موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای تحصیلی استرالیا (ساب‌کلاس 500)

اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به کشور استرالیا مهاجرت کنید، بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه یا موسسه مورد نظر، باید برای ویزای تحصیلی استرالیا درخواست دهید. ویزای تحصیلی استرالیا در واقع همان ویزای دانشجویی ساب‌کلاس 500 است. این ویزا یک ویزای موقت 5 ساله است و امکان تحصیل در تمام مقاطع را در استرالیا فراهم می‌کند. با این ویزا می‌توانید در حین تحصیل در استرالیا کار کنید و اعضای خانواده را همراه خود به استرالیا ببرید.  اگر می‌خواهید اطلاعات کافی درباره ویزای 500 استرالیا به دست آورید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با موسسه مهاجرتی پارسی کانادا همراه باشید.

ویزای 500 استرالیا چیست؟

ویزای دانشجویی (ساب‌کلاس 500) به شما اجازه می‌دهد تا 5 سال در استرالیا بمانید و تحصیل کنید.

مزایای ویزای تحصیلی استرالیا چیست؟

مزایای ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • امکان اقامت تا حداکثر 5 سال
 • امکان تحصیل در همه مقاطع تحصیلی
 • امکان همراهی همسر و فرزند زیر 18 سال
 • امکان سفر بدون محدودیت
 • امکان کار در حین تحصیل؛ 48 ساعت در دو هفته (دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی یا دکترا محدودیت کاری ندارند.)

در ادامه به بررسی شرایط این ویزا می‌پردازیم.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ۵۰۰ استرالیا

خلاصه شرایط برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، عبارتند از :

 • ارائه تاییدیه ثبت‌نام (CoE)
 • اخذ بیمه سلامت دانشجویی استرالیا (OSHC) برای خود و خانواده
 • ارائه مدرک زبان (حداقل آیلتس 6 یا معادل آن)
 • ارائه تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی (حداقل 29,710 دلار استرالیا سالانه برای فرد مجرد)
 • ارائه بیانیه ورودی موقت واقعی (GTE)
 • ارائه ارزیابی سلامت و گواهی عدم سوء پیشینه

💡یک نکته مهم

طبق تصمیمات دولت استرالیا، از تاریخ 23 مارس 2024، شرط دانشجویی واقعی (GS) جایگزین بیانیه ورود موقت واقعی (GTE) برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا می‌شود. (این شرایط در مورد درخواست‌های ویزای دانشجویی که قبل از 23 مارس 2024 ارسال شده‌اند اعمال نخواهد شد.) برای اطلاعات بیشتر، متن کامل خبر را مطالعه کنید.

در ادامه هر کدام از شرایط بالا را به طور مفصل توضیح می‌دهیم:

پس از اخذ پذیرش از موسسه مورد نظر و پرداخت شهریه‌، تاییدیه‌ای از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید که COE نام دارد و برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا الزامی است.

دانشجویان باید یک بیانیه کتبی مبنی بر قصد خود برای تحصیل موقت در استرالیا ارائه دهند. این بیانیه نشان می‌دهد که به‌طور موقت به استرالیا می‌آیید و قصد دارید پس از تحصیل، به خانه بازگردید.

جدول زیر مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز و حداقل نمرات برای برآورده کردن شرایط ویزای دانشجویی 500 را نشان می‌دهد. دانشجویان باید 2 سال قبل از درخواست این ویزا در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کرده باشند، در غیر این صورت اعتبار آن منقضی می‌شود.
نام آزمونحداقل نمرهحداقل نمره +10 هفته دوره آمادگی زبان انگلیسیحداقل نمره +20 هفته دوره آمادگی زبان انگلیسی
IELTS65.55
TOEFL iBT644635
CAE169162154
PTE Academic504236

اگر می‌خواهید ویزای دانشجویی استرالیا را دریافت کنید، باید ثابت کنید که پول کافی برای تامین هزینه‌های زندگی، شهریه و هزینه‌های سفر خود در استرالیا را دارید. میزان تمکن مالی مورد نیاز، به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید و شهریه دانشگاه بستگی دارد و به صورت تقریبی برای هر فرد مجرد حداقل 29,710 دلار استرالیا تخمین زده می‌شود. همچنین، می‌توانید شواهدی نشان دهید که همسر یا والدین شما مایل به حمایت از شما هستند و حداقل 87856 دلار استرالیا در سال درآمد دارند.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا ارزیابی وضعیت سلامت ضروری است. یعنی فرد باید برخی از آزمایش‌ها و معاینات بهداشتی لازم را انجام دهد.

برای اخذ ویزای تحصیلی 500 استرالیا، لازم است که شما و اعضای خانواده‌تان، قبل از ورود به استرالیا و در کل دوره اقامت خود در این کشور، تحت پوشش بیمه سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC) باشید. برای اطلاع بیشتر مطلب بیمه دانشجویی استرالیا را مطالعه کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا برای دانش آموزان زیر 18 سال

اگر برای ویزای تحصیلی 500، درخواست می‌دهید و کمتر از 18 سال سن دارید، باید ترتیبات رفاهی (welfare arrangements) کافی را در زمانی که در استرالیا هستید، در نظر بگیرید. (welfare arrangements یعنی اینکه والدین یا سرپرست قانونی، یکی از بستگان بالای 21 سال، او را همراهی می‌کنند و یا اینکه موسسه آموزشی دانش آموز، اسکان و رفاه عمومی او را تأیید می‌کند.)

مراحل درخواست ویزای دانشجویی 500 استرالیا

به طور کلی مراحل درخواست ویزای تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

مرحله اول: در دانشگاه مورد نظر اپلای کنید و نامه پذیرش بگیرید؛

قبل از درخواست ویزای 500 استرالیا، باید در دانشگاه مورد نظر ثبت‌نام کرده، شهریه را پرداخت و تاییدیه ثبت‌نام بگیرید. این تاییدیه ثبت‌نام، CoE نام دارد که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است. هر دانشگاه، شرایط خاص خود را دارد.

مرحله دوم: مدارک مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید؛

در این مرحله، باید مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای 500 جمع‌آوری کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید فرآیند ثبت‌نام را به‌راحتی انجام داده و برای دریافت ویزای 500 با مشکل رو‌به‌رو نشوید. مدارک مورد نیاز برای این کار عبارت‌اند از:

 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • مدارک و ریز نمرات تحصیلی
 • ارائه تاییدیه ثبت‌نام (COE)
 • مدرک زبان
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه
 • صورت حساب بانکی
 • سند ازدواج (در صورت متاهل بودن)
 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه بیمه سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC)

مرحله سوم: برای درخواست ویزا اقدام نمایید؛

وارد سایت ImmiAccount شوید و فیلدهای درخواستی را پر کنید. برای این کار می‌توانید از هر نقطه از دنیا اقدام کنید. اطلاعات خواسته شده باید به‌صورت کامل پر شوند، در غیر این صورت ممکن است درخواست شما رد شده یا به تعویق بیفتد.

مرحله چهارم: همیشه در دسترس بوده و منتظر نتیجه ویزا بمانید؛

پس از درخواست ویزای 500، باید همیشه در دسترس باشید تا اگر با شما تماس گرفته شد فوراً پاسخگو باشید. همچنین لازم است به‌طور مرتب پروفایل خود را چک و پیام‌های دریافتی را بررسی کنید. منتظر جواب درخواست از سوی سازمان اداره مهاجرت استرالیا بمانید. نتیجه به‌صورت کتبی اعلام خواهد شد.

مرحله پنجم: برای رفتن به استرالیا آماده شوید؛

اگر درخواست شما تایید و ویزای شما صادر شود، باید شرایط لازم برای مهاجرت را فراهم کنید. اما اگر درخواست رد شود دلیل آن اعلام خواهد شد. دقت داشته باشید که اگر درخواست شما رد شود، هزینه پرداختی برای اخذ ویزا بازگشت داده نمی‌شود.

آیا می‌توان با ویزای دانشجویی استرالیا اقامت دائم دریافت کرد؟

ویزای دانشجویی استرالیا یک ویزای موقت 5 ساله است و به خودی خود به اقامت منجر نمی‌شود؛ اما پس از اتمام تحصیلات، می‌توانید برای ویزای موقت کار پس از فارغ التحصیلی استرالیا یعنی ویزای ساب‌کلاس 485 اقدام کنید و به مدت دو سال در این کشور مشغول به کار شوید. سپس در صورت واجد شرایط بودن و با کسب تجربه کاری، مسیر شما برای اخذ ویزاهای کاری و اقامت این کشور هموار می‌شود.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

در ادامه خلاصه مهم‌ترین هزینه را بررسی می‌کنیم:

هزینه اخذ ویزای 500 استرالیا (به دلار استرالیا)

صدور ویزا (متقاضی اصلی)710
صدور ویزا (همسر/ هر فرزند بالای 18 سال)530
صدور ویزا (هر فرزند زیر 18 سال)175
هزینه اخذ بیمخه دانشجویی (OSHC)

 • 642 دلار 12 ماهه برای هر فرد مجرد

 • 2456 دلار 12 ماهه برای زوج

 • 3791 دلار 12 ماهه برای خانواده

ترجمۀ مدارک و سایر هزینه‌های متفرقهمتفاوت است.

دقت داشته باشید که این هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن هزینه‌های وکیل است. همچنین ممکن است برای هزینه‌های پزشکی، گواهی‌های مورد نیاز برای پلیس و هزینه‌های بیومتریک مبلغی از شما دریافت شود.

مدت‌زمان اخذ ویزای 500 استرالیا

همان طور که اشاره کردیم اخذ ویزای تحصیلی 500 استرالیا بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. اگر ویزای تحصیلی تایید شود، می‌توانید تا 90 روز قبل از شروع کلاس‌ها وارد استرالیا شوید. در حالت کلی، مدت‌زمان پردازش ویزای 500، بر اساس اطلاعات سایت اداره مهاجرت استرالیا، به‌صورت زیر خواهد بود:

بخش مدارس:

 • 25٪ از برنامه‌ها در 18 روز
 • 50٪ از برنامه‌ها در 40 روز
 • 75٪ از برنامه‌ها در 89 روز
 • 90٪ از برنامه‌ها در 4 ماه

بخش آموزش عالی:

 • 25٪ از برنامه‌ها در 14 روز
 • 50٪ از برنامه‌ها در 29 روز
 • 75٪ از برنامه‌ها در 60 روز
 • 90٪ از برنامه‌ها در 4 ماه

نکته: پردازش اسناد موجود در درخواست ویزا بر اساس صحت آن‌ها بررسی می‌شود. اگر می‌خواهید که این فرآیند سریع‌تر انجام شود بهتر است اطلاعات دقیق و کامل ارسال کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ویزای 500 استرالیا شرح داده شد. به کمک این ویزا می‌توانید به مدت 5 سال در کشور استرالیا اقامت کرده و رشته‌ تحصیلی مورد نظر خود را برای تحصیل و اخذ مدرک انتخاب نمایید. اگر شرایط لازم برای اخذ ویزای ۵۰۰ استرالیا را دارید هرگز این فرصت طلایی را از دست ندهید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سوالات متداول

ویزا 500 استرالیا، همان ویزای تحصیلی یا دانشجویی است که اجازه می‌دهد بتوانید به‌مدت حداکثر 5 سال در استرالیا بمانید و تحصیلات خود را به پایان برسانید.

خیر. ویزای تحصیلی استرالیا، یک ویزای موقت است ولی شرایط لازم را برای اخذ اقامت این کشور فراهم می‌کند.

پردازش و تأیید درخواست‌ها به 4 هفته زمان نیاز دارد. اگر ویزای تحصیلی تأیید شود، می‌توانید تا 90 روز قبل از شروع کلاس‌ها وارد استرالیا شده و اقامت کنید.

خیر دریافت ویزای دانشجویی استرالیا، نسبت به سایر کشورها آسان‌تر است؛ برای اخذ ویزا لازم است دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرد و تمکن مالی لازم را داشته باشید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال