موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به یونان از طریق کار

مهاجرت کاری به یونان از روش هایی است که اگر شرایط آن را داشته باشید، از مزایای زیادی در این کشور می توانید بهره مند شوید.

از آنجایی که یونان درصدد جذب نیروهای کاری متخصص و حرفه ای است تا به کمک آن به رشد و توسعه اقتصادی خود کمک کند، یک فرصت ایده آل برای شمایی است که به دنبال اروپایی شدن هستید!

لیست مشاغل مورد نیاز یونان، شرایط مهاجرت به یونان از طریق کار، مدارک و هزینه های این روش را در ادامه مطلب بخوانید…

 

مشاغل مورد نیاز یونان

قبل از بررسی شرایط مهاجرت به یونان از طریق کار، بهتر است نگاهی به مشاغل مورد نیاز این کشور بیندازیم. مشاغل متعددی در حوزه‌های مختلف اداری، مهندسی، فنی، فروش و … در این کشور وجود دارند که نیازمند نیروهای متخصص هستند.

لیست کامل مشاغل مورد نیاز یونان را می‌توانید در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید: لیست مشاغل مورد نیاز یونان در سال 2023 را اینجا بخوانید

شرایط مهاجرت به یونان از طریق کار

افرادی که قصد مهاجرت کاری به یونان دارند از دو روش می‌توانند برای اخذ اقامت اقدام کنند که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.

مهاجرت به یونان از طریق کار

مهاجرت به یونان از طریق Job Offer

اولین روش مهاجرت به یونان و کار در این کشور، داشتن Job Offer یا پیشنهاد شغلی از یکی از کارفرمایان در کشور یونان می‌باشد. این روش فرایند طولانی دارد زیرا برای داشتن پیشنهاد کاری باید کارفرما در کشور یونان شغل مورد نظر خود برای جذب نیروی کار را به مدت 3 ماه در این کشور آگهی کند.

اگر در این مدت فردی برای استخدام یافت نشود در مرحله بعد شغل مورد نظر باید به مدت 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی شود. اگر همچنان فردی برای استخدام در شغل مربوطه یافت نشد در مرحله سوم کارفرما اجازه دارد که شغل مورد نظر خود را در خارج از اتحادیه اروپا آگهی کرده و اقدام به جذب و استخدام نیرو نماید. با توجه به این فرایند پیچیده این روش تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد.

 

مهاجرت به یونان از طریق Job Seeker

روش دوم به این صورت است که فرد متقاضی کار در یونان باید ابتدا ویزای جستجوی کار (Job Seeker) را اخذ نماید. مدت این ویزا 6 ماه است و فرد پس از اخذ آن می‌تواند وارد کشور یونان شده و شغل مورد نظر خود را جستجو کند.

در صورتی که فرد بتواند در این دوره زمانی شغل مورد نظر خود را بیابد، پس از اجاره یا خرید ملک در یونان می‌تواند دیگر اعضای خانواده خود را همراه خود به این کشور ببرد. برای اخذ اقامت یونان از طریق کار این روش منطقی‌ترین راه است. متقاضیان می‌توانند از این طریق شغل مورد نظر خود را جستجو کند.


در صورتی که فرد در مدت 6 ماه نتواند شغل پیدا کند باید به کشور خود بازگشته و مجدد نسبت به دریافت ویزا اقدام کند.

نکاتی در مورد مهاجرت به یونان از طریق کار

از آنجا که یونان یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا است افرادی که در کشورهای حوزه این اتحادیه زندگی می‌کنند بدون هیچ مشکل و محدودیتی می‌توانند برای درخواست کار در این کشور اقدام کنند. اما برای سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مانند ایران شرایط کمی پیچیده و سخت خواهد بود.

برای اینکه فردی بتواند به عنوان نیروی کار در شغلی استخدام شود باید کارفرما ثابت کند که نیروی کار مورد نظر خود را نتوانسته در یونان و کشورهای اتحادیه اروپا پیدا کند تا مجوز استخدام فردی خارج از اتحادیه اروپا را دریافت کند و بتواند برای آن فرد دعوت‌نامه شغلی صادر کند.

در واقع کارفرما باید بتواند این موضوع را به اداره کار یونان و وزارت کار و بازرگانی ثابت کند تا اجازه صدور دعوت‌نامه شغلی برای یک فرد غیر اروپایی را داشته باشد.


اصلی‌ترین شرط اخذ اقامت یونان از طریق کار این است که فرد متقاضی از کارفرمایان فعال در این کشور، پیشنهاد رسمی برای تصدی یک شغل را داشته باشد تا بتواند برای دریافت ویزای این کشور اقدام نماید

کارفرما پس از اینکه موفق به اخذ تأییدیه از وزارت کار یونان شد، آن را به سفارت یونان در کشوری که فرد متقاضی در آن سکونت دارد ارائه می‌دهد تا فرد متقاضی پس از انجام مصاحبه شغلی با کارفرمای خود بتواند شرایط اخذ ویزای کار یونان را احراز کند.

انجام این مراحل معمولاً در حدود 1 سال به طول خواهد انجامید. ویزای کار یونان در ابتدا به مدت 1 سال اعتبار دارد و درصورتی‌که فرد برای ادامه همکاری پس از این مدت با کارفرمای خود به توافق برسد و قرارداد کاری خود را تمدید کند، ویزا مجدد تمدید خواهد شد.

در صورتی که فردی بتواند به مدت 5 سال ویزای خود را تمدید کرده و در این کشور اقامت داشته باشد، اقامت دائم این کشور را به دست می‌آورد.

 

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت از طریق مهاجرت کاری به یونان

  • قرارداد کاری که بین کارفرما و فرد متقاضی کار منعقد شده است به همراه ترجمه آن
  • مدرک تحصیلی دانشگاهی به همراه سابقه کاری و ترجمه رسمی آن‌ها
  • داشتن گذرنامه معتبر
  • گواهی بیمه سلامت فرد متقاضی شغل
  • اخذ گواهی بهداشت از یک بیمارستان دولتی
  • سند یا مدرک خرید یا اجاره مسکن در یونان
  • نامه تأیید تمکن مالی فرد متقاضی شغل
  • مدرک اثبات پرداخت هزینه‌های مورد نیاز اداره مالیات یونان

 

هزینه ویزای کار یونان

هزینه‌های اخذ ویزای کار یونان

هنگامی که فردی برای کشور یونان درخواست ویزا می‌کند، بدون توجه به نوع ویزایی که درخواست کرده است باید مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه‌های اداری و صدور ویزا پرداخت کند. در واقع این هزینه‌ها به منظور تأمین هزینه‌هایی است که از رسیدگی به درخواست ویزا به سفارت تحمیل می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که درخواست صدور ویزا ارائه داده‌ باشید و سپس تصمیم به لغو آن را داشته باشید، اگر در مرحله صدور ویزا باشید وجه پرداختی قابل استرداد نیست.

این شرایط در زمانی که درخواست شما رد شده باشد نیز حاکم بوده و وجهی به شما استرداد نمی‌شود. مبلغی که به عنوان هزینه ویزا برای کشور یونان می‌پردازید نسبت به نوع ویزای درخواستی، سن، ملیت و مدت اقامت شما تعیین شده و متغیر است.


ویزایی که به عنوان ویزای کاری یونان به متقاضیان ارائه می‌شود ویزای نوع D نامیده می‌شود.

هزینه درخواست و صدور این ویزا 180 یورو است که مبلغی به میزان 27 یورو نیز بابت هزینه خدمات به ازای هر درخواست از متقاضیان دریافت می‌شود.

جمع بندی

یونان یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر با شرایط اقتصادی نامناسبی روبرو بوده است و به همین دلیل شرایط کاری در این کشور در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. با این حال مشاغل زیادی در این کشور کوچک در اروپا وجود دارد که برای افرادی که متقاضی مهاجرت به یونان از طریق کار هستند جذاب باشد.

اما نکته مهم در خصوص شرایط و قوانین سخت‌گیرانه استخدام نیروهای کاری از کشورهای غیر اروپایی است که امکان یافتن شغل مناسب در این کشور را دشوار کرده است. بنابراین افرادی که به دنبال مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت یونان از طریق کار هستند باید انرژی و زمان قابل توجهی را برای یافتن کار مورد نظر در این کشور صرف کنند تا به موفقیت دست پیدا کنند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال