موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا یا PGWP

ویزای تحصیلی کانادا به شما امکان اقامت و تحصیل در کانادا تا پایان مدت ویزا را می‌دهد. اما پس از اتمام تحصیل، 90 روز فرصت دارید تا به کشور خود برگردید، یا ویزای خود را تمدید کنید و یا آن را تغییر دهید. ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (Post-Graduation Work Permit) یا به‌اختصار PGWP یکی از ویزاهایی است که بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید آن را اخذ کرده و درواقع با ویزای کاری کانادا در این کشور بمانید و کار کنید.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

با داشتن ویزای کار بعد از تحصیل، می‌توان تا حداکثر 3 سال دیگر به زندگی در کانادا ادامه داد، کار کرد و به طبع آن، شرایط گرفتن اقامت دائم را نیز فراهم کرد.

اگر نمی‌دانید ویزای کار پس از تحصیل کانادا یا همان PGWP چیست، بهتر است در این صفحه همراه با ما باشید. می‌خواهیم سیر تا پیاز این ویزا را با هم بررسی کنیم و شرایط آن را با یکدیگر بسنجیم.

ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP چیست؟

PGWP یک گواهی به معنای مجوز کار بعد از تحصیل کانادا است و تنها به برخی از دانش آموزانی که واجد شرایط هستند داده می‌شود. این روش درواقع یکی از برنامه‌های مهاجرتی ویزای کار IMP کانادا است. دقت داشته باشید که همه‌ی برنامه‌های تحصیلی در نهایت به گرفتن ویزای تحصیلی بعد از کار منجر نمی‌شوند؛ پس قبل از انتخاب برنامه‌ی تحصیلی از واجد شرایط بودن آن برای PGWP مطمئن شوید.

با بررسی لیست DLI کانادا، می‌توانید موسسات آموزشی و دانشگاه‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا برای اخذ اجازه کار بعد از تحصیل کانادا را مشاهده کنید. اگر با DLI آشنایی ندارید، مطلب DLI چیست را بخوانید.

شرایط مورد نیاز برای دریافت PGWP چیست؟

  • گذراندن دوره تحصیلی بالای 8 ماه در کانادا
  • سن بالای 18 سال
  • داشتن ویزای تحصیلی معتبر
  • داشتن نامه فارغ‌التحصیلی شامل تمامی ریز نمرات، سرتیفیکیت و…
  • ارائه درخواست تا حداکثر 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی
  • عدم استفاده از گواهی PGWP در برنامه‌های تحصیلی گذشته
  • تحصیل به صورت متداوم ( مرخصی نگرفتن طی دوران تحصیل) در یک کالج، دانشکده یا موسسه فنی تایید شده شامل:
  1. کالج‌ها و دانشکده‌های فنی استان کبک
  2. کالج و موسسه فنی در استان کبک که دوره‌ای بالای 900 ساعت ارائه می‌دهد و دیپلم صادر کند.
  3. موسسه، دانشکده یا کالج خصوصی مورد تایید دولت‌های استانی

تفاوت PGWP کانادا با سایر ویزاهای کاری

تفاوت PGWP با سایر مجوزهای کاری چیست؟

مجوزهای کار مختلفی برای دریافت ویزای کاری کانادا وجود دارد؛ اما چرا PGWP تا این اندازه مورد توجه است؟

به این خاطر مورد توجه است که سایر مجوزها، در صورتی به فرد داده می‌شوند که بازار کار، به نیروهایی تحصیل کرده در حوزه تحصیلی و مهارتی فرد نیاز داشته باشد. در رابطه با ویزای PGWP کانادا این‌طور نیست و افراد می‌توانند بدون ارزیابی بازار کار، آن را دریافت کنند.

کانادا هر ساله، یک لیست از مشاغل مورد نیاز خود منتشر می‌کند و جذب مهاجر معمولاً در راستای تأمین نیازهای دولت انجام می‌شود. اگر مهارت شما، جزو لیست نباشد نمی‌توانید مجوز کار بگیرید. برای دریافت مجوز PGWP نیازی به این نیست که تقاضای مهارت شما در بازار کار زیاد باشد.

همچنین اکثر مجوزهای کاری به افراد با تجربه و با سابقه کاری اعطا می‌شوند؛ ولی این مجوز به دانشجویانی اعطا می‌شود که تازه تحصیلات خود را تمام کرده‌اند و طبعی، سابقه کاری‌ای در حوزه تحصیلی خود ندارند.

به طور کلی، گواهی PGWP به عنوان یک فرصت برای ایجاد شرایط مورد نیاز برای استفاده از سایر مجوزهای کاری در نظر گرفته می‌شود و به همین خاطر است که اهمیت بسیار زیادی دارد. این گواهی به فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند تا از طریق کلاس تجربه کانادایی در اکسپرس انتری شرایط اقامت کانادا را برای خود فراهم نمایند.

هزینه PGWP چقدر است؟

با توجه به اینکه چه زمانی برای دریافت PGWP درخواست می‌دهید، هزینه نیز فرق می‌کند. اگر مجوز تحصیل شما منقضی نشده باشد، می‌توانید با 255 دلار درخواست خود ارسال کنید؛ ولی اگر منقضی شده باشد مجبورید 305 دلار هم برای بازیابی وضعیت دانشجویی خودتان بپردازید. روی هم رفته، 605 دلار.

وضعیت دانشجویی، معمولاً تا 90 روز بعد از فارغ‌التحصیلی منقضی می‌شود. بهتر است درخواست خود را قبل از 90روز ارسال کنید و هزینه اضافه‌ای بابت بازیابی آن نپردازید.

چطور وضعیت دانشجویی خود را بازیابی کنم؟

برای بازیابی وضعیت دانشجویی نیازی به درخواست جداگانه نیست. 305 دلار را به صورت آنلاین پرداخت کنید و رسید آن را به درخواست PGWP پیوست دهید. همین کافی است. فرایند بازیابی انجام خواهد شد.

اخذ اقامت دائم با ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا PGWP

نحوه استفاده از ویزای کار پس از تحصیل برای اخذ اقامت دائم کانادا

با استفاده از این مجوز می‌توان به راحتی در کانادا ماند و جویای کار شد و در صورت پیدا کردن یک کار تمام وقت، برای اقامت دائم اقدام کرد.

روال به این‌صورت است که با استفاده از این مجوز و کار در کانادا می‌توانید سابقه کار جمع کنید. سپس با استفاده از سابقه کار در کانادا می‌توانید با استفاده از یکی از چند برنامه مهاجرتی مختلف اقامت کانادا را اخذ کنید:

برنامه‌هایی که با استفاده از اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا می‌توانید برای اقامت اقدام کنید:

معمولا برای شرکت در این برنامه باید از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا اقدام کرد.

با استفاده از PGWP چه مدت می‌توانیم در کانادا بمانیم؟

اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا به شما اجازه می‌دهد که بتوانید برای 8 ماه الی 3 سال در کانادا بمانید و کار کنید. مدت زمان اعتبار این گواهی، اغلب با توجه به مدت زمان سپری شده دانشجو تعیین می‌شود. مثلاً اگر یک دانشجو، 9 ماه تحصیل کرده است، این گواهی با اعتبار 9 ماهه برای او صادر می‌شود.

مدت زمان تحصیل شما در کانادا چقدر است؟ با توجه به جدول زیر، متوجه خواهید شد که این گواهی با چقدر اعتبار به شما اعطا خواهد شد:

مدت تحصیلصدور PGWPمدت اعتبار ویزای PGWPگروه هدف
کمتر از 8 ماهخیر--افرادی که در دوره‌های مهارتی و آموزش شغلی کوتاه مدت شرکت کرده‌اند.
8 ماه الی 2 سالبلهاحتمالاً به اندازه مدت زمان تحصیل.دانشجویان و دانش آموزانی که در دوره‌های آموزش تکمیلی کوتاه مدت شرکت کرده‌اند.
بالای 2 سالبلهویزای کار 3 سالهدانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و هر دوره‌ی تحصیلی که بیشتر از 2 سال به طول می‌انجامد.

نکته 1:

بعضی از دانشجوها، ممکن است طول مدت تحصیل خود را به روال عادی طی نکرده باشند؛ عملکرد کم یا زیاد در یک بازه زمانی داشته باشند که در این صورت ممکن است اعتبار گواهی متفاوت از چیزی که گفته شد، باشد. مثلاً برای دانشجویی که به‌صورت سریع و فشرده درس خوانده است، بیشتر از 2 سال گواهی صادر شود و بالعکس.

نکته 2:

داشتن دو برنامه تحصیلی به صورت همزمان نیز ممکن است روی مدت زمان اعتبار ویزای PGWP کانادا تاثیر بگذارد. اگر هر دوی برنامه‌ها واجد شرایط دریافت PGWP و بالای 8 ماه باشند، اعتبار گواهی، ترکیبی از مدت زمان هر دو برنامه خواهد بود.

نکته 3:

یکی از شرایط این است که قبلاً، از این مجوز استفاده نکرده باشید. در نتیجه اگر قبلاً، بعد از گذراندن یک برنامه تحصیلی از این گواهی استفاده کرده باشید، نمی‌توانید مجددا PGWP دریافت کنید.

نکته 4:

برای گرفتن این گواهی، باید پاسپورت شما اعتبار داشته باشد. اگر برای گرفتن اعتبار کامل، نیاز به تمدید پاسپورت باشد شما را مطلع می‌کنند تا پاسپورت خود را تمدید کنید؛ وگرنه یک PGWP برای شما صادر می‌شود که فقط تا پایان تاریخ انقضای پاسپورت معتبر باشد.

زمان پردازش درخواست PGWP کانادا چقدر است؟

پردازش درخواست PGWP حدودا بین 80 الی 180 روز طول می‌کشد. در این مدت زمان، می‌توانید مشغول به کار شوید؛ البته تنها در صورتی که وضعیت دانشجویی شما هنوز منقضی نشده است. ویزای کار پس از تحصیل در کانادا اصلا دور از دسترس نیست.

آیا می‌توان خارج از کانادا برای PGWP درخواست داد؟

بله می‌توان خارج از کشور کانادا هم برای گرفتن ویزای PGWP کانادا درخواست داد. قبلاً این امکان وجود نداشت.

در صورتی که خارج از کانادا باشید، برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، ممکن است مدارک دیگری هم از شما درخواست بشود. دفتر ویزایی که درخواست شما را پردازش می‌کنند، مشخص می‌کند که نیازی به مدارک بیشتر هست یا نه.

آیا می‌توان مجوز PGWP را تمدید کرد؟

خیر؛ به جز موارد اندکی که ممکن است به شما از قبل اطلاع داده باشند نمی‌توان برای تمدید این گواهی اقدام کرد. در صورتی که به شما اطلاع بدهند می‌توانید برای درخواست مجددش اقدام کنید.

درخواست به صورت آنلاین نیست. باید به صورت دستی یک درخواست بنویسید و بخواهید که این گواهی برای مدتی که باید، برای شما تمدید کنند.

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا چه کمکی به ما می‌کند؟

ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا به گونه‌ای طراحی شده که یک مسیر کارآمد تا اقامت دائم برای دانشجوهای بین‌المللی که در حال تحصیل در کانادا هستند ایجاد کند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا وقتی با سابقه کاری در این کشور همراه شود، موقعیت شما را برای پذیرش در اکسپرس انتری بسیار ایده‌آل خواهد کرد. احتمالاً اینکه از سایر رقبا جلوتر بیافتید بسیار بیشتر است. در نتیجه، در صورتی که در کانادا تحصیل کرده‌اید به فکر گرفتن این ویزا هم باشید.

سوالات متداول:

بله. اتفاقاً یکی از جذابیت‌های این نوع ویزا این است که متقاضیان می‌توانند همزنا برای اقامت هم اقدام لازم را انجام دهند.

بله! شرایطی که در بالا گفتیم، برای کسانی که در دانشگاه‌های کبک فارغ التحصیل شده باشند هم وجود دارد..

بله! اعتبار ویزای کار بعد از تحصیل بستگی به تاریخ انقضای پاسپورت دارد. بهتر است قبل از تقاضا برای این ویزا پاسپورت خود را جدید کنید.

منابع: Designated learning institutions list، Work in Canada after you graduate

guest
6 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها