موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای توریستی یونان

یونان، یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن است. منطقه شینگن به  ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که شهروندانشان برای ورود به سرزمین یک دیگر، ملزم به ارائه گذرنامه نیستند.

از سوی دیگر شهروندان ۱۵۰ کشور جهان از جمله ایران، می‌بایست پیش از سفر به یونان، از طریق سفارت یونان در خاک کشور خود، اقدام به گرفتن ویزای توریستی شینگن کنند تا مجوز ورود به یونان و دیگر کشورهای این منطقه را داشته‌ باشند.

شرایط اخذ ویزای یونان بسته به ملیت مسافر، هدف از اقامت و مدت اقامت متفاوت است.  متقاضی پس از انتخاب نوع ویزای خود اعم از توریستی، کاری، تحصیلی و … باید دسته خاصی از مدارک را برای اخذ گذرنامه به سفارت تحویل دهد.

در حال حاضر قوانین یونان، هیچ گونه ممنوعیتی برای ورود ملیت‌های خارجی به خاک این کشور،‌ قائل نیست.

این مقاله از پارسی کانادا به شما کمک می‌کند، تا همه اطلاعات لازم درباره ویزای توریستی یونان را به دست آورید.

شرایط ویزای توریستی یونان

اتحادیه اروپا می‌تواند با صدور ویزای توریستی شینگن از طریق سفارت یونان، مجوز سفر به این کشور و سایر کشورهای منطقه شینگن را به شما بدهد. شما با در دست داشتن این ویزا احتمالا می‌توانید بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز در خاک یونان اقامت کنید.

ویزای توریستی یونان در دسته ویزاهای کوتاه مدت است و در گروه ‌C  قرار دارد. ویزای گروه ‌C  به ویزایی گفته می‌شود که متقاضی با هدف سفر به یک کشورِ عضو حوزه شینگن یا بازدید از اقوام خود در این کشور، آن را دریافت می‌کند.

برای درخواست ویزای گردشگری یونان، باید برنامه سفر خود را از پیش معین کرده باشید و یک بازه زمانی سه ماهه را بر گذراندن مراحل اخذ ویزا، در نظر بگیرید.

حتما بخوانید:  دیگر روش های مهاجرت به یونان

مدارک ویزای توریستی یونان

در جدول زیر، مجموعه‌ای از مدارکی که برای ثبت درخواست ویزای گردشگری یونان به آن نیاز خواهید داشت، مشاهده می‌شود.

لیست مدارکتوضیحات
فرم آنلاین درخواست ویزای توریستی شینگنفرم را از سایت سفارت در دو نسخه کپی کنید و پس از تکمیل آن را امضا نموده و بارگذاری نمایید.
دو قطعه عکسعکس‌ در ابعاد ۴*۶ باشد و بیش از شش ماه از گرفتن آن‌ها نگذشته باشد.
پاسپورت معتبرپاسپورت باید دست کم شش ماه اعتبار داشته باشد. وجود دو صفحه خالی برای ضمیمه ویزا و ثبت احراز هویت در پاسپورت الزامی است. ضمنا یک کپی از صفحه اول و آخر تهیه کنید.
پاسپورت‌های قدیمیپاسپورت های قدیمی را باید به سفارت تحویل دهید.
شناسنامه و کارت ملیباید ترجمه شناسنامه و کارت ملی (مورد تایید وزارت خارجه یا قوه قضاییه) خود را به همراه کپی ارائه دهید.
نامهیک نامه مختصر بنویسید و در آن درباره یونان و تاریخ‌هایی که قصد اقامت دارید و سایر جزییات سفر را توضیح دهید.
بیمه مسافرتیبیمه برای صدور این ویزا به مبلغ سی‌هزار یورو است و هزینه بستری، خدمات پزشکی و بازگشت به کشور در صورت فوت، از آن تامین میشود.
اثبات محل اقامت ( برگه رزرو هتل)مدرک مورد نیاز برای اثبات محل اقامت، برگه رزرو هتل است. دعوتنامه دوستان و خویشاوندان هم شامل میشود.
رزرو پرواز رفت و برگشتشما باید تاریخ ورود و خروج خود به یونان را پیش از سفر مشخص کنید.
گواهی تمکن مالیاین مدارک شامل گردش حساب بانکی در ۳ ماه گذشته و مدارکی برای اثبات وضعیت شغلی، خواهد بود

ممکن است سفارت یونان حین بررسی مدارکتان از شما درخواست کند تا اطلاعات یا اسناد دیگری نیز در اختیار آن ها قرار دهید. مدارکی که در بالا عنوان شد، در میان تمام کشورهای منطقه شینگن مشترک است. اما این اسناد اولیه ضمانتی برای دریافت ویزای گردشگری یونان نیست. بنابراین حتما تمام مدارکی که از شما درخواست می‌شود را در زمان مصاحبه یا دیگر زمان‌های تعیین شده به سفارت تحویل دهید.

مراحل دریافت ویزای توریستی یونان

برای دریافت ویزای گردشگری یونان، پس از آماده‌سازی مدارک خود باید تمام مراحل زیر را دنبال کنید.

تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن

پس از این که از زمان و محل اقامت خود در یونان مطمئن شدید، باید درخواست خود را ارسال کنید. در ابتدا به سایت سفارت یونان مراجعه کنید و دستورالعمل‌ ها را به دقت بخوانید. پس از تکمیل فرم مورد نظر به صورت آنلاین وارد مرحله بعدی شوید. اگر هر سوالی در این زمینه دارید، می توانید با پر کردن فرم زیر منتظر تماس مشاورین ما باشید…

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

تعیین وقت مصاحبه ویزا

برای دریافت ویزای گردشگری یونان، نیاز به یک مصاحبه حضوری دارید. تعیین وقت قرار برای مصاحبه در همان وب‌ سایتی که فرم را تکمیل کردید، انجام می‌گیرد. پس از اتمام درخواست، تاریخ مصاحبه را دریافت خواهید کرد.

اسناد پشتیبانی برای درخواست ویزای یونان

مهم‌ترین قسمت درخواست شما برای دریافت ویزای گردشگری یونان، تکمیل پرونده‌ای است که باید حاوی اسناد پشتیبان باشد. مدارک مورد نیاز را طبق جدولی که در عنوان قبل به آن اشاره شد جمع‌آوری کنید. اگر در حین تکمیل مدارک به مشکل یا پرسشی برخورد کردید، تلاش کنید که در ابتدا با خود سفارت ارتباط برقرار کنید و سوالاتتان را بپرسید.

شرکت در مصاحبه سفارت برای ویزای توریستی یونان

شرکت در مصاحبه ویزا

در جلسه مصاحبه طبق تاریخ مشخص‌ شده شرکت کنید. این مصاحبه جلسه‌ای میان شما و افسر سفارت است. در این گفتگو شما باید به سوالاتی درباره سفر خود به یونان پاسخ بدهید. سعی کنید پاسخی که می‌دهید کاملا صحیح و صادقانه باشد. در روز مصاحبه، شما مدارک خود را به سفارت تحویل می‌دهید. ممکن است درباره مدارکتان نیز سوالاتی از شما بپرسند.

احراز هویت

اگر در ۵ سال گذشته وارد کشورهای حوزه شینگن نشده باشید، می‌بایست در روز مصاحبه خود در سفارت، احراز هویت شوید. احراز هویت بر اساس تصویر صورت شما و دریافت اثر انگشتتان انجام می‌شود.

هزینه‌ ویزای توریستی یونان

به عنوان بخشی از فرآیند درخواست ویزای یونان، باید هزینه مشخصی را به سفارت بپردازید. در عنوان بعدی درباره هزینه ویزای گردشگری یونان توضیحاتی به شما داده خواهد شد. بر اساس تصمیم سفارت، شما در نهایت می‌بایست پرداخت خود را به یکی از این سه شیوه انجام دهید:‌ پرداخت آنلاین، پرداخت بانکی، پرداخت نقدی درسفارت.

اخذ ویزای توریستی شینگن

هزینه ویزای توریستی یونان

هنگام درخواست ویزای یونان، بدون توجه به نوع ویزا باید مبلغ مشخصی را به سفارت پرداخت کنید. این مبلغ برای تامین هزینه های رسیدگی به درخواست شما در سفارت یونان است. هزینه ویزا غیرقابل استرداد است. حتی اگر درخواست شما رد شود یا در حین رسیدگی به آن، از تصمیم خود پشیمان شوید.

مبلغی که برای ویزای یونان پرداخت می‌کنید بسته به نوع ویزای درخواستی، سن، ملیت و مدت اقامت شما در یونان متفاوت است. اگر متقاضی ویزای اقامت کوتاه مدت هستید، می‌بایست قیمت ویزای توریستی یونان را به شرح زیر بپردازید:

  • افراد بین ۶ تا ۱۲ سال: ۴۰ یورو
  • افراد بالای ۱۲ سال: ۸۵ یورو
  • کودکان زیر ۶ سال از پرداخت هزینه معاف هستند.

لیست زیر، دسته‌بندی متقاضیانی است که ممکن است طبق کد ویزای شینگن از پرداخت قیمت ویزای توریستی یونان معاف شوند:

  • شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان سوییس
  • دانش‌آموزان، دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، اساتید و معلمانی که اقامتشان در این دوره به منظور تحصیل یا آموزش است.
  • محققان کشورهای خارج از منطقه شینگن که با هدف انجام تحقیقات علمی کوتاه مدت به یونان سفر می‌کنند.
  • افراد زیر ۲۵ سال که نمایندگان یا شرکت‌کنندگان سمینارها، کنفرانس‌ها، مسابقات ورزشی، فرهنگی و آموزشی که از سوی موسسات غیردولتی برگزار می‌شوند، هستند.
  • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا تمام اطلاعات مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی یونان را در اختیار شما قرار دهیم. به خاطر داشته باشید که سفر به کشورهای اروپایی نیازمند برنامه دقیق و مشخصی است. از این رو با در نظر گرفتن برنامه سفر خود، بهترین زمان ممکن را برای آغاز روند اخذ ویزا انتخاب کنید…

سوالات متداول

اگر قصد دارید که فقط به یونان سفر کنید، کافی است تا درخواست خود را در سامانه آنلاین سفارت این کشور ثبت کنید.

اما اگر قصد دارید که به غیر از یونان، به دیگر کشورهای منطقه شینگن نیز سفر کنید، باید درخواست خود را از سفارت کشوری پیگیری نمایید که قصد دارید بیشترین مدت زمان سفر خود را در آن کشور بگذرانید.

همچنین درصورتی که برنامه سفر شما به گونه‌ای است که مدت زمان مساوی را در کشورهای مختلف خواهید گذراند، می‌بایست در ابتدا درخواست خود را در سفارت کشوری ثبت کنید که اول از همه وارد خاک آن خواهید. مثلا اگر ۵ روز در یونان، ۵ روز در فرانسه و ۵ روز در سوییس اقامت خواهید داشت، باید ویزای توریستی خود را از سفارت یونان دریافت کنید.

معمولا ظرف مدت ۱۵ تا ۳۰ روز پس از ارائه مدارک، به شما اطلاع داده خواهده شد که برای شما ویزا صادر شده است یا خیر. ممکن است در طی روند بررسی مدارکتان، از شما خواسته شود تا مدارک دیگری نیز تحویل دهید. در این صورت ممکن است صدور ویزا حتی تا ۶۰ روز نیز طول بکشد.

توصیه می‌کنیم که سه ماه پیش از زمانی که قصد سفر به یونان دارید، برای اخذ ویزای توریستی شینگن اقدام کرده و مراحل آن را آغاز کنید.

شما پس از اخذ ویزای توریستی شینگن از سفارت یونان، به مدت ۹۰ روز فرصت دارید تا در خاک این کشور اقامت کنید. اگر ویزای شما مجوز ورود به چند کشور را به شما بدهد، مجموعا ۱۸۰ روز برای حضور در منطقه شینگن زمان خواهید داشت و در هرکشور مورد نظر، حداکثر به مدت ۹۰ روز مجوز اقامت دارید.

در این بین ممکن است سفارت یونان فرصتی کم تر از ۹۰ روز در اختیار شما قرار بدهد. برای تمدید ویزای خود می‌بایست پس از ارائه تمام مدارک مورد نیاز به سفارت مورد نظر، منتظر بررسی مجدد درخواستتان ود باشید.

برچسب DURATION OF STAY تعداد روزهایی است که می‌توانید در منطقه شینگن اقامت داشته باشید . برچسب FROM – UNTIL  نیز، اولین تاریخی را  که می‌توانید به منطقه شینگن وارد شوید و آخرین تاریخی را که می‌توانید از آن خارج شوید، بر روی گذرنامه‌تان قید خواهد کرد.

مثال:‌

DURATION OF STAY: 7

FROM – UNTIL: 1 September to 30 September

این بدان معناست که از تاریخ اول تا سی‌ام سپتامبر، شما به مدت ۷ روز مجوز اقامت در حوزه شینگن را خواهید داشت.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال