موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

سازمان ارزیابی استرالیا (Assessmnet Authorities)

ارزیابی مهارت‌های شغلی، توسط سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا یا Assessmnet Authorities انجام می‌شود. این سازمان‌ها بررسی می‌کنند که آیا مهارت‌های شما با استانداردهایی که برای کار در یک شغل تعیین شده مطابقت دارد یا خیر.

هر فردی که می‌خواهد در استرالیا کار کند، باید مدارک تحصیلی و کاری خود را برای سازمان ارزیابی مرتبط با شغل خود، ارسال و گواهی ارزیابی دریافت کند.

هر یک از این مراجع، دارای چارچوب زمانی و هزینه‌های خاص خود هستند. علاوه بر این، اخذ گواهی ارزیابی مهارت برای برخی از برنامه‌های مهاجرتی و اخذ ویزا اجباری است.

در ادامه این مطلب به معرفی سازمان‌های اسسمنت یا ارزیابی استرالیا برای مهارت‌های شغلی پرداخته‌ایم.

سازمان‌های ارزشیابی استرالیا برای مهاجران

سازمان‌های وت اسس (VETASSESS)، مهندسی (Engineers)، کامپیوتر (ACS)، نقشه‌برداری (SSSI)، فنی‌و‌حرفه‌ای (TRA) نمونه‌هایی از سازمان‌های ارزیابی هستند.

سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا کدامند؟

زمانی که در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت کاری به استرالیا هستید، باید شرایط آن ویزا را به‌دقت بررسی کنید؛ چرا که برخی از ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا به ارزیابی مدرک نیاز دارند. این ویزاها عبارتند از:

همچنین ممکن است برای ویزاهای زیر به ارزیابی مهارت نیاز داشته باشید:

بیش از 40 سازمان اسسمنت در استرالیا برای بررسی و ارزیابی مدارک و مهارت‌های مهاجران در نظر گرفته‌ شده است. در جدول زیر تعدادی از این سازمان‌ها را لیست کردیم:

لیست سازمان های ارزیابی مدارک استرالیا
AACAشورای اعتباربخشی معماران استرالیا
AASWاتحادیه استرالیایی مددکاران اجتماعی محدود
ACECQAکیفیت آموزش و مراقبت از کودکان استرالیایی
ACPSEMکالج استرالیایی دانشمندان و مهندسان فیزیک در پزشکی
ACSانجمن کامپیوتر استرالیا
ACWAانجمن کارگران جامعه استرالیا
ADCشورای دندانپزشکی استرالیا محدود
AIMSموسسه دانشمندان پزشکی استرالیا
AIQSموسسه استرالیایی نقشه برداران
AITSLموسسه استرالیایی برای آموزش و مدیریت مدرسه محدود
AMSAاداره ایمنی دریایی استرالیا
ANMACشورای اعتباربخشی پرستاری و مامایی استرالیا محدود
ANZPACشورای تایید صلاحیت پزشکی پا در استرالیا و نیوزلند محدود
ANZSNMانجمن پزشکی هسته ای استرالیا و نیوزلند
AOACشورای استخوان‌درمانی استرالی
AOPAانجمن پروتز ارتز استرالیا
APCشورای فیزیوتراپی استرالیا
APharmCشورای داروسازی استرالیا محدود
APSانجمن روانشناسی استرالیا محدود
ASMIRTانجمن تصویربرداری پزشکی و پرتودرمانی استرالیا
AVBCشورای هیئت‌های دامپزشکی استرالیا تشکیل شد
CAANZحسابداران خبره استرالیا و نیوزلند
MedBAهیئت پزشکی استرالیا
DAAانجمن متخصصین تغذیه استرالیا
IMLموسسه ملی مدیران و رهبران
IPAموسسه حسابداران عمومی با مسئولیت محدود
NAATIموسسه ملی اعتباربخشی مترجمان
OCANZشورای بینایی سنجی استرالیا و نیوزلند محدود
OTCشورای کاردرمانی استرالیا
PodBAهیئت پزشکی پا در استرالیا
SSSIموسسه نقشه برداری و علوم فضایی محدود
SPAانجمن آسیب شناسی گفتار استرالیا

در این میان، 5 مورد از مراجعی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، عبارت‌اند از:

  • سازمان وت اسس استرالیا
  • سازمان مهندسی استرالیا
  • سازمان کامپیوتر استرالیا
  • سازمان نقشه‌برداری استرالیا
  • سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای استرالیا

در ادامه بیشتر با روند کار هر یک از این سازمان‌ها آشنا خواهیم شد.

سازمان وت اسس استرالیا (VETASSESS)

سازمان وت اسس استرالیا (VETASSESS)، یکی از بزرگترین سازمان های ارزیابی استرالیا است که توسط دولت این کشور تأیید شده است. این سازمان بیش از 24 سال تجربه در ارزیابی صلاحیت و تجربه کاری برای مهاجران استرالیایی را داشته و در تمام روند استخدام، ورود و عضویت افراد در صنایع مختلف، آنان را پشتیبانی می‌کند.

وت اسس به‌عنوان یکی از معتبرترین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات ارزیابی مهارت در کشور، ارزیابی افراد شاغل در 28 نوع شغل تجاری و بیش از 360 حرفه در بین صنایع مختلف را برعهده دارد.

سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia)

سازمان مهندسی استرالیا یا همان “Engineers Australia”، به‌طور خاص در زمینه ارزیابی دقیق و منصفانه مهارت‌های مهندسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، فعالیت می‌کند. این مرجع به‌عنوان یک سازمان ارزیابی مدرک در استرالیا مهارت‌های مهندسان را به‌صورت کاملاً بی‌طرفانه ارزشیابی می‌کند.

این سازمان مورد‌تأیید وزارت امور خارجه بوده و با سازمان‌های بین‌المللی و توافق‌نامه‌های موجود در این زمینه، مرتبط است. مهندسین از سراسر جهان برای ارزیابی مدارک تخصصی خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، سازمان مهندسی استرالیا به‌عنوان یکی از سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا، می‌تواند به مهندسان مهاجر برای دریافت ویزای کار استرالیا کمک کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سازمان، مطلب سازمان مهندسی استرالیا را بخوانید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه و انواع ویزای کار مطلب زیر را مطالعه کنید.

حتما بخوانید:
ویزای کار استرالیا

سازمان کامپیوتر استرالیا (ACS)

سازمان کامپیوتر استرالیا (ACS) یکی دیگر از سازمان‌های اسسمنت استرالیا است که ارزیابی مهارتی برای اهداف مهاجرت از این طریق را انجام می‌دهد.

در واقع یکی از مراجعی که برای دریافت ویزای اسکیل ورکر استرالیا یا همان ویزای مهارتی و دریافت گواهی ارزیابی مهارت‌های خود می‌توانید به آن مراجعه کنید، سازمان ACS است.

این سازمان ارزیابی و تأیید صلاحیت متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات که قصد دارند به استرالیا مهاجرت کرده و در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) این کشور کار کنند را برعهده دارد.

صنعت کامپیوتر نقش مهمی در منافع ملی استرالیا ایفا کرده و برای تکمیل نیروی کار ماهر جهت رشد مستمر اقتصادی، بسیار اهمیت دارد. متخصصان حوزه فناوری اطلاعات با تکمیل درخواست و ارائه مدارک لازم به این سازمان، می‌توانند گواهی ارزیابی خود را دریافت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب سازمان ACS استرالیا را بخوانید.

سازمان نقشه‌برداری استرالیا (SSSI)

سازمان نقشه‌برداری استرالیا یا “SSSI” نیز یکی دیگر از سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا برای افرادی است که در این زمینه مدرک لیسانس دارند. حوزه‌های نقشه‌برداری مانند نقشه‌برداری کمیت، ارزیابی یا نقشه‌برداری عمومی و نقشه‌برداری ساختمان، توسط این سازمان ارزیابی می‌شوند.

البته متقاضیان ارزیابی مدرک برای مشاغل همیار نقشه برداری و نقشه برداری، باید برای ارزیابی به VETASSESS مراجعه کنند. برای کار در معادن یا کار به عنوان نقشه بردار زمین برای ایجاد و تعیین مرزبندی زمین‌ها، باید در هیئت نقشه برداران استرالیا ثبت‌نام کنید.

توجه داشته باشید که این ارزیابی صرفاً برای درخواست مهاجرت به استرالیا بوده و اشتغال شما را تضمین نمی‌کند. همچنین لازم به ذکر است که انواع مختلفی از نقشه برداران در استرالیا وجود دارد و در زمان درخواست، باید به شکل دقیق حوزه کاری خود را تعیین کنید.

دولت‌های هر ایالت و منطقه در استرالیا هیئت‌های ثبت‌نام نقشه‌بردار خود را داشته و ممکن است برای تقاضای کار، به یکی از این هیئت‌های ارزیابی مدارک استرالیا درخواست بدهید. برای ثبت‌نام در این هیئت‌ها، باید مجدداً صلاحیت خود را در خارج از کشور توسط یک سازمان مستقل ارزیابی کنید.

سازمان فنی و حرفه‌ای استرالیا (TRA)

سازمان “Trades Recognition” استرالیا، که به‌عنوان TRA شناخته می‌شود، یکی از سازمان‌های اسسمنت استرالیا برای ارزیابی مهارت مشاغل فنی‌و‌حرفه‌ای است. به‌عنوان مثال، مشاغلی مانند سرآشپز، آجرکار، برق‌کار و لوله‌کش همگی توسط سازمان TRA استرالیا ارزیابی می‌شوند.

این سازمان صلاحیت، مهارت و مشاغل متقاضیان را بر اساس استانداردهای استرالیا ارزیابی می‌کند. برای ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای توسط این سازمان، چند مسیر جداگانه وجود دارد که پیش از درخواست، باید سعی کنید گزینه مناسب را انتخاب کنید.

این مسیرهای ارزیابی بر اساس شغل متقاضی، کشور مبدأ و گذرنامه آن، محل تحصیل و نوع ویزای موردنظر طراحی شده‌اند که عبارت است از:

  • برنامه آماده کار (JRP)
  • برنامه ارزیابی مهارت‌های TSS
  • برنامه ارزیابی مهارت‌های (OSAP)
  • برنامه ارزیابی مهارت‌های مهاجرت (MSA)

مدت اعتبار اسسمنت استرالیا

با توجه به نوع ارزیابی مدت زمان اعتبار ارزیابی مدرک استرالیا می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً نتیجه ارزیابی مهارت به مدت سه سال از تاریخ صدور آن معتبر است. زمانی که نتیجه ارزیابی مهارت منقضی شد، دیگر قابل تمدید نیست.

هزینه اسسمنت استرالیا

هزینه اسسمنت یا ارزیابی مدارک استرالیا بسته به نوع سازمانی که آن را بررسی می‌کند متفاوت است. برای مثال در جدول زیر هزینه ارزیابی مدارک توسط برخی از سازمان‌ها ذکر شده است. (توجه کنید ممکن است زمانی که اقدام می‌کنید، این هزینه‌ها متفاوت باشد.)

نام سازمان اسسمنت استرالیاهزینه ارزیابی مدارک استرالیا (دلار استرالیا)
سازمان وت اسس (VETASSESS) 962 دلار
سازمان مهندسی (EA)1320 دلار
سازمان فنی و حرفه‌ای (TRA)720 دلار
سازمان کامپیوتر (ACS) 530 دلار
( برای برنامه RPL، هزینه 757 دلار است)

نحوه ارزیابی توسط سازمان ارزیابی مدارک استرالیا

همان‌طور که در جدول بالا ذکر شد، بیش از 40 سازمان ارزیابی مدارک در استرالیا وجود دارد که هر کدام، برای ارزیابی مدارک، قوانین و شرایط متفاوت و مخصوص خودش را دارد.

نام موسسات مربوطه در جدول مشاغل مورد نیاز در سایت اداره مهاجرت استرالیا در مقابل هر کد شغلی، ذکر شده است که می توانید به آن مراجعه کنید و بررسی کنید که کدام مرجع ارزیابی مهارت برای شغل مود نظر شما مناسب است.

بعد از اینکه مطمئن شدید تخصص شما در این لیست وجود دارد، بعد از یافتن سازمان ارزیاب مربوطه، باید مدارک تحصیلی و کاری خودتان را مطابق با شرایط و قوانین اعلام‌شده توسط آن سازمان، ارسال کنید.

هر مرجع ارزیابی روش، چارچوب‌های زمانی و هزینه‌های خاص خود را دارد و با توجه به آن‌ها، مهارت‌ها و مدارک‌ شما در یک یا چند مرحله بررسی می‌شود.

چنانچه نیاز به مشاوره دارید می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

زمانی که می‌خواهید برای کار به یک کشور جدید مهاجرت کنید، باید بتوانید صلاحیت حرفه‌ای خود را به سازمان‌های مربوطه در آن کشور مقصد اثبات کنید. سازمان‌های ارزیابی مدارک استرالیا برای همین منظور تأسیس شده و وظیفه بررسی تجربه و صلاحیت شغلی افراد را برعهده دارد.

تعداد این سازمان‌ها در استرالیا زیاد بوده و هر یک مسئولیت ارزیابی افراد در مشاغل خاصی را برعهده دارند. در میان این سازمان‌ها، 5 مورد از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که در این مطلب به‌طور کامل به معرفی آن‌ها پرداخته شده است.

چنانچه قصد دارید به استرالیا مهاجرت کرده و صلاحیت شغلی خود را بر اساس استانداردهای این کشور اثبات کنید، باید با نحوه کار و وظایف سازمان‌های ارزیابی استرالیا که درباره آن توضیح داده شده، آشنایی داشته باشید.

سوالات متداول

سازمان‌ ارزیابی مدارک استرالیا (Assessment) یکی از اصلی‌ترین مرحله اخذ ویزا است و وظیفه بررسی تجربه و صلاحیت شغلی افراد را برعهده دارد.

با توجه به نوع ارزیابی مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً نتیجه ارزیابی مهارت استرالیا به مدت سه سال از تاریخ صدور آن معتبر است.

سازمان کامپیوتر استرالیا یا “ACS”، مسئول تأیید صلاحیت متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

مشاغل فنی مانند آشپزان، آجرکار، برق‌کار، نجاری، لوله‌کش و … همگی توسط سازمان TRA ارزیابی می‌شوند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال