موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

درباره یونان

کشور یونان (به انگلیسی Greece و یه یونانی Ελλάδα یا الادا) در جنوب شرق اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده است. یونان، یک سری جزیره هم در سواحل آسیای صغیر دارد و به همین دلیل یک کشور اوراسیایی به حساب می‎‌آید (منظور از کشور اوراسیایی این است که گستره آن‌ها در بیش از یک قاره است).

کشور یونان از شمال با آلبانی، بلغارستان و مقدونیه شمالی مرز زمینی دارد و از شرق نیز با ترکیه.

جدول اطلاعات عمومی درباره یونان
نامیونان (Greece)
پرچمپرچم یونان
پایتختآتن (Athens)
بزرگترین شهرهاآتن (Athens)، سالونیک (Thessaloniki)، پاتراس (Patras)
مساحت131990 کیلومتر مربع
زبان رسمییونانی
جمعیت (2023)10,341,277 نفر
آب و هواگرم و مدیترانه‌ای
نوع حکومتجمهوری پارلمانی
رئیس جمهوراکاترینی ساکلاروپولو (Katerina Sakellaropoulou)
دیندین غالب ارتدکس
2% مسلمان
واحد پولیورو (€)
پیش شماره30
دامنه اینترنتیgr.
شاخص امید به زندگی81.2

در ادامه با این کشور باستانی، بیشتر آشنا خواهیم شد و تاریخ، جغرافیا و فرهنگ این کشور را با دقت بیشتری ارزیابی می‌کنیم.

نقشه یونان

مروری بر تاریخچه کشور یونان

تاریخچه یونان به دوره‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام نقش مهمی در شکل‌دهی به یونان امروزی ایفا کرده‌اند. یونان در دوره پیش از ‌تاریخ شامل تمدن‌های مختلفی بوده که با پایان رسیدن آن‌ها، دوره تاریک یونان آغاز شده است. مشخصه این دوره‌، کاهش تولیدات و رکود اقتصادی و فرهنگی این کشور بود.

پس از آن این کشور در سال 1830، استقلال خود را به دست آورد و به‌عنوان یک کشور مستقل شناخته شد. در قرن بیستم، پس از طی جنگ‌های جهانی و جنگ داخلی این کشور، در نهایت در سال 1974 جمهوری یونان اعلام شد. امروز، یونان عضو اتحادیه اروپا و ناتو است و همچنان به‌عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی و تاریخی جهان شناخته می‌شود.

تصویری از بناهای تاریخی یونان باستان

تصویری از بناهای تاریخی یونان باستان

نگاهی به یونان باستان

در دوره آرکائیک (800-500 قبل از میلاد)، یونان شاهد تحولات عمده‌ای در زمینه‌های سیاسی و فرهنگی بود. دوره کلاسیک (500-323 قبل از میلاد) دوران طلایی یونان است که در آن دستاوردهای بزرگی در فلسفه، هنر و علم به وجود آمد. فیلسوفان برجسته‌ای مانند سقراط، افلاطون و ارسطو در این دوره زندگی می‌کردند.

پس از مرگ اسکندر کبیر در سال 323 قبل از میلاد، یونان وارد دوره هلنیستی شد که با گسترش فرهنگ یونانی به سراسر مدیترانه شناخته می‌شود. با تصرف یونان توسط روم در 146 قبل از میلاد، این کشور تحت سلطه روم درآمد و تحولات فرهنگی و سیاسی مهمی را تجربه کرد.

با تقسیم امپراتوری روم، یونان تحت کنترل امپراتوری بیزانس قرار گرفت و تا فتح این امپراتوری توسط عثمانی‌ها در سال 1453 میلادی، بخشی از آن بود. دوره عثمانی برای یونان دوران سختی بود که با مبارزات استقلال‌طلبانه مردم یونان، تسلط عثمانی‌ها به این کشور، به پایان رسید.

جغرافیا و استان‌های یونان

نقشه استان‌ها (نواحی) کشور یونان

نقشه استان‌های یونان

اولین نکته‌ای که در موقعیت جغرافیایی یونان توجهات را به خود جلب می کند، طولانی‌ترین خط ساحلی این کشور در اروپا است. همچنین یونان به عنوان جنوبی‌ترین کشور اروپا نیز شناخته می‌شود. اما درباره جغرافیای یونان نکته جالب توجه دیگر، هزاران جزیره این کشور است که گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند.

کشور یونان به 13 ناحیه یا استان تقسیم شده است:

 • آتیک (Attica)
 • یونان مرکزی (Central Greece)
 • مقدوینه مرکزی (Central Macedonia)
 • کرت (Crete)
 • مقدونیه شرقی و تراکیه (Eastern Macedonia and Thrace)
 • اِپیروس (Epirus)
 • جزایر ایونی (Ionian Islands)
 • اژه شمالی (North Aegean)
 • پلِپونِز (Peloponnese)
 • اژه جنوبی (South Aegean)
 • تسالی (Thessaly)
 • یونان غربی (Western Greece)
 • مقدونیه غربی (Western Macedonia)

مهم‌ترین شهر‌های یونان را بشناسید

سه شهر مهم یونان: آتن، پاتراس، سالونیک

3 شهر مهم کشور یونان

آتن (Athens)، پایتخت یونان در استان آتیک واقع است و یکی از مهم‌ترین شهرهای یونان به حساب می آید. آتن با جمعیت بالغ بر سه میلیون نفر، پر جمعیت‌ترین شهر کشور یونان هم است.

آتن از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به حساب می‌آید و همیشه نام آن، یادآور فیلسوفان مشهور (همچون سقراط، افلاطون، ارسطو) بوده است. آتن سرزمین دموکراسی، فلسفه، ادبیات نمایشی و هنرهای مجسمه‌سازی و معماری است.

سالونیک (Thessaloniki) مهم‌ترین شهر بعدی و دومین شهر بزرگ یونان است که در استان مقدونیه واقع شده. اگر به دنبال یک مکان آرام و امن هستید، سالونیک انتخاب خوبی است.

پاتراس (Patras) یکی دیگر از شهرهای مهم یونان است که در استان پلوپونز قرار دارد. با اینکه این شهر سومین شهر بزرگ یونان است و از بزرگ‌ترین بنادر این کشور هم به حساب می آید، اما شهری فقیر است!

مروری بر فرهنگ یونان

فرهنگ یونان با قدمتی چند هزار ساله از دوران باستان تا کنون، طی قرن‌ها شکل گرفته و تکامل یافته است. در فرهنگ این کشور، خانواده نقش اساسی و مهمی در زندگی افراد دارد. نکته جالب اینجاست که بیشتر مواقع، فرزندان حتی پس از ازدواج نیز با والدین خود زندگی می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب فرهنگ یونانی، سبک زندگی و رژیم غذایی آنان است که نقش مهمی در بالا بودن شاخص امید به زندگی در این کشور دارد. یونانی‌ها به مصرف میوه‌ها و سبزیجات، انواع ماهی، زیتون و روغن زیتون اهمیت زیادی می‌دهند. این رژیم غذایی سالم باعث شده است که مردم این کشور از نظر سلامت عمومی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند.

در مورد دین، یونان را می‌توان به دو دوره زمانی متمایز یعنی یونان باستان و یونان معاصر تقسیم کرد. در یونان باستان، خرافه‌پرستی رایج بود و مردم خدایان متعددی را می‌پرستیدند؛ اما در یونان امروز، بیشتر مردم پیرو مذهب ارتدکس هستند.

ورزش نیز جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ یونان دارد که تعجب‌آور نیست، زیرا این کشور زادگاه بازی‌های المپیک است.

تصویر غذای محلی یونانی به نام سوولاکی

تصویر غذای محلی یونانی به نام سوولاکی

غذا و آداب و رسوم غذا خوردن در یونان

رژیم غذایی یونانی بر اساس اصول مدیترانه‌ای شکل گرفته که شامل خوراکی‌های طبیعی و تازه مانند روغن زیتون، سبزیجات، ماهی و گوشت‌های کبابی است.

یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی یونانی، سوولاکی (به یونانی: Σουβλάκι ) است که شامل گوشت کبابی سرو شده در پیتا، به‌همراه تزاتزیکی و گوجه‌فرنگی می‌شود.

فرهنگ میز (Meze) نیز در یونان یک فرهنگ رایج بوده که شامل سرو غذاهای کوچک و متنوع به عنوان پیش‌غذا است. این سبک غذا خوردن، باعث تعامل اجتماعی و کشف طعم‌های مختلف می‌شود.

تصویری از مردم یونان

تصویری از مردم یونان

مردم یونان را بهتر بشناسید

مردم یونان به مهمان‌نوازی، خوش‌اخلاقی و عشق به زندگی شناخته می‌شوند. مفهوم مهمان‌نوازی یونانی (فیلوکسنیا) به معنای نشان دادن سخاوت و مهربانی به میهمانان و غریبه‌ها است.

آن‌ها عاشق جشن، رقص و غذا خوردن هستند و اغلب مناسبت‌های مختلف خانوادگی یا دینی را جشن می‌گیرند. گفتگوهای پرشور و طولانی نیز از ویژگی‌های دیگر آن‌ها است.

براساس نظرات واقعی افراد در سایت QUORA، مردم یونان رفتاری دوستانه، گرم و اجتماعی دارند. آن‌ها علاقه زیادی به تعامل با دیگران داشته و اغلب با آغوش باز از خارجی‌ها استقبال می‌کنند.

برخی افراد نیز به چالش‌هایی مانند پیچیدگی‌های بروکراتیک در این کشور اشاره کرده‌اند که ممکن است برای خارجی‌ها مشکل‌ساز باشد.

آب و هوای یونان

یونان آب و هوایی گرم و مدیترانه ای دارد. هرچه به سمت شمال یونان حرکت کنید، از هوای خنک و مطبوع‌تر بهره‌مند می‌شوید. این درحالی است که بخش‌های کوهستانی یونان، بسیار سرد است. از طرف دیگر، در آتن ممکن است دمای هوای 40 درجه سانتی گراد را هم تجربه کنید.

به‌هرحال به دلیل جغرافیای خاص یونان، این کشور آب و هوای متنوعی دارد. به همین منظور می‌توان آب و هوای یونان را به سه بخش مدیترانه ای، آلپی (بسیار سرد) و معتدل تقسیم بندی کرد.

اقتصاد یونان

با وجود اینکه یونان به‌عنوان یک مقصد گردشگری پرطرفدار شناخته می‌شود، اما اقتصاد این کشور در حال حاضر با چالش‌های مالی کلان، تورم پایدار و افزایش قیمت املاک و مستغلات مواجه است.

همچنین تولید ناخالص داخلی این کشور در سال‌های اخیر، به‌شدت نوسان زیادی را داشته است. به‌عنوان مثال، رشد سالانه تولید ناخالص داخلی یونان از ۱۰.۱ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۱.۸ در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده است.

همچنین در سال ۲۰۲۰ به ۹ درصد، در سال ۲۰۲۱ به ۸.۴ درصد و در نهایت در سال ۲۰۲۲، به ۵.۹ درصد رسید. تولید ناخالص ملی یونان نیز در رتبه ۴۸ جهانی قرار دارد.

با این حال، یونان دارای صنایع و منابع طبیعی متعددی است که آن را در میان ثروتمندترین کشورهای جنوبی قاره اروپا قرار می‌دهد.

درخت‌های زیتون در کشور یونان

صادرات روغن زیتون، مهم‌ترین رکن اقتصادی یونان

صنایع و منابع طبیعی کشور یونان

یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی این کشور، زیتون و روغن زیتون است که به‌طور گسترده‌ای در این کشور تولید و صادر می‌شود. یونان سالانه حدود 300 هزار تن روغن زیتون خالص تولید می‌کند.

علاوه بر زیتون، این کشور دارای منابع معدنی متنوعی از جمله بوکسیت، سنگ آهن، لینییت، نیکل، منیزیت، مرمر، سرب، روی و نمک است. این منابع بخشی از صادرات یونان را تشکیل می‌دهند. پتروشیمی و تولید انرژی از منابع طبیعی مثل هیدروپاور نیز از بخش‌های مهم اقتصادی یونان محسوب می‌شوند.

در بخش کشاورزی نیز محصولاتی نظیر گندم، جو، ذرت، انگور، مرکبات، و سبزیجات به‌طور گسترده‌ای در این کشور تولید می‌شود. همچنین دامداری نقش اساسی در تأمین محصولات لبنی نظیر پنیر فتا دارد که از مشهورترین محصولات صادراتی یونان به‌حساب می‌آید.

همچنین این کشور دارای بزرگترین ناوگان تجاری در جهان است و این امر به صادرات انبوه محصولات کشاورزی، به ویژه روغن زیتون، کمک می‌کند. از جمله کشورهای مقصد برای صادرات یونان می‌توان به ایتالیا، قبرس، آلمان، اسپانیا، انگلیس، مصر و ترکیه اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری یونان

یونان همواره با جاذبه‌های گردشگری متنوع و تاریخی خود همواره مقصد محبوب گردشگران بوده است. برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی یونان شامل موارد زیر است:

 • موزه بیزانس و مسیحیت (Byzantine & Christian Museum) در شهر آتن (athens)
 • دریاچه کوناس چانیا (Chania Lake Kournas) در چانیا (Chania)
 • صومعه متئورا آگیوس استفانوس (Meteora Monastery of Agios Stefanos) در شهر متوئورا (Meteora)
 • موزه وکس (Waxظ Museum) در شهر ریتیمنو یونان (Rethimno)
 • ونیز کوچک میکونوس (Mykonos Little Venice) در جزیره میکونوس (Mykonos)
 • شهر مخروبه آپرتا (Aptera) در جزیره کریت (Crete)
 • موزه فولکلور (Folklore Museum) در شهر نافلیو (Nafplio)
 • کاخ آشیلیون (Achillion Palace) در شهر کورفو (Corfu)
 • فستیوال یونانی هیوستون (Houston Greek Festival)
 • فستیوال بین‌المللی فیلم تسالونیکی
 • فستیوال روزِ نه (OHI/OXI)!

توضیحات کامل دراین باره را در صفحه جاذبه های گردشگری یونان بخوانید.

بهترین زمان سفر به یونان

بهترین زمان برای سفر به یونان، فصل‌های بهار (آوریل تا ژوئن) و پاییز (سپتامبر و اکتبر) است. در این دوره‌ها، دمای هوا معتدل و مطبوع است و از ازدحام گردشگران کاسته می‌شود.

تابستان‌ها (جولای و آگوست) در این کشور هوا بسیار گرم و شلوغ است، در حالی که زمستان‌ها (نوامبر تا فوریه) سردتر و برخی از جاذبه‌های گردشگری بسته می‌شوند. اما شهرهای بزرگی مانند آتن، همچنان محلی برای بازدید گردشگران است.

زندگی در یونان

داشتن آب و هوای مدیترانه‌ای همراه‌ با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل، یکی از مزایای بزرگ زندگی در یونان محسوب می‌شود. همچنین، غذاهای یونانی بسیار متنوع و سالم هستند و شامل مقدار زیادی سبزیجات، گوشت و غذاهای دریایی می‌شوند.

نرخ جرم و جنایت نیر در یونان پایین و امنیت بسیار بالاست. با این حال، یونان هنوز از اثرات بحران اقتصادی رنج می‌برد و نرخ بیکاری در این کشور همواره در حال افزایش است. یادگیری زبان یونانی نیز بسیار دشوار است و برای افرادی که به این زبان مسلط نیستند، ممکن است زندگی روزمره را چالش‌برانگیز کند.

جزئیات بیشتر را در صفحه زندگی در یونان بخوانید.

هزینه زندگی در یونان

در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی در این کشور پایین است. در جدول زیر می‌توانید هزینه‌های زندگی در یونان را مشاهده کنید:

نوع هزینههزینه (یورو)
اجاره (آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر)400
اجاره (آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر)300
خواربار (ماهانه برای یک نفر)200
غذا خوردن بیرون از خانه (رستوران ارزان‌قیمت)12
پوشاک (ماهانه برای یک نفر)50
حمل و نقل (اشتراک ماهانه حمل و نقل عمومی)30
خدمات (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله)150
اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر، نامحدود)30

یونان برای مهاجرت

اگر به فکر مهاجرت به اروپا آن هم با هزینه بسیار مناسب هستید، یونان گزینه خوبی است. به هر روشی که قصد مهاجرت به یونان داشته باشید، مشکلات و چالش‌های کمتری برای زندگی در این کشور خواهید داشت. در زیر، روش‌های مهاجرت به یونان را مشاهده می کنید:

مهاجرین و ایرانیان یونان

جامعه ایرانیان مقیم یونان به حدود 4 میلیون نفر می‌رسد. بسیاری از ایرانیان مقیم یونان، از سال ۱۹۸۰ به‌ بعد، به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

ایرانیان در شهرهای بزرگ مانند آتن و تسالونیکی ساکن بوده و در یونان در زمینه‌های مختلفی از جمله تجارت، تحصیل و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مشغول کار هستند.

پاسپورت یونان

برای دریافت پاسپورت یونانی، روش‌هایی شامل تولد در خاک این کشور، ازدواج با یک شهروند یونانی و داشتن اقامت دائم یونان به‌مدت حداقل هفت سال است.

با سرمایه‌گذاری حداقل 250,000 یورو در املاک و مستغلات این کشور، می‌توانید ویزای طلایی و اقامت پنج ساله یونان را دریافت کنید که قابل تمدید است. پس از ده سال اقامت مداوم، می‌توان برای اقامت دائم و پس از هفت سال برای تابعیت و پاسپورت یونانی درخواست داد.

با دریافت پاسپورت یونان، قادرید بدون ویزا به 89 کشور سفر کنید. این کشورها شامل اعضای منطقه شنگن، بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا و بسیاری دیگر از کشورها است.

مزایا و معایب مهاجرت به یونان

در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب مهاجرت به یونان را مشاهده کنید:

مزایامعایب
آب و هوای مدیترانه‌ای مطبوعبی‌ثباتی اقتصادی و نرخ بالای بیکاری
میراث فرهنگی و تاریخی غنیموانع بوروکراتیک در فرآیندهای اداری
کیفیت بالای زندگی با سیستم‌های بهداشت و آموزش مناسبمشکل زبان برای کسانی که به زبان یونانی مسلط نیستند.
هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه نسبت به دیگر کشورهای اروپاییاعتصاب‌ها و اعتراضات مردمی که زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
مناظر زیبا و جزایر متعدد برای کاوشفرصت‌های شغلی محدود در برخی از مشاغل
مردم محلی دوستانه و مهمان‌نوازمشکلاتی در زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی در برخی مناطق
دسترسی به مزایای اتحادیه اروپامالیات‌های بالا

تحصیل در کشور یونان

یونان دارای 24 دانشگاه دولتی است که بیش از 1000 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان‌های یونانی و انگلیسی ارائه می‌دهند. برنامه‌های تحصیلی در این کشور در رشته‌های مختلفی از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، فناوری، و بهداشت ارائه می‌شوند.

برنامه‌های تحصیلی کارشناسی در این کشور عموماً 4 سال به طول می‌انجامند، اما برنامه‌هایی مانند مهندسی، دندان‌پزشکی و داروسازی 5 سال و پزشکی 6 سال زمان می‌برد.

هزینه تحصیل در یونان نسبتاً پایین است. برنامه‌های تحصیلی به زبان یونانی رایگان هستند، اما برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، نیاز به پرداخت شهریه دارند که بین 5,000 تا 13,000 یورو در سال متغیر است.

تصویر دانشگاه بین المللی یونان

تصویر دانشگاه بین المللی یونان

دریافت پذیرش از دانشگاه‌های یونان

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های یونان، دانشجویان بین‌المللی باید مدارک خود را به زبان یونانی ترجمه کرده و به وزارت آموزش و پرورش یونان ارسال کنند. پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد نیز مستقیماً از طریق دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، برای تحصیل در این کشور، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی دارند. برای دریافت ویزا نیز، دانشجویان باید نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را دریافت و مدارک لازم را به سفارت یا کنسولگری یونان در کشور خود ارائه دهند.

دانشگاه‌های یونان

بهترین دانشگاه‌های یونان، طبق جدول زیر هستند:

نام دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه ملی و کپودستریان آتن
(National and Kapodistrian University of Athens)
651-700
دانشگاه فنی ملی آتن
(National Technical University of Athens)
401-450
دانشگاه ارسطو تسالونیکی
(Aristotle University of Thessaloniki)
601-650
دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن
(Athens University of Economics and Business)
801-1000
دانشگاه پاتراس
(University of Patras)
801-1000

و اما دانستنی‌های جالب در مورد یونان

 • یونان تقریباً 6,000 جزیره دارد که فقط حدود 200 مورد از آن‌ها مسکونی هستند.
 • یونان دارای 18 سایت میراث جهانی یونسکو است که شامل آکروپلیس آتن، معبد آپولو و متئورا می‌شود.
 • 80% یونان از کوه‌ها تشکیل شده است.
 • هیچ نقطه‌ای در یونان بیش از 137 کیلومتر از دریا فاصله ندارد.
 • یونان یکی از آفتابی‌ترین کشورهای جهان است و بیش از 250 روز آفتابی در سال دارد.

سوالات متداول

آتن (Athens) پایتخت یونان و یکی از مهم‌ترین شهرهای یونان است. علاوه بر این شهرهای سالونیک (Thessaloniki) و پاتراس (Patras) نیز دیگر شهرهای مهم یونان به شمار می‌روند.

یونان دارای 13 استان است: 1- آتیک 2- یونان مرکزی 3- مقدوینه مرکزی 4- کرت 5- مقدونیه شرقی و تراکیه 6- اِپیروس 7- جزایر ایونی 8- اژه شمالی 9- پلِپونِز 10- اژه جنوبی 11- تسالی 12- یونان غربی 13- مقدونیه غربی

آب و هوای یونان به سه بخش مدیترانه‌ای، آلپی (بسیار سرد) و معتدل تقسیم بندی می‌شود.

زبان رسمی یونان، یونانی است و واحد پول یونان نیز، یورو است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال