TAFE)4000 تا 22000 دلار در سال
دوره Foundation coursesدر کل 15000 تا 39000 دلار
مقطع کارشناسی15000 تا 35000 دلار در سال
کارشناسی ارشد20،000 تا 40،000 دلار در سال
مدرک دکترا18000 تا 42000 دلار در سال
MBA و آموزش مدیریت11000 تا 121000

کار دانشجویی در دوران تحصیل در استرالیا

با اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، می‌توانید تا 40 ساعت در هر دو هفته در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات کار کنید. ویزا به طور خودکار با اجازه کار صادر می‌شود، اگرچه تا زمانی که دوره تحصیلی شما شروع نشده باشد، اجازه شروع کار را ندارید. اما اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت تحقیقاتی یا دکترا هستید، هیچ محدودیت کاری ندارید.

کار بعد از فارغ التحصیلی در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‎‌های استرالیا می‌توانند برای ویزای کاری موقت ویژه فارغ التحصیلان استرالیا (ویزای 485 استرالیا) اقدام کنند. این ویزا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به مدت تا چهار سال به کار و زندگی در این کشور مشغول شوند.

سخن پایانی

مهاجرت تحصیلی به استرالیا به دلیل استفاده از امکانات آموزشی مدرن، تحصیل در بهترین و با کیفیت‌ترین دانشگاه‌ها و اخذ مدارک علمی معتبر، متقاضیان زیادی دارد. سالانه دانشجویان ایرانی بسیاری در مقاطع تحصیلی گوناگون در استرالیا تحصیل می‌کنند که باتوجه به مدارکی که از دانشگاه‌های استرالیا اخذ می‌کنند می‌توانند به سرعت در جایگاه‌های معتبر بین المللی استخدام شوند و جایگاه ویژه‌ای از نظر علمی پیدا کنند. تحصیل در استرالیا با توجه به مزایا و شرایطی که دارد برای ایرانیان یک مقصد ایده آل است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا را مطالعه کنید.

سوالات متداول

 • اخذ پذیرش تحصیلی از موسسه یا دانشگاه موردنظر
 • مدرک زبان آیلتس معتبر
 • تمکن مالی

با مهاجرت تحصیلی به استرالیا می‌توانید از سیستم آموزشی با کیفیت در سطح جهانی و منابع آموزشی گسترده این کشور بهره‌مند شوید.

هزینه تحصیل در استرالیا به مدت زمان اقامت دانشجو یا دانش آموز بستگی دارد. اما به‌طور میانگین برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید انتظار 15000 الی 33000 دلار در سال را داشته باشید.

متقاضیان برای تحصیل در استرالیا باید از طریق ویزای ساب‌کلاس 500 اقدام کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی باید از دانشگاه موردنظر پذیرش بگیرید و تاییدیه نهایی دانشگاه (CoE) داشته باشید. همچنین باید تمکن مالی، بیمه درمانی دانشجویی و حداقل آیلتس 5.5 (یا معادل آن) ارائه دهید.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگترین موسسات مشاوره به حساب می آید که از یک سیستم مشاوره ای نوین استفاده می کند. با مراجعه به این موسسه می توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره مند شوید. متخصصین ما می توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا می توانید وجه خود را از موسسه باز پس گیرید. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت و برگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و … برای شما انجام می دهند.

موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال