موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تحصیل در یونان

کشور یونان به تدریج در حال تبدیل شدن به یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی است. این کشور دارای دانشگاه های معتبری در جهان است که از لحاظ رتبه آموزشی در جایگاه های بین المللی مناسبی قرار دارند. بنابراین اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به یونان هستید، این مطلب برای شماست.

در این مطلب شرایط مهاجرت به یونان از طریق تحصیل را بررسی می‌کنیم و از مزایای مهاجرت تحصیلی به یونان، هزینه ها، مدارک و نمره زبان مورد نظر برای پذیرش تحصیلی صحبت خواهیم کرد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

مزایای مهاجرت تحصیلی به یونان

کشور یونان علاوه بر جاذبه های گردشگری دارای سیستم آموزشی مناسبی برای تحصیل دانشجویان است. بر همین اساس سالانه دانشجویان زیادی از سرتاسر جهان به ویژه ایران برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.

تحصیل در یونان مزایای منحصر به فردی دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره کرده ایم.

تحصیل در یونان، یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان ایرانی

 

ورود به دانشگاه های برتر از لحاظ علمی

یونان به طرز چشمگیری به یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل تبدیل شده است. این کشور دارای حدود 22 دانشگاه است که تعدادی از آنها توسط مجله Times Higher Education جزء 1000 دانشگاه برتر انتخاب شده اند.

دانشگاه کرت، دانشگاه پاترا، دانشگاه ارسطو تسالونیکی، دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن جز چند دانشگاه برتر یونان هستند. هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف با اخذ ویزای تحصیلی یونان در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل می‌دهند.

آموزش به زبان انگلیسی

به طور کلی، بسیاری از دانشگاه های یونان مدارک تحصیلی زیادی را با آموزش انگلیسی در زمینه های مختلف ارائه می دهند. بسیاری از دانشگاه های یونان در مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا امکان تحصیل دانشجو به زبان انگلیسی را فراهم می کنند.

امکان کار همزمان با تحصیل

دانشجویان مهاجری که در یونان تحصیل می کنند می توانند ساعاتی از هفته را برای جبران بخشی از هزینه های زندگی در یونان و دستمزدهای قابل قبولی را دریافت کنند.

ارائه بورسیه های ویژه

دانشجویان می توانند برای  انجام تحقیقات کارشناسی ارشد از سوی سازمان IKY  بورسیه دریافت کنند.

دریافت کمک هزینه تحصیلی

برخی از دانشجویان که توانایی تامین برخی از هزینه های تحصیل خود را ندارند چندی از موسسات حمایت کننده و افراد حامی به دانشجویان کمک مالی می کنند.

هزینه تحصیل در یونان چقدر است؟

هزینه تحصیل در یونان

هزینه مهاجرت به یونان از طریق تحصیل به مقطع تحصیلی فرد متقاضی بستگی دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور یونان را دارند و فاقد مدرک زبان یونانی هستند می توانند در دوره های آموزش زبان یونانی که معمولا در دانشگاه برگزار می شود شرکت کنند و هزینه ای معادل 1500 یورو برای هر دوره 3 ماهه بپردازند.

به طور کلی هزینه تحصیل دانشجو در یونان در سال 2023 شامل موارد زیادی می شود که در ادامه سعی کردیم مهمترین آنها را به شما معرفی کنیم.

 شهریه دانشجو در دانشگاه های دولتی یونان

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقاطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی یونان شهریه ای پرداخت نمی کنند و اکثر برنامه های تحصیلی آنها به جز چند مورد کاملاً رایگان هستند.

اما اگر جز کشورهای اتحادیه اروپا نباشید برای هر سال تحصیلی حدوداً بین 1500 تا 2000 یورو برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید پرداخت کنید.

شهریه دانشجو در دانشگاه های خصوصی یونان

در موسسات آموزش عالی خصوصی  یونان، هزینه های تحصیل معمولاً برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اروپایی یکسان است. این هزینه ها براساس عواملی مانند مدت برنامه تحصیلی، نوع مدرک و تخصص می تواند متفاوت باشد و به مبلغی حدود  10،000 یورو در سال یا بیشتر برسد.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های یونان
دانشگاه فنی آتن National Technical University of Athensکارشناسی ارشد 800 یورو در سال شروع می شود
دانشگاه تسالی University of Thessalyکارشناسی ارشد با 2000 یورو در سال شروع می شود
دانشگاه بین المللی یونانکارشناسی ارشد با 2500 یورو در سال شروع می شود

هزینه های زندگی دانشجو در یونان

یونان یکی از کم هزینه ترین و به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی است. اکثر مردم در این کشور می توانند با بودجه 450 الی 750 یورو در ماه راحت زندگی کنند. البته شیوه زندگی و برنامه های اقتصادی شما در زندگی می تواند کم تر یا بیشتر از این بودجه برسد.

هزینه مسکن دانشجو در یونان

اجاره آپارتمان یا فلت جز مسکن های ارزان قیمت برای اکثر دانشجویان خارجی است. قیمت ها بر اساس نزدیکی با مرکز شهر، تعداد اتاق ها و غیره متفاوت است. اما شما می توانید برای کاهش هزینه های خود همراه با دیگر دانشجویان آپارتمان اجاره کنید.

هزینه مسکن دانشجویی در یونان
هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر250-450 یورو در ماه
هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر200-350 یورو در ماه
هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر450-600 یورو در ماه
هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر400-600 یورو در ماه

البته باید در نظر داشته باشید هزینه قبوض انشعابات در ماه می تواند بین 80 الی 140 یورو باشد.

هزینه خوراک دانشجو در یونان

هزینه تمام شده خوراک یک دانشجو در یونان حدود 200 یورو در ماه است. در زیر به برخی از قیمت های متوسط محصولات غذایی در یونان اشاره کردیم:

هزینه خوراک دانشجو در یونان
1 قرص نان0.87 یورو
1 لیتر شیر1.19 یورو
12 عدد تخم مرغ3.17 یورو
1 کیلوگرم پنیر محلی8 یورو
1 کیلوگرم سیب1.55 یورو
1 کیلوگرم موز1.51 یورو
1 وعده غذا در رستوران های ارزان قیمت10 یورو

هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه یک دانشجو در یونان حدود 30 یورو است، اما دولت یونان دانشجویان را از تخفیف هزینه های حمل نقل بهره مند می کند و این مقدار هزینه به 15 یورو در ماه می رسد.

هزینه یک بلیط تک سفره برای یک دانشجو در یونان حدود 1.40 یورو است. شما می توانید از تاکسی برای سفر درون شهری در یونان استفاده کنید که این هزینه حدود 3.50 است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شرایط اخذ ویزای تحصیلی یونان

ویزای دانشجویی مجوز اقامت یک دانشجو در یک کشور است. دانشجویان خارجی مثل ایرانیان که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای  ورود به یونان جهت اهداف تحصیلی خود نیاز به ویزا دارند.

در پروسه اخد ویزای تحصیلی یونان نکات و موارد مهمی مثل شرایط پذیرش، شرایط ویزا، هزینه های دانشگاه که باید مد نظر قرار بگیرند. نوع اقامت ارائه شده به دانشجوی متقاضی ویزای تحصیلی در یونان از نوع مجوز D است. این اقامت یونان را اقامت طولانی مدت می نامند که می تواند از ویزای دانشجویی به ویزای کار تبدیل شود.

یکی از مواردی که در هنگام درخواست ویزای یونان باید به آن توجه کنید، نامه پذیرش از دانشگاه یونان است. متقاضیان می توانند به طور مستقل برای پذیرش در دانشگاه اقدام کنند. کلیه دانشجویانی که مایل به تحصیل در یونان هستند باید علاوه بر پذیرش، مدارک بیمه و تمکن مالی را نیز ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی یونان

برای دریافت ویزای دانشجویی خود به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گذرنامه معتبر که توسط کنوانسیون های بین المللی شناخته شده باشد.
 • گواهی ثبت نام / نامه پذیرش و پرداخت هزینه های دانشگاه.
 • گواهی سو پیشینه کیفری که وضعیت کیفری متقاضی را تأیید می کند.
 • گواهی سلامت.
 • بیمه درمانی سفر.
 • ارائه محل سکونت یا نامه از خوابگاه
 • انگیزه نامه در خصوص دلیل و اهداف یونان در خصوص تحصیلات
 • ارائه اصل شناسنامه و کپی شناسنامه
 • ارائه فرم تکمیل شده سفارت
 • نامه ای دال بر سوابق شغلی
 • در صورت تاهل، ترجمه سند ازدواج
 • ریز نمرات تحصیلی
 • مدارک اثبات کنند تسلط به زبان یونانی یا انگلیسی
 • مدارک هویتی ترجمه شده

مهاجرت تحصیلی به یونان بدون مدرک زبان

یکی از شرایط پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در یونان دارا بودن حداقل یک مدرک زبان انگلیسی یا یونانی است . دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های یونان تحصیل کنند حتما باید مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت کنند زیرا تحصیل در یونان بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست.

برای دانشجویانی که مدرک زبان یونانی ندارند در صورت نیاز در دانشگاه های یونان دوره های یک ساله آموزش زبان یونانی برگزار می شود.

 

تحصیل در رشته های پزشکی در یونان

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در کشور یونان

برای کسب اطلاع از شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، در ادامه به تفکیک هرکدام را بررسی کرده ایم…

 

تحصیل کارشناسی در یونان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید بین 3 الی 4 سال به تحصیل پرداخته شود.

تحصیل در این مقطع بیشتر به زبان یونانی است و برای آن دسته از دانشجویانی که به زبان یونانی تسلط ندارند آموزش زبان یونانی گذاشته می شود.

البته تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است.

اما یادتان باشد که تحصیل در یونان به زبان یونانی رایگان است، در حالی که برای تحصیل به زبان انگلیسی باید هزینه ای را پرداخت کرده و قبل از آن نمره 6 آیلتس را دریافت کنید!!!

برای تحصیل در مقطع لیسانس باید دیپلم دوازده ساله موجود باشد و سپس فرد در آزمون زبان یونانی شرکت کند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در یونان

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس عموما 2 سال به طول می انجامد.

برای تحصیل در این مقطع دقیقا مانند مقطع کارشناسی به دو زبان یونانی و انگلیسی امکان پذیر است و تمامی شرایط تحصیلی همچون کارشناسی در بخش قبلی ذکر شده است.

 

تحصیل دکترا در یونان

تحصیل در یونان در مقطع دکترا در رشته های فنی حدود 3 سال و در رشته های هنر و علوم اجتماعی 5 تا 6 سال به طول می کشد.

البته در حال حاضر برخی دانشگاه های یونان روش نوینی برای تحصیل در مقطع دکترا ارائه می دهند که نظام آموزشی آمریکایی نامیده می شود و در آن مقطع فوق لیسانس با دکترا ادغام می شود.

شما برای تحصیل در یونان به زبان انگلیسی، در مقطع دکترا به مدرک زبان آیلتس با نمره 7 نیاز دارید.

تحصیل در یونان در مقطع دکترا کار چندان آسانی نیست و این کار نیازمند یک نامه قبولی از یک استاد راهنما (برای همکاری در پروژه علمی) جهت اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع است.

مروری بر چند رشته پر طرفدار برای تحصیل در یونان

رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی از جمله رشته های پرطرفداری هستند، که تقاضا برای آن زیاد است. شرایط تحصیل در هرکدام از این رشته ها را در ادامه توضیح داده ایم:

تحصیل داروسازی در یونان

در یونان 22 دانشگاه وجود دارد که رشته های گوناگونی را ارائه می دهند. دانشگاه های که شرایط تحصیل در در یونان در رشته داروسازی را فراهم می کنند می توان به دانشگاه پاترا، دانشگاه تسالونیکی، دانشگاه بین المللی آتن و غیره اشاره کرد.

این دانشگاه ها دارای رتبه های بسیار بالایی برای تحصیل هستند. به عنوان مثال دانشگاه تسالونیکی یونان در یکی از رشته های مختلف در رتبه 500 قرار دارد. دانشگاه بین المللی آتن نیز در رتبه بندی 401 تا 402 قرار دارد.

به طور کلی مدرک رشته داروسازی در یونان از اعتبار زیادی برخوردار است و شما نیز برای تحصیل داروسازی در یونان به زبان یونانی و انگلیسی تسلط لازم را داشته باشید. هزینه تحصیل داروسازی در یونان در دانشگاه های اشاره شده به طور میانگین بین 5000 الی 8000 یورو در سال است.

علاوه براین شما می توانید پس از اخذ مدرک داروسازی در یکی از دانشگاه های یونان به کار در این کشور مشغول شوید.

تحصیل دندانپزشکی در یونان

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های یونان شامل دوره های تحصیلی زیادی در حوزه رشته دندانپزشکی و زیست شناسی، پزشکی، همراه با کار در آزمایشگاه ها و کلینیک های درمانی است. تمرکز اصلی این رشته بر توسعه مهارت ها و تخصص های لازم برای کار مستقل در کلینیک های دندانپزشکی است.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی قادر به کار مستقل یا تحت نظارت بیمارستان ها و کلینیک های دندانپزشکی خواهند بود. مخارج تحصیل به میزان زیادی به دانشگاه مورد نظر و نوع رشته بستگی دارد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی حدود 6000 الی 10000 یورو است.

تحصیل پزشکی در یونان

یونان با داشتن سابقه طولانی در پزشکی از دوران باستان، جایگاهی منحصر به فرد برای تحصیل در این رشته است. شما به عنوان یک دانشجو در یونان، نه تنها در گهواره تمدن غرب قرار خواهید گرفت – بلکه فرصت سفر و کشف بسیاری از مقاصد مهم گردشگری را در این کشور خواهید داشت.

تحصیل پزشکی در یونان یک روش مقرون به صرفه برای تحقق شرایط آموزشی و تبدیل شدن به یک پزشک است. هزینه های زندگی حتی در شهرهای بزرگ این کشور پایین است و بسته به تابعیت شما شهریه پزشکی در این کشور متغیر است.

در یونان، بر اساس یک سنت دیرینه که همه شهروندان یونانی حق تحصیل رایگان دارند، دانشکده های پزشکی برای مردم این کشور و کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان هستند متقاضیانی که جزء کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند باید حدود 6000 الی 10000 یورو در سال برای تحصیل در این رشته بپردازند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در یونان 5 الی 6 سال است و دانشجویان کشورهای خارجی برای تحصیل در این رشته حداقل باید آیلتس 6 یا 6.5 را داشته باشند.

جمع بندی

اگر به فکر مهاجرت به یونان از طریق تحصیل هستید این کشور علاوه بر فرهنگ و تاریخ غنی که دارد بسترهای علمی و آموزشی مفیدی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده است. یونان به تدریج در حال تبدیل شدن به یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی است. این کشور دارای دانشگاه های معتبری در جهان است که از لحاظ رتبه آموزشی در جایگاه های بین المللی مناسبی قرار دارند.

بنابراین اگر به فکر اخد ویزای تحصیلی یونان و مهاجرت به این کشور هستید، این مقاله تا اینجا توانسته است به برخی از سولات شما در زمینه ویزای تحصیلی در یونان، هزینه تحصیل در یونان، اطلاعات لازم درباره تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و همچنین مزایای مهاجرت تحصیلی به یونان را در اختیار شما قرار دهد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال