موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مشاغل مورد نیاز یونان

بسیاری از افراد برای به دست آوردن شرایط شغلی و اقتصادی با ثبات و با امنیت بالا و اطمینان خاطر از تضمین آینده اقتصادی خود و خانواده تصمیم به مهاجرت به سایر کشورها می‌گیرند. یکی از راه‌های مهاجرت به کشورها، مهاجرت از طریق کار است که کشورهای زیادی در سراسر دنیا شرایط خوبی را برای پذیرش متخصصان در هر زمینه شغلی فراهم کرده‌اند.

از کشورهای محبوب در بین ایرانیان برای مهاجرت کاری، یونان است. یونان عضو اتحادیه اروپا بوده و شرایط خوبی را برای زندگی و رفاه افراد در کشور خود فراهم کرده است. در همین راستا دولت این کشور هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز یونان را که متقاضیان به مهاجرت بنا به تخصص خود می‌توانند برای تصدی آن اقدام کنند منتشر می‌کند.

لیست مشاغل مورد نیاز یونان

یونان از زمانی که به عضویت اتحادیه اروپا در آمد، در حال پیمودن یک مسیر پیشرفت و در حال توسعه است که همین امر یکی از دلایل محبوبیت این کشور برای متقاضیان به مهاجرت در ایران است. همچنین وضعیت آب و هوایی مطلوب و نزدیک به وضعیت آب و هوایی ایران و سابقه تمدنی و تاریخی غنی از دیگر دلایلی است که کشور یونان را به یکی از مقاصد محبوب برای ایرانیان تبدیل کرده است.

شرایط و وضعیت کار در یونان

افرادی که تمایل به مهاجرت از طریق کار به کشور یونان را دارند قبل از بررسی لیست مشاغل یونان، بهتر است کمی با شرایط و وضعیت کاری در این کشور آشنایی داشته باشند.

کشور یونان یکی از کشورهایی است که در سالهای اخیر با مشکلات اقتصادی شدید دست و پنجه نرم کرده است و همین امر باعث شده است که بازار کار در این کشور مانند سابق نباشد. با این حال باز هم مشاغل زیادی وجود دارند که شرایط تصدی آن‌ها برای افراد متقاضی مهاجرت جذاب است.

اما نکته مهم برای کار در این کشور این است که شما باید به زبان یونانی و یا زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید در غیر اینصورت با مشکلات زیادی برای یافتن کار در این کشور مواجه خواهید شد. پس لازمه اقدام به مهاجرت کاری به یونان این است که سطح تسلط خود در زبان یونانی یا انگلیسی را قبل از اقدام ارتقا دهید.

از شرایطی که هر فرد در صورت ارائه درخواست کار در یونان باید دارا باشد سن بالای 16 سال و برخورداری از سلامت جسمی و روانی مناسب است. به همین دلیل یکی از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری در این کشور ارائه تأییدیه سلامت جسمی و روانی است.

از آنجایی که یونان یک کشور توریستی است بهترین فصل برای یافتن شغل مناسب در این کشور، فصل تابستان است زیرا مشاغل زیادی که مربوط به امور رفاهی توریست‌ها هستند، مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، آژانس‌های مسافرتی و … به دنبال استخدام نیروی کار جدید هستند.

زمان کاری مصوب در یونان برای مشاغل مختلف معمولاً بین 5 الی 8 ساعت در روز است که البته با توجه به نوع شغل و شرایط کاری آن می‌تواند متغیر باشد.


فصل تابستان بهترین فصل برای یافتن شغل مناسب در کشور یونان است زیرا با توجه به توریستی بودن این کشور فرصت‌های شغلی زیادی در زمینه خدمات گردشگری وجود دارد.

لیست مشاغل مورد نیاز یونان

افرادی که قصد مهاجرت به کشور یونان از طریق کاری را دارند در ابتدا باید به فهرست مشاغل مورد نیاز یونان که هرساله توسط دولت این کشور اعلام می‌شود مراجعه کرده و در صورتی که شغلی با تخصص و تحصیلات و سابقه کاری آن‌ها مطابقت داشت، برای تصدی آن و اخذ ویزا درخواست دهند. به طور کلی مشاغل در یونان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • مشاغل با حقوق ثابت ماهیانه
  • مشاغل با حقوق ساعتی

مشاغل با حقوق ماهیانه همان‌طور که از نامش پیداست مشاغلی هستند که فرد شاغل به صورت ماهانه حقوق معینی را بابت انجام کار از کارفرما دریافت می‌کند در حالی که در مشاغل با حقوق ساعتی، میزان دریافتی بر اساس ساعاتی است که فرد مشغول به کار بوده است.

تفاوت اصلی در این نوع مشاغل در خصوص اضافه‌کاری است زیرا کارمندان با حقوق ثابت ماهیانه از انجام اضافه‌کاری معاف هستند. در ادامه به معرفی مشاغل مورد نیاز یونان در سال 2023 در حوزه‌های مختلف به همراه حقوق ماهیانه هریک از آن‌ها می‌پردازیم:

مشاغل مالی در یونان

مشاغل مالی در عمان
عنوان شغلحقوق (یورو)
حسابدار1580
مدیر حسابداری3620
حسابدار رسمی2000
تحلیلگر مالی3100
حسابرس داخلی2190
دستیار حسابداری1220
خزانه دار شرکت3110
مدیر مالی4800

مشاغل اداری در یونان

مشاغل اداری در یونان
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
مدیر دفتر2100
دستیار اداری1200
منشی1020
پذیرش1100

مشاغل تبلیغاتی در یونان

مشاغل تبلیغاتی در یونان
عنوان شغلحقوق ماهیانه (یورو)
مدیر هنری2260
طراح گرافیک1450
عکاس1240

مشاغل هواپیمایی در یونان

مشاغل هواپیمایی در یونان
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
مهندس هوافضا3000
خلبان3900
کنترل کننده ترافیک هوایی2660
مهماندار1600

مشاغل ساختمانی در یونان

مشاغل ساختمانی در یونان
عنوان شغلدرآمد ماهانه
معمار2800
مهندس عمران2200
مدیر پروژه4000
مسئول ایمنی1060

مشاغل مدیریتی در یونان

مشاغل مدیریتی در یونان
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
مدیر عامل5200
مدیر کل4140
مدیر پروژه3950
مدیر مالی4800

مشاغل مهندسی در یونان

مشاغل مهندسی در یونان
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
مهندس عمران2200
مهندس برق2300
مهندس مکانیک2282

مشاغل تجاری و ارتباط با مشتری در یونان

مشاغل تجاری و ارتباط با مشتری در یونان
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
تحلیلگر کسب و کار3800 یورو
مدیر توسعه کسب و کار3600 یورو
مدیر پروژه3000 یورو
نماینده مرکز ارتباط با مشتری1000 یورو
مدیر خدمات مشتری319 یورو

سایر مشاغل

سایر مشاغل
عنوان شغلحقوق ماهانه (یورو)
پرستار کودک1000
مربی کودک1000
معلم2000
مترجم2000
متصدی بانک1000
مکانیک خودرو1000
مشاوره خدمات خودرو1500
آشپز1500

درآمد مشاغل در یونان

یکی دیگر از عوامل مهمی که قبل از بررسی مشاغل مورد نیاز یونان باید مورد بررسی قرار بگیرد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حقوق و مزایا و به طور کلی سطح درآمدی مشاغل در این کشور است. میانگین حقوق در کشور یونان در حدود 2430 یورو در ماه است.

به این معنی که در حدود نیمی از شاغلان در این کشور کمتر و نیم دیگر بیشتر از 2430 یورو در ماه در آمد دارند. کمترین حقوق در این کشور در حدود 620 یورو در ماه و بالاتری حقوق نیز 10900 یورو در ماه است.

یکی از عوامل تأثیرگذار و مهم در تفاوت حقوق افراد با یکدیگر در این کشور، میزان تحصیلات آن‌ها است. در واقع در بین افرادی که به کارگری در این کشور مشغول هستند، افرادی که مدرک دیپلم دارند نسبت به افرادی که مدرک زیر دیپلم دارند به طور متوسط از 17 درصد حقوق بیشتر برخوردارند.

در مورد افرادی که مدرک لیسانس دارند به این صورت است که حقوق این افراد نسبت به افراد دیپلمه 24 درصد بیشتر است. این تفاوت حقوق در مدارک بالاتر نیز به همین صورت اعمال می‌شود و فردی که میزان تحصیلات بالاتری نسبت به فرد دیگر داشته باشد در صورت تصدی شغل مشابه، از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار است.

یکی دیگر از عوامل در تفاوت حقوق افراد شاغل سابقه کاری آن‌ها می‌باشد به این صورت که افرادی که بیش از 5 سال در تصدی یک شغل سابقه داشته باشند به طور متوسط 36 درصد حقوق بیشتری نسبت به افراد دارای کمتر از 5 سال سابقه کاری دریافت می‌کنند. حقوق کارکنان در هر سال بر اساس مصوبات دولت یونان 7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می‌کند.

یونان کشوری است که با تمام مشکلات اقتصادی که گریبان‌گیر آن شده بود توانسته است شرایط خوبی را از لحاظ کاری برای شهروندان خود و همچنین مهاجرانی که قصد فعالیت در این کشور را دارند فراهم کند تا با رفاه و در آسایش به زندگی خود ادامه داده و آینده خوبی برای خود و خانواده‌شان بسازند.

اگر شما نیز برای آینده بهتر قصد مهاجرت کاری به یونان دارید می‌توانید با بررسی لیست مشاغل مورد نیاز یونان و در نظر گرفتن شرایط هر یک از مشاغلی که از لحاظ تخصص و تجریه توانایی تصدی آن را دارید نسبت به دریافت ویزا و اخذ اقامت یونان از این طریق اقدام نمایید.

سخن پایانی

یونان کشوری است که با تمام مشکلات اقتصادی که گریبان‌گیر آن شده بود توانسته است شرایط خوبی را از لحاظ کاری برای شهروندان خود و همچنین مهاجرانی که قصد فعالیت در این کشور را دارند فراهم کند تا با رفاه و در آسایش به زندگی خود ادامه داده و آینده خوبی برای خود و خانواده‌شان بسازند.

اگر شما نیز برای آینده بهتر قصد مهاجرت کاری به یونان دارید می‌توانید با بررسی لیست مشاغل مورد نیاز یونان و در نظر گرفتن شرایط هر یک از مشاغلی که از لحاظ تخصص و تجریه توانایی تصدی آن را دارید نسبت به دریافت ویزا و کسب اقامت از این طریق اقدام نمایید.

سوالات متداول:

با وجود برخی مشکلات اقتصادی که طی سال های گذشته برای این کشور اروپایی به وجود آمده، اما یونان همچنان در بسیاری از شاخص های زندگی از جمله شاخص توسعه انسانی در وضعیت بسیار خوبی به سر می برد. یونان کشور زیبایی است، جغرافیا و آب و هوای منحصر به فردی دارد و اکنون در مسیر حل مشکلات و بهبود روند توسعه و پیشرفت قرار دارد. در یک کلام: کشور یونان جای مناسبی برای زندگی، کار و تفریح است…

شاید سطح درآمدها در کشور یونان به پای سطح درآمد در کشورهای پیشرفته‌تری مثل آلمان و کانادا نرسد، اما هزینه‌های زندگی در یونان هم بسیار پایین‌تر از کشورهای پیشرفته‌تر است. در یک مقایسه ساده، هزینه‌های ضروریات اولیه زندگی در کشور یونان، دستکم می تواند از 20 تا 70 درصد ارزان‌تر از کشوری مثل آمریکا باشد.

حدود 20 درصد (یک پنجم) از نیروی کار در یونان را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در مشاغلی که در همین صفحه مطالعه کردید، مشغول کار و فعالیت هستند.

جالب است بدانید بین 7 تا 10 درصد از جمعیت یونان را مهاجرین سایر کشورها تشکیل می دهند. دولت یونان هم خوشبختانه برای کسانی که به صورت قانونی و اصولی به این کشور بروند و اقامت دریافت کنند، درست مثل سایر شهروندان خدمت رسانی می کند. البته پناهجویان زیادی هم از راه های غیرقانونی سعی در رسیدن به یونان و زندگی در این کشور هستند که طبیعتاً مشکلاتی برایشان به وجود خواهد آمد و از بسیاری از حقوق شهروندی بی بهره خواهند بود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال