موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

هزینه مهاجرت به استرالیا

اگر قصدتان برای مهاجرت به این کشور جدی باشد، بدون شک هزینه‌های مهاجرت به استرالیا را در سرتان مرور می‌کنید؛ از هزینه وکیل مهاجرتی گرفته تا هزینه صدور ویزا. البته این به انتخاب روش مهاجرتی شما بستگی دارد و هر یک از روش‌های مهاجرت، هزینه‌های متفاوتی دارد. البته همانطور که می دانید به دلیل نوسانات بازار ارز در ایران و سایر مسائل این چنینی، ما در این مقاله نمی توانیم عددی مشخص از هزینه های مهاجرت به شما بگوییم. اما یادتان باشد که شما به اطلاعات کامل نیاز دارید و این مطلب می تواند به تمام سوالات شما پاسخ بدهد.

در فرآیند مهاجرت، عوامل مختلفی وجود دارد که بر هزینه‌های مهاجرت تاثیر دارد و با توجه به شرایط و روش مهاجرتی هر فرد متفاوت است. اما این هزینه‌ها دقیقاً شامل چه فاکتورهایی می‌شوند و هزینه‌های مهاجرت به استرالیا به چه چیزهایی بستگی دارند؟ در ادامه این مطلب سعی کردیم تا هزینه‌های مهاجرت به استرالیا و عوامل موثر بر آن را در سال 2024 بررسی کنیم.

هزینه‌ مهاجرت به استرالیا چقدر است؟

عوامل موثر بر هزینه مهاجرت به استرالیا

به طور کلی عوامل موثر بر هزینه‌های مهاجرت به استرالیا  چند دسته‌اند که بسته به شرایط فرد و نوع روش مهاجرتی متفاوت هستند:

  • هزینه‌های دولتی اخذ ویزا؛ مانند هزینه برسی پرونده و صدور ویزا توسط اداره مهاجرت استرالیا
  • هزینه‌های جانبی؛ مانند هزینه‌های اخذ وکیل، هزینه اخذ مدرک زبان، ترجمه اسناد و مدارک، هزینه Skills Assessment، انگشت‌نگاری، سفارت، صدور دعوت‌نامه
  • هزینه‌هایی که باید برای سفر، تهیه بلیط و هزینه زندگی در ماه‌های اول اقامت در نظر بگیرید

عوامل موثر بر هزینه‌های مهاجرت به استرالیا

شاید شما هم شنیده باشید که هزینه‌های زندگی در استرالیا گران است؛ اما باید در نظر داشته باشید که شرایط اقتصادی و اجتماعی استرالیا نسبت به بسیاری از کشورها و حتی کشورهای اروپایی واقعا بهتر است و جای خوبی برای زندگی است. وضعیت اشتغال در کشور استرالیا مطلوب است و نیروهای کاری به خصوص آن‌ها که تخصص و مهارت خاصی دارند، به راحتی می‌توانند شغل مناسب پیدا کنند.

در ادامه این مطلب به بررسی مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه‌ها می‌پردازیم:

هزینه‌ دولتی صدور ویزای استرالیا

دولت استرالیا برای پردازش و صدور ویزا، هزینه‌هایی را دریافت می‌کند. میزان این هزینه‌ها یا اپلیکیشن فی (Application fee) با توجه به نوع ویزا، متفاوت است. بسته به هزینه اپلیکیشن فی و سایر هزینه‌های مربوط به ویزای استرالیا، باید مبلغ اضافه‌تری را هم در نظر داشته باشید.

لازم به ذکر است که هزینه صدور ویزا باید به دلار استرالیا (AUD) پرداخت شود. (لازم به‌ذکر است این هزینه‌ها شامل هزینه‌های وکیل مهاجرتی و پیگیری پرونده نمی‌شود.)

در ادامه هزینه‌های دولتی صدور ویزای را برای برخی از روش‌های مهاجرتی بررسی کرده‌ایم:

هزینه صدور ویزاهای کاری در استرالیا

در جدول زیر، هزینه‌های دولتی صدور تعدادی از ویزای کاری استرالیا را طبق سایت اداره مهاجرت این کشور لیست کرده‌ایم:

نوع ویزای کاریهزینه* متقاضی اصلیهزینه* همراه بالا 18 سالهزینه* همراه زیر 18 سال
ویزای 491 استرالیا4,2402,1201,060
ویزای 189 استرالیا4,2402,1201,060
ویزای 190 استرالیا4,2402,1201,060
ویزای تلنت استرالیا4,3052,1551,080
ویزای 4821,3301,330335
* (به دلار استرالیا (AUD))

هزینه صدور ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

با توجه به اطلاعات سایت اداره مهاجرت استرالیا، هزینه اپلیکیشن فی استرالیا برای متقاضیان ویزای سرمایه‌ گذاری در استرالیا (Business and Investment Visa) و همراهان آن‌ها عبارت است از:

نوع ویزای سرمایه‌گذاریهزینه* متقاضی اصلیهزینه* همراه بالا 18 سالهزینه* همراه زیر 18 سال
ویزای 188، برنامه نوآوری بیزنس6,2703,1351,565
ویزای 188، برنامه سرمایه گذاری معمولی6,2703,1351,565
ویزای 188، برنامه سرمایه گذاری قابل‌توجه9,1954,7252,365
ویزای 188 برنامه کارآفرینی4,2402,1201,060
ویزای 888 (ویزای نوآوری و سرمایه گذاری تجاری (دائم))3,0251,515755
* (به دلار استرالیا (AUD))

علاوه بر هزینه دولتی صدور ویزا، میزان دارایی و سرمایه موردنیاز برای هر ساب‌کلاس ویزای سرمایه‌گذاری، باید در نظر گرفته شود. متقاضیان باید میزان سرمایه‌ای را که توسط دولت استرالیا مشخص شده است، برای سرمایه‌گذاری در این کشور تخصیص دهند.

هزینه صدور ویزای تحصیلی استرالیا

با توجه به اطلاعات سایت اداره مهاجرت استرالیا، هزینه دولتی صدور ویزا برای متقاضیان تحصیل در استرالیا و همراهان آن‌ها عبارت است از:

نوع ویزای تحصیلیهزینه* متقاضی اصلیهزینه* همراه بالا 18 سالهزینه* همراه زیر 18 سال
ویزای 500 استرالیا650485160
ویزای گاردین استرالیا65000
ویزای 40732532580
* (به دلار استرالیا (AUD))

هزینه ترجمه مدارک برای مهاجرت به استرالیا

تمامی مدارک  مورد نیاز برای مهاجرت، باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و موردتایید سازمان اعتبارسنجی ملی مترجمین با مسئولیت محدود (ناتی) یا The National Accreditation Authority for Translators and Interpreters Ltd قرار بگیرند.

البته نمی‌توان به طور دقیق از میزان هزینه ترجمه مدارک چیزی گفت؛ چرا که تقریباً غیرقابل‌پیش‌بینی است. مبلغی که باید برای این کار بپردازید، ارتباط مستقیمی با تعداد و حجم مدارک مورد نیاز جهت ترجمه دارد.

برای اطلاع بیشتر شما نیز باید بگوییم که ترجمه مدارک به دو صورت مورد قبول مراجع استرالیایی خواهد بود و هریک هزینه های متفاوت دارد:

  • ترجمه مدارک با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
  • ترجمه مدارک با مهر ناتی

هزینه ارزیابی مدارک کاری و تحصیلی

بخشی از هزینه مهاجرت به استرالیا برای به دست آوردن یک گزارش با عنوان ارزیابی مدارک ویزای کاری خرج می‌شود. سازمان ارزیابی استرالیا با عنوان رسمی Assessment Authorities، مسئولیت ارزیابی مهارت‌های شغلی را در این کشور برعهده دارد. توسط ارزیابی‌های این سازمان است که مشخص می‌شود، متقاضی ویزای کاری استرالیا واجد شرایط است یا خیر.

هزینه ارزیابی مدارک بسته به نوع شغل، ارزیابی و سازمانی که آن را انجام می‌دهد، متفاوت است. سازمان‌های ارزیابی استرالیا (به عنوان مثال سازمان مهندسین استرالیا (Engineers Australia)، سازمان کامپیوتر استرالیا (ACS)، سازمان وت اسس استرالیا (VETASSESS) و غیره) برای ارزیابی مدارک متقاضیان هزینه‌ای حدود 300 تا 1500 دلار استرالیا یا بیشتر دریافت می‌کنند.

هزینه وکیل مهاجرت به استرالیا

در نظر گرفتن یک بودجه کافی برای وکیل، بخش مهمی از هزینه مهاجرت به استرالیا محسوب می‌شود. هزینه‌های وکالت برای مهاجرت به استرالیا به نوع ویزا، حجم کاری، ددلاین‌ها، تعداد نفرات، شرایط ویژه و غیره بستگی دارند. البته همه این موضوعات برای زمانی است که وکیل موردنظر شما توسط دولت استرالیا تایید شده باشند. دولت استرالیا به این قبیل وکیل‌ها اصطلاحاً مارا (MARA) می‌گویند که مخفف عبارت کامل Migration Agents Registration Authority است.

طبق قوانین کشور استرالیا، وکلای رسمی مهاجرت (مارا) می‌توانند پرونده مهاجرتی موکلین (از جمله مهاجرت کاری به استرالیا) را در دست بگیرند و کارهایشان را انجام دهند. با توجه به همین مسئله، بهتر است با وکیلی قرارداد ببندید که وکیل رسمی مارا شناخته شود. تعرفه هر کدام از وکلا هم با توجه به نوع پرونده مهاجرتی و جزئیات آن، تعیین می‌شود.

نگاهی به سایر هزینه‌های مهاجرت به استرالیا

متقاضیان ویزای دائم و موقت ممکن است نیاز به انجام و پرداخت هزینه معاینات بهداشتی داشته باشند. معاینات شامل رادیولوژی و/یا پزشکی و همچنین آزمایشات پاتولوژی در صورت درخواست است. کلیه هزینه‌ها توسط متقاضی مستقیماً به پزشکان یا کلینیک‌هایی که معاینه را انجام می‌دهند پرداخت می‌شود. هزینه این معاینات انجام شده در استرالیا تقریباً 300 دلار است.

طبق گفته پلیس فدرال استرالیا، هزینه انگشت‌نگاری برای مهاجرت به استرالیا 99.00 دلار است. هزینه‌های سفارت برای مهاجرت به استرالیا مشخص نشده است.

هزینه‌های زندگی و اقامت در استرالیا

با توجه به اطلاعات سایت numbeo، متوسط هزینه مهاجرت به استرالیا عبارت است از:

  •       متوسط هزینه ماهانه یک خانواده 4 نفره حدود 5,548 دلار استرالیا است.
  •       متوسط هزینه ماهانه یک نفر بدون پرداخت اجاره بها حدود 1,575.5 دلار استرالیا
  •       هزینه زندگی در استرالیا به‌طور متوسط 157.1 درصد بیشتر از هزینه زندگی در ایران است.
  •       اجاره‌بهای خانه در استرالیا به‌طور متوسط 224.2 درصد بیشتر از ایران است.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد هزینه مهاجرت به استرالیا که شامل خوراک، حمل‌ونقل، هزینه اجاره یا خرید آپارتمان و غیره است، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله هزینه‌ زندگی در استرالیا را مطالعه کنید.

سخن پایانی

مجموع هزینه مهاجرت به استرالیا با هزینه زندگی در استرالیا متفاوت است. در این مقاله از مجموعه پارسی کانادا به‌سراغ هزینه‌هایی رفتیم که باید برای رسیدن به این کشور در نظر داشته باشید. راستی شما می‌توانید برای انجام امور مهاجرتی و اقامتی خود در کشورهای مختلف از جمله کانادا و استرالیا از همکاران ما مشورت بگیرید.

سوالات متداول

این هزینه‌ها بسته به نوع ویزای شما متفاوت هستند اما هزینه‌های ویزا، وکیل مهاجرت، خرید بلیط و مانند آن از هزینه‌های عمده مهاجرت هستند.
هزینه انگشت نگاری 99 دلار، هزینه معاینات پزشکی 300 دلار و هزینه‌های سفارت با توجه به نوع ویزا متفاوت است.
زندگی در استرالیا می‌تواند کمی برای شما پرخرج باشد. اما این که چه سبک زندگی را انتخاب می‌کنید و در کدام شهر اقامت دارید، تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های زندگی‌ در استرالیا دارد.
اما به صورت میانگین حداقل هزینه زندگی که شامل مسکن، پوشاک، خوراک و … می‌شود، برای یک نفر حدود 25 هزار دلار استرالیا در سال هست. دو نفر زوج حدود 30 هزار دلار استرالیا در سال و یک خانواده 3 نفره حدود 35 هزار دلار استرالیا در سال می‌باشد.
به طور کلی هزینه‌ها دو دسته‌اند، هزینه‌های ثابت که قابل کاهش نمی‌باشند مانند هزینه های دولتی و هزینه‌هایی که متغیر هستند مانند هزینه زندگی، وکیل، ترجمه مدارک و … . شما درصورت امکان می‌توانید در بخش هزینه‌های متغیر صرفه جویی کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال