موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای موقت فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا (ویزای 485 استرالیا)

دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر و سطح بالا در استرالیا، باعث جذابیت این کشور برای دانشجویان سراسر دنیا شده است، اما ماندن در استرالیا پس از فارغ‌التحصیلی، یکی از مسائل مهم پیش روی دانشجویان است. ویزای 485 استرالیا یا ویزای فارغ‌التحصلان دانشگاه‌های استرالیا (Temporary Graduate Visa)، یک ویزای موقت است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد پس از پایان تحصیلات خود در این کشور کار و زندگی کنند. داشتن ویزای فارغ التحصیلان استرالیا می‌تواند زمینه ساز دریافت سایر انواع ویزای دائمی استرالیا باشد. در این مطلب می‌خواهیم درباره جزئیات و شرایط ویزای ساب‌کلاس 485 صحبت کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

ویزای 485 استرالیا

شرایط کلی اخذ ویزای 485 استرالیا (Temporary Graduate Visa)

برای اینکه بتوانید برای دریافت ویزای 485 استرالیا اقدام کنید، باید حداکثر 50 سال سن داشته و حتما حین ارسال و پردازش درخواست در استرالیا حضور داشته باشید. همچنین لازم است در 6 ماه گذشته ویزای دانشجویی داشته و حداکثر 6 ماه پس از فارغ التحصیلی برای دریافت ویزای ساب‌کلاس 485 اقدام کنید. متقاضیان ویزای 485، باید اخیرا از یک دوره تحصیلی معتبر (یعنی ثبت شده در CRICOS)، فارغ‌ التحصیل شده باشند. CRICOS، وب سایت رسمی دولت استرالیا است که تمام ارائه‌دهندگان آموزش در استرالیا که دوره‌هایی را برای افرادی که در استرالیا با ویزای دانشجویی تحصیل می‌کنند، فهرست می‌کند. متقاضیان حین ارسال درخواست باید حتما برای دریافت یک برنامه یا stream درخواست دهند، زیرا پس از ارسال درخواست امکان تغییر برنامه ویزا وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که باید علاوه بر شرایط عمومی، شرایط اضافی مربوط به نوع ساب‌کلاس انتخابی این ویزا را نیز برآورده کنید.

🔊خبر مهاجرتی (20/آذر/1402) استرالیا قصد دارد تغییرات جدیدی را در ویزای فارغ‌التحصیلی (ساب‌کلاس 485) اعمال کند.

دولت استرالیا، اخیرا در استراتژی مهاجرتی جدید خود، اعلام کرده است که قصد تغییراتی را در این ویزا اعمال کند. یکی از این تغییرات که هنوز تصویب نشده، مربوط به شرایط سنی این ویزا است؛ یعنی در صورت تصویب این قانون، شرایط سنی از 50 سال به 35 سال کاهش می‌یابد. برای اطلاعات بیشتر متن خبر را مطالعه کنید.

انواع برنامه‌های ویزای 485 استرالیا

ویزای فارغ‌التحصیلان استرالیا، دارای 4 برنامه یا stream مختلف است که هرکدام از آن‌ها شرایط خاص مربوط به خود را دارند و از طریق آن‌ها می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل در استرالیا، در این کشور کار کنید. این برنامه‌ها عبارت‌اند از:

برنامه کار فارغ‌التحصیلان (Graduate Work stream)

این ویزا مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند و مهارت‌ و صلاحیت‌ لازم برای اشتغال در مشاغل موردنیاز استرالیا را دارند. با استفاده از این ویزا می‌توانید در استرالیا مشغول کار شوید و حتی خانواده خود را هم با خود به این کشور بیاورید. با این ویزا می توانید:

  • به‌صورت موقت در استرالیا شرایط کار، زندگی و تحصیل را داشته باشید.
  • اعضای خانواده خود را همراه خود بیاورید.

برای دریافت این ویزا لازم است صلاحیت اشتغال به یکی از شغل‌های موجود در لیست مشاغل ماهر استرالیا را داشته باشید. (توجه داشته باشید که برای درخواست‌هایی که در بازه زمانی 1 جولای 2022 تا 30 ژوئن 2023 ارسال شده‌اند، داشتن این شرط لازم نیست)

برنامه کار پس از تحصیل (Post-Study Work stream)

این ویزا مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که به‌تازگی از یک موسسه استرالیایی فارغ‌التحصیل شده‌اند و به آن‌ها امکان کار، زندگی و تحصیل در این کشور را می‌دهد. مدت اقامت بین 2 تا 4 سال است و بستگی به صلاحیت شما دارد. همچنین خانواده متقاضیان نیز می‌توانند آن‌ها را همراهی کنند. برای دریافت اقامت از این طریق باید به‌تازگی از یکی از دوره‌های تحصیلی ثبت شده در CRICOS فارغ التحصیل شده باشید.

برنامه کار پس از تحصیل برای بار دوم (Second Post-Study Work stream)

این ویزا مخصوص دارندگان ویزای 485 بوده و به‌طور موقت اجازه کار، زندگی، تحصیل و همراهی خانواده را به آن‌ها می‌دهد. همچنین با این ویزا، می‌توانید بین 1 تا 2 سال در استرالیا بمانید. در حین استفاده از این ویزا، خودتان مسئول پیدا کردن کار هستید. زمان اعتبار این ویزا به منطقه‌ای از استرالیا که در آن فارغ التحصیل شده‌اید و منطقه‌ای که برای اولین بار با استفاده از ویزای کار پس از تحصیل در آن مشغول به کار شده‌اید وابسته خواهد بود.

برنامه جایگزین (Replacement stream):

این ویزا مخصوص دارندگان ویزای ساب‌کلاس 485 فعلی و سابق است که به‌دلیل محدودیت‌های سفر کرونا زمان ویزای اصلی خود را از دست داده‌اند. این ویزا به‌صورت موقت امکان زندگی، کار، تحصیل و همراهی خانواده را برای متقاضیان فراهم می‌کنند. برای اینکه واجد شرایط دریافت این ویزا باشید باید:

  • قبل از تاریخ 1 ژانویه 2027 درخواست داده باشید.
  • ویزای فارغ‌التحصیلی موقت را که قبل از 15 دسامبر 2021 به شما اعطا شده است را همراه داشته باشید.
  • ویزای موقت فارغ‌التحصیلی یا هر ویزایی که پس از اخذ ویزای فارغ‌التحصیلی موقت به شما اعطا شده است، لغو نشده باشد، مگر اینکه به‌دلیل درخواست شما لغو شده باشد.

اعتبار و هزینه ویزای 485 استرالیا

مدت زمان اعتبار، هزینه‌های دولتی صدور ویزا توسط اداره مهاجرت استرالیا برای هریک از استریم‌های ویزای 485 استرالیا متفاوت بوده و در جدول زیر خلاصه شده است:

نوع ویزاهزینهمدت زمان اعتبار
Graduate Work1730 دلار استرالیامعمولا 18 ماه
Post-Study Work1730 دلار استرالیابین 2 تا 4 سال
Second Post-Study Work680 دلار استرالیابین 1 تا 2 سال
Replacement1730 دلار استرالیابین 18 ماه تا 5 سال

با دریافت ویزای 485 می‌توانید پس از تحصیل در کشور استرالیا کار کنید. اما پیش از آن لازم است درباره تحصیل در این کشور اطلاعاتی به دست آورید.

سخن پایانی

همان طور که دیدید در این مطلب درباره ویزای 485 استرالیا صحبت کردیم. دانشجویان بین‌المللی فارغ التحصیل از مراکز آموزشی این کشور می‌توانند با استفاده از این ویزا در استرالیا به کار، تحصیل و زندگی مشغول شوند. با استفاده از برنامه‌های مختلف ویزای ساب‌کلاس 485 می‌توانید معمولا از 1 تا 5 سال در استرالیا اقامت داشته باشید. اگر دوست دارید پس از تحصیل، در این کشور بمانید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مفیدی درباره ویزای فارغ التحصیلان استرالیا به‌دست آورید.

سوالات متداول

بله متقاضیان دریافت این ویزا باید زیر 50 سال سن داشته باشند.

 برای دریافت این ویزا باید تا حداکثر 6 ماه پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید.

 بسته به نوع برنامه ویزای انتخابی بین 1 تا 5 سال متغیر است

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال